Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dyskusja ogólna na temat Boga
Autor Wiadomość
Cyryl

Wysłany: 2015-02-06, 18:38   

efroni moim zdaniem kręcisz.

Co się stało w ogrodzie Eden???

Po pierwsze oto co ludzie mgli robić po stworzeniu:
(26) Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka zgodnie z naszym obrazem i podobieństwem, i niech panuje nad rybami morskimi i nad latającymi stworzeniami niebios, i nad trzodami, i nad całą ziemią, i ponad wszelkimi gadami które pełzają po ziemi.

Cytat:
(27) I uczynił Bóg człowieka, zgodnie z obrazem Boga go uczynił, stworzył mężczyznę i kobietę.

(28) I błogosławił im Bóg, mówiąc Bądźcie płodni i rozmnażajcie się i napełnijcie ziemię i poddajcie ją; panujcie nad rybami mórz i nad latającymi stworzeniami niebios, i nad wszelkimi trzodami, i nad wszystkimi gadami pełzającymi po ziemi!

(29) I rzekł Bóg: Oto daję wam wszelkie siewne zioła wydające nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewo, które ma owoc nasienia, które się sieje: będzie to dla was pokarmem!
Ks. Rodz. 1

Cytat:
(7) Ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą.

(8) Potem zasadził Pan Bóg ogród w Edenie, na wschodzie. Tam umieścił człowieka, którego stworzył.

(9) I sprawił Pan Bóg, że wyrosło z ziemi wszelkie drzewo przyjemne do oglądania i dobre do jedzenia oraz drzewo życia w środku ogrodu i drzewo poznania dobra i zła.

(10) A rzeka wypływała z Edenu, aby nawadniać ogród. Potem rozdzielała się na cztery odnogi.

(11) Nazwa pierwszej: Piszon. To ta, która opływa cały kraj Chawila, gdzie jest złoto,

(12) A złoto tego kraju jest wyborne. Tam jest żywica bdelium i kamień onyksowy.

(13) Nazwa drugiej rzeki: Gichon. To ta, która opływa cały kraj Kusz.

(14) A nazwa trzeciej rzeki: Chiddekel. To ta, która płynie na wschód od Asyrii. Czwartą zaś rzeką jest Eufrat.

(15) I wziął Pan Bóg człowieka i osadził go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł.

(16) I dał Pan Bóg człowiekowi taki rozkaz: Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść,

(17) Ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz.

(18) Potem rzekł Pan Bóg: Niedobrze jest człowiekowi, gdy jest sam. Uczynię mu pomoc odpowiednią dla niego.

(19) Utworzył więc Pan Bóg z ziemi wszelkie dzikie zwierzęta i wszelkie ptactwo niebios i przyprowadził do człowieka, aby zobaczyć, jak je nazwie, a każda istota żywa miała mieć taką nazwę, jaką nada jej człowiek.

(20) Nadał tedy człowiek nazwy wszelkiemu bydłu i ptactwu niebios, i wszelkim dzikim zwierzętom. Lecz dla człowieka nie znalazła się pomoc dla niego odpowiednia.

(21) Wtedy zesłał Pan Bóg głęboki sen na człowieka, tak że zasnął. Potem wyjął jedno z jego żeber i wypełnił ciałem to miejsce.

(22) A z żebra, które wyjął z człowieka, ukształtował Pan Bóg kobietę i przyprowadził ją do człowieka.

(23) Wtedy rzekł człowiek: Ta dopiero jest kością z kości moich i ciałem z ciała mojego. Będzie się nazywała mężatką, gdyż z męża została wzięta.

(24) Dlatego opuści mąż ojca swego i matkę swoją i złączy się z żoną swoją, i staną się jednym ciałem.
Ks. Rodz. 2

Czyli człowiek miał sporą wolność był panem i zarządcą ziemi.

To tak jak prezes daje dyrektorowi fabrykę pod zarząd. Dyrektor w fabryce ma zaraz po prezesie największą władze, czyli możliwości działania.

Bóg jako prezes dał człowiekowi tylko jeden zakaz:

Cytat:
(16) I dał Pan Bóg człowiekowi taki rozkaz: Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść,

(17) Ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz.
Ks. Rodz. 2

Czyli ten zakaz odnosił się do działania na przeciwko dobru fabryki prezesa.

