Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Łotr nie jest w Raju
Autor Wiadomość
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-10-19, 19:10   

Jachu napisał/a:
Nikomu jakoś nie może przyjść do głowy,że to była wizja,a nie jawa.

Paweł wyraźnie pisze, że nie była to wizja:
Cytat:
został porwany aż do trzeciego nieba."

Danijel napisał/a:
Biblia przedstawia to w takiej kolejności:

nie Biblia tylko wyrwane z kontekstu cytaty, ułożone w odpowiedni sposób.

szczególnie śmiesznie brzmi teoria orbitującego Jeruzalem/Miasta Umiłowanego - wyraźnie pisze w Ap że ono cały czas tkwi na grzesznej ziemi
Ap 20:9 pau "Weszli oni na wyżynę ziemską i otoczyli obóz świętych oraz umiłowane miasto. Z nieba jednak spadł ogień, który ich pochłonął."

a skoro juz cytujesz Henocha to zauważ że Henoch dokładnie opisuje miejsce dusz w zaświatach ;-)
Danijel napisał/a:
Ten idiom jest dość powszechny w Piśmie, zwłaszcza w Księdze Powtórzonego Prawa,

ale ja wyraźnie pytałem o NT !!!

Danijel napisał/a:
Przypowieść o bogaczu i Łazarzu nie może być równocześnie dosłowna i figuratywna. Ci, którzy chcą ją rozumieć dosłownie mają cztery poważne problemy.

Po pierwsze, muszą przyjąć, że łono Abrahama jest dość duże, aby pomieścić wszystkich zbawionych (sic!).

jeśli nie rozumiesz zwrotu εις τον κολπον , to nie dziwota że nie pojmujesz i reszty przypowieśći.
Dla chcących:
http://zrodlaobjawienia.b...z-i-zebrak.html
http://zrodlaobjawienia.b...e-fakt-czy.html

Jachu napisał/a:
Łotr nie może być w Raju,bo Raj był na Ziemi,a nie w niebie

a Paweł został porwany do Trzeciego Nieba - Raju :-P
Jachu napisał/a:
A gdzie był Raj w którym byli Adam i Ewa ???

a to Adam i Ewa byli w raju???? gdzieś o tym czytał ? w strażnicy?
Danijel napisał/a:
i nie wierzymy że Jezus i Stwórca to ta sama osoba.

to jesteście nestorianami :-P

Komentarz poniżej poziomu
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez ShadowLady86 2016-10-20, 16:50, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-10-19, 20:31   

Lukian napisał/a:
Paweł wyraźnie pisze, że nie była to wizja:
Cytat:
został porwany aż do trzeciego nieba."


A może jednak wizja:


2 Kor 12:2-4
2. Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy w ciele - nie wiem, czy poza ciałem - też nie wiem, Bóg to wie - został porwany aż do trzeciego nieba.
3. I wiem, że ten człowiek - czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, /też nie wiem/, Bóg to wie -
4. został porwany do raju i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać.
(BT)
Jn 3:13
13. I nikt nie wstąpił do nieba, oprócz Tego, który z nieba zstąpił - Syna Człowieczego.
(BT)
Jezus poszedł do Nieba,nie do raju,to gdzie w wizji był Paweł .
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Danijel 


Wyznanie: Adwentysta Dnia Siódmego
Wiek: 33
Dołączył: 05 Wrz 2016
Posty: 117
Wysłany: 2016-10-19, 21:01   

Zwrot "Mówię ci dziś" jest charakterystyczny dla Septuaginty - Greckiego tłumaczeniu Starego Testamentu i w całości stylu Łukasza który nadużywa tą semicką stylistykę
Pisałem:
Łukasz ma jednak wyraźna skłonność stosowania tego przysłówka z poprzedzającym czasownikiem. Dzieje się tak w 14 z 20 przypadków zastosowania sēmeron w Ew. Łukasza i Dziejach Apo. (Łk 2:11; 5:26; 12:28; 13:32, 33; 22:34, 61; Dz 19:40; 20:26; 22:3; 24:21; 26:2, 29; 27:33). Spośród pięciu zastosowań przysłówka z następującym czasownikiem, jeden jest cytatem z Psalmu 2:7 (Dz 13:33), w trzech przypadkach, sēmeron jest poprzedzany przez spójnik (Łukasz 4:21; 19:5, 9),13 co sprawia, że taka konstrukcja jest nieunikniona. Z tego wszystkiego, istnieje tylko jeden przykład w dziełach Łukasza, w którym sēmeron był swobodnie umieszczony przed czasownikiem (Dz 4:9).

