Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozwody i ponowne małżeństwa
Autor Wiadomość
Andżelika_FS 
Ostra Siostra


Wyznanie: teizm
Pomogła: 28 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2016
Posty: 536
Skąd: Dornach/Kruszewnia
Wysłany: 2017-02-18, 17:05   

O godzinie 14:57
rol23 napisał/a:
Od początku stworzenia świata zamysłem Bożym było aby mężczyzna żył tylko z jedną kobietą


O godzinie 16:52
rol23 napisał/a:
Masz rację, mężczyzna mógł mieć kilka żon.


Ciekawe, co będzie o 18:47.
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-02-18, 17:35   

Andżelika_FS napisał/a:
O godzinie 14:57
rol23 napisał/a:
Od początku stworzenia świata zamysłem Bożym było aby mężczyzna żył tylko z jedną kobietą


O godzinie 16:52
rol23 napisał/a:
Masz rację, mężczyzna mógł mieć kilka żon.


Ciekawe, co będzie o 18:47.


Jakbyś pomyślała, to spostrzegłabyś, jedno zdanie nie przeczy drugiemu. Napisałem w pierwszym zdaniu, że zamysłem Bożym było małżeństwo jednego mężczyzny i jednej kobiety. z różnych powodów, nie było to możliwe na początku.
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2017-02-18, 17:46   

rol23 napisał/a:
Zatem dopóki współmałżonek - pierwszy partner seksualny - żyje dopóty seks z każdym innym partnerem jest kategorycznym złamanie Bożym przykazań i prowadzi do wiecznego potępienia.


Gdy Twoje kłamstwa zostają obalone w jednym temacie, to wchodzisz sobie w drugi i tam znowu kłamiesz. To jest kategoryczne złamanie Bożego nakazu.

Nasz ulubiony fragment Pwt jednoznacznie Cię informuje, że mężem kobiety nie jest jej pierwszy partner seksualny, ale ten, z którym ona ma kontrakt małżeński.

(23) Jeśli dziewica została zaślubiona [aras (אָרַשׂ)] mężowi, a spotkał ją inny jakiś mężczyzna w mieście i spał z nią, (24) oboje wyprowadzicie do bramy miasta i kamienować ich będziecie, aż umrą: młodą kobietę za to, że nie krzyczała będąc w mieście, a tego mężczyznę za to, że zadał gwałt żonie bliźniego. Usuniesz zło spośród siebie. [Pwt 22: 23-24]

Biblia jednoznacznie zaprzecza Twoim fantazjom o małżeństwie przez seks. Pierwszy partner seksualny jest kamieniowany za cudzołóstwo - seks z cudzą żoną, dziewicą.

I powtarzam - w tekście hebrajskim nie ma słowa zaręczona czy narzeczona. Jest to przekształcenie tekstu oryginalnego po to, by był przystępny dla współczesnego czytelnika. Nic więcej.

"Dziewica zaślubiona (czy też zaręczona, jak to robią niektóre tłumaczenia)" to określenie dla żony po kontrakcie małżeńskim, przed przeprowadzką do męża.

(7) Kto żonę poślubił, a jeszcze jej nie sprowadził do siebie, niech wraca do domu, bo mógłby zginąć na wojnie, a kto inny by ją sprowadził do siebie. [Pwt 20: 7]

Kobieta była uważana za pełnoprawną żonę, a każdy partner seksualny (owy pierwszy partner) był traktowany jako cudzołożnik i zabijany za cudzołóstwo.

Tego samego hebrajskiego słowa co w Pwt 22: 23 czyli aras (אָרַשׂ) używa Księga Ozeasza.

