Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Eliot
2013-11-07, 07:55
BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO
Autor Wiadomość
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2017-02-18, 10:35   

Z tymi dziećmi Jego,to bym polemizował,a nawet zdecydowanie ich synostwu ,zaprzeczył"

Rzym. 8:9
9. Lecz wy nie jesteście w ciele, ale w duchu, gdyż Duch Boży mieszka w was: a jeźli kto Ducha Chrystusowego nie ma, ten nie jest jego.
(BG)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-18, 12:42   

radek napisał/a:
Podobnie jak imię Abram zostało rozszerzone na Abraham, tak też imię JEHOWAH w nowej erze czyli po przyjściu na świat Jezusa może być rozbudowane o cząstkę "LLA" pomiędzy A i H.
Imię JEHOWAH wcześniej było znane więc Dżibril przedstawił Mahometowi tylko rozszerzenie, nawiązując jednocześnie do zasady

Joh 16:12 pau "(12) Miałbym wam jeszcze dużo do powiedzenia, lecz teraz nie jesteście w stanie tego udźwignąć."

Poza tym Islam został podyktowany jako zwieńczenie objawienia Bożego, w związku z tym sens dziejów wcześniejszych został wyłożony przez Archanioła , który posłużył się cząstką dodaną pomiędzy A i H. Stąd JEHOWAH objawia się jako JEHOWALLAH

Rev 3:12 pau "Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni mojego Boga i już nie wyjdzie na zewnątrz. Wypiszę też na nim imię mego Boga i imię miasta mego Boga, nowego Jeruzalem zstępującego z nieba od mego Boga, oraz moje nowe imię."


EMET:
Chciałoby się rzec: tworzysz, Userze, tworzysz.
Zechciej przeczytać to, co w moich post/ach/ --
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#83917
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#361745
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#375566
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#375718
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#375842
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#375989
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#376450
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#376587

Jawnie więc mamy z tego, co się zorientować można, iż, o ile nawet, to forma „Allah” [arabska!] nie tyle oznacza imię Boga w ujęciu Islamu/Muzułmanów, co po prostu „Boga”. Bardziej nie jest traktowana - ta forma – per >imię własne jako imię własne<: przez tak wierzących.

Gdy się dokładniej zbada tekst ‘BH’, to i mamy próby wywodzenia z choćby form aramejskich, nie mówiąc już o ciekawym zapisie w Jozuego 24:26: vide jeden z w/w postów.

Próba „dobudowywania/dokładki” do Imienia Boga w ‘BH’ tak, iżby się wytworzyła jakaś „hipotetyczna kompozycja” - typu zapodana przez Ciebie, Userze - jest z rodzaju tzw. „radosnej twórczości” i nie należy owej traktować poważnie, a raczej nawet jako „zabawę” tyle, że... w takim aspekcie – ryzykowną i karkołomną: chciałoby się rzec. :-/
Ciekawe, ale w zapisach w ‘BH’ - z JHVH - brak jest jakichkolwiek miejsc z „dokładkami” do JHVH: co najwyżej mamy jako poprzedzające formy gramatyczne typu: spójnik, przyimek [np. te], ale nie takie, które znajdowałyby się za końcową literą H[e]. Były już o tym post/y/ na Forum. Tak więc - poza formą ‘samodzielną’ JHVH - mamy nadto ‘10’ zapisów łącznych, że tak napiszę.
To zaś, że mamy frazy typu: „JHVH Elohim”, „JHVH Szalom”, „JHVH Adhonaj” -- nie jest żadnym „przełomem”. :->

Ponadto: „Bóg” - to nie jest >Imię własne jako Imię własne< Boga Biblii; obojętnie, jak owe zapiszemy po hebrajsku czy po aramejsku: było szereg post/ów/ - temu poświęconych - na Forum!

Jeśli nawet przywołujesz werset Apok 3:12, to mamy też wypowiedź z Apok 2:17 [vide] – o ‘nowym imieniu’. :-|

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2017-02-18, 13:18   

EMET napisał/a:
Chciałoby się rzec: tworzysz, Userze, tworzysz.


EMET ciężko jest zaprzeczyć, że dodanie do imienia Abram liter A i H jest co najmniej komfortowe do skojarzenia z imieniem Allah. A Jezus uczy pamiętać o każdej literze. Czy to ja wg Ciebie dodałem do imienia Abram literki a i h? :-)

Mt 5:18 pau "Zapewniam was: Dopóki ziemia i niebo będą istnieć, nie zmieni się w Prawie ani jedna litera, ani jedna kreska, aż się wszystko spełni."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-18, 14:16   

radek napisał/a:
EMET napisał/a:
Chciałoby się rzec: tworzysz, Userze, tworzysz.


