Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Trójca Święta w Starym Testamencie
Autor Wiadomość
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-03-23, 12:02   Trójca Święta w Starym Testamencie

Bóg działa przez swoją Mądrość/Słowo i Ducha/Moc:

Ps 33:6 pau"(6)PAN stworzył niebo swym słowem, tchnieniem ust swych wszelką jego potęgę."

Mądrość i Duch to jakby „ręce” Boga, ale ponieważ w Bogu nie ma podziału, więc sam jest swoim Słowem i Duchem.

Na trzy hipostazy wskazuje użycie Imienia ELOHIM : forma liczby mnogiej na określenie jednego Boga.
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-23, 12:11   

Po co ta cała dorabiana filozofia ???




Ap 19:11-13
11. Potem ujrzałem niebo otwarte: i oto - biały koń, a Ten, co na nim siedzi, zwany Wiernym i Prawdziwym, oto ze sprawiedliwością sądzi i walczy.
12. Oczy Jego jak płomień ognia, a wiele diademów na Jego głowie. Ma wypisane imię, którego nikt nie zna prócz Niego.
13. Odziany jest w szatę we krwi skąpaną, a imię Jego nazwano: Słowo Boga.
(BT)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-23, 12:19   

Lukian napisał/a:
Na trzy hipostazy wskazuje użycie Imienia ELOHIM : forma liczby mnogiej na określenie jednego Boga.


Ps 82:1-8
1. Psalm. Asafowy. Bóg powstaje w zgromadzeniu bogów, pośrodku bogów sąd odbywa:
2. Dokądże będziecie sądzić niegodziwie i trzymać stronę występnych?
3. Ujmijcie się za sierotą i uciśnionym, wymierzcie sprawiedliwość nieszczęśliwemu i ubogiemu!
4. Uwolnijcie uciśnionego i nędzarza, wyrwijcie go z ręki występnych!
5. Lecz oni nie pojmują i nie rozumieją, błąkają się w ciemnościach: cała ziemia chwieje się w posadach.
6. Ja rzekłem: Jesteście bogami i wszyscy - synami Najwyższego.
7. Lecz wy pomrzecie jak ludzie, jak jeden mąż, książęta, poupadacie.
8. O Boże, powstań, odbądź sąd nad ziemią, bo wszelkie narody są Twoją własnością.
(BT)

Ten panteon bogów,jak widać,liczy więcej niż trzech. :-D
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-23, 13:06   

Jachu napisał/a:
Lukian napisał/a:
Na trzy hipostazy wskazuje użycie Imienia ELOHIM : forma liczby mnogiej na określenie jednego Boga.


Ps 82:1-8
1. Psalm. Asafowy. Bóg powstaje w zgromadzeniu bogów, pośrodku bogów sąd odbywa:
2. Dokądże będziecie sądzić niegodziwie i trzymać stronę występnych?
3. Ujmijcie się za sierotą i uciśnionym, wymierzcie sprawiedliwość nieszczęśliwemu i ubogiemu!
4. Uwolnijcie uciśnionego i nędzarza, wyrwijcie go z ręki występnych!
5. Lecz oni nie pojmują i nie rozumieją, błąkają się w ciemnościach: cała ziemia chwieje się w posadach.
6. Ja rzekłem: Jesteście bogami i wszyscy - synami Najwyższego.
7. Lecz wy pomrzecie jak ludzie, jak jeden mąż, książęta, poupadacie.
8. O Boże, powstań, odbądź sąd nad ziemią, bo wszelkie narody są Twoją własnością.
(BT)

Ten panteon bogów,jak widać,liczy więcej niż trzech. :-D
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Klangman

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Paź 2013
Posty: 200
Wysłany: 2016-03-23, 14:14   Re: Trójca Święta w Starym Testamencie

Lukian napisał/a:
Bóg działa przez swoją Mądrość/Słowo i Ducha/Moc:

Ps 33:6 pau"(6)PAN stworzył niebo swym słowem, tchnieniem ust swych wszelką jego potęgę."

Mądrość i Duch to jakby „ręce” Boga, ale ponieważ w Bogu nie ma podziału, więc sam jest swoim Słowem i Duchem.

Na trzy hipostazy wskazuje użycie Imienia ELOHIM : forma liczby mnogiej na określenie jednego Boga.


