Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
JEZUS HISTORYCZNY..
Autor Wiadomość
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-11-09, 12:26   

kansyheniek napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
W jakiej kwestii ?


Ile masz lat?

W kwestii spisu do jasnej :crazy:


Ahaaaa ... w kwestii spisu ...
No to w kwestii spisu uważam, że Łukasz napisał, że Józef i Maria znaleźli się w Betlejem w związku ze spisem.
Tu można to znaleźć;
http://www.voxdomini.com.pl/valt/p-ew/03-lk-02.htm
Kolega uważa coś innego ?
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2016-11-09, 12:27   

Bobo napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
No widzisz Bobo, jak trzeba to potrafisz wspiąć się na wyżyny interpretacji, tak chętnie eksplorowane przez KrK.
Gratulacje :mrgreen:

Domyślam się, że to jakiś sarkazm :-D
Nie razi mnie to :-)
Jednak dopuszczam możliwość takiego spisy (fakty historyczne);
Dopuszczam narodziny Jezusa w Betlejem;
Dopuszczam możliwość spełnienia proroctwa z Micheasza 3:1,2.


EMET:
Że nieśmiało spytam Cię, 'Bobo'...
Świadomie napisałeś Micheasza 3:1, 2, czy też popełniłeś tzw. lapsus. gdyż powinno być [o ile?] Micheasza 5:1, 2?

Pozdr. Cię -- ;-)
Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-11-09, 12:28   

Bobo napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
Kol. Bobo zacytował zdanie, które wyjaśnia jak wyglądała organizacja spisów.
Zdanie to stwierdza, że jeśli ktoś jest poza domem, to na czas spisu powinien wrócić do domu.
Jest to zgodne z moimi przypuszczeniami.

OK! Więc w czym problem?
Z Kansyh. raczej też nie powinieneś mieć problemu ;-)
Wszak nie mówi on ani ZA ani PRZECIW :-D


Nie mam problemu, już przecież pisałem.
Kiedyś nie byłem pewien jakie były zasady spisów, ale Kol. Bobo podrzucił zdanie mówiące o tych zasadach.
To wyjaśniło wszystkie moje wątpliwości.
Może Koledzy mają jakieś problemy ? :-)
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
kansyheniek 


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2459
Skąd: Kleve,Niemcy
Wysłany: 2016-11-11, 09:19   

BoaDusiciel napisał/a:

No to w kwestii spisu uważam, że Łukasz napisał, że Józef i Maria znaleźli się w Betlejem w związku ze spisem.


Brawo Boa!
Genialna wypowiedź,iloraz inteligencji powyżej 160.
Moje gratulacje :-P
_________________
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-11-11, 09:41   

kansyheniek napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:

No to w kwestii spisu uważam, że Łukasz napisał, że Józef i Maria znaleźli się w Betlejem w związku ze spisem.


Brawo Boa!
Genialna wypowiedź,iloraz inteligencji powyżej 160.
Moje gratulacje :-P


Dzięki :oops:
Chętnie bym się zrewanżował tym samym, ale naprawdę nie mogę :mrgreen:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
kansyheniek 


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2459
Skąd: Kleve,Niemcy
Wysłany: 2016-11-11, 10:05   

BoaDusiciel napisał/a:
Chętnie bym się zrewanżował tym samym, ale naprawdę nie mogę


Posłuchaj "inteligencie",dla mnie Biblia nie jest księgą historyczną.
Ja się nie upieram przy wersji biblijnej.
Moglibyśmy normalnie podyskutować o problemie,ale jak widzę jak "dyskutujecie" (Ty i Nesto) to byłaby strata czasu.
_________________
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-11-11, 10:44   

kansyheniek napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
Chętnie bym się zrewanżował tym samym, ale naprawdę nie mogę


Posłuchaj "inteligencie",dla mnie Biblia nie jest księgą historyczną.
Ja się nie upieram przy wersji biblijnej.
Moglibyśmy normalnie podyskutować o problemie,ale jak widzę jak "dyskutujecie" (Ty i Nesto) to byłaby strata czasu.


:lol:
No to nie trać czasu, "geniuszu" :mrgreen:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-11-11, 15:30   

Dyskusja sie rozwinela merytorycznie,jak widze. :-D
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-11-11, 16:33   

Z nimi tak zawsze :-|
Nie dość że nie rozumieją cudzych wypowiedzi, to nawet nie rozumieją własnych pytań.
W dodatku sami włażą na forum, a potem marudzą że szkoda czasu.
Nie wiem jak temu zaradzić :->
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-11-11, 16:37   

Pokoja napisał/a:
Pozwolę sobie trochę na dostosowanie się do Twojej logiki.

