Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy świadkowie Jehowy to ekstremiści?

Czy wg. Polaków Świadkowie Jehowy to ekstremiści?
NIE, to religia pokojowo nastawiona
50%
 50%  [ 6 ]
TAK, są ekstremistami
50%
 50%  [ 6 ]
Głosowań: 12
Wszystkich Głosów: 12

Autor Wiadomość
bonhart 
bonhart

Pomógł: 27 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1393
Skąd: lodz
Wysłany: 2017-05-18, 08:31   

Cytat:

Wnikliwy napisał/a:
Chciałabyś wiedzieć, prawda😋 Nie jesteś osobą kompetentną aby ci to mówić. Określę to tak - nie wszystko. :-D

Andżelika_FS

Och, drżę z podniecenia na myśl, że brat Wnikliwy kiedyś powie nam, co nie pasuje mu w śJ. To jak thriller - czujemy, że coś jest nie tak, ale scenarzysta odmawia zaspokojenia ciekawości od razu. W kinie czekamy godzinę (czy dwie). Wnikliwy pewnie każe nam czekać ze czterdzieści lat. Ale o ileż pełniejsze będzie spełnienie po czterech dekadach, niż po czterech kwadransach... Już zaczynam projektować sukienkę, którą własnoręcznie uszyję i powieszę w szafie, żeby czekała na wyznanie brata Wnikliwego.


Ja bym nie mówił Wnikliwy - to zawsze jakaś 'karta przetargowa' ;-)

bonhart
_________________
ss
 
 
Wnikliwy


Pomógł: 133 razy
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 3207
Wysłany: 2017-05-18, 13:03   

Oczywiście że nie powiem. To moja osobista sprawa. :->
_________________

 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 27 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1393
Skąd: lodz
Wysłany: 2017-05-18, 13:15   

co komu do tego! :-P

bonhart
_________________
ss
 
 
Bobo 


Pomógł: 351 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 12397
Wysłany: 2017-05-19, 09:49   

Ciekawy artykuł:
http://www.msn.com/pl-pl/...MK7&ocid=TSHDHP

W Rosji Świadkowie Jehowy znaleźli się na liście religijnych ekstremistów obok takich organizacji, jak Al-Kaida czy ISIS. Wyznawcy, którym Biblia wyraźnie zakazuje zabijania, przecierają oczy ze zdumienia. I wiedzą już, że za chwilę Kreml rozpędzi ich na cztery wiatry.

Andriej Siwak, świadek Jehowy i zdeklarowany pacyfista, o swoim „ekstremizmie” dowiedział się, gdy próbował wymienić pieniądze w banku. Gdy pracownica zajrzała do bazy danych i zobaczyła, w jakim towarzystwie na liście znajduje się jej klient, zbladła i się rozpłakała z przerażenia.

Tyle tylko, że jedyną organizacją, do jakiej należy Andriej, jest zbór Świadków Jehowy – grupy religijnej, która uważa, że Biblię należy rozumieć dosłownie. A w niej napisane jest wyraźnie: „Nie zabijaj”.

Jak Putin walczy z terroryzmem

Świadkowie Jehowy wciąż pamiętają sowieckie czasy, gdy KGB traktowało ich jak szpiegów i dywersantów.Dziś znów znaleźli się na celowniku, tyle że zmienił się kontekst.Tym razem Kreml walczy ramię w ramię z Cerkwią Prawosławną o rząd dusz w Rosji. Społeczeństwo ma konsolidować się wokół tradycyjnych, ortodoksyjnych i patriotycznych wartości ze szczyptą militaryzmu. Nie jesteś prawosławny? Nie jesteś Rosjaninem. Nie jesteś Rosjaninem? Zapewne więc kusi cię niesubordynacja – ot, np. jako pacyfista nie poprzesz akcji zbrojnej przeciwko wrogom ojczyzny.

Z takiego założenia wyszedł rosyjski minister sprawiedliwości, który dołączył świadków Jehowy do listy organizacji będących „w związku z przeprowadzanymi akcjami ekstremistycznymi”. W zeszłym miesiącu szef resortu poprosił Sąd Najwyższy, by zakazał grupie 170 tys. wyznawców rozprzestrzeniania „ekstremistycznych” treści. W środę Sąd zaczął rozpatrywać wniosek.
Bóg czy car?

