Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy katolickie wierzenia i praktyki są biblijne?
Autor Wiadomość
tlhIngan
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-01, 08:10   

eksplorator napisał/a:
nesto napisał/a:

W końcu "parafianie" są po to, aby ksiądz mógł żyć dostatnio.


A co z nakazem Jezusa; "Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. (8b) Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!" Mat 10;7,8b :?:

Uczniowie Jezusa tak przecież czynili; "Czyż popełniłem jakiś grzech przez to, że poniżałem siebie, by was wywyższyć? Że za darmo głosiłem wam Ewangelię Bożą?" 2 Kor 11;7 BT

Cytat:
I rzekł mi: Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i Koniec. Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia. Obj 21;6 BT

Inne prawo dane przez Chrystusa:

1 Kor 9:13-14
13. Czyż nie wiecie, że ci, którzy trudzą się około ofiar, żywią się ze świątyni, a ci, którzy posługują przy ołtarzu, mają udział w /ofiarach/ ołtarza?
14. Tak też i Pan postanowił, ażeby z Ewangelii żyli ci, którzy głoszą Ewangelię.
(BT)
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-02-01, 10:23   

tlhIngan napisał/a:
Inne prawo dane przez Chrystusa:

1 Kor 9:13-14
13. Czyż nie wiecie, że ci, którzy trudzą się około ofiar, żywią się ze świątyni, a ci, którzy posługują przy ołtarzu, mają udział w /ofiarach/ ołtarza?
14. Tak też i Pan postanowił, ażeby z Ewangelii żyli ci, którzy głoszą Ewangelię.
(BT)


W odniesienie do Tradycji Chrześcijańskiej, apostoł miał dostawać wynagrodzenie w formie wyżywienia, ale nie pieniędzy.

(12) Jeżeli inni mają udział w waszej majętności, to czemuż raczej nie my? Nie korzystaliśmy jednak z tej możności, lecz znosimy wszystko byle nie stawiać żadnych przeszkód Ewangelii Chrystusowej. (13) Czyż nie wiecie, że ci, którzy trudzą się około ofiar, żywią się ze świątyni, a ci, którzy posługują przy ołtarzu, mają udział w /ofiarach/ ołtarza?

Mówi o tym werset, który sam zacytowałeś oraz inne wersety z Pism Chrześcijańskich

10 Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy. [Mt 10: 10].

3. W sprawie zaś apostołów i proroków zgodnie z poleceniem Ewangelii postępujcie w taki oto sposób: 4. Każdego apostoła, który do Was przychodzi, przyjmujcie jak samego Pana. 5. Nie zostanie on u was jednak dłużej niż dzień jeden, a gdyby zaszła potrzeba, jeszcze i drugi. Jeśli zostanie trzy dni, jest to fałszywy prorok. 6. Gdy ów apostoł będzie odchodził, dajcie mu tylko chleba na drogę; jeśli zażąda pieniędzy, jest to fałszywy prorok. [Didache XI: 3-6]
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
tlhIngan
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-01, 10:38   

Czasy się zmieniły i handel wymienny dawno temu odszedł do lamusa. Prezbiter nie zapłaci za prąd, który zużywa, za pomocą żywności otrzymanej od wiernych. Nie ureguluje w ten sposób rachunków za telefon czy gaz. Nie zdoła kupić sobie ubrania wymieniając je w sklepie za chleb.

Prawo Chrystusa nie mówi zresztą, że "z Ewangelii będą żywić się ci, którzy głoszą Ewangelię", ale że "z Ewangelii żyli ci, którzy głoszą Ewangelię". To zaś nie oznacza ograniczenia się wyłącznie do zaspokajania głodu, ale wszystkich potrzeb.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-02-01, 11:26   

Jest wyraźnie napisane, że za głoszenie Ewangelii należy się co najwyżej wyżywienie. Koniec.

Jezus powiedział, "darmo dostaliście, darmo dawajcie". Didache, poważane dzieło wczesnochrześcijańskie informuje, że apostoł czy prorok żądający pieniędzy jest apostołem/ prorokiem fałszywym.

