Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jezus PROPAGOWAL GENDER.. ???
Autor Wiadomość
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-29, 12:14   Jezus PROPAGOWAL GENDER.. ???

ShadowLady juz kiedys poruszyla ten temat.. ja tylko nieco go rozwine.. ;-)

po pierwsze.. do Jezusa przystepowaly zamozne kobiety, ktore porzucaly dotychczasowe role spoleczne (mezow, dzieci)..

po drugie.. wsrod Jego uczniow bylo wiele niewiast, ktore uslugiwaly mu swoim mieniem..

i po trzecie najwazniejsze sam Jezus do tego nawolywal.. i korzystal z tego.. ;-)

bardzo rozsadnie sprawe te (czyli sprawe porzucania dla Jezusa przez kobiety swych dotychczasowych rol spolecznmych ) porusza.. Bart D. Ehrman w swej ksiazce: "Nowy testament- Historyczne Wprowadzenie do Literatury Wczesnochrzescijanskiej"..

ale znalazlam tez ciekawy artykul w ktorym poruszana jest ta kwestia .. ;-)

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1058

zaznaczam.. od razu.. ze wnioskow z reszty artykulu.. NIE PODZIELAM.. (!!!) ;-)



Przystępowały do niego zamożne kobiety, które porzucały swoich mężów. W jego gronie było wiele niewiast, które mu "usługiwały ze swego mienia" (Łk 8,3, por. też Mk 15,41, Mt 27,55). Jedną z nich była Joanna żona zarządcy Heroda — Chuzy. Zastanówmy się jak odebralibyśmy dziś sytuację, w której zamożna i szanująca się kobieta przystępuje do sekty, porzucając męża, dzieci i rodzinę? W sytuacji Joanny "zapomina się albo skwapliwie nie dostrzega, że wszystko to zakrawa na skandal — podług chrześcijaństwa solidnych mieszczan, chrześcijaństwa państwowotwórczego. Przywykliśmy do sytuacji, w której apostołowie porzucają żony i dzieci, gdy wzywa ich Jezus. Ale zamężna kobieta? Gdyby historia Joanny nie znalazła się w ewangelii i gdyby ta niewiasta, przeniesiona w naszą epokę, opuściła męża i dzieci, żeby uczepić się jakiegoś guru, przywódcy jakiejś sekty, to specjaliści od sekt w obu wielkich Kościołach chrześcijańskich mieliby znowu dogodną okazję do potępienia aspołeczności nowych ruchów religijnych, szkodzenia przez nie społeczeństwu oraz trwałości rodziny. Ale tak jak się sprawa przedstawia, ci teologowie muszą bardzo lawirować, muszą podawać owego ministra finansów Heroda, męża Joanny, za zmarłego, a ją samą za wdowę. Pozostaje więc „godna szacunku wdowa, która nadmiar swoich sił postawiła do dyspozycji Kościoła, a ponadto stała się po wsze czasy wzorem chrześcijanki". W tak elegancki sposób usunięto z historii Joanny punkty zapalne, ale ewangelia Łukasza mówi nie o „wdowie" po Chuzie, lecz o „żonie Chuzy". [ 1 0
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
Ostatnio zmieniony przez ata333 2015-01-29, 13:53, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2015-01-29, 12:40   

Jezus kobiety cenił wyżej od mężczyzn

Ewangelia Filipa 32. Trzy chodziły z Panem zawsze: Maryja, Jego matka, Jej siostra i Magdalena, ta, którą nazywa się Jego towarzyszką.

Podobnie jest napisane w NT.
Dla Jezusa najważniejszym apostołem była Maria Magdalena,co wynika z Ewangelii Marii Magdaleny.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-29, 13:08   

Dziekuje.. Ratao.. ale tu mozna sie przyczepic do niekanonicznosci.. tej ewangelii.. :)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2015-01-29, 14:39   

ata333 napisał/a:
Dziekuje.. Ratao.. ale tu mozna sie przyczepic do niekanonicznosci.. tej ewangelii.. :)

Bardzo dawno się przyczepiono do tej ewangelii, i starano się ją zniszczyć ze względu na niewygodną prawdę.Ciekawe kiedy zaczną się Ciebie czepiać za niezgodny z Biblią avatar? ;-)
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-29, 14:51   

cytaty odonaszace sie do porzucania przez kobiety ich tradycyjnych rol spolecznych i podazania za Jezusem:

Luk 8:1-3 bg

"(1) I stało się potem, że on chodził po miastach i po miasteczkach każąc i opowiadając królestwo Boże, a oni dwunastu byli z nim, (2) I niektóre niewiasty, które był uzdrowił od duchów złych i od niemocy ich, jako Maryja, którą zwano Magdaleną, z której było siedem dyjabłów wyszło; (3) I Joanna, żona Chuzego, urzędnika Herodowego, i Zuzanna, i inszych wiele, które mu służyły z majętności swoich."



