Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ankieta - czy jesz wieprzowinę?

Czy spożywacie wieprzowinę, świadomie?
Tak
64%
 64%  [ 29 ]
Nie
35%
 35%  [ 16 ]
Głosowań: 45
Wszystkich Głosów: 45

Autor Wiadomość
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-01-16, 18:03   

Cytat:
Blyy chyba sie nudzi, bo zaczyna wymyślać

Jak Albertus jak pisał, że poganie mogli to robić niechlujnie, gdzie dzięki temu krew nie cała odpłynęła z żył i tutaj klaskasz Albertusowi, ale jak to samo ja zarzucam Żydom to już jest wymyślanie? Przecież po obydwu stronach mogły robić to niewprawne ręce.
Cytat:
no co ty nie powiesz? i co jeszcze mogli robić :-P
u żydów robili to fachowcy , zgodnie z procedurami specjalnym nożem do tego przeznaczonych - cały rytuał uboju był tak zbudowany, by wykrwawienie było szybkie i pełne - to było celem! cały rytuał był sprawowany przed Bogiem i dla Niego
ale ... Blyy se pomyślał, że " też mogli niechlujnie " :-P ;-)
a co wolno ci brachu :xhehe:

Myślisz, że Grecy nie byli pobożni wierząc w Zeusa? Myślisz, że byli mniej pobożni od Żyda czczącego Jahwe? Niejeden Grek niczym nie ustępował pobożnością Żydowi. Myślisz, że Grecy nie składali ofiar przed swym bogiem Zeusem? To po co ofiary skoro byliby mniej pobożni od Żydów i że niby te ofiary nie były sprawowane przed Zeusem?

Jak myślisz czemu wynaleziono gilotynę? Nie tylko z powodu szybkości wykonywania wyroków, ale dlatego, iż uznano ją za najbardziej humanitarny sposób zabijania. Kat nawet jak był uzbrojony w najlepszy miecz czy inną broń, a miał niewprawną rękę, to często nie zabijał ofiary za pierwszym razem i ofiara się męczyła zanim została dobita. Jeśli Albertus mówi, że Grecy niestarannie mogli to robić, to rozumiem, że chodzi że mogli to robić niezbyt doświadczeni ludzie, ale to samo jest u Żydów, też mógł robić to ktoś niedoświadczony. Myślisz, że greccy kapłani byli gorzej "uzbrojeni" od żydowskich kapłanów? Myślisz, że byli mniej pobożniejsi od Żydów? Że ofiary dla bogów traktowali mniej poważnie niż Żydzi dla Jahwe? Wiele świątyń zresztą miało coś takiego jak botros, do którego spływała krew zwierzęcia, coś w rodzaju naczynia, to każdy widział czy zwierzę się odpowiednio wykrwawia czy nie. Nie mam pojęcia czy botros było używane przez świątynie Koryntyjczyków, ale mówienie o ich niechlujności równa się mówienie o niechlujności Żydów, bo pobożne byłyby obydwie grupy. Mogły wykonywać najwyżej mało doświadczeni kapłani po obu stronach. Pismo nie poucza co zrobić jak niechlujnie ktoś zarżnie zwierzę lub za krótko poczeka, a co za tym idzie za szybko zacznie je przyrządzać je do posiłku i tam będzie trochę więcej krwi niż powinno być. Widocznie jakby coś niechcący było na rzeczy, to skoro było to niechcący, a nikt o tym nie wiedział, trudno mówić o grzeszności, bo grzeszność musi wynikać z wiedzy swojego czynu, a nie niewiedzy.

Zresztą to nie ja twierdziłem, że jakoby krew podawano na ucztach z pokarmów poświęconych bogom. Bo skoro powiedział, że WSZYSTKO, a więc krew niby również, tyle, że wszystko odnośne pokarmów dla bożków, prawie na pewno nie chodziło o krew, bo jej nie podawali, przynajmniej ja nigdy o czymś takim nie słyszałem. Pierwszy raz w życiu słyszę o takim obyczaju, by obok mięsa, które często sprzedawano/rozdawano przy świątyni, podawano jednocześnie krew zwierząt z oboju rytualnego (nie prywatnego). Trudno mówić o czymkolwiek związanym z krwią odnośne chrześcijaństwa i pokarmów poświęconym bogom jeśli brak tutaj zacytowanych źródeł lub opracowań na temat ofiarowanych pokarmów bogom i krwi z tym związanym. Chętnie cofnę słowa, ale niech ktoś mi wskaże źródło takich twierdzeń. Bo jak dla mnie wszystko odnośne pokarmów dla bogów, które dawano następnie ludziom, znaczy warzywa, owoce i mięso, a pierwszy raz słyszę, by mowa była o krwi.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-01-16, 19:53   

Nawet zakładając że pogańscy grecy składając ofiary super spuszczali krew z ofiar ( może są na ten temat jakieś źródła?) to i tak niczego to nie zmienia w kwestii spożywania krwi ponieważ św Paweł mówi o tym aby jeść wszystko co zostanie podane do jedzenia w pogańskim domu - mógł to być na przykład kozi żołądek napełniony krwią i tłuszczem.


