Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Reinkarnacja? Nigdy w życiu?
Autor Wiadomość
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2015-01-25, 13:36   

ShadowLady86

Cytat:
Fragment mówi o reinkarnacji, gdyż Żydzi czasów Jezusa uznawali wędrówki dusz.

Żydzi wierzyli i wierzą w istnienie reinkarnacji.Widać to po ich wieczornej modlitwie: LINK

Cytat:
"Panie wszechświata, oto wybaczam każdemu, kto mnie rozgniewał albo postapił nikczemnie wobec mnie, albo zgrzeszyl wobec mnie - czy to przeciw mojemu ciału, czy przeciw mojemu majątkowi, czy przeciwko mojej czci, czy przeciwko czemukolwiek, co jest moje. Czy pod przymusem, czy z własnej woli, czy niechcący, czy z rozmysłem, mową, czynem, myślą czy rozważaniem, czy to w tym wcieleniu, czy w innym (...)"


veteran

Cytat:
napisał do ShadowLady86:'Nie powinnaś się wypowiadać w temacie o którym nie masz żadnego pojęcia.

Razem z RN powinnaś natychmiast zostać zdegradowana do roli zwykłego użytkownika."

ShadowLady86 napisała prawdę zrozumiałą dla każdego,kto nie jest pod szkodliwym wpływem wyznawanej religii,powodującej pranie wiadomej części ciała.

RN

Cytat:
RN napisał do veterana:"Nie pasuje Ci twórczość i atmosfera tego forum, to możesz wracać na rubieże swojego, rzekomo ''zdrowego pokarmu''.

W Biblii jest pełno fragmentów potwierdzających istnienie reinkarnacji.
Jak się jest karmionym niezdrowym pokarmem i nieprawdą,to się ich nie widzi.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-25, 21:01   

veteran napisał/a:

Nie wciskaj ludziom bzdur.
W ogóle ten fragment nie mówi o reinkarnacji.
Chodziło o to czy został ukarany zanim popełnił grzech lub mógłby popełnić.
Uczniowie pytali czy kara została wymierzona zanim nastąpiło przestępstwo.


VETERANIE.. zanim oskarzysz.. po prostu chwile pomysl.. starajac sie najpierw zrozumiec sens danego biblijnego fragmentu.. i wypowiedzi dotyczacej tegoz... ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2015-01-25, 21:04   

ShadowLady86 napisał/a:
.Cyprian napisał/a:
Dlaczego piszesz, że to znaczy właśnie to? Przecież masz wyjaśnione w trzecim wersecie, wg BT:


Napisałam dokładnie to, co napisałam. Skoro niewidomy był takim od urodzenia, a apostołowie biorą pod uwagę, że jego ślepota jest karą za jego grzech... to znaczy, że musiał zgrzeszyć przed urodzeniem w poprzednim życiu.

Cytaty z Józefa Flawiusza, działa Filona i same zapytanie apostołów świadczy o tym, że w czasach Jezusa istniała wiara w reinkarnację. A sam Jezus w wersecie dalej nie neguje tego, co powiedzieli apostołowie (że jest to nie prawda), tyle że pokazuje, iż w tym przypadku powód ślepoty jest inny.


Nie wiem, wystarczy quote nacisnąć i się poprawnie nick mój wyślwitli. Cyryl, to całkiem inny user.

To, co się działo w czasach Flawiusza nie ma żadnego znaczenia. Wtedy działali gnostycy i inne ruchy zwodzące. Ważne jest to, jaka nauka wypływała ze ST a potem pism NT. Izraelici opierający się na pismach ST nie mogli wierzyć w reinkarnację, bo takiej nauki nie było. Wystarczy poczytać informacje na stronach omawiających stosunek judaizmu do reinkarnacji: REINKARNACJA A JUDAIZM:
Cytat:
W judaizmie (w jego nurcie mistycznym i kabalistycznym) istnieje wiara w wędrówkę dusz. Racjonaliści, tacy jak np. Majmonides, starali się to zjawisko ignorować (raw Saadja Gaon je wykluczał), co spowodowało, że wielu współczesnych Żydów nie ma świadomości tego metafizycznego aspektu judaizmu.

