Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Jezus był kuszony na pustyni czy nie?
Autor Wiadomość
marta wikluk 

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 19 Kwi 2015
Posty: 104
Wysłany: 2017-02-20, 13:02   

Jachu, daj sobie spokój. Nie jesteś pierwszy, który chce mi wmówić, ze rozmawiam z diabłem. Ciekawa jestem, czy to samo wmawiałbyś Faustynie, Alicji Lenczewskiej i wielu innym, którzy siedzą cicho, bo nie mają odwagi. Ale mam też odpowiedź od Jezusa.

I Mnie faryzeusze zarzucili kłamstwa, za Mną poszła garstka.

Jeśli nadal będziesz puszczał tego typu cytaty będę je ignorować.

--------------------

Obserwowałam forum biblijne od dawna, ale teraz dopiero zaczęłam tu się udzielać z prostego powodu. Wymiana informacji i wiedza, która może mi pomóc.

Kwestia "pustyni" wyniknęła podczas jednej z rozmów. Ale zadam wam ciekawe pytanie, dlaczego Jezus wybrał Piotra, choć wśród apostołów nie uznawano go za zbyt ogarniętego (p.s. wg badaczy Biblii) ????
_________________
Wiara nie zwalnia z myślenia.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2017-02-20, 13:20   

marta wikluk napisał/a:
Obserwowałam forum biblijne od dawna, ale teraz dopiero zaczęłam tu się udzielać z prostego powodu. Wymiana informacji i wiedza, która może mi pomóc.


Tym wpisem zaprzeczasz temu,co napisałaś na początku



marta wikluk napisał/a:
Ale zadam wam ciekawe pytanie, dlaczego Jezus wybrał Piotra, choć wśród apostołów nie uznawano go za zbyt ogarniętego (p.s. wg badaczy Biblii) ????


Nie schlebiaj sobie,masz granta :-D

http://www.nastrazy.pl/archiwum/1977_2_04.htm

Jak chcesz się uczyć,to chwała Ci,ale podejście trzeba zmienić,- nie zaczynać od pouczeń. :bardzo_smutny:
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
marta wikluk 

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 19 Kwi 2015
Posty: 104
Wysłany: 2017-02-20, 14:17   

Cytat:
Tym wpisem zaprzeczasz temu,co napisałaś na początku

Czemu zaprzeczyłam? Piszę jak było i jest.

Cytat:
Jak chcesz się uczyć,to chwała Ci,ale podejście trzeba zmienić,- nie zaczynać od pouczeń.

Nie chce uczyć, chce rozmawiać, badać, roztrząsać, myśleć, analizować. To właśnie w tych rozmowach dowiedziałam sie, ze Biblię trzeba nauczyć sie czytać. Biblia, to nie tylko Słowo Boże, ale i kronika. 52 postaci wymienionych w Biblii zostało potwierdzonych archeologicznie!!!

O niedoskonałości Piotra usłyszałam w filmie dokumentalnym dot. apostołów na Discovery, wiec to nie jest mój wymysł. To mnie bardzo zdziwiło, bo do tej pory myślałam, ze jest tak jak pisze powyższy artykuł;
"Piotr był najprzedniejszym z dwunastu apostołów i aż do rady w Jerozolimie nad sprawą obrzezania (Dzieje Ap. 15:6) był przewodnikiem pierwszego Kościoła. Był on niezwykłym człowiekiem, mającym niemałe zdolności przywódcze i obok Pawła pozostaje najwybitniejszym spośród apostołów."

Gdyby rzeczywiście był tak doskonały nie wyparłby sie Jezusa. Dlatego zadałam pytanie, dlaczego Piotr? I dostałam bardzo prostą i mądrą odpowiedź.
_________________
Wiara nie zwalnia z myślenia.
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2017-02-20, 14:19   

Bobo napisał/a:
ZAMOS napisał/a:
Tak się zastanawiam nad tym, czy jakby Jezus powrócił do Izraela, to jak długo by po Jerozolimie teraz chodził?

