Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Księga Mądrości jest natchniona?
Autor Wiadomość
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-10-06, 16:30   

Wiele polemiki ,ale o co kopie kruszycie ?
Księga Madrosci mówi o Madrosci a tu polemika o wszytkim tylko nie o Madrosci .
Co przeciwnicy TEJ Ksiegi maja do zarzucenia Madrosci w TEJ Ksiedze ?
Czy Madrość nie spełnia waszych wymagan ,czy macie lepsza Madrość ?

Kiedys czytałam Ksiege Madrosci ,pozakreslałam wszystko co sie dało ,byłam pod JEJ
Duchem ,ale w Zborze Zielono.... wiele mówiono ze to nie natchnione ze to nie kanon
noi czytajac Brytyjke w której nie ma Ksiegi Madrosci , jakos tak zległa na półce a jedynie
od czasu do czasu Rozkoszowałam sie Madroscia w Ksiedze zawarta .

Treaz juz WIEM ,ze JEJ nie pozostawie bo jest to Bogactwo łaski Ruach Madrosci
i to co tu można przeczytac to jest to TO czego nam potrzeba .
Zydzi nie maja Ksiegi Madrosci ujetej w Torze ale jak mi powiedziano Maja Tą Ksiege
jest to Ksiega wyjatkowa i nie dla wszystkich .
Zydzi jeszcze wiele ukrywaja bo nie chca by profanowano Swietosc Najwyzszego

TO czego sie TERAZ dowiaduje jest to i Szokiem i wielka Radoscia i tak mi juz zostanie.
Wiemy ze Salomon otrzymał Madrosc ale nie był JEJ wierny zdradził ja z głupota.

Jesli Madrość jest Rodzicielka a JAHszua Dał nam Ruach Madrosci Chochma i Objawienia
to znaczy ze .... ach wiele by mówic .
><><><
teofil
dalczego piszesz - błędem było ,ze ...
co jest błedem w Ksiedze Madrosci - Madrość ?
sylka
cóz poczniesz bez madrości ?

><><
powróćcie do Madrosci .
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-05, 14:42   

Ja o coś zapytam bo mnie trapi pewne pytanie,osobiście tej księgi nie czytałem więc nie wiem,czy dobrze mi się wydaje,że ona mówi o dosłownej mądrości[takiej zdolności rozumowania] nie o osobie/osobach?Bo znalazłem w tej księdze wersety,które mi się nie podoba jeżeli tak jest,i jeszcze jedno pytanie,kto mówi w tej księdze? :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2011-07-05, 14:44   

Dawaj cytat... inaczej nie ruszy.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-05, 14:52   

Najpierw od tego Mdr 8:13-Przez nią zdobędę nieśmiertelność, zostawię wieczną pamięć potomnym.
(BT)
Mądrość pozwala nam zdobyć nieśmiertelność?Ja czytałem w Biblii,że tylko Bóg jest nieśmiertelny to mnie zaciekawiło.
Mdr 8:14-Będę władał ludami, poddane mi będą narody:
(BT)
Nie wiem jak to skomentować,naprawdę.Czy to biblijna nauka?
Mdr 8:19-Byłem dzieckiem dorodnym i dusza przypadła mi dobra,
20. a raczej: będąc dobrym wszedłem do ciała nieskalanego.
(BT)
Biblia mówi,nikt nie jest dobry tylko sam Bóg,mówi,że każdy zgrzeszył,więc jak czyjeś ciało może być nieskalane ?
Mdr 10:9
9. Lecz Mądrość wybawiła swych czcicieli z utrapień.

(BT)
Kto czci mądrość ? To tak jak powiedzieć Ja czczę skruchę albo wrażliwość
Mdr 10:15-Ona wyrwała lud święty, plemię nienaganne, spośród narodu ciemięzców.
16. Wstąpiła w duszę Sługi Pańskiego, w znakach i cudach groźnym władcom się przeciwstawiła.
17. Oddała świętym zapłatę ich trudów, powiodła ich drogą cudowną i stała się im za dnia osłoną, a światłem gwiazd wśród nocy.
18. Przeprawiła ich przez Morze Czerwone, przeprowadziła poprzez wody mnogie,
19. a wrogów ich potopiła i wyrzuciła z głębin otchłani.
(BT)
Kompletnie nie rozumiem,czy to znaczy,że Mądrość to wszystko zrobiła?
Jeżeli Mądrością ową jest Jezus to ok,ale jeżeli to tylko przymiot to bardzo nie ok.
Dlatego chciałbym się dowiedzieć czym a może kim ta mądrość jest.
--------
Przed sekunda przeczytałem coś takiego:Mdr 2:24-A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła i doświadczają jej ci, którzy do niego należą.
(BT)
Czyli wszyscy należymy do diabła,znaczy każdy kto umiera tak ?