W Piśmie Świętym nie jest napisane o bardzo wielu sprawach i wydarzeniach, o których informuje historia. Ja bardzo cenię sobie Pismo Święte i jego przekaz dla wszystkich ludzi, nawet tych, którzy go jeszcze tak nie odbierają. W związku z tym postanawiam, aby nie uznać wydarzeń historycznych, ponieważ nie zostały one opisane w Biblii. Dopóki nie zostaną zapisane, to ich nie uznam, lecz będę uparcie ignorował. Co Ty na to?

Uwazam,ze nie rozumiesz mojej logiki.Niczego nie ignoruje,wbrew temu co piszesz.Gdybym tak robil,nie byloby tej dyskusji.To co sugerujesz w swoich zdaniach powyzej,wyglada mniej wiecej tak,jakbym probowal komus wmowic,ze Ameryka nie istnieje,poniewaz nigdy tam nie bylem.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
Pokoja 
POSZUKIWACZ


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 11 Paź 2015
Posty: 707
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2016-11-12, 11:43   

booris napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Pozwolę sobie trochę na dostosowanie się do Twojej logiki.

W Piśmie Świętym nie jest napisane o bardzo wielu sprawach i wydarzeniach, o których informuje historia. Ja bardzo cenię sobie Pismo Święte i jego przekaz dla wszystkich ludzi, nawet tych, którzy go jeszcze tak nie odbierają. W związku z tym postanawiam, aby nie uznać wydarzeń historycznych, ponieważ nie zostały one opisane w Biblii. Dopóki nie zostaną zapisane, to ich nie uznam, lecz będę uparcie ignorował. Co Ty na to?

Uwazam,ze nie rozumiesz mojej logiki.Niczego nie ignoruje,wbrew temu co piszesz.Gdybym tak robil,nie byloby tej dyskusji.To co sugerujesz w swoich zdaniach powyzej,wyglada mniej wiecej tak,jakbym probowal komus wmowic,ze Ameryka nie istnieje,poniewaz nigdy tam nie bylem.


Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale w moim poście, z którego cytujesz w odniesieniu do Ameryki napisałbym tak:

Majowie Ameryki nie istnieli, ponieważ nie jest napisane o tym w Biblii.

Tak dla ścisłości, ja nie jestem ignorantem faktów historycznych, czyli takich, które przez wszystkich zostały uznane za bezsprzecznie potwierdzone.

W związku z tym Twoim postem może zechcesz się zapoznać z moim podsumowaniem dotychczasowej dyskusji w tym wątku, które znajdzie się w nim dalej.
_________________
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2016-11-12, 13:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pokoja 
POSZUKIWACZ


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 11 Paź 2015
Posty: 707
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2016-11-12, 12:50   PODSUMOWANIE z dotychczasowej dyskusji

PODSUMOWANIE z dotychczasowej dyskusji:

http://biblia.webd.pl/for...start=45#409009


ata333 napisał/a:
CZY JEZUS BYŁ POSTACIĄ HISTORYCZNĄ?

Faktem jest, że Jezusa jako postaci historycznej nie zauważają żadne z ówczesnych dokumentów, a Cesarstwo Rzymskie to państwo oparte na piśmie. Odnotowywane są znacznie drobniejsze sprawy niż przyjście Mesjasza na którego Żydzi z utęsknieniem oczekiwali. W dokumentach opisany został Jan Chrzciciel, św. Paweł, chrześcijaństwo, słowa o Jezusie nie ma. […]


Treść z Dz. 26:22-25 wyraźnie pokazuje, dlaczego w zapiskach Cesarstwa Rzymskiego, państwa opartego na piśmie brak jest informacji, potwierdzających historyczność Pana Jezusa. Dla Rzymian, którzy z obawy przed intrygami Żydów, ukrzyżowali wydanego im przez nich, niewinnego Pana Jezusa było czymś nie do przyjęcia, aby oni go przyjęli, jako Zbawiciela. Z tego powodu wolą Chrystusa mitycznego niż historycznego. Wyraz temu dali od IV wieku, kiedy to Cesarz nie Chrześcijanin stał się widzialną głową odstępczego KRK i miał decydujący wpływ na kształtowanie jego teologii i zasad wiary.