Zapewne krótko. ZAMOS nienawidzący żydów zrobiłby swoje ;-)

Gdyby zaczal pisac na tym forum,to pewnie by sie dowiedzial,ze ci rybki od tego pozdychaly.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2017-02-20, 18:28   

Paszko napisał/a:
Tylko że Ew Mk została napisana w diasporze, gdzie, jak się wydaje, niemożliwością było przestrzeganie wszystkich religijnych nakazów judaizmu (np. wielokrotne pielgrzymki do Jerozolimy w ciągu roku). Nie zdziwiłbym się zatem, gdyby Żydzi w diasporze wyglądali liberalizacji Prawa jak kania dżdżu.


Powiem więcej. Ewangelia Marka z dużą dozą pewności powstała w Rzymie, być może w środowisku Chrześcijan pogańskiego pochodzenia. Których w ogóle żydowskie zasady pokarmowe nie dotyczyły.

Dociekam raczej, co mógł lub czego nie mógł powiedzieć Jezus. List Pawła do Galatów jest historyczny i przedstawia właśnie problemy "natury pokarmowej". Piotr nie był pewny, czy może jadać z poganami. Dlatego sądzę, że za czasów Jezusa nie zostały zniesione żadne zasady pokarmowe w Prawie Mojżeszowym dla ludzi owemu Prawo podlegającym.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Paszko


Wyznanie: KRK
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 453
Wysłany: 2017-02-20, 19:08   

marta wikluk napisał/a:

Tak a propo słów Jezusa. Możemy zrobić mały eksperyment. Przetoczę zaledwie dwa zdania Chrystusa zanotowane od razu po usłyszeniu. Przeczytajcie to raz i spróbujcie powtórzyć zdania słowo w słowo po godzinie, jutro i za tydzień. Jestem ciekawa, czy wam się uda.


Dlaczego "słowo w słowo"? Przecież ewangelie różnią się słowami. I dlaczego mamy przeczytać jeden raz? Kiedy Jezus wyłuszczał uczniom znaczenie przypowieści, nierzadko je powtarzał - to już nam daje dwa razy, a nie wiemy ile razy uczniowie słyszeli dane powiedzenie. Jeśli Jezus kończył nauczać np. w Kafarnaum, a zaczynał w Korozain, to chyba zdarzało Mu się powtarzać swą naukę?

Poza tym chciałbym zwrócić uwagę na to, że jestem dziś w stanie wyrecytować z pamięci wiersz Puszkina po rosyjsku, z którego nie rozumiem ani słowa, choć uczyłem się go na pamięć przez jeden wieczór, wiele lat temu. Świadczy to moim zdaniem o tym, że gdybym tylko chciał, mógłbym wykuć "na blachę" nawet najbardziej enigmatyczne logia Jezusa.

Zresztą, nie powinniśmy, jak sądzę, lekką ręką odrzucać tradycji przekazanej przez Ojców Kościoła. Justyn Męczennik w połowie II w. nie nazywa ewangelii inaczej, jak: "wspomnieniami apostołów". Papiasz w podobnym okresie zapisywał od prezbiterów słowa Jezusa tak, jak je przekazywali wiernym apostołowie. Tak samo miał zapisywać cudze wspomnienia tłumacz Piotra, Marek, tworząc najstarszą ewangelię.



marta wikluk napisał/a:

MIŁUJCIE SIĘ , NIE MA WAŻNIEJSZEGO PRZESŁANIA. MIŁUJĄC DRUGIEGO CZŁOWIEKA MIŁUJESZ BOGA. NIE MOŻNA MIŁOWAĆ BOGA, A JEDNOCZEŚNIE NIENAWIDZIĆ LUDZI.

Na tym świecie są ludzie co nie są z tego świata i wrócą do Mego świata, niewielu jest na tym świecie, a nie są z tego świata.


Pierwsze z powyższych jak najbardziej ewangeliczne; drugie dość enigmatyczne, na początku ładny chiazm, choć potem styl wydaje się potykać i narastają teologiczne niejasności.

Ale generalnie zachęcam wszystkich do prorokowania. Czemu nie? Skoro tylko potrafią. W końcu kto nie jest przeciwko Bogu, ten jest z Nim.
_________________
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2017-02-20, 19:58   

marta wikluk napisał/a:
Przetoczę zaledwie dwa zdania Chrystusa zanotowane od razu po usłyszeniu. Przeczytajcie to raz i spróbujcie powtórzyć zdania słowo w słowo po godzinie, jutro i za tydzień. Jestem ciekawa, czy wam się uda.