Tym był zakaz zjadania owocu z drzewa poznania dobra i zła!!!!

To co ogranicza wolną wolę w prawie zakazy i nakazy. To co zwiększa, wolną wolę w prawie to prawa i wolności.

Prawo jest po to - jak pokazałem w przykładzie o ruchu drogowym (przykład ruchu drogowego to pomysł brata Henryka ps. thewordwatcher) aby swoją wolną wolę mogły na tej samej przestrzeni realizować inne byty posiadające wolność i wolną wolę.

Zobacz przestrzeń - droga. Uczestnicy to posiadacze prawa jazdy. Jeśli jedna osoba posiada prawo jazdy to nie są potrzebne w zasadzie przepisy ruchu drogowego, wystarczy sama umiejętność jazdy. Jeśli występuje więcej niż jeden uczestnik ruchu drogowego to prawo się komplikuje.

Najwięcej zakazów i nakazów jest w miejscach najbardziej zatłoczonych czyli miastach. Czyli w miastach uczestnicy ruchu drogowego mają najmniejsza wolną wolę.

Tak samo w więzieniu, jest ono straszne ponieważ występuje na małej przestrzeni duża ilość bytów posiadających wolną wolę i rozum i aby się one nie pozabijały (w celu zwiększenia swojej wolnej woli) to ich wolna wola zostaje najbardziej ograniczona. Zobacz akty agresji wobec innych więźniów czy strażników każe się izolatką.

Tak jest skonstruowana nasza rzeczywistość.

Piszesz:

Cytat:
A Ty do czego żądasz , dla siebie wolnej woli ?
Żebyś miał możliwość źle czynić? dłużej spać ?
Bronisz dla siebie wolnej woli a modlisz się bądź wola TWOJA nie tylko w Niebie ale i na ziemi
Rozumiem "w Niebie " ale dlaczego "i na ziemi" skoro jako człowiek
jesteś panem ziemi "czyńcie ją sobie poddaną "

Biblia jest księga chronologiczną. Nawet określone prawa występują w chronologii czasowej i dotyczą innej grupy adresatów (prawo Neogo po potopie całej ludzkości, Tora narodu Izraelskiego do czasu wypędzenia go przez Boga i rozproszenia it.p.)

Czynić ziemię sobie poddaną, dotyczyło ludzkości sprzed grzechu w Edenie (czyli działania na szkodę firmy - zwanej ziemią).

Potem te prawo dotyczyło ludzkości która wywodziła się po potopie ze sprawiedliwego Noego.

Ale gdy ludzkość łamała prawo Boże, w postaci działania na szkodę firmy zwanej ziemią to Bóg:
1. Niszczył współudziałowców tej firmy, narody, społeczności które działały w największym stopniu na szkodę ziemi - czyli łamały nawięcej praw Boga: Sodoma i Gomora.

2. Ograniczał wolności i prawa dla ludzkości. Np. w czasie wierzy Babel pomniejszał ludzkości języki, czyli ograniczył wolność i możliwość ludzkości swobodnej komunikacji ze sobą.

3. Ograniczył czas działa ludzkości, każdego jej czlonka do 120 lat.

Potem przez swego Syna Isusa Chrystusa, jego ofiarę zmartwychwstanie i głoszenie ewangelii, wprowadził program naprawczy wolnej woli ludzkości. Czyli zbawienie, w postaci wyzwolenia się spod panowania grzechu.

Grzech to defekt wolnej woli w postaci nie panowania nad swoich zachowaniem w pewnych dziedzinach (alkohol - alkoholizm, seks - seksoholizm).

Ale wpierw trzeba poznać i zaakceptować prawdę - czyli nauki Isusa Chrytusa i z wiarą i wytrwałością je realizować w swoim życiu.

Tak naprawiona ludzkość bez grzechu będzie mogła swobodnie korzystać z wolnej woli bez chęci skrzywdzenia innych bytów posiadających wolną wolę - innych ludzi, a którzy poprzez swoje działanie nasza wolną wolę ograniczają.

Zobacz przykład małżeństwa. Małżeństwo to umowa w której są prawa i wolności czyli to co pozwala nam wypełniać swoją wolną wolę oraz nakazy i zakazy czyli to co ogranicza nasza wolną wolę.

