Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Anna01
2016-02-03, 00:05
Struktura Mszy Świętej
Autor Wiadomość
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-01-21, 23:01   

BoaDusiciel napisał/a:
Fajnie, ale co to znaczy, że ofiara Jezusa zostaje uobecniona podczas mszy ?


Musisz po prostu postarać się przeczytać ze zrozumieniem to co podałem ze słownika i Katechizmu KK.
Czegoś nie rozumiesz w tych wyjaśnieniach?
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-01-22, 07:07   

Nie rozumiem co to znaczy, że msza uobecnia ofiarę Jezusa.
Nie rozumiem głównie dlatego, że niedawno Kolega stwierdził, że msza nie jest powtórzeniem tej ofiary.
Skoro nie jest powtórzeniem, to na czym polega uobecnianie ?
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-22, 08:12   

Albertus napisał/a:
1362 Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, ...


Gdyby 'Eucharystia' była 'Pamiątką Paschy' Chrystusa, to musiała by się odbywać w ściśle określonym przez Boga – nie człowieka - czasie. O tym 'Rozpamiętywaniu' a nie 'Uobecnianiu' Paschy mówi nam Biblia; "W pierwszym miesiącu, czternastego dnia miesiąca, o zmierzchu, jest Pascha dla Jahwe" Kapł 23;5 BT

Pascha miała być obchodzona, mówił Jahwe do Mojżesza, zawsze dnia 14 Nisan i tylko i wyłącznie 14 Nisan, żadnego innego dnia:

Cytat:
Liczb 9;1-3 BT (1) W pierwszym miesiącu drugiego roku po wyjściu z Egiptu mówił Jahwe do Mojżesza na pustyni Synaj: (2) W oznaczonym czasie winni Izraelici obchodzić Paschę. (3) Będziecie ją obchodzić dnia czternastego tego miesiąca, o zmierzchu. Macie ją obchodzić według odnoszących się do niej praw i zwyczajów.


Tak od czasów Mojżesza do pamiętnej wieczerzy, kiedy to Jezus nakazał tak czynić na 'Pamiątkę' nowy Paschy, obchodzili ją Żydzi, i nadal tak czynią;

Cytat:
2 Kron 30;15 BT (15) Ofiarowali potem Paschę czternastego dnia miesiąca drugiego. Zawstydzeni kapłani i lewici oczyszczali się i mogli wnosić całopalenia do świątyni Pańskiej.

2 Kron 35;1 BT (1) Jozjasz obchodził w Jerozolimie Paschę na cześć Pana; dnia czternastego miesiąca pierwszego ofiarowano baranka paschalnego.

Ezd 6;19 BT(19) Czternastego dnia miesiąca pierwszego wysiedleńcy obchodzili Paschę.


Kto dał prawo człowiekowi zmieniać datę obchodzenia Paschy, skoro Bóg i Jego Syn byli zgodni co do daty jej obchodzenia? Przecież Jezus obchodził Paschę właśnie w tym jednym, jedynym wyznaczonym przez Jego Ojca dniu, i dlatego w tym właśnie dniu powiedział znamienne słowa ... "to czyńcie na moją pamiątkę Łuk 22;19 BT", wprowadzając odtąd 'Nową Paschę', ale nie nowy dzień, czy dni jej obchodzenia, o czym po części mówi przytoczony przez Ciebie tekst z Katechizmu. Wczytaj się w niego dobrze:

1363 … Tak właśnie rozumie Izrael swoje uwolnienie z Egiptu; za każdym razem, gdy obchodzi się Paschę [14 Nisan], wydarzenia Wyjścia są uobecniane w pamięci wierzących, by według nich kształtowali swoje życie.
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-22, 08:47   

Albertus napisał/a:
aksplorator napisał/a:
Tego to już Wasza eucharystyczna ceremonia, która powiązana jest ściśle z solarnym kultem boga słońca, bo jak sam przytoczyłeś; "W dniu zwanym dniem Słońca odbywa się w oznaczonym miejscu zebranie wszystkich nas, zarówno z miast jak i ze wsi", nic nie wspomina.


Wśród pogan pierwszy dzień tygodnia nazywany był dniem słońca a chrześcijanie [ ??? ] zbierali się i zbierają w tym dniu na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa.


Jacy chrześcijanie zbierali się na "pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa", pokaż źródło w Biblii. Poza tym jednego nie rozumiem, po kiego nadal wmawiacie wiernym i uczycie dzieci przykazanie "pamiętaj abyś dzień święty święcił", mówiąc przy tym o 'solarnej' w tym kontekście niedzieli, skoro Bóg jasno i precyzyjnie określił o jaki dzień chodzi!

