Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
WIELKA NIERZĄDNICA Z KSIĘGI APOKALIPSY - KIM ONA JEST ?
Autor Wiadomość
wit
Wyznawca Istniejącego

Wysłany: 2015-07-17, 09:31   

Słabość takiej interpretacji, która upatruje Babilon Wielki w papiestwie, klerze chrześcijańskim, czy tradycyjnych kościołach i religiach polega na tym, że jest ona luźno powiązana z tekstem biblijnym. Nie posiada ona wyjaśnienia w słowach Jezusa, a opiera się tylko na symbolach proroczych. Kiedyś również byłem zwolennikiem takiego podejścia do treści proroctw, ale z czasem zostałem uświadomiony, że tego rodzaju interpretacje wykraczają poza Pismo, i w takiej sytuacji nie mógłbym z czystym sumieniem wyznawać zasadę wystarczalności Pisma Świętego.
Inaczej jest, gdy dojdzie się do wniosku, że symbole i obrazy prorocze powinny być wyjaśniane na podstawie tekstów jednoznacznych, jak np. mowy Jezusa. W tym przypadku Jezus niejednokrotnie dał do zrozumienia, że prorocze zapowiedzi będą się wypełniać na Jerozolimie, co najwyraźniej sugerowałoby, aby właśnie ją z całym jej środowiskiem religijnym identyfikować jako Babilon Wielki.
Obstając przy pierwszej wspomnianej interpretacji nie zauważam nigdzie w Biblii, aby Jezus nauczał cokolwiek o Katolicyzmie, Prawosławiu i im podobnych nurtach religijnych.

Listek 

Wysłany: 2015-07-17, 10:48   

Przed nami do wypełnienia proroctwo Zachariasza 14 , oblężenie Jerozolimy. Narodom,które wystąpią przeciw Jerozolimie będą gnić oczy w oczodołach.

A taka będzie plaga, jaką Pan dotknie wszystkie ludy, które wystąpiły zbrojnie przeciwko Jeruzalemowi: ciało każdego, kto stoi jeszcze na nogach, będzie gnić, jego oczy będą gnić w oczodołach, a język zgnije w jego ustach.Zachariasz 14,12

Pozdrawiam

tropiciel 

Wysłany: 2015-07-17, 11:04   

ShadowLady86

W żydowskiej legendzie zapisanej w midraszu Pirִke de-Rabbi Eliezer z VIII/IX w., pojawiła się informacja, że ryba, która połknęła proroka Jonasza ledwo co uniknęła pożarcia przez Lewiatana, który zjadał jednego wieloryba dziennie. Jak więc widać opowieść jest mocno przesadzona i nie odpowiada realiom.

Cały fragment na ktory się powołujesz mówi o głębokościach Szeolu, o Gehinnom, i o Eben Szetijja' ( Opoce ), stąd nic nie wskazuje na to, by siedem wzgórz oznaczało literalnych siedem wzgórz, lecz zgodnie z symboliką hebrajską siedem może oznaczać tutaj pełną liczbę wzgórz. Ani jednego słowa nie ma w tekście hebrajskim na temat jakie to były wzgórza !

W tekście hebrajskim powiedziano tylko, że Jeruzalem stoi na siedmiu wzgórzach - למדין שירושלים על שבעה הרים - Pirִke de Rabbi Eliezer rozdział X, str. 17

http://www.daat.ac.il/daa...eyeliezer02.pdf

Natomiast w wydaniu angielskim Midrasza tłumacz i komentator Gerald Friedlander w uwadze marginesowej nr. 6 dodał sobie, że góry oznaczają - cytuję : " The mountains are designated in the O.T. as follows : Mount Zion, Mount Moriah, The Holy Mount, The Mount of my Holy Beauty, The Mount of the House of the Lord, The Mount of the Lord of Hosts, and The Lofty Mount of the Mountains. " - według Midrasza str. 71 Rabbi Eliezer : The History of Jonah Pirke de Rabbi Eliezer ( należacy do Abrahama Epsteina z Wiednia ) translated and annotated with introduction and indices by Gerald Friedllander, London 1916.

https://archive.org/stream/pirkderabbieli00frieuoft#page/n5/mode/2up

Tak więc niestety to nie Midrasz podaje na jakich wzgórzach leżało Jeruzalem, lecz dodał je komentator Gerald Friedlander interpretując Midrasz dosłownie.

