Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Choinka- drzewo życia czy drzewo śmierci?
Autor Wiadomość
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-24, 22:38   Choinka- drzewo życia czy drzewo śmierci?

meritus napisał/a:
Lucyferze
Cytat:
pogańska choinka

Choinka nie jest pogańska. Jest to symbol biblijny, chrześcijański - oznacza ona rajskie drzewo życia.

Nie wiedziałem że Ewa zerwała owoc z choinki, musiała by to być szyszka.
Obecnie niektórzy zrywają z choinki cukierki i ciastka, czy to jest rajskie drzewo życia?
meritusie:
Napisz jak do tego doszłeś że choinka jest rajskim drzewem życia? I czy mamy spożywać szyszki by żyć wiecznie?
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-12-24, 23:09   

Lucyferze - encyklopedie i słowniki lepiej wyjaśnią Ci czym jest symbol w ogólności. I czy nie mylisz drzewa życia z drzewem poznania dobra i zła?
 
 
 
and 

Wiek: 73
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 774
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-12-24, 23:09   

czy Ewa zerwała owoc z drzewa życia?
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-24, 23:46   

meritus napisał/a:
Lucyferze - encyklopedie i słowniki lepiej wyjaśnią Ci czym jest symbol w ogólności. I czy nie mylisz drzewa życia z drzewem poznania dobra i zła?

Przeczytaj sobie pochodzenie choinki:http://pl.wikipedia.org/w...dzenie_zwyczaju
Drzewo dobrego i złego a także kradzież choinki z lasu to kradzież zabronionego owocu który zjadła Ewa. Choinka to raczej symbol złodzieji i zrywanie z niej jabłek świadczy o praktykowaniu grzechu Ewy.
Kod:
Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie "drzewo dobrego i złego" w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia
Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijne jabłko, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami.
Dawniej na wsiach przyniesienie choinki do domu miało cechy kradzieży obrzędowej: gospodarz rankiem w Wigilię udawał się do lasu, a wyniesiona z niego choinka czy gałęzie, "ukradzione" innemu światu, za jaki postrzegany był las, miały przynieść złodziejowi szczęście.

To nie ja pomyliłem pojęcia tylko ty meritusie. Przeczytaj to dokładnie.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2007-12-24, 23:56   

Pierwsze wzmianki o bożonarodzeniowej choince pochodzą z Alzacji z końca XVw. W następnych wiekach zwyczaj ten rozprzestrzenił się w całych Niemczech, a do Polski dotarł poprzez zabór pruski na przełomie XVII i XIXw .Nie od razu choinka została życzliwie przyjęta.
Kościół był początkowo niechętny temu zwyczajowi, lecz szybko nadal choince chrześcijańska symbolikę "biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła" pod którym rozpoczęła sie historia ludzkości. Choinkę wnosi sie do domu w dniu, w którym wspominamy pierwszych ludzi - Adama i Ewe. Na choince nie może zabraknąć jabłek, bo właśnie te owoce były na owym biblijnym drzewie, a ponadto jabłko symbolizuje zdrowie.
". Opasujące ją łańcuchy symbolizują węża - kusiciela,

Jak widać do wszystkiego można sobie symbolikę dostosować nawet jabłko-- chociaż Biblia nie pisze ,czy było to jabłko pisze owoc nawet papierowy łańcuch symbolizuje węża kusiciela, czy to nie jest zabawne? :-)
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-25, 00:16   

nike napisał/a:
Pierwsze wzmianki o bożonarodzeniowej choince pochodzą z Alzacji z końca XVw. W następnych wiekach zwyczaj ten rozprzestrzenił się w całych Niemczech, a do Polski dotarł poprzez zabór pruski na przełomie XVII i XIXw .Nie od razu choinka została życzliwie przyjęta.
Kościół był początkowo niechętny temu zwyczajowi, lecz szybko nadal choince chrześcijańska symbolikę "biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła" pod którym rozpoczęła sie historia ludzkości. Choinkę wnosi sie do domu w dniu, w którym wspominamy pierwszych ludzi - Adama i Ewe. Na choince nie może zabraknąć jabłek, bo właśnie te owoce były na owym biblijnym drzewie, a ponadto jabłko symbolizuje zdrowie.
". Opasujące ją łańcuchy symbolizują węża - kusiciela,

Jak widać do wszystkiego można sobie symbolikę dostosować nawet jabłko-- chociaż Biblia nie pisze ,czy było to jabłko pisze owoc nawet papierowy łańcuch symbolizuje węża kusiciela, czy to nie jest zabawne? :-)

Za czasów Jezusa i wcześniej ludzie czcili drzewa w taki sposób bo uważali że w nich jest bóg przyrody.
Kod:
Już w czasach rzymskich...

