Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kim jest Duch Święty?
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-05-08, 23:41   

Jachu napisał/a:
EMET napisał/a:

EMET:
Temat powinien brzmieć: Kim lub czym jest Duch [duch] Święty [święty]?
I wówczas poprzez argumentację biblijną wniosek byłby wyciągany: czy to proOsobowy, czy też nie proosobowy.

Stephanos, ps. EMET


Ja z "przedszkola"dawno temu wyrosłem,ale wiem też,że i bardzo wielu starszych wiekiem w takim stanie
" przedszkola" tkwi namiętnie.
Są też i tacy,którzy nie kwalifikują się nawet do owego "przedszkola",a to z przekory i złośliwości wrodzonej.


EMET:
Nie wiem, do Kogo pijesz/aluzyjkujesz, ‘Jachu’? O ile do mnie, to, o czym już pisałem na Forum ---
Osobiście, jak to i w moim ‘Profilu’: sam nie pomieszczałem i nie pomieszczę żadnej „Ankiety”, ponieważ owe w zapytaniu nie wyczerpują istotnych kwestii, które w ważkich sprawach powinny wyczerpywać poruszaną problematykę. Mamy tutaj jakby samocenzurę - zakładającego ankietę - gdyż /dany Ktoś/ niezbyt [eufemizm] pomieszcza pytania dla niego samego kontrowersyjne, które ów odrzuca nawet ideowo [!] już ‘na stracie’. Kiedyś - w odpowiedzi na moje dictum – User/pan ‘YZ’ odrzekł: „A co Ciebie obchodzi, jakie ja pytania zamieszczam w ‘Ankiecie’? Moja ankieta, moje tam też pytania!” Kiedy postulowałem o poszerzenie ‘obszaru pytań’ - o pytania istotne - to reakcja była nerwowa [eufemizm].

Dlatego też, o ile już ktoś chce być do końca obiektywny [tak napiszę] - nastawiony otwarcie - niech w ‘ankiecie’ pomieści reprezentatywne pytania typu: „za”, „przeciw” i „pośrodku”, że tak napiszę.

Tak i w tym temacie:
O ile [o ile?] dany Ktoś wierzy w osobowość Ducha Bożego [inni: ducha Bożego], to wówczas też oddaje per Dużą Literą, lecz... kto nie wierzy w takową..., jakiż przymus do pisania Dużą Literą bądź dogięcia do zmiany przejawianego poglądu? Ja osobiście - nie wierząc w osobowość D.Św. - pisuję per „duch święty”, jednak pisuję „Trójca” [nie: trójca”] ze względu na realia gramatyczne; tak też pisuję „Diabeł” [nie: „diabeł”], „Szatan” [nie: „szatan”] itp. itd. Żaden to szacunek do... lub brak szacunku do..., lecz jeno realia gramatyczne.

I tyle, jak mawia pewien User na Forum.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2017-05-09, 09:52   

EMET napisał/a:
Nie wiem, do Kogo pijesz/aluzyjkujesz, ‘Jachu’? O ile do mnie, to, o czym już pisałem na Forum ---


No wiesz !!! :aaa:
Wchodzą na Forum różni ludzie,czasami sfrustrowani,czasami złośliwi i mający potrzebę szkodzenia,wyśmiewania, a także pragnący "błysnąć" swoimi poglądami na Biblię i jej treści, nie mając jej znajomości w stopniu przyzwoitym. Tacy wprowadzają zniechęcenie do " przepisywania"sobie z nimi.
I mimo ignorowania ich wpisów,to trudno się od nich odseparować,bo ich wpisy są często pomieszczane jako cytaty z nich u innych użytkowników. Dla mnie to hejt i trolling. Anna nieobecna Lady pobłażliwa, a moderatorzy może "zastraszeni"??? i mało ich.
Źle rokuję dla tego Forum,chyba będzie "zaduszone" jaki inne wcześniej.

http://gadzetomania.pl/39...-wkurzac-innych
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2017-05-19, 18:38   

Jachu napisał/a:
pragnący "błysnąć" swoimi poglądami na Biblię i jej treści, nie mając jej znajomości w stopniu przyzwoitym.


niestety wielu się tylko wydaje że znają Biblię
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2017-05-19, 18:41   

EMET napisał/a:
Ja osobiście - nie wierząc w osobowość D.Św.

a jakie trzeba spełnić kryteria abyś go zaszczycił mianem osoby

bo posiadanie imienia i działania osobowe ci nie wystarczają :-P
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2017-05-19, 19:48   