2. 2 List do Koryntian 12:2-3 mówi o tym że jakiś człowiek został zabrany do nieba i wrócił bo "słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać" zresztą jak by nie wrócił i tak nie miało by to znaczenia bo chodzi o sąd ostateczny

KK mówi przecież o 3 oddzielnych osobach Boskich współistotnych sobie.

Ap 20:9 mówi o wykonaniu wyroku sądu na grzesznej ziemii. Przecież niegodziwi nie będą mieli dostępu do nieba czy raju.

κολπον może oznaczać łono pierś i kieszeń. Cały zwrot może być poprawnie przetłumaczony. Ale nawet z piersią to jest bajka.
_________________
Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-10-20, 11:25   

Jachu napisał/a:
Jezus poszedł do Nieba,nie do raju,to gdzie w wizji był Paweł .

i Paweł w Trzecim Niebie/Raju, gdzie Jezus z Łotrem trafili po śmierci
Danijel napisał/a:
Łukasz ma jednak wyraźna skłonność stosowania tego przysłówka z poprzedzającym czasownikiem.

pierwszy przykład:
Lk 2:10-11 BT „Lecz anioł rzekł do nich: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu:(11) dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan.”

a według ciebie powinno jak powinno być?
"oznajmiamy wam dzisiaj wielka radość, narodził się ..."
tu nie potrzebna znajomość greki , wystarczy zdrowy rozsądek
Danijel napisał/a:
mówi o tym że jakiś człowiek został zabrany do nieba i wrócił bo "słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać" zresztą jak by nie wrócił i tak nie miało by to znaczenia bo chodzi o sąd ostateczny

sąd ostateczny????
a czego nie lot na Marsa? :-P
Danijel napisał/a:
KK mówi przecież o 3 oddzielnych osobach Boskich współistotnych sobie

jeśli nie rozróżnia się Osób popada się w modalizm
jeśli rozróżnia się natury - mamy tryteizm
Danijel napisał/a:
Ap 20:9 mówi o wykonaniu wyroku sądu na grzesznej ziemii. Przecież niegodziwi nie będą mieli dostępu do nieba czy raju.

ale Biblia nie wspomina o orbitujących miastach
Danijel napisał/a:
κολπον może oznaczać łono pierś i kieszeń. Cały zwrot może być poprawnie przetłumaczony. Ale nawet z piersią to jest bajka.

bo nie o pierś ani o łono tu chodzi
Wyrażenie „na łonie (piersi)” oznacza wyróżnione miejsce na uczcie : „Jeden z uczniów Jego - ten, którego Jezus miłował - spoczywał na Jego piersi. εν τω κολπω ”(J 13:23).
łazarz , którego bogacz za życia nawet nie zauważał ,teraz jest honorowym gościem na Uczcie (która też jest symbolem)
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-10-20, 12:00   

Nie mogli wprost napisać, że chodzi o ucztę ? :roll:
Straszne to jest, że w tej książce nic nie jest tym czym być się zdaje.
A to, że łono nie jest łonem, to już całkowita załamka :mrgreen:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-10-20, 14:05   

Lukian napisał/a:
i Paweł w Trzecim Niebie/Raju, gdzie Jezus z Łotrem trafili po śmierci


Jasne jasne ,łotr szybciej był w niebie/raju,niż Paweł i inni Apostołowie. :xhehe: :xhehe: :xhehe:

A ponoć myślenie nie boli

A wszystko przez to,że po katolicku stawiano przecinki,których w manuskryptach nie było,jeszcze wtedy interpunkcyjnych znaków nie stosowano
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Danijel 


Wyznanie: Adwentysta Dnia Siódmego
Wiek: 33
Dołączył: 05 Wrz 2016
Posty: 117
Wysłany: 2016-10-21, 16:43   

"Nie chcemy, bracia, waszego trwania w niewiedzy co do tych, którzy umierają, abyście się nie smucili jak wszyscy ci, którzy nie mają nadziei. Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z Nim. To bowiem głosimy wam jako słowo Pańskie, że my, żywi, pozostawieni na przyjście Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy pomarli. Sam bowiem Pan zstąpi z nieba na hasło i na głos archanioła, i na dźwięk trąby Bożej, a zmarli w Chrystusie powstaną pierwsi. Potem my, żywi i pozostawieni, wraz z nimi będziemy porwani w powietrze, na obłoki naprzeciw Pana, i w ten sposób zawsze będziemy z Panem." 1 Tes 4:13- 17

