Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Łotr nie jest w Raju
Autor Wiadomość
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-10-29, 13:45   

Krystian napisał/a:
Odbicie biblijnego potopu znajdziemy również w mitach. np Sumerów, co nie oznacza, że te mity
są wiarygodne.

Krystian,niestety jest na odwrot.Otoz dzieki temu,iz poznalismy sumeryjski mit o potopie,wiarygodny przestaje byc opis biblijny.To kopia.Sprawdz.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-10-29, 16:31   

Krystian napisał/a:
Adminko, abym sam za dużo nie pisał w tej kwestii, skorzystam z postu Rethela, który napisał na fb, a z którym się zgadzam.


Tak jak pisałam wcześniej, kanon Pisma nie istniał w czasach pisania Listów i Ewangelii. Natomiast Juda wyraźnie cytował Księgę Henocha uważając ten cytat za oryginalne słowa Henocha. Nie jakiś tam sobie cytat.

Wielu autorów NT inspirowało się tą Księgą. Tym samym autorzy obecnego NT nie mieli problemów z kanonem czy jego brakiem. Co do Twojej akceptacji samej treści Henocha, nie musisz jej akceptować. Ale akceptował ją autor listu Judy i Kościół co najmniej do przełomu II i III w. To starczy.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-11-07, 14:23   

Cytat:
Jakby nie było, to można zauważyć pewną prawidłowość, że im grubszy kanon, tym dany kościół słabiej prosperował. Czym miał chudszy, tym lepiej na tym wychodził.

Kościół etiopski stał się słaby, kiedy Etiopia została odseparowana od reszty chrześcijańskiego świata, kiedy to muzułmanie podbili tych, co mieli mniejszy kanon i z szybka stali się muzułmanami. Znowu Etiopia przez wieki opierała się muzułmanom i do dziś zachowała swój chrześcijański charakter, w przeciwieństwo do tych ziem, gdzie kanon był mniejszy, czyli cała Afryka Północna czy Azja Mniejsza. Jakby to taki Kościół Katolicki czy Protestancki był odseparowany od reszty chrześcijańskiego świata, gdzie ten jeden kraj otaczaliby sami agresywni niewierni, śmiem twierdzić, że mogliby wyjść jeszcze gorzej niż dzisiejszy Kościół Etiopski. Bizancjum, czyli cała Azja Mniejsza została podbita, byli tam chrześcijanie, którzy mieli mniejszy kanon - skutek? Region ten ma charakter islamski. To samo Egipt, dziś też ma charakter muzułmański, gdzie chrześcijanie stanowią tam dużą mniejszość. A Etiopia? Mimo, że odseparowana, a więc mająca znacznie mniejsze możliwości niż Bizancjum, to do dziś jest chrześcijańska, opierając się muzułmańskim najazdom. To ma być słabość?

Cytat:
Być może coś w tym jest, bo Kościół etiopski ma najgrubszy kanon, a najmizerniejsze owoce.

Pewnie tymi owocami było nawracanie ogniem i mieczem oraz stosy. Tak, w tym katolicyzm i protestantyzm przoduje. Pod tym względem owoce Kościoła etiopskiego są mizerne.

Cytat:
Co do tego, że jest cytowana przez Judę: w Biblii jest wiele cytatów. Są nawet cytowane zupełnie niereligijne dzieła poetyckie i filozoficzne, są obszerne cytaty urzędowych dokumentów - ale wcale to nie znaczy, że całość z której został wzięty taki cytat jest natchniona albo, że taki utwór ma być częścią Biblii.
Apostoł Paweł cytuje nawet jakieś pogańskie teksty i co z tego? Mógłby nawet któryś z apostołów zacytować "Pana Tadeusza", "Iliadę", "Odyseję" albo "Krzyżaków", jeśli uznałby, że jest taka potrzeba, ale to wcale nie czyniłoby tych utworów częścią Biblii, ani nie świadczyło o tym, że są natchnione.

Jest różnica w cytowaniu osoby, którą nie uznaje się za autorytet religijny, (a więc pismo niereligijne) gdzie dane słowa przypisuje się osobie, gdzie w zasadzie nie ma znaczenia czy rzeczywiście te słowa pochodzą od niej czy nie.
W przypadku Judy, to dla chrześcijan, jak i dla Żydów Henoch to wielka postać biblijna i przypisywanie jej słów, które tak naprawdę nie byłyby od niej, nadszarpywałoby całkowicie autorytet tej religii, bo co to za religia, w której wielkim postaciom tej religii, przypisuje się kłamliwe słowa i się w nie wierzy.

Cytat:
Zakładając więc, że księga praaaadziadka Henia jest prawdziwa i natchniona, trzeba powiedzieć, że fakt autentyczności nie czyni jej Biblią. Zatem, nie ma to dla nas znaczenia czy ta księga jest prawdziwa, bo gdyby była na tyle istotna aby być częścią teologii biblijnej, to już dawno znalazłaby się w kanonie.