(18) I stanie się w owym dniu - wyrocznia Pana - że nazwie Mnie: Mąż mój, a już nie powie: Mój Baal. (19) Usunę z jej ust imiona Baalów i już nie będzie wymawiać ich imion. (20) W owym dniu zawrę z nią przymierze, ze zwierzem polnym i ptactwem powietrznym, i z tym, co pełza po ziemi. Łuk, miecz i wojnę wyniszczę z jej kraju, i pozwolę jej żyć bezpiecznie. (21) I poślubię (aras) cię sobie [znowu] na wieki, poślubię (aras) przez sprawiedliwość i prawo, przez miłość i miłosierdzie. (22) Poślubię (aras) cię sobie przez wierność, a poznasz Pana. [Oz 2: 18-22]


Mowa jest tutaj o symbolicznym ślubem między Bogiem a Izraelem. Ponownym ślubie. Nie jakiś zaręczynach. We wcześniejszych wersach bowiem jest mowa, że Izrael "cudzołożył" z innymi bogami i dlatego Bóg się z nim "rozwiódł".

(4) Spór prowadźcie z waszą matką, prowadźcie spór! Ona bowiem już nie jest moją żoną, a Ja już nie jestem jej mężem. Winna usunąć znaki nierządu ze swej twarzy i spośród swych piersi ozdoby cudzołożnicy. [Oz 2: 4]

Teraz jednak Bóg mówi o przymierzu poprzez "ślub na wieki", czyli na zawsze. Zaręczyny (pojęcie współczesne) są tymczasowe, tylko ślub jest bezterminowy.


Przestań więc kłamać i dostosowywać Biblie do swoich fantazji. Poczytaj raczej madre opracowania w internecie. Zacznij od tego, co Ci wklejam EMET w temacie o Rachab. Tam dowiesz się, że to co niektóre Biblie tłumaczą jako "zaręczyny", to według Prawa Mojżeszowego było legalnym małżeństwem. Rozwiazać je mógł tylko list rozwodowy lub śmierć. A pierwszy partner seksualny mężatki będącej jeszcze dziewicą inny niż jej legalny mąż był cudzołożnikiem.

Pamiętaj, że kłamstwo jest jedną z siedmiu rzeczy, których Bóg najbardziej nienawidzi.

16) Tych sześć rzeczy w nienawiści ma Pan, a siedem budzi u Niego odrazę: (17) wyniosłe oczy, kłamliwy język, ręce, co krew niewinną wylały, (18) serce knujące złe plany, nogi, co biegną prędko do zbrodni, (19) świadek fałszywy, co kłamie, i ten, kto wznieca kłótnie wśród braci. [Prz 6: 16-19]

booris napisał/a:
Dlatego w NT jest mowa o tym,ze biskup powinien byc mezem jednej zony.


Tutaj może chodzić także o to, że nie może być rozwodnikiem. Chrześcijaństwo nie uznawało rozwodów, więc jeśli ktoś oddalał żonę i brał sobie następną, uważany był za cudzołożnika. Pierwsza żona bowiem na zawsze pozostawała żoną.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Andżelika_FS 
Ostra Siostra


Wyznanie: teizm
Pomogła: 28 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2016
Posty: 536
Skąd: Dornach/Kruszewnia
Wysłany: 2017-02-18, 17:49   

rol23 napisał/a:
Napisałem w pierwszym zdaniu, że zamysłem Bożym było małżeństwo jednego mężczyzny i jednej kobiety. z różnych powodów, nie było to możliwe na początku.

Chętnie poznam te różne powody, dla których mimo że coś było zamysłem Twojego Boga od początku stworzenia świata, to jednocześnie nie było możliwe od początku. Pytania pomocnicze: czy uznajesz, że Twój Bóg stworzył wszystko? Czy uważasz, że jest wszechmogący?
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2017-02-18, 17:49   

rol23 napisał/a:
Masz rację, mężczyzna mógł mieć kilka żon. To zupełnie logiczne, jak jedna była w ciąży, nie mogła pracować albo współżyć, to zawsze inna była gotowa.


Zapewne ta wiedza Ci się nigdy nie przyda, aczkolwiek wiedz, że w czasie ciąży jak najbardziej można współżyć. Oczywiście, jeśli ciąża rozwija się prawidłowo i nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-02-18, 18:08   

ShadowLady86 napisał/a:
rol23 napisał/a:
Zatem dopóki współmałżonek - pierwszy partner seksualny - żyje dopóty seks z każdym innym partnerem jest kategorycznym złamanie Bożym przykazań i prowadzi do wiecznego potępienia.