Lukian napisał/a:
niestety wielu się tylko wydaje że znają Biblię


Ps. 115:1-8
1. Nie nam, Panie, nie nam, ale imieniu swemu daj chwałę, Dla łaski swojej, dla wierności swojej!
2. Dlaczego mają mówić narody: Gdzież jest ich Bóg?
3. Bóg nasz jest w niebie, Czyni wszystko, co zechce.
4. Bożyszcza ich są ze srebra i złota, Są dziełem rąk ludzkich.
5. Mają usta, a nie mówią, Mają oczy, a nie widzą.
6. Mają uszy, a nie słyszą, Mają nozdrza, a nie wąchają.
7. Mają ręce, a nie dotykają, Mają nogi, a nie chodzą, Ani nie wydają głosu krtanią swoją.
8. Niech będą im podobni twórcy ich. Wszyscy, którzy im ufają!
(BW)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2017-05-19, 20:01   

Jachu napisał/a:
Lukian napisał/a:
niestety wielu się tylko wydaje że znają Biblię


Ps. 115:1-8
1. Nie nam, Panie, nie nam, ale imieniu swemu daj chwałę, Dla łaski swojej, dla wierności swojej!
2. Dlaczego mają mówić narody: Gdzież jest ich Bóg?
3. Bóg nasz jest w niebie, Czyni wszystko, co zechce.
4. Bożyszcza ich są ze srebra i złota, Są dziełem rąk ludzkich.
5. Mają usta, a nie mówią, Mają oczy, a nie widzą.
6. Mają uszy, a nie słyszą, Mają nozdrza, a nie wąchają.
7. Mają ręce, a nie dotykają, Mają nogi, a nie chodzą, Ani nie wydają głosu krtanią swoją.
8. Niech będą im podobni twórcy ich. Wszyscy, którzy im ufają!
(BW)

niestety znajomość Biblii NIE polega na kopiowaniu i wklejaniu
:crazy:
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2017-05-19, 20:05   

Lukian napisał/a:
niestety znajomość Biblii NIE polega na kopiowaniu i wklejaniu


Bardzo polega, bo na Twoim przykładzie widać przerost formy nad treścią, nawet przytoczyć cytatu
z Biblii,nie potrafisz z sensem,jaki ona przekazuje.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2017-05-19, 20:08   

Jachu,
żeby prowadzić sensowną dyskusję nie wystarczy strzelać cytatami ze strażnicy

trzeba coś od siebie dodać ;-)
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2017-05-19, 20:11   

Lukian napisał/a:
Jachu,
żeby prowadzić sensowną dyskusję nie wystarczy strzelać cytatami ze strażnicy

trzeba coś od siebie dodać ;-)


I vice versa + dobra znajomość Biblii i jej przesłań.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2017-05-19, 20:12   

Jachu napisał/a:
znajomość Biblii i jej przesłań

właśnie! JEJ a nie przesłań Strażnicy
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2017-05-19, 20:21   

Lukian napisał/a:
Jachu napisał/a:
znajomość Biblii i jej przesłań

właśnie! JEJ a nie przesłań Strażnicy


Nawet przesłań Biblii nie znasz/nie rozumiesz,a innych chcesz pouczać. Tłuką Wam do głów różne tzw dzieła ojców Kościoła,a skutek jest jaki widać na tle wypowiedzi na Forum.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2017-05-20, 14:35   

Lukian,

Cytat:

a jakie trzeba spełnić kryteria abyś go zaszczycił mianem osoby

bo posiadanie imienia i działania osobowe ci nie wystarczają


Człowiek który zna Biblię a szczególnie języki w jakich ona została spisana wie dobrze że samo określenie Imię które jest przypisane czemuś nie stanowi żadnego dowodu że to coś musi być osobą .

Zwróć uwagę na taki oto przykład

Obj 13:1 ονομα βλασφημιας - Imię bluźnierstwa

Czy bluźnierstwo jest osobą ?

Słowo “imię” w Biblii to nie tylko imię własne, ale także (a czasami przede wszystkim) autorytet, charakter...

Kiedy analizujemy Biblię pod kontem wypowiedzi odnoszących się do Ducha św w ST to znajdujemy o duchu takie fragmenty jak :

Można go zasmucić

Duch przemawia , poucza , podejmuje decyzję , zatem wszystkie te określenia to cechy osobowa . Jednak dla Teologów Kościoła Katolickiego nie jest to argument aby stwierdzić że w ST Duch św jest przedstawiony jako osoba .


