Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy św.Paweł "sfałszował" Ewangelię?
Autor Wiadomość
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-07-17, 15:23   Czy św.Paweł "sfałszował" Ewangelię?

Kilka razy spotkałem się z takim fantastycznym stwierdzeniem. Mianowice chodziło o to czy Pawłowa koncepcja zbawienia „w wierze”, nie sprzeciwia się wypowiedzią Jezusa i innych autorów NT o konieczności zachowywania przykazań:
Dz 21:21 bp "O tobie zaś powiedzieli, że nauczasz Żydów, mieszkających wśród pogan, odstępstwa od Mojżesza, nie zalecając obrzezania dzieci i przestrzegania zwyczajów."

Streszczenie poglądu św. Pawła:
1. Zbawienia nie daje przestrzeganie Prawa
Rz 3:20 bt5 "jako że dzięki uczynkom wymaganym przez Prawo żaden człowiek nie może dostąpić usprawiedliwienia w Jego oczach. Przez Prawo bowiem jest tylko większa znajomość grzechu."
2. Zbawienie jest jedynie w Jezusie, z którym łączymy się przez wiarę:
Ga 3:26 pau "Wszyscy przecież dzięki wierze w Jezusa Chrystusa jesteście synami Bożymi."
2a. Wiara wg Pawła to nie „uznanie zbioru prawd”, ani tez „mocne przekonanie”, tylko całkowite przylgniecie do Jezusa:
Ga 2:20 pau "Żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus. A jeśli żyję teraz na świecie, to żyję dzięki wierze w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie."
3.Dzięki takiej wierze otrzymujemy Ducha Świętego:
Ga 3:14 pau "aby błogosławieństwo Abrahama stało się w Chrystusie Jezusie udziałem narodów i abyśmy dzięki wierze otrzymali obiecanego Ducha."
4.Duch Św. Staje się w nas zasadą nowego życia, nowych czynów, nowej moralności:
Rz 8:4 pau "aby nakaz Prawa wypełnił się w nas, którzy nie postępujemy według ciała, ale według Ducha."
Rz 8:13 pau "Jeśli bowiem żyjecie według ciała, umrzecie. Jeżeli jednak z pomocą Ducha usuniecie uczynki ciała, będziecie żyli."


Jednak w innych Pismach Nowego Testamentu możemy spotkać stwierdzenia typu:
Mt 19:17 pau "On odpowiedział: „Czemu Mnie pytasz o to, co dobre? Jest tylko jeden Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowuj przykazania".

Jak rozwiązać tę pozorną sprzeczność? Pomocą będzie to List św. Jakuba:
Jk 2:10 bt5 "Choćby ktoś przestrzegał całego Prawa, a przestąpiłby jedno tylko przykazanie, ponosi winę za wszystkie."
Najważniejszym przykazaniem jest:
Mt 22:37 pau "On odpowiedział: „Będziesz miłował Pana", swego Boga, całym swoim sercem", całą swoją duszą i całym swoim umysłem."
Mt 22:39 pau "Drugie jest podobne do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego."
Podobnie naucza Paweł:
Rz 13:10 pau "Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Miłość jest więc pełnią Prawa."

I tu jest rozwiązanie, ponieważ:
Rz 5:5 bt5 "A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany."

Ef 2:18 pau "Dzięki Niemu jedni i drudzy mamy dostęp do Ojca w jednym Duchu."
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2016-07-17, 23:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-07-17, 15:33   

Lukian napisał/a:
Ef 2:18 pau "Dzięki Niemu jedni i drudzy mamy dostęp do Ojca w jednym Duchu."


Kto ma,ten ma,ale nie wszyscy mają i tak jest nadal.

Ga 3:10-14
10. Natomiast na tych wszystkich, którzy polegają na uczynkach Prawa, ciąży przekleństwo. Napisane jest bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wypełnia wytrwale wszystkiego, co nakazuje wykonać Księga Prawa.
11. A że w Prawie nikt nie osiąga usprawiedliwienia przed Bogiem, wynika stąd, że sprawiedliwy z wiary żyć będzie.
12. Prawo nie opiera się na wierze, lecz /mówi/: Kto wypełnia przepisy, dzięki nim żyć będzie.
13. Z tego przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił - stawszy się za nas przekleństwem, bo napisane jest: Przeklęty każdy, którego powieszono na drzewie -
14. aby błogosławieństwo Abrahama stało się w Chrystusie Jezusie udziałem pogan i abyśmy przez wiarę otrzymali obiecanego Ducha.
(BT)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-07-17, 15:55   

Jachu napisał/a:
Kto ma,ten ma,ale nie wszyscy mają i tak jest nadal.

a ty masz???
a czy ja mam???
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-07-17, 16:21   

Lukian napisał/a:
Jachu napisał/a:
Kto ma,ten ma,ale nie wszyscy mają i tak jest nadal.

a ty masz???
a czy ja mam???


