Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podejście do natchnienia Pisma
Autor Wiadomość
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-22, 23:20   

Dezerterze, a mógłbyś się odnieść do tematu, który był swego czasu (z Twoim udziałem) poruszany ? Co możesz powiedzieć do zaistniałej (opisanej w Biblii ) sytuacji ?
http://biblia.webd.pl/for...er=asc&start=16

A potem się dziw, że człowiek ma takie, a nie inne podejście do "natchnienia" czynów w Biblii. :roll:
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-12-22, 23:36   

Cytat:
Werset 29.
''A gdy przyszedł do swojego domu, wziął nóż, pochwycił swoją nałożnicę i pokrajał ją członek za członkiem na dwanaście kawałów i rozesłał po całym obszarze Izraela''


zrobilo mi sie niedobrze..
tak samo zreszta jak tutaj:

Lb 25:4 bw

"i rzekł Pan do Mojżesza: Zbierz wszystkich naczelników ludu i wbij ich na pal przed Panem w słońcu, a odwróci się płomienny gniew Pana od Izraela."

Dezerterze.. Bog dal nam sumienia.. jak poucza pawel..abysmy wiedzieli co jest dobre a co zle.. ;-)
dzieki temu mozemy odroznic Boga od bozka czy szatana na przyklad..

i dzieki Bogu.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-22, 23:47   

ata333 napisał/a:
Cytat:
Werset 29.
''A gdy przyszedł do swojego domu, wziął nóż, pochwycił swoją nałożnicę i pokrajał ją członek za członkiem na dwanaście kawałów i rozesłał po całym obszarze Izraela''


zrobilo mi sie niedobrze..
tak samo zreszta jak tutaj:

Lb 25:4 bw

"i rzekł Pan do Mojżesza: Zbierz wszystkich naczelników ludu i wbij ich na pal przed Panem w słońcu, a odwróci się płomienny gniew Pana od Izraela."

Dezerterze.. Bog dal nam sumienia.. jak poucza pawel..abysmy wiedzieli co jest dobre a co zle.. ;-)
dzieki temu mozemy odroznic Boga od bozka czy szatana na przyklad..

i dzieki Bogu.. ;-)

Gdzie tu miłość boża ? Czy bóg okazywał miłość nadziewanemu na pal ? Czy nadziewającemu ? A było tak pięknie i wzniośle gdy Bóg-Ojciec dawał swoje Prawo - Dekalog, a w nim "Nie zabijaj" i "kochaj bliźniego" . Dekalog szybko schowano do Arki Przymierza, żeby o nim zapomnieć i straszyć, że jak ktoś się zbliży DO PRAW BOSKICH .....niechybnie zginie.
Bóg jest Miłością i w Miłości poucza ludzi..... tak jak robił to Jego syn umiłowany Jezus Chrystus. Jezus nie rzuciłby w nikogo nawet kamieniem, nie mówiąc już o nabijaniu (nawet prostytutki !) na pal !
Nie nabił nikogo na pal ustawiony w słońcu - wolał sam zginąć i w ten sposób Jezus pokazał jak WYPEŁNIAĆ PRAWO !
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-12-23, 00:00   

Anna01 napisał/a:
Gdzie tu miłość boża ? Czy Bóg okazywał miłość nadziewanemu na pal ? Czy nadziewającemu ? A było tak pięknie i wzniośle gdy Bóg-Ojciec dawał swoje Prawo - Dekalog, a w nim "Nie zabijaj" i "kochaj bliźniego" . Dekalog szybko schowano do Arki Przymierza, żeby o nim zapomnieć i straszyć, że jak ktoś się zbliży DO PRAW BOSKICH .....niechybnie zginie.


Aniu zgadzam sie w 100%..

Bog nie mogl wydac takiego rozkazu..

na pewno nie Bog.. ktory jest Miloscia.. a Jego natura jest czystym DOBREM..
taki Bog.. z pewnoscia nie pastwi sie nad ofiarami.. a niestety smierc przez nabicie na pal.. jest smiercia niezwykle meczenska.. a wiec okrutna..

niektzorzy mowia.. ze wymyslilismy sobie Boga.. takiego jak chcemy.. takiego cacy..

to odpowiem za siebie .. iz niczego nie musialam sobie wymyslac..
gdyz po to mam sumienie aby odrozniac DOBRO od ZLA..

a gdybym nawet nie umiala (choc wyjatki tylko potwierdzaja regule.. ;-) ) to mam DEKALOG..

zreszta chrzescijanstwo tylko dlatego podbilo swiat.. iz jest ideologia mowiaca.. o milosci.. i poszanowaniu drugiego czlowieka..

