Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
APOKRYFY O JEZUSIE
Autor Wiadomość
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2015-10-07, 01:13   

RN, tymi durnymi apokryfami, chcesz poniżyć Jezusa i wiarę w niego?
Po co założyłeś taki temat, bo na pewno nie do wzmocnienia wiary w Jezusa.
Doskonale przecież wiesz,ze te apokryfy pisali ludzie, nawiedzeni, lub chorzy na umyśle, bo zdrowy takich głupot chyba by nie pisał. Masz radochę co?
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5123
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-10-07, 11:29   

nike napisał/a:
RN, tymi durnymi apokryfami, chcesz poniżyć Jezusa i wiarę w niego?


Proszę Pani :!:
Tym, co najbardziej poniża Jezusa jest .........sama Biblia
Ja natomiast w obliczu ''biliona'' sprzeczności i nienaturalności co do zachowania Jezusa, zatrzymałem się na stwierdzeniu, że po prostu nie wiem co ten Jezus mówił, a czego nie mówił.
Uznałem, że tak będzie lepiej, bo mogę człowieka skrzywdzić.

W tym miejscu się właśnie między sobą różnimy. Ja nie chcąc człowieka skrzywdzić, nie daje wiary w tak niekonsekwentne opisy, rzekome mowy czy dokonania Jezusa.

[.........] RN-nie, bardzo proszę napisać (to co zostało usunięte) w innej formie. Sugeruje zacytowanie sprzecznych ze sobą wersetów, aby w 100% była jasność. Anna01


nike napisał/a:
Po co założyłeś taki temat, bo na pewno nie do wzmocnienia wiary w Jezusa.


Proszę Pani :!:
Ja już dwukrotnie wyjaśniałem w tym temacie dlaczego go założyłem.
W skrócie powtórzę jeszcze raz, że cytowanie tych durnych ( jak Pani stwierdziła ) apokryfów ma pokazać, jak zabobonni byli ludzie je piszący i ich czasy. Mało tego. Pośrednio chcę dać też do zrozumienia, że w takich okolicznościach i przy tym poziomie piszących, w jakich powstawały apokryfy, powstawały też inne pisma, które póżniej uznano za natchnione.

nike napisał/a:
Doskonale przecież wiesz,ze te apokryfy pisali ludzie, nawiedzeni, lub chorzy na umyśle, bo zdrowy takich głupot chyba by nie pisał. Masz radochę co?


Proszę Pani :!:
To, czy piszący apokryfy byli rzeczywiście chorzy na umyśle, tego nie wiem.
Wiadome jest jednak to, że podobnie jak piszący tzw. pisma kanoniczne wyolbrzymiali, przejawiając ogromne ciągoty do cudactw.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2015-10-10, 00:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2015-10-07, 14:29   

RN napisał/a:

To, czy piszący apokryfy byli rzeczywiście chorzy na umyśle, tego nie wiem.

Słusznie.
Posądzając ich o chorobę psychiczną należałoby posądzić o tę samą chorobę kanonicznych twórców.
Tymczasem ani jedni, ani drudzy chorzy nie byli. Ładnie pisali swoje powieści i dawali sporo dramaturgii :-D
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5123
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-10-07, 14:57   

nesto napisał/a:


Słusznie, bo niczym istotnym nie różnią się od kanonicznych współtwórców.


Moim zdaniem wybór pism polegał na selekcji mniej cudacznych od cudacznych bardziej.

nesto napisał/a:
Tymczasem ani jedni, ani drudzy chorzy nie byli. Ładnie pisali swoje powieści i dawali sporo dramaturgii :-D


Również nie wydaje mi się, że byli chorzy. Pisali całkiem poważnie o rzeczach niepoważnych.
To jest taka dramaturgia, tak po mistrzowsku to ułożone, że bardzo wielu się tym pasjonuje, chociaż nikt za bardzo nie wie o co chodzi.
Jakże trudno jest znależć chociaż jeden temat, jedną poruszoną kwestię, gdzie osiągniętoby wspólny konsensus w sprawie.
Właściwie każda dyskusja jeśli nie kończy się kłótnią, to jakimś zgrzytem. Tyle ile stron, tyle stanowisk w sprawie, i co ciekawe wszyscy podpierają swoje racje biblijnymi wersetami.