EMET ciężko jest zaprzeczyć, że dodanie do imienia Abram liter A i H jest co najmniej komfortowe do skojarzenia z imieniem Allah. A Jezus uczy pamiętać o każdej literze. Czy to ja wg Ciebie dodałem do imienia Abram literki a i h? :-)

Mt 5:18 pau "Zapewniam was: Dopóki ziemia i niebo będą istnieć, nie zmieni się w Prawie ani jedna litera, ani jedna kreska, aż się wszystko spełni."


EMET:
Podaj tekst Biblii, gdzie jest mowa, iż Bóg zmieni-'rozbuduje' swoje Imię własne jako Imię własne...? :aaa:

Próbujesz wytworzyć analogię co do imienia >Awram - Awraham<, ale... gdzie masz przyzwolenie na to, żeby tak czynić z JHVH?
To raczej tekst Zecharja 14:9 przeczy Twojej tezie - próbie niejakiego wykoncypowania ['synkretycznego', powiedzmy]: poprzez jakby łączenie biblijnego JHVH [z BH i Targumów aramejskich] z arabskim 'Allahem'.

Poczytaj ów tekst Zachariasza 14:9, poczytaj; też odsyłki: Izaj 42:8; 44:6. :->

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
tropiciel 


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 4962
Wysłany: 2017-02-18, 14:17   

Imię Boże JEHOWAH w Codex Orientales ( Or 4445 ) - z 950 r. przechowywany w British Muzeum.
Najstarsza, oryginalna część kodeksu Orientales 4445 zawiera tekst od Księgi Rodzaju 39:20 do Księgi Powtórzonego Prawa 1: 33 (z lukami i późniejszymi uzupełnieniami). Manuskrypt zawiera 186 folio, z których 55 zostało dołożone później. Dodane karty kodeksu to folio 1 do 28, folio 125 zawierająca Księgę Liczb 7 : 46-73, folio 128 z tekstem Liczb 9:12 do 10:18 oraz folio 160 do 186 z tekstem Pwt 1:4 do 34:12.

Zawiera więc te brakujące strony Kodeksu z Aleppo zniszczone przez syryjski tłum 1 grudnia w 1947 r., który spalił starożytną synagogę w Aleppo ze wściekłości, że ONZ wydało decyzję o podziale Palestyny i utworzeniu państwa Izrael.
Mosze David Cassuto (1883–1951 ) z Uniwersytetu Hebrajskiego był ostatnim uczonym, który w 1943 r. widział cały Kodeks z Aleppo.


Księga 3 Mojżeszowa 22 : 9 " Jam JEHOWAH [ który ] ich uświęca " - Codex Orientales ( Or 4445 )

Istnieje sześć masoreckich rękopisów, w których występuje imię w pełnym zapisie - JEHOWAH :

1) Kodeks z Aleppo (924)
2) Codex Leningradiensis (1005)
3) Cairo Codex (895)
4) Damascus Keter (10 wiek)
5) Manuscripts of Hebrew Union College 1 ( XI w. )
6) Codex Orientales - Or 4445 - ( ok. 950)

______________________________________

http://Biblia-odchwaszczona.webnode.com
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2017-02-18, 14:35   

EMET napisał/a:
Podaj tekst Biblii, gdzie jest mowa, iż Bóg zmieni-'rozbuduje' swoje Imię własne jako Imię własne...? :aaa:


Bóg powiedział, że wymaga jednoznaczności i zabronił ludziom spożywać z drzewa dwóch wersji

Rdz 2:17 pau "Nie wolno ci jednak jeść z drzewa poznania dobra i zła, bo gdy zjesz z niego, na pewno umrzesz”."

Lecz ludzie spożyli, więc Bóg podjął decyzję o rozbudowie Królestwa

Łk 10:22 pau "Mój Ojciec przekazał Mi wszystko i nikt nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec, ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić”."