Zarówno gilgul (reinkarnacja), jak i haataka (wcielanie się) są stadiami pośrednimi duszy człowieka, nim powróci ona do Boga na końcu swojej wędrówki.
...


I już mamy czarno na białym, jaki nurt ma nauka o reinkarnacji: mistyczne i kabalistyczne. Dodatkowo, sprawdźmy owe gilgul:
Cytat:

Gilgul neszamot (hebr. גלגול נשמות) – żydowska doktryna metempsychozy, wywodząca się prawdopodobnie z doktryn greckich i gnostyckich.
...
W mistyce żydowskiej obecna od XIII w., za sprawą Sefer ha-Bahir..


Czyli korzenie w doktrynach greckich i gnostycznych a nurt mistyczny i kabalistyczny, rozwinięty szczególnie w XIII w. - czyli pozabiblijne.

Nauka o reinkarnacji jest nauką pozabiblijną, nie mającą nic wspólnego z ST i NT. Jest wysoce niebezpieczną i zwodniczą nauką.
Ostatnio zmieniony przez ShadowLady86 2015-01-26, 09:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2015-01-25, 21:59   

Bibijne wersety o reinkarnacji,którą jest zmartwychwstanie i pielgrzymowanie naszego ducha/duszy

2 Kor.5.1-8

(1) Wiemy bowiem, że jeśli ten namiot, który jest naszym ziemskim mieszkaniem, się rozpadnie, mamy budowlę od Boga, dom w niebie, nie rękoma zbudowany, wieczny. (2) Dlatego też w tym doczesnym wzdychamy, pragnąc przyoblec się w domostwo nasze, które jest z nieba, (3) jeśli tylko przyobleczeni, a nie nadzy będziemy znalezieni. (4) Dopóki bowiem jesteśmy w tym namiocie, wzdychamy, obciążeni, ponieważ nie chcemy być zewleczeni, lecz przyobleczeni, aby to, co śmiertelne, zostało wchłonięte przez życie. (5) A tym, który nas do tego właśnie przysposobił, jest Bóg, który nam też dał jako rękojmię Ducha. (6) Więc też zawsze jesteśmy pełni ufności i wiemy, że dopóki przebywamy w ciele, jesteśmy oddaleni od Pana; (7) gdyż w wierze (w duchu/duszy), a nie w oglądaniu pielgrzymujemy. (8) Jesteśmy więc pełni ufności i wolelibyśmy raczej wyjść z ciała i zamieszkać u Pana. (9) Dlatego też dokładamy starań, żeby, niezależnie od tego, czy mieszkamy w ciele, czy jesteśmy poza ciałem, jemu się podobać. (10) Albowiem my wszyscy musimy stanąć przed sądem Chrystusowym, aby każdy odebrał zapłatę za uczynki swoje, dokonane w ciele, dobre czy złe.


Reinkarnację określają słowa pielgrzymujemy,zmartwychwstają i dotyczy ona naszego ducha/duszy,a nie wiary,
jak błędnie jest napisane w wersecie (7).

Inne fragmenty z Biblii odnoszące się do reinkarnacji:

Hebr.11:13-14 „Wyznali też, że są gośćmi i pielgrzymami na Ziemi. Bo ci, którzy tak mówią, okazują, że ojczyzny szukają."
Mat.12,32....ale kto zgrzeszy przeciwko Duchowi Świętemu,nie będzie mu darowane w tym,ani w przyszłym życiu.
Gal.2.20 Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja,ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie.
1 Kor 15,19 Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania.
Rdz.17.4-8...Ziemię, na której przebywasz jako przychodzień,...
Ps. 121.8 Pan będzie strzegł twego wyjścia i przyjścia teraz i po wszystkie czasy.
Fil.3.20.Nasza zaś ojczyzna jest w Niebie.
1 Kor.15.35 Lecz powie ktoś: A jak zmartwychwstają umarli? W jakim ukazują się ciele?