Nikt nikogo nie wyprzedzi. Zmartwychwstaniemy razem z Pawłem i Piotrem oraz w tym samym czasie otrzymamy nagrody razem z nowym ciałem.
_________________
Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-10-21, 16:57   

Jachu napisał/a:
Jasne jasne ,łotr szybciej był w niebie/raju,niż Paweł i inni Apostołowie

owszem przez Pawłem ale razem z Jezusem
Łk 23:43 pau "Odpowiedział mu: „Zapewniam cię: Dzisiaj ze Mną będziesz w raju”."
:-P
Danijel napisał/a:
że my, żywi, pozostawieni na przyjście Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy pomarli. Sam bowiem Pan zstąpi z nieba na hasło i na głos archanioła, i na dźwięk trąby Bożej, a zmarli w Chrystusie powstaną pierwsi.

żywi nie wyprzedzą zmarłych w zmartwychwstaniu

bo "w między czasie" są z Jezusem:
2Kor 5:8 pau "Jesteśmy jednak pełni ufności i wolelibyśmy raczej opuścić ciało, a przebywać blisko Pana."
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-10-21, 17:06   

Lukian napisał/a:
Łk 23:43 pau "Odpowiedział mu: „Zapewniam cię: Dzisiaj ze Mną będziesz w raju”."


A taki zapis to fałszerstwo,znaki przestankowe dodano "po uważaniu"

W manuskryptach nie ma przecinków,średników,dwukropków itp

Według takiej narracji,to łotr powinien być o trzy dni szybciej w niebie niż Jezus,bo On dopiero Trzeciego Dnia Zmartwychwstał

:xhehe: :xhehe: :xhehe:
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-10-21, 17:20   

Jachu napisał/a:
Według takiej narracji,to łotr powinien być o trzy dni szybciej w niebie niż Jezus,bo On dopiero Trzeciego Dnia Zmartwychwstał

ale Jego dusza żyła:
Dz 2:27 bp "Bo nie zostawisz duszy mej w otchłani i nie pozwolisz, by święty twój uległ zniszczeniu."
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-10-21, 18:28   

Lukian napisał/a:
Dz 2:27 bp "Bo nie zostawisz duszy mej w otchłani i nie pozwolisz, by święty twój uległ zniszczeniu."


Przecież to Wasze: "wstąpił do piekieł,trzeciego dnia zmartwychwstał"
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
karol210


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 916
Wysłany: 2016-10-21, 22:14   

Zstapił do wymiaru piekielnego,,źle tłumaczone powinno brzmieć Szeol'' bo każdy przejdzie umarły przez szeol.A Jezus stamtąd oznajmił umarłym łaskę Bożą i wziął klucze otchłanii bo śmierć zwyciężył i stamtąd wyszedł znając drogę stamtąd może poprowadzić sprawiedliwych
_________________
Refleksja:

https://youtu.be/zfusL3xTKn4

http://m.ulub.pl/wojxsP7O...mnie-przyjmiesz
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-10-22, 08:17   

Trzecie Niebo, inaczej Raj, to nie jest miejsce, w którym przebywa Bóg.

Raj (παράδεισος) to inaczej trzecie niebo (i inne jego numeracje) będące częścią... Szeolu/ Hadesu. Tam według Księgi Henocha dotarł Henoch i tam znajdowały się złe duchy w więzieniach, które odwiedził po śmierci Jezus.

duchom zamkniętym w więzieniu. Zwykle w NT "duchy" bez dalszych określeń (por. Hbr 12:23), oznaczają "nadprzyrodzone istoty", a nie ludzkie dusze. w 1 Hen, księdze bardzo popularnej w okresie wczesnego chrześcijaństwa, Henoch, jako Boży posłaniec, udaje się do zbuntowanych aniołów (por Rodz 6:1-2) i ogłasza im, że zostali skazani na uwięzienie. Według tej tradycji, bunt aniołów wyraźnie łączy się z potopom. W późniejszej wersji opowiadania Henoch przechodzi przez nieba i spotyka zbuntowanych aniołów uwiezionych w drugim niebie. Historia Henocha w 1 P 3:19 jest przypisana zmartwychwstałemu Chrystusowi, który podczas wniebowstąpienia przeszedł przez wszystkie nieba. Zostały mu wówczas poddane wszystkie wrogie duchy. [Katolicki Komentarz Biblijny strona 1510]

Księga Henocha informuje nas natomiast o tym, że w trzecim niebie znajdowała się drzewo życia i... ogród Eden.