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2015-07-17, 12:00   

tropciel napisał/a:
W tekście hebrajskim powiedziano tylko, że Jeruzalem stoi na siedmiu wzgórzach - למדין שירושלים על שבעה הרים - Pirִke de Rabbi Eliezer rozdział X, str. 17

http://www.daat.ac.il/daa...eyeliezer02.pdf

I właśnie o to chodziło. Ty twierdziłeś w poprzednich postach, że ich liczba ma się rzekomo nie zgadzać. Tutaj jest wspomniane konkretnie siedem wzgórz, na których osadzona jest Jerozolima. Tak więc sami Żydzi wierzyli, że ich najważniejsze miasto leży na siedmiu wzgórzach.

tropciel napisał/a:
Tak więc niestety to nie Midrasz podaje na jakich wzgórzach leżało Jeruzalem, lecz dodał je komentator Gerald Friedlander interpretując Midrasz dosłownie.

Dodatkowo wymienił siedem wzgórz podając nazwy (a raczej opisy, bo nie są to raczej nazwy własne tych wzgórz) znajdujące się w Starym Testamencie.

tropiciel 

Wysłany: 2015-07-17, 12:10   

ShadowLady86

Cytat:
I właśnie o to chodziło. Ty twierdziłeś w poprzednich postach, że ich liczba ma się rzekomo nie zgadzać. Tutaj jest wspomniane konkretnie siedem wzgórz, na których osadzona jest Jerozolima. Tak więc sami Żydzi wierzyli, że ich najważniejsze miasto leży na siedmiu wzgórzach.

Widać, że NIC nie zrozumiałaś z tego co napisałem. Przeczytaj dokładnie jeszcze raz mój komentarz. Nic takiego nie wynika z tekstu hebrajskiego. Pomyliłaś komentarz angielski z tekstem !

Cytat:
Dodatkowo wymienił siedem wzgórz podając nazwy (a raczej opisy, bo nie są to raczej nazwy własne tych wzgórz) znajdujące się w Starym Testamencie.

W cytowanym fragmencie tekstu hebrajskiego nie ma żadnych nazw własnych !!! A liczba siedem nie musi oznaczać literalnych siedem, gdyż cały kontekst nie mówi o fizycznym znaczeniu. Użyte tam pojęcia maja inne znaczenie.

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2015-07-17, 15:15   

tropciel napisał/a:
Widać, że NIC nie zrozumiałaś z tego co napisałem. Przeczytaj dokładnie jeszcze raz mój komentarz. Nic takiego nie wynika z tekstu hebrajskiego. Pomyliłaś komentarz angielski z tekstem !

Przeczytaj sobie komentarz tłumacza dotyczący wzgórz.

Masz określoną liczbę wzgórz. Jest to siedem. A tłumacz po prostu odwzorował opisy tych wzgórz na podstawie Biblii.

tropiciel napisał/a:
W cytowanym fragmencie tekstu hebrajskiego nie ma żadnych nazw własnych !!! A liczba siedem nie musi oznaczać literalnych siedem, gdyż cały kontekst nie mówi o fizycznym znaczeniu. Użyte tam pojęcia maja inne znaczenie.

Apokalipsa też ma symboliczne oznaczenia. I co z tego?

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2015-07-17, 16:15   

Jeszcze taka ciekawostka. Księga Henocha jest często nazywana Apokalipsą Starego Testamentu. Mamy tam ciekawy fragment:

Stamtąd poszedłem na inne miejsce ziemi. Pokazał mi górę ognia płonącą dzień i noc. Podszedłem do niej i ujrzałem siedem wspaniałych gór, które różniły się od siebie. [Widziałem też] drogocenne i piękne kamienie. Każdy z nich wyglądał wspaniale i drogocenne. Miały też kształtny wygląd. Trzy góry stały po stronie wschodniej, jedna mocno osadzona na drugiej i trzy po stronie południowej, jedna na drugiej oraz głębokie i urwiste doliny, a żadna z nich nie była blisko drugiej. Siódma góra stała pośrodku nich i coś na kształt tronu górowało nad innymi. Pokrywały ją wokoło pachnące drzewa. Było między nimi drzewo, jakiego nigdy nie wąchałem i żadne z nich ani żadne inne nie było doń podobne. Pachniało wonniej niż jakakolwiek woń, a jego liście, kwiaty i drewno nigdy nie usychają. Owoce jego podobne są do kiści daktyli palmy. Następnie powiedziałem: „Oto piękne drzewo! Piękne ku wejrzeniu i przyjemne są jego liście, a owoc jego bardzo rozkoszny z wyglądu”.