Nie ma znaczenia, gdyż słowo "Biblia" jest tylko pustym słowem (nie używanym przez pierwszych chrześcijan), oznaczającym księgę. To jakie treści składają się na ową księgę to kwestia indywidualna (problemem tym zajmowano się dopiero w drugiej połowie II wieku). Dla Ciebie nigdy nie będzie częścią Biblii, którą sam uznajesz, dla innych będzie Biblią. Więc tak naprawdę słowo przeciwko słowu, nic więcej. Ktoś nie uznaje Twojej Biblii, ktoś uznaje Twoją Biblię, tak to działa.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-11-07, 18:30   

PS. Proszę nie przytaczać wypowiedzi i poglądów osób zbanowanych (Rethel). Każdy użytkownik, który może tutaj pisać, ma pisać sam za siebie. Każdy odpowiada za siebie, nie za kogoś. Jeśli w kolejnych wypowiedziach pojawią się cytaty lub poglądy Rethela - cały komentarz zostanie usunięty. Jeśli temat ma być kontynuowany, to nie może w żaden sposób przywoływany lub przytaczany być zbanowany user.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-11-23, 07:59   

booris napisał/a:
Krystian napisał/a:
Odbicie biblijnego potopu znajdziemy również w mitach. np Sumerów, co nie oznacza, że te mity
są wiarygodne.

Krystian,niestety jest na odwrot.Otoz dzieki temu,iz poznalismy sumeryjski mit o potopie,wiarygodny przestaje byc opis biblijny.To kopia.Sprawdz.


Moim zdaniem sugestia boorisa jest myląca. Nie można zapominać, że Sumerowie jako pierwsi wymyślili pismo. Nikt wcześniej tą metodą nie przekazywał następnym pokoleniom historycznych informacji, co nie świadczy o tym, że nie były one, znacznie wcześniej, przekazywane ustnie. Może komuś, kto od początku powstania ludzkości walczy z Bogiem zależało, żeby ludzie myśleli tak jak booris?

Na potwierdzenie mogę przytoczyć przykłady wielu podobnych opisów. Potop był wydarzeniem bez precedensu, totalną zagładą tamtego świata, czymś, czego nigdy wcześniej nie było i już nigdy więcej nie nastąpi;

Cytat:
Rodz 8;21,22 BT (21) Gdy Jahwe poczuł miłą woń, rzekł do siebie: Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem. (22) Będą zatem istniały, jak długo trwać będzie ziemia: siew i żniwo, mróz i upał, lato i zima, dzień i noc.

Rodz 9;12-15 BT (12) Po czym Bóg dodał: A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: (13) Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. (14) A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, (15) wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego jestestwa.


Taki kataklizm nie mógł przejść bez echa i być zapomniany przez ocalałych ludzi. Nie można zapomnieć, że jeszcze przez około 500 lat po potopie żył naoczny świadek tych wydarzeń którym był Sem, jeden z trzech synów Noego. Zaledwie dziesięciu lat brakło staremu Semowi aby został świadkiem narodzin Jakuba ... tego Jakuba.

Wydaje się zatem rzeczą naturalną, że przekazy ustne trafiały do kolejnych pokoleń i w miarę zaludniania się ziemi trafiły do różnych kultur. Do dziś wiele pierwotnych plemion przekazuje nadal historię o wielkiej wodzie, która kiedyś zabrała życie wielu ludziom.

Ich relacje pokrywają się z doniesieniami po raz pierwszy zapisanymi przez Sumerów, z którymi nigdy nie mieli styczności i nie znali ich pisma.

The International Standard Bible Encyclopedia (red. G. W. Bromiley, 1982, t. 2, s. 319) donosi:

Cytat:
"Opowieści o potopie odkryto niemal u wszystkich plemion i ludów. Chociaż najpopularniejsze są w Azji i na wyspach sąsiadujących z nią od południa, jak również w Ameryce Północnej, to odnaleziono je właściwie na każdym kontynencie. Łącznie poznano dotąd aż 270 tego rodzaju legend (...) Powszechność takich podań uważa się na ogół za dowód na to, że w jakimś potopie ludzkość doznała totalnej zagłady i że wywodzi się z jednego miejsca, a nawet od jednej rodziny. Większość przekazów, choć może nie wszystkie, najwyraźniej odnosi się do tego samego potopu.


Tak więc, według mnie, twierdzenie boorisa, że "dzieki temu,iz poznalismy sumeryjski mit o potopie,wiarygodny przestaje byc opis biblijny.To kopia" ... jest nieprawdziwe.
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-11-23, 14:57   

eksplorator napisał/a:
Moim zdaniem sugestia boorisa jest myląca. Nie można zapominać, że Sumerowie jako pierwsi wymyślili pismo. Nikt wcześniej tą metodą nie przekazywał następnym pokoleniom historycznych informacji, co nie świadczy o tym, że nie były one, znacznie wcześniej, przekazywane ustnie

Sumerowie niekoniecznie byli wynalazcami pisma.
https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/03/15/symbole-vinca-najstarsze-pismo-swiata-czy-zwykle-znaki/
eksplorator napisał/a:

Taki kataklizm nie mógł przejść bez echa i być zapomniany przez ocalałych ludzi.