W kontekście poprzednich wersetów, które dla wygody ignorujesz widać, że w 1 Kor 9: 14 chodzi o wyżywienie. Jeśli ktoś potrzebuje więcej, powinien podjąć pracę zarobkową.

Pierwsi prezbiterzy czy biskupi wybierani byli demokratycznie spośród ludzi.

XV.1. Wybierzecie zatem sobie biskupów i diakonów godnych Pana, ludzi cichych, spokojnych, bezinteresownych, wiarygodnych i wypróbowanych. [Didache XV: 1]


Mieli więc już wyuczony zawód. Również Paweł z Tarsu, pracował na swoje utrzymanie.

(1) Potem opuścił Ateny i przybył do Koryntu. (2) Znalazł tam pewnego Żyda, imieniem Akwila, rodem z Pontu, który z żoną Pryscyllą przybył niedawno z Italii, ponieważ Klaudiusz wysiedlił z Rzymu wszystkich Żydów. Przyszedł do nich, (3) a ponieważ znał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracował; zajmowali się wyrobem namiotów. (4) A co szabat rozprawiał w synagodze i przekonywał tak Żydów, jak i Greków. [Dz Ap 18: 3]

Paweł wyrabiał namioty, co nie przeszkadzało mu jednocześnie nauczać w synagodze i pełnić posługi apostolskiej. Nie brał nic darmo.

Oraz inne wersety:

33) Nie pożądałem srebra ani złota, ani szaty niczyjej. (34) Sami wiecie, że te ręce zarabiały na potrzeby moje i moich towarzyszy. (35) We wszystkim pokazałem wam, że tak pracując trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa, który powiedział: Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu. [Dz ap 20: 33-35]

Paweł pełnił posługę apostolską jednocześnie podejmując pracę zarobkową na swoje utrzymanie. Pomagał też innym z własnych finansów.

Hasłem "czasy się zmieniły" można podważyć każdy werset Biblijny czy Tradycję Chrześcijańską. A Tradycja mówi.

(6) Nakazujemy wam, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście stronili od każdego brata, który postępuje wbrew porządkowi, a nie według tradycji, którą przejęliście od nas. (7) Sami bowiem wiecie, jak należy nas naśladować, bo nie wzbudzaliśmy wśród was niepokoju (8) ani u nikogo nie jedliśmy za darmo chleba, ale pracowaliśmy w trudzie i zmęczeniu, we dnie i w nocy, aby dla nikogo z was nie być ciężarem. [2 Tes 3: 6-8]
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
tlhIngan
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-01, 11:37   

ShadowLady86 napisał/a:
Jest wyraźnie napisane, że za głoszenie Ewangelii należy się co najwyżej wyżywienie. Koniec.

Przykro mi, ale jednak nie koniec. Prawo, które dał Pan, stanowi, że głoszący Ewangelię mają żyć z głoszenia Ewangelii, a nie jedynie się odżywiać. Gdyby chodziło jedynie o odżywianie się, to prawo dane przez Pana miało by inną treść.

ShadowLady86 napisał/a:
Paweł z Tarsu, pracował na swoje utrzymanie.

Święty Paweł stwierdził, że nie skorzystał z tego postanowienia Chrystusa:

1 Kor 9:15
15. Lecz ja z żadnego z tych praw nie skorzystałem. Piszę zaś to, nie żeby coś osiągnąć w ten sposób. Wolałbym raczej umrzeć niż... Nikt mię nie pozbawi mojej chluby.
(BT)


To był jego wybór, że postanowił pracować w wyuczonym zawodzie, a nie z Ewangelii. Tak samo pozostaje to wyborem, a nie obowiązkiem biskupów, prezbiterów czy innych osób, które głoszą Ewangelię i zgodnie z postanowieniem Chrystusa z tej Ewangelii żyć. Prawo nadane przez Chrystusa, aby głoszący Ewangelię żył z Ewangelii, jest ponad przekonania świętego Pawła na temat tego, w jaki sposób powinna utrzymywać się osoba, która głosi Ewangelię.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-02-01, 11:55   

