Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Aborcja a prawo świeckie i kościelne
Autor Wiadomość
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-09-22, 20:57   

dlaczego zabicie dziecka po narodzeniu miałoby być przestępstwem a zabicie tego samego dziecka przed narodzeniem nie?

To pytanie zasadnicze. Wyjściowe. Dopiero po udzieleniu sobie odpowiedzi na to pytanie możemy zastanawiać się nad innymi.

Czy dziecko ma prawo do życia?
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-09-23, 08:06   

A jak forumowe lewaczki odnoszą się do aborcji? Pewnie wczoraj chodziły na czarno i popierały morderstwo.
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
ZAMOS 
Lach

Pomógł: 76 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 2102
Skąd: Wieś pod Warszawą
Wysłany: 2016-09-23, 08:58   

Cytat:

A jak forumowe lewaczki odnoszą się do aborcji? Pewnie wczoraj chodziły na czarno i popierały morderstwo.
Aborcja to niezwykle złożony problem tak dla kobiet, nienarodzonych dzieci i tych co sprawcami ciąż są. Jednak wrzucenie wszystkiego do jednego "wora" dobre nie jest. Wprawdzie teraz po gwałcie można zażyć tabletkę "dzień po", lub wczesnoporonną to jednak zdarza się tak, że z rożnych nie zależnych od kobiety zdarzań i sytuacji się to nie stanie, zatem nie pozostaje nic innego jak aborcja i w takich przypadkach jestem za taką legalną możliwością. Są też przypadki, że ciążą może zabić matkę, więc jak matka chce i wybiera swoje życie to dlaczego nie może tego zrobić? Jestem przeciwny aborcji jak "antykoncepcji" to nie powinno być robione, jak również trudnym do zaakceptowania jest "późna" aborcja. Państwo i kościół powinny wziąć na wychowanie dzieci niechcianych jak zmuszają kobiety do rodzenia to niech potem sami zajmą się tymi urodzonymi dziećmi. Kościół jednak umywa ręce i nie przejmuje się tym co po urodzeniu dziecka dzieje się z niechcianym dzieckiem i jego matką. Podobnie państwo delikatnie mówiąc "olewa" niechciane dzieci.
Ty Rol23 jak widzę też zadajesz tylko oklepane pytanie. Ja bym chętnie przeczytał ile ze swego wynagrodzenia przeznaczysz co miesiąc na niechciane dzieci. Co byś dla "uratowanych" dzieci i matek zrobił. Gdzie miałyby mieszkać i pracować jak urodzą?
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2016-09-23, 11:27   

Aborcja K ADS
Kosciol nie jest sumieniem poszczegolnych osob; powinien jednak udzielac moralnych wskazowek. Trzeba mniej potepiac, a wiecej uczyc i prowadzic ludzi do zmiany sposobu zycia, aby kazdy czlowiek osobiscie powzial do tego przekonanie pod wplywem Ducha Swietego.

"Za swoje grzechy trzeba płacić!"
http://www.msn.com/pl-pl/...K7&ocid=SK2MDHP
_________________
tom68
Ostatnio zmieniony przez tom68 2016-09-23, 11:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-09-23, 11:49   

Albertus,zasadnicze pytanie dotyczy przyczyn takiej decyzji kobiety.A nie tego czy ja ukarac czy nie i za co.Dokladnie tak,jak pisalem wczesniej,nie interesuje cie powod,dla ktorego ciaza zostala usunieta.Ty kamienujesz.Bez zastanowienia.Usunela?Zabic.A co z chrzescijanskim milosierdziem?A co z wybaczaniem win?Szacunek dla blizniego,czy nadstawianie drugiego policzka to mity.Takis niewinny,ze pierwszy rzucasz kamien?
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-09-23, 11:54   

Najwięcej na temat aborcji mają do powiedzenia ci którzy zdążyli się urodzić.
_________________
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2016-09-23, 12:02   

;-)
_________________
tom68
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-09-23, 12:27   

ZAMOS napisał/a:

Ty Rol23 jak widzę też zadajesz tylko oklepane pytanie. Ja bym chętnie przeczytał ile ze swego wynagrodzenia przeznaczysz co miesiąc na niechciane dzieci. Co byś dla "uratowanych" dzieci i matek zrobił. Gdzie miałyby mieszkać i pracować jak urodzą?