Czy już chociaż to nie powinno dawać do myślenia.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-10-07, 16:22   

To, co jest kanonem pism NT a co nim nie jest, ustalano przez około 4 stulecie. Jeśli liczyć Księgi Machabejskie, to nawet dłużej. Niektóre Pisma, które dzisiaj uważane są za apokryfy, były poważane we wczesnym Kościele i nawet odczytywane na zgromadzeniach. Niektóre były odrzucane od razu. Nie mnie nawet ojcowie Kościoła, którzy są odpowiedzialni za kształtowanie kanonu zdawali sobie sprawę, że niektóre fragmenty Ewangelii uważanych za kanoniczne są podkolorowane. Cytując Ireneusza: Przeciwko Herezjom, Księga I: 20: 1-2

Cytat:
1. Besides the above [misrepresentations], they adduce an unspeakable number of apocryphal and spurious writings, which they themselves have forged, to bewilder the minds of foolish men, and of such as are ignorant of the Scriptures of truth. Among other things, they bring forward that false and wicked story which relates that our Lord, when He was a boy learning His letters, on the teacher saying to Him, as is usual, "Pronounce Alpha," replied [as He was bid], "Alpha." But when, again, the teacher bade Him say, "Beta," the Lord replied, "First tell me what Alpha is, and then I will tell you what Beta is." This they expound as meaning that He alone knew the Unknown, which He revealed under its type Alpha.

2. Some passages, also, which occur in the Gospels, receive from them a colouring of the same kind, such as the answer which He gave His mother when He was twelve years of age: "Did you not know that I must be about My Father's business?" Luke 2:49


Źródło

Nie mam czasu tłumaczyć całości (kto jest zainteresowany wrzuci sobie w translatora), ale streszczając. Ireneusz, podobnie jak nike uważał, że Ewangelię zwaną współcześnie "Ewangelią Dziecięctwa według Tomasza" napisał chory umysł (wiemy że to ten apokryf, bo Ireneusz cytuje jego fragment). Natomiast jednocześnie stwierdził, że podobne podkoloryzowania znajdują się w Ewangeliach, które zawierały kanoniczny dziś Łk 2: 49.

Ireneusz wypowiadał się tutaj przeciwko Markozjanom, więc owy fragment z Łk 2:49 być może istniał w ich Pismach. Jeśli pierwotnie ten fragment nie był częścią Ewangelii Łukasza, tylko właśnie np. Ewangelii Marcjona, to dla Ireneusza był on podkoloryzowany. Ta sytuacja dobrze pokazuje, że jeśli niektóry uważają coś za wiarygodne tylko dlatego, że jest w Piśmie kanonicznym.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2015-10-07, 20:21   

ShadowLady86 napisał/a:
To, co jest kanonem pism NT a co nim nie jest, ustalano przez około 4 stulecie.

Kto ustalał? skoro St.Testament był ukończony już prawie 500 lat przed naszą erą, ostatnim prorokiem był Malachiasz, a kiedy on żył?
A N.Testament ostatnia księga była pisana około 100 roku naszej ery, kiedy wiec biblia była ukończona? Łatwo policzyć, a to,że Dostojnicy krk kombinowali nad kanonem, to tylko o nich źle świadczy.
Chcieli pewnie być bardziej natchnieni DŚ niż prorocy i Apostołowie.

RN napisał/a:
Tym, co najbardziej poniża Jezusa jest .........sama Biblia

Szkoda mi ciebie facio, forum zupełnie przez ciebie zostało zniszczone.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-10-08, 08:03   

nike napisał/a:
A N.Testament ostatnia księga była pisana około 100 roku naszej ery, kiedy wiec biblia była ukończona? Łatwo policzyć, a to,że Dostojnicy krk kombinowali nad kanonem, to tylko o nich źle świadczy.
Chcieli pewnie być bardziej natchnieni DŚ niż prorocy i Apostołowie.


Nie ma pewności, kiedy dokładnie powstały niektóre Księgi NT. Listy Pasterskie i Apokalipsa mogły powstać na początku II w. To raz. Po drugie, oprócz Pism dzisiaj uważanych za kanoniczne powstawały także inne Pisma, np. Didache czy Pasterz Hermasa, poważane i czytane w pierwotnym Kościele. Didache powstało nawet wcześniej niż Listy Pasterskie. Jednak uszeregowanie Pism na kanon i niekanon nastąpiło ostatecznie w IV w.
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5123
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-10-08, 16:44   

nike napisał/a:



Szkoda mi ciebie facio, forum zupełnie przez ciebie zostało zniszczone.


A kogo Pani jest bardziej szkoda :?: Mnie czy zniszczonego forum :?:
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2015-10-08, 16:54   

Forum nie jest zniszczone i na dodatek jako jedyne chyba poddaje analizie Biblię bez ściemy i dogmatów.
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5123
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-10-08, 17:04   

ShadowLady86 napisał/a:


Nie ma pewności, kiedy dokładnie powstały niektóre Księgi NT. Listy Pasterskie i Apokalipsa mogły powstać na początku II w. To raz. Po drugie, oprócz Pism dzisiaj uważanych za kanoniczne powstawały także inne Pisma, np. Didache czy Pasterz Hermasa, poważane i czytane w pierwotnym Kościele. Didache powstało nawet wcześniej niż Listy Pasterskie. Jednak uszeregowanie Pism na kanon i niekanon nastąpiło ostatecznie w IV w.


