Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niewolnictwo a Chrześcijaństwo
Autor Wiadomość
ZAMOS 
Lach

Pomógł: 76 razy
Wiek: 64
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 2104
Skąd: Wieś pod Warszawą
Wysłany: 2016-10-26, 11:24   

KobietaZMagdali napisał/a:
Rozmawiamy Zamosie na podstawie Biblii. Oburzają Cię opisane tam wzięcie łupów z Egiptu, nie oburza natomiast opis wieloletniej niewoli. I nie ma znaczenia czy Ty uznajesz te opisy za wiarygodne czy nie, bądź konsekwentny i trzymaj się całości

Ja nie odrzucam całej biblii i coś jednak wprawdzie niewiele, ale jednak wiarygodne jest. Nie ma jednak, ani jednego słowa o tym jakoby Egipcjanie napadli Żydów i ich zniewolili. Egipscy naukowcy historyczni zaprzeczają jakoby Izraelici w Egipcie byli kiedykolwiek, a tym bardziej w jakiejkolwiek niewoli. To jakbyś napisała, że obecna Polska jest w niewoli Unii Europejskiej do, której nasza biedna ojczyzna wstąpiła sama, nie wiedząc na co się tak naprawdę godzimy w niewolę wpadliśmy, ale to inna bajka. Wracając do Izraelitów w Egipcie i ich ucieczki po okradzeniu Egipcjan nie mogę przyjąć, iż to było dobre. Człowiek jak z niewoli ucieka to przy okazji nie okrada tego, który go niewolił, a ucieka nic z sobą nie zabierając. Normalny człowiek nie myśli jak przy tym się wzbogacić. Sposób w jaki Egipcjanie zostali oszukani i okradzenie nie wskazuje na niewolę Izraela, ponieważ nie jest możliwym, by jakiś niewolnik mógł pożyczyć od swego pana złote naczynia, albo ozdoby w tym bogate szaty. To totalna bzdura. Niewolnik w tamtych czasach od swego pana co najwyżej mógł dostać gliniana miskę na posiłek i nic więcej. Zatem jak by nie patrzył to było zwyczajne złodziejstwo i zrozumiałym jest, że władze Egiptu wysłały za złodziejami wojska. Może ty nigdy okradziona nie byłaś, więc tego tak nie doświadczając, nie potępiasz. Mnie okradziono wiele razy, więc ja złodziejstwo jakie by nie było potępiam. Jak mogę jeszcze usprawiedliwić kradzież jedzenia, czy ubrania jak jest zimno to już kradzież złota mnie oburza. Bardziej tylko wzburza we mnie opór przed zbrodnią niewinnych dzieci, starców i kobiet, a Izraelici robili to wszystko razem ze swym Bogiem. Tak więc co byś nie napisała na obronę tych podłości moja ich negatywna ocena pozostanie niezmienna.
 
 
Korn

Pomógł: 36 razy
Dołączył: 20 Kwi 2016
Posty: 659
Wysłany: 2016-10-26, 13:22   

Rabini wywiedli z Prawa jedno najważniejsze przykazanie, twierdzi się, że cala Tora sprowadzona jest do tego jednego przykazania. "Kochaj bliźniego jak siebie samego"

Zastanawiam się nad wykonalnością tego przykazania, zniewolonego człowieka-niewolnika.
Dlaczego taki człowiek nie dostał równych uczciwych szans, bo jakże zniewolony pozbawiony w zasadzie wolnej woli niewolnik może kochać swojego pana. No może w malej mierze niewolnik wielopokoleniowy, który urodził się niewolnikiem i przywykł do tej roli, może taki prędzej?

Była jednak spora część niewolników wojennych, czy też zniewoleni niewolnicy z wypraw łupieskich. A tacy raczej nienawidzili swoich panów do końca swojego życia.

Dlatego kłóci mi się to najważniejsze przykazanie z aprobatą niewolnictwa w Torze.
Faktem jest, że Tora stosuje dwie miary dla niewolników. Innym prawom podlegał Żyd a innym goj. Żyd służący swojemu żydowskiemu panu miał bezsprzecznie lepiej niż zniewolony goj.

To wszystko dalej nie zmienia faktu, że zniewolony niewolnik miał o wiele trudniej wykonać przykazanie Kochaj bliźniego....."

Widać z tego jak wielkim złem jest niewolnictwo, ono pozbawia Cię wolnej woli i możliwości stosowania się do tego przykazania.