Pamiętając o chronologii

Ap 3:12 pau "Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni mojego Boga i już nie wyjdzie na zewnątrz. Wypiszę też na nim imię mego Boga i imię miasta mego Boga, nowego Jeruzalem zstępującego z nieba od mego Boga, oraz moje nowe imię."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Wnikliwy


Pomógł: 133 razy
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 3205
Wysłany: 2017-02-18, 14:42   

Rozbudowa królestwa? Raczej możliwość jej dotknięcia przez ludzkość/
_________________

 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-18, 19:32   

radek napisał/a:
EMET napisał/a:
Podaj tekst Biblii, gdzie jest mowa, iż Bóg zmieni-'rozbuduje' swoje Imię własne jako Imię własne...? :aaa:


Bóg powiedział, że wymaga jednoznaczności i zabronił ludziom spożywać z drzewa dwóch wersji

Rdz 2:17 pau "Nie wolno ci jednak jeść z drzewa poznania dobra i zła, bo gdy zjesz z niego, na pewno umrzesz”."

Lecz ludzie spożyli, więc Bóg podjął decyzję o rozbudowie Królestwa

Łk 10:22 pau "Mój Ojciec przekazał Mi wszystko i nikt nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec, ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić”."

Pamiętając o chronologii

Ap 3:12 pau "Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni mojego Boga i już nie wyjdzie na zewnątrz. Wypiszę też na nim imię mego Boga i imię miasta mego Boga, nowego Jeruzalem zstępującego z nieba od mego Boga, oraz moje nowe imię."


EMET:
Skwapliwie zapodajesz, Userze o nicku ‘radek’, werset Apok 3:12, jednakże…
Kto wypowiada owe słowa, jak i wcześniejsze? Bóg czy Syn Boży – Jezus Chrystus /?/: już w Apok 1:1, a zwłaszcza od Apok 1:12 i dalsze, zwł. od w. 17. Tenże Jezus mówi w w. 12 - Apok 3 – iż ma nad sobą ‘swojego Boga’ [trzykrotnie!]; czytamy też odnośnie ‘imion’ o: ‘Imieniu Boga’, ‘imieniu miasta Boga /Jezusowego/’, ‘nowym imieniu’, jeśli już, to, jak i treść, dotyczy imienia Syna Bożego, nie zaś Imienia Boga; gdzie Bóg = Bóg Jezusa, nie, zaś sam Jezus.

Jak pisałem, to nawet w Apok 2:17 mamy ‘na kamyku wypisane nowe imię’: ‘zna owe jedynie otrzymujący - owe’.
Nic nie czytamy o jakimś „nowym” Imieniu Boga: NIC; mimo, że jawnie mamy o Imieniu Boga Jezusowego – znanym, rzecz jasna, z kart Biblii.

Ba, nawet ‘imię Syna Bożego’ - w wersji pełnej - ma związek z ‘Imieniem Boga Biblii’: „Jehoszua” w zapisie: ‎ יְהוֹשׁוּעַ -- < jᵊhôšûă´ > /= < jᵊhôszûă´ >/ bądź יְהוֹשֻׁעַ -- < jᵊhôšŭă´ > /= < jᵊhôszŭă´ >/. W tekście ‘BH’ przeważa zapis < jᵊhôszŭă´ > [nawet w Joz 1:1, np.], zdecydowanie mniej druga forma z samogł. „u” długą - < jᵊhôszûă´ > [Deut 3:21; Sędz 2:7].
Nie znalazłem nigdzie więcej takiego zwrotu: „nowe imię”, natomiast owe wyrażenie z Apok 3:12 w hebr. wersjach transl. NP ‎ הֶחָדָשׁ -- < hĕḥādhāš > /= < hĕchādhāsz >/, gdzie < chādhāsz > = „nowy; świeży” [‘Briks’, str. 109], < > [od < > = rodzajnik]; mamy z Jer 26:10; 36:10, gdzie odniesiono do ‘nowej bramy JHVH’ [vide, jak w odsyłkach w ‘PNŚ”: 2Król 15:35; 2Kron 27:3].

W grece NP – w Apok 3:12 – mamy frazę: καὶ τὸ ὄνομά μου τὸ καινόν – < kai to onoma mou to kainon > = „i to imię moje to nowe”, gdzie gr. „onoma” = „imię”, natomiast „kainon” = „nowe”. Frazę „to onoma sou” - w grece ‘NP’ - odniesiono zarówno do ‘imienia Syna Bożego’ - Jezusa, jak i do ‘Imienia Boga’: Mat 10:22; 24:9; Mar 13:13; Łuk 21:17; Jana 15:21; Dz 9:15; 15:17 [Bóg]; Rzym 9:17 [Bóg]; Apok 2:3, 13; 3:8, 12 [werset omawiany].