Ktorych ocalalych ludzi?Ocalal tylko Noe z rodzina.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-11-23, 15:20   

booris napisał/a:
eksplorator napisał/a:
Moim zdaniem sugestia boorisa jest myląca. Nie można zapominać, że Sumerowie jako pierwsi wymyślili pismo. Nikt wcześniej tą metodą nie przekazywał następnym pokoleniom historycznych informacji, co nie świadczy o tym, że nie były one, znacznie wcześniej, przekazywane ustnie

Sumerowie niekoniecznie byli wynalazcami pisma.


"Historia pisma sięga Mezopotamii, ojczyzny Sumerów. To 3000 lat p.n.e cywilizacja"
http://zapytaj.onet.pl/Ca...lazl_pismo.html

"Pismo klinowe – jedna z najstarszych na świecie odmian pisma, powstała na Bliskim Wschodzie, stworzona najprawdopodobniej przez Sumerów ok. 3500 lat p.n.e."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pismo_klinowe

Pismo klinowe jest to najstarsza na Bliskim Wschodzie odmiana pisma, stworzona przez Sumerów. Nazwa pochodzi od kształtu znaków odciskanych na glinianych tabliczkach za pomocą kawałka trzciny. Pismo miało charakter ideograficzno-symboliczny. Najstarsze znane teksty pochodzą z ok. 3000 p.n.e.
http://sciaga.pl/tekst/103552-104-historia-pisma

Oficjalnie, to Sumerowie jako pierwsi zaczęli używać pisma piktogramicznego!


booris napisał/a:
eksplorator napisał/a:


Taki kataklizm nie mógł przejść bez echa i być zapomniany przez ocalałych ludzi.

Ktorych ocalalych ludzi?Ocalal tylko Noe z rodzina.


No właśnie od nich! Od kogo niby wywodzi się po potopowa ludzkość?
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-11-23, 18:54   

eksplorator napisał/a:
Oficjalnie, to Sumerowie jako pierwsi zaczęli używać pisma piktogramicznego!

Przypuszczalnie tak,ale na pewno nie oficjalnie.
http://sjp.pwn.pl/sjp/oficjalny;2494227
eksplorator napisał/a:

booris napisał/a:
eksplorator napisał/a:


Taki kataklizm nie mógł przejść bez echa i być zapomniany przez ocalałych ludzi.

Ktorych ocalalych ludzi?Ocalal tylko Noe z rodzina.


No właśnie od nich! Od kogo niby wywodzi się po potopowa ludzkość?

Nie wydaje Ci sie dziwne,ze zapamietali potop,ale tego za co i kto go zeslal juz nie?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Potop
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-11-24, 09:45   

Twój problem booris, polega na tym, że Ty ciągle szukasz dziury w całym i nie satysfakcjonują Cię proste i logiczne rozwiązania ... może dlatego właśnie, że są zbyt proste i zbyt logiczne?

Twoje motto brzmi;

- Bóg nie istnieje,
- Biblia to Księga, którą napisali ludzie wmawiający innym, że tak im nakazał Bóg,

Wszystko u Ciebie kręci się wokół tych dwóch tez, i dlatego negujesz to, do czego nie przyznaje się współczesna nauka, która jest nazbyt chełpliwa i zadufana, aby uznać dominację Stwórcy. Tak właśnie jest z 'Potopem', który postrzegają za nazbyt anachroniczny, archaiczny, niedorzeczny, czyli jednym słowem ... przedpotopowy.

Ten historyczny fakt, dokładnie opisany w Biblii, jest solą w oku np. ewolucjonistów, dla których nagłe zniknięcie setek gatunków zwierząt, w jednej niemalże chwili, jest niezrozumiałe i tłumaczone na dziesiątki sposobów ... od uderzenia w ziemię planetoidy, po ochłodzenie klimatu, gwałtowny spadek światowego poziomu morza (nawet o 100 metrów), intensywna działalność wulkaniczna itd.

Znajdowane w wysokich partiach gór ślady stworzeń morskich, które osiadały na nich w miarę opadania wód potopu, dobrze zachowane szczątki dużych roślinożerców, nosorożców czy mamutów, w różnych zakątkach świata, z niestrawionym jeszcze pokarmem w żołądkach czy wręcz nieprzeżutymi szczątkami roślin między zębami, świadczy niezbicie, że musiały zginąć nagle.

Mało kto wie, że w samej tylko Rosji "wydobywa się" (kliknij) około 50 ton kości i ciosów mamutów i niejednokrotnie wykorzystuje się ich mięso. Topniejące, pod wpływem zmian klimatycznych, zmarzliny odsłaniają to, co zostało uwięzione w wodach potopu. Na podstawie skali handlu kością słoniową i sprzedażą ciosów mamutów szacuje się, że znaleziono ich już kilkadziesiąt tysięcy.

