Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Reinkarnacja? Nigdy w życiu?
Autor Wiadomość
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-01-28, 09:26   

Dezerter napisał/a:
ważne jest, że ani saduceusze, ani faryzeusze nie wierzyli w reinkarnację


Saduceusze nie wierzyli, natomiast faryzeusze i owszem. Kolejny cytat:


Z dwu poprzednio wymienionych sekt faryzeusze cieszą się opinią najlepszych znawców prawa. Stanowią oni pierwszą sektę. Wszystko przypisują losowi i Bogu. To, czy czyni się dobrze, czy nie, zależy przede wszystkim od samych ludzi, ale na każde działanie wywiera wpływ także los. Każda dusza jest nieśmiertelna, ale tylko dusze dobrych przechodzą w inne ciała, dusze złych natomiast skazane są na wieczne męki. Saduceusze, stanowiący drugi zakon, w ogóle nie uznają losu, a Bóg według nich jest poza możliwością czynienia jakiegokolwiek zła lub nawet oglądania go. Utrzymują, że ludzie mogą czynić wybór między dobrem a złem i tylko od woli każdego z nich zależy, czy pójdzie jedną, czy drugą drogą. Odrzucają jednak nieśmiertelność dusz, odbieranie kary lub nagrody w Hadesie [Wojna Żydowska, Księga II: VIII: 14]

Oczywiście dla wygody można uznać, że Flawiusz kłamał. Ale wtedy można i uznać, że kłamał i o Jezusie, i Jakubie...

Dezerter napisał/a:
o z niego za Żyd :-P :evil:
zdrajca :!: , który pisze o Hadesie ;-)


Z tym Hadesem to chyba żartujesz teraz? W LXX słowo Hades odpowiada hebrajskiemu Szeol. Takie jest po prostu tłumaczenie. W Nowym Testamencie autorzy też używają tego słowa na określenie podziemia/ krainy zmarłych.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-28, 14:57   

ShadowLady86 napisał/a:
Każda dusza jest nieśmiertelna, ale tylko dusze dobrych przechodzą w inne ciała


znowu zapytam.. co mial na mysli.. jednorazowe przejscie... (podczas zmartwychwstania )..czy wielorazowe.. jakie ma miejsce przy reinkarnacji.. ;-)

liczba mnoga.. (inne ciala).. moze tylko byc odnosnikiem do liczby mnogiej "dusz dobrych ".. ;-)

ShadowLady86 napisał/a:
Oczywiście dla wygody można uznać, że Flawiusz kłamał. Ale wtedy można i uznać, że kłamał i o Jezusie, i Jakubie...


bardzo sluszny wniosek.. ;-)

Dezerterze jesli masz Flawiusza za kogos niezbyt godnego zaufania jesli chodzi o opinie na temat samych Zydow.. .. to mam nadzieje,, ze i innych tekstow dotyczacych tego ugrupowania jak i chrzescijan nie bierzesz zbyt serio.. ???

nauczmy sie w koncu logiki konsekwencji.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
Ostatnio zmieniony przez ata333 2015-01-28, 18:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2015-01-28, 17:49   

Żydzi wierzyli i wierzą w reinkarnację

Księga Zohar

Wszystkie dusze są podporządkowane procesowi transmigracji(reinkarnacji); a ludzie nie znają planu Najwyższego, w stosunku do nich, bo nie wiedzą jak są osądzane cały czas, zarówno przed przyjściem na ten świat i kiedy powrócą. Oni nie wiedzą ile wędrówek i tajemniczych procesów muszą przejść.

Dusze muszą ponownie połączyć się z absolutną substancją, skąd się wywodzą. Lecz, aby tego dokonać, muszą rozwinąć wszystkie doskonałości, których zawiązek został w nich posiany; i jeśli nie spełnią one tego warunku w ciągu jednego życia, muszą rozpocząć drugie, trzecie itd., dopóki nie osiągną warunków umożliwiających im ponowne połączenie się z Bogiem.