Jak piszę: nigdzie nie doczytałem się o jakimś ‘nowym Imieniu Boga’ - jako o ‘Imieniu Boga’. Na ‘20’ miejsc - wg kategorii morfologicznej takiej, jak w Jer 26:10; 36:10 – z formą od rdzennej < chādhāsz >, mamy miejsce z Izaj 62:2: „[…] I zostaniesz nazwana nowym imieniem, które wyznaczą usta Jehowy” [‘PNŚ’]. Kontekst wskazuje, o kim/czym mowa. Tak więc, w tym jedynym [1] miejscu w ‘BH’: odniesiono też nie do jakiegoś ‘nowego Imienia Boga’, lecz do… :->

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
tropiciel 


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 4962
Wysłany: 2017-02-18, 19:52   

Bardzo ciekawa rozmowa Nehemiasza Gordona z Michaelem Roodem o Imieniu Bożym :


zwłaszcza od 30 : 18 min.

Revealed! The Name of God (with Michael Rood & Nehemia Gordon) - Shabbat Night Live - 10/21/16


______________________________________

http://Biblia-odchwaszczona.webnode.com
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2017-02-21, 15:23   

EMET coś Tobie podpowiem. W Biblii są tylko niewszystkie wskazówki, nieukryte przed tzw. "Niegodziwcem"

Mat 5:20 pau "(20) Dlatego mówię wam: jeśli nie będziecie sprawiedliwsi niż nauczyciele Pisma i faryzeusze, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego."

Hbr 8:10 pau "Lecz takie będzie przymierze, które zawrę z domem Izraela po tych dniach - mówi Pan: Moje prawa umieszczę w ich umysłach i wypiszę je na ich sercach. Będę dla nich Bogiem, a oni będą dla Mnie ludem."

Tak więc EMET, co Tobie podpowiada serce, czy widzi ono złych bluzgających na ŚJ odstępców od "głównej matematycznej linii rozumienia Biblii", czy też wydaje plon i docenia starania każdego?

Mat 5:44-45 pau "(44) A Ja wam mówię: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za waszych prześladowców, (45) abyście byli synami waszego Ojca, który jest w niebie. On sprawia, że słońce wschodzi dla złych i dobrych i zsyła deszcz dla sprawiedliwych i niesprawiedliwych."

Wybacz EMET ale myślę, że stać Cię na więcej niż "krytyka z bunkra". Wierzę, że kiedyś ktoś Tobie powie:

Psa 118:21 pau "(21) Będę Cię sławił, bo mnie wysłuchałeś i stałeś się dla mnie wybawieniem." ;-)
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-21, 21:07   

radek napisał/a:
EMET coś Tobie podpowiem. W Biblii są tylko niewszystkie wskazówki, nieukryte przed tzw. "Niegodziwcem"

Mat 5:20 pau "(20) Dlatego mówię wam: jeśli nie będziecie sprawiedliwsi niż nauczyciele Pisma i faryzeusze, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego."

Hbr 8:10 pau "Lecz takie będzie przymierze, które zawrę z domem Izraela po tych dniach - mówi Pan: Moje prawa umieszczę w ich umysłach i wypiszę je na ich sercach. Będę dla nich Bogiem, a oni będą dla Mnie ludem."

Tak więc EMET, co Tobie podpowiada serce, czy widzi ono złych bluzgających na ŚJ odstępców od "głównej matematycznej linii rozumienia Biblii", czy też wydaje plon i docenia starania każdego?

Mat 5:44-45 pau "(44) A Ja wam mówię: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za waszych prześladowców, (45) abyście byli synami waszego Ojca, który jest w niebie. On sprawia, że słońce wschodzi dla złych i dobrych i zsyła deszcz dla sprawiedliwych i niesprawiedliwych."

Wybacz EMET ale myślę, że stać Cię na więcej niż "krytyka z bunkra". Wierzę, że kiedyś ktoś Tobie powie:

Psa 118:21 pau "(21) Będę Cię sławił, bo mnie wysłuchałeś i stałeś się dla mnie wybawieniem." ;-)


EMET:
Nie sądzisz, że same tzw. podteksty pomieściłeś w swoim post...? :aaa:

Różnymi już sposobami odwoływano się moich pisywań na Forum - bowiem faktycznie nikt ze mną nie miał do czynienia tak, jak to w realu ma miejsce - a to 'branie na uczucia', a to zarzut 'o przeintelektualizowaniu', a to, 'żem nie dziecko Boże', a to że 'literę przedkładam nad...'; a to, żem 'beton i sztywny krawatnik'; a to..., a owo.... ;-)

Jednak nieodmiennie powtarzam, że >Forum to tylko Forum<: dla wielu, to jakby sens istnienia, skoro wg stylu pisania uprawiają w istocie misjonarstwo [np. antyjakieś tam].

