Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
LIMBUS
Autor Wiadomość
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-04-20, 12:19   

BoaDusiciel napisał/a:
Ale z czym się Kolega nie zgadza

Chyba źle zrozumiałem. Ale chodzi mi o to, że przyjęcie chrztu jest uwarunkowane UWIERZENIEM. Nie jest bezmyślnie przypadkowo wybranym aktem. Wola nie uprzedza poznania.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-04-20, 12:26   

No właśnie, czyli pełne rozeznanie nie oznacza automatycznego uwierzenia.
Zatem: skutkiem pełnego rozeznania może być zarówno wiara, jak i brak wiary.
Wniosek z tego taki, że zarówno wiara, jak i jej brak mają taką samą wartość.
Nie można więc mówić, że wierzący mają lepsze rozeznanie od niewierzących i vice versa.
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-04-20, 13:22   

BoaDusiciel napisał/a:
Wniosek z tego taki, że zarówno wiara, jak i jej brak mają taką samą wartość

Ale w jakim sensie? IMHO nie mają takiej samej wartości ani subiektywnie ani obiektywnie. Subiektywnie dla tego, który uwierzył czymś całkowicie złym będzie niewiara, a dla tego, który nie uwierzył czymś całkowicie niedorzecznym będzie wiara. A wiec w obu przypadkach jest rozróżnienie. W pierwszym na płaszczyźnie moralnej, w drugim na płaszczyźnie intelektualnej. Obiektywnie zaś oczywiście uwierzenie jest wyborem lepszym, bo oszczędzającym człowiekowi cierpienia, a odrzucenie wiary jest wyborem męki wiecznej. Subiektywnie taki człowiek wybiera mękę i ciemność zamiast ukorzenia JA, dla niego bowiem to ukorzenie jest piekłem, bo narusza to jego podstawę egocentryzmu. Nie można porównywać tych 2 typów postaw do jednego rodzaju jakości, bo te wybory mają 2 różne przyczyny. Tak więc wybór przyczyny takiej a nie innej postawy jest wyborem w pełni tego słowa znaczeniu. Nie jest tylko jedną z dwóch opcji. Nie jest to wybór matematyczny z wyliczonym stopniem prawdopodobieństwa. Ten wybór ma fundamentalne znaczenie choć człowiek może i temu fundamentowi zaprzeczać i traktować go jako jeden z kolejnych wyborów, a nawet skutki tego wyboru traktować jako kolejne następujące, ale nie ostatnie. Obiektywnie zaś skutki są jednoznacznie ostateczne, gdyż uniemożliwiają już przekroczenia istotnej egzystencjalnej granicy.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-04-20, 13:37   

Vandersky napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
Wniosek z tego taki, że zarówno wiara, jak i jej brak mają taką samą wartość

Ale w jakim sensie?


Ano w takim sensie, że skoro istoty posiadające pełne rozeznanie moralne nie optują jednoznacznie za wiarą czy niewiarą, to obie te kategorie są tyle samo warte.
Pytanie: czy te istoty posiadające pełne rozeznanie będą wiedziały co je czeka jeśli nie uwierzą ? 8-)
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-04-20, 14:55   

Vandersky napisał/a:
Jachu napisał/a:
po co będzie tysiącletni sąd nad światem
To będzie 1000 letni Raj nie sąd. Sąd ostateczny będzie po 1000 letnim Raju, gdzie każdy będzie osądzony w swoim własnym ciele. Źle umieszczasz to zmartwychwstanie dzieci. One i pozostali, którzy nie mieli udziału w pierwszym zmartwychwstaniu zmartwychwstaną po upłynięciu 1000 lat Raju.
Cytat:
Jezus Po zmartwychwstaniu ukazywał się, przybierając różne ciała. Ludzie też " tak będą mieli" ???

Nie to ludzie w śmiertelnych ciałach tak widzieli ciało niezniszczalne tzn. z ograniczoną percepcją. Skoro na końcu wszyscy będą mieli ciała niezniszczalne to będą siebie tak samo widzieć, tzn. identyfikacja będzie jednoznaczna.