Dlatego ja od dawna już myślę, że to jednak ludzka ręka i ludzki zamysł napisał te traktaty o niewolnikach w Torze, a nie prawdziwy nakaz Boga.

Bo jak wszyscy cały czas tu twierdzicie i piszecie, Bóg jest miłosierny, dobry, uczciwy, kochający swoje stworzenia. To dlaczego wszystkim nie daje równych szans, przecież wszyscy są dziełem rąk Jego. Dlaczego panu który ciemięży jest dużo łatwiej i prościej wykonać to przykazanie.

Ktoś po prostu, chciał włączyć do tego Boga i w ten sposób wytłumaczyć innym, przywilej luksusu posiadania darmowej siły fizycznej.

Niewolnictwo, które jest obecne i w naszych czasach, to najgorsze co mogli wymyślić ludzie.

[/list]
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3259
Wysłany: 2016-10-26, 13:45   

Korn,
bardzo prawidłowy jest Twój powyższy wywód. Ja całkowicie się zgadzam z tym, co napisałeś. Część poznania prawdy człowiek niesie w sobie, nawet jeśli ta część nie zgadza się z pismami.
Ludzie różne rzeczy i sprawy sankcjonowali "wolą Boga", ale to bzdura jest. Nawet Jezus wskazywał, że w pismach są teksty, które nie pochodzą od Boga, ale od człowieka.
 
 
kansyheniek 


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2507
Skąd: Kleve,Niemcy
Wysłany: 2016-10-27, 15:09   

Albertus napisał/a:

Tutaj nieco inne spojrzenie na chłopów pańszczyźnianych i ciekawe fakty na ich temat...


Tak,masz rację Albertusie,to zupełnie inne spojrzenie na pańszczyznę.Mało tego,ten artykuł to wręcz pochwała pańszczyzny :aaa: .
Włos mi się jeżył na głowie gdy to czytałem.
Najgorsze,że pisał to zawodowy historyk w stopniu doktora.
Pewnie doktorek zapomniał o rabacji galicyjskiej https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_galicyjska
Zapomniał o Jakubie Szeli https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Szela

Doktorek pisze:

Cytat:
„Zima była strasznie ciężka, mroźna, w śniegi zbyteczne obfita, tak dalece, że na potkaniu z ciężkością rozminąć się było. Ta zima trwała przez długi czas z wielkiem uprzykrzeniem ludziom, dla wyzimowania bydła, którego wiele i w wielu miejscach od głodu pozdychało. [...] Dla długiej zimy, ludzie karmiąc bydlęta ziarnem, sami potem jak siać, tak i jeść nie mieli co.

Osobliwa tylko łaska stała się w tym roku […] Adam Komorowski [...] będąc dzierżawcą wsi tutejszej Jazowska, in supplementum gromady dał złp. 2000. Z tych tedy pieniędzy wielu poddanych utrzymało się zasiawszy sobie.”

Polski chłop z pewnością nie żył w raju. Ale „miał przynajmniej zawsze z czego żyć”. To poczucie bezpieczeństwa w tak ciężkich czasach, było dla niego ważniejsze od wolności.Doktorek chyba zapomina,że panisko które dba o swoich chłopów w ciężkich chwilach nie robi tego z szeroko pojętego miłosierdzia,a z czystej kalkulacji.
Panisko wie,że jak 3/4 wiochy pójdzie do piachu,będą kłopoty,bo nie można było nigdzie kupić samych chłopów.

Cytat:
Sytuacja chłopów w Europie XIX wieku z czasem uległa znaczącej poprawie. Wszędzie. Także i na terytoriach byłej Rzeczpospolitej. Ale zanim to nastąpiło, los chłopa polskiego gwałtownie się pogorszył. Nie ma się więc co dziwić „sierotom po Rzeczpospolitej”, które po pierwszym rozbiorze zamiast cieszyć się formalną poprawą swojego statusu, uciekały do Polski pod opiekuńcze skrzydła szlachty.


No,tak zwierzę które urodziło się w niewoli,też nie poradzi sobie na wolności,a człowiek również jest zwierzęciem.

Autorem tego artykułu jest dr Radosław Sikora.Zastanawiałem się jak zawodowy historyk mógł coś takiego napisać.
Przyjrzałem się temu panu.
Pełno zdjęć tego pana jako szlachcica...
Albo ma fioła na punkcie szlachty albo ma pochodzenie szlacheckie.
Tak czy owak trochę mi się rozjaśniło.
_________________
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2591
Wysłany: 2016-10-27, 16:23   

Autor artykułu podaje przede wszystkim pewne ciekawe fakty.