W Rosji każdy może być podejrzany o ekstremizm. Nawet opozycja, która protestuje przeciwko korupcji, czy niepokorny internauta, któremu nie podoba się aneksja Krymu. Tym bardziej więc Kreml nie ufa świadkom Jehowy, którzy krytykują choćby rosyjskie bombardowania w Syrii.

Co więcej, Świadkowie, których wyznanie narodziło się w XIX wieku w USA (a więc z założenia jest dla władz Rosji obce i kulturowo podejrzane), odmawiają służby wojskowej, nie głosują w wyborach, nie świętują rocznic związanych z Wielką Wojną Ojczyźnianą i – o zgrozo – uznają tylko przywództwo Boga. A przecież w rozumieniu „jedynej słusznej linii” Kremla - pomiędzy Bogiem a człowiekiem jest jeszcze Władimir Putin. Zresztą prawosławie od wieków sprzyja myśleniu, że car (dziś podobnym statusem cieszy się Putin) jest łącznikiem między światami i posłuszeństwo jemu i patriarsze prowadzi do zbawienia.

Nie po drodze z państwem

Jak powiedział Siwak w rozmowie z amerykańskim dziennikiem „New York Times”, z powodu swojego wyznania stracił pracę jako nauczyciel WF-u. Co ciekawe, zanim przystąpił do Świadków, w 2000 roku głosował na Władimira Putina i choć jako wierny nie brał już potem udziału w wyborach, to nigdy nie angażował się w działalność opozycyjną. - Kompletnie nie zajmuję się polityką – powiedział.

- Ale z perspektywy Rosjan świadkowie Jehowy są kompletnie odseparowani od państwa – wyjaśnia Geraldine Fagan, autorka książki „Wiara w Rosję – Polityka wobec religii po okresie komunizmu”. - Nie mieszają się do polityki, ale właśnie to samo w sobie jest podejrzane, traktowane jako polityczna dewiacja – dodaje w rozmowie z NYT.

Jej zdaniem powściągliwość członków grupy oraz fakt, że jej rosyjski oddział podlega strukturom w USA, sprawiają, że Cerkwi Prawosławnej i służbom trudniej ją kontrolować. Wokół świadków za to łatwo tworzą się teorie spiskowe, które pobudzają wyobraźnię władzy i FSB.

Podczas zeszłorocznej sprawy przeciwko Siwakowi prokurator ujął to słowami: „To pogarda dla państwa. Oni prowadzą do degradacji sensu więzi obywatelskich i promują niszczenie narodowego i państwowego bezpieczeństwa”. Ostatecznie Siwak i inny oskarżony Świadek zostali wówczas uznani za niewinnych. Do momentu wymiany pieniędzy w banku. Wtedy okazało się, że Andriej jest jednak na liście terrorystów.

Wyszło przy tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości od wielu lat śledzi grupy Świadków Jehowy i „dopatrzyło się” naruszeń przepisów dotyczących aktów ekstremizmu. W rezultacie wszystkie struktury grupy, w tym około 400 zborów – muszą zostać „zlikwidowane”. Za decyzjami władz idzie propaganda i szykany ze strony Rosjan, co do złudzenia przypomina sowieckie czasy, kiedy Świadkowie byli deportowani na Syberię.

Efekt? Jak przyznali świadkowie, ich organizacje są w Rosji prześladowane i domagały się od Sądu Najwyższego uznania ich za ofiary. Władze w środę odmówiły i zabrały się za wniosek ministerstwa sprawiedliwości.
Dlaczego Świadkowie stali się celem Putina?

Choć irytują wielu Rosjan swoim ewangelizowaniem w progu domu,to nikt nie może zarzucić im nawoływania do rewolty. Wyznawcy nie piją, nie palą i są do tego stopnia przeciwni przelewowi krwi, że zakazują jej transfuzji w szpitalu.

Społeczna „bierność” czyni z nich jednak łatwy cel. – Można ich wykorzystać, by przekazać wiadomość społeczeństwu – twierdzi Aleksander Werchowski, dyrektor Centrum Informacyjnego i Analitycznego SOVA, które monitoruje ekstremistyczne zachowania w Rosji.