No i Duch poznał¹ Mądrość², by dać Owoc żywota :)

¹ słowo to miało swoje konotacje damsko-męskie :)
² "bądź wola Twoja" to esencja dla Oblubienicy, która wyraziła się najpierw w posłuszeństwie Niewiasty, następnie Jezusa, i powinna być drogowskazem dla Oblubienicy jako zbiorowości.

Miło czasem powrócić do elementarza :)
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-03-23, 14:42   

Duch w dziele stworzenia:
Rdz 1:2pau"A ziemia była zupełnym pustkowiem. Ciemność zalegała nad bezmiarem wód, a duch Boży unosił się nad wodami."
Hi 33:4pau"Duch Boga mnie stworzył, ożywiło mnie tchnienie Wszechmocnego."
Jdt 16:14pau"Tobie niech służy całe Twe stworzenie, gdyż powiedziałeś - i stało się, posłałeś Twego ducha- i dokonało się. Nikt nie sprzeciwi się Twojemu głosowi."
Mdr 1:7pau"Duch Pański wypełnia wszechświat, wszystko ogarnia i rozróżnia dźwięki."

Duch przemienia serca:
2Sm 23:2pau"Duch PANA mówi przeze mnie, i Jego słowo jest na moich wargach."
1Sm 10:6pau"Wtedy duch PANA cię opanuje i wpadniesz w uniesienie jak tamci. Staniesz się innym człowiekiem."
Iz 11:2pau"Spocznie na nim duch PANA, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch znajomości i bojaźni PANA."
Mdr 1:6 pau "Duch mądrości jest przyjazny ludziom, ale nie daruje temu, kto bluźni ustami, gdyż Bóg przenika jego wnętrze, dokładnie zna jego serce i słyszy każde słowo."
Mdr 7:7 pau "Dlatego modliłem się i otrzymałem w darze roztropność, błagałem żarliwie i wstąpił we mnie duch mądrości."

Wylanie Ducha w czasach mesjańskich:
Iz 44:3pau"Bo wyleję wody na spieczoną ziemię i strumienie na ląd wyschnięty. Ducha mojego wyleję na twe potomstwo i moje błogosławieństwo na twoje dzieci."
Ez 36:27pau"Poślę do waszego wnętrza mojego Ducha i sprawię, że będziecie postępowali według moich nakazów i zachowywali moje prawo. Będziecie go przestrzegali."
Jl 3:1pau"A po tym wszystkim wyleję mojego Ducha na każde stworzenie. będą prorokować wasi synowie i wasze córki, starcy wasi będą mieli sny, a młodzieńcy - widzenia."
Jl 3:2 pau "Także na sługi i służebnice w tych dniach wyleję mojego Ducha."


Boskie pochodzenie Mądrości, jej udział w stworzeniu i przemianie ludzi:
Prz 8:22-31 pau"(22)PAN stworzył mnie u początku swej drogi jako pierwsze ze swych dzieł w pradawnych czasach.(23)Zostałam ustanowiona przed wiekami, od początku, wraz z powstaniem ziemi.(24)Zostałam zrodzona, gdy nie było jeszcze morskich głębin,(25)Zanim były osadzone góry, przed pagórkami zostałam zrodzona,(26)gdy jeszcze nie uczynił ziemi ani pól, ani zalążków okręgu ziemi.(27)Byłam tam, kiedy ustanawiał niebiosa, gdy umacniał sklepienie nad otchłanią wód,(28)kiedy w górze osadzał chmury i wyznaczał źródła głębinom,(29)gdy wytyczał granice morzu, aby wody nie naruszyły Jego nakazu, kiedy umacniał fundamenty ziemi.(30)Trwałam wiernie u Jego boku, byłam Jego rozkoszą każdego dnia, cały czas tańcząc przed Nim,(31)pląsając na okręgu Jego ziemi. A w mojej rozkoszy mogą mieć udział synowie ludzcy."
Mdr 7:25-26 pau"(25)Ona jest tchnieniem potęgi samego Boga, przejrzystym strumieniem chwały Wszechmocnego, dlatego nic, co skażone, nie wedrze się do niej.(26)Jest odbiciem blasku wiecznego światła, lśniącym lustrem Bożej mocy, ikoną ukazującą Jego dobroć."
Syr 1:1-5 pau"(1)Wszelka mądrość pochodzi od Pana i pozostaje z Nim na wieki.(2)Piasek mórz, krople deszczu, i dni wieczności - kto może je policzyć?(3)Wysokość nieba, rozległość ziemi, otchłań i mądrość - kto może zbadać?(4)Pierwsza ze wszystkiego została stworzona mądrość i zdolność zrozumienia istnieje od wieków.(5)Źródłem mądrości jest słowo Pana na wysokościach, a jej drogami - odwieczne przykazania."
Syr 24:3-10 pau"(3)„Wyszłam z ust Najwyższego, jak mgła okryłam ziemię.(4)Zamieszkałam na wysokościach, a mój tron jest w kolumnie obłoku.(5)Sama otoczyłam okrąg nieba, przemierzyłam głębiny otchłani.(6)Zawładnęłam falami morza i całą ziemią, każdym narodem i ludem.(7)Wśród nich wszystkich szukałam miejsca spoczynku, w czyim dziedzictwie mogłabym zamieszkać.(8)Wtedy nakazał mi Stwórca wszystkiego, Ten, który mnie stworzył, wyznaczył mi mieszkanie. I rzekł: «W Jakubie rozbij swój namiot, w Izraelu będzie twoje dziedzictwo».(9)Przed wiekami, na początku mnie stworzył, i już nigdy nie przestanę istnieć.(10)W świętym namiocie usługiwałam w Jego obecności i tak otrzymałam siedzibę na Syjonie."
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-23, 17:21   