Ewangelia Nazarejczyków
69:2 Jak w Adamie wszyscy są zobowiązani do cyklu narodzin..
.LINK

W NT analogiczny werset jest przetłumaczony tak,aby ukryć istnienie reinkarnacji:

1 Kor 15,22 Jak w Adamie wszyscy umierają,...

Z podanych przykładów wynika,że Żydzi posiadają wysoki stopień znajomości wiedzy duchowej dotyczącej Boga,człowieka i istnienia reinkarnacji.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2015-01-28, 18:43   

Ale Dezerter bardzo poprawnie wskazał, że J. Flawiusz nie we wzystkim jest godny zaufania. Był on jednym z ważnych liderów powstania żydowskiego, zelotą. Tyłek uratował tylko dlatego, że stał się nadwornym klakierem Tytusa. Pisał w taki sposób, jak potrzebował Tytus, a nie dla obiektywnego odwzorowania faktów. To dosyć powszechnie znany fakt historyczny. Zatem twórczość Flawiusza trzeba czytać przez pryzmat zależności od Tytusa i kreowania pożądanego PR-u Tytusa.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-01-28, 18:49   

ata333 napisał/a:
Dezerterze jesli masz Flawiusza za kogos niezbyt godnego zaufania jesli chodzi o opinie na temat samych Zydow.. .. to mam nadzieje,, ze i innych tekstow dotyczacych tego ugrupowania jak i chrzescijan nie bierzesz zbyt serio.. ???


Jako że odnosić się tak jakby do mojej wypowiedzi, chcę tylko powiedzieć, że to zdanie do Dezertera zabrzmiało tak jakoś.... ostro. A w moim poście nie to chciałam przekazać.

Mnie chodziło o to, że odnosząc się do tematu chcę wykazać, że reinkarnacja to nie jakaś obecna moda pochodząca z wierzeń hinduistycznych. To wiara, która była obecna także w czasach Jezusa wśród Żydów. Później także wśród niektórych Chrześcijan. Nie każę nikomu w to wierzyć.

RM napisał/a:
To dosyć powszechnie znany fakt historyczny. Zatem twórczość Flawiusza trzeba czytać przez pryzmat zależności od Tytusa i kreowania pożądanego PR-u Tytusa.


A czy Tytus wierzył w reinkarnację? Osobiście nie widzę żadnego politycznego powodu, żeby Flawiusz miał kłamać odnośnie wierzeń faryzeuszy czy saduceuszy.

Flawiusz był może i współpracownikiem Rzymian, ale jego Księgi są moim zdaniem cennym źródłem wiedzy. Co prawda wiele współczesnych naukowców uważa, że niektóre fragmenty mogły być "poprawione" przez Chrześcijan, ale nie jest tych fragmentów tak wiele.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-28, 18:56   

ShadowLady86 napisał/a:
Jako że odnosić się tak jakby do mojej wypowiedzi, chcę tylko powiedzieć, że to zdanie do Dezertera zabrzmiało tak jakoś.... ostro. A w moim poście nie to chciałam przekazać.

Mnie chodziło o to, że odnosząc się do tematu chcę wykazać, że reinkarnacja to nie jakaś obecna moda pochodząca z wierzeń hinduistycznych. To wiara, która była obecna także w czasach Jezusa wśród Żydów. Później także wśród niektórych Chrześcijan. Nie każę nikomu w to wierzyć.


ja skolei odnioslam sie do braku konsekwencji.. tych wypowiedzi..
taki brak konsekwencji wykazuja tez inni.. jak np.. tropiciel.. w pzrypadku.. odzegnywania sie od tradycjii.. a powolujacy sie na nia gdy mu to na reke..

to samo dotyczy dosc wybiorczego powolywania sie na nauke.. etc.. ;-)

taki brak konsekwencji .. nie czyni nikogo.. wiarygodnym w dyskusji.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2015-01-28, 22:19   

ShadowLady86 napisał/a:
ata333 napisał/a:
Dezerterze jesli masz Flawiusza za kogos niezbyt godnego zaufania jesli chodzi o opinie na temat samych Zydow.. .. to mam nadzieje,, ze i innych tekstow dotyczacych tego ugrupowania jak i chrzescijan nie bierzesz zbyt serio.. ???


Jako że odnosić się tak jakby do mojej wypowiedzi, chcę tylko powiedzieć, że to zdanie do Dezertera zabrzmiało tak jakoś.... ostro. A w moim poście nie to chciałam przekazać.

Mnie chodziło o to, że odnosząc się do tematu chcę wykazać, że reinkarnacja to nie jakaś obecna moda pochodząca z wierzeń hinduistycznych. To wiara, która była obecna także w czasach Jezusa wśród Żydów. Później także wśród niektórych Chrześcijan. Nie każę nikomu w to wierzyć.