Dalej "ata333" przyznaje, że chociaż brak jest zapisów z czasów rzymskich, potwierdzających HISTORYCZNOŚĆ POSTACJI PANA JEZUSA, to jednak bardzo mocno jest to potwierdzone w opowieściach o postaciach historycznych, jak rzeź niewiniątek dokonana przez Heroda, […] występowała w opowieściach ludowych w tamtych czasach.

ata333 napisał/a:
historyczności postaci Jezusa raczej się nie podważa, co nie odnosi się do całości zapisów występujących w Nowym Testamencie.
http://biblia.webd.pl/for...&start=0#356817


"Anowi" w tej sprawie, słusznie zwróciła uwagę na fakt, że Herod miał motyw do utajnienia rzezi niemowlątek w Betlejem. Pośrednio chyba, wskazuje też na fakt (który ja uznaje na podstawie Łk. 2:1-4, że Herod za przykładem zarządzenia Cesarza Augusta sam w swoim królestwie i dla swoich celów dokonał spisu (nie musiał na nic w tej sprawie pozwalać Rzymianom), miał też motyw do utajnienia rzezi niemowlątek w Betlejem , gdyż on sam:

Pokoja napisał/a:
Anowi napisał/a:
synów mordował za zdradę stanu, a gdyby pozwolił na taki zapis nie przyznałby się do tchórzostwa? Bał się noworodka?


http://biblia.webd.pl/for...art=15#357434..
http://biblia.webd.pl/for...start=30#357446
http://biblia.webd.pl/for...start=30#357485


Bać się dorosłych pretendentów do tronu, to jeszcze coś, ale dysponując armią, bać się nawet oseska, to rzeczywiście tchórzostwo. Jak mógł sobie pozwolić to zapisać i ogłaszać przed Żydami?
W naszych czasach też sprawcy nie ogłaszali o Katyniu, obozach koncentracyjnych, a w tym o Holokauście, czy o Jedwabnem. Jednak pamięć ludu nie wygasła do dzisiaj, tak, że i wiele dokumentów jest już jawne, ale tajemnica zbrodni ludobójstwa nadal się broni, ponieważ sukcesor państwa nadal jej aktywnie broni.

W poście z 11XI2016r., godz. 20:02
http://biblia.webd.pl/for...start=45#409009
podałem wyjaśnienie dotyczące treści Łk. 2:39, którą uznaje się za:

ata333 napisał/a:
dodatkowy punkt.. dotyczący sprzeczności w ewangeliach.. (Luk 2:39)

Lukasz wogole nie nadmienia nic na temat jakiejkolwiek ucieczki do Egiptu.. ani rzezi niewiniatek..


Z Ew. Łk. 2:12, wyraźnie wynika, że że pasterze przybyli do dzieciątka Jezus, leżącego w żłobie, a mędrcy przybyli do domu, Mt. 2:16. Oznacza to, że Pan Jezus z rodzicami dłużej przebywali w Betlejem niż dzień, lecz ok. dwa lata, jak wynika z ustaleń Heroda, opartych na świadectwie mędrców, Mt. 2:11,16. Tylko w dzień spisu mogło zabraknąć miejsca w gospodzie, czy być może w domu krewnych, nadal tam mieszkających, lub gospoda była bliżej dla porodu niż dom dziedziczny.
Niedorzecznością byłoby się dopatrywać, że po dniu narodzin, już w nocy musieliby uchodzić do Egiptu. Ewangelista Łukasz opisał szczegółowo, tylko wydarzenia związane z narodzinami Pana Jezusa i z wydarzeniami w Świątyni w Jeruzalem, a te opisane w Mt. 2:1-23 wraz z tymi z Łk. 2:1-38 uznaje na ogólnej zasadzie:

Cytat:
A tak wykonawszy wszystko według zakonu Pańskiego, wrócili się do Galilei, do miasta swego Nazaretu. Luk 2:39 BG


Co należało do tego „WSZYSTKO”? Otóż należy do tego:

Pilne słuchanie Słowa – zakonu Jehowy
Cytat:
pilnie słuchać będziesz głosu Pana, Boga twego […]
posłusznym będziesz przykazaniom Pana, Boga twego, które ja dziś rozkazuję tobie, abyś ich strzegł, i czynił je.
P.Pr. 28:1-14


