Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: RN
2014-08-18, 08:34
WOLNA WOLA CZŁOWIEKA
Autor Wiadomość
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-08-24, 15:12   

wit napisał/a:
Wierzę, że konkretny sąd odbywa się za życia człowieka, który decyduje o jego przyszłości, a mianowicie czy będzie on uczestnikiem życia wiecznego, czy też umrze bez możliwości zmartwychwstania.


Na sąd zmartwychwstaną sprawiedliwi i niesprawiedliwi.

Z tymi co nie mają szans na życie wieczne Bóg rozliczy się w tym świecie. Za wszystkie dobre czyny na pewno Bóg ich wynagrodzi.

Dz.Ap.24,.14. służę Bogu moich ojców, wierząc we wszystko, co napisane zostało w Prawie i u Proroków.
(15) Mam też w Bogu nadzieję, którą również oni mają, że nastąpi zmartwychwstanie sprawiedliwych i niesprawiedliwych.

- mówił ap. Paweł

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-08-24, 19:36   

Listek napisał/a:
Na sąd zmartwychwstaną sprawiedliwi i niesprawiedliwi.

Z tymi co nie mają szans na życie wieczne Bóg rozliczy się w tym świecie. Za wszystkie dobre czyny na pewno Bóg ich wynagrodzi.

Dz.Ap.24,.14. służę Bogu moich ojców, wierząc we wszystko, co napisane zostało w Prawie i u Proroków.
(15) Mam też w Bogu nadzieję, którą również oni mają, że nastąpi zmartwychwstanie sprawiedliwych i niesprawiedliwych.

- mówił ap. Paweł
Ten fragment może dotyczyć ludzi, którzy żyli przed czasem misji Chrystusa. Niekoniecznie musi mieć on zastosowanie do czasów obecnych, gdzie wielu zetknęło się z przesłaniem Ewangelii, do czego nawiązanie w Ewangelii wg Jana 3:18; por. List do Rzymian 2:7-12.
Nie dostrzegam w Biblii tekstów o jakimś uniwersalnym zmartwychwstaniu. Owszem, zmartwychwstanie może obejmować również ludzi niesprawiedliwych, ale najpewniej dotyczy to pewnej grupy, a nie wszystkich bezwzględnie.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-08-25, 12:24   

wit napisał/a:
Nie dostrzegam w Biblii tekstów o jakimś uniwersalnym zmartwychwstaniu.


Apokalipsa 20,4-15

(4) I ujrzałem trony - a na nich zasiedli /sędziowie/, i dano im władzę sądzenia - i ujrzałem dusze ściętych dla świadectwa Jezusa i dla Słowa Bożego, i tych, którzy pokłonu nie oddali Bestii ani jej obrazowi i nie wzięli sobie znamienia na czoło swe ani na (5) A nie ożyli inni ze zmarłych, aż tysiąc lat się skończyło. To jest pierwsze zmartwychwstanie.
(6) Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu: nad tymi nie ma władzy śmierć druga, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i będą z Nim królować tysiąc lat.
(7) A gdy się skończy tysiąc lat, z więzienia swego szatan zostanie zwolniony. (8) I wyjdzie, by omamić narody z czterech narożników ziemi, Goga i Magoga, by ich zgromadzić na bój, a liczba ich jak piasek morski. (9) Wyszli oni na powierzchnię ziemi i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane; a zstąpił ogień od Boga z nieba i pochłonął ich. (10) A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków. (11) Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekła ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono.

(12) I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. (13) I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów. (14) A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia. (15) Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia.


Daniel 12,2 Wielu zaś, co posnęli w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie.
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
fauxpas 
sqrt(-1)


Wyznanie: Reformowany charyzmatyk
Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Lut 2014
Posty: 94
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-08-25, 19:52   

BLyy, wydaje mi się, że i my się zgadzamy :-) .

Listek:
Listek napisał/a:
A co sądzicie o tym fragmencie?

Koh 9:11 bp "Widziałem również pod słońcem, że to nie szybcy wygrywają bieg ani mężni wojnę, że to nie mędrcom przypada chleb ani rozumnym bogactwo, ani też uznanie tym, co posiadają wiedzę, lecz czas i przypadek ustalają los wszystkich."

Ja sądzę to:
Prz 16: (33) Losem potrząsa się w zanadrzu, lecz jego rozstrzygnięcie zależy od Pana.
:-)

Cytat:
Żyjemy w świecie, który leży u stóp złego i czyni z ludzi niewolników grzechu.

Wolną wolę mamy przy decyzji : czy Jezus czy szatan.

