Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zło skąd pochodzi
Autor Wiadomość
domini1

Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 35
Wysłany: 2015-04-18, 18:47   Zło skąd pochodzi

Dużo ludzi uważa, że pierwszy grzech Adama i Ewy to był początek zła na świecie. Tym czasem zło pochodzi od szatana. A szatana jak wiadomo stworzył Bóg. Czy w związku z tym faktycznie w Bogu niema ani kropli zła?

Ostatnio naszła mnie taka myśl pewnie nie mnie pierwszego. Czy cała ta historia zerwania jabłka z drzewa zakazanego była przypadkiem czy celowym zdarzeniem o którym Bóg wiedział doskonale. Dlaczego uważam, że zaplanował to tak jak zaplanował?

Czym był by dzień jeśli nie było by nocy? Czym było by ciepło gdyby nie było by zimna? Czy faktycznie mogli byśmy określić czym jest ciepło nie znając chłodu? Wątpię w to. Od początku tworzenia świata istniały przeciwieństwa pod każdym względem. Nie istniało tylko w tej jednak dobro- zło. W świecie w którym panowało tylko dobro nikt nie był wstanie ani docenić tego dobra ani go tak na prawdę poznać. Czy właśnie po to Bóg stworzył zło aby dać nam możliwość poznać dobro czyli jego samego?

Jednak jako Bóg dobry i miłujący nie mógł dać nam tego zła od początku. Bo jaki to z niego Bóg by wtedy był? Więc stworzył takie drzewo aby zgonić winę na Nas. Że to nasza wina. A przecież my zła nie stworzyliśmy. Nie jesteśmy niczego winni. Nie znaliśmy zła ani dobra. Chyba tylko głupiec może uważać , że można było uniknąć zerwania jabłka z tego drzewa. Te drzewo nie zostało stworzone bez powodu. Zostało stworzone celowo i on doskonale wiedział czym to się skończy. Dopiero teraz możemy być taki jak on pod tym względem. Bardziej doskonali od Adama i Ewy przed grzechem? Jestem pewien, że tak.

To bardziej filozoficzne przemyślenia ale jestem ciekaw waszego zdania.

 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-04-18, 19:10   

Według niektórych zło jest brakiem Boga. W nauce Chrześcijańskiej szatan opuścił Boga, więc wybrał zło. Człowiek popełnia złom gdy odrzuca Boga. Ma wolną wolę.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
domini1

Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 35
Wysłany: 2015-04-18, 19:23   

Bóg wiedział czym jest zło. To już bardzo głupie pytanie ale skąd to wiedział skoro jest w pełni dobry ? Dlaczego dał możliwość istnienia zła ? Czy faktycznie powyższy symbol jest prawdą i od zawsze istniały przeciwieństwa ? A w raju w którym nie było zła świat nie był doskonały? Głównie chodzi oto że to nie my ludzie jesteśmy twórcami zła. Nawet szatan go sam nie wymyślił. Taką możliwość wymyślił sam Bóg. Wolna wola to to oczywiście prawda ale cała ta historia z drzewem to taka zwykła prowokacja
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2015-04-18, 20:06   

domini1 napisał/a:
Wolna wola to to oczywiście prawda ale cała ta historia z drzewem to taka zwykła prowokacja

...czasami gdy o tym myślę to jednak ląduje w relacji siebie jako Ojca z własnym dzieckiem, ile to prowokacji wymaga wychowanie, ile to prowokacji stosuje w nauczeniu dziecka myślenia i uwagi , wiary i zaufania w to co mówię
...wolność, wolna wola jest czym pięknym i bolesnym, jest ryzykiem które ponosi Ojciec i dziecko w warunkach w których już istnieje zło ....na razie tyle :->
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
Marius Bienius 


Pomógł: 58 razy
Wiek: 44
Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 1012
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2015-04-18, 20:44   Re: Zło skąd pochodzi

domini1 napisał/a:
Czy cała ta historia zerwania jabłka z drzewa zakazanego była przypadkiem czy celowym zdarzeniem o którym Bóg wiedział doskonale.


Myślę, że nawet prościej... była i jest zwykłym mitem :-)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2015-04-18, 21:03   

domini1 napisał/a:
Czy faktycznie powyższy symbol jest prawdą i od zawsze istniały przeciwieństwa ?