Czyli że w KK sytuacja jest dość skomplikowana.
Albowiem funkcyjni nie żyją z głoszenia Ewangelii, tylko z różnych czynności pobocznych.
Jest to o tyle logiczne, że uzyskiwanie korzyści materialnych z tytułu głoszenia Ewangelii mogłoby podpadać pod "darmo otrzymaliście, darmo dawajcie", natomiast czynności poboczne nie podlegają takiemu ograniczeniu.
Wtórny wniosek ( uwzględniający wyżej głoszone poglądy ) jest taki, że Ewangelię należy głosić za darmo, ale tak żeby dało się z tego żyć :lol:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-02-01, 12:44   

tlhIngan napisał/a:
Przykro mi, ale jednak nie koniec. Prawo, które dał Pan, stanowi, że głoszący Ewangelię mają żyć z głoszenia Ewangelii, a nie jedynie się odżywiać. Gdyby chodziło jedynie o odżywianie się, to prawo dane przez Pana miało by inną treść.


Oczywiście, że koniec. Poprzednie wersety, które dalej konsekwentnie ignorujesz informują, że chodzi tylko o jedzenie.

(12) Jeżeli inni mają udział w waszej majętności, to czemuż raczej nie my? Nie korzystaliśmy jednak z tej możności, lecz znosimy wszystko byle nie stawiać żadnych przeszkód Ewangelii Chrystusowej. [1 Kor 9: 12] (

Paweł informuje, że apostołowie głoszący dobrą nowinę zrezygnowali z udziału w majętności wiernych. Czarno na białym. Wcześniej mowa jest o Prawie Mojżeszowym - apostołowie, w przeciwieństwie do Lewitów nie brali pieniędzy. Jest to w pełnej harmonii ze słowami Chrystusa "darmo dostaliście, darmo dawajcie". Apostołowie nie zignorowali tego polecenia.

Dalej:

(13) Czyż nie wiecie, że ci, którzy trudzą się około ofiar, żywią się ze świątyni, a ci, którzy posługują przy ołtarzu, mają udział w /ofiarach/ ołtarza? (14) Tak też i Pan postanowił, ażeby z Ewangelii żyli ci, którzy głoszą Ewangelię. [1 Kor 9: 13-14]

Werset 14 nawiązuje bezpośrednio do wersetu 13. Czytamy z kontekstem i zgodnie z Biblią oraz literaturą wczesnochrześcijańską.


tlhIngan napisał/a:
15. Lecz ja z żadnego z tych praw nie skorzystałem. Piszę zaś to, nie żeby coś osiągnąć w ten sposób. Wolałbym raczej umrzeć niż... Nikt mię nie pozbawi mojej chluby.
(BT)


Paweł nie skorzystał, gdyż nawet na swoje jedzenie zarabiał (podobnie i inni apostołowie). Ale nie tylko na jedzenie - zarabiał pieniądze pracą zarobkową także i na potrzeby innych, co wykazałam na podstawie poprzednich cytatów. Jeśli ktoś bowiem chce więcej, podejmował pracę zarobkową.

Natomiast nie tylko Paweł pracował zarobkowo. Pracowali także inni apostołowie.

(9) Wydaje mi się bowiem, że Bóg nas, apostołów, wyznaczył jako ostatnich, jakby na śmierć skazanych. Staliśmy się bowiem widowiskiem światu, aniołom i ludziom; (10) my głupi dla Chrystusa, wy mądrzy w Chrystusie, my niemocni, wy mocni; wy doznajecie szacunku, a my wzgardy. (11) Aż do tej chwili łakniemy i cierpimy pragnienie, brak nam odzieży, jesteśmy policzkowani i skazani na tułaczkę, (12) i utrudzeni pracą rąk własnych. [1 Kor 4: 9-12]

oraz

(9) Pamiętacie przecież, bracia, naszą pracę i trud. Pracowaliśmy dniem i nocą, aby nikomu z was nie być ciężarem. Tak to wśród was głosiliśmy Ewangelię Bożą. [1 Tes 2: 9]

Apostołowie - liczba mnoga. Czasowniki - liczba mnoga. Nie tylko Paweł, ale inni apostołowie pracowali zarobkowo podczas swojej posługi. Zgodnie z oczywiście z poleceniem Chrystusa.