Uczestniczą w nich dwa byty mężczyzna i kobieta odmienne płciowo, czyli posiadające zupełnie inny zestaw cech. Przez co owa byty ze sobą współpracują a nie rywalizują, gdyż każda korzysta z cechy która inna płeć nie posiada.

Małżeństwo to byt doskonały o ile całe prawo w tym nakazy i zakazy są realizowane przez obydwie strony.

Bobo 

Wysłany: 2015-02-06, 19:03   

efroni napisał/a:
Chciał Bobo ,chciał , bo wszystko co istnieje , istnieje bo ON tego chce

Co innego chcieć, bo pragnąć tego a co innego dopuścić do tego.
Jeśli Bóg ostrzegał ludzi przed zjedzeniem zakazanego owocu, znaczy się NIE CHCIAŁ tego.
No chyba, że Ojca robisz krętacza.

Wnikliwy

Wysłany: 2015-02-06, 21:28   

Filozofowanie na tym forum staje się normą, i efektem dobrego smaku i obyczaju.
:-D

Manna z nieba 

Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 299 razy
Wysłany: 2015-02-07, 08:08   

Wnikliwy napisał/a:
Filozofowanie na tym forum staje się normą, i efektem dobrego smaku i obyczaju.
:-D

Dyskusja znacznie różni się od tej polegajacej wyłącznie na podkreślonej odpowiedzi w Strażnicy.
Tutaj niestety nie ma rozmów przy pomocy gotowych pytań i odpowiedzi prosto z USA.

efroni 

Wysłany: 2015-02-07, 10:59   

Cyryl , nie tylko kręcisz ale i kombinujesz aby wyszło na Twoje
to samo Bobo .

Ja się nie pytam co się stało w GenEden bo wiadomo co się stało
Ja się pytam dlaczego się stało to co się stało i dlaczego Bóg Wszechmogący
chciał aby się stało to co się stało ?

Oglądałeś serial "skazany na śmierć" albo serial o Sherlocku Holmesie ?

Chodzi mi o to że genialny Michael Scofield przewidział wszystko
a Wszechmogący Bóg to coś nieporównywalnie więcej niż Michael Scofield
i wszystko zaplanował w najdrobniejszych szczegółach by , mimo naszej ułomnej natury
którą notabene sam stworzył , doprowadzić nas do wiecznej , niekończącej się szczęśliwości
jako Dobry, miłujący swe stworzenia Ojciec .

Wnikliwy , jeśli jesteś naprawdę wnikliwy
to te pytania nie powinny być dla Ciebie zaskoczeniem jako dla tego , który
wnikliwie czyta Słowo Boże , bo temu kto wnikliwie czyta Słowo Boże
i używa przy tym rozumu , te pytania same się nasuwają .

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

efroni 

Wysłany: 2015-02-07, 11:16   

Wszechmogący jest poza czasem i przestrzenią i gdy pomyśli to
już w tej milisekundzie wszystko się stało to co pomyślał .

My jesteśmy w świecie przestrzeni i czasu i dla nas ta milisekunda to
niemal wieczność , to dwanaście tysięcy lat jakie dano człowiekowi
by "doszedł" do pełnej jedności ze swym Bogiem, który jest naszym Stwórcą i Ojcem

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
Ostatnio zmieniony przez efroni 2015-02-07, 13:42, w całości zmieniany 1 raz  

efroni 

Wysłany: 2015-02-07, 11:37   

waldek S napisał/a:
Efroni
Cytat:
Taka gadka o "wolnej woli" i "trzymaniu za mordę" niczego nie zmienia.
Jeżeli przyjmujesz że BÓG JEST JEDEN tzn. przyjmujesz , że nie ma żadnej innej siły , mocy
bytu , notabene stworzonego przez WSZECHMOGĄCEGO STWÓRCĘ , który byłby zdolny
przeciwstawić się JEMU .

Czy ty, albo ja możemy się Bogu przeciwstawić?

Ja to doskonale rozumiem że nie możemy .... bo?.... bo zaczynam rozumieć co
znaczy że BÓG JEST JEDEN .

Czy ten byt duchowy , stworzony przez Wszechmogącego , którego nazywasz "Diabeł" , "Szatan"może się Wszechmogącemu Bogu przeciwstawić ???

aby tak mają

Odpowiedz do tematu