Ale nauka milczy ... milczy, bo nie pasuje jej to do własnego wyobrażenia świata, pomijającego Stwórcę, zastępując Biblijny akt 'Stwarzania', jakąś bliżej nie określoną "zupą"! Nikt, jak dotąd, w naukowy sposób, nie wyjaśnił skąd wzięła się materia, jakie było źródło energii potrzebnej do tzw. "Wielkiego Wybuchu", który według współczesnej nauki, był jej początkiem. Mówią tylko, bez jakichkolwiek dowodów naukowych, że 4 miliardy lat temu, na zastygłą planetę, zaczął padać deszcz zamieniając ją w pierwotną "zupę", z której wywodzi się wszystko co żyje! Ale skąd wziął się ów deszcz, gdy atmosfery jeszcze nie było, a w kosmosie do dziś nie wykryto luźno dryfujących pokładów wody, tego jak dotąd nie wytłumaczono.

Brzmi to jak opowieść szamana, opowiadającego dzieciom przy wieczornym ognisku, jak doszło do powstania życia. A dowody? Na cóż one komu! Grunt, że pasują do ewolucji!

Bardziej racjonalnie jest dać się poprowadzić za rękę Twórcy tego co nas otacza i wsłuchać się w Jego wersję wydarzeń, bo jak dotąd nikt bardzie wiarygodnie i konstruktywnie tego nie zrobił;

Cytat:
Jer 9;22,23 BT (22) To mówi Jahwe: Mędrzec niech się nie szczyci swą mądrością, siłacz niech się nie chełpi swą siłą ani bogaty niech się nie przechwala swym bogactwem. (23) Raczej chcąc się chlubić, niech się szczyci tym, że jest roztropny i że Mnie poznaje, iż jestem Jahwe, który okazuje łaskawość, praworządność i sprawiedliwość na ziemi - w tym to mam upodobanie - wyrocznia Jahwe.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2016-11-24, 10:15   

booris napisał/a:
Nie wydaje Ci sie dziwne,ze zapamietali potop,ale tego za co i kto go zeslal juz nie?

Mylisz się. W legendach prawie całego świata powtarzają się te same elementy, czyli:
1. Zepsucie świata, olbrzymy/półbogowie/herosi sieją przemoc.
2. Gniew Boga/Bogów
3. Potop, aby ukarać
4. Ktoś buduje arkę, łódź, skrzynię ratując garstkę ludzi i zwierząt.

Legendy nie mówią tylko o potopie jako takim ale i okolicznościach. To przecież rzecz do sprawdzenia.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-11-25, 02:15   

eksplorator napisał/a:
Twój problem booris, polega na tym(...)

Moj problem polega na tym,ze czesto ludzie z ktorymi tu pisuje,zamiast zajac sie merytoryczna strona zagadnienia,zajmuja sie moja osoba.Nie inaczej jest z Toba.Pouczanki,polajanki itd.itp.A jak zaczynam odpisywac w taki sam sposob,to nagle okazuje sie,ze mi wlasnie tak nie wolno,bo to obraza Boga,Biblii,wierzacych.Juz pisalem o tym w innym temacie,nie zmienilo to niczego,czyli powtarzac sie nie ma sensu.Do tego kpisz ze mnie w "zywe oczy".Wkleilem Ci linka do Wiki,w ktorej to sa opisane rozne mity o potopie,a Ty w odpowiedzi wrzucasz linka o handlu zamarznietymi mamutami.Jaja sobie robisz?Wedlug mnie nawet nie zajrzales do Wiki.No bo po co?To nie ty sie krecisz wokol jakichs tez,tylko ten niedowiarek booris.
Albo to:
eksplorator napisał/a:
The International Standard Bible Encyclopedia (red. G. W. Bromiley, 1982, t. 2, s. 319) donosi:

Biblie udowadniasz Biblia?Kiedys bardzo dobrze skomentowala to ata333,na przykladzie bajki o Czerwonym Kapturku.Polecam jej tekst.
ps.Ta Encyklopedia zostala zredagowana i wydana 77 lat temu,w 1939 roku.
http://www.internationalstandardbible.com
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-11-25, 02:34   

Bobo,polecam jeszcze raz link do Wiki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Potop