2. W Nazarecie

Przyjęcie Marii przez Józefa i poddanie się władzy zwierzchniej (Rz. 13:1-7) i udanie się na spis do Betlejem

2. W Betlejem

a) obrzezanie Pana Jezusa po ośmiu dniach jego życia,
b) oczyszczenie Marii po 40 dniach,

3. W Jeruzalem w świątyni

c) złożenie ofiary,
d) stawienie Pana Jezusa przed Jehową w świątyni i poświęcenie go,
e) przekazanie Pana Jezusa dla wielbienia Boga i błogosławienia jego rodziców

2a. W Betlejem

f) po przybyciu mędrców ze wschodu, głos Boży (anioł) nakazał Józefowi udanie się z Panem Jezusem do Egiptu

4. W Egipcie

g) wezwanie Józefa przez anioła Jehowy w celu powrotu z Panem Jezusem do ziemi Izraelskiej
Z EGIPTU WEZWAŁEM SYNA MEGO

Cytat:
oto Anioł Pański ukazał się we śnie Józefowi mówiąc: Wstawszy, weźmij to dzieciątko i matkę jego, a uciecz do Egiptu, a bądź tam, aż ci powiem; albowiem Herod będzie szukał dzieciątka, aby je zatracił. (14) Który wstawszy, wziął dzieciątko i matkę jego w nocy, i uszedł do Egiptu; (15) I był tam aż do śmierci Herodowej, aby się wypełniło, co powiedziano od Pana przez proroka, mówiącego: Z Egiptum wezwał syna mego.

(16) Tedy Herod ujrzawszy, że był oszukany od mędrców, rozgniewał się bardzo, a posławszy pobił wszystkie dziatki, które były w Betlehemie i po wszystkich granicach jego, od dwóch lat i niżej, według czasu, o którym się był pilnie wywiedział od mędrców.

(17) Tedy się wypełniło, co powiedziano przez Jeremijasza proroka, mówiącego: (18) Głos w Ramie słyszany jest, lament, i płacz, i narzekanie wielkie: Rachel płacząca synów swoich nie dała się pocieszyć, przeto, że ich nie masz.

(19) A gdy umarł Herod, oto Anioł Pański ukazał się we śnie Józefowi w Egipcie, (20) Mówiąc: Wstawszy, weźmij dzieciątko i matkę jego, a idź do ziemi Izraelskiej; albowiem pomarli ci, którzy szukali duszy dziecięcej. (21) A on wstawszy, wziął do siebie dzieciątko i matkę jego, i przyszedł do ziemi Izraelskiej. (22) Lecz gdy usłyszał, iż Archelaus królował w Judzkiej ziemi na miejscu Heroda, ojca swego, bał się tam iść; ale napomniany będąc od Boga we śnie, ustąpił w strony Galilejskie; (23) I przyszedłszy mieszkał w mieście, które zowią Nazaret, aby się wypełniło co powiedziano przez proroki: Iż Nazarejczykiem nazwany będzie. Mt. 2:13-23 BW

(39) A tak wykonawszy wszystko według zakonu Pańskiego, wrócili się do Galilei, do miasta swego Nazaretu. Luk 2:39 BG


Dopiero w ten to sposób, uczynili wszystko według Słowa Jehowy, które jako prawo obowiązuje wiecznie. I to nie litera, ale Duch, który ożywia. Tego Słowa Jehowy Boga słuchał, więc i Józef z Marią idąc do Betlejem na spis, gdyż mieli się podporządkować władzy zwierzchniej. Tym prawem Jego Słowa udali się do Egiptu i według niego powrócili do Nazaretu w Galilei. W ten to sposób wykonali wszystko według Słowa Jehowy.

ata333 napisał/a:
spis ludności.. za jakiegokolwiek z cesarzy Rzymu...
ani słowa o tak wielkim zamieszaniu w kronikach rzymskich.. ??


Nie ma w tym żadnego absurdu, ani jakiegoś zamieszania. Żydzi co roku szli w pielgrzymce na święto do Jerozolimy. W przypadku spisu, Herod zorganizował go tylko na podległym mu terytorium, a nie na terytorium rzymskim. Niektórzy Judejczycy, być może niewielu z obawy przed jego sposobem rządzenia nimi, uchodzili w inne strony Palestyny, ale zarządzenie Heroda, podobne temu rzymskiemu, ze względu na przeprowadzany spis, zobowiązywało ich do powrotu do swojego miejsca, dziedzicznej posiadłości.