Będąc niewolnikami grzechu (jak piszesz), nie mamy takiej decyzji:
2Tym 2: (24) A sługa Pański nie powinien wdawać się w spory, lecz powinien być uprzejmy dla wszystkich, zdolny do nauczania, cierpliwie znoszący przeciwności, (25) napominający z łagodnością krnąbrnych, w nadziei, że Bóg przywiedzie ich kiedyś do upamiętania i do poznania prawdy (26) i że wyzwolą się z sideł diabła, który ich zmusza do pełnienia swojej woli.
oraz
J 8: (31) Mówił więc Jezus do Żydów, którzy uwierzyli w Niego: Jeżeli wytrwacie w słowie moim, prawdziwie uczniami moimi będziecie (32) i poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi. (33) Odpowiedzieli mu: Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy u nikogo w niewoli. Jakże możesz mówić: Wyswobodzeni będziecie? (34) Jezus im odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, każdy, kto grzeszy, jest niewolnikiem grzechu. (35) A niewolnik nie pozostaje w domu na zawsze, lecz syn pozostaje na zawsze. (36) Jeśli więc Syn was wyswobodzi, prawdziwie wolnymi będziecie.

Jak rozumiesz bycie "niewolnikiem grzechu"?
_________________
The answer, my friend, is blowin' in the wind.
The answer is blowin' in the wind.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-08-25, 19:55   

Listek napisał/a:
Apokalipsa 20,4-15

(4) I ujrzałem trony - a na nich zasiedli /sędziowie/, i dano im władzę sądzenia - i ujrzałem dusze ściętych dla świadectwa Jezusa i dla Słowa Bożego, i tych, którzy pokłonu nie oddali Bestii ani jej obrazowi i nie wzięli sobie znamienia na czoło swe ani na (5) A nie ożyli inni ze zmarłych, aż tysiąc lat się skończyło. To jest pierwsze zmartwychwstanie.
(6) Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu: nad tymi nie ma władzy śmierć druga, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i będą z Nim królować tysiąc lat.
(7) A gdy się skończy tysiąc lat, z więzienia swego szatan zostanie zwolniony. (8) I wyjdzie, by omamić narody z czterech narożników ziemi, Goga i Magoga, by ich zgromadzić na bój, a liczba ich jak piasek morski. (9) Wyszli oni na powierzchnię ziemi i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane; a zstąpił ogień od Boga z nieba i pochłonął ich. (10) A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków. (11) Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekła ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono.

(12) I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. (13) I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów. (14) A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia. (15) Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia.
Poza wątpliwą pierwszą częścią wersetu 5, nie dostrzegam niczego w tekście na poparcie tezy o powszechnym zmartwychwstaniu. Istnieje również kwestia czym jest pierwsze zmartwychwstanie, mianowicie czy jest to zmartwychwstanie cielesne, czy też duchowe. W zestawieniu z informacją, że udział w pierwszym zmartwychwstaniu mają jedynie te osoby, które dostąpiły udziału królowania z Chrystusem jestem zwolennikiem koncepcji, że chodzi o zmartwychwstanie duchowe.
Cytat:
Daniel 12,2 Wielu zaś, co posnęli w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie.
Słowo wielu użyte w tym wersecie nie oznacza wszystkich. Istnieje zasadnicza różnica między wszystkimi, a wieloma, czyli pewną częścią ogółu. Inna rzecz jest taka, że zmartwychwstania na sąd dostąpią te osoby, które opierały swoją sprawiedliwość na Zakonie, natomiast niewierzący, czyli osoby żyjące bez Zakonu giną bezpowrotnie, co można dowiedzieć się z Listu do Rzymian 2:12.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-08-26, 19:06   

fauxpas
Cytat:
BLyy, wydaje mi się, że i my się zgadzamy :-) .

To miło, bo myślałem że z moich nowych wniosków, jestem sam. ;-)

wit napisał/a:
Listek napisał/a:
Apokalipsa 20,4-15

(4) I ujrzałem trony - a na nich zasiedli /sędziowie/, i dano im władzę sądzenia - i ujrzałem dusze ściętych dla świadectwa Jezusa i dla Słowa Bożego, i tych, którzy pokłonu nie oddali Bestii ani jej obrazowi i nie wzięli sobie znamienia na czoło swe ani na (5) A nie ożyli inni ze zmarłych, aż tysiąc lat się skończyło. To jest pierwsze zmartwychwstanie.
(6) Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu: nad tymi nie ma władzy śmierć druga, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i będą z Nim królować tysiąc lat.
(7) A gdy się skończy tysiąc lat, z więzienia swego szatan zostanie zwolniony. (8) I wyjdzie, by omamić narody z czterech narożników ziemi, Goga i Magoga, by ich zgromadzić na bój, a liczba ich jak piasek morski. (9) Wyszli oni na powierzchnię ziemi i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane; a zstąpił ogień od Boga z nieba i pochłonął ich. (10) A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków. (11) Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekła ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono.