Cytat:
Wyj 16;29,30 BT (29) Patrzcie! Jahwe nakazał wam szabat i dlatego w szóstym dniu dał wam pokarm na dwa dni. Każdy przeto z was pozostanie w domu! W dniu siódmym żaden z was niech nie opuszcza swego miejsca zamieszkania. (30) I stosownie do tego lud obchodził dnia siódmego szabat.


To Szabat czyli sobota, zaczynający się od piątku po zachodzie słońca do soboty po zachodzie słońca jest owym ostatni, siódmym dniem tygodnia a nie niedziela, która w Biblii wyraźnie określona jest pierwszym dniem tygodnia;

Cytat:
Mat 28;1 BT (1) Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia [niedziela] przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób.

Jan 20;1 BT (1) A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu.
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-22, 10:54   

eksplorator napisał/a:
Albertus napisał/a:
1362 Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, ...


Gdyby 'Eucharystia' była 'Pamiątką Paschy' Chrystusa, to musiała by się odbywać w ściśle określonym przez Boga – nie człowieka - czasie. O tym 'Rozpamiętywaniu' a nie 'Uobecnianiu' Paschy mówi nam Biblia; "W pierwszym miesiącu, czternastego dnia miesiąca, o zmierzchu, jest Pascha dla Jahwe" Kapł 23;5 BT

Pascha miała być obchodzona, mówił Jahwe do Mojżesza, zawsze dnia 14 Nisan i tylko i wyłącznie 14 Nisan, żadnego innego dnia:

Cytat:
Liczb 9;1-3 BT (1) W pierwszym miesiącu drugiego roku po wyjściu z Egiptu mówił Jahwe do Mojżesza na pustyni Synaj: (2) W oznaczonym czasie winni Izraelici obchodzić Paschę. (3) Będziecie ją obchodzić dnia czternastego tego miesiąca, o zmierzchu. Macie ją obchodzić według odnoszących się do niej praw i zwyczajów.


Tak od czasów Mojżesza do pamiętnej wieczerzy, kiedy to Jezus nakazał tak czynić na 'Pamiątkę' nowej Paschy, obchodzili ją Żydzi, i nadal tak czynią;

Cytat:
2 Kron 30;15 BT (15) Ofiarowali potem Paschę czternastego dnia miesiąca drugiego. Zawstydzeni kapłani i lewici oczyszczali się i mogli wnosić całopalenia do świątyni Pańskiej.

2 Kron 35;1 BT (1) Jozjasz obchodził w Jerozolimie Paschę na cześć Pana; dnia czternastego miesiąca pierwszego ofiarowano baranka paschalnego.

Ezd 6;19 BT(19) Czternastego dnia miesiąca pierwszego wysiedleńcy obchodzili Paschę.


Kto dał prawo człowiekowi zmieniać datę obchodzenia Paschy, skoro Bóg i Jego Syn byli zgodni co do daty jej obchodzenia? Przecież Jezus obchodził Paschę właśnie w tym jednym, jedynym wyznaczonym przez Jego Ojca dniu, i dlatego w tym właśnie dniu powiedział znamienne słowa ... "to czyńcie na moją pamiątkę Łuk 22;19 BT", wprowadzając odtąd 'Nową Paschę', ale nie nowy dzień, czy dni jej obchodzenia, o czym po części mówi przytoczony przez Ciebie tekst z Katechizmu. Wczytaj się w niego dobrze:

1363 … Tak właśnie rozumie Izrael swoje uwolnienie z Egiptu; za każdym razem, gdy obchodzi się Paschę [14 Nisan], wydarzenia Wyjścia są uobecniane w pamięci wierzących, by według nich kształtowali swoje życie.
 
 
kodak27 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 16 Kwi 2012
Posty: 1248
Wysłany: 2016-01-22, 13:40   

eksplorator napisał/a:
1363 … Tak właśnie rozumie Izrael swoje uwolnienie z Egiptu; za każdym razem, gdy obchodzi się Paschę [14 Nisan], wydarzenia Wyjścia są uobecniane w pamięci wierzących, by według nich kształtowali swoje życie.
Proszę o podanie źródła, chciałbym zapoznać się z całością tekstu który przytoczyłeś. Numeracja 1363 jest zapewne stroną lub może numerami podanych akapitów, warto dowiedzieć się czegoś więcej.
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-01-22, 16:09   

kodak27 napisał/a:
eksplorator napisał/a:
1363 … Tak właśnie rozumie Izrael swoje uwolnienie z Egiptu; za każdym razem, gdy obchodzi się Paschę [14 Nisan], wydarzenia Wyjścia są uobecniane w pamięci wierzących, by według nich kształtowali swoje życie.
Proszę o podanie źródła, chciałbym zapoznać się z całością tekstu który przytoczyłeś. Numeracja 1363 jest zapewne stroną lub może numerami podanych akapitów, warto dowiedzieć się czegoś więcej.