Faktem jest że chłopi polscy uciekali z rejonów gdzie pańszczyzna była zniesiona do tych gdzie jeszcze funkcjonowała.

Faktem jest też to że w krajach gdzie nie było pańszczyzny chłopi niekoniecznie mieli lepiej pod względem materialnym a często raczej mieli gorzej.

Pomimo wolności osobistej byli często tak obciążeni podatkami że dosłownie , nie w przenośni, umierali z głodu.

Przytaczasz nie bardzo wiadomo do czego, wywołaną p-rzez Austriaków rzeź galicyjską.

W tym samym roku co rzeź galicyjska w Irlandii całkowicie wolni i niepańszczyźniani chłopi umierali z głodu

I w ciągu czterech lat zmarło z głodu milion ludzi.

Wystarczyły nadmierne i bezlitośnie ściągane podatki państwowe.

Wielki głód w Irandii

Widzę też że starasz się uderzyć w autora artykułu ad personam

Spróbuj raczej odnieść się do tego co napisał zamiast węszyć i śledzić jego życie osobiste.

Ja już napisałem że moim zdaniem pańszczyzna była złem i była upadkiem czasów nowożytnych po znacznie lepszych dla chłopów czasach późnego średniowiecza

Na pewno pańszczyzna ale i opieka pana podczas nieurodzaju oduczyła ludzi samodzielności i odzwyczaiła ludzi od planowania i dbania o swoją przyszłość materialną ale z drugiej strony zapewniał po prostu przeżycie co w innych krajach nie było wcale takie oczywiste.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 90
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10727
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-10-27, 16:43   

Korn napisał/a:
To wszystko dalej nie zmienia faktu, że zniewolony niewolnik miał o wiele trudniej wykonać przykazanie Kochaj bliźniego....."


A obowiązywały niewolników Przykazania ??? :aaa: A Pana???
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3642
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2016-10-27, 19:59   

Jachu napisał/a:
Korn napisał/a:
To wszystko dalej nie zmienia faktu, że zniewolony niewolnik miał o wiele trudniej wykonać przykazanie Kochaj bliźniego....."


A obowiązywały niewolników Przykazania ??? :aaa: A Pana???

a co to za pytanie od znawcy biblii?
Fakty są takie, że Paweł nie "zniósł" niewolnictwa, tylko apelował do sumień właścicieli niewolników o taką reakcję.
Cytat:
Dopiero w XVI w. Bartolomeo de las Casas, dominikanin, ostatecznie powiedział, że tak dalej być nie może, bo Bóg nie stawia ludzi w relacji pan-niewolnik. Niestety, zanim to dotarło do powszechnej świadomości ludzi upłynęło, jeszcze dużo czasu.

http://www.opoka.org.pl/b..._kobietach.html
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4441
Wysłany: 2016-10-27, 21:06   

Dezerter napisał/a:
Fakty są takie, że Paweł nie "zniósł" niewolnictwa, tylko apelował do sumień właścicieli niewolników o taką reakcję.


Fakty są takie, że Paweł apelował do niewolników, by nie próbowali stawać się ludźmi wolnymi. Nawet jeśli mają szansę stać się wolnymi, niech raczej korzystają z niewolnictwa.

(21) Zostałeś powołany jako niewolnik? Nie martw się! Owszem, nawet jeśli możesz stać się wolnym, raczej skorzystaj /z twego niewolnictwa/. (22) Albowiem ten, kto został powołany w Panu jako niewolnik, jest wyzwoleńcem Pana. Podobnie i ten, kto został powołany jako wolny, staje się niewolnikiem Chrystusa. [1 Kor 7: 21-22]

Oczywiście można to interpretować w świetle jego wiary w rychłą paruzję... ale zawsze fakt pozostaje faktem.

Natomiast w Liście do Efezjan mamy już pełną namowę, aby niewolnik nie próbował być wolnym człowiekiem, tylko był posłuszny swojemu panu! Ba, nawet porównuje posłuszeństwo ziemskiemu panu, do posłuszeństwa Chrystusowi.

(5) Niewolnicy, ze czcią i bojaźnią w prostocie serca bądźcie posłuszni waszym doczesnym panom, jak Chrystusowi, [Ef 6: 5]

Listo do Tytusa (niepawłowy) nie wymaga nawet komentarza

(9) Niewolnicy niech będą poddani swoim panom we wszystkim, niech się starają im przypodobać, niech się im nie sprzeciwiają, (10) niczego sobie nie przywłaszczają, lecz niech okazują zawsze doskonałą wierność, ażeby pod każdym względem stali się chlubą dla nauki naszego Zbawiciela, Boga. [Tyt 2: 9-10]

Dobry, posłuszny niewolnik jest chlubą Jezusa...


