Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
głoszenie imienia Jehowa
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-11-28, 10:23   

ja napisał/a:
...ironia z Jehowy?To nisko mnie oceniasz.



EMET
Pisałem to ze względu na ew. odczucia innych; nie aluzja do Ciebie.
To gwoli wyjaśnienia jakobym to Ciebie podejrzewał o ironię.

Nie oceniam Ciebie nisko.


Stephanos, ps. EMET
 
 
ja
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-28, 13:20   

Dziękuję!
Niech Cię Bóg błogosławi.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-11-28, 20:08   

Dlaczego Apostołowie nie głosili imienia Jehowy, lecz imię Jezusa Chrystusa Zbawiciela?
 
 
 
ja
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-29, 07:30   

Ponieważ On stał się Panem i w Jego imieniu jest zbawienie.Natomiast nigdy nie przestano mówić o Jehowie,który jest Jedynym Bogiem.Zapomniano jednak o tym Imieniu przez wieki.Bóg natomiast upomniał się min przez ŚJ, ale nie tylko, o to aby nazywać Go tym Świętym Imieniem.Dzisiaj jest wielew wspólnot,które zwracają się do Boga w Jego Imieniu jakie objawił przed wiekami.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-11-29, 09:35   

ja napisał/a:
Ponieważ On stał się Panem i w Jego imieniu jest zbawienie.Natomiast nigdy nie przestano mówić o Jehowie,który jest Jedynym Bogiem.Zapomniano jednak o tym Imieniu przez wieki.Bóg natomiast upomniał się min przez ŚJ, ale nie tylko, o to aby nazywać Go tym Świętym Imieniem.Dzisiaj jest wielew wspólnot,które zwracają się do Boga w Jego Imieniu jakie objawił przed wiekami.



EMET:
Ciekawe jakiemu 'imieniu miano śpiewać' wg do Rzymian 15:9?
Niejedyna to wypowiedź w Księgach Nowego Przymierza o Imieniu Bożym jako o Imieniu Bożym, nie zaś o... imieniu Syna Bożego.

Ciekawe dlaczego, kiedy mówimy o imieniu Syna Bożego, to nie zżymamy się przed użyciem wprost formy brzmieniowej; natomiast już w przypadku Imienia Boga...

Zwykle jest tak, że się mawia: "My wiemy, że Bóg ma Imię i jak ma na Imię". Lecz potem kłopot z usłyszeniem owej formy brzmieniowej lub zdawkowość w jej użyciu.
Czyżby Bóg Najwyższy zmienił Imię ew. zastrzegł taką /czy inną/ formułę "konspiracji"?

A może jest tak, że dla wielu "Imię Boga = imię Syna" czy też wręcz: "Syn = Ojciec" [najczęściej w kontekście doktryny Trójcy]?

A bywa, że w ostateczności pytanie się stawia: "Pokażcie mss greckie "NT" z JHVH?"


Stephanos, ps. EMET
 
 
ja
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-29, 09:56   

"... oraz po to, żeby poganie za okazane sobie miłosierdzie uwielbili Boga, jak napisano: Dlatego oddawać Ci będę cześć między poganami i śpiewać imieniu Twojemu."Rz 15,9;

Rz 15:9 Bg „A poganie żeby za miłosierdzie chwalili Boga, jako napisano: Dlatego będę cię wysławiał między pogany i imieniowi twemu śpiewać będę.”

--------------------------------------------------------------------------------

Rz 15:9 Br „[Przyszedł na świat również po to] ażeby i poganie wychwalali dobroć Boga, zgodnie z tym, co mówi Pismo: Dlatego będę Cię uwielbiał między poganami i będę śpiewał na cześć Twego imienia.”

--------------------------------------------------------------------------------

Rz 15:9 BT „oraz po to, żeby poganie za okazane sobie miłosierdzie uwielbili Boga, jak napisano: Dlatego oddawać Ci będę cześć między poganami i śpiewać imieniu Twojemu.”

--------------------------------------------------------------------------------

Rz 15:9 Bw „I aby poganie wielbili Boga za miłosierdzie, jak napisano: Dlatego będę cię wyznawał między poganami i będę śpiewał imieniu twemu.”

--------------------------------------------------------------------------------

Rz 15:9 Bb „I aby pogani za miłosierdzie chwalili Boga, jako napisano jest: Dlatego będę cię wyznawał między pogany i imieniowi twemu śpiewać będę.”

