Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Uwaga na skażenie radioaktywne w Polsce
Autor Wiadomość
Andżelika_FS 
Ostra Siostra

Wyznanie: teizm
Pomogła: 28 razy
Wysłany: 2017-02-24, 00:57   

veteran napisał/a:
Andżelika_FS napisał/a:
polecanie kupowania w aptece środków z poważnymi substancjami czynnymi, a następnie używania ich wbrew zaleceniom, jest nieodpowiedzialne.
Masz jakąś wiedzę na temat jodu?

Pewnie, że mam. Wiem, że jod jest bardzo istotnym dla człowieka mikroelementem, niezbędnym do zdrowego życia. Wiem też, że zapotrzebowanie dorosłego człowieka na jod szacuje się na 0,2mg dobowo. Wiem, że zazwyczaj przyjmuje się za maksymalną bezpieczną dawkę jodu na poziomie 1mg dobowo, ponieważ istnieją poważne praktyczne badania[1] dotyczące suplementacji jodyną podawaną doustnie, z których wynika że LOAEL[2] to 1,7mg dobowo. W kropli jodyny jest jakieś 3-6mg jodu (w zależności od sposobu sporządzenia). Uważam, że prowadzona na własną rękę, bez kontroli poziomu tyreotropiny we krwi, profilaktyczna (a więc długotrwała) suplementacja dawkami kilkukrotnie przekraczającymi LOAEL, a kilkunasto- lub kilkudziesięciokrotnie dobowe zapotrzebowanie, jest igraniem z własnym zdrowiem. I publiczne doradzanie takiej "kuracji", bo Tobie (albo cioci Krysi) pomogło, jest nieodpowiedzialne i godne potępienia.

[1] Badania opisane w:
- Gardner DF, Centor RM, Tiger RD. Effects of low dose oral iodine supplementation on thyroid function in normal men. Clin Endocrinol 1988;28:283-8
- Paul T, Meyers B, Witorsch RJ, Pino S, Chipkin S, Inbar SH, Braverman LE. The effect of small increases in dietary iodine on thyroid function in euthyroid subjects. Metab 1988;37:121-4

[2] LOAEL, czyli ‘lowest observed adverse effect level’. Po polsku, w wolnym tłumaczeniu, ‘najniższy zaobserwowany poziom wystąpienia niekorzystnych efektów’. Pojęcie z toksykologii, oznaczające najniższy poziom ekspozycji, przy którym zaobserwowano statystycznie lub biologicznie istotny wzrost częstości lub ciężkości efektów szkodliwych w populacji narażanej w porównaniu do grupy kontrolnej. Czyli, mówiąc po ludzku, poziom od którego kuracja zaczyna niektórym szkodzić, zamiast wszystkim pomagać lub być dla nich obojętna. Ja nie twierdzę, że kropla jodyny doustnie dziennie jest trucizną. Wskazuję tylko, że niepomijalnej statystycznie grupie już pół kropli jodyny dziennie po prostu szkodzi, więc doradzanie picia jodyny wszystkim jest błędem.

veteran

Wysłany: 2017-02-24, 09:55   

ZAMOS napisał/a:
Jodynę można stosować tylko na skórę i nie wolno jej spożywać.

Jodynę można również stosować doustnie.
Pisze o tym choćby Różański.

Ps. 40:18
18. Jamci wprawdzie ubogi i nędzny; aleć PAN myśli o mnie. TYŚ jest pomocnikiem moim i wybawicielem moim; BOŻE mój! nie omieszkujże.
(BG)

karol210

Wysłany: 2017-02-24, 10:09   

veteran napisał/a:
ZAMOS napisał/a:
Jodynę można stosować tylko na skórę i nie wolno jej spożywać.

Pisze o tym choćby Różański.

Tak tak sam pilem w kropelkach... tylko ZAMOS slusznie zaznaczyl ze roztwor Jodyny :)
i dobrze napisal zobaczcie czy plama brazowa szybko zniknie jesli tak to niedobor.

ZAMOS 
SŁOWIANIN

Wysłany: 2017-02-24, 21:00   

Andżelika_FS napisał/a:
Wskazuję tylko, że niepomijalnej statystycznie grupie już pół kropli jodyny dziennie po prostu szkodzi, więc doradzanie picia jodyny wszystkim jest błędem.

To prawda. Każdy suplementować płynem Lugola się nie może, ponieważ niektórym ludziom to szkodzi, ale takich 'uczulonych' jest niewielu i dość łatwo to zdiagnozować nanosząc płyn Lugola na skórę. Ja płyn Lugola stosuję całe życie, raz mniej, a jak na coś niedomagam to więcej i mam zdrowszy organizm niż wszyscy moi rówieśnicy jakich znam. Latem jeżdżę na rowerze codziennie po przynajmniej 20 km, a w weekendy nawet po 70-80 km. Zimą basen i biegówki w lesie. Niedomagałem na zdrowiu tylko gdy wyjeżdżam na dłużej za granicę. Nawet dwu, trzy tygodniowe wyjazdy na wczasy zawsze mi szkodzą. Dobre zdrowe polskie jedzenie i suplementy stawiają mnie na nogi w kilka dni. Ci co straszą ludzi szkodliwością jodu kłamią.
veteran napisał/a:

Może i tak, ale ja stosuję płyn Lugola. Dla mnie jest to bardziej bezpieczne. Nigdy nie wiadomo w jakim alkoholu jod rozpuszczono.

veteran

Wysłany: 2017-02-24, 21:43   

Mówimy bardziej o samorobótce.
Przepisy są.

Ps. 40:18
18. Jamci wprawdzie ubogi i nędzny; aleć PAN myśli o mnie. TYŚ jest pomocnikiem moim i wybawicielem moim; BOŻE mój! nie omieszkujże.
(BG)

Odpowiedz do tematu