Nie może tu mieć żadnego znaczenia ewentualny fakt, że:

ata333 napisał/a:
historycy na podstawie starozytnych inskrypcji.. m.innymi dziel
rzymskiego i zydowskiego historyka tamtych czasow.. czyli Tacyta i Flawiusza..dowiedli.. ze Kwiryniusz nie byl zarzadca Syrii w 6 wieku n. e. czyli 10 lat po smierci Heroda Wielkiego....
http://biblia.webd.pl/for...start=15#357420


Tak z humorem pisząc i dla poprawienia humoru innym jest to jawna sprzeczność!] :-D

Kwiryniusz nie byl przecież zarzadca Syrii w 6 wieku n. e. czyli 10 lat po śmierci Heroda Wielkiego..
Czy VI wiek mógł nastać 10 lat po śmierci Heroda? Musiałby on by umrzeć ok. 590 r.n.e! :roll:

Ewangelista napisał wiernie tylko tyle, że spis ludności wprowadził Cesarz. W Judei taki spis za jego panowania, odbył się wtedy, gdy Kwiryniusza był Namiestnikiem Judei. Taki zapis oznacza tylko to, że spis ludności przez Heroda, został sporządzony z własnej inicjatywy i dla własnych korzyści podatkowych, ale w ślad za przykładem Cesarza. Inni też pewnie przeprowadzali takie spisy.
http://biblia.webd.pl/for...start=45#409009

To cesarz zarządził spis całego podlegającego mu świata, a nie Herod, a królestwo Judzkie było tylko sprzymierzone z Rzymem, a nie mu podległe. Inaczej nie byłoby już Królestwem, a tylko prowincją Rzymu. Herod tylko wziął przykład i zastosował go w swoim królestwie, i to bez zarządzenia obowiązującego w stosunku do niego. W ślad za tym pomysłem przeprowadził spis ludności w królestwie Judzkim, w którym jako

EDOMITA BYŁ KRÓLEM także IZRAELITÓW I ICH PRZEBIEGLE MUSZTROWAŁ PO UPADKU ŻYDOWSKIEJ DYNASTII MACHABEUSZÓW,

gdy być może z powodu represji, dążyli do unikania bliskiego z nim kontaktu w Judeii.


To, co Ewangelista Łukasz napisał, że Cesarz zarządził, to nie jest równoznaczne, że taki spis w Syrii zaraz przeprowadził jej namiestnik Kwiryniusz. Co innego jest zarządzenie i czas jego wydania, a co innego, gdzie i kiedy został przeprowadzony w podległych Cesarzowi Augustowi w późniejszym czasie nowych prowincjach Cesarstwa.

Na pewno więcej Izraelitów z różnych pokoleń szło na święto do Jeruzalem, niż w tamtym czasie Judejczyków do Betlejem na spis, a wiarygodność spisu, według miejsca zamieszkania jest taka sama, jak wiarygodność spisu, według miejsca urodzenia. Herod ponadto mógł w ten sposób wykorzystać spis do musztrowania narodu.


Bobo napisał/a:
Na temat spisu ludności przy okazji narodzin Jezusa - tekst Biblii:

Cytat:
"A w owych dniach wyszło postanowienie Cezara Augusta, by dokonano spisu całej zamieszkanej ziemi (ten pierwszy spis odbył się wtedy, gdy namiestnikiem Syrii był Kwiryniusz); i wszyscy szli, aby ich zapisano, każdy do swego miasta" (Łukasza 2:1-3).


O Kwiryniuszu wspomina zarówno Tacyt, jak i żydowski historyk Flawiusz. Urządzanie takich spisów poświadcza edykt wydany przez jednego z rzymskich prefektów, a obecnie przechowywany w Bibliotece Brytyjskiej. Oto jego fragment:

Cytat:
"W związku z prowadzeniem spisu gospodarstw domowych zachodzi konieczność powiadomienia wszystkich, którzy z jakiejkolwiek przyczyny znaleźli się poza swymi okręgami administracyjnymi, iż winni powrócić do domu celem zadośćuczynienia zwykłej procedurze spisowej i pozostać na swej własnej roli" (Wiarygodność pism Nowego Testamentu pod red. R.Słapika).