"Zmartwychwstają" i "ukazują się" jest napisane w czasie teraźniejszym,a nie przyszłym.Zmartwychwstanie dotyczy naszego nieśmiertelnego ducha/duszy,człowieka niebiańskiego,a nie dotyczy śmiertelnego,fizycznego ciała,człowieka ziemskiego.Zmartwychwstanie jako wyjście ducha/duszy z martwego fizycznego ciała i przyjście ducha/duszy do nowego fizycznego ciała oznacza reinkarnację,która się odbywa i którą potwierdzają inne religie.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-01-26, 09:25   

.Cyprian napisał/a:
Nie wiem, wystarczy quote nacisnąć i się poprawnie nick mój wyślwitli. Cyryl, to całkiem inny user.


Wybacz, już poprawiłam.

.Cyprian napisał/a:
To, co się działo w czasach Flawiusza nie ma żadnego znaczenia.


A przeczytałeś chociaż źródło? Flawiusz pisze o Faryzeuszach.

Faryzeusze prowadzą życie wstrzemięźliwe i unikają wszelkich uciech, kierując się tym, co rozum uznał za dobre, i usilnie starając się przestrzegać jego nakazów. Sędziwym wiekiem otaczają wielką czcią i nie odważają się sprzeciwiać temu, co oni wprowadzili. Choć mniemają, że wszystkim rządzi los, nie odmawiają woli ludzkiej samoistnego działania, gdyż Bóg postanowił oddzielić od siebie zrządzenia losu i wolę ludzką, tak że każdy według swego upodobania może iść bąź drogą występku, bądź drogą cnoty. Wierzą także, że dusze mają moc nieśmiertelną, a ci którzy pędzą cnotliwe lub występne życie, odbierają w podziemiu nagrodę lub karę. Dusze pierwszych mają możność powrotu do życia, drugich zaś na wieki pozostają zamknięte w więzieniu. [Dawne Dzieje Izraela, Księga XVIII, rozdział 1,3.]

A pierwszy cytat Flawiusza z mojego postu z 2015-01-23, 09:45 informuje o opinii samego Flawiusza.

Inn ciekawy komentarz strona New Testament Commentary R. L. Davisa, strona 253. KLIK

Cytat:
Some Jews exposed the belief in reincarnation as a reward and not necessarily a punishment; and that wicked ones were placed in torment forever. Other Jews believed that some souls came back into bodies as a penalty for previous sins.


Niektórzy Żydzi postrzegli reinkarnację jako nagrodę i niekoniecznie jako karę; słabi zostali oddawani na wieczne potępienie. Inni Żydzi wierzyli że niektóre dusze wracają do ciała na skutek kary za uprzednio popełnione grzechy


Mamy więc jak najbardziej stosunek Judaizmu do reinkarnacji. Podałam również teksty Filona z Aleksandrii. W temacie, który również w poście z 2015-01-23, 09:45, istnieją odnośniki do dzieł Orygenesa, który uznawał reinkarnację. Oraz dialog Justyna Męczennika z Żydem Tryfonem, którzy to dyskutowali nad opcjami reinkarnacji i nie uważali tego za herezję.

Orygenes o reinkarnacji

Dialog z Żydem Tryfonem

Zarówno Orygenes jak i Justyn Męczennik postrzegani są jako Chrześcijanie Ortodoksyjni.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-01-26, 23:31   

ShadowLady86 napisał/a:
Podałam również teksty Filona z Aleksandrii.

Ja szukałem cytatów z Filona, a nie potrafiłem znaleźć. Chyba źle szukałem :-? Możesz pomóc i zacytować te źródła?

PS. Kiedy pojawia się pierwsze źródło potępiające reinkarnacje?