zwazmy prosze na taka PRAWDE.. iz JUDAIZM.. nie mialby najmniejszych szans.. na podbicie swiata.. w stopniu rownym z chrzescijanstwem..

dlaczego odpowiedz dalam powyzej.. ;-)

Islam mial tez swego asa w rekawie ...
tym asem bylo zrownanie wszystkich ludzi.. to ideologia rownosci przyciagala i przyciaga nadal wielu.. ;-)

a ze czlowiek musi w cos wierzyc.. to prawda niezaprzeczalna..

dzis obejrzalam film na Focus tv.. Korea Północna z ukrycia

to krotki opis filmu:

"Tajemnicza i czasami przerażająca Korea Północna jest chyba najbardziej niedostępnym krajem na ziemi. „Ukochany przez naród”, uważany za syna bożego Kim Dzong Il rządzi jak dyktator. Kontroluje armię, która jest czwartą co pod względem liczebności armią na świecie. Posiada również broń nuklearną. Państwo kontroluje prasę i telewizję, nie ma Internetu, a telefony komórkowe są zakazane… Razem z korespondentką National Geographic Lisą Ling poznajemy tajemnice tego kraju. Udając koordynatora medycznego, dociera do zwykłych ludzi i napotyka społeczeństwo całkowicie zdominowane przez rząd i dyktaturę wodza. Zarejestrowany z ukrycia materiał ukazuje surrealistyczny obraz kraju, w którym wszystko obraca się wokół kultu niepodzielnie panującego wodza. Do tej pory mało komu udało się przeniknąć tak głęboko w społeczeństwo Korei Północnej. "[/b]

kazda kultura musi miec swoje bostwo.. taka jest natura czlowieka.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
Ostatnio zmieniony przez ata333 2014-12-23, 00:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-23, 00:46   

Dezerter napisał/a:

Na tym forum już można Boga nazywać furiatem :aaa:
Muszę się poważnie zastanowić i apeluję o to samo do innych chrześcijan czy chcą dalej pisać na takim forum i firmować je swoim nikiem...

Nie Boga ! Nie Boga Dezerterze ! A OBRAZ boga, przedstawianego przez jedną nację. Z tym obrazem się jedynie nie zgadzamy .
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-12-23, 01:34   

Anna01 napisał/a:
A OBRAZ boga,


tak.. w S.T mamy nakreslony obraz Boga.. widziany oczyma Izraelitow.. i mozliwe,, ze wykorzystywany do wlasnych celow..

jak nie wiemy o co chodzi.. to chodzi o polityke.. (parafraza moja).. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2014-12-23, 02:36   

Anna01 napisał/a:
Dezerter napisał/a:

Na tym forum już można Boga nazywać furiatem :aaa:
Muszę się poważnie zastanowić i apeluję o to samo do innych chrześcijan czy chcą dalej pisać na takim forum i firmować je swoim nikiem...

Nie Boga ! Nie Boga Dezerterze ! A OBRAZ boga, przedstawianego przez jedną nację. Z tym obrazem się jedynie nie zgadzamy .


Bardzo dobrze Aniu napisałaś. Wprost wyjęłaś mi to z ust. Chodzi o zdanie, które zaznaczyłem powiększonym drukiem.
Swego czasu, chyba z pół roku tłumaczyłem to samo, już obecnie świętej pamięci forumowej Tabaszowi, który i tak przez swoją krnąbrnąść nie chciał tego zrozumieć.
Teraz podobna sytuacja z Dezerterem.
Ja nie napisałem, że Bóg jest furiatem, lecz przez zlepek przypisanych mu nakazów, wykreowano obraz postaci przypominającej furiata.
I teraz pytanie kto jest prawdziwym obrońcą dobrego imienia Boga :?:

Czy pewna grupa osób na tym forum, przez złośliwych nazywana ateistyczno - gnostyczno - deistyczna z różnymi ''nurtami filozoficznymi'', jak acizm, szadowizm, zamosizm i inne :-) , która w obronie Boga, woli rzucić na szalę autorytet pisma z podważeniem jego chociaż częściowego natchnienia.