Na prawdę prosze Katolików o pomoc w zrozumieniu tego bo nie rozumiem.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-05, 16:27   

BLyy, http://biblia.webd.pl/for...?t=652&start=75 prosze :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2011-07-05, 18:14   

Dziękuje. Więc najpierw zacznę tak; czym jest dla ciebie ta mądrość?
- mądrość może być logosem
- mądrość może być Duchem Świętym (lub Duchem Boga w zależności od tego czy uznasz Trójcę czy nie)
- jednym i drugim w zależności od tego czy uznajesz Trójce.
- jakimś rodzajem wiedzy
- poznaniem woli Boga
- mocą dzięki której np. można czynić cuda
- a może wszystkim tutaj wymienionym?

Ja spróbuje to przedstawić wedle tego jak ktoś wierzy w Trójce i kogoś kto ją odrzuca.

Na początek; jakie są rodzaje mądrości?
Kto spośród was jest mądry i rozsądny? Niech wykaże się w swoim nienagannym postępowaniu uczynkami dokonanymi z łagodnością właściwą mądrości! Natomiast jeżeli żywicie w sercach waszych gorzką zazdrość i skłonność do kłótni, to nie przechwalajcie się i nie sprzeciwiajcie się kłamstwem prawdzie! Nie na tym polega zstępująca z góry mądrość, ale mądrość ziemska, zmysłowa i szatańska. Gdzie bowiem zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek. Mądrość zaś [zstępująca] z góry jest przede wszystkim czysta, dalej, skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy. Jk 3,13-17
- więc mamy tutaj cztery rodzaje mądrości; Mądrość Bożą, ziemską, zmysłową i szatańską.
Co do istnienia każdej z nich chyba nie masz wątpliwości? Ewentualnie posyłam do pierwszego listu do Koryntian, cały drugi rozdział; tam też jest ładnie wyjaśnione, różnice między mądrościami; jeśli list Jakuba jako domniemam protestanta cię nie zadowala.

Zaznaczyłem ponadto czym jest ta mądrość zstępująca z góry; a więc mądrość Boża. Pisałeś o Księdze Mądrości od 8 rozdziału do 10. A rozdział przed wcześniej taki jest opis mądrości:
„22 Jest bowiem w niej duch rozumny, święty,
jedyny, wieloraki, subtelny,
rączy, przenikliwy, nieskalany,
jasny, niecierpiętliwy, miłujący dobro, bystry,
23 niepowstrzymany, dobroczynny, ludzki,

trwały, niezawodny, beztroski,
wszechmogący i wszystkowidzący,
przenikający wszelkie duchy
rozumne
, czyste i najsubtelniejsze.

24 Mądrość bowiem jest ruchliwsza od wszelkiego ruchu
i przez wszystko przechodzi, i przenika dzięki swej czystości.

25 Jest bowiem tchnieniem mocy Bożej
i przeczystym wypływem chwały Wszechmocnego
,
dlatego nic skażonego do niej nie przylgnie.
26 Jest odblaskiem wieczystej światłości,
zwierciadłem bez skazy działania Boga,
obrazem Jego dobroci.

27 Jedna jest, a wszystko może,
pozostając sobą, wszystko odnawia,
a przez pokolenia zstępując w dusze święte,
wzbudza przyjaciół Bożych i proroków
.
28 Bóg bowiem miłuje tylko tego,
kto przebywa z Mądrością.
29 Bo ona piękniejsza niż słońce
i wszelki gwiazdozbiór.
Porównana ze światłością - uzyska pierwszeństwo,
30 po tamtej bowiem nastaje noc,
a Mądrości zło nie przemoże.” Mdr 7,22-30

- tutaj masz odpowiedź czym jest ta mądrość. Jest to mądrość Boża;

1) Jest niczym światłość:
- Porównana ze światłością - uzyska pierwszeństwo 29
- Była światłość prawdziwa J 1,9

2) Którą mamy od Boga:
- przenikający wszelkie duchy rozumne 23
- która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi J 1,9

3) Lecz o tym nie wiemy i muszą przychodzić ci, którzy ludzi o niej nauczą(przez zstąpienie Ducha Świętego mają mądrość), którzy nam zaświadczą o światłości; byśmy znali wolę Boga(prorocy i mesjasz Jezus)
- przez pokolenia zstępując w dusze święte, wzbudza przyjaciół Bożych i proroków. 27
- Pojawił się człowiek posłany przez Boga -
Jan mu było na imię.
Przyszedł on na świadectwo,
aby zaświadczyć o światłości,
by wszyscy uwierzyli przez niego.
Nie był on światłością,
lecz [posłanym], aby zaświadczyć o światłości. J 1,6-8