1 List do Tymoteusza

(2) za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. (3) Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, (4) który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy. (5) Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, (6) który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie[/size]. (7) Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie. (8) Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu.

(1 List do Tymoteusza 2:2-8, Biblia Tysiąclecia)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2016-03-23, 20:22   

J 6:40 "Taka jest bowiem wola mego Ojca, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne oraz abym go wskrzesił w dniu ostatecznym."
J 8:38 "Ja mówię to, co widziałem u mego Ojca, a wy też robicie to, co widzieliście u waszego ojca."
J 20:17 "Jezus do niej powiedział: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do mego Ojca. Ale idź do moich braci i powiedz im: Wstępuję do mego Ojca i waszego Ojca, i [do] mego Boga, i waszego Boga."
J 11:41 bw "Usunęli więc kamień, gdzie leżał umarły. A Jezus, wzniósłszy oczy w górę, rzekł: Ojcze, dziękuję ci, żeś mnie wysłuchał."

Można tak dziesiątki wersetów…
- ale po co? :-(
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-03-24, 07:50   

A czy dzeiecko ma inną naturę niż rodzice ?
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-03-24, 13:03   Re: Trójca Święta w Starym Testamencie

Lukian napisał/a:
"Trójca Święta w Starym Testamencie"


Próbujesz udowodnić coś co jest czystą fikcją ... "Trójca Święta w Starym Testamencie" jest takim samym absurdalnym wynalazkiem jak "Trójca Święta w Nowym Testamencie"!

Bóg Ojciec, Stwórca wszechrzeczy pyta wprost "Któż jest do Mnie podobny? - Niech woła, niech to ogłosi i niech Mi dowiedzie! Kto przepowiedział przyszłość od wieków i to, co ma nadejść, niech nam obwieści!" Iz 44;7 BT. Jakoś, na wołanie Jahwe, nie odezwał się nikt, żaden z potężnych Synów Bożych, a przecież Jezus jest Synem Bożym ... nieprawdaż? Bóg mówi przez psalmistę; "Bo któż na obłokach będzie równy Jahwe, któż wśród synów Bożych będzie do Jahwe podobny? Jahwe, Boże Zastępów, któż równy jest Tobie? Potężny jesteś, Jahwe, a wierność Twoja w krąg Ciebie otacza" Ps 89;7 BT

Wśród tych Synów Bożych, nikt nie jest równy Bogu, również Jezus, który nawet nie zna daty końca świata, a jako Bóg powinien to wiedzieć (Mar 13;32), sam też o sobie mówi, że był tylko posłańcem swego Ojca, pokornym sługą i nigdy nie był równy swemu Ojcu. Stwierdzeniem, że "Ojciec większy jest ode mnie", postawił kropkę nad „i” a dalsze kombinowanie, jak koń pod górę, o trójcy równych sobie boskich istot, jest czystą ignorancją tej biblijnej prawdy:

Cytat:
Jan 13;16 BT (16) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał.

Jan 8;16,42 BT (16) A jeśli nawet będę sądził, to sąd mój jest prawdziwy, ponieważ Ja nie jestem sam, lecz Ja i Ten, który Mnie posłał (42) Rzekł do nich Jezus: Gdyby Bóg był waszym ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał.

