Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Eliot
2013-07-12, 14:05
Transfuzja krwi-pogląd biblijny / Transfuzja-ukrywane fakty
Autor Wiadomość
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-09-08, 12:32   

A jednak brak argumentow. :-D Ok,niech tak zostanie. :-D
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2016-09-08, 16:42   

booris napisał/a:
A jednak brak argumentow.

Nie schlebiaj sobie. Nie mam argumentów na Twój misz-masz w argumentacji.
A już tym bardziej, że nie chodzi ci o argumenty tylko o poujadanie na ŚJ.
Forumowicze znają mnie z tego, że w pewnym momencie odpuszczam.
Nie mogę narazić moich rybek na zdychanie, gdy czytam na głos twoje wpisy... :-D
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-09-09, 00:12   

Bobo,absolutnie sobie nie schlebiam.Jest,jak jest.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2016-09-09, 00:30   

booris napisał/a:
Bobo,absolutnie sobie nie schlebiam.Jest,jak jest.

OK! Więc oszczędź moje rybki... :-P
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-09-09, 12:36   

Bobo,ja to pisalem do Ciebie.I jak widac masz sie dobrze,bo odszczekujesz. :-D Rybkom pewnie szkodzi Twoj glos.Podstaw im monitor pod sloik,niech same poczytaja.Zaloze sie,ze beda zyly dlugo i szczesliwie.Chyba,ze sie odezwiesz... :-D
Tiaa...Bobo,zaskocz mnie kiedys.Zaskocz mnie kiedys rzeczowa,merytoryczna rozmowa,ktorej nie zakonczysz chamska odzywka.
Zapomnialbym:POMIDOR
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2016-09-09, 13:46   

booris napisał/a:
Zapomnialbym:POMIDOR

Oczywiście! POMIDOR!
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-10-07, 14:15   

Nie wiedziałem, w którym wątku mam zacytować Tertuliana na temat spożywania krwi - ten temat uznałem za najlepszy, bo najpopularniejszy i z najświeższymi wypowiedziami. Sam dyskusji brać nie będę, tylko zacytuję:

Zboczenia wasze niech się rumienią przed nami chrześcijanami, którzy nie mamy na stołach naszych nawet potraf z krwi zwierząt, a wstrzymujemy się od mięsa zwierząt duszonych i padłych dlatego, by w jakiś sposób nie splamić się krwią nawet ukrytą w mięsie.

Tertulian, Apologetyk IX 13, przeł. dr Jan Sajdak, str. 45
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-10-07, 17:21   

Trochę za bardzo eksploatujecie biednego Tertuliana
http://www.piotrandryszcz...ian_a_krew.html
Po sprawdzeniu kontekstu okazuje się, że Tertulian nie pisał o spożywaniu krwi w jego tradycyjnym rozumieniu, nic też nie pisał o transfuzji. Pisał o mordowaniu.
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2016-10-07, 17:48   

Lukian
Cytat:
Po sprawdzeniu kontekstu okazuje się, że Tertulian nie pisał o spożywaniu krwi w jego tradycyjnym rozumieniu, nic też nie pisał o transfuzji. Pisał o mordowaniu. ...


:-/

Z postu wcześniejszego wynika że o spożywaniu :-|

Cytat:
Zboczenia wasze niech się rumienią przed nami chrześcijanami, którzy nie mamy na stołach naszych nawet potraf z krwi zwierząt, a wstrzymujemy się od mięsa zwierząt duszonych i padłych dlatego, by w jakiś sposób nie splamić się krwią nawet ukrytą w mięsie.


bonhart
_________________
ss
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-10-07, 17:49   

Lukian napisał/a:
Trochę za bardzo eksploatujecie biednego Tertuliana


Jak sobie wykropkujecie kluczowe fragmenty, to pewnie tak. Tertulian jak najbardziej pisał o spożywaniu krwi, ludzkiej i zwierzęcej. Ba, nawet powołał się na postanowienia Soboru w Jerozolimie (Dz Ap 15) i że obowiązywały one Chrześcijan jego czasów (II/ III w). Ba, nawet autor przekładu, dr Jan Sajdak, na który powołuje się pan Andryszczak, wyraźnie napisał w przypisie, że chodzi o spożywanie krwi. Zerknij sobie na skany Lukian, właśnie z tego wydania.






Dlaczego bierzesz udział w manipulacji?
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2016-10-07, 17:51   

Lukian napisał/a:
Po sprawdzeniu kontekstu okazuje się, że Tertulian nie pisał o spożywaniu krwi w jego tradycyjnym rozumieniu, nic też nie pisał o transfuzji. Pisał o mordowaniu.

