Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co Biblia mówi o najbliższej rodzinie Jezusa?
Autor Wiadomość
Bobo 


Pomógł: 550 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13734
Wysłany: 2016-01-19, 21:04   

booris napisał/a:
Dziwne,ze

Musisz być bardzo młodym człowiekiem, skoro takie rzeczy cię dziwią...
Zdziwienia takie zmniejszają się z wiekiem... ;-)
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3073
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-01-19, 21:48   

Bobo napisał/a:
booris napisał/a:
Dziwne,ze

Musisz być bardzo młodym człowiekiem, skoro takie rzeczy cię dziwią...
Zdziwienia takie zmniejszają się z wiekiem... ;-)

Owszem,zmniejszaja sie.Tym zdziadzialym.
_________________
"Emancipate yourselves from mental slavery;
None but ourselves can free our minds."
Bob Marley-Redemption Song

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4441
Wysłany: 2016-01-20, 09:41   

Lukian napisał/a:
przez złośliwość mylicie Marię Matkę Jezusa z Marią Kleofasową siostrą jej


To Ty mylisz Marię, matkę Jezusa, która jest matką Jakuba i Jozesa z Marią Kleofasową.

Według Hegezypa, Maria, żona Kleofasa i jej mąż mieli tylko jednego syna - Symeona (nie mylić z Szymonem). Natomiast Józef, mąż Marii i brat Kleofasa, miał syna Jakuba. Hegezypa cytuje Euzebiusz z Cezarei w Historii Kościoła

  • Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Symeon, syn Kleofasa, o którym także wspomina Ewangelia, godzien jest tronu biskupiego tamtejszej gminy. Był on, jak mówią, kuzynem (ἀνεψιόν ) Zbawiciela, jako że Hegezyp podaje, że Kleofas był bratem (ἀδελφὸν ) Józefa. (HK III: 11: 2)

  • Można jednak przypuszczać, że Symeon należał do tych, którzy byli świadkami Pana. Świadczy o tym jego długie życie i wzmianka w Ewangelii o Marii, żonie Kleofasa, który był ojcem Symeona, a co już było wspominane. Historyk ten mówi jeszcze o potomkach Judy, jednego z braci (ἀδελφῶν ) Zbawiciela (Hk III: 32: 4)

  • Następnie Jakub, któremu Starożytni nadali przydomek „Sprawiedliwy” ze względu na doskonałość jego mocy, znany jako pierwszy biskup Jerozolimy. Jakub był zwany bratem (ἀδελφόν ) Pana, ponieważ był znany jako syn Józefa. A Józef jak przypuszczano, był także ojcem Chrystusa, jako że zaręczona z nim Dziewica „znalazła się brzemienna za sprawą Ducha Świętego, zanim się zeszli”, jak to nam pokazuje Ewangelia [HK II: 1: 2].

  • Z Jego rodu ciągle żyli potomkowie Judy, jego brata (ἀδελφοῦ ) według ciała (σάρκα ) [HK III: 20: 1]


Jakub był synem Józefa i jest nazywany bratem (adelphos) Jezusa. Tak samo jak Juda jest nazywany bratem (adelphos) Jezusa. Symeon, syn Kleofasa i jego żony Marii nazywany jest kuzynem (anepsios) Jezusa, jako że Józef był bratem (adelphos) Kleofasa.

O pozostałych braciach Jezusa, Jozesie i Szymonie historia milczy. Jest mowa tylko o jego braciach, Jakubie i Judzie oraz kuzynie Symeonie.

O tym, że Maria, matka Jakuba Mniejszego i Jozesa to matka Jezusa, pisał Jan Chryzostom.

Tekst angielski:

And many women were there beholding afar off, which had followed Him, ministering unto Him, Mary Magdalene, and Mary the mother of James, and Joses, and the mother of Zebedee's sons.
These things the women see done, these who were most inclined to feel for Him, who were most of all bewailing Him. And mark how great their assiduity. They had followed Him ministering to Him, and were present even unto the time of the dangers. Wherefore also they saw all; how He cried, how He gave up the ghost, how the rocks were rent, and all the rest.
And these first see Jesus; and the sex that was most condemned, this first enjoys the sight of the blessings, this most shows its courage. And when the disciples had fled, these were present. But who were these? His mother, for she is called mother of James, and the rest.