ShadowLady86 napisał/a:
istnieją odnośniki do dzieł Orygenesa, który uznawał reinkarnację. Oraz dialog Justyna Męczennika z Żydem Tryfonem, którzy to dyskutowali nad opcjami reinkarnacji i nie uważali tego za herezję.

To tylko zastanawia, że niektórzy potrafili pogodzić dziś chrześcijaństwo z reinkarnacją, a dziś mówi się, że jeśli ktoś wierzy w reinkarnacje to nie jest to chrześcijaństwo.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2015-01-26, 23:47   

ShadowLady86 napisał/a:
.Cyprian napisał/a:
Nie wiem, wystarczy quote nacisnąć i się poprawnie nick mój wyślwitli. Cyryl, to całkiem inny user.


Wybacz, już poprawiłam.

.Cyprian napisał/a:
To, co się działo w czasach Flawiusza nie ma żadnego znaczenia.


A przeczytałeś chociaż źródło? Flawiusz pisze o Faryzeuszach.

Faryzeusze prowadzą życie wstrzemięźliwe i unikają wszelkich uciech, kierując się tym, co rozum uznał za dobre, i usilnie starając się przestrzegać jego nakazów. Sędziwym wiekiem otaczają wielką czcią i nie odważają się sprzeciwiać temu, co oni wprowadzili. Choć mniemają, że wszystkim rządzi los, nie odmawiają woli ludzkiej samoistnego działania, gdyż Bóg postanowił oddzielić od siebie zrządzenia losu i wolę ludzką, tak że każdy według swego upodobania może iść bąź drogą występku, bądź drogą cnoty. Wierzą także, że dusze mają moc nieśmiertelną, a ci którzy pędzą cnotliwe lub występne życie, odbierają w podziemiu nagrodę lub karę. Dusze pierwszych mają możność powrotu do życia, drugich zaś na wieki pozostają zamknięte w więzieniu. [Dawne Dzieje Izraela, Księga XVIII, rozdział 1,3.]

A pierwszy cytat Flawiusza z mojego postu z 2015-01-23, 09:45 informuje o opinii samego Flawiusza.


droga Lady - jak cię lubię tak cię skrytykuję :-D , bo piszesz całkowicie bezpodstawnie!
faryzeusze nie wierzyli w reinkarnację - nie znajdziesz ani jednego źródła potwierdzającego to stwierdzenie :idea:
faryzeusze wierzyli w zmartwychwstanie - wiele pewnych i jasnych źródeł to potwierdza i o tym właśnie pisze Józef Flawiusz! - problemy z czytaniem ze zrozumieniem?
Cytat:
Wierzyli w nadejście Mesjasza i nieśmiertelną duszę oraz zmartwychwstanie ciał,

Dusze pierwszych mają możność powrotu do życia - czyli zmartwychwstania do życia :idea:
w NT znajdziesz wiele takich samych zwrotów
Temat reinkarnacji w biblii zbadałem dokładnie i wszechstronnie - sam kiedyś wierzyłem w reinkarnację - stwierdziłem że:
Biblia i apostołowie MILCZĄ na temat reinkarnacji
ortodoksyjni żydzi (faryzeusze i sadyceusze) - w czasach Jezusa NIE WIERZYLI w reinkarnację
potwierdza to ST i Talmud
każdy kto twierdzi inaczej tworzy historię na nowo :aaa: :evil:
czekam na dowody - na razie żadnego nie widzę
Orygenes jakiś ślad wiary w reinkarnacje wyniósł ze szkoły neoplatońskiej - nie za darmo kilka soborów go potępiło Justyn był przecież wyznawcą platonizmu, ale przed nawróceniem:
http://mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_18.htm
Cytat:
św. Justyn, późniejszy męczennik za wiarę (+ 167). Mianowicie na początku Dialogu z Żydem Tryfonem opowiada dzieje swojego nawrócenia. Był filozofem, wyznawcą platonizmu, przeświadczonym m.in. o prawdziwości reinkarnacji. Momentem przełomowym w jego życiu była rozmowa ze starcem, wyznawcą Chrystusa. Otóż Justyn z całą pokorą relacjonuje, jak starzec ów odsłaniał, punkt po punkcie, całą niedorzeczność jego przeświadczeń o reinkarnacji. Radzę Panu dotrzeć do tego tekstu, jest on bowiem zbyt długi, żeby go tutaj przytoczyć 1*.