Czy może osoby, zwane biblijnie wierzącymi, które, aby układanka się im nie rozsypała, zmuszeni są za wszelką cenę, niemal dosłownie i w przenośni ''po trupach'', bronić każdego biblijnego słowa jako pochodzące od Boga.
Ci ostatni przez wiarę w prawdziwie od Boga pochodzące każde słowo, łączą tak naprawdę ogień i wodę, rzeczy kompletnie ze sobą sprzeczne.
Tym samym wierzą w sprawiedliwego i miłosiernego Boga, który seriami każe mordować zupełnie niewinne istoty, jak np, dzieci ssące, kobiety i starców. Przy tym Jego rzekomi wybrankowie te mordy urozmaicają wprost bestialskimi torturami, jak nabijanie na pal, czy cięcie ciał na kawałki.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-12-23, 02:55   

RN napisał/a:
Bardzo dobrze Aniu napisałaś. Wprost wyjęłaś mi to z ust. Chodzi o zdanie, które zaznaczyłem powiększonym drukiem.
Swego czasu, chyba z pół roku tłumaczyłem to samo, już obecnie świętej pamięci forumowej Tabaszowi, który i tak przez swoją krnąbrnąść nie chciał tego zrozumieć.
Teraz podobna sytuacja z Dezerterem.
Ja nie napisałem, że Bóg jest furiatem, lecz przez zlepek przypisanych mu nakazów, wykreowano obraz postaci przypominającej furiata.
I teraz pytanie kto jest prawdziwym obrońcą dobrego imienia Boga

Czy pewna grupa osób na tym forum, przez złośliwych nazywana ateistyczno - gnostyczno - deistyczna z różnymi ''nurtami filozoficznymi'', jak acizm, szadowizm, zamosizm i inne , która w obronie Boga, woli rzucić na szalę autorytet pisma z podważeniem jego chociaż częściowego natchnienia.

Czy może osoby, zwane biblijnie wierzącymi, które, aby układanka się im nie rozsypała, zmuszeni są za wszelką cenę, niemal dosłownie i w przenośni ''po trupach'', bronić każdego biblijnego słowa jako pochodzące od Boga.
Ci ostatni przez wiarę w prawdziwie od Boga pochodzące każde słowo, łączą tak naprawdę ogień i wodę, rzeczy kompletnie ze sobą sprzeczne.
Tym samym wierzą w sprawiedliwego i miłosiernego Boga, który seriami każe mordować zupełnie niewinne istoty, jak np, dzieci ssące, kobiety i starców. Przy tym Jego rzekomi wybrankowie te mordy urozmaicają wprost bestialskimi torturami, jak nabijanie na pal, czy cięcie ciał na kawałki.


RN-ie bardzo dobry tekst... ;-)

Cytat:
wybrankowie te mordy urozmaicają wprost bestialskimi torturami, jak nabijanie na pal


RN-ie w tym wypadku z tekstu wynika,, ze nie Oni sami sobie urozmaicaja.. tylko sam Bog im urozmaica.. ;-)

Lb 25:4 bw

"i rzekł Pan do Mojżesza: Zbierz wszystkich naczelników ludu i wbij ich na pal przed Panem w słońcu, a odwróci się płomienny gniew Pana od Izraela."
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
ZAMOS 
Lach

Pomógł: 76 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 2102
Skąd: Wieś pod Warszawą
Wysłany: 2014-12-23, 07:22   

Kościoły wszystkich denominacji około chrześcijańskich zaciekle bronią „natchnienia” biblii w całości dlatego, ponieważ zanegowanie w tej księdze czegokolwiek poważnie osłabia ich „autorytet”, nieomylność, a to dalej zasadność ich władzy i ich (kapłanów) przydatność w społeczeństwach w ogóle. Doskonale wiedzieli od początku powstania kanonu biblijnego, że nie wszystko jest tam natchnione przez Boga i czytania biblii zakazywano nawet pod groźbą śmierci.

“I stawią się obcy, aby paść wasze owce, a cudzoziemcy będą waszymi oraczami i winiarzami, a Wy będziecie nazwani kapłanami Pana, sługami naszego Boga mianować was będą ; zużyjecie bogactwa narodów i w ich sławę odziewać się będziecie.
Izajasza 61, 5-6

„Wytracisz więc wszystkie narody, które twój Bóg, Jahwe, wyda tobie. Nie będziesz znał litości nad nimi.” 
Powtórzonego prawa 7, 2

Teraz zindoktrynowane społeczeństwa nauczane od prawie dwóch (jak by doliczyć ST to ponad trzy) tysięcy lat o „świętości” całej biblii i kapłanów nie jest w stanie nawet dopuścić myśli, że są okłamywani dla kasy i władzy nad „gawiedzią”. Jak gdzieś napiszę o zwyrodniałych mordach „wybrańców” to w odpowiedzi mam to, że „Bóg” tak „zawyrokował” i my prostacy nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć dlaczego Bogu się tak upodobało, albo „to tajemnica Boga”, lub „Jak śmiesz osądzać Boga”.
Dziwi mnie jeszcze to, że chrześcijanie potępiają np. inkwizycję krk, ale nie potępiają staro testamentowych zbrodni, gwałtów, niewolnictwa i zwykłej rozbójniczej kradzieży. Żydzi mając taki wzorzec moralności jak w ST gdzie nie widzieli i nie widzą do dzisiaj nic w tym złego. Uważają, że cały świat ma im służyć. To dlatego też goniono ich z ponad stu dwudziestu krajów na świecie. Zastanawiam się kiedy zrobią to z obecnymi „kapłanami” i kościołami, które powinny być wyburzone w całości, a ich kapłani wygnani gdzie pieprz rośnie, albo najlepiej na Marsa.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2014-12-23, 09:29   