MIŁUJCIE SIĘ , NIE MA WAŻNIEJSZEGO PRZESŁANIA. MIŁUJĄC DRUGIEGO CZŁOWIEKA MIŁUJESZ BOGA. NIE MOŻNA MIŁOWAĆ BOGA, A JEDNOCZEŚNIE NIENAWIDZIĆ LUDZI.

Marto, Marto… :-(
Cóż to za przesłanie? :aaa:
Te słowa Jezus już bardzo dawno przekazał nam, i zapewniam, że pamiętam je dłużej niż 5 minut. :lol:
1J 3:11 bp "Takie bowiem jest orędzie, które słyszeliście od początku: miłujcie się wzajemnie."
1J 4:20 bp "Jeśliby ktoś mówił: "Miłuję Boga", a równocześnie nienawidziłby swego brata, ten jest kłamcą. Kto bowiem nie miłuje swego brata, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi."
Cytat:
Nikt, zapewniam nikt nie byłby w stanie odtworzyć słów Chrystusa po kilkunastu latach z pamięci, a dobrze wiemy jak sa zawiłe.

Jednak ja pamiętam słowa Jezusa zapisane w Ewangeliach już kilkanaście lat. Potrafię nawet je cytować niezmienione z pamięci- nieskromnie pochwalę się. :-D
Nie mam jednak na imię Faustyna, ni Alicja.

Słowa Jezusa nie są zawiłe dla wszystkich.
Mt 13:13 pau "Dlatego mówię do nich w przypowieściach, gdyż patrzą, a nie widzą; słuchają, a nie słyszą i niczego nie rozumieją."
Mar 4:11-13 bug " A on im odpowiedział: Wam dano poznać tajemnicę królestwa Bożego. Tym zaś, którzy są na zewnątrz, wszystko podaje się w przypowieściach; (12) Aby patrząc, patrzyli, a nie widzieli i słysząc, słyszeli, a nie zrozumieli, by się czasem nie nawrócili i nie były im przebaczone grzechy.
Daj sobie spokój z „objawieniami” schizofreników, z całunami i innymi objawiającymi się „Maryjami” na szybie, kominie, drzewie…

Jak łatwo Was zwieść.
Mar 13:22 kow " Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i czynić będą znaki i cuda, aby jeżeli to możliwe, zwieść nawet wybranych."
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2017-02-20, 20:20   

marta wikluk napisał/a:
O niedoskonałości Piotra usłyszałam w filmie dokumentalnym dot. apostołów na Discovery, wiec to nie jest mój wymysł. To mnie bardzo zdziwiło, bo do tej pory myślałam, ze jest tak jak pisze powyższy artykuł;
"Piotr był najprzedniejszym z dwunastu apostołów i aż do rady w Jerozolimie nad sprawą obrzezania (Dzieje Ap. 15:6) był przewodnikiem pierwszego Kościoła. Był on niezwykłym człowiekiem, mającym niemałe zdolności przywódcze i obok Pawła pozostaje najwybitniejszym spośród apostołów."

Gdyby rzeczywiście był tak doskonały nie wyparłby sie Jezusa. Dlatego zadałam pytanie, dlaczego Piotr? I dostałam bardzo prostą i mądrą odpowiedź.

No tak. Z filmu na Discovery dowiedziałaś się prawdy o Piotrze. :-(
To tak jakbyś od Aty (i podobnych jej klakierów ) dowiedziała się prawdy o Bogu.

Piotr podczas pojmania Jezusa nie „wyparł” się Go, jedynie bronił swej „skóry”.
Nigdy nie bałaś się? On wtedy bał się. Bardzo bał.
Spokojnie- zrozumiał swój błąd i bardzo tego żałował, a nawet odpokutował.
Gdy otrzymał „mądrość z góry”- ducha świętego, głosił już Jezusa bez strachu i obawy aż na śmierć. Swoją śmierć.