Atabaskowie
Mit tego ludu opowiada o tym, jak podczas srogiej zimy zwierzęta, chcąc się ogrzać, skradły worek z ciepłem, jaki znajdował się w posiadaniu niedźwiedzia (ówczesnego pana nieba). Pewnego wieczora mała myszka przez swoją lekkomyślność spowodowała, że w worze powstał otwór, z którego wydostało się ciepło i roztopiło śniegi tak, że błyskawicznie powstała powódź, która zakryła nawet najwyższe góry. Przewidział to stary Indianin o imieniu Etsie, ale nie chciano go słuchać. Etsie namawiał aby zbudować wielką łódź, ale został wyśmiany. Uratował się tylko Etsie oraz po parze wszelkich stworzeń, które ze sobą zabrał. Będąc w łodzi Etsie wypuścił gołębia, który wracając przyniósł w dziobie gałązkę jedliny.
Kaddo
W mitologii Kaddo cztery potwory wzrastały rozmiarem i potęgą tak, że aż dosięgnęły nieba. W tym czasie człowiek usłyszał, że ma wyhodować pustą w środku trzcinę. Uczynił tak, a trzcina w bardzo krótkim czasie urosła ogromnie. Człowiek wkroczył do wnętrza trzciny wraz ze swoją żoną i z parami ze wszystkich dobrych stworzeń. Wody podnosiły się i pokryły wszystko oprócz szczytu trzciny i oprócz głów potworów. Następnie żółw wodny zabił potwory, podkopując ziemię pod nimi. Wody opadły, a wiatry wysuszyły ziemię.
Chiny
Według mitologii chińskiej w odległej przeszłości bóg Gonggong, rozwścieczony po przegranej z bogiem Zhuanxu walce o władzę, uderzył głową w górę Buzhou. Złamał w ten sposób jeden z filarów świata, sprawiając że ziemia przechyliła się i została pochłonięta przez kosmiczny kataklizm. Rozgorzał dziki ogień i nastąpiła wielka powódź. Świat uratowała Nüwa, podpierając go w miejscu pękniętej góry pięcioma stopionymi kolorowymi kamieniami oraz nogą wielkiego żółwia Ao. Odtworzyła również ludzkość lepiąc z gliny nowych ludzi.
Takich kilka przykladow.Jest ich wiecej.Ale jesli piszesz,ze sie myle,to na pewno tak jest.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-11-28, 11:24   

booris napisał/a:
Wkleilem Ci linka do Wiki,w ktorej to sa opisane rozne mity o potopie ...


Wiem, że są to mity i wiem też skąd się wzięły.

Potop, według udokumentowanej chronologii Biblijnej, miał miejsce w 2370 p.n.e. (4386 lat temu), a cała po potopowa ludzkość pochodzi od trzech synów Noego, czyli od Sema, Chama i Jafeta.

Cytat:
Rodz 9;18,19 BW (18) Synami Noego, którzy wyszli z arki, byli: Sem, Cham i Jafet; a Cham był ojcem Kanaana. (19) Ci trzej byli synami Noego i z nich wywodzi się cała ludność ziemi.


Jakiś czas po potopie Noe nazwał Stwórcę "Bogiem Sema" (Rodz. 9:26), co może wskazywać, iż w przeciwieństwie do syna Jego brata Chama, którym był Kanaan, Sem uchodził za człowieka oddanego Jehowie. Sem, jeden z ośmiorga ocalałych w potopie, był naocznym świadkiem dziejów dwóch światów. Żył przecież pośród wszechobecnego i panoszącego się wcześniej zła (Rodz 6;5,6), którego powodem byli zbuntowani aniołowie (Rodz 6;2). Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że Jego potomek Abraham, pochodzący z miasta w południowej Mezopotamii zwanego Ur (Rdz 11;31 Neh 9;7), mógł osobiście znać żyjącego jeszcze wtedy Sema.

Abraham urodził się w wybudowanym przez Sumerów mieście Ur w 2018 roku p.n.e., czyli 352 lata po potopie, jako 10 pokolenie po Noem. Zapewne Abraham widywał niejednokrotnie 'Ziggurat', zwany przez Sumerów 'Etemennigur', budowlę sakralną, gdzie oddawano cześć sumeryjskiemu bogowi księżyca Nannie, inaczej zwanego Sin.

W Ur mieszkał również, według tzw. "Sumeryjskiej listy królów" Mesanepada, jeden z pierwszych Sumeryjskich władców. Jednakoż, "Sumeryjską listę królów" naukowcy traktują raczej jako mitologiczny zapis aniżeli historyczne źródło i tak należy do niej podchodzić.

Zasadnicza kwestia dotyczy faktu, skąd Sumerowie mogli pozyskiwać informacje o potopie? Odpowiedź jest tylko jedna ... żył wtedy jeszcze Sem, naoczny świadek zagłady ówczesnego świata (Mat 24;37 2 Pio 2;5), i to od Niego oraz pozostałych ocalonych, wiemy co się wtedy wydarzyło. Od Noego, poprzez Sema, Abrahama z Sumeryjskiego miasta Ur, aż do Mojżesza, przekazywano ustnie właściwy opis potopu, Sumerowie jedynie, jako pierwsi ludzie na ziemi posługujący się wtedy pismem, zapisali to po swojemu, wprowadzając własne postaci lecz w zasadniczej mierze zachowując meritum sprawy.