Słyszałam o tym, że dobro nie może istnieć bez zła a zło bez dobra, ale również o tym, że Bóg jest silniejszy od zła i to mnie napawa nadzieją.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
keres1372 


Wyznanie: Katolik - Wierz?cy i Praktykuj?cy
Pomógł: 4 razy
Wiek: 27
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 278
Wysłany: 2015-04-18, 22:17   Re: Zło skąd pochodzi

Jest ciemno bo jest brak światła, jest zło bo jest mało dobra
_________________
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".
 
 
krecik 

Pomógł: 41 razy
Wiek: 59
Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 1190
Skąd: Pszczółki
Wysłany: 2015-04-22, 09:01   Re: Zło skąd pochodzi

domini1 napisał/a:
Dużo ludzi uważa, że pierwszy grzech Adama i Ewy to był początek zła na świecie. Tym czasem zło pochodzi od szatana. A szatana jak wiadomo stworzył Bóg. Czy w związku z tym faktycznie w Bogu niema ani kropli zła?

Ostatnio naszła mnie taka myśl pewnie nie mnie pierwszego. Czy cała ta historia zerwania jabłka z drzewa zakazanego była przypadkiem czy celowym zdarzeniem o którym Bóg wiedział doskonale. Dlaczego uważam, że zaplanował to tak jak zaplanował?

Czym był by dzień jeśli nie było by nocy? Czym było by ciepło gdyby nie było by zimna? Czy faktycznie mogli byśmy określić czym jest ciepło nie znając chłodu? Wątpię w to. Od początku tworzenia świata istniały przeciwieństwa pod każdym względem. Nie istniało tylko w tej jednak dobro- zło. W świecie w którym panowało tylko dobro nikt nie był wstanie ani docenić tego dobra ani go tak na prawdę poznać. Czy właśnie po to Bóg stworzył zło aby dać nam możliwość poznać dobro czyli jego samego?

Jednak jako Bóg dobry i miłujący nie mógł dać nam tego zła od początku. Bo jaki to z niego Bóg by wtedy był? Więc stworzył takie drzewo aby zgonić winę na Nas. Że to nasza wina. A przecież my zła nie stworzyliśmy. Nie jesteśmy niczego winni. Nie znaliśmy zła ani dobra. Chyba tylko głupiec może uważać , że można było uniknąć zerwania jabłka z tego drzewa. Te drzewo nie zostało stworzone bez powodu. Zostało stworzone celowo i on doskonale wiedział czym to się skończy. Dopiero teraz możemy być taki jak on pod tym względem. Bardziej doskonali od Adama i Ewy przed grzechem? Jestem pewien, że tak.

To bardziej filozoficzne przemyślenia ale jestem ciekaw waszego zdania.



Faktycznie początek zła w który był zaangażowany człowiek można datować od tragedii w Edenie, tak jak w tym filmie.

Jednak jak się bardziej zastanowić to myślę że pragnienie zrównania się z Bogiem przez nadzorcę archaniołów, miało miejsce jeszcze przed stworzeniem człowieka. Wskazują na to opisy z Iz 14;1-27 i Ez 28;11-19.
W BOGU NIE MA ANI KROPLI ZŁA !!! no chyba że człowiek neguje Biblię.

Naszły Cię jakieś przefiltrowane myśli. Bo nie ma podstaw żeby uważać że owocem po które sięgnął człowiek w Edenie było jabłko krajowe...a może to był jakiś owoc egzotyczny ?

Jednak zgadzam się z wnioskiem że cały ten dramat był zaaranżowany. Przekonuje mnie o tym ten zapis biblijny „ A jeśli wzywacie jako Ojca tego, który bez względu na osobę sądzi każdego według uczynków jego, żyjcie w bojaźni przez czas pielgrzymowania waszego,wiedząc, że nie rzeczami znikomymi, srebrem albo złotem, zostaliście wykupieni z marnego postępowania waszego, przez ojców wam przekazanego,lecz drogą krwią Chrystusa, jako baranka niewinnego i nieskalanego.Wprawdzie był On na to przeznaczony jużprzed założeniem świata, ale objawiony został dopiero w czasach ostatnich ze względu na was
[1 P 1;17-20].
U Boga nie ma przypadków, wszystko ma jakiś cel. Chociaż ludzie z oczywistej przyczyny nie znają go. Myślę że u podłoża wszystkiego jest WOLNA WOLA, dana stworzeniu...FILM 40 minut
_________________
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2015-04-22, 11:36   

Napisałem to na forum biblos feen jak tu nie mogłem pisać
więc powtórzę ; Bóg jest DOBRY , zawsze DOBRY i nie
ma w Nim nawet krztyny zła .