Nie oceniaj pochopnie wraz i za innymi tego, kogo sam Bóg wybrał jako swe narzędzie!
Dz 20:19-23 kow "Służyłem Panu z całą pokorą wśród łez i doświadczeń, których doznałem z powodu zasadzek żydowskich. (20) Nie stchórzyłem i nie przemilczałem nic z tego, co mogło wam wyjść na pożytek. Nauczałem was publicznie i po domach, (21) żydów i pogan zaklinałem, aby nawrócili się do Boga i uwierzyli w naszego Pana Jezusa [Chrystusa]. (22) A teraz, czując się jakby w duchu związany, wędruję do Jerozolimy. Nie wiem, co mnie tam spotka. (23) O tym tylko w każdym mieście na nowo upewnia mnie Duch Święty, że czekają mnie więzy i utrapienia."
Poszedł tam bez strachu!

Znowu dałaś się zwieść... :-(
Za łatwo to przychodzi Tobie. :-(
 
 
marta wikluk 

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 19 Kwi 2015
Posty: 104
Wysłany: 2017-02-20, 21:31   

Paszko napisał/a:
Dlaczego "słowo w słowo"? Przecież ewangelie różnią się słowami.


Dlatego, ze to jest ważne, by przekazywać słowo w słowo. Konstrukcja zdania, dobór słów jest bardzo specyficzny, a człowiek ma skłonność do modyfikowania z czasem wszystkiego, bo pamięć szwankuje. Kodeks synajski na przykład, ma około 30 tysięcy poprawek. Najdziwniejszą z nich było wykreślenie, a potem dopisanie z powrotem słów umierającego Chrystusa; Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? Tak jakby jeden skryba uznał, ze Jezus nie mógł tego powiedzieć, a drugi przytomnie stwierdził, ze jednak mógł.

Cytat:
I dlaczego mamy przeczytać jeden raz?
Dlatego, by sprawdzić jak działa ludzka pamięć.

Cytat:
Kiedy Jezus wyłuszczał uczniom znaczenie przypowieści, nierzadko je powtarzał
Zgadza sie, ale za przykładem BiblicalArcheological podam przykład dlaczego pisanie na bieżąco jest tak ważne;

Warianty tekstowe w starożytnych rękopisach zazwyczaj nie są tak kontrowersyjne jak w rozdziale 1, werset 41 Ewangelii Marka. Czasami skryba jedno słowo piszę inaczej w jego rękopis, podczas gdy inny może przypadkowo pominąć część tekstu lub powtórzyć część z tekstu, który został skopiowany. Takie przypadki wnoszą niewielkie zmiany i tak naprawdę nie zmieniają znaczenia tekstu. W dawnych czasach jednak skrybowie dodawali lub nawet zmieniali tekst wyjaśniając fragment lub dopasowując teologię do oczekiwań swoich społecznościach. Wtedy robi się ciekawie, a ten fragment Ewangelii Marka oferuje szczególnie intrygujący przykład.

U Marka 1:41, Zbliżył się tam do Niego trędowaty, błagał Go, klękał na kolana i mówił do Niego: "Jeśli Ty zechcesz, potrafisz mnie oczyścić". Większość greckich manuskryptów (Nowy Testament został napisany w języku greckim), jak również późniejsze tłumaczenia piszą, że Jezus został poruszony współczuciem i uzdrowił człowieka. Kilka rękopisów jednak pokazują, że Jezus zapalił się gniewem, zanim go uzdrowił. Tak więc co znaczy ten werset; przejęty gniewem Jezusa czy współczuciem? Gdyby to był konkurs popularności, "współczucie" na pewno by wygrało.
http://www.biblicalarchae...his-compassion/

Cytat:
Z filmu na Discovery dowiedziałaś się prawdy o Piotrze.

Tak proszę pana, z tego filmu dowiedziałam sie czegoś co mnie zaskoczyło i pokazało człowieka w innym świetle. Piotr nie tylko wyparł sie trzykrotnie, ale i uciekł w ogrodzie oliwnym i nie przypominam sobie także, by był pod krzyżem, kiedy Chrystus umierał. Jaki obraz psychologiczny nakreśliliby psycholog?

Cytat:
Piotr podczas pojmania Jezusa nie „wyparł” się Go, jedynie bronił swej „skóry”.