Gdy Twoje kłamstwa zostają obalone w jednym temacie, to wchodzisz sobie w drugi i tam znowu kłamiesz. To jest kategoryczne złamanie Bożego nakazu.

Nasz ulubiony fragment Pwt jednoznacznie Cię informuje, że mężem kobiety nie jest jej pierwszy partner seksualny, ale ten, z którym ona ma kontrakt małżeński.



Gdybyś choć troszkę pomyślała, to od razu zauważyłabyś, że ten fragment niczemu nie przeczy co ja piszę. Nawet jeśli uznać zaręczoną kobietę za żonę w celu ochrony jej przed przejeciem gwałtem przez innego mężczyznę który nie podoba się ojcu kobiety, to i tak kobieta musi być dziewicą i do pierwszego stosunku dochodzi właśnie z mężem. Gdyby tak nie było to kobieta jest zabijana, bo złamała Boże prawo dotyczące małżeństwa.
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2017-02-18, 18:29   

rol23 napisał/a:
Od początku stworzenia świata zamysłem Bożym było aby mężczyzna żył tylko z jedną kobietą i przez współżycie tworzył z nią jedno ciało. Zatem dopóki współmałżonek - pierwszy partner seksualny - żyje dopóty seks z każdym innym partnerem jest kategorycznym złamanie Bożym przykazań i prowadzi do wiecznego potępienia.

rol23 napisał/a:
Masz rację, mężczyzna mógł mieć kilka żon. To zupełnie logiczne, jak jedna była w ciąży, nie mogła pracować albo współżyć, to zawsze inna była gotowa.

Zupelnie logiczne jest,ze bredzisz.Zamyslem Bozym jest aby mezczyzna zyl tylko z jedna kobieta,bo inaczej bedzie potepiony i dlatego ow mezczyzna moze miec kilka zon.
Otoz powiem ci kolego,ze dla mnie logiczne do zastosowania przez ciebie sa dwa sposoby:
-zmienic lekarza,bo cie oszukuje i podaje niewlasciwe srodki
-zaczac sie leczyc na nogi,bo z glowa juz i tak nie da sie nic zrobic.
ps.pamietaj,ze ostatnia szara komorka ktora zostala sie w twoim mozgu,odpowiada za oddychanie.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2017-02-18, 19:12   

rol23 napisał/a:
Gdybyś choć troszkę pomyślała, to od razu zauważyłabyś, że ten fragment niczemu nie przeczy co ja piszę. Nawet jeśli uznać zaręczoną kobietę za żonę w celu ochrony jej przed przejęciem gwałtem przez innego mężczyznę który nie podoba się ojcu kobiety, to i tak kobieta musi być dziewicą i do pierwszego stosunku dochodzi właśnie z mężem. Gdyby tak nie było to kobieta jest zabijana, bo złamała Boże prawo dotyczące małżeństwa.


Gdybyś czytał ze zrozumieniem to byś wiedział z owego wersetu, że kobieta po kontrakcie ślubnym była żoną mężczyzny, z którym jeszcze nie spała. Natomiast jej pierwszy partner seksualny (tu gwałciciel), który według Twoich fantazji powinien być rzekomo jej mężem, jest zabijany za stosunek z cudzą żoną. Dziewica jest żoną mężczyzny, z którym nie spała. Jej pierwszy partner seksualny określany jest natomiast jako cudzołożnik.


Twoja fantazja o ślubach przez seks jest więc niebiblijna. Biblia zaprzecza ślubom przez stosunki seksualne.

biblia natomiast wyraźnie mówi, że żoną kobieta zostawała wtedy, kiedy została dokonana zapłata za pannę młodą.