A ten "zły" był najpiękniejszym i najpotężniejszym z Aniołów
wyniesionym aż do Tronu Bożego ale z powodu swojej piękności
i z powodu swego wyniesienia stał się dumny ,
tak dumny że uwielbił samego siebie zamiast swego Stwórce
tak dumny że myślał że to wyniesienie i ta piękność to
jego własna zasługa a nie dzieło Stwórcy i pokochał samego siebie zamiast swego Stwórcę

A w tak wysokich kręgach niebiańskich nie ma miejsca dla egoistów .
Istotą tych wysokich kręgów niebiańskich jest Miłość która nie jest skierowana
do siebie ale od siebie .
Istotą tej Miłości jest dawanie siebie innym a nie wielbienie siebie .

Miejscem egoizmu jest świat materialny i Niebiosa wypluły egoistę
z siebie i spadł on do naszego świata i jest tu PANEM , WŁADCĄ I BOGIEM

Nauka dla nas jest taka że nasz egoizm to najpotężniejsza a za razem
najpiękniejsza z mocy i sił jaka jest w człowieku , zrodzona w duszy człowieka
A ponieważ w duszy człowieka nie ma miejsca na egoizm dlatego zamieszkała w
naszym "ciele" i jest (EGO) naszym PANEM , WŁADCĄ I BOGIEM
i w ten oto sposób pożądliwości cielesne panują nad pragnieniami duchowymi
i biorą je w niewolę .
Kto nas wyzwoli spod władzy i mocy tej potężnej siły w nas ?
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
LiberaMeDomine 

Dołączył: 26 Kwi 2015
Posty: 6
Wysłany: 2015-04-29, 19:25   Re: Zło skąd pochodzi

domini1 napisał/a:


Obrazek



Ten symbol wyżej, nie może odnosić się do rzeczywistości. Nie można mówić, że dobro i zło są równe. Jeśli przyjęlibyśmy taki stan rzeczy, to jaki sens miałoby zbawienie i odkupienie nas na krzyżu przez Chrystusa, jeśli dobro nigdy nie mogłoby 'wygrać'.

domini1 napisał/a:




Ostatnio naszła mnie taka myśl pewnie nie mnie pierwszego. Czy cała ta historia zerwania jabłka z drzewa zakazanego była przypadkiem czy celowym zdarzeniem o którym Bóg wiedział doskonale. Dlaczego uważam, że zaplanował to tak jak zaplanował?

Czym był by dzień jeśli nie było by nocy? Czym było by ciepło gdyby nie było by zimna? Czy faktycznie mogli byśmy określić czym jest ciepło nie znając chłodu? Wątpię w to. Od początku tworzenia świata istniały przeciwieństwa pod każdym względem. Nie istniało tylko w tej jednak dobro- zło. W świecie w którym panowało tylko dobro nikt nie był wstanie ani docenić tego dobra ani go tak na prawdę poznać. Czy właśnie po to Bóg stworzył zło aby dać nam możliwość poznać dobro czyli jego samego?



popatrz z tymi przeciwieństwami to nie do końca :) np. jest zimno absolutne gdzie nie poruszają się już atomy w ogóle. Natomiast ciepło może wzrastać do niebotycznych temperatur, podobno granica istnieje, ale jeszcze nigdy nie została przekroczona, nawet po i w trakcie wielkiego wybuchu.
Ale nie zmienia faktu, że jeśli coś utracimy, poznamy tą gorszą stronę medalu, to bardziej doceniamy tą lepszą. Bóg nie musiał stwarzać zła byśmy mogli poznać samego Boga. Po naszym stworzeniu, w księdze rodzaju jest napisane bardzo pięknie, że Bóg przechadzał się po ogrodzie. Ludzie mogli go z nim przebywać. Więc niekoniecznie musiał stwarzać zło.
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2015-04-30, 17:17   

Bóg jest JEDEN a to znaczy że nie ma żadnej innej
mocy i siły zdolnej przeciwstawić się jemu
a to też znaczy , że o wszystkim wiedział i wie
i że wszystko zostało zaplanowane
a wszystko po to żeby człowiek (adam) sam
zapragnął i sam dokonał wyboru .

Stworzył doskonałego Człowieka (Adama)z góry
a Człowiek nic tu nie miał do powiedzenia a tym bardziej do decydowania ,
więc gdzie tu wolność ? wolny wybór ? moja decyzja ?
nie ma , to była decyzja Boga .