Dezerter napisał/a:
ja bym ci dał ostrzeżenie za takie pisanie o Bogu jak pokolorowane przeze mnie :!:
Na tym forum już można Boga nazywać furiatem :aaa:


Sama Biblia nazywa Boga jako kogoś pełnego furii.

(27) Oto imię Pana przychodzi z daleka, gniew Jego rozgorzał, przygniatający Jego ciężar; Jego wargi pełne są wzburzenia, Jego język jak pożerający ogień. (28) Tchnienie Jego jak potok wezbrany, którego nurt dosięga szyi. Przybywa przesiać narody sitem zniszczenia i włożyć między szczęki ludów wędzidło zwodnicze. [Iz 30: 27-28]

(11) A ja pełen jestem gniewu Pańskiego [ang. fury of the LORD], nie mogę go powstrzymać. Wylej go na dzieci na ulicy i na zgromadzenie młodzieńców! Wszyscy bowiem będą zabrani: mąż z żoną, starzec wraz z mężem podeszłego wieku. [Jer 6: 11]


(13) I spełnię nad tą ziemią wszystkie moje słowa, które wypowiedziałem o niej, wszystko, co napisano w tej księdze, co prorokował Jeremiasz o wszystkich narodach. (14) Bo i one same będą podbite przez potężne narody i wielkich królów, i odpłacę im według ich uczynków i według dzieła ich rąk. (15) Tak bowiem rzekł do mnie Pan, Bóg Izraela: Weź z mojej ręki ten kielich wina gniewu [ang. wine of my fury] i daj z niego pić wszystkim narodom, do których cię wysyłam, (16) aby piły i zataczały się, i szalały przed mieczem, który między nie posyłam. (17) Wziąłem więc kielich z ręki Pana i napoiłem wszystkie narody, do których mnie posłał Pan; (18) Jeruzalem i miasta Judy, i jego królów, i jego książąt, aby uczynić je pustkowiem, spustoszeniem, pośmiewiskiem i przekleństwem, jak to jest dziś. (19) Faraona, króla Egiptu, i jego sługi, i jego książęta, i cały jego lud; (20) i całe pospólstwo, i wszystkich królów ziemi Us, i wszystkich królów ziemi filistyńskiej, i Aszkalonu, i Gazy, i Ekronu, i resztki Aszdodu; (21) Edom i Moab, i Ammonitów, (22) i wszystkich królów Tyru, i wszystkich królów Sydonu, i królów wybrzeża za morzem; (23) Dedana i Temę, i Buza, i wszystkich z obciętymi bokobrodami; (24) i wszystkich królów arabskich, i wszystkich królów pospólstwa, mieszkających na pustyni; (25) i wszystkich królów Zymry i wszystkich królów Elamu, i wszystkich królów Medii. (26) I wszystkich królów Północy, bliskich i dalekich, jednego za drugim, i wszystkie królestwa świata, które są na powierzchni ziemi, a król Szeszaku niechaj pije po nich! (27) I powiedz im: Tak mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Pijcie, upijcie się i wymiotujcie, i padnijcie, aby już nie powstać przed mieczem, który Ja między was posyłam! (28) Lecz jeśliby nie chcieli wziąć z twojej ręki tego kielicha, aby pić, wtedy powiedz im: Tak mówi Pan Zastępów: Musicie pić! [Jer 25: 13-28]

Bóg występuje więc jako ktoś pełny furii. Jeśli prześledzimy sobie z ręką na sercu ST, to zobaczymy, że jednak JHWH spełnia punkt pierwszy definicji furiat, czyli osoby łatwo wpadającej w furię. Na jego gniew, nawet i słuszny, bardzo często narażano są liczne ludy.

Autorzy ST w opisie swojego Boga używają antropomorfizmów. Czyli przypisują mu często cechy człowieka, w tym furię/ gniew.