Ani ja nie wierzyć :-)
i jak łatwo sprawdzić - wiem o tym, bo o tym w swoim poście napisałem, że wiara w reinkarnację była znana w I wieku na bliskim wschodzie
ale poglądy prywatne Flawiusza mnie nie interesują z wspomnianych wcześniej powodów - nie był porządnym, ortodoksyjnym Żydem a zdrajcą ojczyzny i tradycji ojców
co innego Flawiusz jako historyk - tu cenię go bardzo ... teraz jasne moje stanowisko drogie panie?
ata333 napisał/a:
ShadowLady86 napisał/a:
Każda dusza jest nieśmiertelna, ale tylko dusze dobrych przechodzą w inne ciała


znowu zapytam.. co mial na mysli.. jednorazowe przejscie... (podczas zmartwychwstania )..czy wielorazowe.. jakie ma miejsce przy reinkarnacji.. ;-)

liczba mnoga.. (inne ciala).. moze tylko byc odnosnikiem do liczby mnogiej "dusz dobrych ".. ;-)

jak przytomnie zauważyła ata, że Flawiusz prawdopodobnie myślał o : " jednorazowe przejscie... (podczas zmartwychwstania ) (...) dusze dobrych przechodzą w inne ciała
lm "dusze" więc i "inne ciała" zapewne uwielbione/przemienione/doskonałe (jak Jezusa) do życia wiecznego - taka była nauka faryzeuszy - o reinkarnacji nadal nie znam ani jednego faktu z nauczania faryzeusza ani Talmudu (z pierwszych wieków)

Odnośnie Hadesu - Flawiusz napisał "Wojnę" po grecku?
ps
Lady - cytuj porządnie moje posty (zgodnie z regulaminem!) do których się odnosisz, żeby one miały jakiś sens i czytelnik rozumiał do czego się odnosisz - proszę :-D
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-01-29, 09:08   

Dezerter napisał/a:
Odnośnie Hadesu - Flawiusz napisał "Wojnę" po grecku?


Tak. Zarówno Wojnę Żydowską jak i Dawne Dzieje Izraela.

Dezerter napisał/a:
o reinkarnacji nadal nie znam ani jednego faktu z nauczania faryzeusza


Właśnie w poprzednim poście przytoczyłam słowa Flawiusza na temat nauczania faryzeuszy o reinkarnacji. To już nie była prywatna opinia Flawiusza a podsumowanie nauki Faryzeuszy i Saduceuszy. Reinkarnację uznawał też Filon z Aleksandrii. Tak więc masz kilka źródeł z I w.

Koncepcja Chrześcijańskiego Zmartwychwstanie nie była znana Flawiuszowi i także nie Faryzeuszom. Natomiast tak jak podało inne źródło zacytowane w TYM poście

Niektórzy Żydzi postrzegli reinkarnację jako nagrodę i niekoniecznie jako karę; słabi zostali oddawani na wieczne potępienie. Inni Żydzi wierzyli że niektóre dusze wracają do ciała na skutek kary za uprzednio popełnione grzechy


Faryzeusze więc wierzyli, że przechodzenie do innych ciał jest nagrodą. Słowem kluczem jest tutaj przechodzenie, a nie np. to, że dusza otrzymuje jakieś nowe ciało. Przechodzenie - wędrówka dusz. Warto się więc raczej zastanowić, w jakie Zmartwychwstanie wierzyli Faryzeusze. Bo może się okazać, że dla nich zmartwychwstanie (nagroda) to właśnie możliwość co jakiś czas odradzania się w nowych ciałach.

Także w Biblii jest kilka odnośników, które były wymienione w tym temacie.

Co jest z moim cytowaniem? Przecież nie przekręcam ani nie wyrywam Twoich wypowiedzi z kontekstu.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-29, 10:59   

ja mysle.. iz to ze faryzeusze wierzyli w dusze niesmiertelne.. i powrot do cial w jakiejkolwiek formie..
nie jest wyznacznikiem tego.. czego naucza samo Pismo..

sadyceusze bowiem.. skolei nie wierzyli ..absolutnie w jakiekolwiek posmiertne istnienie.. a nie jest to dla nas przeciez rowniez zadnym wyznacznikiem.. w sprawie wiary .. czy nie wiary w reinakrnacje.. czy inna forme zmartwychwstania..
sa to kwestie li tylko interpretacji..

natmiast bardzo interesujacy wydaje mi sie fragment z samego Pisma .. ktory zapodala ShadowLady..

jest to fragment z ksiegi Hioba.:

ShadowLady86 napisał/a:


Cytat:
i rzekł: Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. [Hi 1: 21]


to jest dla mnie cytat godny uwagi.. bo jednoznacznie zaswiadcza.. ze zmartwychwstanie rozumiane bylo przez starozytnych Izraelitow.. jako POWTORNE NARODZINY w sensie doslownym.. .. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2015-01-29, 11:53   

ShadowLady86

Cytat:
Faryzeusze więc wierzyli, że przechodzenie do innych ciał jest nagrodą. Słowem kluczem jest tutaj przechodzenie, a nie np. to, że dusza otrzymuje jakieś nowe ciało. Przechodzenie - wędrówka dusz. Warto się więc raczej zastanowić, w jakie Zmartwychwstanie wierzyli Faryzeusze. Bo może się okazać, że dla nich zmartwychwstanie (nagroda) to właśnie możliwość co jakiś czas odradzania się w nowych ciałach.