--------------------------------------------------------------------------------

Rz 15:9 Bp „Poganie zaś uwielbili Boga za miłosierdzie. Tak też napisano: 'Dlatego wysławiać Cię będę wśród pogan i śpiewać będę na chwałę Twego imienia'.”

--------------------------------------------------------------------------------

Rz 15:9 NS „i aby narody wychwalały Boga za jego miłosierdzie. Tak jak jest napisane: "Dlatego będę cię otwarcie wyznawał wśród narodów i będę śpiewał twojemu imieniu".”

Amen.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-11-29, 10:21   

ja
Cytat:
Ponieważ On stał się Panem

Błąd. Jak mówi Pismo, on Panem jest od początku, On Panem był na początku.

Cytat:
Natomiast nigdy nie przestano mówić o Jehowie,który jest Jedynym Bogiem

W Nowym Testamencie ani razu nie pada określenie "Jahwe". Jezus nigdy nie zwracał się do Ojca Jehowo.

Apostołowie głosili imię Jezusa.
 
 
 
ja
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-29, 12:16   

Mt 4:7 Br "A Jezus odpowiedział: Jest także napisane: Nie będziesz kusił Pana, Boga twego."


Lk 4:12 Br "A Jezus odpowiadając rzekł mu: Powiedziane jest: Nie będziesz kusił Pana Boga twego."

Mk 12:29 Bp "Pierwsze jest: 'Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem."

Myślisz,że Jeszua wypowiedział te słowa w języku greckim?Raczej w aramejskim lub hebrajskim.I chyba nie mówił o sobie, a raczej o Bogu Izraela,którego Imię dobrze znali ci,do których Jezus przemawiał. :-/
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-11-29, 14:43   

Ja - nie zmienia to faktu, że według Pisma Świętego Jezus ani razu nie użył określenia Jehowa odnośnie Ojca. Inna sprawa, że do siebie odnosił samookreślenie Boga JA JESTEM, ale to trochę osbna sprawa.
 
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-29, 19:38   

2 Moj. 34:14
14. Gdyż nie będziesz się kłaniał innemu bogu. Albowiem Pan, którego imię jest "Zazdrosny", jest Bogiem zazdrosnym.

Czy jest taki lud który nazwany jest od imienia Bożego Zazdrosny? n.p "Zazdrośni świadkowie" albi "Swiadkowie Zazdrosnego"
Czy ludzie wzywają tego imienia Bożego ZAZDROSNY?
 
 
ja
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-29, 20:47   

Wj 3:15 Br "Powiedział Bóg także do Mojżesza: Powiesz nadto Izraelitom: Jahwe, Bóg waszych ojców. Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Jakuba, posłał mnie do was i powiedział: Takie jest moje imię na wieki i tak mają Mnie nazywać wszystkie pokolenia."

Zauważ,że Bóg,każe się tak nazywać na wieki!
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-11-29, 21:54   

meritus napisał/a:
Ja - nie zmienia to faktu, że według Pisma Świętego Jezus ani razu nie użył określenia Jehowa odnośnie Ojca. Inna sprawa, że do siebie odnosił samookreślenie Boga JA JESTEM, ale to trochę osbna sprawa.



EMET:
Samookreślenie "Ja Jestem" - a cóż to za nowomowa?
Wszak Bóg w Ex 3:14 nie użył takiej formy...
Wszak owe greckie < ego eimi > - to nic nadzwyczajnego; proszę prześledzić ową frazę grecką i zorientować się, że odnoszona jest nie tylko w kontakcie z Jezusem...

Ponieważ nie odnaleziono, jak dotychczas, oryginału Ksiąg Nowego Przymierza, to meritus mówi, że 'nie użył ani razu...'.
'Nie użył' [jakoby?] nawet wtedy, gdy deklarował słynne < szema' > [wg Marka 12:29, 30], 'nie użył', gdy cytował Psalm 110:1 [wg Mateusza 22:44], 'nie użył', gdy czytał zwój Izajasza [wg Łukasza 4:17 - 19], nie użył w wg Mateusza 23:39, 'nie użył...



Stephanos, ps. EMET
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-11-30, 00:37   

Cytat:
Samookreślenie "Ja Jestem" - a cóż to za nowomowa?

Wcale nie taka nowa... w porównaniu z niektórymi poglądami na tym forum, to wręcz starożytna.

EMET - nie istnieją rękopisy zawierające "Jahwe". Skąd więc się wzięło to w tzw. Przekłądzie Nowego Świata?

Apostołowie głosili imię Jezusa.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11