Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
APOKRYFY O JEZUSIE
Autor Wiadomość
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-08-30, 12:32   APOKRYFY O JEZUSIE

EWANGELIA DZIECIŃSTWA JEZUSA - WERSJA ŁACIŃSKA

Znowu Pan nasz uczynił cud. Gdy [promień] słońca wszedł przez
okno, Pan Jezus usiadł na promieniu i poszedł na wschód
i na zachód tak daleko, jak tylko
dochodził promień słońca.
I po tych dniach bawił się Jezus na
jakimś budynku, na wieży. Promień słońca wpadł przez dziurkę
od klucza do wnętrza. Jezus
więc wskoczył na promień i usiadł na nim.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-08-31, 19:03   

EWANGELIA PSEUDO - MATEUSZA

Nagle z groty wyszło wiele smoków, na których widok dzieci zaczęły krzyczeć ze strachu. Wtedy Pan, który nie skończył jeszcze dwu lat, zsunąwszy się z kolan matki, stanął przed smokami, one zaś oddały Mu hołd i odeszły. I wtedy spełniło się to, co zostało powiedziane przez proroka psalmistę: Chwalcie Pana z ziemi, smoki i wszystkie głębiny morskie
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2015-09-01, 14:25   

EWANGELIA TOMASZA

14 Rzekł im Jezus: "Jeśli pościcie, tworzycie sobie grzechy, a jeśli się modlicie, będziecie skazani. Jeśli dajecie jałmużnę, wyrządzicie krzywdę swoim duchom. Jeśli wychodzicie do jakiejkolwiek prowincji, i jeśli wędrujecie po wioskach, i jeśli was przyjmują, to jedzcie, co przed wami położą, uzdrawiajcie chorych, którzy są wśród nich. Bowiem to, co wejdzie do waszych ust, nie zanieczyści was, ale to, co wychodzi z waszych ust, jest tym, co was zanieczyści"
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-09-01, 14:46   

Mam takie pytanie. Oczywiście uważam, że warto znać apokryfy, zwłaszcza te, które były poważane przez Judaizm i rodzące się Chrześcijaństwo. Oczywiście są apokryfy mające wartość historyczną i takie mocno fantastyczne... Ale jaki cel ma ten temat? Chodzi mi o to, czy mamy cytować apokryfy konkretnie wypowiadające się o Jezusie? Może jakiś komentarz? :-D
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-09-01, 20:04   

ShadowLady86 napisał/a:
Mam takie pytanie.


Odpowiadam :->

Po 1. Prezentowane cytaty mają uzupełnić brakujące, lub niedokończone nauki, które mamy w ewangeliach kanonicznych.

Po 2. Ewangelie kanoniczne przedstawiają głównie życie i działalność Jezusa jako osoby dorosłej, a apokryfy wiele miejsca poświęcają na opisy z Jego okresu dzieciństwa.
Dlatego doboru cytatów należy tak dokonywać, aby starać się tę lukę z życiorysu Jezusa wypełnić.
Przykładem niech będzie powyżej zamieszczony cytat przedstawiający dwuletniego Jezusa, na widok którego smoki oddają mu ukłon i odchodzą. Dzieje to się w atmosferze ogólnej paniki pozostałych wędrowców w obawie przed tymi strasznymi potworami.
Aż strach pomyśleć co by było, gdyby dwuletni Jezus w odpowiednim momencie nie zareagował.

Po 3. Ten skromny temat nie rości sobie pretensji do wyczerpania tematu o apokryfach i dlatego śmiało mozna zakładać inne w róznych konfiguracjach.

Po 4. Mówiąc serio temat założyłem po to, aby pokazać jaką ''melodię'' mieli starożytni do wiary we wszelkie cudactwa i jak żyło się w tych czasach zabobonem i plotką. Jak bardzo starano się opiumować, stwarzając sobie z jednej strony majestat potęgi, by z drugiej wzbudzić strach i trwogę. Jednocześnie ten temat niech będzie impulsem do przemysleń nad tzw, tekstami kanonicznymi, które mogły powstawać w podobnych warunkach i pod naciskiem podobnych namiętności.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-09-01, 20:14   

Hmm... prawda jest taka, że o życiu Jezusa przed rozpoczęciem działalności praktycznie nic nie wiadomo. Wydaje się, że nawet obecne w Ewangeliach Mateusza i Łukasza opisy narodzin Jezusa to późniejsza Tradycja (Paweł np. nic o tym nie wspomina). Dlatego Chrześcijanie na przestrzeni lat starali się jakoś te luki wypełnić. I oddawali się fantazji. Ja osobiście nie bardzo mam zaufanie do wszelakich ewangelii :dzieciństwa" Jezusa. Prym fantazji wiedzie tzw. "Ewangelia Dzieciństwa Tomasza" (nie mylić z Ewangelią Tomasza, która powoli wraca do łask). Tam to dopiero mały Jezus wyczynia...
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-09-03, 07:27   