Istnieje zmartwychwstanie ducha/duszy.Nie istnieje zmartwychwstanie ciała fizycznego


Hebr.11:13-14 „Wyznali też, że są gośćmi i pielgrzymami na Ziemi. Bo ci, którzy tak mówią, okazują, że ojczyzny szukają."
Rdz.17.4-8...Ziemię, na której przebywasz jako przychodzień,..
Ps.39.13 ...Gdyż jestem tylko przychodniem u Ciebie.Wędrowcem jak wszyscy ojcowie moi.
Ps.116.19 Jestem gościem na Ziemi,..
Ps. 121.8 Pan będzie strzegł twego wyjścia i przyjścia teraz i po wszystkie czasy.
Fil.3.20.Nasza zaś ojczyzna jest w Niebie.
1 Kor.15.35 Lecz powie ktoś: A jak zmartwychwstają umarli? W jakim ukazują się ciele?


"Zmartwychwstają" i "ukazują się" jest napisane w czasie teraźniejszym,a nie przyszłym.Tak jak wcześniej napisałem:zmartwychwstanie jest wyjściem ducha/duszy z martwego fizycznego ciała, lub przyjściem ducha/duszy do nowego fizycznego ciała.Jeśli "nasza ojczyzna jest w Niebie",to powstaliśmy w Niebie jako istoty duchowe.Nie zostaliśmy stworzeni na Ziemi jako istoty duchowo-cielesne,tak jak podaje ST.Faryzeusze posiadali bardzo dużą wiedzę duchową i doskonale o tym wiedzieli,że ciała fizyczne są jednorazowymi,śmiertelnymi namiotami,dla zamieszkujących w nich duchów/dusz,w kolejnych reinkarnacjach na Ziemi.Wynika z tego,że Faryzeusze wierzyli w zmartwychwstanie duchów/dusz.Potwierdza to 2 Kor.5.1-10,który jest świadomie pomijany przez przeciwników istnienia reinkarnacji.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2015-01-29, 12:08   

ata333

Cytat:
ShadowLady86 napisał/a:
i rzekł: Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. [Hi 1: 21]

Cytat:
ata333 napisała:'to jest dla mnie cytat godny uwagi.. bo jednoznacznie zaswiadcza.. ze zmartwychwstanie rozumiane bylo przez starozytnych Izraelitow.. jako POWTORNE NARODZINY w sensie doslownym.". .. ;-)

Podobny werset:

Byłem dzieckiem dorodnym i dusza przypadła mi dobra, a raczej - będąc dobrym - wszedłem do ciała nieskalanego. Księga Mądrości (8: 19-20)


Pozdrawiam
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-01-29, 15:06   

ratao napisał/a:
Podobny werset:

Byłem dzieckiem dorodnym i dusza przypadła mi dobra, a raczej - będąc dobrym - wszedłem do ciała nieskalanego. Księga Mądrości (8: 19-20)


Ze wszystkich podanych przez Ciebie wersetów, ten jest najbardziej ciekawy według mnie. podmiot liryczny twierdzi, że był dobry, zanim się narodził (wszedł do ciała). To ciało było nieskazitelne jako konsekwencja (nagroda?) za jego bycie dobrym. I znowu jest motyw "wejścia" w ciało.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-29, 15:14   

werset ciekawy. .ale co niektorzy moga znowu sie powolywac na jej apokryficzny charakter.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-01-29, 15:15   

Jak już to deuterokanoniczny ;-)
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-29, 15:18   

dokladnie... m.innymi dla katolokow ..
ale dla wielu protestantow to apokryf.. ;-)

Księga Mądrości, Mądrość Salomona – w katolickim i prawosławnym kanonie Biblii jest jedną z dydaktycznych (mądrościowych) ksiąg Starego Testamentu, zaliczaną do ksiąg deuterokanonicznych. Wyznawcy judaizmu i Kościoły protestanckie odrzucają jej kanoniczność, zaliczając Księgę Mądrości do utworów apokryficznych.
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12