Ta „wiadomość” ma brzmieć: „wszyscy powinni zgadzać się z Putinem”. A kto się nie zgadza, ten jest wywrotowcem, który przeszkadza Rosji we wstawaniu z kolan. W dyskryminacji ma też być zaszyty przekaz, że każde naruszenie ustalonych przez władzę norm podpada pod antyterrorystyczne zapisy. Jeszcze do niedawna w rosyjskim prawie ekstremizm był ściśle powiązany ze stosowaniem przemocy. Zmieniono je jednak w taki sposób, by pod paragrafy mógł podpaść każdy „nienormalny”. A więc w praktyce każdy obywatel, który podpadnie władzom.

A co z domniemaniem niewinności? W Rosji to puste słowa. To Siwak w swoim procesie będzie musiał dowieść, że nie jest ekstremistą i że przestrzega prawa. - Mówią, że jestem terrorystą… A jedyne, czego chciałem w życiu, to aby ludzie zwrócili większą uwagę na to, co jest napisane w Biblii – mówi.
_________________
Dla Obserwatora mam tylko jedną odpowiedź: POMIDOR! Dla boorisa mam drugą odpowiedź: POMIDORY!
 
 
Bobo 


Pomógł: 351 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 12397
Wysłany: 2017-05-19, 10:10   

Tutaj do posłuchania:
http://audycje.tokfm.pl/p...-w-Rosji/48728#
_________________
Dla Obserwatora mam tylko jedną odpowiedź: POMIDOR! Dla boorisa mam drugą odpowiedź: POMIDORY!
 
 
Robertus 

Dołączył: 05 Paź 2013
Posty: 53
Wysłany: 2017-05-19, 11:00   

Manna z nieba napisał/a:
Robercie Swiadkowie Jehowy nie siedzą w piwnicach w Rosji i nikt po nich tam nie przychodzi.

Dzisiaj jeszcze nie. Film ukazywał ich punkt widzenia podczas tzw. wielkiego ucisku. Poza tym, już kiedyś w ZSRR tak było. Potajemne spotkania ukradkiem. To nawet było przecież i w Polsce.
Cytat:
Nie muszą ukrywać się na ulicach na których toczą się walki i przedzierać przez kolejne piwnice, aby dojść do swoich braci.

W niektórych krajach jednak tak się dzieje. Np wojna domowa w Ruandzie (Hutu i Tutsi). Taki scenariusz traktuję całkiem jako prawdopodobny.
Cytat:
Przeszukania i konfiskata są wynikiem zakazu działalności, w szczególności zakazu wydawania szkodliwej literatury, który jest tam nie od dziś.

Manna, filmy pokazują podrzucanie dowodów. Nagrane na video! O co chodzi?
Cytat:
Nie da się porównać tych obu sytuacji, obejrzyj dokładniej film nagrany przez SJ.

Owszem są róznice, jednak film miał pokazać czego można się spodziewać. Wiadomo, że to zawsze jakieś domysły. Jednak całkiem realne. To już kiedyś było.
Cytat:
Ja nie popieram konfiskaty mienia Strażnicy, przez rząd w Rosji, żebyśmy się dobrze zrozumieli.
Z tym mieniem to zapoznaj się również dokładniej z tematem.

Myślę, że znam. Konfiskata mienia to głównie ich sale królestwa. Bo co więcej? Mikrofon czy wzmacniacz na tej sali? Jakby nie było konfiskata sal utrudnia zgromadzanie się. Bo gdzie? Znów ukradkiem w lesie jak to było dawno temu? Dlaczego nie będą mogli się spotykać oficjalnie i jawnie?
Cytat:
Mienie braci tak naprawdę okazało się, że należy do ich przywódców religijnych, chociaż oni budowali i spłacali kredyty, ale to inny temat.

Eeee, chcesz powiedzieć, że te sale są przypisane na członków ciała kierowniczego?
Istnienie tych sal w jakiś sposób miałoby wzbogacić osobistą kasę tych przywódców? Niby jak?
Cytat:
To nie jest żadna nowość dla ŚJ w Rosji, wiedzieli oni jakie jest nastawienie władz i byli ostrzegani.

I co z tego? Jak rozumiem, świadkowie jednak opierali się o swobody religijne, które gwarantowała Rosja. A tu klapa. Czy nieprzychylność władz oznacza, że co... mieli wcześniej sprzedać swoje sale? Nie głosić? Nie spotykać się na zgromadzeniach? Nie posiadać literatury?
Cytat:
Rosyjscy prokuratorzy od dłuższego czasu mówili, że ŚJ to organizacja, która pogłębia podziały między wyznaniami, podsyca nietolerancję, rozdziela rodziny i zmusza z powodów religijnych poważnie chorych do rezygnowania z transfuzji krwi.