Kiedy w30 roku p.n.e. Rzymianie podbili Egipt, spisywanie ludności było już sprawdzonym elementem egipskiej biurokracji. Zdaniem badaczy przejęli oni od Egipcjan system ewidencji i wdrożyli podobne procedury na całym obszarze swego imperium.
Egipski papirus ze 104 n.e. wzywający ludzi do powrotu do domu na spis, jest czasem przytaczany jako dowód na wymaganie odbycia takiej podróży ( Geoffrey W. Bromiley, International Standard Bible Encyclopedia: K-P, tom 3, Eerdmans 1995, str. 655).
Rzymianie często dostosowujący swoją administrację do warunków lokalnych, przeprowadzili spis ludności w Judei respektujący silne przywiązanie do żydowskich przodków i związków plemiennych.

Tak więc konieczność podróży podczas spisu to nie kwestia jakiejś logiki tylko faktu historycznego.
http://biblia.webd.pl/for...start=90#409491


Na podstawie powyższego, poniższa treść Łukasza 2:1-4 najbardziej przemawia do mni:

A w owych dniach wyszło postanowienie Cezara Augusta, by dokonano spisu całej zamieszkanej ziemi (państwa rzymskiego, Dn. 11:20).

Kwiryniusz zarządca tego spisu stał się namiestnikiem Syrii.

Tak więc wszyscy* szli, każdy do swego miasta, aby ich spisano".

Także Józef z Galilei z miasta Nazaretu, wstąpił też do ziemi Judzkiej, do miasta Dawidowego, które zowią Betlehem, (przeto iż on był z domu i z familii Dawidowej;).
(Łukasza 2:1-4).

*Także wszyscy - w domyśle Rzymianie i wszyscy inni z przyległych królestw nie będących jeszcze prowincjami.

Przy tym na uwagę zasługuje fakt, że w Mt. 2:18-21 nie jest napisane, gdzie Józef zamieszkiwał, gdy zaręczył się z Marią i gdy do niego przyszedł Anioł Jehowy. Natomiast w Łk. 1:26,27 jest napisane, że Maria zamieszkiwała w tym czasie w Nazarecie. Mogli się więc ewentualnie poznać w Jeruzalem na jakimś święcie, albo Józef przybył wcześniej do Nazaretu z powodu Heroda. lub z powodu trudnej sytuacji w dziedzictwie rodzinnym.

Fakt, że Maria była spokrewniona z Elżbietą (ŁK. 1:39-41), dodatkowo wskazuje na fakt, że jej pochodzenie było mieszane. Jej bezpośredni przodkowie pochodzili z rodu Judy i Lewiego, dlatego Pan Jezus, już według ciała odziedziczył prawo do Królestwa i Kapłaństwa (Królewskie kapłaństwo Melchizedekowe - to tak na marginesie).

Ponadto tekst z Mt. 2:19-23 wskazuje na przyczynę, dla której Józef mógł opuścić Betlejem i udał się do Nazaretu przed narodzeniem Pana Jezusa:

Cytat:
A gdy umarł Herod, oto Anioł Pański ukazał się we śnie JÓZEFowi w Egipcie, (20) Mówiąc: Wstawszy, weźmij dzieciątko i matkę jego, a idź do ziemi Izraelskiej; albowiem pomarli ci, którzy szukali duszy dziecięcej. (21) A on wstawszy, wziął do siebie dzieciątko i matkę jego, i przyszedł do ziemi Izraelskiej.
(22) Lecz gdy USŁYSZAŁ, IŻ ARCHELAUS KRÓLOWAŁ W JUDZKIEJ ZIEMI NA MIEJSCU HERODA, OJCA SWEGO, BAŁ SIĘ TAM IŚĆ; ale napomniany będąc od Boga we śnie, ustąpił w strony Galilejskie; (23) I przyszedłszy mieszkał w mieście, które zowią Nazaret, aby się wypełniło co powiedziano przez proroki: Iż Nazarejczykiem nazwany będzie. Mt. 2:19-23


Tekst ten wyraźnie wskazuje na zapewnienie Józefa, że brak jest podstaw do obawy o życie Pana Jezusa, gdyż pomarli już ci, którzy poszukiwali tego dziecięcia. Jednak Józef nadal bał się mieszkać w ziemi judzkiej. To pozwala wnioskować, że jego zamieszkiwanie w Nazarecie przed narodzinami Pana Jezusa było związane z obawą o własne życie. Inna przyczyna mogła także wynikać z ewentualnego faktu wielodzietności rodziców Józefa i trudnego utrzymania się całej rodziny z rodowego dziedzictwa jej przypadającego. Nazaret w Galilei pogan mógł być dla nich szansą na skuteczniejsze sprostanie potrzebom

BoaDusiciel napisał/a:
Bobo napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
jaki był sens ciągnięcia ze sobą kobiety w zaawansowanej ciąży ?

http://biblia.webd.pl/for...start=90#409497
mógł być taki:
1. Maria miała jakąś posiadłość, lub majątek i jej obecność była obowiązkowa.
2. Gdyby zaczęła rodzić, mąż wolał być przy tym, wszak miał się urodzić Mesjasz a to nie bagatela.