1* Św. Justyn, Apologia -- Dialog z Żydem Tryfonem, Poznań 1926, tłum. A. Lisiecki, s. 104-107
Może poczytasz Lady :-D
A Orygenes był chwiejny w swoich poglądach i zapewne wiesz, że wiarę chrześcijańską dzielił na :
- to co pewne
- to co możemy z dużą pewnością przypuszczać
- to co niepewne, lub nie omówione w Piśmie
reinkarnację zaliczał do trzeciej grupy a nawet zwalczał:
Cytat:
Nawet Orygenes, wielki teolog z pierwszej połowy III wieku, którego błędną naukę na temat preegzystencji dusz potępił synod w Konstantynopolu w roku 543, zwalczał doktrynę reinkarnacji. W swoim fundamentalnym dziele apologetycznym pt. Przeciw Celsusowi (III,75) powiada, zostawiwszy na boku troskę o wytworność języka: "leczymy tych, którzy cierpią na głupią wiarę w reinkarnację"; a w innym miejscu (VIII,30): "nie wierzymy w wędrówkę dusz ani w to, że dusze wchodzą w ciała nierozumnych zwierząt" (por. IV,l7 i 83; V,49; VII,32).

wiara w reinkarnację jest sprzeczna z wiarą w zmartwychwstanie i słowami Pisma:
Nie zapominaj, że nie ma powrotu (Syr 38, 21);
Postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd (Hbr 9, 27)
ten wątek morze fajnie pokazać, kto wierzy w Bożą naukę - w nauką Kościoła, który potępiał wiarę w reinkarnację od samego początku i po dzień dzisiejszy
prawdą jest natomiast, że wiara w reinkarnację była znana i popularna w starożytności na bliskim wschodzie i w cesarstwie i że były próby wniknięcia tej nauki do chrześcijaństwa - próby skutecznie odparte i potępione - Duch czuwał :-D
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-27, 00:08   

Dezerter napisał/a:
ortodoksyjni żydzi (faryzeusze i sadyceusze) - w czasach Jezusa NIE WIERZYLI w reinkarnację


sadyceusze.. nie wierzyli w zadna forme zycia po smierci.. czyli zycia wiecznego...
nie wierzyli tez w w świat duchowy, np. anioły i demony (Dzieje Apostolskie 23.8)..

gdyz uwazali.. iz Pismo Swiete..absolutnie nie daje takich podstaw..

tak wiec okazuje sie... ze wszystko tak naprawde jest dzielem li tylko interpretacji... ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2015-01-27, 09:35   

BLyy

Cytat:
To tylko zastanawia, że niektórzy potrafili pogodzić dziś chrześcijaństwo z reinkarnacją, a dziś mówi się, że jeśli ktoś wierzy w reinkarnacje to nie jest to chrześcijaństwo.

To są fragmenty Twoich postów o reinkarnacji z innego forum:LINK (dodałem kolor)

Cytat:
Wystarczy poczytać jak na tą sprawę zapatrywali się faryzeusze:
Wierzą także, że dusze mają moc nieśmiertelną, a ci którzy pędzą cnotliwe lub występne życie, odbierają w podziemiu nagrodę lub karę. Dusze pierwszych mają możność powrotu do życia, drugich zaś na wieki zostaną zamknięte w więzieniu. Dawne Dzieje Izraela, księga 18,3
dodatkowo jak ktoś chce tutaj:LINK (niestety po angielsku ale można spokojnie w google.translator użyć).