Następnie Michał, jeden ze świętych i czcigodnych aniołów, który był ze mną i który stał na ich czele, odpowiadając mi rzekł: „Henochu! Dlaczego pytasz mnie o woń tego drzewa i dlaczego chcesz to wiedzieć?” Wówczas ja, Henoch, odpowiadając mu rzekłem: „Chciałbym dowiedzieć się wszystkiego, ale szczególnie interesuje mnie to drzewo”. Odpowiedział mi mówiąc: „Ta wysoka góra, którą ujrzałeś, której szczyt podobny jest do tronu Pana, to tron, gdzie Święty i Wielki, Pan Chwały, Wieczny Król zasiądzie, gdy nawiedzi w dobroci swej ziemię. A to piękne wonne drzewo— żadne [stworzenie] cielesne nie ma prawa go dotykać aż do wielkiego sądu, kiedy odbierze pomstę na wszystkich i doprowadzi [wszystko] do końca na wieki — zostanie dane sprawiedliwym i pokornym. Z jego owocu wybrani otrzymają życie. Zostanie zasadzone na północy, w świętym miejscu, w domu Pana, Wiecznego Króla. Wówczas rozradują się niewymownie i będą zadowoleni w świętym [miejscu]. Miły zapach tego drzewa [przeniknie] ich kości i będą żyć długim życiem na ziemi, tak jak żyli twoi ojcowie. Za ich dni smutek, ból, znój i kara ich nie dotkną”. Wówczas błogosławiłem Pana Chwały, Wiecznego Króla, za to, że przygotował takie wspaniałości ludziom sprawiedliwym stwarzając je i obiecując im, że je dostaną. [1 Hen 24-25]

Księga Henocha

Tutaj natomiast mamy odpowiadające fragmenty Apokalipsy Jana.

(1) I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma. (2) I Miasto Święte - Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. [Ap 21:1-2]

(10) I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte - Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, (11) mające chwałę Boga. źródło jego światła podobne do kamienia drogocennego, jakby do jaspisu o przejrzystości kryształu: [Ap 21: 10-11]

(1) I ukazał mi rzekę wody życia, lśniącą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka. (2) Pomiędzy rynkiem Miasta a rzeką, po obu brzegach, drzewo życia, rodzące dwanaście owoców - wydające swój owoc każdego miesiąca - a liście drzewa /służą/ do leczenia narodów. [Ap 22: 1-2]

Tutaj mamy fragmenty odpowiadające rozdziałom 19-22 Apokalipsy. W Księdze Henocha tron Boga znajdował się w jakimś miejscu, które położone było na 7 górach/ wzgórzach. W Apokalipsie mowa o Jerozolimie. Porównując teksty widać wyraźnie, że chodzi o Jerozolimę jako o miasto leżące na siedmiu górach/wzgórzach.

tropiciel 

Wysłany: 2015-07-17, 16:41   

ShadowLady86

Cytat:
Przeczytaj sobie komentarz tłumacza dotyczący wzgórz.

ale jest to komentarz, a nie tekst Midrasza !

Cytat:
Masz określoną liczbę wzgórz. Jest to siedem. A tłumacz po prostu odwzorował opisy tych wzgórz na podstawie Biblii.

tylko że interpretacja jest różna. Już pisałem, że według jednych interpretatorów siedem wzgórz to rzekomo : Gareb ( Kalwaria ) , Goa, Haqra ( Akra, ) Bet Zeit ( Bezetha ), Moria , Ofel i Syjon.

Ale według innej interpretacji owe siedem wzgórz to : Moria, Cofim ( Skopus ), Bet Zeit ( Bezetha ), Ofel, Gareb ( Kalwaria ), Maszhit i Syjon.

Z kolei ci, którzy są zdania, że wzgórza : Gareb, Goa, Haqra ( Akra ) i Bezetha zniknęły z map Jerozolimy i zastąpiono je innymi czterema górami : Górą Oliwną ( Har Ha-zzeitim,, Górą zniszczenia ( Maszhit ) , Górą Złej Rady ( Eca' ra' ), to najwyraźniej przeoczył, że Góra Kalwaria to inna nazwa Góry Gareb.