Źródło

Moje tłumaczenie:

Między nimi były: Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba i Józesa, oraz matka synów Zebedeusza. To kobiety widziały, jak dokonują się wszystkie rzeczy. One były tymi, które były skłonne Mu współczuć; tymi, które najbardziej nad Nim lamentowały. I zważ, jak wielka była ich wytrwałość. Towarzyszyły mu przez cały czas jego działalności, i były obecne przy Nim nawet w czasie zagrożenia. Dlatego to właśnie one były świadkami tego jak płakał, jak oddał swojego ducha, jak skały zaczęły pękać. I to one pierwsze zobaczyły Jezusa [Zmartwychwstałego] . Płeć, która w większości jest potępiana, jako pierwsza cieszyła się błogosławieństwem i jak najbardziej wykazała się odwagą. A kiedy uczniowie pouciekali, one były obecne. Ale kim one były? Jego matka, jako że jest nazywana matką Jakuba i pozostałe.

[Homilie na temat Ewangelii Mateusza, Homilia 88; Matt. XXVII. 45-48]Przed IV w. i wystąpieniem Hieronima nikt nigdy nie utożsamiał Marii, matki Jakuba i Józefa z Marią, żoną Kleofasa. Hieronim uczynił z braci Jezusa "kuzynów" ponieważ jako wielki fan dziewictwa pragnął, by i Józef był od zawsze i na zawsze wstrzemięźliwy seksualnie. Czyli nie mógł mieć według Hieronima dzieci z jakiegoś rzekomego, pierwszego małżeństwa.

Chryzostom identyfikował Marię, matkę Jakuba i Jozesa z matką Jezusa mimo iż... pisał o Niej jako o dziewicy!

Po wystąpieniu Hieronima, Chryzostom zmienił potem swój pogląd.

Matka Jezusa nazywana jest też matką Jakuba i Jozesa w apokryfie: "Historia Józefa Cieśli", która kontynuuje wątek z Protoewangelii Jakuba.

4. Therefore they immediately sent out, and assembled twelve old men of the tribe of Judah. And they wrote down the names of the twelve tribes of Israel. And the lot fell upon the pious old man, righteous Joseph. Then the priests answered, and said to my blessed mother: Go with Joseph, and be with him till the time of your marriage. Righteous Joseph therefore received my mother, and led her away to his own house. And Mary found James the Less in his father’s house, broken-hearted and sad on account of the loss of his mother, and she brought him up. Hence Mary was called the mother of James.

Źródło


Zebrało się więc natychmiast dwunastu starców z pokolenia Judy. I spisali oni nazwy dwunastu plemion Izraela. I los padł na pobożnego starca imieniem Józef. Wtedy przemówił kapłan i zwrócił się do mojej błogosławionej matki: idź z Józefem, i bądź z nim do czasu swojego ślubu. Prawy Józef wziął więc moją matkę i zaprowadził do swego domu. A Maria znalazła Jakuba Mniejszego, będącego w domu swojego ojca, smutnego i ze złamanym sercem na skutek śmierci swojej matki. I wychowała go. Odtąd więc Maria była zwana matką Jakuba

Tutaj Józef jest wdowcem z synami i córkami. Maria miała wychować jego syna Jakuba, dlatego właśnie w Ewangelia jest określana jako jego matka. Mimo że apokryf nie mówi, że Maria urodziła Jakuba to jednak wskazuje, że maria, matka Jakuba (i Jozesa) to matka Jezusa.

I jeszcze ciekawostka. Istnieje dekret zwany Dekretem Gelazego, w którym znajduje się lista ksiąg kanonicznych, oraz apokryfów. Nie jest to dekret wydany przez tego papieża, a jego imię widnieje tam, by dodać pismu powagi. Sam dekret nie ma dużej wartości historycznej, natomiast co nas interesuje w tym temacie to to, że umieszcza on wśród apokryfów Protoewangelię Jakuba zwaną tam… Ewangelią Jakuba Mniejszego/ Młodszego (część V).

Źródło

Po raz kolejny mamy więc pokazane iż uważano, że Jakub Młodszy, brat Jezusa, to syn Józefa, a nie żadnego Kloefasa.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...] 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5443
Wysłany: 2016-01-20, 13:33   

Lukian napisał/a:
dziwne że "rzekomi rodzeni" bracia nazywali się Jakub i Jozes, a CAŁKIEM PRZYPADKOWO synowie Marii Kleofasowej byli...Jakub i Jozes


Być może Kolega jest tym uczonym w Piśmie, od którego wreszcie dostanę odpowiedź na proste pytanie.
Bo - dziwnym trafem - pytałem już wielu uczonych w Piśmie, twierdzących że jest, a odpowiedzi brak.
Pytanie jest banalne: Skąd wiadomo, że Maryja ciągle jest dziewicą ?
:->
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 10