Chapter 8, VIII

1 And those men took me thence, and led me up on to the third heaven, and placed me there; and I looked downwards, and saw the produce of these places, such as has never been known for goodness.

2 And I saw all the sweet-flowering trees and beheld their fruits, which were sweet-smelling, and all the foods borne (by them) bubbling with fragrant exhalation.

3 And in the midst of the trees that of life, in that place whereon the Lord rests, when he goes up into paradise; and this tree is of ineffable goodness and fragrance, and adorned more than every existing thing; and on all sides (it is) in form gold-looking and vermilion and fire-like and covers all, and it has produce from all fruits.

4 Its root is in the garden at the earths end.

5 And paradise is between corruptibility and incorruptibility.

6 And two springs come out which send forth honey and milk, and their springs send forth oil and wine, and they separate into four parts, and go round with quiet course, and go down into the PARADISE OF EDEN, between corruptibility and incorruptibility.

7 And thence they go forth along the earth, and have a revolution to their circle even as other elements.

8 And here there is no unfruitful tree, and every place is blessed.

9 And (there are) three hundred angels very bright, who keep the garden, and with incessant sweet singing and never-silent voices serve the Lord throughout all days and hours.

10 And I said: How very sweet is this place, and those men said to me:


Cały tekst znajduje się TUTAJ, niestety także po angielsku.

Nieba (liczba mnoga) o różnych poziomach, wbrew nazewnictwu znajdowały się w Szeolu/ Hadesie, krainie umarłych. Przynajmniej na stan przed Zmartwychwstaniem Jezusa. Tam przebywały duchy upadłych aniołów oraz dusze ludzkie zanim Chrystus otworzył Niebo.

Co ciekawe, tam mogli też docierać ludzie żywi, dotarł tam oprócz Henocha np. sam Paweł:

(2) Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy w ciele - nie wiem, czy poza ciałem - też nie wiem, Bóg to wie - został porwany aż do trzeciego nieba. (3) I wiem, że ten człowiek - czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, /też nie wiem/, Bóg to wie - (4) został porwany do raju (Παράδεισον) i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać. [2 Kor 12: 2-4]

Motyw trzeciego nieba pojawia się też w innym dziele żydowskim, Apokalipsie Mojżesza

w Apokalipsie Mojżesza Adam zostaje zabrany do trzeciego nieba, które jest tam jedną z części raju. Co ważne, podobnie jak człowiek z historii Pawła, zostaje tam zabrany żywy. I tam właśnie umiera.

Raise him into paradise, even to the third heaven, and let him be there until that great and dreadful day which I am to bring upon the world. And the archangel Michael, having taken Adam, led him away, and anointed him, as God said to him at the pardoning of Adam.

Cały tekst jest TUTAJ, niestety znów po angielsku.

Zarówno Henoch (według Księgi Henocha) jak i Paweł nie dość że zostali porwani do owego raju żywi, to jeszcze stamtąd żywi wrócili. Po grzechu Adama i Ewy Niebo (w którym przebywał Bóg) było zamknięte dla ludzi. Także upadłe anioły zostały z tego Nieba wygnane. Paweł, Henoch (być może Eliasz) zostali porwani właśnie do jakiś poziomów Hadesu, które były określane jako nieba o konkretnej liczbie/ raj.

Niebiosa, w których przebywał Bóg określane są po prostu słowem οὐρανός (bez cyfry), tak jak zjawisko atmosferyczne.

Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie (οὐρανοῖς). [Mt 5: 16]

Tym samym, zarówno Jezus jak i Łotr nie mieli przebywać tam, gdzie Bóg, tylko w krainie zmarłych. Jezus po trzech dniach Zmartwychwstał, Łotr nie. Jezus natomiast wstąpił do Boga dopiero po wniebowstąpieniu, nie wcześniej.

P.S. Słowem paradiso określa się też w NT ogród Eden, dawny i przyszły.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-10-22, 10:53   

Cytat:
Przekład dosłowny: w tych ostatnich dniach przemówił do nas w (osobie) Syna, którego ustanowił dziedzicem wszystkiego i przez którego stworzył wszystko, co istnieje w czasie i przestrzeni.


http://www.trzybiada.pl/obrazki_zdjecia/63-002.jpg

[quote]Pierwsza epoka, od stworzenia do potopu, podlegała administracji aniołów. Apostoł Piotr nazywa ją "Pierwszym światem" (2 Piot. 3:6).