EWANGELIA PSEUDO - MATEUSZA

Kiedy Maryja spoczęła pod drzewem przyglądając się liściom palmy dostrzegła wiele owoców i powiedziała do Józefa: "Chciałabym, jeśli to możliwe, pokosztować owoców tej palmy". A Józef rzekł do niej: "Dziwi mnie, że tak mówisz. Widzisz przecież jak wysoka jest ta palma, a pragniesz jeść jej owoce. Ja zaś martwię się brakiem wody, bo nasze bukłaki są puste i nie mamy czym ugasić pragnienia, ani my, ani nasze zwierzęta."
Wtedy dziecię Jezus spoczywając uśmiechnięte na łonie matki powiedziało do palmy: "Pochyl się drzewo, posil swoimi owocami moją matkę". I na te słowa natychmiast palma pochyliła swój wierzchołek aż do stóp Maryi i zebrali z niej owoce, którymi wszyscy się posilili.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-09-11, 19:59   

EWANGELIA PSEUDO MATEUSZA

Podobnie lwy i lamparty z czcią padały przed Jezusem i towarzyszyły Mu na pustyni. Dokądkolwiek Maryja i Józef udali się, poprzedzały ich wskazując drogę. Swoją uległość okazywały pochyleniem głowy, a gotowość usługiwania zaznaczały merdaniem ogonem.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-09-14, 17:08   

EWANGELIA DZIECIŃSTWA JEZUSA

''Innym razem przechodził Jezus przez tłum Żydów i zapytał: "Gdzie są wasze dzieci?" Oni odpowiedzieli: "Właśnie bawią się w chlewni. Zostały zamknięte w chlewie". Jezus wszedł do chlewa i zapytał: "Kto tam jest?" One rzekły: "Tu są świnie". Wtedy rzekł Jezus: "Stańcie się świniami!" I natychmiast stały się świniami.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2015-09-16, 22:16   

Czegoś podobnie głupiego dawno nie czytałem..
Och te apokryfy :-D
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-09-17, 08:37   

EWANGELIA DZIECIŃSTWA JEZUSA

''I skończył Jezus trzeci rok. I gdy zobaczył bawiących się chłopców, począł się bawić razem z nimi. I wziął jedną suchą rybę, i włożył ją do miski, i kazał rybie, by się poruszała. I zaczęła się poruszać. I rzekł znowu do ryby: "Wyrzuć sól, którą masz [w sobie], i pływaj po wodzie. I tak też się stało. Gdy ujrzeli sąsiedzi, co się stało, zawiadomili o tym kobietę wdowę, w której domu przebywała Maryja, matka jego. Gdy ona usłyszała o tym wydarzeniu, z pośpiechem wypędziła ich ze swego domu.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-09-20, 00:16   

EWANGELIA DZIECIŃSTWA JEZUSA

''A Jezus ulepił z tego błota dwanaście wróbli. A był to dzień szabatu. I pobiegło jedno z dzieci i powiadomiło Józefa, mówiąc: "Oto twoje dziecko, które bawi się koło strumyka, uczyniło z błota wróble, a tego nie godzi się czynić". On zaś usłyszawszy to, poszedł i mówi do dziecka: "Dlaczego tymi czynami naruszyłeś dzień szabatu?" Na to Jezus mu nie odpowiedział, ale spojrzawszy na wróble, rzecze: "Nuże, lećcie i żyjąc pamiętajcie o mnie!" I na te słowa uleciały i uniosły się w powietrze, a Józef zdumiał się widząc to.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2015-09-20, 09:47   

Apokryfy przedstawiające rzekome losy i wydarzenia z dzieciństwa Jezusa mają tę wadę, że w sytuacji, gdy uznaje się, iż Jezus został przybrany na syna Boga podczas chrztu w Jordanie, tak jak przykładowo ja to wyznaję, w konfrontacji z takim poglądem wydają się sprzeczne z kanonicznymi Ewangeliami co znacząco podważa wiarygodność tych pierwszych. Jezus przed wydarzeniem chrztu nie mógł dokonywać żadnych cudów, bo zwyczajnie w tym czasie nie był do tego przez Boga powołany.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2015-09-22, 21:04   

To nie są cuda, ale czary.
Wynika z nich, że Jezus był CZARNOKSIĘŻNIKIEM ;-)
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2015-09-23, 18:36   

nesto napisał/a:
To nie są cuda, ale czary.
Wynika z nich, że Jezus był CZARNOKSIĘŻNIKIEM ;-)
Masz rację. Powyższe fragmenty z apokryfów dotyczą głównie czarów. Cuda dokonywane przez Jezusa przedstawione w Ewangeliach nigdy nie niosły w sobie treści negatywnych. Chrystus poprzez cuda nie działał na szkodę innych osób, jak ukazują to apokryfy. Stąd apokryficzne treści infantylne w swym przekazie świadczą na rzecz ich wątpliwego pochodzenia.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11