Powiem Ci, ze oddaję prawie 90% mojego wynagrodzenia. Nie wiem co z tym robią, ile z tego rozkradają, bo nie mam na to wpływu. Wiem, że państwo daje po 500 zł na dziecko, więc z głodu żadne nie umrze.
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2016-09-23, 13:31   

Rol,
czy Ty wiesz ile to jest 90%?
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-09-23, 13:40   

RM
No chyba nie masz mnie za idiotę? :-)
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2016-09-23, 14:26   

Nie mam i mam nadzieję, że Ty także nie masz użytkowników tego forum za idiotów.
Człowiek potzrebuje na skromną egzystencję ok 1 tyś. zł. To w Twoim przypadku uczyniłoby 10 tyś zeta na rękę. Z tego 9 tyś na cele charytatywne i 1 tyś dla siebie. I to jest piękne, aczkolwiek nieco zbyt piękne.
Jednak Twój sposób rozumowania i pisania, wpasowują Ciebie w grupę, która zarabia do 2,5 tyś zeta. Zatem zostawałbyś z kasą w wysokości 250 zeta/miesiąc, a to mniej więcej wystarczy na dojazdy do pracy. Mogę się oczywiście mylić w kalkulacjach, co jednak nie zmienia faktu, że w taki sposób odczytuję Twój post o przekazywaniu 90% wynagrodzenia na cele społeczne.
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-09-23, 15:39   

tom68 napisał/a:
Aborcja K ADS
Kosciol nie jest sumieniem poszczegolnych osob; powinien jednak udzielac moralnych wskazowek. Trzeba mniej potepiac, a wiecej uczyc i prowadzic ludzi do zmiany sposobu zycia, aby kazdy czlowiek osobiscie powzial do tego przekonanie pod wplywem Ducha Swietego.

"Za swoje grzechy trzeba płacić!"
http://www.msn.com/pl-pl/...K7&ocid=SK2MDHP


czyli potępiać za zmyślone grzechy takie jak nieprzestrzeganie szabatu zgodnie z literą prawa a za rzeczywiste grzechy w postaci uśmiercenia człowieka nie potępiać i "nie być sumieniem poszczególnych osób"...

Taki to ten KADS....
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2016-09-23, 16:18   

K ADS uczy swoich wyznawców co dobre a co złe i daje im wolność wyboru dlatego jego wyznawcy raczej nie łamią przykazań Bożych i nauki swojego kościoła a KRK i jego wyznawcy robią akurat odwrotnie dlatego KRK opiera się na państwie by zmuszać ludzi do swojej wiary :-P

Aborcja K ADS
Kosciol nie jest sumieniem poszczegolnych osob; powinien jednak udzielac moralnych wskazowek. hormonalne metody kontroli plodnosci oraz srodki domaciczne, ktore wywoluja procesy podobne do naturalnych, mozna postrzegac jako moralnie dopuszczalne. Aborcja, jako celowe przerwanie ustabilizowanej ciazy, nie jest moralnie akceptowalna metoda kontroli narodzin.Zbawienne podejscie. Dostepnosc metod kontroli plodnosci sprawia, ze uczenie o seksualnosci i moralnosci jest sprawa jeszcze bardziej konieczna
_________________
tom68
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-09-23, 18:24   

Albertus napisał/a:
dlaczego zabicie dziecka po narodzeniu miałoby być przestępstwem a zabicie tego samego dziecka przed narodzeniem nie?


Zapytaj Boga. W Księdze Wyjścia mamy takie zdanie:

(22) Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to winny zostanie ukarany grzywną, jaką na nich nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. (23) Jeżeli zaś ona poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie, (24) oko za oko, ząb za ząb, rękę za rękę, nogę za nogę, (25) oparzenie za oparzenie, ranę za ranę, siniec za siniec. [Wj 21: 21-25]

Śmierć dziecka - grzywna. Śmierć matki - życie za życie. Śmierć dziecka nie jest więc równa śmierci dorosłego człowieka. Niektórzy próbują tłumaczyć ten werset, jakoby chodziło o poród bez szkody (a nie poronienie), ale to nieprawda. Chodzi o poronienie dziecka bez szkody dla kobiety, o czym (jeśli mamy wątpliwości) możemy się przekonać czytając starożytne interpretacje tekstu hebrajskiego, np. Dane Dzieje Izraela (4: 278) Flawiusza czy Wulgatę.


LXX natomiast informuje dodatkowo o stopniu uformowania dziecka. Nie mam przekładu polskiego LXX, więc podam angielski.