Aha, to juz tak to sie nazywa? Bronil swojej skory...
Wówczas Jezus rzekł do nich: Wy wszyscy zwątpicie we Mnie tej nocy. Bo jest napisane: Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada. Lecz gdy powstanę, uprzedzę was do Galilei. Odpowiedział Mu Piotr: Choćby wszyscy zwątpili w Ciebie, ja nigdy nie zwątpię. Jezus mu rzekł: Zaprawdę, powiadam ci: Jeszcze tej nocy, zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz.

Cytat:
Nigdy nie bałaś się? On wtedy bał się. Bardzo bał.

I tu dochodzimy do sedna. Na pytanie dlaczego wybrał Piotra usłyszeliśmy odpowiedź

Bo był prawdziwy.

Jezus wybrał go całkowicie świadomie, wiedział kim jest i wiedział kim będzie. Wiedział, ze poprowadzi za sobą tysiące, bo wiedział, ze jest bardziej wiarygodny dla zwykłego człowieka niż ktokolwiek inny. Był prawdziwy z wszystkimi wadami i zaletami, z jakich człowiek jest zbudowany. Był jednym z nas... można powiedzieć, a to znaczy, że każdy z nas, zwykłych ludzi może być jak Piotr.
_________________
Wiara nie zwalnia z myślenia.
 
 
Pokoja 
POSZUKIWACZ


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 11 Paź 2015
Posty: 707
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2017-02-21, 04:03   

Paszko napisał/a:
Pokoja napisał/a:


Dlaczego ma być sprzeczne, skoro w jednym przypadku (Mk 7,19 i Mt 15,20) chodzi o to, że jedzenie nieumytymi rękami nie kala serca człowieka, a w Dz. 10:9-17 chodzi nie o jedzenie nieumytymi rękami, lecz o jedzenie zwierząt uznawanych za nieczyste. W tym przypadku nieczyste nie oznacza nieumyte.


W Mk 7,19 mowa o tym, co tworzy zawartość żołądka i wychodzi potem z niego do rowu/wychodka. Nie uważasz chyba, że brud z rąk jest w stanie wypełnić żołądek treścią, po czym wydalić się do ustępu?

nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym


Słowo "nic" w powyższym cytacie nie oznacza: "brud", tylko wszystko (πᾶν), co możesz zjeść. Ponieważ w sensie technicznym zwierzęta uznawane za nieczyste też mogą trafić do żołądka, to ze względów logicznych nie możemy ich wykluczyć z wypowiedzi Jezusa.


Ale jest napisane:

Cytat:
(2) Dlaczego uczniowie twoi przestępują naukę starszych? Nie myją bowiem rąk, gdy chleb jedzą. [...] (11) Nie to, co wchodzi do ust, kala człowieka, lecz to, co z ust wychodzi, to kala człowieka. [...] (17) Czy nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, idzie do żołądka i na zewnątrz się wydala? Mt. 15:2-17


To chyba trochę inaczej wygląda niż napisałeś?
_________________
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2017-02-21, 07:23   

marta wikluk napisał/a:
Kodeks synajski na przykład, ma około 30 tysięcy poprawek.

Wiesz może jeszcze w stosunku do jakiego tekstu, skoro z taką pewnością piszesz?

Wyobraź sobie wypadek na ulicy, i świadków tegoż wypadku stojących w różnych miejscach.
Kazano spisać im relację z tego zdarzenia.
Oczywistym jest, że każdy napisze to ze swojej perspektywy, - jeden dosłyszał to, inny inną rzecz, a jeszcze inny zobaczył to, czego inni nie widzieli...
Wszyscy napiszą prawdę, i wszyscy będą się wzajemnie uzupełniać.
Z tego powodu mamy aż cztery Ewangelie, w tym trzy synoptyczne.

Cytat:
Tak proszę pana, z tego filmu dowiedziałam sie czegoś co mnie zaskoczyło i pokazało człowieka w innym świetle.

Teraz rozumiem Ciebie. -W innym świetle, niż dotychczas Ty myślałaś.
Dla mnie wszyscy apostołowie byli ludźmi z krwi i kości, oraz podlegali słabościom tak jak i my.
Z tą różnicą, że upadki zdarzały się Im znacznie rzadziej niż nam, a ich gorliwość przewyższał naszą tak, jak wyższe są niebiosa od Ziemi.