Biblia Tysiąclecia Księga Ezechiela 36;27 Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali.

Po prawej stronie tego wersetu w uwadze marginesowej czytamy

;ST mówi bardzo często o ,,duchu świętym '' w znaczeniu jeszcze nieosobowej siły Bożej ''

http://www.biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=740

Co dla mnie jest śmieszne to na podstawie tych samym określeń jakie są używane w ST do Ducha św a występują w NT KK doszedł do wniosku że Duch św musi być osobą :-D

W Septuagincie wyd przez Vocatio w 1 Moj 1:2 Określenie πνεῦμα θεοῦ zostało przetłumaczone jako tchnienie Boga

1 Moj 1:2 Ciemność zalegała nad otchłanią a tchnienie Boga niosło się nad wodami

https://pl.scribd.com/doc/165379770/Septuaginta-Fragment
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2017-05-20, 19:29   

David77 napisał/a:
samo określenie Imię które jest przypisane czemuś nie stanowi żadnego dowodu że to coś musi być osobą

ale ja się pytałem jakie kryteria musi spełniać słowo aby uznać je za imię :-P
David77 napisał/a:
ST mówi bardzo często o ,,duchu świętym '' w znaczeniu jeszcze nieosobowej siły Bożej ''

objawienie ST nie było PEŁNE :-P
David77 napisał/a:
Co dla mnie jest śmieszne

a mnie śmieszy że twórcy SJ nie wiedząc co zrobić z objawieniem Trójcy Św w NT przerobili Syna w Michała , a Ducha w nieosobową energię
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2017-05-20, 20:33   

Mat. 22:41-46
41. A gdy się Faryzeuszowie zebrali, spytał ich Jezus,
42. Mówiąc: Co się wam zda o Chrystusie? Czyim jest synem? Rzekli mu: Dawidowym.
43. I rzekł im: Jakoż tedy Dawid w duchu nazywa go Panem? mówiąc:
44. Rzekł Pan Panu memu: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjacioły twoje podnóżkiem nóg twoich.
45. Ponieważ go tedy Dawid nazywa Panem, jakoż jest synem jego?

46. A żaden mu nie mógł odpowiedzieć i słowa, i nie śmiał go nikt więcej od onego dnia pytać.
(BG)



Mt 22:41-46
41. Gdy faryzeusze byli zebrani, Jezus zadał im takie pytanie:
42. Co sądzicie o Mesjaszu? Czyim jest synem? Odpowiedzieli Mu: Dawida.
43. Wtedy rzekł do nich:Jakżeż więc Dawid natchniony przez Ducha może nazywać Go Panem, gdy mówi:
44. Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje.
45. Jeśli więc Dawid nazywa Go Panem, to jak może być
[tylko] jego synem?[/u]
46. I żaden z nich nie mógł Mu odpowiedzieć. Nikt też od owego dnia nie odważył się więcej Go pytać.

(BT)

Przez jakiego ducha natchniony był Dawid,- osobowego???
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2017-05-20, 20:56   

Lukian,
Cytat:


a jakie trzeba spełnić kryteria abyś go zaszczycił mianem osoby

bo posiadanie imienia i działania osobowe ci nie wystarczają

Cytat:

ale ja się pytałem jakie kryteriamusi spełniać słowo aby uznać je za imię


Dana rzecz lub cecha przy której jest przypisana imię nie jest dowodem że to coś jest osobą

Pytanie przez ciebie jest źle sformułowana więc odpowiem ci tak pierwotne chrześcijaństwo wywodzi się z kultury semickiej gdzie uosobienie czegoś nie należy do rześkości , jest wiele przykładów w tekstach Pisma św gdzie rzeczom martwych są przypisane cechy osobowe , dokładnie tak samo jest w przypadku Ducha św .

Cytat:
objawienie ST nie było PEŁNE


wow a to bardzo ciekawe bo na stronie Trynitarianie .pl na podstawie słów ,, uczyńmy człowieka na nasz obraz '' wyciąga się wniosek że cała Trójca tj 3 osoby brała udział przy stwarzaniu :-D

Pierwsi chrześcijanie również nie uważali Ducha św za osobę a przecież Jezus zapowiedział gdyby przyjdzie Duch św uczniowie Jezusa zostaną wprowadzeni we wszelką prawdę . Po wylaniu Ducha św to co jest potrzebne do zbawienia człowiekowi zostało im objawione . :-D
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 10