Sumerowie nigdy nie byli czcicielami JHVH i od samego początku służyli obcym bogom, jako pierwsi wprowadzając triady bóstw, gdzie najważniejszą była trójca Anu, Enlila i Enki oraz Nanny, Utu i Inanny. Od nich wchłonęło je później wiele religii w różnych zakątkach świata a jako jedną z ostatnich było odstępcze chrześcijaństwo po 300 latach od śmierci Chrystusa.

Dla mnie najważniejszym autorytetem w kwestii potopu jest zapis Biblijny, choć Sumerowie czerpali wiedzę o nim z tego samego źródła ... od ocalałych z tego kataklizmu ośmiorga ludzi.
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-11-28, 18:45   

eksplorator napisał/a:
Potop, według udokumentowanej chronologii Biblijnej, miał miejsce w 2370 p.n.e. (4386 lat temu), a cała po potopowa ludzkość pochodzi od trzech synów Noego, czyli od Sema, Chama i Jafeta.

Moglbys pokazac to udokumentowanie?Lub chociaz wrzucic linka?
eksplorator napisał/a:
Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że Jego potomek Abraham, pochodzący z miasta w południowej Mezopotamii zwanego Ur (Rdz 11;31 Neh 9;7), mógł osobiście znać żyjącego jeszcze wtedy Sema.

Zeby uniknac zbednych komentarzy:

Wikipedia - https://pl.wikipedia.org/wiki/Ur_(miasto)
Okres Ubajd i „warstwa potopu” (V tys. p.n.e.)
(...)Powyżej warstwy z okresu Ubajd, a poniżej warstw ze śladami osadnictwa z IV tys. p.n.e., odkryta została gruba, naturalna warstwa pozbawiona wszelkich śladów osadnictwa, która – jak sądzono – powstać musiała z materiału naniesionego przez wodę. Warstwa ta szybko nazwana została „warstwą potopu” i uznana za dowód na prawdziwość biblijnego potopu.(...)

Nie ma takiej warstwy z okresu pozniejszego,a wiec Abraham nie mogl poznac osobiscie Sema.Najdluzej zyjacym,wedlug Biblii,czlowiekiem byl Matuzalem,ktorego wiek wynosil niecale tysiac lat.Zakladajac ze Abrahem poznal osobiscie Sema,to tenze Sem musialby zyc co najmniej dwa razy dluzej niz Matuzalem.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piramida_Cheopsa
Piramida Cheopsa, Wielka Piramida, piramida Chufu – piramida znajdująca się w Egipcie na płaskowyżu w Gizie. Zbudowana w okresie Starego Państwa ok. 2560 p.n.e. z przeznaczeniem na grobowiec faraona Cheopsa (egip. Chu-fu), prawdopodobnie według projektu Hemona.

Piramida ta musialaby zostac zbudowana na okolo 200 lat przed potopem.Pomijajac pytanie czy przetrwalaby ten kataklizm czy nie,nie znaleziono na niej sladow zalania woda.Tak zwane Stare Panstwo egipskie to okres od okolo 2675 roku do 2170 roku przed nasza era.Jezeli potop zostalby zeslany w czasie ktory podajesz,pozostawilby po sobie jakies slady.Tym bardziej,ze mialby miejsce w okresie panowania Cheopsa,budowniczego najbardziej znanej piramidy.Bez watpienia taki kataklizm zniszczylby cywilizacje egipska na kilkaset lat i pozostalyby po tym jakies materialne slady.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-11-28, 20:32   

booris napisał/a:
eksplorator napisał/a:
Potop, według udokumentowanej chronologii Biblijnej, miał miejsce w 2370 p.n.e. (4386 lat temu), a cała po potopowa ludzkość pochodzi od trzech synów Noego, czyli od Sema, Chama i Jafeta.


Moglbys pokazac to udokumentowanie?Lub chociaz wrzucic linka?


Oczywiście! Proszę ...