Tak czy owak wzgórza chyba się jednak nie pokrywają i wynika z tego, że jest ich albo więcej niż siedem, albo mniej niż siedem i wyraźnie nie pokrywały się z miejscem dokładnego położenia miasta Jeruzalem, gdyż niektóre znajdywały się poza obrębem murów miejskich - co przyznaje nawet autor artykułu G. Reckart. Dotychczas zidentyfikowano jednak tylko pięć wzgórz w obrębie terenu miasta Jeruzalem. Są to : Syjon, Moria, Haqra ( Akra ), Ofel i Bezetha.

Cytat:
Apokalipsa też ma symboliczne oznaczenia. I co z tego?

to wiele zmienia, ponieważ siódemka ma też znaczenie symboliczne.

Cytat:
Jeszcze taka ciekawostka. Księga Henocha jest często nazywana Apokalipsą Starego Testamentu.

Księga Henocha nie należy do kanonu więc dyskusja na ten temat jest bezprzedmiotowa.

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2015-07-17, 16:48   

tropciciel napisał/a:
Tak czy owak wzgórza chyba się jednak nie pokrywają i wynika z tego, że jest ich albo więcej niż siedem, albo mniej niż siedem i wyraźnie nie pokrywały się z miejscem dokładnego położenia miasta Jeruzalem, gdyż niektóre znajdywały się poza obrębem murów miejskich - co przyznaje nawet autor artykułu G. Reckart. Dotychczas zidentyfikowano jednak tylko pięć wzgórz w obrębie terenu miasta Jeruzalem. Są to : Syjon, Moria, Haqra ( Akra ), Ofel i Bezetha.

Midrasz mówi dokładnie o 7 wzgórzach. Komentator posługując się Biblią proponuje ich nazwy.

tropciel napisał/a:

Księga Henocha nie należy do kanonu więc dyskusja na ten temat jest bezprzedmiotowa.

Midrasze i wiele tekstów, którymi sam się posługujesz też nie należą do kanonu. I co tego? Księga Henocha nie musi być natchniona. Ważne, że jest kolejnym tekstem żydowskim wyraźnie mówiącym o tym, że Jerozolima położona jest na siedmiu wzgórzach, a Apokalipsa zawiera fragmenty tożsame z tą księgą.

tropiciel 

Wysłany: 2015-07-17, 17:07   

wit

Cytat:
Słabość takiej interpretacji, która upatruje Babilon Wielki w papiestwie, klerze chrześcijańskim, czy tradycyjnych kościołach i religiach polega na tym, że jest ona luźno powiązana z tekstem biblijnym.

Wręcz przeciwnie ! Nie tylko jest powiązana, lecz wręcz z tego tekstu wynika.

Cytat:
Nie posiada ona wyjaśnienia w słowach Jezusa, a opiera się tylko na symbolach proroczych.

jest bardzo wiele wypowiedzi Jezusa, które jak ulał pasują do katolickiego kleru np. Mt.23 : 9, 13 - 15, 23 - 28; Ap. 17 : 4 - 6, 15; 18 : 3, 7.

Cytat:
Kiedyś również byłem zwolennikiem takiego podejścia do treści proroctw, ale z czasem zostałem uświadomiony, że tego rodzaju interpretacje wykraczają poza Pismo, i w takiej sytuacji nie mógłbym z czystym sumieniem wyznawać zasadę wystarczalności Pisma Świętego.

a może raczej zostałeś zwiedzony, ponieważ właśnie Wielka Nierządnica chce uchodzić w oczach ludzi nie za taką jaką jest

Cytat:
Inaczej jest, gdy dojdzie się do wniosku, że symbole i obrazy prorocze powinny być wyjaśniane na podstawie tekstów jednoznacznych, jak np. mowy Jezusa. W tym przypadku Jezus niejednokrotnie dał do zrozumienia, że prorocze zapowiedzi będą się wypełniać na Jerozolimie, co najwyraźniej sugerowałoby, aby właśnie ją z całym jej środowiskiem religijnym identyfikować jako Babilon Wielki.

pewne rzeczy wypełniły się na Jerozolimie w odniesieniu do niewiernych Żydów, ale uczniowie Jezusa nie mieli z tym nic wspólnego. Jezus mówił o przyszłym zborze swoich uczniów. I w tym właśnie zborze mieli pojawić się anty-chryści o czym wyraźnie napisał Jan - 1 Jana 2 : 18 - 19.