(29) odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. [Pwt 22: 29]

(15) Jeśli ktoś uwiódł dziewicę jeszcze nie zaręczoną i obcował z nią, uiści rodzinie opłatę składaną przy zaślubinach i weźmie ją za żonę. [Pwt 22: 15-16]

Oświadczył więc Saul Dawidowi po raz drugi: Dziś możesz się stać moim zięciem. (22) Sługom zaś Saul polecił: Porozmawiajcie potajemnie z Dawidem i donieście mu: Król jest dla ciebie życzliwy, słudzy jego cię kochają. Zostań więc zięciem króla! (23) Słudzy powtórzyli Dawidowi słowa Saula, on zaś odrzekł: Czy wam wydaje się rzeczą błahą być zięciem króla? Ja jestem przecież człowiekiem biednym i mało znaczącym. (24) I słudzy zawiadomili Saula, mówiąc: Tak się wyraził Dawid. (25) Saul odrzekł: Powiedzcie Dawidowi, że król nie żąda innej zapłaty, jak stu napletków Filistynów, aby pomścić się na wrogach królewskich. [1 Sm 18: 21-

(14) Dawid wysłał też posłów do Iszbaala, syna Saula, żądając: Zwróć moją żonę, Mikal, którą nabyłem za sto napletków filistyńskich. [2 Sm 3: 14]

Tylko zgoda ojca i opłata za pannę młodą (czasem też zgoda samej panny) czyniło biblijnym małzeństwem według Prawa Mojżeszowego. Nic więcej.

Dodatkowo kobieta nie musiała być dziewicą, żeby wyjść za mąż. Tylko kobieta, która miała wyjść za kapłana, musiała być dziewicą. Jeśli zaś dziewica zaślubiona lub kobieta zaślubiona zostały zgwałcone na polu, to śmierć spotyka tylko gwałciciela. Ona nie jest zabijana.

(25) Lecz jeśli mężczyzna znalazł na polu młodą kobietę zaślubioną (aras), zadał jej gwałt i spał z nią, umrze sam mężczyzna, który z nią spał. (26) Młodej kobiecie zaś nic nie uczynisz. Młoda kobieta nie popełniła przestępstwa godnego śmierci. [Pwt 22: 25-26]

Użyte mamy to samo słowo z w Pwt 22: 23. Mowa jest więc o pierwszym etapie małżeństwa - kontrakcie ślubnym. Ten przykład pokazuje, że nie mąż tutaj był pierwszym partnerem (jeśli tak można określić gwałciciela...) seksualnym kobiety, a gwałciciel. I owa zamężna kobieta nie jest skazywana na śmierć.

Znów więc mówisz nieprawdę.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-02-18, 21:00   

booris,

Jeśli cię malutki człowieczku za to nie zbanują, to będzie oznaczać, że jesteś ich płatnym klakierem.
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-02-18, 21:15   

ShadowLady86 napisał/a:
rol23 napisał/a:
Gdybyś choć troszkę pomyślała, to od razu zauważyłabyś, że ten fragment niczemu nie przeczy co ja piszę. Nawet jeśli uznać zaręczoną kobietę za żonę w celu ochrony jej przed przejęciem gwałtem przez innego mężczyznę który nie podoba się ojcu kobiety, to i tak kobieta musi być dziewicą i do pierwszego stosunku dochodzi właśnie z mężem. Gdyby tak nie było to kobieta jest zabijana, bo złamała Boże prawo dotyczące małżeństwa.


Gdybyś czytał ze zrozumieniem to byś wiedział z owego wersetu, że kobieta po kontrakcie ślubnym była żoną mężczyzny, z którym jeszcze nie spała. Natomiast jej pierwszy partner seksualny (tu gwałciciel), który według Twoich fantazji powinien być rzekomo jej mężem, jest zabijany za stosunek z cudzą żoną. Dziewica jest żoną mężczyzny, z którym nie spała. Jej pierwszy partner seksualny określany jest natomiast jako cudzołożnik.


Gdybyś pomyślała, to w cytacie, na który się ciągle powołujesz jest dowód, że zaręczona kobieta nie jest pełnoprawną żoną. Gdyby tak było, to fragment Pwt 22:23 oznaczałoby dokładnie to samo co Pwt 22:22, ale to są dwa oddzielne i różne wersety. Z tego jednoznacznie wynika, że kobieta zaręczona nie może być traktowana jako mężatka. Mam nadzieję, że tak prosta rzecz w końcu do Ciebie dotrze.