21 (IV) Antropomorfizmy. Przypisywanie ludzkich cech i zachowań istotom nie będącym ludźmi właściwe jest literaturze religijnej i świeckiej wszystkich kultur (podobnie jak "antropopatyzm" - przypisywanie im ludzkich uczuć). Antropomorfizmy w ST o tyle zasługują na specjalną uwagę, że trudno je pogodzić z zakazem wizerunków i z wyraźnym zaprzeczeniem, jakoby Jahwe był podobny do jakiegokolwiek ze stworzeń. Obawa przed plastycznymi wizerunkami Jahwe wyraźnie kontrastuje z brakiem oporów w używaniu obrazów słownych. Jahwe ma oblicze, oczy, uszy, usta, nozdrza, ręce, nogi. Mówi, słyszy, wącha, śmieje się, syczy, gwiżdże, uderza, pisze, chodzi. Odczuwa przyjemność, radość, gniew, miłość, niechęć, żal, współczucie. ST nigdy nie mówi o Jahwe bez przypisywania mu cech ludzkich. Z antropomorfizmów ST rzadko który nie miałby odpowiednika w pozostałej literaturze semickiej, jako że bogowie innych ludów semickich byli personifikacjami sił natury lub zjawisk społecznych, którym przypisywano ludzkie rysy i postępowanie [Katolicki Komentarz Biblijny. Zarys Teologii Starego Testamentu [83,22-24], strony 1995-1996].
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2014-12-23, 11:28   

Anna01 napisał/a:
Gdzie tu miłość boża ? Czy bóg okazywał miłość nadziewanemu na pal ? Czy nadziewającemu ? A było tak pięknie i wzniośle gdy Bóg-Ojciec dawał swoje Prawo - Dekalog, a w nim "Nie zabijaj" i "kochaj bliźniego" . Dekalog szybko schowano do Arki Przymierza, żeby o nim zapomnieć i straszyć, że jak ktoś się zbliży DO PRAW BOSKICH .....niechybnie zginie.


.....obraz Boga wygląda tu źle ale nie jest aż tak źle ;-)
A to wszystko na tamtych przyszło dla przykładu i jest napisane ku przestrodze dla nas, którzy znaleźliśmy się u kresu wieków. A tak, kto mniema, że stoi, niech baczy, aby nie upadł” (I Kor. 10,11.12).

Na oczach całego Izraela przestępcy zostali zabici, a ich ciała powieszono, tak by zgromadzenie, widząc jak surowo zostali potraktowani przywódcy, mogło gruntownie pojąć Bożą odrazę do ich grzechu oraz grozę Jego gniewu przeciwko nim.
Wyrok był sprawiedliwy.
Rzym 6.23 ,, Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć…,,
My za bardzo bagatelizujemy Prawo i Słowo, Bóg traktuje je poważnie, ja też chce, wymagam żeby moje dziecko traktowało moje Słowo poważnie i bez dyskusji, moje państwo świeckie też tego wymaga,nieposłuszeństwo ma swoje konsekwencje, często są one straszne, z Bożego punktu widzenia tutaj też nie ma żartów.

1 Piotra 2.24 ,,On sam w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości – [krwią] Jego ran zostaliście uzdrowieni...,,

„Przyjaźń ze światem to wrogość wobec Boga. Jeśli więc kto chce być przyjacielem świata, staje się nieprzyjacielem Boga” (I Jana 2,15; Jak. 4,4).

Szatan używa całej swej mocy i chytrości, by zwieść do grzechu. Jeżeli ci, którzy uważają się za depozytariuszy prawa Bożego, stają się przestępcami jego zasad, sami odłączają się od Boga .
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2014-12-23, 12:26   

Bóg dał wszystkim nam życie.
Każdego wybór w tym, czy wierzy Biblii w całości, czy woli wierzyć w całości np. Liście Filadelfijskiej.

Wszyscy wiedzą, że za wyrządzone zło należy się kara.
Gdy człowiek karze poprzez odpowiednie organa, nikt nic
nie mówi przeciw. Ale gdy Bóg karał za złe występki - iluż się wzburza.
Dziwne, bo większość tu wierzy przecież, że Ci którzy zbawieni nie będą,
przestaną istnieć - przecież to też kara i to kara stateczna.
Skąd ten brak konsekwencji w poglądach?

Ponadto:

Cytat:

BT - Wyjścia 21:12-13

(12) Jeśli kto tak uderzy kogoś, że uderzony umrze, winien sam być śmiercią ukarany.
(13) W tym jednak wypadku, gdy nie czyhał na niego, a tylko Bóg dopuścił, że sam wpadł w ręce, wyznaczę ci miejsce, do którego będzie mógł uciekać zabójca.

BT - Łukasza 13:1-5

(1) W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar.
(2) Jezus im odpowiedział: Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli?
(3) Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie.
(4) Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy?
(5) Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie.