Również ciekawie na temat reinkarnacji wypowiada się księga Zohar:
“All souls are subject to the trials of transmigration; and men do not know the designs of the Most High with regard to them… The souls must re-enter the absolute substance whence they have emerged. But to accomplish this end they must develop all the perfections, the germ of which is planted in them; and if they have not fulfilled this condition during one life, they must commence another, a third, and so forth, until they have acquired the condition which fits them for reunion with God” Zohar, Vol. II, fol. 99
Swobodne tłumaczenie(nie moje):
Wszystkie dusze są podporządkowane procesowi transmigracji(reinkarnacji); a ludzie nie znają planu Najwyższego, w stosunku do nich, bo nie wiedzą jak są osądzane cały czas, zarówno przed przyjściem na ten świat i kiedy powrócą. Oni nie wiedzą ile wędrówek i tajemniczych procesów muszą przejść.
Więcej na ten temat można poczytać tutaj:LINK (niestety po angielsku; ale próbuje przekazać i tak tylko najważniejszą treść)
- to jeszcze jak wyjaśnia Rabbi Shraga Simmons w internecie:LINK

There are many Jewish sources dealing with what is popularly
called "reincarnation." In Hebrew, it is called "gilgul
ha'ne'shamot," literally the recycling or transmigration of
souls.

This concept can be compared to a flame of one candle lighting
another candle. While the essence of the second flame comes from
the first one, the second flame is an independent entity.
Po polsku:
Istnieje wiele źródeł żydowskich zajmując się tym z czym mamy do czynienia, co jest powszechnie nazwane "reinkarnacją". W języku hebrajskim mówimy "gilgul ha'ne'shamot"; co dosłownie znaczy powtórnym wracaniem do obiegu(?) lub wędrówką dusz.

Pojęcie to można porównać do płomienia jednej świecy zapalającej inną świecę. podczas gdy istota drugiego płomienia pochodzi z
pierwszego, drugi płomień jest samodzielnym bytem.

A tutaj dzisiejsza literatura judaizmu na temat reikarnacji: LINK http://www.pinenet.com/~rooster/bta-faq1.html (obecnie zapewne nie ma tej strony)
-------------
Ale zacytuje inny przykład i to również z dzieł Flawiusza, który opisuje to samo:
Z dwu poprzednio wymienionych sekt faryzeusze cieszą się opinią najlepszych znawców prawa. Stanowią oni pierwszą sektę. Wszystko przypisują losowi i Bogu. To, czy czyni się dobrze, czy nie, zależy przede wszystkim od samych ludzi, ale na każde działanie wywiera wpływ także los.Każda dusza jest nieśmiertelna, ale tylko dusze dobrych przechodzą w inne ciała, dusze złych natomiast skazane są na wieczne męki.
Józef Flawiusz, Wojna żydowska, księga druga, VIII, 14 [163]
A jak ktoś woli w języku angielskim to proszę bardzo:
LINK
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-01-27, 12:08   

Dezerter napisał/a:
faryzeusze nie wierzyli w reinkarnację - nie znajdziesz ani jednego źródła potwierdzającego to stwierdzenie :idea:
faryzeusze wierzyli w zmartwychwstanie - wiele pewnych i jasnych źródeł to potwierdza i o tym właśnie pisze Józef Flawiusz! - problemy z czytaniem ze zrozumieniem?


Jako że na pytania retoryczne nie odpowiadam, skoncentruje się na początku. ;-) Dezerterze, ominąłeś fragment Wojny Żydowskiej, w której Flawiusz wypowiada też swoje zdanie.


Czyż nie wiecie, że ludzie, którzy schodzą ze świata zgodnie z prawem natury i oddają dług otrzymany od Boga, kiedy dawca pragnie go odebrać, osiągają chwałę wieczną, domy i rodziny ich mają bezpieczne trwanie, dusze zaś pozostają czyste i posłuszne i otrzymują najświętsze miejsce w niebie, skąd po upływie wieków znów wstępują w nieskazitelne ciała? Natomiast dla dusz tych, co w szaleństwie ręce przeciw samym sobie obracają, przeznaczone jest szczególnie ciemne miejsce w Hadesie, a Bóg, ich ojciec, karze także potomnych za grzechy przodków. [Wojna Żydowska, Księga III, rozdział 8,5]

Flawiusz należy więc do grupy Żydów, którzy zgodnie z tym co napisano w New Testament Commentary R. L. Davisa wierzyli w reinkarnację jako nagrodę. Natomiast karą za samobójstwo (w danym rozdziale Flawiusz je właśnie rozpatrywał) miałaby być śmierć w Hadesie.