Cytat:
Najdziwniejszą z nich było wykreślenie, a potem dopisanie z powrotem słów umierającego Chrystusa; Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? Tak jakby jeden skryba uznał, ze Jezus nie mógł tego powiedzieć, a drugi przytomnie stwierdził, ze jednak mógł.

E tam... Najdziwniejsze dla mnie są apokryfy, księgi wtórnokanoniczne.
Tam to dopiero pokazano fantazje wrogich czystej Ewangelii skrybów. :lol:
 
 
Paszko


Wyznanie: KRK
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 453
Wysłany: 2017-02-21, 11:32   

Pokoja napisał/a:
Paszko napisał/a:
Pokoja napisał/a:


Dlaczego ma być sprzeczne, skoro w jednym przypadku (Mk 7,19 i Mt 15,20) chodzi o to, że jedzenie nieumytymi rękami nie kala serca człowieka, a w Dz. 10:9-17 chodzi nie o jedzenie nieumytymi rękami, lecz o jedzenie zwierząt uznawanych za nieczyste. W tym przypadku nieczyste nie oznacza nieumyte.


W Mk 7,19 mowa o tym, co tworzy zawartość żołądka i wychodzi potem z niego do rowu/wychodka. Nie uważasz chyba, że brud z rąk jest w stanie wypełnić żołądek treścią, po czym wydalić się do ustępu?

nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym


Słowo "nic" w powyższym cytacie nie oznacza: "brud", tylko wszystko (πᾶν), co możesz zjeść. Ponieważ w sensie technicznym zwierzęta uznawane za nieczyste też mogą trafić do żołądka, to ze względów logicznych nie możemy ich wykluczyć z wypowiedzi Jezusa.


Ale jest napisane:

Cytat:
(2) Dlaczego uczniowie twoi przestępują naukę starszych? Nie myją bowiem rąk, gdy chleb jedzą. [...] (11) Nie to, co wchodzi do ust, kala człowieka, lecz to, co z ust wychodzi, to kala człowieka. [...] (17) Czy nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, idzie do żołądka i na zewnątrz się wydala? Mt. 15:2-17


To chyba trochę inaczej wygląda niż napisałeś?


Bo to, co napisał Marek, wygląda trochę inaczej niż to, co napisał autor Ew Mt:

Marek: Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.

Ew Mt: To zaś, że się je nie umytymi rękami, nie czyni człowieka nieczystym

Ponieważ Marek jest źródłem tego fragmentu u Mateusza, to Mateusz dodaje to, czego nie ma u Marka, jako własny komentarz, a tym samym potwierdza, że z komentarzem Marka coś jest nie tak. Albo go nie było, jak powstawała Ew Mt i Dz, jak uważa Jacoby, albo - jak uważa ShadowLady86 - jest to interpretacja Marka wywodzącego się ze środowiska ochrzczonych pogan, których nie dotyczyły przepisy z Kpł 11.
_________________
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2017-02-21, 12:38   

Henryk napisał/a:
Wyobraź sobie wypadek na ulicy, i świadków tegoż wypadku stojących w różnych miejscach.
Kazano spisać im relację z tego zdarzenia.
Oczywistym jest, że każdy napisze to ze swojej perspektywy, - jeden dosłyszał to, inny inną rzecz, a jeszcze inny zobaczył to, czego inni nie widzieli...
Wszyscy napiszą prawdę, i wszyscy będą się wzajemnie uzupełniać.

A teraz wyobraz sobie relacje spisane nie bezposrednio od swiadkow wydarzenia,a od tych ktorym opowiadali swiadkowie.Jezeli w zabawie w gluchy telefon bierze udzial 10 osob i slowo poczatkowe czesto rozni sie od tego na koncu,to co dopiero jesli sa to cale opowiesci.
Henryk napisał/a:
E tam... Najdziwniejsze dla mnie są apokryfy, księgi wtórnokanoniczne.
Tam to dopiero pokazano fantazje wrogich czystej Ewangelii skrybów.