ShadowLady86 napisał/a:

biblia natomiast wyraźnie mówi, że żoną kobieta zostawała wtedy, kiedy została dokonana zapłata za pannę młodą.


O widzisz, czego Ty nie wymyślisz. Teraz nagle wymyśliłaś, że zaręczyny nie wystarczą, zaślubiny nie wystarczą. A jak facet nie zapłacił, to małżeństwo było nieważne?

ShadowLady86 napisał/a:

Dodatkowo kobieta nie musiała być dziewicą, żeby wyjść za mąż. Tylko kobieta, która miała wyjść za kapłana, musiała być dziewicą. Jeśli zaś dziewica zaślubiona lub kobieta zaślubiona zostały zgwałcone na polu, to śmierć spotyka tylko gwałciciela. Ona nie jest zabijana.

(25) Lecz jeśli mężczyzna znalazł na polu młodą kobietę zaślubioną (aras), zadał jej gwałt i spał z nią, umrze sam mężczyzna, który z nią spał. (26) Młodej kobiecie zaś nic nie uczynisz. Młoda kobieta nie popełniła przestępstwa godnego śmierci. [Pwt 22: 25-26]

Użyte mamy to samo słowo z w Pwt 22: 23. Mowa jest więc o pierwszym etapie małżeństwa - kontrakcie ślubnym. Ten przykład pokazuje, że nie mąż tutaj był pierwszym partnerem (jeśli tak można określić gwałciciela...) seksualnym kobiety, a gwałciciel. I owa zamężna kobieta nie jest skazywana na śmierć.


To już Ci tłumaczyłem wielokrotnie, gdy mąż (partner) z którym współżyła umiera, to może wyjść za innego.
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2017-02-19, 09:50   

rol23 napisał/a:
Gdybyś pomyślała, to w cytacie, na który się ciągle powołujesz jest dowód, że zaręczona kobieta nie jest pełnoprawną żoną. Gdyby tak było, to fragment Pwt 22:23 oznaczałoby dokładnie to samo co Pwt 22:22, ale to są dwa oddzielne i różne wersety. Z tego jednoznacznie wynika, że kobieta zaręczona nie może być traktowana jako mężatka. Mam nadzieję, że tak prosta rzecz w końcu do Ciebie dotrze.


Zupełnie odwrotnie. Oba cytaty pokazują, że mężatka po kontrakcie ślubnym jest traktowana identycznie jak mężatka, która już przeprowadziła się do męża. Identycznie. Dziewica zaślubiona jest uważana za pełnoprawną żonę, dlatego jest karana identycznie za cudzołóstwo jak mężatka, która już zamieszkała w domu męża.

Mówi Ci o tym sam werset, który jednoznacznie mówi, że nie ma czegoś takiego jak małżeństwo przez stosunek. Dziewica jest nazywana żoną mężczyzny, z którym ma kontrakt ślubny - czyli żoną tego, z którym jeszcze nie spała. Natomiast pierwszy partner seksualny jest zabijany, a nie "brany na męża" zgodnie z Twoimi urojeniami.

Pokontempluj nad tym:

(23) Jeśli dziewica została zaślubiona mężowi, a spotkał ją inny jakiś mężczyzna w mieście i spał z nią, (24) oboje wyprowadzicie do bramy miasta i kamienować ich będziecie, aż umrą: młodą kobietę za to, że nie krzyczała będąc w mieście, a tego mężczyznę za to, że zadał gwałt żonie bliźniego. Usuniesz zło spośród siebie. [Pwt 22: 23-24]

Dziewica jest żoną mężczyzny, z którym nigdy nie spała. Biblia jednoznacznie mówi, że nie ma czegoś takiego jak małżeństwo przez seks.

rol23 napisał/a:
O widzisz, czego Ty nie wymyślisz. Teraz nagle wymyśliłaś, że zaręczyny nie wystarczą, zaślubiny nie wystarczą. A jak facet nie zapłacił, to małżeństwo było nieważne?