O ile potraktujemy serio i bez nadbudowy - jak jest zapisane w Regulaminie Forum - punkty 3. i 4., to i mamy odpowiedź.

Po prostu: każdy ma swój styl i język, aby pisywać. Z tego też wnioskować można o człowieku; jednak nie całkowicie, gdyż REAL - to, jednak, REAL.

Zatem: ja Tobie, Userze o nicku 'radek', jawnie piszę o tym, że Pismo nie informuje o "nowym jakimś Imieniu Boga", natomiast Ty... :-(

Tyle, jak mawia pewien User na Forum.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2017-02-22, 05:33   

EMET napisał/a:
natomiast Ty... :-(


Cóż, ja nadal w Ciebie będę wierzył. A nawiązując do tematu, to zjedzenie z drzewa poznania Dobra i Zła było podważeniem znaczenia Imienia Bożego
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-22, 11:09   

radek napisał/a:
EMET napisał/a:
natomiast Ty... :-(


Cóż, ja nadal w Ciebie będę wierzył. A nawiązując do tematu, to zjedzenie z drzewa poznania Dobra i Zła było podważeniem znaczenia Imienia Bożego


EMET:
Gwoli: jakie Ty, Userze, nadajesz ZNACZENIE Imieniu Bożemu?
Skoro piszesz o 'podważeniu', to i widzieć trzeba, jak rozumieć "znaczenie"?

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2017-02-22, 11:40   

EMET napisał/a:
widzieć trzeba, jak rozumieć "znaczenie"


Naturalnie. Myślę, że mówiąc w tej kwestii o wydawaniu owocu zasianego w nas słowa tak, aby Ten Kto w nas zasiał, zbierał tam gdzie nie posiał, wyrażę się precyzyjnie. W rytmie tej sugestii są wersy takie jak

Mar 4:20 pau "(20) I wreszcie zasiani na glebie urodzajnej - to ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają plon: trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny, stokrotny”."

Dn 12:3 pau "Mądrzy będą jaśnieć jak blask nieba, a ci, którzy wielu prowadzili ku sprawiedliwości -jak gwiazdy po wieczne czasy."

ale także wiele wypowiedzi Jezusa, których głęboki fundament skonfrontowany z krótkowzrocznością odbiorców spowodował powstanie różnych odłamów chrześcijaństwa

Mt 13:15 pau "Serce tego ludu stało się bowiem gnuśne, ich uszy dotknęła głuchota, a oczy ślepota, bo nie chcą widzieć ani słyszeć i nie chcą zrozumieć ani się nawrócić, żebym ich uzdrowił."

Powodem takiej sytuacji jest słabość człowieka w zderzeniu z wymogami rzeczywistości. Rozwiązaniem problemu jest natomiast znalezienie harmonii całego stworzenia Bożego

Iz 1:18 pau "Chodźcie, rozsądźmy - mówi PAN. Choćby wasze grzechy były jak szkarłat - nad śnieg wybieleją. Choćby były czerwone jak purpura - staną się białe jak wełna."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-22, 16:16   

radek napisał/a:
EMET napisał/a:
widzieć trzeba, jak rozumieć "znaczenie"


Naturalnie. Myślę, że mówiąc w tej kwestii o wydawaniu owocu zasianego w nas słowa tak, aby Ten Kto w nas zasiał, zbierał tam gdzie nie posiał, wyrażę się precyzyjnie. W rytmie tej sugestii są wersy takie jak

Mar 4:20 pau "(20) I wreszcie zasiani na glebie urodzajnej - to ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają plon: trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny, stokrotny”."

Dn 12:3 pau "Mądrzy będą jaśnieć jak blask nieba, a ci, którzy wielu prowadzili ku sprawiedliwości -jak gwiazdy po wieczne czasy."

ale także wiele wypowiedzi Jezusa, których głęboki fundament skonfrontowany z krótkowzrocznością odbiorców spowodował powstanie różnych odłamów chrześcijaństwa

Mt 13:15 pau "Serce tego ludu stało się bowiem gnuśne, ich uszy dotknęła głuchota, a oczy ślepota, bo nie chcą widzieć ani słyszeć i nie chcą zrozumieć ani się nawrócić, żebym ich uzdrowił."