Pierwsi prezbiterzy i biskupi wybierani spośród lokalnych Kościołów również posiadali pracę zarobkową, z których utrzymywali swoje rodziny.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
tlhIngan
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-01, 12:51   

ShadowLady86 napisał/a:
tlhIngan napisał/a:
Przykro mi, ale jednak nie koniec. Prawo, które dał Pan, stanowi, że głoszący Ewangelię mają żyć z głoszenia Ewangelii, a nie jedynie się odżywiać. Gdyby chodziło jedynie o odżywianie się, to prawo dane przez Pana miało by inną treść.

Oczywiście, że koniec. Poprzednie wersety, które dalej konsekwentnie ignorujesz informują, że chodzi tylko o jedzenie.

Gdyby chodziło o samo jedzenie, prawo nadane przez Chrystusa miało by inne brzmienie. Mówiło by o "zaspokajaniu głodu" czy "odżywianiu się", a nie życiu z Ewangelii. :)

Oczywiście dalej nie zmienia się w niczym fakt, że prawo Chrystusa jest ponad przekonaniami świętego Pawła na temat utrzymywania się. Więc to, że on postanowił zarabiać na życie wytwarzaniem namiotów (czyli "żyć" z tego zawodu) , nie oznacza, że każdy inny głosiciel ewangelii też musi zrezygnować z prawa do życia z Ewangelii.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-02-01, 13:31   

tlhIngan napisał/a:
Gdyby chodziło o samo jedzenie, prawo nadane przez Chrystusa miało by inne brzmienie. Mówiło by o "zaspokajaniu głodu" czy "odżywianiu się", a nie życiu z Ewangelii. :)


Prawo Chrystusa mówi "darmo dostaliście, darmo dawajcie". Natomiast Tradycja apostolska (Listy Pawła, pisma wczesnochrześcijańska) mówi, że za głoszenie Ewangelii "robotni" może co najwyżej otrzymać jedzenie Kontekst 1 Kor 9 12-13 mówi wyraźnie o żywieniu oraz o tym, że apostołowie nie przyjmowali majętności tylko przyjmowali jedzenie. A werset 14 bezpośrednio odwołuje się do tych wersetów na początku zdania. Nie zmienisz kontekstu tych wersetów. Paweł mówi, że nie przyjmowali pieniędzy, natomiast w wielu miejscach wspomina, że apostołowie mieli prawo przyjmować jedzenie.

4 Czyż nie mamy prawa skorzystać z jedzenia i picia? [1 Kor 9: 4]

Natomiast:

Czy tylko mnie samemu i Barnabie nie wolno nie zarobkować [1 Kor 9: 6]

Nie wolno nie zarobkować - podwójne zaprzeczenie w pytaniu retorycznym mówiące o tym, że nie tylko Pawłowi i Barnabie nie wolno nie zarabiać. Jednym słowem - przymus pracy zarobkowej dla apostołów. Co też czynili - głosili słowo Boże jednocześnie pracując.

Kontekst omawianych wersetów oraz całokształt Pisma i Tradycji wskazuje, że chodzi o prawo apostoła do poproszenia o posiłek. Natomiast nie może on przyjmować pieniędzy i ma obowiązek podjęcia pracy zarobkowej.

Tradycja apostolska radzi jednak, by posunąć się o krok dalej. Zrezygnować także z przysługującego wyżywienia.

6 Nakazujemy wam, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście stronili od każdego brata, który postępuje wbrew porządkowi, a nie według tradycji, którą przejęliście od nas. 7 Sami bowiem wiecie, jak należy nas naśladować, bo nie wzbudzaliśmy wśród was niepokoju 8 ani u nikogo nie jedliśmy za darmo chleba, ale pracowaliśmy w trudzie i zmęczeniu, we dnie i w nocy, aby dla nikogo z was nie być ciężarem. 9 Nie jakobyśmy nie mieli do tego prawa, lecz po to, aby dać wam samych siebie za przykład do naśladowania. 10 Albowiem gdy byliśmy u was, nakazywaliśmy wam tak: Kto nie chce pracować, niech też nie je! [2 Tes 3: 6-10]

Wszystko jest spójne i logiczne: Słowa Jezusa, Tradycja apostolska i pisma wczesnochrześcijańskie.