Ten Didache to całkiem, całkiem pismo.
Oczywiście wymaga wiejadła, ale już taki, jaki jest, i tak wygląda bardziej rzeczowo niż nie jeden tekst ''natchniony''.
Pierwsza część, która jest zbiorem sentencji mądrościowych jest najcenniejsza.

Nie wiem dlaczego nie dokoptowano tego pisma do całości Biblii.
Jest tam chrzest w imię Trójcy.
Nawet apokalipsa jest :-) , ale już bardziej spokojna. Nie zauważyłem nierządnicy, ani babilonu :-D

Osobiście podobał mi się pewien werset,

Didache 11. 10

''Każdy prorok, który naucza prawdy, jeśli nie postępuje tak, jak uczy, jest to fałszywy prorok.

według którego delikatnie mówiąc biblijnego prawodawcę należałoby uznać za fałszywego proroka.
Prawie tyle, ile dał przykazań, tyle też ich złamał, albo namawiał do złamania.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4583
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-09, 21:21   

ShadowLady86 napisał/a:
Hmm... prawda jest taka, że o życiu Jezusa przed rozpoczęciem działalności praktycznie nic nie wiadomo. Wydaje się, że nawet obecne w Ewangeliach Mateusza i Łukasza opisy narodzin Jezusa to późniejsza Tradycja (Paweł np. nic o tym nie wspomina). Dlatego Chrześcijanie na przestrzeni lat starali się jakoś te luki wypełnić. I oddawali się fantazji. Ja osobiście nie bardzo mam zaufanie do wszelakich ewangelii :dzieciństwa" Jezusa. Prym fantazji wiedzie tzw. "Ewangelia Dzieciństwa Tomasza" (nie mylić z Ewangelią Tomasza, która powoli wraca do łask). Tam to dopiero mały Jezus wyczynia...

Podzielam Twoje zdanie :-)
Z geniusza-rewolucjonisty zrobiono małego "zakapiora" :-)
Nikt nie mógł być wielki, bez nurzania się we krwi i śmierci.
A Jezus właśnie z takim podejściem walczył.
Przyszedł do Żydów - wychowanych na Pismach Natchnionych, na Prorokach i .... i Go nie poznali, bo Wielki musiał być ... krwawy , krwawy od małego.
Jezus mówił, a nawet krzyczał do braci Żydów, wywracał stoły, złościł się, że to nie tak było, to nie tak miało być ! Ale bracia Żydzi - wychowani na pismach i prorokach wiedzieli lepiej.
I zdaje się, że bracia chrześcijanie - piszący takie brednie o dzieciństwie Jezusa też wiedzieli lepiej. :-)
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1280
Wysłany: 2015-10-09, 22:28   

Nike zapytała:

nike napisał/a:
RN, tymi durnymi apokryfami, chcesz poniżyć Jezusa i wiarę w niego?
Po co założyłeś taki temat, bo na pewno nie do wzmocnienia wiary w Jezusa.
Doskonale przecież wiesz,ze te apokryfy pisali ludzie, nawiedzeni, lub chorzy na umyśle, bo zdrowy takich głupot chyba by nie pisał. Masz radochę co?


- otrzymując odpowiedź:

RN, który mniemał, że daje odpowiedź, napisał/a:


Proszę Pani :!:
Tym, co najbardziej poniża Jezusa jest .........sama Biblia


W związku z powyższym, pytam Cię Anno01. Czy takie coś (sposób przekazywania treści i samą treść, jaką przekazuje tu RN) Ci odpowiada?! I publicznie żądam odpowiedzi Tak lub Nie, bez wykrętów typu, że przecież możesz re-postować i bronić Biblii. Odpowiada Ci czy nie? Masz odwagę jasno i precyzyjnie odpowiedzieć, czy też zadowala Cię tylko Twoje nadsubtelne asekuranctwo?

RN w stopce napisał/a:

Moja działalność pisarska na tym forum ....


To grubo na wyrost określenie, trącące o megalomanię, żeby swoje posty nazywać aż działalnością pisarską.
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4583
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-10, 00:17   

.Cyprian. napisał/a:


W związku z powyższym, pytam Cię Anno01. Czy takie coś (sposób przekazywania treści i samą treść, jaką przekazuje tu RN) Ci odpowiada?! I publicznie żądam odpowiedzi Tak lub Nie, bez wykrętów typu, że przecież możesz re-postować i bronić Biblii. Odpowiada Ci czy nie? Masz odwagę jasno i precyzyjnie odpowiedzieć, czy też zadowala Cię tylko Twoje nadsubtelne asekuranctwo?