Powodem takiej sytuacji jest słabość człowieka w zderzeniu z wymogami rzeczywistości. Rozwiązaniem problemu jest natomiast znalezienie harmonii całego stworzenia Bożego

Iz 1:18 pau "Chodźcie, rozsądźmy - mówi PAN. Choćby wasze grzechy były jak szkarłat - nad śnieg wybieleją. Choćby były czerwone jak purpura - staną się białe jak wełna."


EMET:
Zdarza się - dosyć często, raczej - że spotykamy kogoś - idącego ulicą np. - i pytamy: „Jak leci, co słychać?”. W odpowiedzi słyszymy: „Pomaleńku” i… po takowej odpowiedzi... pytany idzie sobie dalej swoją drogą; praktycznie jest tak, jakbyśmy w ogóle się go o nic nie zapytali.

Ciekawe, że na moje - zadane - pytanie -- Twoja odpowiedź jest ‘w stylu, jak wyżej’: po prostu ogólniki z zapodaniem jeno wersetów z Ksiąg Nowego i Starego Przymierza [2 + 2]. Ciekawe jest i to, że nawet werset z ewidentnie występującym Imieniem Boga - Izajasza 1:18 - w Twoim przytoczeniu 'jakoś taki bezimienny'. Rzecz nawet nie w tym, iż lubisz przytaczać z Przekładu ‘Pau’ - jeden z wielu Przekładów, często przydatny - lecz w tym, że forma „PAN” jakoś tak dziwnie odstaje wobec poruszanej tematyki. Wiem o uwagach w Przedmowie, ale… Gdyby to było podejście w cytatach z Ks. NP - w sygnalnym pisaniu „PAN”, „BÓG”. „PAN BÓG” - to jeszcze, jeszcze, ale w ewidentnym miejscu z JHVH w tekście ‘BH’… ?
Podaję z dwóch katolickich Przekładów - Izaj 1:18 - z formą brzmieniową „Jahwe” --
„Chodźcie i spór ze Mną wiedźcie! - mówi Jahwe. Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją; choćby czerwone jak purpura, staną się jak wełna” - ‘BT’, II wyd.
„— Chodźcie, rozsądźmy — mówi Jahwe. Choć grzechy wasze są niby szkarłat, jednak jak śnieg wybieleją; choć są jak purpura czerwone, jak wełna staną się [białe].” -- ‘BPozn’, edycja 3-tomowa.
Zapis w ‘BHS’ --
לְכוּ־נָ֛א וְנִוָּֽכְחָ֖ה יֹאמַ֣ר יְהוָ֑ה אִם־יִֽהְי֙וּ חֲטָאֵיכֶ֤ם כַּשָּׁנִים֙ כַּשֶּׁ֣לֶג יַלְבִּ֔ינוּ אִם־יַאְדִּ֥ימוּ כַתּוֹלָ֖ע כַּצֶּ֥מֶר יִהְיֽוּ׃

Jak bowiem chciałbyś objaśniać >znaczenie Imienia Boga<, skoro nie odnosisz się po prostu do formy brzmieniowej >Imienia Boga<?
Dla przykładu powiem, że gdy objaśniamy znaczenie imienia Syna Bożego - „Jezus”, to odnosimy się, co oczywiste, do zapisu owego imienia w wyjściowej pełnej formie hebrajskiego zapisu - „Jehoszua”, co objaśniamy: „Jeho zbawia”, ew. „Zbawienie od Jeho” i mamy tematykę do objaśnień dalszych.

No, chyba, że obydwoje [Ty, Userze, i ja, E.] „się mijamy”, kiedy rozumujemy o pojęciach: „Imię Boże”, „Znaczenie Imienia Bożego”… /?/
Ty raczej pogłębiasz atmosferę enigmatyczności i odnosisz, jak domniemywam, do atmosfery tzw. „wzniosłości duchowych”. O ‘wzniosłościach duchowych’ też - jak najbardziej - można i trzeba pisywać na Forum, ale zacząć należy od tego, co PODSTAWOWE, jak w tym temacie: >Imię Boże oraz znaczenie Tegoż Imienia<.

Takim pisaniem - jak do tej pory - nic nie wnosisz i bardziej nastawiasz się wobec mojej osoby na... płonną nadzieję, niż na realne wyniki. :-(

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 12