Biblia. Poczytasz, to zrozumiesz. Zaślubiny polegały na porozumieniu obu rodzin - negocjacjach. Zwieńczone były dokonaniem opłaty za pannę młodą, jak uczy Cię Biblia. Wtedy rozpoczynało się małżeństwo kobiety i mężczyzny według Prawa Mojżeszowego. Rozwiązać je można było tylko przez list rozwodowy lub gdy jeden z małżonków umarł. Po jakimś czasie od zaślubin następował drugi etap - wesele i przeprowadzka kobiety do domu męża. To, że niektóre Biblię określają dla ułatwienia współczesnego czytelnika nazwy "zaręczyny" nie zmienia faktu, że według Prawa Mojżeszowego mamy do czynienia z małżeństwem.


Nie ja wymyślam cytaty, naprawdę. Pewnie wyglądają dla Ciebie obco, ponieważ widzisz je pierwszy raz na oczy. Nadrób zaległości, wątpliwości miną.

rol23 napisał/a:
To już Ci tłumaczyłem wielokrotnie, gdy mąż (partner) z którym współżyła umiera, to może wyjść za innego.


A co Twoje urojenia mają do tego cytatu? Ona w trakcie gwałtu już była mężatką. Nie może wyjść za innego bez rozwodu. Ten fragment pokazuje, że nie zawsze mężatka karana była za cudzołóstwo. I owa kobieta mieszkając jeszcze w domu ojca, mogła później normalnie mieć wesele i noc poślubną nie będąc już biologicznie dziewicą. Proste.

Twój komentarz z poprzedniego postu

rol23 napisał/a:
to i tak kobieta musi być dziewicą i do pierwszego stosunku dochodzi właśnie z mężem


Jest więc nieprawdą. W takim przypadku do pierwszego stosunku kobiety zamężnej dochodziło z gwałcicielem, nie z mężem. Podkreślam, że w trakcie gwałtu kobieta byłą już mężatką. I niezależnie czy gwałciciel żyje czy też nie, podczas pierwszego stosunku po przeprowadzce do domu męża, nie będzie żadnego testu "prześcieradła". Jak w przypadku wdów czy rozwódek.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-02-19, 10:30   

ShadowLady86 napisał/a:
rol23 napisał/a:
Gdybyś pomyślała, to w cytacie, na który się ciągle powołujesz jest dowód, że zaręczona kobieta nie jest pełnoprawną żoną. Gdyby tak było, to fragment Pwt 22:23 oznaczałoby dokładnie to samo co Pwt 22:22, ale to są dwa oddzielne i różne wersety. Z tego jednoznacznie wynika, że kobieta zaręczona nie może być traktowana jako mężatka. Mam nadzieję, że tak prosta rzecz w końcu do Ciebie dotrze.


Zupełnie odwrotnie. Oba cytaty pokazują, że mężatka po kontrakcie ślubnym jest traktowana identycznie jak mężatka, która już przeprowadziła się do męża. Identycznie. Dziewica zaślubiona jest uważana za pełnoprawną żonę, dlatego jest karana identycznie za cudzołóstwo jak mężatka, która już zamieszkała w domu męża.


Zrozum, że cytaty, o których rozmawiamy to nie jest definicja "żony", tylko wskazanie jak należy postępować w przypadku gwałtu. Zatem z tych cytatów nie wynika, że zaręczona dziewica jest pełnoprawną żoną, tylko że należy w tym przypadku chronić ją jak żonę i karać śmiercią gwałciciela. To jest oczywiste.
Ponieważ jednak Pismo Święte wyraźnie odróżnia zaręczoną kobietę od mężatki, to z tego jasno niepodważalnie wynika, że to nie są tożsame sytuacje. Gdyby zaręczona kobieta była równoważna mężatce, to w tym fragmencie nie byłyby rozróżniane te dwie sytuacje. Jest jednak inaczej i tego nie można podważyć. Mam nadzieję, że w końcu to do Ciebie dotrze.