A cóż to za ton ??? :-)
- żądam ?
- bez wykrętów ?
- tak czy nie ?
- Masz odwagę ?

Wystarczyło mnie zapytać, bez żadnych żądań i "brania na/pod ambicję.
Jeśli zmienisz żądania na chęć kulturalnej rozmowy - jestem do dyspozycji.
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1280
Wysłany: 2015-10-10, 00:35   

Anna01 napisał/a:
.Cyprian. napisał/a:


W związku z powyższym, pytam Cię Anno01. Czy takie coś (sposób przekazywania treści i samą treść, jaką przekazuje tu RN) Ci odpowiada?! I publicznie żądam odpowiedzi Tak lub Nie, bez wykrętów typu, że przecież możesz re-postować i bronić Biblii. Odpowiada Ci czy nie? Masz odwagę jasno i precyzyjnie odpowiedzieć, czy też zadowala Cię tylko Twoje nadsubtelne asekuranctwo?

A cóż to za ton ??? :-)
- żądam ?
- bez wykrętów ?
- tak czy nie ?
- Masz odwagę ?

Wystarczyło mnie zapytać, bez żadnych żądań i "brania na/pod ambicję.
Jeśli zmienisz żądania na chęć kulturalnej rozmowy - jestem do dyspozycji.


No i wykręt, asekuracja, niestety. Zatem jeszcze raz, kulturalnie.

Moderator na Twoim forum - nike zadała pytanie Twojemu vice-adminowi RN-owi, na co On jej odpowiedział:

RN napisał/a:
nike napisał/a:
RN, tymi durnymi apokryfami, chcesz poniżyć Jezusa i wiarę w niego?


Proszę Pani :!:
Tym, co najbardziej poniża Jezusa jest .........sama Biblia


Anno01, czy godzisz się z taką odpowiedzią RN-a na swoim własnym forum ... biblijnym? Tak czy Nie?

Odpowiadałaś w tym wątku i przeszłaś obok zarówno pytania nike jak i odpowiedzi RN-a. Stąd moje pytanie.
_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
Ostatnio zmieniony przez .Cyprian. 2015-10-10, 00:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5123
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-10-10, 00:39   

.Cyprian. napisał/a:




RN, który mniemał, że daje odpowiedź, "]


Ja nie mniemał tylko odpowiedział. Mniemano to w ewangelii czy Józef jest ojcem Jezusa i tak wymniemano rodowody, że nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.

.Cyprian. napisał/a:
Proszę Pani :!:
Tym, co najbardziej poniża Jezusa jest .........sama Biblia


Nawet nie przypuszczasz, jak mnie rozbawiłeś tym zgłoszeniem mojego postu. Miałem Ci nawet za to dać lubika, bo to mój temat, ale myślę sobie, rozbestwie człowieka i pózniej stale będzie administracji głowę zawracał.
Czy Ty myślisz, że moje zdjęcie z funkcji w jakiś sposób mi zaszkodzi. Wręcz przeciwnie.
Będę miał więcej czasu na zajęcie się sprzecznościami, bo to jest bardzo przepastny materiał. Sprzeczności w tej księdze są jak czeluść, jak otchłań.
Niekiedy sobie nawet myślę, po co ja to w ogóle zaczynałem, przecież tego się chyba nie da skończyć, tyle tego jest :aaa:
A teraz przechodzimy do meritum.
Co Ty widzisz niewłaściwego w zacytowanym zdaniu :?:
Dam Ci przykład ośmieszenia Jezusa przez Biblię

Ewangelia Marka 8. 23. BIZTB.

' "A On wziął ślepego za rękę, wyprowadził go poza wieś, plunął w jego oczy, włożył nań ręce i zapytał go: Czy widzisz coś?"

Teraz mam do Ciebie pytanie.
1. Jak Tobie się wydaje, czy ten werset przynosi Jezusowi splendor, czy Go ośmiesza :?:
2. Co ten Jezus miał w ślinie :?: świetlika lekarskiego :?:

.Cyprian. napisał/a:
I publicznie żądam odpowiedzi

Ty wpierw zacznij żądać od Siebie. Od jakiegoś już czasu Cię obserwuję i niestety progresji nie widzę :-/


.Cyprian. napisał/a:

To grubo na wyrost określenie, trącące o megalomanię, żeby swoje posty nazywać aż działalnością pisarską.


No to jak miałem napisać :?: ''Moja twórczość''. To by było jeszcze poważniej.
Jak masz jakiś pomysł to dawaj, a nie zajmujesz się zupełnie niepotrzebnymi sprawami :->

ps. Aha jeszcze jedno.
Ta propozycja wspólnika do pisania sprzeczności, co Ci kiedyś proponowałem jest nadal aktualna, bo ja sam się nie wyrobię do armagedonu.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 8