  1. Ten kto przyjmuje pieniądze jest fałszywym apostołem (Didache). Jezus kazał "dawać darmo", apostołowie nie przyjmowali majętności

  2. Apostołom przysługiwało wyżywienie. Jednak i z tego zrezygnowali by nie obciążać lokalnych Kościołów. Nakazywali, by ten, kto chce jeść, pracował.

  3. Apostołowie godzili pracę zarobkową z głoszeniem Ewangelii. Głoszenie Ewangelii było posługą za którą zgodnie ze słowami Chrystusa nie przyjmowano zapłaty. Apostołowie utrzymywali się sami

  4. Głoszenie Ewangelii to nie praca zarobkowa a posługa i powołanie.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
tlhIngan
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-01, 13:39   

ShadowLady86 napisał/a:
tlhIngan napisał/a:
Gdyby chodziło o samo jedzenie, prawo nadane przez Chrystusa miało by inne brzmienie. Mówiło by o "zaspokajaniu głodu" czy "odżywianiu się", a nie życiu z Ewangelii. :)

Prawo Chrystusa mówi "darmo dostaliście, darmo dawajcie".

Według ciebie święty Paweł skłamał, kiedy napisał te słowa:

1 Kor 9:14
14. Tak też i Pan postanowił, ażeby z Ewangelii żyli ci, którzy głoszą Ewangelię.
(BT)


Jest to, wbrew temu co ciągle usiłujesz przeforsować, przyzwolenie na życie z Ewangelii, czyli utrzymywanie się w każdym aspekcie ludzkiej egzystencji, a nie jedynie zezwolenie na zdobywanie w ten sposób żywności.

ShadowLady86 napisał/a:
Natomiast:

Czy tylko mnie samemu i Barnabie nie wolno nie zarobkować [1 Kor 9: 6]

Nie wolno nie zarobkować - podwójne zaprzeczenie w pytaniu retorycznym mówiące o tym, że nie tylko Pawłowi i Barnabie nie wolno nie zarabiać. Jednym słowem - przymus pracy zarobkowej dla apostołów.

To jest twoje przeinaczanie, a nie przymus. Podwójne zaprzeczenie daje w efekcie potwierdzenie. To pytanie należy więc odczytać:

Czy tylko mnie samemu i Barnabie wolno zarobkować?

Jest to przyzwolenie zarabiania na życie, a nie nakaz pracy zarobkowej.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-02-01, 13:50   

Kolega głosi tu dość przewrotną tezę, jakoby funkcyjni KK czerpali korzyści materialne z głoszenia Ewangelii.
Czy mógłby Kolega wyjaśnić zatem czego dotyczy nakaz "darmo dawajcie", jeśli nie głoszenia Ewangelii ? :roll:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-02-01, 16:43   

tlhIngan napisał/a:

Według ciebie święty Paweł skłamał, kiedy napisał te słowa:

1 Kor 9:14
14. Tak też i Pan postanowił, ażeby z Ewangelii żyli ci, którzy głoszą Ewangelię.
(BT)


Nie kłamał, tylko Ty wymyśliłeś sobie interpretację oderwano od Biblii i tradycji. Cytował słowa Jezusa, który mówił, że "zapłatą" za posługę apostolską jest wyżywienie.

(7) Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. (8) Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! (9) Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. (10) Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy. [Mt 10: 7-10]

Jest to w harmonii z 1 Kor 9: 12-14, w którym Paweł mówi, ze apostołowie nie mogą pobierać pieniędzy, a jedynie jedzenie (Fragment synoptyczny z Ewangelii Łukasza mówi dokładnie o jedzeniu i piciu). 1 Kor 12: 14 do tego nawiązuje. Nie wiem dlaczego usilnie ignorujesz Biblię i Tradycję apostolską. Jak myślisz, dlaczego Biblia Tysiąclecia w przypisie do 1 Kor 9: 14 odsyła nas do Mt 10: 10, gdzie jest zakaz przyjmowania pieniędzy, za to mowa o wyżywieniu jako zapłacie.

Apostołowie doskonale rozumieli słowa Jezusa, dlatego nie przyjmowali pieniędzy. Radzili jednak, by zrzec się nawet wyżywienia.

tlhIngan napisał/a:
Czy tylko mnie samemu i Barnabie wolno zarobkować?


