Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Anna01
2016-07-01, 20:51
Ziemia okrągła, płaska czy wklęsła - dążenie do prawdy
Autor Wiadomość
pioterha 

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 14 Kwi 2017
Posty: 43
Wysłany: 2017-05-15, 20:18   

Listku... mylisz paralaksę ze zjawiskiem fatamorgany...
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2017-05-15, 20:28   

O,widze ze nowy obrazek.Nawet calkiem spoko.Przy okazji ewolucja.Z Plaskoziemcy na Srodziemce.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
Andżelika_FS 
Ostra Siostra


Wyznanie: teizm
Pomogła: 28 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2016
Posty: 536
Skąd: Dornach/Kruszewnia
Wysłany: 2017-05-15, 22:24   

booris napisał/a:
O,widze ze nowy obrazek.Nawet calkiem spoko.Przy okazji ewolucja.Z Plaskoziemcy na Srodziemce.

Wklęsła Ziemia ma przynajmniej tę zaletę, że nie nie zniekształca proporcji Australii. Płaskoziemcy z półkuli północnej, umieszczający środek Ziemi na biegunie północnym, nie mają innego wyjścia, tylko deformować południową półkulę (im dalej na południe tym bardziej) rozciągając ją równoleżnikowo. A ponieważ z Australią da się (o zgrozo!) rozmawiać telefonicznie i każdy, kto ma luźne kilka tysięcy złotych, może na wakacje do Australii polecieć i przekonać się, że z północy na południe nie jest wcale pięć czy dziesięć razy krótsza niż ze wschodu na zachód, to koncepcja wklęsłej Ziemi jest bardziej atrakcyjna (lub przynajmniej łatwiejsza do obrony). Jak dla mnie krok w dobrym kierunku. Teraz został jeszcze drugi, czyli przenicowanie wklęsłej Ziemi na wypukłą. Ale to prostsze, bo wystarczy zauważyć, że to wszystko co widzimy na nocnym niebie za pomocą domowego teleskopu stojącego na balkonie po prostu nie ma szansy mieścić się we wnętrzu sfery o promieniu kilku tysięcy kilometrów.
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-05-16, 10:23   

Andżelika_FS napisał/a:
przenicowanie wklęsłej Ziemi na wypukłą


Jesteś przekonana ,że to możliwe?Proszę o argumenty.
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
pioterha 

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 14 Kwi 2017
Posty: 43
Wysłany: 2017-05-16, 19:06   

Listku, Andżelika w delikatny sposób dała Ci do zrozumienia, że płaska lub wklęsła Ziemia to kompletna bzdura, a ja ją popieram.
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2017-05-16, 20:17   

Listek napisał/a:
Andżelika_FS napisał/a:
przenicowanie wklęsłej Ziemi na wypukłą


Jesteś przekonana ,że to możliwe?Proszę o argumenty.

Uwazasz ze to niemozliwe?Poprosze o argumenty.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
Andżelika_FS 
Ostra Siostra


Wyznanie: teizm
Pomogła: 28 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2016
Posty: 536
Skąd: Dornach/Kruszewnia
Wysłany: 2017-05-16, 22:24   

Listek napisał/a:
Andżelika_FS napisał/a:
przenicowanie wklęsłej Ziemi na wypukłą

Jesteś przekonana ,że to możliwe?Proszę o argumenty.

Wychodzę z pozycji nauki, a konkretnie dziedziny matematyki zwanej topologią. Działu matematyki ważnej dla Polaków i Polski, choć pewnie na tym forum o wielkości Stefana Banacha przekonana jestem tylko ja. Otóż. Topologia pokazuje, jakim przekształceniem zamienić sferę w naleśnik (Ziemia kulista vs. Ziemia płaska). Ta sama topologia pokazuje, jak z Ziemi wypukłej zrobić Ziemię wklęsłą.

Nieusuwalną wadą wszelkich obrazków pokazywanych przez płaskoziemców jest równoleżnikowe rozciągnięcie tzw. półkuli południowej, czyli m.in. Australii. Ponieważ dzisiaj do Australii może polecieć samolotem każdy, kto ma zaskórniaki przeznaczone na wakacje, a potem pojeździć po rzeczonej Australii samochodem, to płaskoziemski naleśnik jest po prostu nie do obrony. Tu właśnie przydaje się topologia, czyli matematyczne podejście do przekształceń jednych powierzchni w inne powierzchnie (map w mapy, wyobrażeń kształtów w inne wyobrażenia kształtów). Ja nigdy w Australii nie byłam, ale dzięki topologii wiem, dlaczego hipoteza płaskiej Ziemi wywala się na Australii. Dlatego bardziej już pochwalam hipotezę Ziemi wklęsłej, bo ona przynajmniej nie kłamie w kwestii proporcji/odległości obserwowalnych podczas wycieczek po Australii. Przekształcenie topologiczne (wracamy do znienawidzonej matematyki i pana Banacha) nicujące wszechświat i mówiące, że patrząc na niebo patrzymy do wewnątrz sfery Ziemi zamiast na zewnątrz, jest przynajmniej spójne, jeśli chodzi o odległości obserwowalne podczas jazdy samochodem po Australii. Jasne, że wklęsła Ziemia nie trzyma się kupy w temacie obserwacji gwiazd przez domowy teleskop ustawiony na balkonie, ale przynajmniej nie fałszuje tak strasznie map jak Ziemia-naleśnik.