And if two men strive and smite a woman with child, and her child be born imperfectly formed, he shall be forced to pay a penalty: as the woman’s husband may lay upon him, he shall pay with a valuation. 23 But if it be perfectly formed, he shall give life for life, 24 eye for eye, tooth for tooth, hand for hand, foot for foot, 25 burning for burning, wound for wound, stripe for stripe. [Ex 21: 22-25]

Źródło

Jeśli więc mężczyzna uderzy kobietę, i ona poroni dziecko "nie w pełni uformowane", to mężczyzna zapłaci za taką śmierć grzywnę. Jeśli ona natomiast poroni dziecko "w pełni uformowane", to sprawca zapłaci życiem za życie. Czyli według tego fragmentu, mamy informację, że życiem (za które odbiera się życie) jest nazywany stan dziecka uformowanego. Czyli w dzisiejszej terminologii - płodu (ciąża powyżej 3 miesiaca). Śmierć dziecka na wcześniejszym etapie karana jest tylko grzywną.

Jeśli zaś chodzi o prawo świeckie, to zabójstwo dziecka po jego narodzeniu jest karane, bo jest ona już obywatelem. Może posiadać PESEL i żyć niezależnie od organizmu matki. Dziecko w okresie płodowym jest do pewnego okresu całkowicie zależne od organizmu matki. W stanach patologicznych ciąża/ poród może matkę zabić lub trwale uszkodzić jej zdrowie fizyczne i psychiczne. Tym samym nikt nie musi zmusić kobiety, by oddawała za nikogo swoje życie czy zdrowie. Może, ale nie musi. Dlatego zabicie dziecka w łonie matki nie jest w świetle prawa świeckiego zabójstwem.

daglezja77 napisał/a:
Najwięcej na temat aborcji mają do powiedzenia ci którzy zdążyli się urodzić.


I mężczyźni, którzy w ciąży nigdy nie będą. Głownie tacy nie posiadających także (oficjalnie) żon i córek, których życie może być kiedyś zagrożone.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-09-23, 18:52   

Cytat:
Zapytaj Boga. W Księdze Wyjścia mamy takie zdanie:

(22) Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to winny zostanie ukarany grzywną, jaką na nich nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. (23) Jeżeli zaś ona poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie, (24) oko za oko, ząb za ząb, rękę za rękę, nogę za nogę, (25) oparzenie za oparzenie, ranę za ranę, siniec za siniec. [Wj 21: 21-25]

Śmierć dziecka - grzywna. Śmierć matki - życie za życie. Śmierć dziecka nie jest więc równa śmierci dorosłego człowieka. Niektórzy próbują tłumaczyć ten werset, jakoby chodziło o poród bez szkody (a nie poronienie), ale to nieprawda. Chodzi o poronienie dziecka bez szkody dla kobiety, o czym (jeśli mamy wątpliwości) możemy się przekonać czytając starożytne interpretacje tekstu hebrajskiego, np. Dane Dzieje Izraela (4: 278) Flawiusza czy Wulgatę.



Ten wywód biblijny na podstawie litery Prawa mojżeszowego nie ma oczywiście żadnej istotnej wartości dla nas chrześcijan


W prawie mojżeszowym na przykład życie niewolnika nie było tak samo traktowane pomimo że nikt nie miał wątpliwości że niewolnik jest człowiekiem.

Nie karano śmiercią za zabicie niewolnika a jeśli niewolnik pożył jeszcze jakiś czas po pobici to bijący unikał w ogóle kary

Aby się o tym przekonać wystarczy przeczytać dwa wersety wcześniej przed tymi przez ciebie cytowanymi:

Wj21: (20) Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, tak iżby zmarli pod jego ręką, winien być surowo ukarany. (21) A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością.

Czy te wersety mogą być dla nas chrześcijan argumentem za tym że możemy mieć niewolników i bić ich kijem na śmierć?

Oczywiście że nie!


Dlaczego zatem takie i tym podobne wersety znalazły się w Prawie mojżeszowym?

Wyjaśnia to Jezus Chrystus:

Mt19:(1) Gdy Jezus dokończył tych mów, opuścił Galileję i przeniósł się w granice Judei za Jordan. (2) Poszły za Nim wielkie tłumy, i tam ich uzdrowił. (3) Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu? (4) On odpowiedział: Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? (5) I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. (6) A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela. (7) Odparli Mu: Czemu więc Mojżesz polecił dać jej list rozwodowy i odprawić ją? (8) Odpowiedział im: Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony, lecz od początku tak nie było. (9) A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę - chyba w wypadku nierządu - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo. (10) Rzekli Mu uczniowie: Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić. (11) Lecz On im odpowiedział: Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. (12) Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 11