Jak dla mnie, mamy tutaj pełną pochwałę systemu i namowę do posłuszeństwa ziemskiemu panu.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...] 
 
KobietaZMagdali 


Wyznanie: katoliczka
Pomogła: 235 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 2125
Skąd: ze wsi :)
Wysłany: 2016-10-27, 23:10   

ZAMOS napisał/a:

Ja nie odrzucam całej biblii i coś jednak wprawdzie niewiele, ale jednak wiarygodne jest. Nie ma jednak, ani jednego słowa o tym jakoby Egipcjanie napadli Żydów i ich zniewolili. Egipscy naukowcy historyczni zaprzeczają jakoby Izraelici w Egipcie byli kiedykolwiek, a tym bardziej w jakiejkolwiek niewoli. To jakbyś napisała, że obecna Polska jest w niewoli Unii Europejskiej do, której nasza biedna ojczyzna wstąpiła sama, nie wiedząc na co się tak naprawdę godzimy w niewolę wpadliśmy, ale to inna bajka. Wracając do Izraelitów w Egipcie i ich ucieczki po okradzeniu Egipcjan nie mogę przyjąć, iż to było dobre. Człowiek jak z niewoli ucieka to przy okazji nie okrada tego, który go niewolił, a ucieka nic z sobą nie zabierając. Normalny człowiek nie myśli jak przy tym się wzbogacić. Sposób w jaki Egipcjanie zostali oszukani i okradzenie nie wskazuje na niewolę Izraela, ponieważ nie jest możliwym, by jakiś niewolnik mógł pożyczyć od swego pana złote naczynia, albo ozdoby w tym bogate szaty. To totalna bzdura. Niewolnik w tamtych czasach od swego pana co najwyżej mógł dostać gliniana miskę na posiłek i nic więcej. Zatem jak by nie patrzył to było zwyczajne złodziejstwo i zrozumiałym jest, że władze Egiptu wysłały za złodziejami wojska. Może ty nigdy okradziona nie byłaś, więc tego tak nie doświadczając, nie potępiasz. Mnie okradziono wiele razy, więc ja złodziejstwo jakie by nie było potępiam. Jak mogę jeszcze usprawiedliwić kradzież jedzenia, czy ubrania jak jest zimno to już kradzież złota mnie oburza. Bardziej tylko wzburza we mnie opór przed zbrodnią niewinnych dzieci, starców i kobiet, a Izraelici robili to wszystko razem ze swym Bogiem. Tak więc co byś nie napisała na obronę tych podłości moja ich negatywna ocena pozostanie niezmienna.


A więc Twoim zdaniem Żydzi nigdy nie byli w niewoli, ale uciekając z tej niewoli, w której nigdy nie byli podle okradli Egipcjan. Tak, to faktyczne ma sens :crazy: Skrajny antysemityzm odbiera zdolność logicznego myślenia. Jak mogli okraść Egipcjan skoro Twoim zdaniem nigdy w Egipcie nie byli.

Wypraszam sobie sugerowanie, że bronię jakichkolwiek podłości. Jedyne czego bronię to logiki, z której Ty robisz.....
_________________
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 48
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4237
Wysłany: 2016-10-28, 06:59   

ZAMOS napisał/a:
Ja nie odrzucam całej biblii i coś jednak wprawdzie niewiele, ale jednak wiarygodne jest


Czyli co jest wiarygodne według Ciebie, skoro prawie całą Biblię i naukę Pana Jezusa odrzucasz ?
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
kansyheniek 


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2507
Skąd: Kleve,Niemcy
Wysłany: 2016-10-28, 15:35   

Albertus napisał/a:
Autor artykułu podaje przede wszystkim pewne ciekawe fakty.


Fakty można przedstawić w różny sposób.Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Albertus napisał/a:

Faktem jest że chłopi polscy uciekali z rejonów gdzie pańszczyzna była zniesiona do tych gdzie jeszcze funkcjonowała.

Jak już pisałem,wieki niewoli zrobiły swoje.

Albertus napisał/a:
Faktem jest też to że w krajach gdzie nie było pańszczyzny chłopi niekoniecznie mieli lepiej pod względem materialnym a często raczej mieli gorzej.