Przecież na tym świecie z tym systemem, z tym konsumpcjonizmem, z tym wszelakim złem - w mocy którego jest ten świat - gościmy tylko. Przecież nie jest on naszym docelowym miejscem.
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-23, 13:18   

Dezerter napisał/a:
RN napisał/a:
Trudno jest więc zaakceptować obraz postaci, która momentami bardziej przypomina furiata żądnego przelewania niewinnej krwi. Postać, której obce jest poczucie sprawiedliwości, dyskryminującego jednych kosztem drugich i wreszcie prawodawcę, który przez swoje nakazy, łamie wprowadzone przez siebie prawo.
Myślę, że przyszłość należy do wiary naturalno - uniwersalistycznej.

Myśleć to ty se możesz, ale daruj sobie dzielenie się tego typu myślami na piśmie, bo dla mnie to są twoje, sfrustrowane brakiem wiary i zrozumienia sensu i ponadczasowości Biblii wypociny. Tym postem udowodniłeś brak zrozumienia Słowa bożego i wykazałeś się brakiem wiedzy na temat chociażby katolickiej teologi zbawienia.
Pisz ty może na temat na którym się znasz, czyli o przyrodzie, panteizmie, deizmie czy czym tam chcesz


Przypominam Ci Dezerterze, że temat założył kmen112, a w swoim poście zawarł pytania skierowane do WSZYSTKICH użytkowników (chcących oczywiście wyrazić swoją opinię).

kmen112 napisał/a:
Z ciekawości który z poniższych poglądów na natchnienie jest najbliższe użytkownikom forum:

1. Pogląd Świecki (historyczno-krytyczny pierwotny). Biblia powstała tak jak każda inna książka. Autorzy Biblii to dzieci swoich czasów. Pisali o ludzkich myślach o Bogu. Nie tylko prorocy i apostołowie byli dziećmi swoich czasów, ale także sam Jesus. Jest to więc całkowicie świeckie podejście do Pisma Świętego.

2. Pogląd Liberalny (historyczno-krytyczny współczesny). Boże objawienie ma miejsce w historii. Biblia jest świadectwem dramatycznej historii w której Bóg po długiej walce doprowadził do zbawienia. Wieść ta była przekazywana w bardzo skomplikowany sposób. Jako, że proces ten był częścią ludzkiej historii dochodziło do błędów. Trzeba więc badać Biblię pod względem historycznym (kontekst). Czasem te badania podważają centralne myśli Biblii. W czasie powstawania Biblii przekazywane Boże Słowo złączyło się z fałśzywymi źródłami. Trzeba więc korygować Biblię aby odrzucić "fałszywe" źródła.

3. Pogląd fundamentalistyczny (werbalna inspiracja). Każde słowo w Biblii pochodzi z natchnienia Ducha Świętego. Biblia jest nieomylna we wszystkich jej fragmentach, także tych dotyczących historii i przyrody.

4. Pogląd o inspiracji. Słowo Biblii jest inspirowane, to nie znaczy jednak, że słowa w Biblii były dyktowane przez Ducha Świętego i dlatego we wszystko jest nieomylne - także to nie mające związku ze zbawieniem. Bóg daruje nam w Biblii wieść o zbawieniu i dotyczy ona wszystkich ludzi i czasów. Biblia nie posiada fałszywych źródeł, Bóg bowiem kierował procesem powstawania poszczególnych źródeł jak też i kanonu. Biblia nie jest podręcznikiem do historii czy biologii. Można ten pogląd podsumować tak: "Biblia powstała tak, jak tego chciał nasz Stwórca, by przemawiać do wszystkich narodów i w każdym czasie".



Jak rozumiem - Ty Dezerterze, będący na takich samych prawach jak inni userzy - chcesz dyktować innym co mogą pisać ?
Zarzut, że ktoś nie ma wiedzy na temat katolickiej teologii zbawienia możesz stawiać ..... praktykującemu katolikowi na katolickim forum :-)
Tu piszemy o Biblii i jej zawartości, dzieląc się własnymi spostrzeżeniami, myślami, wiarą.
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-12-23, 13:21   

ShadowLady86 napisał/a:
Dezerter napisał/a:
ja bym ci dał ostrzeżenie za takie pisanie o Bogu jak pokolorowane przeze mnie :!:
Na tym forum już można Boga nazywać furiatem :aaa:


Sama Biblia nazywa Boga jako kogoś pełnego furii.