Cytat pochodzi z Katechizmu KK
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-01-22, 16:52   

A tu:
http://www.duchprawdy.com..._i_modlitwy.htm
powołując się na tzw. świętą, ustanowioną przez KK, piszą że msza jest ofiarą.
W dodatku określaną tak:
Msza święta jest najzupełniejszą ofiarą PRZEBŁAGANIA Boga za grzechy nasze.
Moglibyście to se jakoś ujednolicić ... choć w sumie przecież wiem, że wierni i tak mają w d... takie rozbieżności :mrgreen:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-01-22, 17:10   

BoaDusiciel napisał/a:
A tu:
http://www.duchprawdy.com..._i_modlitwy.htm
powołując się na tzw. świętą, ustanowioną przez KK, piszą że msza jest ofiarą.
W dodatku określaną tak:
Msza święta jest najzupełniejszą ofiarą PRZEBŁAGANIA Boga za grzechy nasze.
Moglibyście to se jakoś ujednolicić ... choć w sumie przecież wiem, że wierni i tak mają w d... takie rozbieżności :mrgreen:


No oczywiście że jest Ofiarą. Jest przecież uobecnieniem Ofiary Chrystusa.

Tutaj masz dalszy ciąg wyjaśnień na ten temat z Katechizmu KK:

1364 W Nowym Testamencie pamiątka otrzymuje nowe znaczenie. Gdy Kościół celebruje Eucharystię, wspomina Paschę Chrystusa, a ona zostaje uobecniona. Ofiara, którą Chrystus złożył raz na zawsze na krzyżu, pozostaje zawsze aktualna 172 : "Ilekroć na ołtarzu sprawowana jest ofiara krzyżowa, w której <<na Paschę naszą ofiarowany został Chrystus>>, dokonuje się dzieło naszego odkupienia" 173 .

1365 Ponieważ Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, jest ona także ofiarą. Charakter ofiarny ukazuje się już w słowach jej ustanowienia: "To jest Ciało moje, które za was będzie wydane" i "Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana" (Łk 22, 19-20). W Eucharystii Chrystus daje to samo ciało, które wydał za nas na krzyżu, tę samą krew, którą wylał "za wielu... na odpuszczenie grzechów" (Mt 26, 28).

1366 Eucharystia jest więc ofiarą, ponieważ u-obecnia (czyni obecną) ofiarę krzyża, jest jej pamiątką i udziela jej owoców:

(Chrystus), nasz Bóg i Pan, tylko raz ofiarował siebie Bogu Ojcu, umierając na ołtarzu krzyża, dla wypełnienia wiecznego odkupienia ludzi. Ponieważ jednak kapłaństwo nie miało skończyć się wraz z Jego śmiercią (Hbr 7, 24. 27), w czasie Ostatniej Wieczerzy, "tej nocy, kiedy został wydany" (1 Kor 11, 23), zechciał pozostawić Kościołowi, swojej ukochanej Oblubienicy, ofiarę widzialną (według wymagań natury ludzkiej). Będzie ona reprezentowała ofiarę krwawą, która miała wypełnić się jeden raz na krzyżu, i utrwalała jej pamiątkę po wszystkie wieki (1 Kor 11, 23), a zbawcza moc będzie udzielała odpuszczenia grzechów, które codziennie popełniamy 174 .

1367 Ofiara Chrystusa i ofiara Eucharystii są jedyną ofiarą. "Jedna i ta sama jest bowiem Hostia, ten sam ofiarujący - obecnie przez posługę kapłanów - który wówczas ofiarował siebie na krzyżu, a tylko sposób ofiarowania jest inny...". "W A skoro w tej Boskiej ofierze, dokonującej się we Mszy świętej, jest obecny i w sposób bezkrwawy ofiarowany ten sam Chrystus, który na ołtarzu krzyża ofiarował samego siebie w sposób krwawy, ofiara ta jest naprawdę przebłagalna" 175 .
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-01-22, 17:12   

Przecież Jezus złożył ofiarę raz na zawsze..Przebłaganie ZOSTAŁO DOKONANE.
_________________
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-01-22, 17:19   

Albertus napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
A tu:
http://www.duchprawdy.com..._i_modlitwy.htm
powołując się na tzw. świętą, ustanowioną przez KK, piszą że msza jest ofiarą.
W dodatku określaną tak:
Msza święta jest najzupełniejszą ofiarą PRZEBŁAGANIA Boga za grzechy nasze.
Moglibyście to se jakoś ujednolicić ... choć w sumie przecież wiem, że wierni i tak mają w d... takie rozbieżności :mrgreen:


No oczywiście że jest Ofiarą. Jest przecież uobecnieniem Ofiary Chrystusa.