Przez Jezusa jest to możliwe. Ja się staram o to,a za innych nie ręczę,-sami powinni o to zabiegać umiejętnie-w zgodzie z naukami Jezusa i apostołów.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2016-07-17, 17:40   

Z jakiego powodu obecne chrześcijaństwo,nie chce głosić

ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie

,którą głosili Paweł i apostołowie? (Kol.1.24-28)
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-07-17, 18:52   Re: Czy św.Paweł "sfałszował" Ewangelię?

Lukian napisał/a:
Kilka razy spotkałem się z takim fantastycznym stwierdzeniem. Mianowice chodziło o to czy Pawłowa koncepcja zbawienia „w wierze”, nie sprzeciwia się wypowiedzią Jezusa i innych autorów NT o konieczności zachowywania przykazań: Dz 21:21 bp "O tobie zaś powiedzieli, że nauczasz Żydów, mieszkających wśród pogan, odstępstwa od Mojżesza, nie zalecając obrzezania dzieci i przestrzegania zwyczajów."

Streszczenie poglądu św. Pawła:
1. Zbawienia nie daje przestrzeganie Prawa
Rz 3:20 bt5 "jako że dzięki uczynkom wymaganym przez Prawo żaden człowiek nie może dostąpić usprawiedliwienia w Jego oczach. Przez Prawo bowiem jest tylko większa znajomość grzechu."
2. Zbawienie jest jedynie w Jezusie, z którym łączymy się przez wiarę:
Ga 3:26 pau "Wszyscy przecież dzięki wierze w Jezusa Chrystusa jesteście synami Bożymi."
2a. Wiara wg Pawła to nie „uznanie zbioru prawd”, ani tez „mocne przekonanie”, tylko całkowite przylgniecie do Jezusa:
Ga 2:20 pau "Żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus. A jeśli żyję teraz na świecie, to żyję dzięki wierze w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie."
3.Dzięki takiej wierze otrzymujemy Ducha Świętego:
Ga 3:14 pau "aby błogosławieństwo Abrahama stało się w Chrystusie Jezusie udziałem narodów i abyśmy dzięki wierze otrzymali obiecanego Ducha."
4.Duch Św. Staje się w nas zasadą nowego życia, nowych czynów, nowej moralności:
Rz 8:4 pau "aby nakaz Prawa wypełnił się w nas, którzy nie postępujemy według ciała, ale według Ducha." Rz 8:13 pau "Jeśli bowiem żyjecie według ciała, umrzecie. Jeżeli jednak z pomocą Ducha usuniecie uczynki ciała, będziecie żyli."


Jednak w innych Pismach Nowego Testamentu możemy spotkać stwierdzenia typu:
Mt 19:17 pau "On odpowiedział: „Czemu Mnie pytasz o to, co dobre? Jest tylko jeden Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowuj przykazania".

Jak rozwiązać tę pozorną sprzeczność? Pomocą będzie to List św. Jakuba:
Jk 2:10 bt5 "Choćby ktoś przestrzegał całego Prawa, a przestąpiłby jedno tylko przykazanie, ponosi winę za wszystkie."
Najważniejszym przykazaniem jest:
Mt 22:37 pau "On odpowiedział: „Będziesz miłował Pana", swego Boga, całym swoim sercem", całą swoją duszą i całym swoim umysłem." Mt 22:39 pau "Drugie jest podobne do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego."
Podobnie naucza Paweł:
Rz 13:10 pau "Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Miłość jest więc pełnią Prawa."

I tu jest rozwiązanie, ponieważ:
Rz 5:5 bt5 "A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany."

Ef 2:18 pau "Dzięki Niemu jedni i drudzy mamy dostęp do Ojca w jednym Duchu."


Pisma św Pawła są w pełni zgodne z resztą Pisma i Ewangeliami.