Coś tu nie tak jest. pisze bowiem:

Obj. 20:1-6
1. I widziałem anioła zstępującego nieba, który miał klucz od otchłani i wielki łańcuch w swojej ręce.
2. I pochwycił smoka, węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat.
3. I wrzucił go do otchłani, i zamknął ją, i położył nad nim pieczęć, aby już nie zwodził narodów, aż się dopełni owych tysiąc lat. Potem musi być wypuszczony na krótki czas.
4. I widziałem trony, i usiedli na nich ci, którym dano prawo sądu; widziałem też dusze tych, którzy zostali ścięci za to, że składali świadectwo o Jezusie i głosili Słowo Boże, oraz tych, którzy nie oddali pokłonu zwierzęciu ani posągowi jego i nie przyjęli znamienia na czoło i na rękę swoją. Ci ożyli i panowali z Chrystusem przez tysiąc lat.
5. Inni umarli nie ożyli, aż się dopełniło tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie.
6. Błogosławiony i święty ten, który ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu; nad nimi druga śmierć nie ma mocy, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i panować z nim będą przez tysiąc lat.
(BW)

Potem będzie tak:

Obj. 20:7-10
7. A gdy się dopełni tysiąc lat, wypuszczony zostanie szatan z więzienia swego
8. I wyjdzie, by zwieść narody, które są na czterech krańcach ziemi, Goga i Magoga, i zgromadzić je do boju; a liczba ich jak piasek morski.
9. I ruszyli na ziemię jak długa i szeroka, i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane. I spadł z nieba ogień, i pochłonął ich.
10. A diabeł, który ich zwodził, został wrzucony do jeziora z ognia i siarki, gdzie znajduje się też zwierzę i fałszywy prorok, i będą dręczeni dniem i nocą na wieki wieków.

(BW)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-04-20, 15:52   

Jachu napisał/a:
I ruszyli na ziemię jak długa i szeroka

Nom, z tym tłumaczeniem jest coś nie tak: BT Wyszli oni na powierzchnię ziemi. πλάτος tłumaczy się jako jako jeden z wymiarów płaszczyzny w zestawieniu z ἀνέβησαν ἐπὶ czyli poruszać się forsownie w górę wychodzi: przemieszczanie się zmartwychwstałych niezniszczalnych ciał poprzez strukturę ziemi czy to morza w kierunku ich powierzchni, bo jak wiadomo ciało niezniszczalne może przenikać materię przybierając formę falową. Dla takiego ciała forma falowa czy materialna jest dowolna w zależności od potrzeb.
To jest opis drugiego zmartwychwstania.
 
 
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-04-20, 16:01   

BoaDusiciel napisał/a:
nie optują jednoznacznie za wiarą czy niewiarą

Tu się całkowicie różnimy, bo ja mówię, że jednoznacznie
BoaDusiciel napisał/a:
czy te istoty posiadające pełne rozeznanie będą wiedziały co je czeka jeśli nie uwierzą ?

Będą miały wiedzę z wyboru jakości wiary. Np. demony też wierzą i drżą tzn. mają jakąś wirtualną wiedzę, jakieś przeczucie o Bogu. Po dokonaniu wyboru ci, co nie uwierzyli będą dalej posiadali wiarę a nie wiedzę o Bogu tak jak demony, natomiast ci, którzy uwierzyli tuż po sądzie i zaproszeniu ich do Królestwa Niebieskiego otrzymają nagrodę wiedzy i widzenia Boga w ciałach, które zostaną uwielbione, bo tylko w takim ciele można oglądać i poznawać Boga twarzą w twarz.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-04-20, 16:29   