(12) I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. (13) I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów. (14) A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia. (15) Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia.
Poza wątpliwą pierwszą częścią wersetu 5, nie dostrzegam niczego w tekście na poparcie tezy o powszechnym zmartwychwstaniu. Istnieje również kwestia czym jest pierwsze zmartwychwstanie, mianowicie czy jest to zmartwychwstanie cielesne, czy też duchowe. W zestawieniu z informacją, że udział w pierwszym zmartwychwstaniu mają jedynie te osoby, które dostąpiły udziału królowania z Chrystusem jestem zwolennikiem koncepcji, że chodzi o zmartwychwstanie duchowe.
Cytat:
Daniel 12,2 Wielu zaś, co posnęli w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie.
Słowo wielu użyte w tym wersecie nie oznacza wszystkich. Istnieje zasadnicza różnica między wszystkimi, a wieloma, czyli pewną częścią ogółu. Inna rzecz jest taka, że zmartwychwstania na sąd dostąpią te osoby, które opierały swoją sprawiedliwość na Zakonie, natomiast niewierzący, czyli osoby żyjące bez Zakonu giną bezpowrotnie, co można dowiedzieć się z Listu do Rzymian 2:12.

Mocne :-) Jak zrozumieć określenie, że umarł za grzechy wielu, między innymi z tymi fragmentami:
On bowiem jest ofiarą przebłagalną
za nasze grzechy,
i nie tylko nasze,
lecz również za grzechy całego świata 1 J 2,2


Może w tym słowie WIELU, ma na myśli tych, nad którymi nie ciążyło przeznaczenie w sensie negatywnym jak Judasza, Ezawa, faraona i innych, bo za ich grzechy nie musiałby umierać bo nie wyniknęły z ich wolnej woli bezpośrednio a z ich przeznaczenia bo Bóg chciał w ten sposób coś zrealizować lub pokazać. Więc nie wiem czy te ich błędy byłyby im policzone. Moim zdaniem nie, bo to niejako jest usprawiedliwieniem, bo realizowali boży zamysł. Natomiast umarł za grzechy tych, którzy zrobili to z własnej woli, nad którymi nie ciążyło żadne przeznaczenie, gdzie Bóg nie miał wobec niego planu, który musiał wykonać (by ukazać potęgę jak w przypadku Faraona, wypełnić proroctw jak w przypadku Judasza, by wywyższyć swój wybrany przyszły lud jak w przypadku Ezawa) - a więc za przeciętnego Kowalskiego. Co o tym myślicie?
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-08-31, 16:36   

BLyy napisał/a:

Mocne :-) Jak zrozumieć określenie, że umarł za grzechy wielu, między innymi z tymi fragmentami:
On bowiem jest ofiarą przebłagalną
za nasze grzechy,
i nie tylko nasze,
lecz również za grzechy całego świata 1 J 2,2
Pojęcie świat nie musi tu oznaczać wszystkich ludzi jacy kiedykolwiek żyli. W kontekście świat może oznaczać jakąś grupę ludzi współczesną adresatom listu. Pierwsza grupa, za jaką umarł Chrystus w tym miejscu oznaczałaby adresatów listu, natomiast pozostali rozumiani pod pojęciem świata byliby tą drugą grupą.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-09-01, 07:10   

"Jest napisane w Prorokach:
A wszyscy będą wykształceni przez Boga. Zatem każdy, kto usłyszał od Ojca i się nauczył - do mnie przychodzi."
J 6:45 bgn

Gdy czytamy ten werset to przedział ludzi się znacznie zacieśnia, bo mało ludzi uczy się Tory Bożej i według niej żyje.
Mało ludzi odwraca się od grzechów pokazanych w Prawie,by móc skorzystać z daru zbawienia w Chrystusie Jezusie.

Psalm 119,155
Zbawienie jest daleko od występnych,
bo nie dbają o Twoje ustawy.


1 Kor.15, (34) Ocknijcie się naprawdę i przestańcie grzeszyć!



Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
darek77.01 

Wiek: 46
Dołączył: 10 Lut 2013
Posty: 69
Wysłany: 2015-03-06, 18:57   

Wolna wola człowieka naznacza granicę odpowiedzialności.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2015-03-06, 20:37   

darek77.01 napisał/a:
Wolna wola człowieka naznacza granicę...