Każdego kogo Bóg wybiera(wysyła) obdarza mądrością; którą obdarza Duch Święty zstępujący na człowieka

4) Jest działaniem Boga:
- Jest odblaskiem wieczystej światłości, zwierciadłem bez skazy działania Boga, obrazem Jego dobroci. 26
- Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi (...) Była światłość prawdziwa która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi J 1,3-9
Bardzo ładnie zresztą to pasuje do Jezusa czym jest prolog Jana przecież: „On jest obrazem Boga niewidzialnego” Kol 1,15
Zresztą cały fragment z Ks. Mądrości pasuje do Jezusa jak ulał; bo w Nim została wylana pełni mądrości bo jest mesjaszem prawda?

5) Mądrość jest wszędzie:
- Mądrość bowiem jest ruchliwsza od wszelkiego ruchu i przez wszystko przechodzi, i przenika dzięki swej czystości.
Jest bowiem tchnieniem mocy Bożej i przeczystym wypływem chwały Wszechmocnego, dlatego nic skażonego do niej nie przylgnie. 24,25

- Przez słowo Pana powstały niebiosa i wszystkie ich zastępy przez tchnienie ust Jego. Ps 33,6
Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Wtedy Bóg rzekł: Niechaj się stanie światłość! I stała się światłość. Rdz 1,2-3

światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. J 1,5

Pewnie jakiś cytat poknociłem lub niedokładnie wyjaśniłem. Jeśli, do któregoś masz pytania, słucham :-D

A teraz przejdźmy do Ciebie:
Cytat:
Mdr 8:13-Przez nią zdobędę nieśmiertelność, zostawię wieczną pamięć potomnym.

A może to właśnie do Jezusa się odnosi? Że Jezus zasiądzie po prawicy Ojca. Oraz o wyznawcach, którzy będą pamiętać?

Cytat:
Mdr 8:19-Byłem dzieckiem dorodnym i dusza przypadła mi dobra,
20. a raczej: będąc dobrym wszedłem do ciała nieskalanego.

Może to również do Jezusa? Jako nie skażonego grzechem? A może jakaś aluzja do Zmartwychwstania?

Cytat:
9. Lecz Mądrość wybawiła swych czcicieli z utrapień.

Mądrość Boża dana była prorokom i mesjaszowi by zaświadczali i oświecali ludzi. Utrapienie może być nieznajomość Boga, życie z dala od Niego.

Cytat:
Kto czci mądrość ? To tak jak powiedzieć Ja czczę skruchę albo wrażliwość
Mdr 10:15-Ona wyrwała lud święty, plemię nienaganne, spośród narodu ciemięzców.
16. Wstąpiła w duszę Sługi Pańskiego, w znakach i cudach groźnym władcom się przeciwstawiła.
17. Oddała świętym zapłatę ich trudów, powiodła ich drogą cudowną i stała się im za dnia osłoną, a światłem gwiazd wśród nocy.
18. Przeprawiła ich przez Morze Czerwone, przeprowadziła poprzez wody mnogie,
19. a wrogów ich potopiła i wyrzuciła z głębin otchłani.

Dzięki prorokom lud wybrany wiedział co ma robić i gdzie iść.

To chyba tyle.

1 Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
2 Ono było na początku u Boga.
3 Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.
4 W Nim było życie,
a życie było światłością ludzi,
5 a światłość w ciemności świeci
i ciemność jej nie ogarnęła.
6 Pojawił się człowiek posłany przez Boga -
Jan mu było na imię.
7 Przyszedł on na świadectwo,
aby zaświadczyć o światłości,
by wszyscy uwierzyli przez niego. J 1
- Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Wtedy Bóg rzekł: Niechaj się stanie światłość! I stała się światłość. Rdz 1,2-3
Duchem swym niebiosa przyozdobił, a ręka jego stworzyła węża skrętnego. Job 26:13
Przez słowo Pana powstały niebiosa i wszystkie ich zastępy przez tchnienie ust Jego. Ps 33,6

oraz fragment z Księgi Mądrości rozdziału 7

Moje osobiste zdanie jest takie jako, że odrzucam Trójcę. To logos; Duch Święty(Ducha Boga) i mądrość to jest to samo na podstawie tego cytatu z Jana, zestawiając to z fragmentem Księgi Mądrości, siódmego rozdziału. Bo przez logos jest wszystko stworzone, a Bóg Duchem swoim wszystko stworzył. A w tym jest światłość; a więc mądrość.