Poza tym to w kwestii spożywania przez chrześcijan wieprzowiny to z tego co wiem na ofiarę zeusowi często składano prosięta a więc ich mięso jak najbardziej można było kupić w pogańskich jatkach. Czy dobrze wykrwawione tego nie wiem. ;-)
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-01-16, 23:12   

Lukian napisał/a:
rol23 napisał/a:
Jedzenie zwierząt nieczystych jest obrzydliwością a rzeczy obrzydliwych nie należy robić, tak samo Bóg wypowiada się o uprawianiu homoseksualizmu.

o homoseksualizmie mamy:
Rz 1:27 bt5 "Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie."

o jedzeniu rożnych mięs:
1Kor 10:25 pau "Możecie jeść wszystko, co sprzedają w sklepie, nie miejcie wyrzutów sumienia."
1Kor 10:27 bp "Jeśli zaprosi was ktoś z niewierzących, a wy przyjmiecie jego zaproszenie, możecie jeść wszystko, co wam podadzą, nie pytając dla spokoju sumienia, skąd pochodzi pokarm."


Apostoł Paweł mówi w tym liście o mięsie ofiarowanym bałwanom i tylko w tym kontekście mogą być te słowa interpretowane. Zatem obrzydliwość jedzenia zwierząt nieczystych nie została tu w żaden sposób zniesiona. Proszę nie wyrywać z kontekstu dwóch wersetów, tylko czytać cały rozdział, bo w taki sposób nie dojdzie się nigdy do prawdy.
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-01-16, 23:18   

Albertus napisał/a:

Poza tym to w kwestii spożywania przez chrześcijan wieprzowiny to z tego co wiem na ofiarę zeusowi często składano prosięta a więc ich mięso jak najbardziej można było kupić w pogańskich jatkach. Czy dobrze wykrwawione tego nie wiem. ;-)


W Koryncie panował kult Apollina i Afrodyty przy którym nie spożywano wieprzowiny a tylko używano do niektórych rytuałów. Grecy mieszkający w Koryncie nie spożywali wieprzowiny. Składali oni w ofierze kadzidła, róże, mirt i zwierzęta bez skazy. Spożywali oni tylko mięso zwierząt czystych w zrozumieniu Żydów. Ku czci Demeter wieprza zakopywano w dole i podczas rytuałów świń nie wolno było jeść, a jedynie nad jej ciałem składano przysięgi.
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-01-16, 23:43   

rol23 napisał/a:
Albertus napisał/a:

Poza tym to w kwestii spożywania przez chrześcijan wieprzowiny to z tego co wiem na ofiarę zeusowi często składano prosięta a więc ich mięso jak najbardziej można było kupić w pogańskich jatkach. Czy dobrze wykrwawione tego nie wiem. ;-)


W Koryncie panował kult Apollina i Afrodyty przy którym nie spożywano wieprzowiny a tylko używano do niektórych rytuałów. Grecy mieszkający w Koryncie nie spożywali wieprzowiny. Składali oni w ofierze kadzidła, róże, mirt i zwierzęta bez skazy. Spożywali oni tylko mięso zwierząt czystych w zrozumieniu Żydów. Ku czci Demeter wieprza zakopywano w dole i podczas rytuałów świń nie wolno było jeść, a jedynie nad jej ciałem składano przysięgi.


Poproszę o teksty źródłowe potwierdzające to co piszesz a w szczególności fakt że Grecy Korynccy rzekomo nie spożywali wieprzowiny.

temat ciekawy chętnie poczytam pod warunkiem że nie jest to zmyślone oczywiście.

Fakt nie składania świń w ofierze w świątyniach nie byłby oczywiście dowodem na nie spożywanie wieprzowiny w prywatnych domach.

Co do krwi to już pisałem o żołądkach kozich napełnionych krwią i tłuszczem
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-01-17, 08:23   

rol23 napisał/a:
Apostoł Paweł mówi w tym liście o mięsie ofiarowanym bałwanom i tylko w tym kontekście mogą być te słowa interpretowane.

świnie były bardzo popularnymi zwierzętami ofiarnymi
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2016-01-17, 14:18   

Albertus napisał/a:
Nawet zakładając że pogańscy grecy składając ofiary super spuszczali krew z ofiar ( może są na ten temat jakieś źródła?) to i tak niczego to nie zmienia w kwestii spożywania krwi ponieważ św Paweł mówi o tym aby jeść wszystko co zostanie podane do jedzenia w pogańskim domu - mógł to być na przykład kozi żołądek napełniony krwią i tłuszczem.


Poza tym to w kwestii spożywania przez chrześcijan wieprzowiny to z tego co wiem na ofiarę zeusowi często składano prosięta a więc ich mięso jak najbardziej można było kupić w pogańskich jatkach. Czy dobrze wykrwawione tego nie wiem. ;-)

Zgadzam się Albertusem bardziej niż z Blyy z prostego powodu
Żydzi mieli bezwzględny nakaz! dokładnego wykrwawiania ofiar natomiast nic mi o takim samym nakazie nie wiadomo u greków. :idea:
Prosty stąd wniosek/domniemanie, że żydzi musieli przykładać się lepiej.