... od Adama do Noego


Cytat:
Rodz 5;1-32 BT (1) Oto rodowód potomków Adama. Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go; (2) stworzył mężczyznę i niewiastę, pobłogosławił ich i dał im nazwę "ludzie", wtedy gdy ich stworzył. (3) Gdy Adam miał sto trzydzieści lat, urodził mu się syn, podobny do niego jako jego obraz, i dał mu na imię Set. (4) A po urodzeniu się Seta żył Adam osiemset lat i miał synów oraz córki. (5) Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziwięćset trzydzieści. I umarł. (6) Gdy Set miał sto pięć lat, urodził mu się syn Enosz. (7) A po urodzeniu się Enosza żył osiemset siedem lat i miał synów oraz córki. (8) I umarł Set, przeżywszy ogółem dziewięćset dwanaście lat. (9) Gdy Enosz miał dziewięćdziesiąt lat, urodził mu się syn Kenan. (10) I żył Enosz po urodzeniu się Kenana osiemset piętnaście lat, i miał synów oraz córki. (11) Enosz umarł, przeżywszy ogółem dziewięćset pięć lat. (12) Gdy Kenan miał lat siedemdziesiąt, urodził mu się Mahalaleel. (13) A po urodzeniu mu się Mahalaleela żył Kenan osiemset czterdzieści lat i miał synów i córki. (14) I gdy Kenan przeżył ogółem dziewięćset dziesięć lat, umarł. (15) Gdy Mahalaleel miał sześćdziesiąt pięć lat, urodził mu się syn Jered. (16) A po urodzeniu się Jereda żył osiemset trzydzieści lat i miał synów i córki. (17) Gdy Mahalaleel miał ogółem osiemset dziewięćdziesiąt pięć lat, umarł. (18) Gdy Jered miał sto sześćdziesiąt dwa lata, urodził mu się syn Henoch. (19) A po urodzeniu się Henocha Jered żył osiemset lat i miał synów i córki. (20) Jered przeżył ogółem dziewięćset sześćdziesiąt dwa lata, i umarł. (21) Gdy Henoch miał sześćdziesiąt pięć lat, urodził mu się syn Metuszelach. (22) Henoch po urodzeniu się Metuszelacha żył w przyjaźni z Bogiem trzysta lat i miał synów i córki. (23) Ogólna liczba lat życia Henocha: trzysta sześćdziesiąt pięć. (24) Żył więc Henoch w przyjaźni z Bogiem, a następnie znikł, bo zabrał go Bóg. (25) Gdy Metuszelach miał sto osiemdziesiąt siedem lat, urodził mu się syn Lamek. (26) Po urodzeniu się Lameka żył jeszcze siedemset osiemdziesiąt dwa lata i miał synów i córki. (27) Metuszelach umarł mając ogółem dziewięćset sześćdziesiąt dziewięć lat. (28) Gdy Lamek miał sto osiemdziesiąt dwa lata, urodził mu się syn. (29) A dając mu imię Noe, powiedział: Ten niechaj nam będzie pociechą w naszej pracy i trudzie rąk naszych na ziemi, którą Jahwe przeklął. (30) Lamek po urodzeniu się Noego żył pięćset dziewięćdziesiąt pięć lat i miał synów i córki. (31) Umierając Lamek miał ogółem siedemset siedemdziesiąt siedem lat. (32) A gdy Noe miał pięćset lat, urodzili mu się: Sem, Cham i Jafet.


Cytat:
Rodz 9;28,29 BT (28) Noe żył po potopie trzysta pięćdziesiąt lat. (29) I umarł Noe w wieku lat dziewięciuset pięćdziesięciu.


... od Noego, przez potomków Sema aż do Abrahama


Cytat:
Rodz 10;1-32 BT(1) Oto potomstwo synów Noego: Sema, Chama i Jafeta. Po potopie urodzili się im następujący synowie: (2) Synowie Jafeta: Gomer, Magog, Madaj, Jawan, Tubal, Meszek i Tiras. (3) Synowie Gomera: Aszkanaz, Rifat i Togarma. (4) Synowie Jawana: Elisza i Tarszisz, Kittim i Dodanim. (5) Od nich pochodzą mieszkańcy wybrzeży i wysp, podzieleni według swych krajów i swego języka, według szczepów i według narodów. (6) Synowie Chama: Kusz, Misraim, Put i Kanaan. (7) Synowie Kusza: Seba, Chawila, Sabta, Rama i Sabteka. Synowie Ramy: Saba i Dedan. (8) Kusz zaś zrodził Nimroda, który był pierwszym mocarzem na ziemi. (9) Był on też najsławniejszym na ziemi myśliwym. Stąd powstało przysłowie: Dzielny jak Nimrod, najsławniejszy na ziemi myśliwy. (10) On to pierwszy panował w Babelu, w Erek, w Akkad i w Kalne, w kraju Szinear. (11) Wyszedłszy z tego kraju do Aszszuru, zbudował Niniwę, Rechobot-Ir, Kalach (12) i Resan, wielkie miasto pomiędzy Niniwą a Kalach. (13) Misraim miał jako potomstwo: Ludim, Anamim, Lehabim, Naftuchim, (14) Patrusim i Kasluchim, od których pochodzą Filistyni i Kaftoryci. (15) Kanaan zaś miał synów: pierworodnego Sydona i Cheta. (16) A ponadto: Jebusytów, Amorytów, Girgaszytów, (17) Chiwwitów, Arkitów, Sinitów, (18) Arwadytów, Semarytów i Chamatytów. A potem szczepy kananejskie rozproszyły się. (19) Granica Kananejczyków biegła od Sydonu w kierunku Geraru aż do Gazy, a potem w kierunku Sodomy, Gomory, Admy i Seboim - aż do Leszy. (20) Są to potomkowie Chama według ich szczepów, języków, krajów i narodów. (21) Również Semowi, praojcu wszystkich Hebrajczyków i starszemu bratu Jafeta, urodzili się [synowie]. (22) Synowie Sema: Elam, Aszszur, Arpachszad, Lud i Aram. (23) Synowie Arama: Us, Chul, Geter i Masz. (24) Arpachszad był ojcem Szelacha, a Szelach Ebera. (25) Eberowi urodzili się dwaj synowie; imię jednego Peleg, gdyż za jego czasów ludzkość się podzieliła, imię zaś jego brata - Joktan. (26) Joktan był ojcem Almodada, Szelefa, Chasarmaweta, Jeracha, (27) Hadorama, Uzala, Dikli, (28) Obala, Abimaela, Saby, (29) Ofira, Chawili i Jobaba. Ci wszyscy byli synami Joktana. (30) Obszar, na którym mieszkali, rozciągał się od Meszy w kierunku Sefar aż do wyżyny wschodniej. (31) Oto synowie Sema według szczepów, języków, krajów i narodów. (32) Oto szczepy synów Noego według ich pokrewieństwa i według narodów. Od nich to wywodzą się ludy na ziemi po potopie.