Reinkarnacja i Zmartwychwstanie się nie przekreślały, ponieważ Zmartwychwstanie miałoby już być ostatecznością.


Dezerter napisał/a:
Biblia i apostołowie MILCZĄ na temat reinkarnacji


Omawiany wcześniej J 9: 2?

Albo chociażby Księga Hioba

i rzekł: Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. [Hi 1: 21]

Czemu Hiob twierdzi, że miałby kiedyś powrócić jako płód w łonie matki?

Dezerter napisał/a:
Może poczytasz Lady :-D


Czytałam. I Justyn właśnie w reinkarnację wierzył. Natomiast Tryfon nie uważa tego za herezję, a nauka nie była dla niego nowa.

Dezerter napisał/a:
A Orygenes był chwiejny w swoich poglądach i zapewne wiesz, że wiarę chrześcijańską dzielił na [...]


Teraz wystarczy sprawdzić chronologię dzieł. Hieronim, żyjący po Orygenesie jasno stwierdził, że Orygenes w wędrówkę dusz wierzył.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-01-27, 12:40   

Coś o nieskalanym ciele:
Byłem dzieckiem dorodnym i dusza przypadła mi dobra,
a raczej: będąc dobrym wszedłem do ciała nieskalanego. Księga Mądrości 8,19-20

Jak to zinterpretować? Czy nieskalane a nieskazitelne to jest to samo?

W internecie znalazłem niby takie wypowiedzi Ojców Kościoła:
"Jest absolutnie konieczne, by dusza została uzdrowiona i oczyszczona, a jeśli nie nastąpi to w ciągu jednego życia na ziemi, to musi to zostać osiągnięte w przyszłych żywotach ziemskich" Grzegorz z Nyssy

"Powiedz mi, Panie…powiedz, czy me dzieciństwo nastąpiło po innym moim wieku, co umarł przed nim? Czy był nim ten, który spędziłem w łonie matki? (…) a znowu cóż było przed owym życiem, O Boże, radości ma, czy byłem gdziekolwiek czy w jakimkolwiek ciele? Nie mam nikogo, kto by mi to powiedział, ani ojca, ani matki, ani doświadczenia innych, ani też własnej mej pamięci." ("Wyznania Św. Augustyna") Augustyn

"Powiedz mi Panie, (...), powiedz, czy niemowlęctwo nie nastąpiło po jakimś innym okresie życia, który był przed nim? Czy był to ten okres, który spędziłem w łonie mej matki? (...), a co było znów przed życiem. O Boże, moja radości, czy byłem gdzieś lub w jakimś ciele?." ("List do Demetriadesa") Hieronim

Znalazłem je tu:
LINK
Nie jestem wstanie obecnie sprawdzić ich wiarygodności

Co do Justyna to LINK to autor zaprzecza, żeby Justyn wierzył w Reinkarnacje dając odnośnik do: Św. Justyn, Apologia -- Dialog z Żydem Tryfonem, Poznań 1926, tłum. A. Lisiecki, s. 104-107. - na chwilę obecną też nie jestem wstanie tego sprawdzić
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-27, 13:45   

ShadowLady86 napisał/a:
Jako że na pytania retoryczne nie odpowiadam, skoncentruje się na początku. Dezerterze, ominąłeś fragment Wojny Żydowskiej, w której Flawiusz wypowiada też swoje zdanie.