Więc sprawdź jeszcze raz. Nie czytaj pobieżnie opracowań niejakiego Andryszczaka ale przeczytak SAM Tertuliana.
Andryszczak wpuszcza cię w maliny, więc to nie on jest jakimś źródłem tylko sam Tertulian. Andryszczak tylko robi ciach! ciach! i ciach!
Szatkuje, wycina, byleby sprzeciwić się ŚJ.
Ja nie będę dyskutował o INTERPRETACJI Andryszczaka na temat Teruliana ale mogę pisać o INTERPRETACJI Tertuliana na temat zalecenia z Dziejów Apostolskich.
Andryszczak to interpretacja interpretacją poganiana. Na co to komu?
Biblia i tylko Biblia.

Lukian, a jak TY osobiście odczytujesz zakaz apostolski, aby powstrzymywać się od krwi?
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-10-07, 17:59   

Lukian napisał/a:
Trochę za bardzo eksploatujecie biednego Tertuliana
http://www.piotrandryszcz...ian_a_krew.html
Po sprawdzeniu kontekstu okazuje się, że Tertulian nie pisał o spożywaniu krwi w jego tradycyjnym rozumieniu, nic też nie pisał o transfuzji. Pisał o mordowaniu.

Kontekst Tertuliana jest w tym wypadku jednoznaczny i w tym wypadku to nie Świadkowie Jehowy manipulują tekstem, a sam Andryszczak. Sam innym wypomina, a sam to robi - powinien się wstydzić.
Tertulian wyraźnie wspomina, że chrześcijanie wstrzymują się od spożywania krwi, i tyle, koniec i basta. Wyraźnie wspomina, że nie jedzą potraw z danych zwierząt, gdyż nie chcą spożywać krwi. Mowa jest o stole i potrawach. Nie ma więc nic tam o zabijaniu, a o zwykłym spożywaniu krwi. A ten dalszy cytat Tertuliana, który podaje Andryszczak, to manipuluje:
Nie zgadzamy się z Żydami ani w sprawie wyjątków w pożywieniu, ani w święceniu dni uroczystych, ani w znakach na ciele, ani we wspólnocie nazwy, co przecież musiało być, gdybyśmy do tego samego Boga należeli.
- Tertulian nagle wspomina, że chrześcijanie wstrzymują się od krwi, a potem sam sobie przeczy, że jednak krew spożywają? Nie. Żydzi nie spożywali wieprzowiny i innych zwierząt, które uważali za nieczyste i tego tyczy się tekst, to są nakazy żydowskie co do jedzenia. Chrześcijanie z czegoś takiego byli zwolnieni z prostego powodu, nie zawierają ich klauzule Jakuba, a więc zarządzenie chrześcijańskie jakie wypracowano na soborze jerozolimskim. Co prawda Żydzi też nie spożywają krwi, ale ten nakaz jaki zobowiązuje chrześcijan do niespożywania krwi nie jest tylko żydowski z dwóch powodów: raz) zakaz spożywania krwi dany był ludzkości zanim jeszcze Izraelici zaistnieli; dwa) jest to zakaz chrześcijański, gdyż podany przez Jakuba, a który zobowiązuje chrześcijan wywodzących się z pogaństwa.
W tym przypadku Świadkowie mają całkowitą słuszność cytując Tertuliana na poparcie swoich wierzeń, że chrześcijanie mają zakaz spożywania krwi (pomijam sprawę transfuzji, mówię tylko o spożywaniu, w sensie jedzeniu). Klauzule Jakuba nie zawierają nic na temat zakazu spożywania zwierząt nieczystych, toteż chrześcijanom wywodzącym się z pogaństwo dozwolenie jest jeść wieprzowinę i inne zwierzęta nieczyste.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-10-07, 18:23   

Najlepsze, że pan Andryszczak manipuluje przekładem, który cytuje. Którego autor, dr Jan Sajdak sam w przypisie pod swoim tłumaczeniem oznajmia, że Chrześcijanie czasów Tertuliana nie spożywali krwi i podaje przypis do 15 rozdziału Dziejów Apostolskich. To jest dopiero bezczelność ze strony pana Andryszczaka.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
smutas

Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 262
Wysłany: 2017-01-22, 21:10   

Czym innym jest spożywanie krwi a czym innym jest jej przyjmowanie dożylne. Faktycznie Biblia nic nie mówi nt transfuzji krwi gdyż nie była ona znana w tamtych czasach. W dzisiejszych krew po prostu ratuje życie dlatego są apele o oddawanie jej.
 
 
Wnikliwy


Pomógł: 133 razy
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 3205
Wysłany: 2017-01-22, 21:36   

Może i czymś innym, co nie zmienia faktu, ze mamy się powstrzymywać od krwi.
Czy powinniśmy teraz tworzyć, co można z tą krwią robić skoro mamy się od niej powstrzymywać?
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11