ShadowLady86 napisał/a:

Mówi Ci o tym sam werset, który jednoznacznie mówi, że nie ma czegoś takiego jak małżeństwo przez stosunek. Dziewica jest nazywana żoną mężczyzny, z którym ma kontrakt ślubny - czyli żoną tego, z którym jeszcze nie spała. Natomiast pierwszy partner seksualny jest zabijany, a nie "brany na męża" zgodnie z Twoimi urojeniami.


Gwałciciel zaręczonej dziewicy jest zabijany, tylko dlatego, że złamał inne prawo, mianowicie sprzeciwił się woli ojca, który decyduje o tym z kim jego córka ma wyjść za mąż. Poczytaj sobie w Piśmie Świętym, że dzieci muszą w tej gestii być bezwzględnie posłuszne. Ojciec miał zawsze prawo zablokować każde małżeństwo. Jeśli taki mężczyzna umiera, to kobieta może już wyjść za męża innego mimo braku dziewictwa, bo jest traktowana jakby była wdową. Chyba nie zaprzeczysz, że wdowa może wyjść ponownie za mąż i to chyba Cię nie dziwi.
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2017-02-19, 10:48   

rol23 napisał/a:
Zrozum, że cytaty, o których rozmawiamy to nie jest definicja "żony", tylko wskazanie jak należy postępować w przypadku gwałtu.

Jak dla mnie rewelacja. :-D Nie zauwazyles,ze to ty jako pierwszy "strzeliles" tymi cytatami,jako uzasadniem zawierania malzenstwa przez seks? :-D
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2017-02-19, 10:48   

rol23 napisał/a:
Zrozum, że cytaty, o których rozmawiamy to nie jest definicja "żony", tylko wskazanie jak należy postępować w przypadku gwałtu. Zatem z tych cytatów nie wynika, że zaręczona dziewica jest pełnoprawną żoną, tylko że należy w tym przypadku chronić ją jak żonę i karać śmiercią gwałciciela. To jest oczywiste.


Z ty cytatów jasno wynika, że dziewica zaślubiona (po kontrakcie) i kobieta zaślubiona (po kontrakcie i przeprowadzce do męża) jest pełnoprawną żoną. Bowiem może zostać ukarana za cudzołóstwo, a za cudzołóstwo karane są tylko i wyłącznie kobiety zamężne oraz mężczyźni, którzy śpią z cudzymi żonami. Dlatego mężczyzna też jest karany za cudzołóstwo, w przypadku kontaktu seksualnego z dziewicą będącą mężatką. O czym mówi Ci ten fragment. Mówi, że dziewica zaślubiona jest pełnoprawną żoną i ostrzega, że każdy mężczyzna, który z nią będzie spał będzie cudzołożnikiem.

Gdyby nie była zamężna, żadne z nich nie byłoby za nic ukarane. Nierząd w Izrealu był potępiany, ale nie karany.

Podsumowując:

  1. Fragment ten jasno pokazuje, że nie istniało coś takiego jak małżeństwo poprzez seks, a przez kontrakt małżeński

  2. Dziewica była żoną, zanim przeprowadziła się do męża i z nim spała. Każdy jej stosunek seksualny z inny mężczyzną, nawet jeśli był jej pierwszym partnerem, był cudzołóstwem.


rol23 napisał/a:
Gwałciciel zaręczonej dziewicy jest zabijany, tylko dlatego, że złamał inne prawo, mianowicie sprzeciwił się woli ojca, który decyduje o tym z kim jego córka ma wyjść za mąż.


Nie wymyślamy, czytamy. Gwałciciel jest karany za cudzołóstwo czyli za kradzież cudzej żony.

(24) oboje wyprowadzicie do bramy miasta i kamienować ich będziecie, aż umrą: młodą kobietę za to, że nie krzyczała będąc w mieście a tego mężczyznę za to, że zadał gwałt żonie bliźniego. Usuniesz zło spośród siebie. [Pwt 22: 24]

Mężczyzna umiera za cudzołóstwo. Zadał gwałt żonie bliźniego. Powtórz to sobie kilka razy. Wola ojca nie ma tutaj nic do rzeczy. Wola ojca liczy się tylko w przypadku kobiet niezaślubionych.