Czyż nie wiecie, że ludzie, którzy schodzą ze świata zgodnie z prawem natury i oddają dług otrzymany od Boga, kiedy dawca pragnie go odebrać, osiągają chwałę wieczną, domy i rodziny ich mają bezpieczne trwanie, dusze zaś pozostają czyste i posłuszne i otrzymują najświętsze miejsce w niebie, skąd po upływie wieków znów wstępują w nieskazitelne ciała? Natomiast dla dusz tych, co w szaleństwie ręce przeciw samym sobie obracają, przeznaczone jest szczególnie ciemne miejsce w Hadesie, a Bóg, ich ojciec, karze także potomnych za grzechy przodków. [Wojna Żydowska, Księga III, rozdział 8,5]

Flawiusz należy więc do grupy Żydów, którzy zgodnie z tym co napisano w New Testament Commentary R. L. Davisa wierzyli w reinkarnację jako nagrodę. Natomiast karą za samobójstwo (w danym rozdziale Flawiusz je właśnie rozpatrywał) miałaby być śmierć w Hadesie.


jeszcze raz wyluszcze sedno:

otrzymują najświętsze miejsce w niebie, skąd po upływie wieków znów wstępują w nieskazitelne ciała

pytanie brzmi.. czy jest to przyobleczenia cial jednorazowe ( jakie ma miejsce w nauce o zmarrtwychwstaniu).. czy wielorazowe jakie ma miejsce w nauce o reinkarnacji.. ?? ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
Ostatnio zmieniony przez ata333 2015-01-27, 13:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-01-27, 13:46   

Na pewno prawdziwy jest cytat odnośnie Augustyna. Mamy ten cytat w Wyznaniach Księga Pierwsza: 6: 9. Online jest w wersji angielskiej TUTAJ

Wyznania cytowałam już kiedyś w TYM poście.


Natomiast tam, gdzie cytujesz rzekomo List do Demetriadesa to dalej są wyznania Hieronima. ;-) Porównaj teksty.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-27, 14:09   

ShadowLady86 napisał/a:
i rzekł: Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. [Hi 1: 21]


o.. ten fragment jest interesujacy.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2015-01-27, 22:34   

ShadowLady86 napisał/a:
Dezerterze, ominąłeś fragment Wojny Żydowskiej, w której Flawiusz wypowiada też swoje zdanie.


Czyż nie wiecie, że ludzie, którzy schodzą ze świata zgodnie z prawem natury i oddają dług otrzymany od Boga, kiedy dawca pragnie go odebrać, osiągają chwałę wieczną, domy i rodziny ich mają bezpieczne trwanie, dusze zaś pozostają czyste i posłuszne i otrzymują najświętsze miejsce w niebie, skąd po upływie wieków znów wstępują w nieskazitelne ciała? Natomiast dla dusz tych, co w szaleństwie ręce przeciw samym sobie obracają, przeznaczone jest szczególnie ciemne miejsce w Hadesie, a Bóg, ich ojciec, karze także potomnych za grzechy przodków. [Wojna Żydowska, Księga III, rozdział 8,5]

Flawiusz należy więc do grupy Żydów, którzy zgodnie z tym co napisano w New Testament Commentary R. L. Davisa wierzyli w reinkarnację jako nagrodę. Natomiast karą za samobójstwo (w danym rozdziale Flawiusz je właśnie rozpatrywał) miałaby być śmierć w Hadesie.

jak sama zauważyłaś [ podkreślenie moje] to jego zdanie - co mnie ono interesuje? Co z niego za Żyd :-P :evil:
zdrajca :!: , który pisze o Hadesie ;-) , przybiera nazwisko Rzymskie i dzieciom nadaje takie imiona
- dla niezorientowanych dodam - to tak jak by Polski Żyd w czasie 2 wojny światowej przyłączył się do Rzeszy niemieckiej, przybrał nazwisko Niemieckie i wychował dzieci na Niemców i z Niemcami współpracował ;-)
ważne jest, że ani saduceusze, ani faryzeusze nie wierzyli w reinkarnację
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13