... grzechu.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
darek77.01 

Wiek: 46
Dołączył: 10 Lut 2013
Posty: 69
Wysłany: 2015-03-07, 01:14   

Bobo napisał/a:
darek77.01 napisał/a:
Wolna wola człowieka naznacza granicę...

... grzechu.


Granicę grzechu naznacza ludzkie sumienie.
 
 
ZAMOS 
Lach

Pomógł: 76 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 2102
Skąd: Wieś pod Warszawą
Wysłany: 2015-03-07, 07:31   

darek77.01 napisał/a:
Granicę grzechu naznacza ludzkie sumienie.

Chyba nie jest to do końca prawdą. Sumienie ludzkie ma płynną granicę, a czasem z czasem ta granica się przesuwa tak daleko, że już wyznacznikiem dobra i zła być nie może. Człowiek inną miarą mierzy siebie, a inną ludzi wokół i im jakiś człowiek jest od nas dalej tym ta miara jest gorsza. By pomóc nam w prawidłowym postępowaniu prawie we wszystkich księgach traktujących o PRAWACH BOGA jest by innego człowieka traktować tak jak chciałbyś by on ciebie traktował. Zatem osądzaj tak jak chciałbyś by ciebie osądzano. Jak to zrozumiesz to masz szansę nikogo nie krzywdzić i wzrosnąć w dobrą stronę.
 
 
Jan Mieszaniec 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 37
Wysłany: 2015-03-07, 07:45   

Manna z nieba napisał/a:
Skoro Bóg wiedział, kiedy uczynią źle, a kiedy dobrze, skoro te wybory były zdecydowane wcześniej, gdzie tu wolna wola?
Jak to postrzegacie?


Bóg w swojej wszechwiedzy zna nie tylko myśli człowieka, ale i serca. Jeżeli więc człowiek zmieni swe serce, Bóg jest wstanie zmienić swoją decyzję. Przykładem jest tu choćby Niniwa, za czasów Jonasza. W księdze Jeremiasza 26,13-14: ,,Teraz więc poprawcie swoje postępowanie i swoje uczynki i słuchajcie głosu Pana, swojego Boga, a Pan pożałuje zła ( zmienie Swój zamiar ), które wam zapowiedział! Ja zaś jestem oto w waszym ręku, uczyńcie ze mną, co uważacie za dobre i słuszne!'' Bóg po prosu wie co czeka człowieka, który nienawidzi bliźniego swego i mu to oznajmia. A że nienawiść jest ślepa i mało kiedy osoba nią się kierująca potrafi dostrzec konsekwencje swojego postępowania, to już inna sprawa.
_________________
https: www.teologicznerozwarzania.blogspot.com
 
 
Matii04 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Paź 2011
Posty: 128
Wysłany: 2015-12-20, 17:48   

Bóg dostosował plan Boży do człowieka nie na odwrót znając serce i nasze wybory.
 
 
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-02-09, 21:14   

Manna z nieba napisał/a:
Jak to postrzegacie?

Zagadnienie wolnej woli, dobrych uczynków i łaski jest bardzo często niezrozumiałe przez ludzi i wywołuje u nich konsternację. Kościół naucza: zbawienne natchnienia, wiara nie są z natury ale z łaski dane. Ci, którzy wierzą, chcą, pragną, usiłują, pracują, modlą się, czuwają, starają się, proszą, szukają, pukają czynią to tylko i wyłącznie przez udzielenie i natchnienie Ducha Świętego w tym celu, abyśmy tak jak trzeba wierzyli, pragnęli i wszystko to następnie wykonali. Bóg nasz cel i przeznaczenie takimi nas kocha, jakimi będziemy w przyszłości z Jego daru, nie takich zaś, jakimi jesteśmy z zasługi naszej i żadna zasługa nie poprzedza łaski. A wolność naszej woli polega tylko na tym, że jeśli tylko ją czynimy, a nie wolę Bożą, czynimy to co się Bogu nie podoba. Kiedy zaś wykonujemy własną wolę, aby woli Bożej służyć to choć czynimy to zgodnie z własną wolą to wykonujemy wolę Tego, który przygotował i nakazał czynić to, co my chcemy. Co zaś do uczynków własnych, które towarzyszą łasce Bożej i łączą się z nią przez pracę i wysiłek ludzki są one konieczne, aby tej łaski nie utracić, bo choć i bojaźń Boża jest z łaski dana to konsekwencją jej trwania w skażonej naturze ludzkiej jest w nas trwanie potrzeby pracy i wysiłku ludzkiego. Człowiek sam z siebie zatem nie może chcieć być dobrym lecz jedynie dobrym nie chcieć być.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11