Tak,szczytem marzeń pańszczyźnianego chłopa była miska pełna żarcia (żarcia,bo to co jedli nie bylo jedzeniem w naszym rozumieniu).
To też efekt wieków zniewolenia.

Cytat:
Pomimo wolności osobistej byli często tak obciążeni podatkami że dosłownie , nie w przenośni, umierali z głodu.


Nie przeczę. Pisałem,dlaczego szlachcic pomagał chłopu w trudnych chwilach.
Z miłości? Pana ruszyło sumienie?
Zapomnij.
Albertus napisał/a:
Przytaczasz nie bardzo wiadomo do czego, wywołaną p-rzez Austriaków rzeź galicyjską.


Przytoczyłem,bo (z artykułu):

Cytat:
Każdy wie, że "szlachta uciskała chłopów". Tyle, że ten aksjomat nie wyjaśnia, dlaczego chłopi po pierwszym rozbiorze Polski, obdarzeni przez austriackiego cesarza wolnością, uciekali do wciąż istniejącej Rzeczpospolitej.


A czasem mordowali panów. Podpuszczeni przez Austriaków,ale mordowali.

Albertus napisał/a:

W tym samym roku co rzeź galicyjska w Irlandii całkowicie wolni i niepańszczyźniani chłopi umierali z głodu
I w ciągu czterech lat zmarło z głodu milion ludzi.


W tym czasie w Polsce (no,państwo polskie wtedy nie istniało) też panowała ta zaraza?

Albertus napisał/a:
Widzę też że starasz się uderzyć w autora artykułu ad personam

Nie,chciałbym wiedzieć dlaczego zawodowy historyk napisał taką pochwałę pańszczyzny,co mi się w głowie nie mieści.
Cytat:
Ja już napisałem że moim zdaniem pańszczyzna była złem


I tu się zgadzam.
Pozdrawiam Albertusie
_________________
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 48
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4237
Wysłany: 2016-10-28, 17:36   

Nie ma o co się spierać.
Kto zna historię, to wie, że wszelkie ludy niewolnictwem się parały. Czy to poganie, czy chrześcijanie.Możemy najwyżej podyskutować jak te ludy obchodziły się z niewolnikami.
Bóg Jehowa jak na tamte czasy kazał się obchodzić bardzo miłosiernie.
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
Korn

Pomógł: 36 razy
Dołączył: 20 Kwi 2016
Posty: 659
Wysłany: 2016-10-29, 19:35   

Muszę przytoczyć wam parę faktów biblijnych, zanim dalej będziecie się ekscytować dobrodziejstwem niewolnictwa i "dobrymi panami"

Wywiódł Pan Izraelitów z niewoli egipskiej bo wielki krzyk i niedola doszła do jego uszu. Bóg ich wyprowadził i stali się ludźmi wolnymi.
Dawid modlił się, żeby tylko nie był biednym człowiekiem bo wtedy jego myśli i czyny mogły by być złe w oczach Boga, a od biedy do niewolnictwa to już mały kroczek. Przeważnie z biedy popadało się w niewolnictwo.

Jeżeli Bóg uważał niewolnictwo Izraelitów w Egipcie za złe, to o czym opowiada faryzeusz Paweł.
O dobrych panach??, którzy zamiast 50 batów, stosują tylko 20 swoim niewolnikom. Paweł faryzeusz uczeń rabina Gamaliela a nie zna historii egipskiej. Nie orientuje się w naturze wolnego człowieka. Co za bzdury opowiada? A najśmieszniejsze jest to, że ludzie to kupują i wierzą w to jako natchnioną prawdę.

Wśród Żydów jest wiele sporów i podziałów. Otóż Żydzi biblijni niefaryzejscy-nietalmudyczni, mówią, że Chrześcijaństwo stworzyli i wykreowali sami rabini wraz ze swoim wiernym członkiem Saulem-Pawłem. Cala kabalistyczna-filozofia Mesjaństwa pochodzi od faryzeuszy. Judaizm rabiniczny a w dalszej mierze-chasydzki rozdmuchał Mesjaństwo do niebotycznych rozmiarów. Dlatego Chrześcijaństwo Pawłowe poszło w podobnym kierunku, a nawet jeszcze dalej. Uznając Jezusa za Boga.

Paweł został posłany do sympatyków Jezusa aby oddzielić Żydów od Chrześcijan
taka była jego rola. Jego misją było uratowanie sekty faryzejskiej która popadała w niebyt w związku z odchodzeniem jej wyznawców do Chrześcijaństwa.