Druga wielka epoka, od potopu do ustanowienia Królestwa Bożego, znajduje się pod ograniczoną władzą Szatana, "księcia tego świata" i dlatego nazywa się "Teraźniejszym złym światem" (Gal. 1:4; 2 Piot. 3:7).

Trzecia epoka będzie "aż na wieki wieków" (Izaj. 45:17) pod Boskim zarządem jako Królestwo Boże. Nazwana jest też ona "Światem przyszłym", "w którym sprawiedliwość mieszka" (Żyd. 2:5; 2 Piot. 3:13).

Dzisiejszy świat, w którym żyjemy – "ten świat" (gr. kosmos, od słowa kosmeo – urządzać, upiększać) przemija tak, jak przeminął świat przedpotopowy, lecz literalna ziemia, jako mieszkanie dla człowieka, trwa na wieki (Izaj. 45:18; Kaz.Sal. 1:4). "Bóg świata tego", Szatan (2 Kor. 4:4), urządził ten świat po swojemu: Posłuszne sobie duchowieństwo Chrześcijaństwa uczynił symbolicznym niebem, zaś jego religijne społeczeństwa zorganizował wzajemnymi stosunkami jako symboliczną ziemię. To urządzenie świata przez księcia ciemności nikomu nie dało ani szczęścia, ani pokoju, ani życia wiecznego. Przyniosło zaś niezliczone krzywdy, zabijanie, cierpienia, choroby i ustawiczne żniwo śmierci. Dlatego nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus powiedział: "Królestwo moje nie jest z tego świata" i kazał modlić się: "Przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jak w niebie, tak i na ziemi..." (Mat. 6:10).

Założenie tego Królestwa miało dokonać się podczas Jego wtórego przyjścia. Ożywiony tą nadzieją lud Boży modlił się przez wieki o nadejście tego Królestwa, w którym skorumpowane kościelnicze "niebo" zostanie zastąpione „niebem" sprawiedliwej władzy Chrystusa i uwielbionego Kościoła, w którym odrodzona według zasad miłości ludzkość stanie się "nową ziemią", i w którym "morze" rozgniewanych narodów stanie się tylko przykrym wspomnieniem (2 Piot. 3:13; Obj. 21:1).
[/quote]

Kopia z książki Odwieczna Mądrość,- mam w posiadaniu

Cyt za "Trzy Biada"

Gdyby kogoś temat zainteresował głębiej,to może poczytać takie opracowanie/wykład :
http://www.nastrazy.pl/na...ik=trzecieniebo
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
karol210


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 916
Wysłany: 2016-10-22, 21:45   

ShadowLady86 napisał/a:
Trzecie Niebo, inaczej Raj, to nie jest miejsce, w którym przebywa Bóg.

Raj (παράδεισος) to inaczej trzecie niebo (i inne jego numeracje) będące częścią... Szeolu/ Hadesu. Tam według Księgi Henocha dotarł Henoch i tam znajdowały się złe duchy w więzieniach, które odwiedził po śmierci Jezus.

duchom zamkniętym w więzieniu. Zwykle w NT "duchy" bez dalszych określeń (por. Hbr 12:23), oznaczają "nadprzyrodzone istoty", a nie ludzkie dusze. w 1 Hen, księdze bardzo popularnej w okresie wczesnego chrześcijaństwa, Henoch, jako Boży posłaniec, udaje się do zbuntowanych aniołów (por Rodz 6:1-2) i ogłasza im, że zostali skazani na uwięzienie. Według tej tradycji, bunt aniołów wyraźnie łączy się z potopom. W późniejszej wersji opowiadania Henoch przechodzi przez nieba i spotyka zbuntowanych aniołów uwiezionych w drugim niebie. Historia Henocha w 1 P 3:19 jest przypisana zmartwychwstałemu Chrystusowi, który podczas wniebowstąpienia przeszedł przez wszystkie nieba. Zostały mu wówczas poddane wszystkie wrogie duchy. [Katolicki Komentarz Biblijny strona 1510]

Księga Henocha informuje nas natomiast o tym, że w trzecim niebie znajdowała się drzewo życia i... ogród Eden.

Chapter 8, VIII

1 And those men took me thence, and led me up on to the third heaven, and placed me there; and I looked downwards, and saw the produce of these places, such as has never been known for goodness.