(27) Oto imię Pana przychodzi z daleka, gniew Jego rozgorzał, przygniatający Jego ciężar; Jego wargi pełne są wzburzenia, Jego język jak pożerający ogień. (28) Tchnienie Jego jak potok wezbrany, którego nurt dosięga szyi. Przybywa przesiać narody sitem zniszczenia i włożyć między szczęki ludów wędzidło zwodnicze. [Iz 30: 27-28]

(11) A ja pełen jestem gniewu Pańskiego [ang. fury of the LORD], nie mogę go powstrzymać. Wylej go na dzieci na ulicy i na zgromadzenie młodzieńców! Wszyscy bowiem będą zabrani: mąż z żoną, starzec wraz z mężem podeszłego wieku. [Jer 6: 11]


(13) I spełnię nad tą ziemią wszystkie moje słowa, które wypowiedziałem o niej, wszystko, co napisano w tej księdze, co prorokował Jeremiasz o wszystkich narodach. (14) Bo i one same będą podbite przez potężne narody i wielkich królów, i odpłacę im według ich uczynków i według dzieła ich rąk. (15) Tak bowiem rzekł do mnie Pan, Bóg Izraela: Weź z mojej ręki ten kielich wina gniewu [ang. wine of my fury] i daj z niego pić wszystkim narodom, do których cię wysyłam, (16) aby piły i zataczały się, i szalały przed mieczem, który między nie posyłam. (17) Wziąłem więc kielich z ręki Pana i napoiłem wszystkie narody, do których mnie posłał Pan; (18) Jeruzalem i miasta Judy, i jego królów, i jego książąt, aby uczynić je pustkowiem, spustoszeniem, pośmiewiskiem i przekleństwem, jak to jest dziś. (19) Faraona, króla Egiptu, i jego sługi, i jego książęta, i cały jego lud; (20) i całe pospólstwo, i wszystkich królów ziemi Us, i wszystkich królów ziemi filistyńskiej, i Aszkalonu, i Gazy, i Ekronu, i resztki Aszdodu; (21) Edom i Moab, i Ammonitów, (22) i wszystkich królów Tyru, i wszystkich królów Sydonu, i królów wybrzeża za morzem; (23) Dedana i Temę, i Buza, i wszystkich z obciętymi bokobrodami; (24) i wszystkich królów arabskich, i wszystkich królów pospólstwa, mieszkających na pustyni; (25) i wszystkich królów Zymry i wszystkich królów Elamu, i wszystkich królów Medii. (26) I wszystkich królów Północy, bliskich i dalekich, jednego za drugim, i wszystkie królestwa świata, które są na powierzchni ziemi, a król Szeszaku niechaj pije po nich! (27) I powiedz im: Tak mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Pijcie, upijcie się i wymiotujcie, i padnijcie, aby już nie powstać przed mieczem, który Ja między was posyłam! (28) Lecz jeśliby nie chcieli wziąć z twojej ręki tego kielicha, aby pić, wtedy powiedz im: Tak mówi Pan Zastępów: Musicie pić! [Jer 25: 13-28]

Bóg występuje więc jako ktoś pełny furii. Jeśli prześledzimy sobie z ręką na sercu ST, to zobaczymy, że jednak JHWH spełnia punkt pierwszy definicji furiat, czyli osoby łatwo wpadającej w furię. Na jego gniew, nawet i słuszny, bardzo często narażano są liczne ludy.

Autorzy ST w opisie swojego Boga używają antropomorfizmów. Czyli przypisują mu często cechy człowieka, w tym furię/ gniew.

21 (IV) Antropomorfizmy. Przypisywanie ludzkich cech i zachowań istotom nie będącym ludźmi właściwe jest literaturze religijnej i świeckiej wszystkich kultur (podobnie jak "antropopatyzm" - przypisywanie im ludzkich uczuć). Antropomorfizmy w ST o tyle zasługują na specjalną uwagę, że trudno je pogodzić z zakazem wizerunków i z wyraźnym zaprzeczeniem, jakoby Jahwe był podobny do jakiegokolwiek ze stworzeń. Obawa przed plastycznymi wizerunkami Jahwe wyraźnie kontrastuje z brakiem oporów w używaniu obrazów słownych. Jahwe ma oblicze, oczy, uszy, usta, nozdrza, ręce, nogi. Mówi, słyszy, wącha, śmieje się, syczy, gwiżdże, uderza, pisze, chodzi. Odczuwa przyjemność, radość, gniew, miłość, niechęć, żal, współczucie. ST nigdy nie mówi o Jahwe bez przypisywania mu cech ludzkich. Z antropomorfizmów ST rzadko który nie miałby odpowiednika w pozostałej literaturze semickiej, jako że bogowie innych ludów semickich byli personifikacjami sił natury lub zjawisk społecznych, którym przypisywano ludzkie rysy i postępowanie [Katolicki Komentarz Biblijny. Zarys Teologii Starego Testamentu [83,22-24], strony 1995-1996].



tak wiec nikt nikogo nie obraza.. a jesli juz to obrazaja Go autorzy Pisma.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2014-12-23, 13:51   

OTO SŁOWO BOŻE.
PO LEKTURZE PONIŻSZYCH CYTATÓW, STWIERDZENIE O STWORZONYM OBRAZIE, BOGA PRZYPOMINAJĄCEGO FURIATA MOŻE BYĆ ZBYT ŁAGODNE.