Trzeba w związku z tym przytoczyć słowa Mojżesza...Kiedyś wskrzesi Pan wam takiego samego jak ja, który wam wszystko wytłumaczy. A wiemy, że Mojżesz był zwykłym człowiekiem, żadnym Mesjaszem ani Bogiem.

Żydzi biblijni idee Judaizmu rabinicznego uważają za herezję. Niestety tak się stało, że to Żydzi rabiniczni mają pieniądze a więc i wszelkie środki opiniotwórcze i przekazują swoje nauki jako prawdy objawione.
 
 
Quinque 


Wyznanie: Katolickie - obrządek łaciński
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Gru 2017
Posty: 605
Wysłany: 2018-02-28, 20:29   

ShadowLady86 napisał/a:
Dezerter napisał/a:
Fakty są takie, że Paweł nie "zniósł" niewolnictwa, tylko apelował do sumień właścicieli niewolników o taką reakcję.


Fakty są takie, że Paweł apelował do niewolników, by nie próbowali stawać się ludźmi wolnymi. Nawet jeśli mają szansę stać się wolnymi, niech raczej korzystają z niewolnictwa.

(21) Zostałeś powołany jako niewolnik? Nie martw się! Owszem, nawet jeśli możesz stać się wolnym, raczej skorzystaj /z twego niewolnictwa/. (22) Albowiem ten, kto został powołany w Panu jako niewolnik, jest wyzwoleńcem Pana. Podobnie i ten, kto został powołany jako wolny, staje się niewolnikiem Chrystusa. [1 Kor 7: 21-22]

Oczywiście można to interpretować w świetle jego wiary w rychłą paruzję... ale zawsze fakt pozostaje faktem.

Natomiast w Liście do Efezjan mamy już pełną namowę, aby niewolnik nie próbował być wolnym człowiekiem, tylko był posłuszny swojemu panu! Ba, nawet porównuje posłuszeństwo ziemskiemu panu, do posłuszeństwa Chrystusowi.

(5) Niewolnicy, ze czcią i bojaźnią w prostocie serca bądźcie posłuszni waszym doczesnym panom, jak Chrystusowi, [Ef 6: 5]

Listo do Tytusa (niepawłowy) nie wymaga nawet komentarza

(9) Niewolnicy niech będą poddani swoim panom we wszystkim, niech się starają im przypodobać, niech się im nie sprzeciwiają, (10) niczego sobie nie przywłaszczają, lecz niech okazują zawsze doskonałą wierność, ażeby pod każdym względem stali się chlubą dla nauki naszego Zbawiciela, Boga. [Tyt 2: 9-10]

Dobry, posłuszny niewolnik jest chlubą Jezusa...


Jak dla mnie, mamy tutaj pełną pochwałę systemu i namowę do posłuszeństwa ziemskiemu panu.


No to co? Niewolnictwo starożytne było bardzo potrzebną i postępową praktyką. Zamiast zabijać dłużników czy jeńców zabierano ich do niewoli. Wiele królów było niewolnikami. Ludzie często z własnej woli zostawali niewolnikami(a nawet gladiatorami)

Sam nie miałbym problemu zostać niewolnikiem w tamtych czasach. O ile miałbym dobrego pana. Analogiczna sytuacja, czy ktokolwiek zniszczyłby
Rzeźbę Michała Anioła lub obraz Van-Goha? Niewolnicy byli "dobrem luksusowym"

Należy też rozróżnić niewolnictwo starożytne i nowożytne(takie Biblia potępia)
_________________
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"
 
 
tropiciel 


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 4962
Wysłany: 2018-03-02, 18:07   

największe zniewolenie ludzi przyniosły wszystkie religie, dlatego powinny być skasowane i to je czeka w niedalekiej przyszłości - o czym zapewnia Apokalipsa. Nie mają one nic wspólnego z prawdami duchowymi.
Kiedy prawdy duchowe zostają zniekształcone i przez to wprawione w ramki religii, to owocem tego nie jest w żadnym wypadku rozwój duchowy człowieka, lecz jego zacofanie. W rezultacie systemy religijne zniewalają ludzi, wypaczają ich charakter, skazując na formalizm, tradycję i zatracenie prawdziwie humanitarnych wartości.
Ileż to zbrodni, oszustw, różnych nadużyć dokonano w imię religii ! I każda religia chce pretendować do tej jedynej słusznej i prawdziwej. A każda jest zniekształceniem prostych prawd duchowych
.


__________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11