Kanon ustalali ludzie.A ci skrybowie wcale nie musieli byc wrogami Ewangelii.Czesto pisali to,czego od nich oczekiwano.I tak naprawde nigdy nie bedziesz mial pewnosci,czy ksiegi kanoniczne tez nie zostaly napisane w ten sposob.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
marta wikluk 

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 19 Kwi 2015
Posty: 104
Wysłany: 2017-02-21, 15:42   

Henryk napisał/a:
Wiesz może jeszcze w stosunku do jakiego tekstu, skoro z taką pewnością piszesz?

Znowu cie zirytuję, ano z dokumentu filmowego na Discovery, film z cyklu; Historia chrześcijaństwa, o ile pamiętam tytuł. Zresztą te informacje sa dostępne w internecie.

Cytat:
Wyobraź sobie wypadek na ulicy, i świadków tegoż wypadku stojących w różnych miejscach. Kazano spisać im relację z tego zdarzenia. Oczywistym jest, że każdy napisze to ze swojej perspektywy, - jeden dosłyszał to, inny inną rzecz, a jeszcze inny zobaczył to, czego inni nie widzieli...
Wszyscy napiszą prawdę, i wszyscy będą się wzajemnie uzupełniać.
O, tutaj moglibyśmy dyskutować długo, często policja narzeka, że każdy widzi co innego.

Cytat:
Z tego powodu mamy aż cztery Ewangelie, w tym trzy synoptyczne.
Mamy ich znacznie więcej, ale cztery zostały wybrane ze względu na ich spójność.

Cytat:
Teraz rozumiem Ciebie. -W innym świetle, niż dotychczas Ty myślałaś.
Dla mnie wszyscy apostołowie byli ludźmi z krwi i kości, oraz podlegali słabościom tak jak i my. Z tą różnicą, że upadki zdarzały się Im znacznie rzadziej niż nam, a ich gorliwość przewyższał naszą tak, jak wyższe są niebiosa od Ziemi.


Właśnie, jak większość widziałam w nich kogoś idealnego, a wcale tak nie było. Ale to nie umniejsza ich roli w historii, wprost przeciwnie. To jest cudowna historia, że człowiek zwykły na pozór może stać sie tak niezwykły. Wśród apostołów z tego względu cenię sobie najbardziej sw. Pawła / Szawła. Od mordercy do świętego... to jest dopiero droga :-D
----------------

Cytat:
Kanon ustalali ludzie.A ci skrybowie wcale nie musieli byc wrogami Ewangelii.Czesto pisali to,czego od nich oczekiwano.I tak naprawde nigdy nie bedziesz mial pewnosci,czy ksiegi kanoniczne tez nie zostały napisane w ten sposob.


Właśnie o to chodzi. Musimy brać pod uwagę fakt, ze ówcześni ludzie chcieli pewne fakty idealizować. Mnie zastanowiła ta rozbieżność w tłumaczeniu;

Większość greckich manuskryptów (Nowy Testament został napisany w języku greckim), jak również późniejsze tłumaczenia piszą, że Jezus został poruszony współczuciem i uzdrowił człowieka. Kilka rękopisów jednak pokazują, że Jezus zapalił się gniewem, zanim go uzdrowił. Tak więc co znaczy ten werset; przejęty gniewem Jezusa czy współczuciem? Gdyby to był konkurs popularności, "współczucie" na pewno by wygrało.

Gdybym była na miejscu skryby tez zapewne zmieniłabym, ze kierował sie współczuciem :-D
_________________
Wiara nie zwalnia z myślenia.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2017-02-21, 15:55   

Hbr 11:1-6
1. Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy.
2. Dzięki niej to przodkowie otrzymali świadectwo.
3. Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga światy zostały tak stworzone, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych.
4. Przez wiarę Abel złożył Bogu ofiarę cenniejszą od Kaina, za co otrzymał świadectwo, iż jest sprawiedliwy. Bóg bowiem zaświadczył o jego darach, toteż choć umarł, przez nią jeszcze mówi.
5. Przez wiarę Henoch został przeniesiony, aby nie oglądał śmierci. I nie znaleziono go, ponieważ Bóg go zabrał. Przed zabraniem bowiem otrzymał świadectwo, iż podobał się Bogu.
6. Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu. Przystępujący bowiem do Boga musi uwierzyć, że [Bóg] jest i że wynagradza tych, którzy Go szukają.

(BT)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 11