Jestem za tym, żeby do prawdy dochodzić etapami. Jeśli wierzący w Ziemię-naleśnik dojrzy namacalne problemy z mierzalnymi odległościami N-S i E-W w Australii, dzięki czemu przerzuci się na Ziemię-wklęsłą, to doskonale rozumiem, że da się go następnie przekonać obserwacjami astronomicznymi i podstawami topologii matematycznej, żeby odwrócił wektor i zobaczył, że Ziemia-wypukła dużo lepiej pasuje do wszelkich obserwowalnych zjawisk, a z punktu widzenia matematyki jest właściwie dokładnie tym samym co wklęsła. CBDO.
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2017-05-16, 22:39   

Ja natomiast jak zwykle w paru prostych słowach wytłumaczę to, co zawarte jest w poście powyżej:

Trzeba być kompletnym idiotą, aby uwzględniając dzisiejszy stan wiedzy wierzyć, że ziemia jest płaska lub wklęsła.

:-D
_________________
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
 
 
veteran

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 789
Wysłany: 2017-05-17, 20:27   

Anżelika zna się na wszystkim.
_________________
Łk. 15:19
I nie jestem godzien więcej być nazywany synem twoim, uczyń mię jako jednego z najemników twoich.
(BG)
 
 
Andżelika_FS 
Ostra Siostra


Wyznanie: teizm
Pomogła: 28 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2016
Posty: 536
Skąd: Dornach/Kruszewnia
Wysłany: 2017-05-18, 23:53   

veteran napisał/a:
Anżelika zna się na wszystkim.

Andżelika jest piękna, młoda i powabna, ale na wszystkim się nie zna. Natomiast w tym poście wystarczy, że zna się na retoryce, żeby Twój przyjacielski, ciepły i kulturalny atak został zdyskredytowany.

Pozdro, poćwicz.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2017-05-19, 07:51   

Andżelika_FS napisał/a:
Przekształcenie topologiczne (wracamy do znienawidzonej matematyki i pana Banacha) [...]

No właśnie. To dzięki niemu, jeszcze do niedawna (50-30 lat), nie można było na podstawie ogólnodostępnych map dokładnie wyznaczyć odległości.
 
 
veteran

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 789
Wysłany: 2017-05-19, 08:10   

Andżelika_FS napisał/a:
Andżelika na wszystkim się nie zna.


Nie bądź taka skromna.
_________________
Łk. 15:19
I nie jestem godzien więcej być nazywany synem twoim, uczyń mię jako jednego z najemników twoich.
(BG)
 
 
Andżelika_FS 
Ostra Siostra


Wyznanie: teizm
Pomogła: 28 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2016
Posty: 536
Skąd: Dornach/Kruszewnia
Wysłany: 2017-05-19, 19:29   

Henryk napisał/a:
Andżelika_FS napisał/a:
Przekształcenie topologiczne (wracamy do znienawidzonej matematyki i pana Banacha) [...]

No właśnie. To dzięki niemu, jeszcze do niedawna (50-30 lat), nie można było na podstawie ogólnodostępnych map dokładnie wyznaczyć odległości.

Ściema sezonu. Topologia po prostu mówi dokładnie, dlaczego mierzenie ekierką odległości na płaskiej mapie, która reprezentuje wypukłą powierzchnię, jest przekłamana. Ba, topologia (plus algebra, plus geometria) nie zatrzymuje się na konstatacji, że jest przekłamana, ale daje każdemu do ręki narzędzie sprawdzenia o ile jest przekłamana. Tak mniej więcej od trzech tysięcy lat. Nie chcesz rozumieć, nie chcesz nadrabiać, nie chcesz wiedzieć - Twoja sprawa. Wolisz wierzyć tantrystom pogniewanym na naukę - Twoja sprawa. Wolisz wierzyć prorokom obskurantyzmu - Twoja sprawa. Ja wybieram wiedzę i używanie własnego mózgu i to moja sprawa.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2017-05-19, 19:57   

Andżelika_FS napisał/a:
Ściema sezonu.

A jednak nie wiesz wszystkiego!
A jak się nie wie, to lepiej nie zabierać głosu.
Po prostu jesteś pomimo wszystko za młoda. :-P
Cytat:
Zauważyli oni np., że podczas gdy mapy wojskowe porażały dokładnością i skalą, te cywilne bardzo często zawierały celowe przekłamania. Fragmenty przedstawiające konkretne miasta były po prostu powiększonymi fragmentami map jakichś większych obszarów i jak łatwo sobie wyobrazić, nie było na nich widać niemal nic. Zwłaszcza w zestawieniu z superdokładnymi planami wojskowymi. Chodziło o to, by szeroko dostępne mapy cywilne nie były użyteczne dla wywiadów obcych państw. Te wojskowe zaś były pilnie kontrolowane.

http://wyborcza.pl/1,7539...eRedirects=true
Dziwne czasy to były, dziwni ludzie. Dzisiejszość ma swoje dziwy. Może nawet większe...
 
 
veteran

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 789
Wysłany: 2017-05-19, 20:41   

Andżelika_FS napisał/a:
Ja wybieram używanie własnego mózgu.


Czyli jednak się zdecydowałaś. Może ci to wyjdzie. Czas pokaże.
_________________
Łk. 15:19
I nie jestem godzien więcej być nazywany synem twoim, uczyń mię jako jednego z najemników twoich.
(BG)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12