Chodzi o to, że istoty posiadające pełne rozeznanie mogą wybrać wiarę albo niewiarę.
Czyli - pełne rozeznanie nie powoduje, że wszyscy wybiorą wiarę.
Zatem - wybór nie jest jednoznaczny.
Poza tym nie widzę jasnej odpowiedzi na zadane pytanie: czy wskrzeszeni będą mieli świadomość tego, co ich czeka, jeśli nie wybiorą wiary ?
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-04-20, 16:37   

BoaDusiciel napisał/a:
nie widzę jasnej odpowiedzi na zadane pytanie

Zatem odłóżmy tą dyskusję na inny czas. I tak mocno poszliśmy do przodu, a Pismo ostrzega, by nie wybiegać zbytnio naprzód.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-04-20, 16:56   

No ale PEŁNE rozeznanie oznacza chyba, że będą wiedzieć co ich czeka, jeśli nie wybiorą wiary.
Biorąc pod uwagę "przyjemności" czekające na tych, którzy nie uwierzyli ( opisane wyżej ), zachęta do uwierzenia jest dość duża :mrgreen:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-04-20, 17:08   

Vandersky napisał/a:
Jachu napisał/a:
I ruszyli na ziemię jak długa i szeroka

Nom, z tym tłumaczeniem jest coś nie tak: BT Wyszli oni na powierzchnię ziemi. πλάτος tłumaczy się jako jako jeden z wymiarów płaszczyzny w zestawieniu z ἀνέβησαν ἐπὶ czyli poruszać się forsownie w górę wychodzi: przemieszczanie się zmartwychwstałych niezniszczalnych ciał poprzez strukturę ziemi czy to morza w kierunku ich powierzchni, bo jak wiadomo ciało niezniszczalne może przenikać materię przybierając formę falową. Dla takiego ciała forma falowa czy materialna jest dowolna w zależności od potrzeb.
To jest opis drugiego zmartwychwstania.


http://biblia.oblubienica...pter/20/verse/9
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-04-20, 17:10   

Jachu napisał/a:
...

Już wcześniej pisałem. Nie uznaję tłumaczenia Oblubienicy.
 
 
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-04-20, 17:15   

BoaDusiciel napisał/a:
będą wiedzieć co ich czeka, jeśli nie wybiorą wiary

Powiedzmy tak: będzie to nowe dla nich doświadczenie, ale ich zupełnie nie zaskoczy
BoaDusiciel napisał/a:
zachęta do uwierzenia jest dość duża

Tylko obiektywnie. Subiektywnie nie będzie żadnej zachęty w którąkolwiek stronę. Inaczej wybór byłby uwarunkowany, a to by było oszustwem względem człowieka.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-04-20, 17:25   

Vandersky napisał/a:
To będzie 1000 letni Raj nie sąd. Sąd ostateczny będzie po 1000 letnim Raju, gdzie każdy będzie osądzony w swoim własnym ciele. Źle umieszczasz to zmartwychwstanie dzieci. One i pozostali, którzy nie mieli udziału w pierwszym zmartwychwstaniu zmartwychwstaną po upłynięciu 1000 lat Raju.



Dz 17:26-34
26. On z jednego /człowieka/ wyprowadził cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania,
27. aby szukali Boga, czy nie znajdą Go niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas.
28. Bo w nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak też powiedzieli niektórzy z waszych poetów: Jesteśmy bowiem z Jego rodu.
29. Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka.
30. Nie zważając na czasy nieświadomości, wzywa Bóg teraz wszędzie i wszystkich ludzi do nawrócenia,
31. dlatego że wyznaczył dzień, w którym sprawiedliwie będzie sądzić świat przez Człowieka, którego na to przeznaczył, po uwierzytelnieniu Go wobec wszystkich przez wskrzeszenie Go z martwych.
32. Gdy usłyszeli o zmartwychwstaniu, jedni się wyśmiewali, a inni powiedzieli: Posłuchamy cię o tym innym razem.
33. Tak Paweł ich opuścił.
34. Niektórzy jednak przyłączyli się do niego i uwierzyli. Wśród nich Dionizy Areopagita i kobieta imieniem Damaris, a z nimi inni.
(BT)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 10