Są jednak nieco trudniejsze w odbiorze i wymagają większego przygotowania intelektualnego i utwierdzenia w wierze.

Widział ten problem już św Piotr:

2P3:(15) a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, (16) jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę. (17) Wy zatem, umiłowani, wiedząc o tym wcześniej, strzeżcie się, abyście dając się uwieść błędom tych, którzy nie szanują praw Bożych, własnej stałości nie doprowadzili do upadku. (18) Wzrastajcie zaś w łasce i poznaniu Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa! Jemu chwała zarówno teraz, jak i do dnia wieczności! Amen.
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2016-07-17, 20:48   

A może to Szul'a sfałszowano ?
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-07-17, 21:09   

Listy św Pawła są rzeczywiście miejscami trudne a niektórzy jak nie potrafią czegoś zrozumieć to nie szukają problemu w sobie tylko albo odrzucają albo wymyślają inne teorie
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-07-20, 11:52   Paweł i Józef Flawiusz

Albertus napisał/a:
Listy św Pawła są rzeczywiście miejscami trudne a niektórzy jak nie potrafią czegoś zrozumieć to nie szukają problemu w sobie tylko albo odrzucają albo wymyślają inne teorie


Listy Faryzeusz Pawła były edytowane, po jego śmierci w roku 67, przez Faryzeusza Józefa Flawiusza
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#390307
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-07-20, 14:31   

No" Feniks z popiołu" i w tej samej narracji. :aaa:
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-07-20, 16:48   Re: Paweł i Józef Flawiusz

George napisał/a:
Albertus napisał/a:
Listy św Pawła są rzeczywiście miejscami trudne a niektórzy jak nie potrafią czegoś zrozumieć to nie szukają problemu w sobie tylko albo odrzucają albo wymyślają inne teorie


Listy Faryzeusz Pawła były edytowane, po jego śmierci w roku 67, przez Faryzeusza Józefa Flawiusza
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#390307


Poproszę o dowody

Nie chodzi mi o kolejne opowieści z mchu i paproci tylko o źródła i konkretne dowody. 8-)
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-07-20, 21:52   Re: Paweł i Józef Flawiusz

Albertus napisał/a:
George napisał/a:
Albertus napisał/a:
Listy św Pawła są rzeczywiście miejscami trudne a niektórzy jak nie potrafią czegoś zrozumieć to nie szukają problemu w sobie tylko albo odrzucają albo wymyślają inne teorie


Listy Faryzeusz Pawła były edytowane, po jego śmierci w roku 67, przez Faryzeusza Józefa Flawiusza
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#390307


Poproszę o dowody

Nie chodzi mi o kolejne opowieści z mchu i paproci tylko o źródła i konkretne dowody. 8-)


Czy naprawdę jesteś zainteresowany dowodami - historią - źródłami historycznymi Chrześcijaństwa z okresu I wieku n.e.???
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-07-21, 22:21   

Albertus napisał/a:
Listy św Pawła są rzeczywiście miejscami trudne a niektórzy jak nie potrafią czegoś zrozumieć to nie szukają problemu w sobie tylko albo odrzucają albo wymyślają inne teorie


Paradoks Pawła:

https://www.youtube.com/watch?v=PPvvcRMS8hM
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Andżelika_FS 
Ostra Siostra


Wyznanie: teizm
Pomogła: 28 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2016
Posty: 536
Skąd: Dornach/Kruszewnia
Wysłany: 2016-07-21, 23:08   

Listek napisał/a:
[...] Paradoks Pawła [...]

Masakra. Obejrzałam filmik i nie ma on nic wspólnego ze słowem "paradoks". Nic nie zrozumiałam (to znaczy usłyszałam, oceniłam, wyszło że to bzdury). Prawdziwe paradoksy (polecam Zenona z Elei), to hipotezy, które na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze, ale jak poskrobać paznokciem, to prowadzą do sprzeczności. Ten materiał wygląda na normalną, typową, religijną ściemę. Nie znalazłam w nim nic, co by mogło mnie skłonić do zmiany światopoglądowej. Więc prosto - nie łykam, nie dotykam. Dajcie coś lepszego, jeśli chcecie, żebym dołączyła do Waszej drużyny.
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-07-22, 06:02   

Andżelika_FS napisał/a:
Dajcie coś lepszego




https://www.youtube.com/w...b2YJFhQ&index=3
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12