Tutaj masz dalszy ciąg wyjaśnień na ten temat z Katechizmu KK:

1364 W Nowym Testamencie pamiątka otrzymuje nowe znaczenie. Gdy Kościół celebruje Eucharystię, wspomina Paschę Chrystusa, a ona zostaje uobecniona. Ofiara, którą Chrystus złożył raz na zawsze na krzyżu, pozostaje zawsze aktualna 172 : "Ilekroć na ołtarzu sprawowana jest ofiara krzyżowa, w której <<na Paschę naszą ofiarowany został Chrystus>>, dokonuje się dzieło naszego odkupienia" 173 .

1365 Ponieważ Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, jest ona także ofiarą. Charakter ofiarny ukazuje się już w słowach jej ustanowienia: "To jest Ciało moje, które za was będzie wydane" i "Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana" (Łk 22, 19-20). W Eucharystii Chrystus daje to samo ciało, które wydał za nas na krzyżu, tę samą krew, którą wylał "za wielu... na odpuszczenie grzechów" (Mt 26, 28).

1366 Eucharystia jest więc ofiarą, ponieważ u-obecnia (czyni obecną) ofiarę krzyża, jest jej pamiątką i udziela jej owoców:

(Chrystus), nasz Bóg i Pan, tylko raz ofiarował siebie Bogu Ojcu, umierając na ołtarzu krzyża, dla wypełnienia wiecznego odkupienia ludzi. Ponieważ jednak kapłaństwo nie miało skończyć się wraz z Jego śmiercią (Hbr 7, 24. 27), w czasie Ostatniej Wieczerzy, "tej nocy, kiedy został wydany" (1 Kor 11, 23), zechciał pozostawić Kościołowi, swojej ukochanej Oblubienicy, ofiarę widzialną (według wymagań natury ludzkiej). Będzie ona reprezentowała ofiarę krwawą, która miała wypełnić się jeden raz na krzyżu, i utrwalała jej pamiątkę po wszystkie wieki (1 Kor 11, 23), a zbawcza moc będzie udzielała odpuszczenia grzechów, które codziennie popełniamy 174 .

1367 Ofiara Chrystusa i ofiara Eucharystii są jedyną ofiarą. "Jedna i ta sama jest bowiem Hostia, ten sam ofiarujący - obecnie przez posługę kapłanów - który wówczas ofiarował siebie na krzyżu, a tylko sposób ofiarowania jest inny...". "W A skoro w tej Boskiej ofierze, dokonującej się we Mszy świętej, jest obecny i w sposób bezkrwawy ofiarowany ten sam Chrystus, który na ołtarzu krzyża ofiarował samego siebie w sposób krwawy, ofiara ta jest naprawdę przebłagalna" 175 .


Cool :-)
Ofiara Jezusa polegała na śmierci krzyżowej.
Na czym polega ofiara mszy ?
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-01-22, 17:23   

Miałeś wszystko wyjaśnione. Poczytaj. :-)
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-01-22, 17:31   

daglezja77 napisał/a:
Przecież Jezus złożył ofiarę raz na zawsze..Przebłaganie ZOSTAŁO DOKONANE.


Tak. Dlatego Msza Święta nie jest powtórzeniem Ofiary Chrystusa ale jej uobecnieniem.

Przebłaganie zostało dokonane ale nie jest obecne w życiu każdego człowieka nie zależnie kim jest od chwili poczęcia tylko staje się obecne
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-01-22, 17:42   

Albertus napisał/a:
Miałeś wszystko wyjaśnione. Poczytaj. :-)


Ale nie chce mi się tego czytać. Katechizm KK powoduje u mnie zwątpienie we własne zdolności percepcyjne :mrgreen:
Pomóż mi, proszę :-)
Ofiara Jezusa polega na śmierci krzyżowej.
Ofiara mszy polega na ?? ........... ???
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-22, 19:45   

Albertus napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
KK, piszą że msza jest ofiarą.
W dodatku określaną tak:
Msza święta jest najzupełniejszą ofiarą PRZEBŁAGANIA Boga za grzechy nasze.



No oczywiście że jest Ofiarą. Jest przecież uobecnieniem Ofiary Chrystusa.


Syzyfowa praca

Cytat:
Heb 10;11 BW (11) A każdy kapłan sprawuje codziennie swoją służbę i składa wiele razy te same ofiary, które nie mogą w ogóle zgładzić grzechów;

1 Kor 10;20 BW (20) Nie, chcę powiedzieć, że to, co składają w ofierze, ofiarują demonom, a nie Bogu; ja zaś nie chcę, abyście mieli społeczność z demonami.




Bo zakon Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie,
uwolnił cię od zakonu grzechu i śmierci. Albowiem czego
zakon nie mógł dokonać, w czym był słaby z powodu ciała,
tego dokonał Bóg: przez zesłanie Syna swego w postaci
grzesznego ciała, ofiarując je za grzech, potępił grzech w ciele,

Rzym 8;2,3 BW
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12