Luk 10:38-42 bw


"(38) A gdy szli, wstąpił do pewnej wioski; a pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła go do domu. (39) Ta miała siostrę, a na imię jej było Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała jego słowa. (40) Marta zaś krzątała się koło różnej posługi; a przystąpiwszy, rzekła: Panie, czy nie dbasz o to, że siostra moja pozostawiła mnie samą, abym pełniła posługi? Powiedz jej więc, aby mi pomogła. (41) A odpowiadając rzekł do niej Pan: Marto, Marto, troszczysz się i kłopoczesz o wiele rzeczy; (42) niewiele zaś potrzeba, bo tylko jednego; Maria bowiem dobrą cząstkę wybrała, która nie będzie jej odjęta."
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2015-01-29, 15:32   

Niech mnie ktoś uszczypnie,... proooszę. :shock:
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-29, 15:43   

ale prosze .. bardzo .. ;-)
wystarczy.. ???

ps:

mam nadzieje..ze nie bolalo... ;-) ;-) ;-)

a tak powaznie.. to co znowu Cie tak boli... ?????

to ze Jezus nawolywal do porzucania tradycyjnych rol spolecznych... rowniez kobiety.. ????

Luk 8:1-3 bg

"(1) I stało się potem, że on chodził po miastach i po miasteczkach każąc i opowiadając królestwo Boże, a oni dwunastu byli z nim, (2) I niektóre niewiasty, które był uzdrowił od duchów złych i od niemocy ich, jako Maryja, którą zwano Magdaleną, z której było siedem dyjabłów wyszło; (3) I Joanna, żona Chuzego, urzędnika Herodowego, i Zuzanna, i inszych wiele, które mu służyły z majętności swoich."


myslisz,, ze Joanna.. chodzila za Jezusem z mezem.. ?????????? ;-) ;-) ;-)


no chyba.. ze wymyslisz jak "apologeci"... iz byla wdowa.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2015-01-29, 16:10   

Tradycyjne, a zarazem biologiczne role to żona, matka, przyjaciółka. Jak kobiety porzucą te role, to nastanie koniec.

Artykuł z racjonalisty.pl to stek bzdur/śmieci. Skąd pomysł, aby zalinkować takie fantazje? Zaś płeć, z zasady, jest zdeterminowana biologicznie, a nie kulturowo. Co zatem Jezus miałby mieć wspólnego z gender?
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-29, 16:27   

RM napisał/a:
Artykuł z racjonalisty.pl to stek bzdur/śmieci. Skąd pomysł, aby zalinkować takie fantazje? Zaś płeć, z zasady, jest zdeterminowana biologicznie, a nie kulturowo. Co zatem Jezus miałby mieć wspólnego z gender?


co do reszty artykuly.. to wyraznie sie opowiedzialam.. wiec prosze nie udawac..ze nie dostrzegles.. :)

napisalam w pierwszym poscie:


zaznaczam.. od razu.. ze wnioskow z reszty artykulu.. NIE PODZIELAM.. (!!!) ;-)

ponadto nie widze,, merytorycznych argumentow.. tylko jakies bicie w proznie...

pytanie tylko po co.. ??????



powtorze jednak jeszcze raz argumenty z artykulu.. ktore dla kazdego myslacego czlowieka.. powinny byc przekonywujace.. ;-)

ponadto o porzucaniu przez kobiety tradycyjnych rol... mowi sam N.T.. daltego argument ten pojawia sie w wielu opracowaniach krytycznych tekstu biblijnego.. i Jezusa Historycznego..

wiec znowu zapytam z czym walczysz.. ???


chyba sam ze soba.. ;-)




Przystępowały do niego zamożne kobiety, które porzucały swoich mężów. W jego gronie było wiele niewiast, które mu "usługiwały ze swego mienia" (Łk 8,3, por. też Mk 15,41, Mt 27,55). Jedną z nich była Joanna żona zarządcy Heroda — Chuzy. Zastanówmy się jak odebralibyśmy dziś sytuację, w której zamożna i szanująca się kobieta przystępuje do sekty, porzucając męża, dzieci i rodzinę? W sytuacji Joanny "zapomina się albo skwapliwie nie dostrzega, że wszystko to zakrawa na skandal — podług chrześcijaństwa solidnych mieszczan, chrześcijaństwa państwowotwórczego. Przywykliśmy do sytuacji, w której apostołowie porzucają żony i dzieci, gdy wzywa ich Jezus. Ale zamężna kobieta? Gdyby historia Joanny nie znalazła się w ewangelii i gdyby ta niewiasta, przeniesiona w naszą epokę, opuściła męża i dzieci, żeby uczepić się jakiegoś guru, przywódcy jakiejś sekty, to specjaliści od sekt w obu wielkich Kościołach chrześcijańskich mieliby znowu dogodną okazję do potępienia aspołeczności nowych ruchów religijnych, szkodzenia przez nie społeczeństwu oraz trwałości rodziny. Ale tak jak się sprawa przedstawia, ci teologowie muszą bardzo lawirować, muszą podawać owego ministra finansów Heroda, męża Joanny, za zmarłego, a ją samą za wdowę. Pozostaje więc „godna szacunku wdowa, która nadmiar swoich sił postawiła do dyspozycji Kościoła, a ponadto stała się po wsze czasy wzorem chrześcijanki". W tak elegancki sposób usunięto z historii Joanny punkty zapalne, ale ewangelia Łukasza mówi nie o „wdowie" po Chuzie, lecz o „żonie Chuzy". [ 1 0