Mnie też bardzo ciekawią sposoby składania ofiar w innych kultach i teksty źródłowe na ten temat - poproszę
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-01-17, 22:30   

Albertus napisał/a:
rol23 napisał/a:
Albertus napisał/a:

Poza tym to w kwestii spożywania przez chrześcijan wieprzowiny to z tego co wiem na ofiarę zeusowi często składano prosięta a więc ich mięso jak najbardziej można było kupić w pogańskich jatkach. Czy dobrze wykrwawione tego nie wiem. ;-)


W Koryncie panował kult Apollina i Afrodyty przy którym nie spożywano wieprzowiny a tylko używano do niektórych rytuałów. Grecy mieszkający w Koryncie nie spożywali wieprzowiny. Składali oni w ofierze kadzidła, róże, mirt i zwierzęta bez skazy. Spożywali oni tylko mięso zwierząt czystych w zrozumieniu Żydów. Ku czci Demeter wieprza zakopywano w dole i podczas rytuałów świń nie wolno było jeść, a jedynie nad jej ciałem składano przysięgi.


Poproszę o teksty źródłowe potwierdzające to co piszesz a w szczególności fakt że Grecy Korynccy rzekomo nie spożywali wieprzowiny.



Proszę napisać maila w tej sprawie do Rafał Kowalewski, rafkowbb@wp.pl
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-01-17, 22:50   

rol23 napisał/a:
Albertus napisał/a:
rol23 napisał/a:
Albertus napisał/a:

Poza tym to w kwestii spożywania przez chrześcijan wieprzowiny to z tego co wiem na ofiarę zeusowi często składano prosięta a więc ich mięso jak najbardziej można było kupić w pogańskich jatkach. Czy dobrze wykrwawione tego nie wiem. ;-)


W Koryncie panował kult Apollina i Afrodyty przy którym nie spożywano wieprzowiny a tylko używano do niektórych rytuałów. Grecy mieszkający w Koryncie nie spożywali wieprzowiny. Składali oni w ofierze kadzidła, róże, mirt i zwierzęta bez skazy. Spożywali oni tylko mięso zwierząt czystych w zrozumieniu Żydów. Ku czci Demeter wieprza zakopywano w dole i podczas rytuałów świń nie wolno było jeść, a jedynie nad jej ciałem składano przysięgi.


Poproszę o teksty źródłowe potwierdzające to co piszesz a w szczególności fakt że Grecy Korynccy rzekomo nie spożywali wieprzowiny.



Proszę napisać maila w tej sprawie do Rafał Kowalewski, rafkowbb@wp.pl


To ty napisz do Rafała Kowalewskiego i poproś go aby podał teksty źródłowe które dowodzą twoje tezy a potem je nam zaprezentuj
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-01-18, 14:37   

Albertus napisał/a:

To ty napisz do Rafała Kowalewskiego i poproś go aby podał teksty źródłowe które dowodzą twoje tezy a potem je nam zaprezentuj


Dlaczego ja mam to robić? Te teksty źródłowe nie są mi potrzebne, bo omawiany fragment dotyczy tylko mięsa składanego bożkom, więc dla mnie osobiście jest bez znaczenia co Grecy jedli. Każdy wierzący w Boga musiał dochować zakazu spożywania mięsa nieczystego i w omawianym fragmencie apostoł Paweł się w ogóle na ten temat nie wypowiada.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-01-18, 15:08   

rol23 napisał/a:
Każdy wierzący w Boga musiał dochować zakazu spożywania mięsa nieczystego

Rz 14:14 pau "Wiem bowiem i jestem przekonany w Panu Jezusie, że nic samo z siebie nie jest nieczyste, ale staje się nieczyste tylko dla kogoś, kto je za takie uważa."
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-01-18, 16:34   

rol23 napisał/a:
Albertus napisał/a:

To ty napisz do Rafała Kowalewskiego i poproś go aby podał teksty źródłowe które dowodzą twoje tezy a potem je nam zaprezentuj


Dlaczego ja mam to robić? Te teksty źródłowe nie są mi potrzebne, bo omawiany fragment dotyczy tylko mięsa składanego bożkom, więc dla mnie osobiście jest bez znaczenia co Grecy jedli. Każdy wierzący w Boga musiał dochować zakazu spożywania mięsa nieczystego i w omawianym fragmencie apostoł Paweł się w ogóle na ten temat nie wypowiada.


teksty źródłowe są ci potrzebne do tego aby udowodnić to co mówiłeś wcześniej o tym że korynccy Grecy nie jadali wieprzowiny i że sobie tego nie zmyśliłeś.
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2016-01-20, 18:18   

Korynccy Grecy byli aświniżercami? :aaa:
Zapisałem sobie w dzienniczku...
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-02-14, 09:56   

https://www.youtube.com/watch?v=NCapfx5ryyc

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12