Cytat:
Obstając przy pierwszej wspomnianej interpretacji nie zauważam nigdzie w Biblii, aby Jezus nauczał cokolwiek o Katolicyzmie, Prawosławiu i im podobnych nurtach religijnych.

tak samo jak nie nauczał o technice, samochodach i samolotach oraz telewizji i internecie. Nie oznacza wiec to, że skoro nie mówił po imieniu o tych religiach to coś przeoczył i nie uwzględnił w swych wypowiedziach. Kto ma oczy ten potrafi rozeznać i wnioski wyciągnąć.

Kto się uważał i nadal dzisiaj uważa za Zastępcę Syna Bożego ? Kto dzisiaj sprawuje władzę nad rządami tego świata ? Kto opływa w nieprawdopodobne bogactwo i dyktuje politykę finansową świata ? Kto gnębił przez wieki ludzi czytających Słowo Boże i pragnących naśladować Chrystusa ? Kto wydawał na nich wyroki śmierci urządzał krucjaty, i był inicjatorem wojen krzyżowych ? Kto się zbratał z rządami tego świata ? Kto błogosławił armie i usprawiedliwiał mordowanie bliźnich ?

Ostatnio zmieniony przez tropiciel 2015-07-17, 17:18, w całości zmieniany 2 razy  

tropiciel 

Wysłany: 2015-07-17, 17:15   

ShadowLady86

Cytat:
Midrasz mówi dokładnie o 7 wzgórzach. Komentator posługując się Biblią proponuje ich nazwy.

Midrasz mówi o siedmiu wzgórzach w kontekście samej symboliki. A komentator to nie autor tekstu !

Cytat:
Midrasze i wiele tekstów, którymi sam się posługujesz też nie należą do kanonu. I co tego?

Ja tylko pokazuję, że błędnie odczytałaś tekst myląc uwagę marginesową komentatora z tekstem Midrasza. Dla mnie Midrasz też nie jest autorytetem, bo nie należy do kanonu.

Cytat:
Księga Henocha nie musi być natchniona. Ważne, że jest kolejnym tekstem żydowskim wyraźnie mówiącym o tym, że Jerozolima położona jest na siedmiu wzgórzach, a Apokalipsa zawiera fragmenty tożsame z tą księgą.

To nie Apokalipsa się wzorowała na apokryficznym tekście Henocha, lecz wszystko wskazuje na to, że było odwrotnie. Nie kanoniczność księgi Henocha jest jednoznacznie stwierdzona.

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2015-07-17, 17:25   

tropciel napisał/a:
Midrasz mówi o siedmiu wzgórzach w kontekście samej symboliki. A komentator to nie autor tekstu !

Nie mniej mówi o Jerozolimie jako o mieście położonym na siedmiu wzgórzach.

tropciel napisał/a:
To nie Apokalipsa się wzorowała na apokryficznym tekście Henocha, lecz wszystko wskazuje na to, że było odwrotnie. Nie kanoniczność księgi Henocha jest jednoznacznie stwierdzona.

1 Księga Henocha powstała dużo wcześniej niż Apokalipsa (około 300 roku przed naszą erą) a jej kanoniczność nie ma nic do rzeczy. Jest tekstem żydowskim mówiącym o Jerozolimie jako mieście położonym na siedmiu wzgórzach.

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2015-07-17, 18:57   

Listek napisał/a:
(...)

Dezerter nigdy nie widział filmu ani zdjęć, na których głowy państw klękają przed papieżem i całują go w pierścień jak premier E Kopacz. Czy to nie dziwne?
O konkordatach pewno też nie słyszał.

(...)

Konkordat to jest umowa między 2 państwami - tysiące takich umów dwustronnych i czy to świadczy o panowaniu jednych nad drugimi?
chyba żartujesz?!? - Niemcy hitlerowskie miały konkordat z Watykanem, podobnie Polska a zamykały kościoły i księżą ginęli w obozach, lub byli rozstrzeliwani jak w mojej parafii - jest to według ciebie przykład na :
Cytat:
Listek napisał/a:
To papiestwo sprawuje kontrolę nad przywódcami( królami) tego upadłego świata.

palnąłeś głupstwo i trzeba się do tego przyznać :!:
albo ...
Cytat:
Cytat:
Listek napisał/a:
To papiestwo sprawuje kontrolę nad przywódcami( królami) tego upadłego świata. a nie Jerozolima.