Tego typu zarzuty można postawić KĄŻDEMU wyznaniu nie tylko świadkom. A Prawosławiu wyjątkowo.
Cytat:
Rodzicie dzieci, które są zagrożone śmiercią i może uratować je transfuzja odmawiają tej formy leczenia na co narażają je na śmierć w imię ideologii religijnej.

Ideologia religijna to nie tylko temat transfuzji. Religia to także obrona ojczyzny, udział w wojnach itd. Gdy popi nakazywali całować ikony przed walką to... wysłali na śmierć miliony ojców, dzieci, rozbili rodziny itd. itp. Tego typu ideologię się toleruje a nawet uznaje za słuszną i właściwą, ale tą z krwią to już wielkie halo?
Nie dziwne?
Cytat:
Osoby, które odeszły bądź zostały wykluczone z tej społeczności spotyka ostracyzm, zniesławianie i szantaż emocjonalny.
Ideologia taka rozbija rodziny.

Więc trzeba nie tyle zakazać działalności świadków ale zakazać stosowania się do Biblii.
Cytat:
Zarzuty o ekstreminizm nie wzięły się z kosmosu.

Oczywiście, że nie! KTOŚ chciał ograniczyć działalność świadków i tek KTOŚ to osiągnął. Jednak co innego zarzut a co innego zasadność tego zarzutu.
Cytat:
Nie trzeba wysadzać bomb, żeby być uznanym za ekstremiste dzięki tak fundamentalnym naukom.

Więc trzeba zmienić definicję co to jest ekstremizm. Bo ona głosi coś innego a nauki świadków to coś innego.
Cytat:
SJ uważają wspólnotę jaką jest UE za system szatański, bestię, zauważ, że mimo to UE upomniała się o nich.Potępiła delegalizację SJ.

Tak jak Paweł odwołał się do Cezara. Co jednak Biblia uczy o ówczesnych rządach łącznie z Cezarem? Chyba nie do końca rozumiesz stosunek świadków do rządów.
Cytat:
Decyzja sądu w Rosji narusza prawo do wolności wyznania i zgromadzeń według standardów unijnych.
Niestety jak wiemy Rosja rządzi się swoimi prawami.

To wszystkim wiadomo.
 
 
Bobo 


Pomógł: 351 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 12397
Wysłany: 2017-05-19, 16:11   

Robertus napisał/a:
Więc trzeba nie tyle zakazać działalności świadków ale zakazać stosowania się do Biblii.

Co masz na myśli?
Manna... napisał/a:
SJ uważają wspólnotę jaką jest UE za system szatański, bestię, zauważ, że mimo to UE upomniała się o nich.

Że się wtrącę, nie słyszałem, aby UE ŚJ konkretnie nazywali bestią, owszem, cały system polityczny tego świata tak, ale nie konkretnie UE. Z drugiej strony, czy ŚJ nie mogą korzystać z usług 'bestii' skoro z drugiej strony Biblia zaleca, aby być poddanym 'władzom zwierzchnim' (Rzym 13:1-5)?
_________________
Dla Obserwatora mam tylko jedną odpowiedź: POMIDOR! Dla boorisa mam drugą odpowiedź: POMIDORY!
 
 
Manna z nieba 


Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 299 razy
Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 3452
Wysłany: 2017-05-20, 08:34   

Wnikliwy napisał/a:
Chciałabyś wiedzieć, prawda


Ja wiem. Wszystko co głosiło CK, a później to zmieniło, uważałeś za święte.
Nie mam żadnych podstaw, by uważać, że jest inaczej.
Żadnej Twojej obiektywnej, rzeczowej wypowiedzi.
To co piszesz świadczy o Tobie.
A to zazwyczaj fanatyczna obrona nawet tego, czego obronić się nie da i Ty dobrze o tym wiesz.
Przykrywasz to wtedy agresją, personalnymi, uszczypliwymi uwagami, puszczają Ci nerwy.
Dlatego kiedy piszesz, że kierujesz się czasami swoim własnym rozumem i oceną jest to dla mnie niewiarygodne.
_________________
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.
 