Jednak jako, że zapewne wierzysz w Trójce. Może to być tak, że Duch Święty zstępuje też na ludzi i tak pojawiają się prorocy którzy zaświadczają o światłości którzy dostają dzięki Duchowi cząstkę Mądrości Boga; a Jezus jest ucieleśnieniem mądrości Boga; którą posiadł w pełni gdy Ojciec Mu ją ofiarował, gdy Duch Święty w Niego wstąpił. Pogmatwane ale mam nadzieje, że zrozumiałe :-D W każdym bądź razie nie wiem jak rozumiesz Mądrość Bożą; każdy może rozumieć inaczej; a więc i interpretacja będzie inna; czy to katolicka czy protestancka, lecz za każdym razem niesprzeczna z pismem.
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-05, 19:45   

BLyy,
Cytat:
Mądrość Boża dana była prorokom i mesjaszowi by zaświadczali i oświecali ludzi. Utrapienie może być nieznajomość Boga, życie z dala od Niego.
To jest odpowiedź na pytanie czemu czci się mądrość? Chyba się pomyliłeś
Cytat:
Może to również do Jezusa? Jako nie skażonego grzechem? A może jakaś aluzja do Zmartwychwstania?
a może a może,czyżby,teorie,przypuszczenia wiesz co za takie odpowiedzi to Ja bardzo dziękuje
Cytat:
A może to właśnie do Jezusa się odnosi? Że Jezus zasiądzie po prawicy Ojca. Oraz o wyznawcach, którzy będą pamiętać?
to samo
a co czytamy o tej księdze o "Mądrości" można zobaczyć tutaj http://pl.wikipedia.org/w...4%85dro%C5%9Bci ,nic o Jezusie nie ma,to są tylko Twoje dywagacje na ten temat.Tym bardziej jestem pewny,że dobrze robię nie uznając tej księgi.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2011-07-05, 20:16   

Cytat:
To jest odpowiedź na pytanie czemu czci się mądrość? Chyba się pomyliłeś

Kwestią jest to, czym jest dla ciebie mądrość. Wtedy odpowiedź byłaby łatwiejsza. Dla mnie Mądrość Boża jest równoznaczna z Duchem Świętym, a więc z Ojcem; więc dla mnie odpowiedź jest prosta.

Cytat:
a może a może,czyżby,teorie,przypuszczenia wiesz co za takie odpowiedzi to Ja bardzo dziękuje

A czemu teorie? Nawet katolickie nauki się odwołują do tego fragmentu. Ja również tak to widzę.

Cytat:
to samo
a co czytamy o tej księdze o "Mądrości" można zobaczyć tutaj http://pl.wikipedia.org/w...4%85dro%C5%9Bci ,nic o Jezusie nie ma,to są tylko Twoje dywagacje na ten temat.Tym bardziej jestem pewny,że dobrze robię nie uznając tej księgi.

Nie tylko moje; nawet w katolickich przekładach biblii online są do tego odnośniki i komentarze. Więc nie są to tylko moje domysły. Poza tym równie dobrze mogę odwrócić to i powiedzieć, że w Pieśni nad Pieśniami nie ma nic o Jezusie a to tylko dywagacje pogan, bo Żydzi nic tam o Jezusie nie widzieli i wyjdzie na to samo.
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-05, 21:41   

BLyy, nie po prostu to co napisałeś jest dla mnie dziwne,przepraszam ale wręcz głupie
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2011-07-05, 21:49   

bartek212701 napisał/a:
BLyy, nie po prostu to co napisałeś jest dla mnie dziwne,przepraszam ale wręcz głupie

Głupie to kwestia względna. To samo można odnieść do każdej księgi i proroctwa. To samo mogą powiedzieć Żydzi o tym jak chrześcijanie patrzą na proroctwa. Kwestia względna bo każda ze stron może określić głupim twierdzenia drugiej strony i każda ma na to takie same argumenty. Każda ze stron może użyć tych samych argumentów w stosunku do drugiej grupy i wychodzi na to samo.
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-05, 22:00   

Nie no ja Ciebie rozumiem,ale dla mnie ta księga w żaden sposób nie jest zgodna z resztą Pisma.Jest wręcz zaprzeczeniem innych.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2011-07-05, 22:19   

bartek212701 napisał/a:
Nie no ja Ciebie rozumiem,ale dla mnie ta księga w żaden sposób nie jest zgodna z resztą Pisma.Jest wręcz zaprzeczeniem innych.

Kwestia względna. Pozdrawiam
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 10