Jan 14;28 BT (28) Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie.


"Sługa (Jezus) nie jest większy od swego Pana (Jahwe)", a "Ojciec większy jest od Jezusa" ale za swą nieskazitelną służbę, ów sługa został sowicie wynagrodzony, gdyż Bóg żadnego innego anioła nie potraktował tak hojnie jak Jezusa, mianując go Królem;

Cytat:
Heb 1;4,5 BT 4 On o tyle stał się wyższym od aniołów, o ile odziedziczył wyższe od nich imię. Wyższość Chrystusa Pośrednika nad aniołami 5 Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem, Jam Cię dziś zrodził? znowu: Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem


Lecz nadal Bóg może spokojnie wołać na niebiesiech:

Cytat:
Iz 40;25 BT (25) Z kimże byście mogli Mnie porównać, tak, żeby Mi dorównał? - mówi Święty.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-03-24, 18:00   

eksplorator napisał/a:
Wśród tych Synów Bożych, nikt nie jest równy Bogu,

synów Bozych jest wielu ale Syn Jednorodzony jest jeden i mówi o sobie:
J 10:30 pau "Ja i Ojciec jesteśmy jedno".
J 16:15 bp "Wszystko, co ma Ojciec, jest moje.
eksplorator napisał/a:
sam też o sobie mówi, że był tylko posłańcem swego Ojca,

a wczym to przeczy Trójcy
Mk 12:6 pau "Miał jeszcze jednego syna, ukochanego. Posłał go do nich na końcu, mówiąc: «Uszanują mojego syna»."
eksplorator napisał/a:
również Jezus, który nawet nie zna daty końca świata,

eksplorator napisał/a:
Stwierdzeniem, że "Ojciec większy jest ode mnie"

mówi to jako człowiek:
Flp 2:7 pau "lecz ogołocił siebie samego, przyjmując naturę sługi i stając się podobnym do ludzi. A z zewnętrznego wyglądu uznany za człowieka,"
niby z czego miał się by ogołocić gdyby przed wcieleniem nie był równy Ojcu ;-)
eksplorator napisał/a:
gdyż Bóg żadnego innego anioła nie potraktował tak hojnie jak Jezusa,

a gdzie jest napisane że Syn jest aniołem ? :-P
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-03-24, 18:09   

Na trzy hipostazy wskazuje użycie Imienia ELOHIM : forma liczby mnogiej na określenie jednego Boga. Wyraźnie widać to w pierwszym opisie stworzenia człowieka . Jeden Bóg używając liczby mnogiej do siebie samego: "Uczyńmy ludzi na obraz nasz, podobnych do nas".
Wewnętrzny dialog jednego Boga wskazuje na wielość Osób.
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-03-24, 18:26   

Lukian napisał/a:

J 10:30 pau "Ja i Ojciec jesteśmy jedno".
J 16:15 bp "Wszystko, co ma Ojciec, jest moje.


... i co z tego wynika?

Cytat:
Jan 17;11 (11) I już nie jestem na świecie, lecz oni są na świecie, a Ja do ciebie idę. Ojcze święty, zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno, jak my. (21) Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś. (22) A Ja dałem im chwałę, którą mi dałeś, aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy.


Czy z tego wynika, że my też będziemy Bogami? Skoro mamy być "Jedno" jak Ojciec i Syn? To żadne potwierdzenie 'Równości' Ojca i Syna. Chodzi o "jedność" duchową! ... "(23) Ja w nich, a Ty we mnie, aby byli doskonali w jedności, żeby świat poznał, że Ty mnie posłałeś i że ich umiłowałeś, jak i mnie umiłowałeś". Mamy być 'Jedno - myślni' w wielbieniu Boga. Ot wszystko!

eksplorator napisał/a:
sam też o sobie mówi, że był tylko posłańcem swego Ojca,

Lukian napisał/a:
a wczym to przeczy Trójcy
Mk 12:6 pau "Miał jeszcze jednego syna, ukochanego. Posłał go do nich na końcu, mówiąc: «Uszanują mojego syna».


Sam Jezus mówi, że Ojciec większy jest "nad wszystkich" ... z Synem rzecz jasna włącznie - przecież to sam Syn stwierdza:

Jan 10;29 (29) Ojciec mój, który mi je dał, jest większy nad wszystkich i nikt nie może wydrzeć ich z ręki Ojca.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-24, 21:42   

Lukian napisał/a:
a gdzie jest napisane że Syn jest aniołem ?