 
Wnikliwy


Pomógł: 133 razy
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 3207
Wysłany: 2017-05-20, 20:01   

Ty wiesz wszystko najlepiej więc jakakolwiek wiedza jest ci absolutnie niepotrzebna.
Tak więc co świadczy o mnie to tylko twoje zdanie, które malutko mnie interesuje.
:-D
_________________

 
 
Henryk 

Pomógł: 281 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 7979
Wysłany: 2017-05-20, 20:26   

Manna z nieba napisał/a:
Ja wiem. Wszystko co głosiło CK, a później to zmieniło, uważałeś za święte.
Nie mam żadnych podstaw, by uważać, że jest inaczej.

Ty Manno wiesz, my też wiemy jak jest.
Nie zmienią tego. Zaszło to za daleko i nie ma już niestety powrotu do samodzielnego myślenia. Jest to zakazane przez CK. Dokładnie jak w KrK.
Choć nadal nie zgadzam się z Twoim, Manno, światopoglądem.
 
 
Robertus 

Dołączył: 05 Paź 2013
Posty: 53
Wysłany: 2017-05-23, 10:33   

Henryk napisał/a:
Zaszło to za daleko i nie ma już niestety powrotu do samodzielnego myślenia. Jest to zakazane przez CK. Dokładnie jak w KrK.

Zakazane? Henryku, jak to uzasadnisz? Być może za 'samodzielne myślenie' jak to nazywasz, Russell by nie wykluczał, ale patrząc na podziały wśród Badaczy i ich kondycję, to raczej nie zauważam, aby to im wyszło na zdrowie.
Natomiast gdzie świadkowie ZAKAZUJĄ samodzielnego myślenia?
W ich literaturze raczej znajduję zgoła inne zachęty.
 
 
Henryk 

Pomógł: 281 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 7979
Wysłany: 2017-05-23, 10:51   

Robertus napisał/a:
Natomiast gdzie świadkowie ZAKAZUJĄ samodzielnego myślenia?
W ich literaturze raczej znajduję zgoła inne zachęty.

Wielokrotnie byłem świadkiem waszych zebrań (nabożeństw).
Więc wiem jak to działa.
 
 
Robertus 

Dołączył: 05 Paź 2013
Posty: 53
Wysłany: 2017-05-23, 11:24   

Henryk napisał/a:
Wielokrotnie byłem świadkiem waszych zebrań (nabożeństw).
Więc wiem jak to działa.

Możesz napisać coś więcej? Jak na tych zebraniach wygląda ZAKAZ samodzielnego myślenia?
 
 
Henryk 

Pomógł: 281 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 7979
Wysłany: 2017-05-23, 11:38   

Robertus napisał/a:
Możesz napisać coś więcej? Jak na tych zebraniach wygląda ZAKAZ samodzielnego myślenia?

Choćby tak, że nie możesz powiedzieć, jakbyś ty daną sprawę rozumiał.
 
 
Robertus 

Dołączył: 05 Paź 2013
Posty: 53
Wysłany: 2017-05-23, 12:08   

Henryk napisał/a:
Choćby tak, że nie możesz powiedzieć, jakbyś ty daną sprawę rozumiał.

ok, uważasz, że owe zebrania czy nabożeństwa, jak to określiłeś, to miejsce i czas na wolne dyskusje?
Zapewne znasz mentalność ludzką, dyskusje potrafią się zaognić, wniosków będzie 10 tysięcy a zalecenia żadnego. Więc gdzie ta jedność o której czytam w Biblii?
Bo widzisz, w Dziejach czytam np. o tym, że na spotkaniach z Pawłem były właśnie takie dyskusje o których mówisz, zapewne długo i uparcie dyskutowano o konieczności lub nie obrzezania się. A tam czytam, że określony sposób myślenia był narzucony przez apostołów i kwita.
To co teraz sugerujesz, każdy powinien swobodnie wyrażać swoje zdanie i... przy nim pozostać. Historia tamta pokazuje jednak, że należało skorygować poglądy niektórych. Jak się to ma do niezależności w myśleniu? Dlaczego potem Paweł zalecał, aby zwolennikom obrzezania 'zamknąć usta' skoro, jak piszesz, powinni mieć swobodę wyrażania tego, co myślą?
Nie widzę tego tak. Niezależność w myśleniu jednak ma swoje granice. Inaczej nie byłoby zboru, który charakteryzuje się jednością.
Czy np. u badaczy w twoim zborze może należeć człowiek, który nie wierzy w okup, albo że Bóg jest trójcą? Wątpię. Jak to godzisz ze swoją niezależnością?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12