W Izraelu istniało coś takiego jak dziedziczna posiadłość. Ziemia i jakiś obszar należał do takiej a takiej rodziny. W Izraelu co 50 lat następował tzw. rok Jubileuszowy. To oznaczało, że jeśli nawet ktoś popadł w ubóstwo i musiał sprzedać swoją ziemię to po 50 latach ta czy siak wracała do niego, albo do jego potomków. Dziedziczna własność wg. prawa Izraelskiego była nienaruszalna.
Nawiązując do spisu w czasach Józefa i Marii - oni też mieli swoją dziedziczną własność. […] Rzymianie orientując się w tych regułach, mogli spisać ludzi i ich majątek wg. tej Izraelskiej reguły. To oznaczało, że każdy musiał wrócić do 'swojego miasta'.


W związku z prowadzeniem spisu gospodarstw domowych zachodzi konieczność powiadomienia wszystkich, którzy z jakiejkolwiek przyczyny znaleźli się poza swymi okręgami administracyjnymi, iż winni powrócić do domu celem zadośćuczynienia zwykłej procedurze spisowej i pozostać na swej własnej roli”
... nakazuje […] wrócić do miejsca stałego zakwaterowania ?
jeśli ktoś jest poza domem, to na czas spisu powinien wrócić do domu.
... winni powrócić do domu celem zadośćuczynienia zwykłej procedurze spisowej i pozostać na swej własnej roli ...


„Bobo” w dobrym kierunku zwraca uwagę na fakt, dlaczego Maria nie urodziła w domu, w którym później przebywała przez ok. 2 lata, Mt. 2:11,16

Bobo napisał/a:
kansyheniek napisał/a:
Bobo [… jeżeli] Józef lub Maria mieli jakąś posiadłość w Betlejem. […] po ki czort szukali "gospody" by się w niej zatrzymać skoro 100 m dalej mieli willę ;-)


Załóżmy, że rodzice Józefa lub Marii wciąż tam żyli i mieszkali... poród nie wybiera :-) Ile czasu potrzebuje kobieta, aby po odejściu wód płodowych urodzić? […] Nawet jeśli to było 100-500 metrów? Nie wiem, ale różnie z tym bywa. Czas naglił.
Po drugie...
Józef z Marią w Biblii nie rysują się na bogatych ludzi. Raczej są ubogą rodziną. Nie wiemy jaki układ majątkowy zastał ich przy porodzie Jezusa. Biblia podaje, że w Betlejem był tłok. A co jeśli Józef nie był pierworodnym? Sprawy się komplikują.


Tak więc wierzę, że odczytanie tego, co napisano w taki sposób, abyśmy poznali, że Pan Jezus jest Chrystusem Synem Boga Żywego i abyśmy mieli nadzieję na zbawienie na podstawie pism jest możliwe. Jest możliwe, pomimo tego, że dostępne są nam tylko, jakby dwuwymiarowe rzuty, które mają na celu dać nam podstawę do odczucia, jaka jest

PRAWDA ŻYWEJ KSIĘGI SŁOWA BOŻEGO, KTÓRĄ JEST JEZUS CHRYSTUS

booris napisał/a:
Nie umiał pisać?


Umiał pisać, ale jego istotą działania, jako żywego Słowa Bożego było być między ludźmi, aby wziąć na siebie ich upadki i grzechy i w bezpośredni sposób pokazać im drogę zbliżenia się do Boga

Pismo Święte informuje, że Pan Jezus pisał nawet na ziemi, gdy wystawiono go na próbę w sprawie kobiety przyłapanej na cudzołóstwie, a oskarżyciele nie posiadali legitymacji prawnej, aby ją oskarżyć. Być może Pan Jezus pisząc, zwrócił ich uwagę na ten fakt, dlatego ich sumienie ruszyło, bo nikt z nich nie był mężem tej niewiasty, J. 8:3-9.

booris napisał/a:
Dla takiego człowieka jestem pełen szacunku. Dla tych którzy wynaturzyli Jego przesalanie, absolutnie nie. A przesłanie jest proste.