i pisze to dorosły, wykształcony i inteligentny człowiek - zdumiewające jak nasz ludzki mózg potrafi funkcjonować i jak nas oszukuje, i jak potrafimy sobie wmówić, że białe jest czarne :aaa: :roll: :-?
Wymień proszę 10 znaczących w światowej polityce krajów nad którymi papiestwo "sprawuje kontrolę"
...
będę miłosierny :-P ;-) - 5 wymień - czekam ( i wszyscy myślący samodzielnie i logicznie ludzie czytający ten wątek )

Ps.
klękanie przed papieżem to taki sam gest jak całowanie w rękę - (gest poddańczy jak to niektórzy zinterpretowali jak Tusk Merkel pocałował) - był to gest wierzącej kobiety - nic więcej ,... no może jeszcze chęć zdobycia wierzącego elektoratu - bo być może jej tak pijarowcy podpowiedzieli
A że Polski rząd nie jest poddany Watykanowi to widać najlepiej po ustawie inwitro - gdzie sprzeciw bardzo stanowczy i ostry episkopatu nic nie pomógł
więc bajki klepiesz :-P

tropiciel 

Wysłany: 2015-07-17, 20:11   

ShadowLady86

Przypomnę co wit napisał ok. 5 lat temu, gdyż jest to dosyć trafne :

Nie znamy dokładnej daty ostatecznego powstania etiopskiej Księgi Henocha. Najczęściej przypuszcza się, że powstawała ona etapami przez wiele lat, i posiada różnych autorów, a jej ostateczne uformowanie się wyznacza się na koniec I wieku po Chr.

Stosunkowo niewiele wiemy o dacie powstania etiopskiej Księgi Henocha, nawet w świetle najnowszych odkryć. Na chwilę obecną ciężko cokolwiek więcej powiedzieć. W każdym bądź razie nie sposób Księgę Henocha zaliczyć do ksiąg starotestamentowych, ponieważ nie spełnia ona wielu kryteriów, aby móc ją uznać za księgę kanoniczną (natchnioną).

fakt, że Juda cytuje zdawkowo słowa samego Henocha, jeszcze niczego nie przesądza

Księga Henocha, podobnie jak inne apokryfy, np. Wniebowzięcie Mojżesza, nie może być uznawana za kanoniczną, nie tylko ze względu na jej pochodzenie. Stary Testament był spisany w języku hebrajskim, ewentualnie pewne części w języku aramejskim, więc język etiopski Księgi Henocha budzi wątpliwości co do jej kanoniczności. Przede wszystkim treść Księgi Henocha nie jest chrystocentryczna, tzn. wydarzenia jakie ona opisuje nie wypełniają się w Chrystusie, a to jest fundamentalny argument za uznaniem danej księgi za natchnioną. W tym miejscu warto zaznaczyć, że Chrystus niejednokrotnie podkreślał, że całe Pismo o nim świadczy; chodzi tu głownie oczywiście o Tanach, czyli Torę i Proroków. Także Apostoł Paweł podkreślił zasadę chrystocentryczności w 2 Liście do Koryntian 1:19,20, gdzie wspomniał, że obietnice Boże znajdują wypełnienie w Chrystusie na TAK. W Chrystusie nie ma NIE, czyli nie istnieją obietnice, które by w Nim nie znalazły swojego wypełnienia.

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2015-07-18, 06:17   

tropciciel napisał/a:

Nie znamy dokładnej daty ostatecznego powstania etiopskiej Księgi Henocha. Najczęściej przypuszcza się, że powstawała ona etapami przez wiele lat, i posiada różnych autorów, a jej ostateczne uformowanie się wyznacza się na koniec I wieku po Chr.

Co do 1 Księgi Henocha (1 Hen) (obejmującej rozdziały 1-36) nie ma żadnych wątpliwości, ponieważ odnaleziono jej rękopisy w Qumran. Datowanie paleograficzne ustaliło 200-150 rok przed naszą erą. To właśnie z tej części 1 Hen mamy cytat w Liście Judy (1 Hen 1: 9). Z niej też korzysta List Barnaby (pismo wczesnochrześcijańskie).

Powyżej cytowałam rozdziały 24-25 1 Hen w kontekście fragmentów Apokalipsy i Jerozolimy znajdującej się na 7 wzgórzach. I powtórzę się jeszcze raz. Nie trzeba tej Księgo uznawać za kanoniczną. Ważne, że jest to kolejne pismo żydowskie, mówiące o 7 wzgórzach (w zestawieniu z apokalipsą, która zawiera fragmenty paraleliczne do Henocha).

Odpowiedz do tematu