Po zaślubinach, kobieta należy już do męża, nawet jeśli jeszcze mieszka w domu ojca. Dlatego cudzołożnik karany jest za winę przeciwko jej mężowi.

rol23 napisał/a:
Ojciec miał zawsze prawo zablokować każde małżeństwo.


Mógł nie dopuścić do małżeństwa ale tylko w przypadku uwiedzenia swojej córki. W przypadku gwałtu na niej, nie mógł nie dopuścić do małżeństwa, gdyż ślub bez możliwości rozwodu był karą dla gwałciciela.

Natomiast gdy już ożenił córkę, tracił prawo do dysponowania jej losem. O żonie w Izraelu decydował mąż. Stąd gwałt na dziewicy zaślubionej jest zawsze cudzołóstwem i gwałciciel jest zawsze karany śmiercia za występek przeciwko mężowi.

rol23 napisał/a:
Jeśli taki mężczyzna umiera, to kobieta może już wyjść za męża innego mimo braku dziewictwa, bo jest traktowana jakby była wdową.


We fragmencie Pwt 22: 25 nie ma mowa o wyjściu za mąż późniejszym - kobieta jest już mężatką. I jest gwałcona będąc tą mężatką. Nie ma więc żadnego innego wyjścia za mąż, a pozostanie przy mężu. Po prostu kobieta nie będzie miała żadnych testów na "dziewictwo".

rol23 napisał/a:
Chyba nie zaprzeczysz, że wdowa może wyjść ponownie za mąż i to chyba Cię nie dziwi?


Nie dziwi. Według Prawa Mojżeszowego za maż mogła wyjść wdowa, rozwódka czy panna nie będąca dziewicą. Tylko kapłan musiał się ożenić z dziewicą, reszta Izraelitów wedle uznania.

Nie jest to jednak znaczące dla omawianego fragmentu, gdyż w Pwt 22: 25 zgwałcona kobieta już była mężatką. Tyle że przed nocą poślubną z mężem.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-19, 20:09   

ShadowLady86 napisał/a:
rol23 napisał/a:
Zrozum, że cytaty, o których rozmawiamy to nie jest definicja "żony", tylko wskazanie jak należy postępować w przypadku gwałtu. Zatem z tych cytatów nie wynika, że zaręczona dziewica jest pełnoprawną żoną, tylko że należy w tym przypadku chronić ją jak żonę i karać śmiercią gwałciciela. To jest oczywiste.


Z ty cytatów jasno wynika, że dziewica zaślubiona (po kontrakcie) i kobieta zaślubiona (po kontrakcie i przeprowadzce do męża) jest pełnoprawną żoną. Bowiem może zostać ukarana za cudzołóstwo, a za cudzołóstwo karane są tylko i wyłącznie kobiety zamężne oraz mężczyźni, którzy śpią z cudzymi żonami. Dlatego mężczyzna też jest karany za cudzołóstwo, w przypadku kontaktu seksualnego z dziewicą będącą mężatką. O czym mówi Ci ten fragment. Mówi, że dziewica zaślubiona jest pełnoprawną żoną i ostrzega, że każdy mężczyzna, który z nią będzie spał będzie cudzołożnikiem.


EMET:
W swoim post --
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#415523
zapodałem taką m.in. treść: „Wynika stąd, że zaistniał pierwszy etap zaślubin żydowskich (erusin), czyli jakby zaręczyny. Ten etap zaślubin wywoływał już skutki prawne. Zaślubieni mieli prawo nazywać się mężem i żoną, a w przypadku śmierci jednej strony pozostawało się wdowcem lub wdową. Jeśli kobieta w tym czasie dopuściła się niewierności, mogła być oskarżona o cudzołóstwo. Zerwanie mogło dokonać się jedynie przez rozwód.”.

Czytamy takie sformułowania: „skutki prawne”; „mieli prawo nazywać się mężem i żoną”; „w przypadku śmierci jednej strony pozostawało się wdowcem lub wdową.”.
Jawnie dotyczy to okresu: ZANIM jeszcze zamieszkali razem, tudzież zanim ‘poznali się intymnie’. :->

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10