Oglądniemy interlinię?

Czy sam ja i Barnaba nie mamy prawa nie zarobkować? Interlinia

Interlinia ks. Popowskiego

Czy sam ja i Barnaba nie mamy swobody nie pracować?

Apostołowie nie mieli takiej swobody, by nie pracować. Dlatego cała Biblia niejedokrotnie wspomina o pracy zarobkowej apostołów.


Każdy jeden werset Biblii oraz Pisma wczesnochrześcijańskie mówią wyraźnie, ze jedyną dopuszczalną "opłatą" dla apostoła jest jedzenie. Jezus zakazał przyjmowania pieniędzy, Paweł zakazał przyjmowania pieniędzy, Didache nazywa przyjmującego pieniądze apostoła apostołem fałszywym.

Apostołowie podejmowali pracę zarobkową, a jedyną dopuszczalną formą zapłaty było jedzenie (choć i tego odradzano, by nie obciążać ludzi). Ile już mamy na to wersetów? Policzysz?
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2016-02-01, 17:24   

Bardzo istotna jest osoba, której oczekuje Jezus, która Jego krzyż potraktuje jak własny.

Mt 10:38 bt5 "Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien."

Mat 21:23-27 bt5 "(23) Gdy przyszedł do świątyni i nauczał, przystąpili do Niego arcykapłani i starsi ludu, pytając: Jakim prawem to czynisz? I kto ci dał tę władzę? (24) Jezus im odpowiedział: Ja też zadam wam jedno pytanie: jeśli odpowiecie Mi na nie, i Ja powiem wam, jakim prawem to czynię. (25) Skąd pochodził chrzest Janowy: z nieba czy od ludzi? Oni zastanawiali się między sobą: Jeśli powiemy: z nieba, to nam zarzuci: Dlaczego więc nie uwierzyliście mu? (26) A jeśli powiemy: od ludzi, to boimy się tłumu, bo wszyscy uważają Jana za proroka. (27) Odpowiedzieli więc Jezusowi: Nie wiemy. On również im odpowiedział: Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię."

Luk 18:7-8 bt5 "(7) A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? (8) Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
tlhIngan
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-01, 17:37   

Ja napisałem tak:
tlhIngan napisał/a:
ShadowLady86 napisał/a:
Natomiast:

Czy tylko mnie samemu i Barnabie nie wolno nie zarobkować [1 Kor 9: 6]

Nie wolno nie zarobkować - podwójne zaprzeczenie w pytaniu retorycznym mówiące o tym, że nie tylko Pawłowi i Barnabie nie wolno nie zarabiać. Jednym słowem - przymus pracy zarobkowej dla apostołów.

To jest twoje przeinaczanie, a nie przymus. Podwójne zaprzeczenie daje w efekcie potwierdzenie. To pytanie należy więc odczytać:

Czy tylko mnie samemu i Barnabie wolno zarobkować?

Jest to przyzwolenie zarabiania na życie, a nie nakaz pracy zarobkowej.


Ty "zacytowałaś" tak:
ShadowLady86 napisał/a:
tlhIngan napisał/a:
Czy tylko mnie samemu i Barnabie wolno zarobkować?

Oglądniemy interlinię?

Czy sam ja i Barnaba nie mamy prawa nie zarobkować? Interlinia

Tak rozmawiać nie będziemy. Przykro mi, ale to już jest manipulacja cytatem, a na takim "poziomie" ja nie rozmawiam.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-02-01, 18:00   

Przecież zacytowałam dokładnie to, co napisałeś.

tlhIngan 2016-02-01 13:39 napisał/a:
Czy tylko mnie samemu i Barnabie wolno zarobkować?


ShadowLady86 2016-02-01 napisał/a:
tlhIngan napisał/a:
Czy tylko mnie samemu i Barnabie wolno zarobkować?


Twoje "tak należy odczytywać" jest niezgodne z interlinią oraz tłumaczeniami. Nie wiem więc, co Ci się nie podoba. Nie muszę cytować całego Twojego postu, żeby się do niego odnieść. Zacytowany przeze mnie fragment jest niezmieniony.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10