Rodz 11;10-26 BT (10) Ci są potomkowie Sema. Gdy Sem miał sto lat, urodził mu się syn, Arpachszad, w dwa lata po potopie. (11) Po urodzeniu się Arpachszada Sem żył pięćset lat i miał synów i córki. (12) Arpachszad, przeżywszy trzydzieści pięć lat, miał syna Szelacha. (13) A po urodzeniu się Szelacha Arpachszad żył czterysta trzy lata i miał synów i córki. (14) Szelach, przeżywszy trzydzieści lat, miał syna Ebera; (15) po urodzeniu się Ebera żył Szelach czterysta trzy lata i miał synów i córki. (16) Gdy Eber miał trzydzieści cztery lata, urodził mu się syn, Peleg; (17) a po urodzeniu się Pelega żył Eber czterysta trzydzieści lat i miał synów i córki. (18) Gdy Peleg miał trzydzieści lat, urodził mu się Reu; (19) a po urodzeniu się Reu żył Peleg dwieście dziewięć lat i miał synów i córki. (20) Gdy Reu miał trzydzieści dwa lata, urodził mu się syn, Serug; (21) a po urodzeniu się Seruga żył Reu dwieście siedem lat i miał synów i córki. (22) Gdy Serug miał trzydzieści lat, urodził mu się Nachor; (23) a po urodzeniu się Nachora żył Serug dwieście lat i miał synów i córki. (24) Gdy Nachor miał dwadzieścia dziewięć lat, urodził mu się Terach; (25) a po urodzeniu się Teracha Nachor żył sto dziewiętnaście lat i miał synów i córki. (26) Gdy Terach miał siedemdziesiąt lat, urodzili mu się synowie: Abram, Nachor i Haran. (27) Oto dzieje potomków Teracha. Terach był ojcem Abrama, Nachora i Harana, a Haran był ojcem Lota. (28) Haran zmarł jeszcze za życia Teracha, swego ojca, w kraju, w którym się urodził, w Ur chaldejskim.


... i jako dodatek specjalny - od Abrahama do Jezusa


Cytat:
Mat 1;1-17 BT (1) Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama. (2) Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci; (3) Juda zaś był ojcem Faresa i Zary, których matką była Tamar. Fares był ojcem Ezrona; Ezron ojcem Arama; (4) Aram ojcem Aminadaba; Aminadab ojcem Naassona; Naasson ojcem Salmona; (5) Salmon ojcem Booza, a matką była Rachab. Booz był ojcem Obeda, a matką była Rut. Obed był ojcem Jessego, (6) a Jesse ojcem króla Dawida. Dawid był ojcem Salomona, a matką była /dawna/ żona Uriasza. (7) Salomon był ojcem Roboama; Roboam ojcem Abiasza; Abiasz ojcem Asy; (8) Asa ojcem Jozafata; Jozafat ojcem Jorama; Joram ojcem Ozjasza; (9) Ozjasz ojcem Joatama; Joatam ojcem Achaza; Achaz ojcem Ezechiasza; (10) Ezechiasz ojcem Manassesa; Manasses ojcem Amosa; Amos ojcem Jozjasza; (11) Jozjasz ojcem Jechoniasza i jego braci w czasie przesiedlenia babilońskiego. (12) Po przesiedleniu babilońskim Jechoniasz był ojcem Salatiela; Salatiel ojcem Zorobabela; (13) Zorobabel ojcem Abiuda; Abiud ojcem Eliakima; Eliakim ojcem Azora; (14) Azor ojcem Sadoka; Sadok ojcem Achima; Achim ojcem Eliuda; (15) Eliud ojcem Eleazara; Eleazar ojcem Mattana; Mattan ojcem Jakuba; (16) Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. (17) Tak więc w całości od Abrahama do Dawida jest czternaście pokoleń; od Dawida do przesiedlenia babilońskiego czternaście pokoleń; od przesiedlenia babilońskiego do Chrystusa czternaście pokoleń.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 11