Dekorowano drzewka lampkami oliwnymi i poruszającymi się zabawkami. Podobne opisy znajdujemy w źródłach na temat historii starożytnego Egiptu. W czasach, w których wierzono, że bogowie żyją w przyrodzie, drzewa były uważane za ich główne mieszkania i otaczane kultem i czcią.

Jezus ani Apostołowie nie zajmowali się czczeniem drzew ani fikcyjnymi świętymi Mikołajami, to raczej Rzymianie i poganie mieli z tego uciechę.
2 Kron. 28:2-4.
4. Składał też ofiary rzeźne i z kadzidła na wyżynach i na wzgórzach, i pod każdym drzewem zielonym.

Prezenty pod tym drzewem zielonym to ofiary rodziców dla dzieci.
2 Kron. 14:1-4
1. Asa zaś czynił to, co dobre i słuszne w oczach Pana, jego Boga.
2. Usunął obce ołtarze i świątynki na wzgórzach, potrzaskał słupy i powycinał święte gaje,
3. I nakazał Judejczykom, aby szukali Pana, Boga swoich ojców, wypełniali zakon i przykazania.
4. Usunął ze wszystkich miast judzkich świątynki na wzgórzach i ołtarze do kadzenia. Pod jego władzą królestwo miało spokój.

Z przeszłości wiemy że Bóg nie tolerował zwyczajów pogańskich gdy Izraelici przyjmowali i adaptowali zwyczaje i święta pogańskie. Podobnie i teraz Jezus nie toleruje takich zwyczajów.
Jer. 44:4
4. A przecież Ja posyłałem do was nieustannie i gorliwie wszystkie moje sługi, proroków, mówiąc: Nie czyńcie tej obrzydliwości, której Ja nienawidzę!
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2007-12-25, 00:20   

Zgadzam sie z tobą jest to zwyczaj pogański, zresztą nie pierwszy wprowadzony do Katolicyzmu jak i protestantyzmu.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-12-25, 02:02   

Nie wiem co jest pogańskiego w choince....

Cytat:
Zazwyczaj pod ozdobiona choinką umieszcza się świąteczne prezenty - przypomniał papież. Symbol ten zyskuje więc dodatkową wymowę typowo chrześcijańską: przywołuje na myśl 'drzewo życia', figurę Chrystusa, najwyższy dar, jakim Bóg obdarza ludzkość. Symbolizowane przez choinkę przesłanie mówi ponadto, że życie pozostaje niejako „wiecznie zielone” o ile czyni dar z siebie – nie tyle z posiadanych rzeczy materialnych, ale z siebie samego: poprzez obdarzanie się przyjaźnią i szczerym uczuciem, poprzez okazywanie sobie braterskiej pomocy i przebaczenia, poprzez dzielenie się z innymi własnym czasem i wzajemne słuchanie się".

Jest to wypowiedź Jana Pawła II z 2004 roku.

Choinka symbolizuje drzewo życia, a nie drzewo poznania dobra i zła. Wikipedia nie jest obiektywnym źródłem wiedzy teologicznej.
 
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-25, 10:36   

meritus napisał/a:
Nie wiem co jest pogańskiego w choince....

Cytat:
Zazwyczaj pod ozdobiona choinką umieszcza się świąteczne prezenty - przypomniał papież. Symbol ten zyskuje więc dodatkową wymowę typowo chrześcijańską: przywołuje na myśl 'drzewo życia', figurę Chrystusa, najwyższy dar, jakim Bóg obdarza ludzkość. Symbolizowane przez choinkę przesłanie mówi ponadto, że życie pozostaje niejako „wiecznie zielone” o ile czyni dar z siebie – nie tyle z posiadanych rzeczy materialnych, ale z siebie samego: poprzez obdarzanie się przyjaźnią i szczerym uczuciem, poprzez okazywanie sobie braterskiej pomocy i przebaczenia, poprzez dzielenie się z innymi własnym czasem i wzajemne słuchanie się".

Jest to wypowiedź Jana Pawła II z 2004 roku.