Dlaczego się cieszysz,a nie szukasz w swojej Biblii,a ona przecież podaje,chociażby tutaj:

Ml 3:1
1. Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie. Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów.
(BT)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-03-24, 21:50   

Lukian napisał/a:
Na trzy hipostazy wskazuje użycie Imienia ELOHIM : forma liczby mnogiej na określenie jednego Boga. Wyraźnie widać to w pierwszym opisie stworzenia człowieka . Jeden Bóg używając liczby mnogiej do siebie samego: "Uczyńmy ludzi na obraz nasz, podobnych do nas".
Wewnętrzny dialog jednego Boga wskazuje na wielość Osób
.


Cytat:
Hipostaza – termin wywodzący się od greckiego hypóstasis (ὑπόστᾰσις) – to, co pod spodem, podstawa. W filozofii Plotyna jest to byt wyemanowany z Absolutu. Filozofia chrześcijańska przejęła ten termin; oznacza ona tutaj każdą z trzech Osób Trójcy Świętej pojmowaną jako różny od pozostałych podmiotów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipostaza


Platońska, złudna i filozoficzna koncepcja nieudolnie próbująca uzasadnić nie dającą się logicznie udowodnić fikcję o nieistniejącym trójosobowym bycie będącym de facto jedną osobą. Przed taką czczą gadaniną i filozoficzną nauką ostrzegał jeszcze za życie apostoł Paweł;

Cytat:
Kol 2;8 BW (8) Baczcie, aby was kto nie sprowadził na manowce filozofią i czczym urojeniem, opartym na podaniach ludzkich i na żywiołach świata, a nie na Chrystusie


O takich bajkopisarzach, nie potrafiących ścierpieć biblijnej prawdy ostrzegał do końca swoich dni;

Cytat:
2 Tym 4;3,4 BW (3) Albowiem przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce, (4) i odwrócą ucho od prawdy, a zwrócą się ku baśniom.


Stwórca nigdy nie posługiwał się terminologią 'pluralis maiestaticus', jak to często czynili niedowartościowani monarchowie, określając siebie w liczbie mnogiej i mówiący o sobie, np. "My, król ... postanowiliśmy". Ten, który jest godzien najwyższej czci mówi o sobie zawsze 'Ja' a nie 'My';

Cytat:
Iz 48;12-18 BT (12) Słuchaj mnie, Jakubie, Izraelu, którego wezwałem: Ja [nie My] sam, Ja [nie My] jestem pierwszy i Ja [nie My] również ostatni. (13) Moja [nie nasza] to ręka założyła ziemię i moja prawica rozciągnęła niebo. Gdy na nie zawołam [nie zawołamy], stawią się natychmiast. (14) Zbierzcie się wy wszyscy i słuchajcie: Kto z nich przepowiedział te rzeczy? Ulubieniec Jahwe spełni Jego wolę co do Babilonu i jego plemienia - Chaldejczyków. (15) To Ja [nie My], Ja [nie My] mówiłem i Ja [nie My] go powołałem [nie powołaliśmy]; przywiodłem [nie przywiedliśmy] go i poszczęściłem [nie poszczęściliśmy] jego drodze. (16) Zbliżcie się ku Mnie, słuchajcie tego: Ja [nie My] nie w skrytości mówiłem [nie mówiliśmy] od początku; odkąd się to spełniało, tam byłem. Tak więc teraz Jahwe Bóg, posłał mnie ze swoim Duchem. (17) Tak mówi Jahwe, twój Odkupiciel, Święty Izraela: Jam jest Jahwe, twój Bóg, pouczający cię o tym, co pożyteczne, kierujący tobą na drodze, którą kroczysz. (18) O gdybyś zważał na me przykazania, stałby się twój pokój jak rzeka, a sprawiedliwość twoja jak morskie fale.


Jeżeli zatem Bóg mówił w liczbie mnogiej "Uczyńmy człowieka a Nasz obraz, podobnego Nam" (Rodz 1;26), to mówił to do swego Syna, przez którego stwarzał świat o czy Biblia mówi bardzo dobitnie i wyraźnie;

Cytat:
Heb 1;2 BT (2) a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat.

Jan 1;3 BT (3) Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.

Kol 1;15,16 BT (15) On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, (16) bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 11