ps:

przykro mi strasznie .. ze ta PRAWDA.. nie pasuje do Twojej osobistej interpretacji Biblii.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Wnikliwy


Pomógł: 133 razy
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 3205
Wysłany: 2015-01-29, 16:58   

Każdy temat jest dobry, aby zabłysnąć :-D
_________________

 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-29, 17:06   

Wnikliwy napisał/a:
Każdy temat jest dobry, aby zabłysnąć :-D


Wnikusiu.. czy wszystkie kobiety.. ktore chodzily za Jezusem.. braly swe rodziny ze soba.. ??

bo.. ze niektorzy apostolowie/uczniowie .. brali zony to RM.. juz wie.. ;-)

ale czy wszyscy... ?????

czy Joanna opisana w Lukaszu .. chodzila z mezem czy sama.. ??? ;-)

jesli sama.. to musiala porzucic dla Jezusa swa tradycyjna role zony... ;-)

prawda czy falsz.
. ??

niestety.. ale w sw. ksiegach widzimy tylko to co chcemy zobaczyc.. ulegajac licznym interpretacjom kosciolow/zborow/organizacji.. .. ;-)

i dlatego osad inaczej widzacych jest tak czesto obecny,, posrod wielu.. ;-)

nie mowiac o kpinie i zlosliwosciach... ;-)

oh.. ta nasza straszna, cielesna NATURA.. ciagle walczaca z DUCHEM.. ;-) ;-) ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
waldek S

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 26 Sty 2015
Posty: 163
Wysłany: 2015-01-29, 18:50   

@333
Cytat:
odonaszace sie do porzucania przez kobiety ich tradycyjnych rol spolecznych i podazania za Jezusem:

A czy Apostołowie mężczyźni nie porzucili swoich zajęć i nie poszli za Jezusem?
Jeżeli mogli to zrobić mężczyźni to dlaczego nie mogły tego zrobić kobiety?
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2015-01-29, 18:55   

333 napisał/a:
Zastanówmy się jak odebralibyśmy dziś sytuację, w której zamożna i szanująca się kobieta przystępuje do sekty, porzucając męża, dzieci i rodzinę?

dlaczego porzucając?
(Lk 8:1)...A było z Nim Dwunastu (2) oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów; (3) Joanna, żona Chuzy, zarządcy u Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia.

i sądzisz, że gdzie spały? W polu? Myślę, że usługiwały mu w granicach miasta, w którym mieszkały. Zaopatrywały w żywność, udzielały schronienia, prały odzież.

a wszystko to z wdzięczności za uzdrowienie, bo być z Kimś nie znaczy być mu kulą u nogi
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2015-01-29, 19:51   

waldek S napisał/a:

A czy Apostołowie mężczyźni nie porzucili swoich zajęć i nie poszli za Jezusem?
Jeżeli mogli to zrobić mężczyźni to dlaczego nie mogły tego zrobić kobiety?


dokladnie o tym pisze.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-01-29, 20:00   

Anowi napisał/a:
i sądzisz, że gdzie spały? W polu? Myślę, że usługiwały mu w granicach miasta, w którym mieszkały. Zaopatrywały w żywność, udzielały schronienia, prały odzież.


Usługiwać z mienia oznacza wsparcie finansowe. Nigdzie w NT nie pisze o żadnym praniu. Joanna, żona Chuzy (nadzorcy na dworze Heroda) zapewne prania w ogóle nie robiła. Za to na pewno miała pieniądze.

A tak generalnie, to gender raczej źle się kojarzy. Kiedyś temat poruszyłam na skutek pewnego zarzutu. Chodziło mi raczej o to, że jakby nie patrzeć, Jezus też poniekąd odciągał kobiety od mężów i dzieci, czyli od tradycyjnej roli kobiet w ówczesnym czasie. Joanna, Maria Kleofasowa oraz matka synów Zebedeusza to pewne mężatki w gronie uczniów Jezusa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11