Choinka symbolizuje drzewo życia, a nie drzewo poznania dobra i zła. Wikipedia nie jest obiektywnym źródłem wiedzy teologicznej.
Prędzej drzewo oliwne mogło by być symbolem drzewa życia niż drzewo iglaste z lasu. Papież nie jest obiektywnym źródłem wiedzy Biblijnej bo sam przeciw tej Biblii grzeszy. Po śmierci Apostołów moce zła zawładnęły tym drzewem jakim stało się chrześcijaństwo. Teraz moce tego zła usprawiedliwiają i adaptują wszystkie pogańskie święta i zwyczaje przjęte od Egipcjan, Babilończyków i Rzymian.
2 Tes. 2:7-12
7. Albowiem tajemna moc nieprawości już działa, tajemna dopóty, dopóki ten, który teraz powstrzymuje, nie zejdzie z pola.
9. A ów niegodziwiec przyjdzie za sprawą szatana z wszelką mocą, wśród znaków i rzekomych cudów,
10. I wśród wszelkich podstępnych oszustw wobec tych, którzy mają zginąć, ponieważ nie przyjęli miłości prawdy, która mogła ich zbawić.
11. I dlatego zsyła Bóg na nich ostry obłęd, tak iż wierzą kłamstwu,
12. Aby zostali osądzeni wszyscy, którzy nie uwierzyli prawdzie, lecz znaleźli upodobanie w nieprawości.


Te upodobania do świąt pogańskich i usprawiedliwianie tych przyjętych zwyczajów których nie praktykowali Apostołowie świadczą o stanie zrozumienia tych ludzi którzy mają upodobanie w nieprawości.
To Bóg sprawił że ci ludzie wierzą kłamstwu swoich przełożonych którzy się nad nimi wywyższyli, jest to obłęd tych którzy nie uwierzyli prawdzie.
Prawda jest taka że Jezus ani Apostołowie nie obchodzili takich zwyczajów bo były im obce.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2007-12-25, 11:56   

meritus napisał/a:
Choinka symbolizuje drzewo życia, a nie drzewo poznania dobra i zła. Wikipedia nie jest obiektywnym źródłem wiedzy teologicznej.


Wikipedię możesz i ty redagować, jeżeli to co tam jest napisane napisał ksiądz katolicki, może nawet protestancki to napisał tak jak chciał żeby to było napisane. Ja wyżej napisałam jak w XIX wieku Kościół zapatrywała sie na choinkę, przeczytaj.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-12-25, 14:36   

Nike
O ile wiem Wikipedia w XIX wieku nie powstała. Możesz zacytować jakies dokumenty Magisterium z XIX wieku.

Lucyferze - Kościół ma prawo ustanawiać święta dla przypomnienia najważniejszych wydarzeń dla naszej wiary. Takim wydarzeniem jest również wcielenie Boga. Sugerowanie, że jest to święto babilońskie, eskimoskie czy jakieś tam inne jest głupstwem. I tyle.
 
 
 
Gracja 
Gracja

Dołączyła: 19 Gru 2009
Posty: 15
Skąd: BIELSKO-BIAŁA
Wysłany: 2009-12-22, 19:52   

25 grudnia dniem specjalnym jest już od bardzo dawna, ale niekoniecznie dla chrześcijan. Ponieważ ci w pierwszych wiekach swojego istnienia wcale nie obchodzili narodzin Jezusa, stało się to dopiero w roku 325 na I Soborze Nicejskim. A dlaczego spośród kilku proponowanych dat wybrano właśnie tę? Z prostej przyczyny; od dłuższego czasu w tym dniu obchodzono święto narodzin boga Mitry, którego kult dosyć długo konkurował z chrześcijaństwem. Ówcześni duszpasterze słusznie przewidzieli, że trudno byłoby wyrzucić długowieczną tradycję ze świadomości ludzi, dlatego lepiej nadać jej trochę inny wymiar, zostawiając wszystkie fundamenty, a zmieniając tylko ich znaczenie. Ten proceder zastosowano analogicznie do większości zwyczajów grudniowego okresu świętowania.

Na naszym pogańskim gruncie sprawa przedstawiała się zadziwiająco podobnie, bo także w tym samym okresie oddawano cześć Swarogowi - bogu słońca, nieba i ognia. Natomiast w Italii jeszcze zanim czczono Mitrę obchodzono Saturnalia
 
 
Gracja 
Gracja

Dołączyła: 19 Gru 2009
Posty: 15
Skąd: BIELSKO-BIAŁA
Wysłany: 2009-12-22, 20:05   

LUCYFERZE- GRATULUJĘ ZNAJOMOŚCI BIBLII! KATOLICY, NIE BĄDŹCIE ZAMKNIĘCI NA PRAWDĘ. DOSTAJECIE ŚWIATŁO.
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-12-22, 20:14   

GRACJO
Oczywiście masz rację, że 25 XII to święto Mitry. KK ustanawiając ten dzień jako Boże Narodzenie (urodziny Jezusa) wyparło lub odsunęło w niepamięć Mitrę i to bardzo skutecznie. :-)
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-12-22, 21:20   

Anna01 napisał/a:
Oczywiście masz rację, że 25 XII to święto Mitry.

Nie dla chrześcijan.

Dla chrześcijan 25 grudnia to Uroczystość Bożego Narodzenia.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10