Obecnie wypełnia się znak czasu, świadczący o tym, że żyjemy w dniu ostatecznym:

Cytat:
A Jezus zawołał donośnym głosem: Kto wierzy we mnie, nie we mnie wierzy, ale w tego, który mnie posłał. (45) Kto mnie widzi, widzi tego, który mnie posłał. (46) Ja jako światłość przyszedłem na świat, aby nie pozostał w ciemności nikt, kto wierzy we mnie. (47) A jeśliby kto słuchał słów moich, a nie przestrzegał ich, Ja go nie sądzę; nie przyszedłem bowiem sądzić świata, ale świat zbawić. (48) Kto mną gardzi i nie przyjmuje słów moich, ma swego sędziego: SŁOWO, KTÓRE GŁOSIŁEM, SĄDZIĆ GO BĘDZIE W DNIU OSTATECZNYM; (49) bo ja nie z siebie samego mówiłem, ale Ojciec, który mnie posłał, On mi rozkazał, co mam powiedzieć i co mam mówić. (50) I wiem, że przykazanie jego jest żywotem wiecznym. Przeto, co Ja wam mówię, mówię tak, jak mi powiedział Ojciec.


Obecnie w „ogniu kontrowersji”, wychodzą na jaw błędy, czy nawet świadome manipulacje w tłumaczeniu Pisma Świętego z języków oryginału na język narodowy. Ten „ogień kontrowersji” doświadcza wszystkiego. Widać to wyraźnie na forach internetowych. Jest to dowód, że żyjemy w TYSIĄCLETNIM DNIU OSTATECZNYM.

„OGIEŃ KONTROWERSJI TO ZNAK CZASU”. On doświadcza wszystkiego, co na podstawie błędów i manipulacji tekstem, zbudowano na fundamencie Chrystusowym:

Cytat:
Albowiem fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus. (12) A czy ktoś na tym fundamencie wznosi budowę ze złota, srebra, drogich kamieni, z drzewa, siana, słomy, (13) to wyjdzie na jaw w jego dziele; dzień sądny bowiem to pokaże, gdyż w ogniu się objawi, a jakie jest dzieło każdego, wypróbuje ogień. (14) Jeśli czyjeś dzieło, zbudowane na tym fundamencie, się ostoi, ten zapłatę odbierze; (15) jeśli czyjeś dzieło spłonie, ten szkodę poniesie, lecz on sam zbawiony będzie, tak jednak, jak przez ogień. 1Kor. 3:11-15
_________________
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-11-12, 13:12   

Jeśli nawet nikt nie podważa historyczności osoby Jezusa, to co z tego ?
Ja nie podważam opinii, że istniał Jarosław Kaczyński, Prezydent RP, który zginął pod Smoleńskiem.
Ale podważam opinię, że istniał Jarosław Kaczyński, Prezydent RP, który poległ pod Smoleńskiem.
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-11-12, 17:30   

Edit: miało być LECH Kaczyński, sorki ;-)
Żeby nie było na mnie, jakby co :animrumru:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Pokoja 
POSZUKIWACZ


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 11 Paź 2015
Posty: 707
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2016-11-12, 20:42   

BoaDusiciel napisał/a:
Jeśli nawet nikt nie podważa historyczności osoby Jezusa, to co z tego ?
Ja nie podważam opinii, że istniał [... LECH] Kaczyński, Prezydent RP, który zginął pod Smoleńskiem.
Ale podważam opinię, że istniał [... LECH] Kaczyński, Prezydent RP, który poległ pod Smoleńskiem.


Jarosław
[... LECH] - poprawiłem Ci.

Chyba nie będziesz w stanie udowodnić słuszności swojego podważania, dopóki strona Polska i Rosyjska nie zakończą śledztwa. Trwa już 6.5 roku, a są tylko opinie jednych, że zginął, a drugich, że poległ.

Jeżeli świadek przestępstwa twierdzi, że je popełniono, to ma do tego prawo. Dopóki jednak tego nie udowodni, to może być oskarżony o pomówienia itp., ale skoro nikt go do takiej odpowiedzialności za słowo nie pociąga, to potencjalnie istnieje możliwość, że je udowodni.
_________________
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 12