Kobieto! Jeśli twój mąż odda cię grupie rozochoconych mężczyzn, by dokonali na tobie całonocnego gwałtu zbiorowego i masz jedynie siłę, by się doczołgać na próg domu, uważaj. Twój mąż może uznać, że dokonano na tobie tak straszliwej zbrodni, że poćwiartuje cię żywcem na 12 części i roześle je po całym kraju. Sdz 19, 25-29


«Tak mówi Pan, Bóg Izraela: "Każdy z was niech przypasze miecz do boku. Przejdźcie tam i z powrotem od jednej bramy w obozie do drugiej i zabijajcie: kto swego brata, kto swego przyjaciela, kto swego krewnego"». Synowie Lewiego uczynili według rozkazu Mojżesza, i zabito w tym dniu około trzech tysięcy mężów. Wj 32, 27-28



"Jak mogliście zachować przy życiu wszystkie kobiety? (...) Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną." Lb 31, 15-18

"Gdy Pan, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi, do której idziesz, aby ją posiąść, usunie liczne narody przed tobą: Chetytów, Girgaszytów, Amorytów, Kananejczyków, Peryzzytów, Chiwwitów i Jebusytów: siedem narodów liczniejszych i potężniejszych od ciebie. Pan, Bóg twój, odda je tobie, a ty je wytępisz, obłożysz je klątwą, nie zawrzesz z nimi przymierza i nie okażesz im litości." Pwt 7, 1

"Skoro ci je Pan, Bóg twój, odda w ręce - wszystkich mężczyzn wytniesz ostrzem miecza. Tylko kobiety, dzieci, trzody i wszystko, co jest w mieście, cały łup zabierzesz i będziesz korzystał z łupu twoich wrogów, których ci dał Pan, Bóg twój."
"w miastach należących do narodów, które ci daje Pan, twój Bóg, jako dziedzictwo, niczego nie zostawisz przy życiu."
Pwt 20, 13-16



"«Idźcie za nim po mieście i zabijajcie! Niech oczy wasze nie znają współczucia ni litości! Starca, młodzieńca, pannę, niemowlę i kobietę wybijajcie do szczętu!»" Ez 9, 5-6

"Szczęśliwy, kto schwyci i rozbije o skałę twoje dzieci." Ps 137, 9

"Każdy odszukany będzie przebity, każdy złapany polegnie od miecza. Dzieci ich będą roztrzaskane w ich oczach, ich domy będą splądrowane, a żony - zgwałcone. Oto Ja pobudzam przeciw nim Medów (...) Wszyscy chłopcy będą roztrzaskani, dziewczynki zmiażdżone. Nad noworodkami się nie ulitują, ich oko nie przepuści także niemowlętom."
Iz 13, 15

'' Pan wytracił spośród mężów Bet - Szemesz pięćdziesiąt tysięcy siedemdziesięciu mężów za to, że zaglądali do Skrzyni Pańskiej'' 1. Ks. Sam. 6. 19.

'' [b]Idż więc teraz i pobij Amaleka
i wytęp jako obłożonego klątwą jego i wszystko, co do niego należy; nie lituj się nad nim, ale wytrać mężczyznę i kobietę, dziecię i niemowlę, wołu i owcę, wielbłąda i osła'' 1. Ks. Sam. 15. 3.

''Wtedy im powiedz; Tak mówi Pan; Oto Ja napełnię wszystkich mieszkańców tej ziemi i królów, którzy zasiadaja na tronie Dawida, i kapłanów, i proroków, i wszystkich mieszkańców Jeruzalemu pijackim odurzeniem
I roztrące jednego o drugiego, i nie będę oszczędzał ani ojców, ani synów - mówi Pan - nie będę żałował, i nie będę się litował, lecz ich zniszczę'' Ks. Jerem. 13. 13 - 14.

''Bo Pan Bóg wasz, jest ogniem trawiącym. On jest Bogiem zazdrosnym'' Ks. Pwt. Prawa. 4. 24.

'' Pan jest wojownikiem. Jahwe imię jego.'' Ks. Wyjścia. 15. 3.[/b]
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
Ostatnio zmieniony przez RN 2014-12-25, 14:04, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 11