2 And I saw all the sweet-flowering trees and beheld their fruits, which were sweet-smelling, and all the foods borne (by them) bubbling with fragrant exhalation.

3 And in the midst of the trees that of life, in that place whereon the Lord rests, when he goes up into paradise; and this tree is of ineffable goodness and fragrance, and adorned more than every existing thing; and on all sides (it is) in form gold-looking and vermilion and fire-like and covers all, and it has produce from all fruits.

4 Its root is in the garden at the earths end.

5 And paradise is between corruptibility and incorruptibility.

6 And two springs come out which send forth honey and milk, and their springs send forth oil and wine, and they separate into four parts, and go round with quiet course, and go down into the PARADISE OF EDEN, between corruptibility and incorruptibility.

7 And thence they go forth along the earth, and have a revolution to their circle even as other elements.

8 And here there is no unfruitful tree, and every place is blessed.

9 And (there are) three hundred angels very bright, who keep the garden, and with incessant sweet singing and never-silent voices serve the Lord throughout all days and hours.

10 And I said: How very sweet is this place, and those men said to me:


Cały tekst znajduje się TUTAJ, niestety także po angielsku.

Nieba (liczba mnoga) o różnych poziomach, wbrew nazewnictwu znajdowały się w Szeolu/ Hadesie, krainie umarłych. Przynajmniej na stan przed Zmartwychwstaniem Jezusa. Tam przebywały duchy upadłych aniołów oraz dusze ludzkie zanim Chrystus otworzył Niebo.

Co ciekawe, tam mogli też docierać ludzie żywi, dotarł tam oprócz Henocha np. sam Paweł:

(2) Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy w ciele - nie wiem, czy poza ciałem - też nie wiem, Bóg to wie - został porwany aż do trzeciego nieba. (3) I wiem, że ten człowiek - czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, /też nie wiem/, Bóg to wie - (4) został porwany do raju (Παράδεισον) i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać. [2 Kor 12: 2-4]

Motyw trzeciego nieba pojawia się też w innym dziele żydowskim, Apokalipsie Mojżesza

w Apokalipsie Mojżesza Adam zostaje zabrany do trzeciego nieba, które jest tam jedną z części raju. Co ważne, podobnie jak człowiek z historii Pawła, zostaje tam zabrany żywy. I tam właśnie umiera.

Raise him into paradise, even to the third heaven, and let him be there until that great and dreadful day which I am to bring upon the world. And the archangel Michael, having taken Adam, led him away, and anointed him, as God said to him at the pardoning of Adam.

Cały tekst jest TUTAJ, niestety znów po angielsku.

Zarówno Henoch (według Księgi Henocha) jak i Paweł nie dość że zostali porwani do owego raju żywi, to jeszcze stamtąd żywi wrócili. Po grzechu Adama i Ewy Niebo (w którym przebywał Bóg) było zamknięte dla ludzi. Także upadłe anioły zostały z tego Nieba wygnane. Paweł, Henoch (być może Eliasz) zostali porwani właśnie do jakiś poziomów Hadesu, które były określane jako nieba o konkretnej liczbie/ raj.

Niebiosa, w których przebywał Bóg określane są po prostu słowem οὐρανός (bez cyfry), tak jak zjawisko atmosferyczne.

Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie (οὐρανοῖς). [Mt 5: 16]

Tym samym, zarówno Jezus jak i Łotr nie mieli przebywać tam, gdzie Bóg, tylko w krainie zmarłych. Jezus po trzech dniach Zmartwychwstał, Łotr nie. Jezus natomiast wstąpił do Boga dopiero po wniebowstąpieniu, nie wcześniej.

P.S. Słowem paradiso określa się też w NT ogród Eden, dawny i przyszły.


Ciekawe nawet biblia potwierdza wymiary duchowe.Zapewne po śmierci nie zabraknie wrażeń.
Niektórzy określają to jako przedsionki piekła lub nieba,bo trzeba być martwym by tam dotrzeć do głownego wymiaru.
Czyściec tzw. katolicyzmie jest jednym też z wymiarów tylko tak został nazwany.
Ci co umierają nie widzą jeszcze Boga...ale daje się odczuć pomocną rękę jakby miłość Chrystusa
_________________
Refleksja:

https://youtu.be/zfusL3xTKn4

http://m.ulub.pl/wojxsP7O...mnie-przyjmiesz
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 12