Podobnie będzie później z Duchem Bożym ,
zostanie dany wg. prawa garncarza ; nad tym się zmiłuję , nad tym też się zmiłuję
i nad tym .
(" Zmiłuję się, nad kim się zmiłuję, a zlituję się, nad kim się zlituję ")
Boża decyzja i Boży wybór , człowiek nie miał nic tu do powiedzenia

Teraz jest inaczej i Duch Boży i podobieństwo i jedność z Bogiem i jego Mesjaszem wg. pragnienia ,
wg.chcenia , mój wybór i tylko tak mogę być wolny , mając wybór i podejmując decyzję

Sami wybierzcie , sami decydujcie . Patrz! Dzisiaj składam przed tobą życie i dobro – śmierć i zło ,
co wybierzesz , czego pragniesz to stanie się twoim udziałem ,
wybierz dobro , dobrze ci radzę .
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
Ostatnio zmieniony przez efroni 2015-04-30, 17:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2015-04-30, 17:26   

efroni napisał/a:
o wszystkim wiedział i wie
i że wszystko zostało zaplanowane


Okrutnego Boga przedstawiasz. Przeczysz Biblii. I to jak! ;-)
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2015-04-30, 17:43   

Bobo napisał/a:
efroni napisał/a:
o wszystkim wiedział i wie
i że wszystko zostało zaplanowane


Okrutnego Boga przedstawiasz. Przeczysz Biblii. I to jak! ;-)


W którym miejscu przedstawiam okrutnego Boga ?
Możesz zacytować te okrucieństwa Boga ,które przedstawiam?
W którym miejscu przeczę Biblii ?
Bo tak pisać bez przemyślenia , by pisać tylko , może każdy .
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2015-04-30, 21:03   

efroni napisał/a:
W którym miejscu przedstawiam okrutnego Boga ?


efroni napisał/a:
Bóg jest JEDEN a to znaczy że (...) wszystko zostało zaplanowane


Takie zdanie obraża, każdego uczciwego chrześcijanina. Jeśli wg. Ciebie Bóg zaplanował grzech, starość i śmierć na milion sposobów, to... o jakim Bogu tu mówimy?
Zamiast go bronić, wspierasz diabla, który rzuca na niego oszczerstwa. Min. tym, ze ponoć Bóg takie cierpienia ludzkości zaplanował.
Na miejscu Boga walnąłbym cię w gębę... ;-)
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2015-05-01, 12:44   

Bobo napisał/a:
efroni napisał/a:
W którym miejscu przedstawiam okrutnego Boga ?


efroni napisał/a:
Bóg jest JEDEN a to znaczy że (...) wszystko zostało zaplanowane


Takie zdanie obraża, każdego uczciwego chrześcijanina. Jeśli wg. Ciebie Bóg zaplanował grzech, starość i śmierć na milion sposobów, to... o jakim Bogu tu mówimy?
Zamiast go bronić, wspierasz diabla, który rzuca na niego oszczerstwa. Min. tym, ze ponoć Bóg takie cierpienia ludzkości zaplanował.
Na miejscu Boga walnąłbym cię w gębę... ;-)


I to jest jawny przykład manipulacji człowieka-papugi .
Mówiłem o wolnej woli , o wyborze , o wolności a Ty
ubrałeś to w grzech .
Nie używasz swego rozumu i powtarzasz brednie innych
i do tego jeszcze pałasz świętym oburzeniem .
Nie cierpię tego typu ludzi .


Bóg jest jeden a to znaczy że nie ma żadnej innej mocy i siły ,
którą notabene sam stworzył , zdolnej przeciwstawić się jemu .
Wszystko przewidział i wszystko zaplanował .

Przewidział że człowiek źle wybierze i zgrzeszy i wszystko zaplanował tak że
mimo grzechu , mimo niefortunnego wyboru człowiek i tak
w ostatecznym rozrachunku stanie się tym czym był na początku .

To nie wg. mnie Bóg zaplanował grzech bo tak nie napisałem ,
To Ty tak piszesz a nie ja .
Bóg nie zaplanował grzechu ,ale go przewidział a to zasadnicza różnica
i zrobił wszystko by skutki grzechu zniwelować dając Torę i Mesjasza
dla jego naprawienia .

To Ty jako człowiek masz za skórą diabła a jego imię to EGO
To Ty jako człowiek jesteś winny holokaustu a nie Bóg .
To nie Bóg ale człowiek człowiekowi zgotował taki los ,
niech więc człowiek nie obwinia Boga za swój grzech (EGO)
i jego skutki względem innych

Człowiek święty a Bóg okrutny , co za ironia i co za tupet !
Na miejscu Boga walnąłbym cię w gębę... ;-)
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11