Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie
Autor Wiadomość
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2017-07-30, 10:16   Re: Pytanie

BoaDusiciel napisał/a:
No to wziął 3 uczniów i spokojnie oddalił się z nimi, czy:[...]

Aż tak boli czytanie? :lol:
Cytat:
I rzekł do uczniów swoich: Siądźcie tu, a ja tymczasem odejdę dalej i tam modlić się będę. (37) Potem zabrał ze sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza i począł się smucić i lękać.

Każdy słyszy to, co chce usłyszeć.
 
 
Manna z nieba 


Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 304 razy
Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 3454
Wysłany: 2017-07-30, 10:46   

Henryk nadal tutaj pisze? 😮🙄📇 I to w temacie miłej suki, która ma zachwiania jak jego piesek?
Henryk po 9 latach żegnał się przecież stanowczo na SB z forum, po tym jak przyrównał mnie do suki, obrażając nie tyle moja osobę, bo fanatyk religijny, udający świętoszka nie może mnie obrazić, ale obraził sam siebie i swojego Boga. Pokazał jaki jest!
Podobnie jak Wnikliwy tylko gada, a konkretów zero.
Mnie tam nie przeszkadza, niech pisze, niech obraza mam go w ignorze.
Dziwię się tylko....
Jedni SJ s.ają tutaj i inne sprawy gastryczne, a Badacz ubliża kobiecie.
Niech ludzie to widzą.
Jacy ludzie zostali rzekomo wybrani by żyć wiecznie w raju na ziemi.🍇🍉🌽🍯🥚🍒🐆🐑
Oczywiście dopiero po tym jak wszyscy zostaniemy zabici przez ich Boga 🤦
_________________
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2017-07-30, 10:55   

Manna z nieba napisał/a:
, a Badacz ubliża kobiecie.
Niech ludzie to widzą.

Szyderstwa i kpiny, połączone z chamstwem, padające z ust kobiety brzmią tak samo jak z ust mężczyzny.
Dlaczego chcesz być traktowana ulgowo? :lol: Emancypantka od siedmiu boleści... :-(
 
 
Manna z nieba 


Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 304 razy
Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 3454
Wysłany: 2017-07-30, 11:10   

Henryk napisał/a:
Manna z nieba napisał/a:
, a Badacz ubliża kobiecie.
Niech ludzie to widzą.

Szyderstwa i kpiny, połączone z chamstwem, padające z ust kobiety brzmią tak samo jak z ust mężczyzny.
Dlaczego chcesz być traktowana ulgowo? :lol: Emancypantka od siedmiu boleści... :-(
.

Ulgowo???
Rozumiem😃
Nie, nie chcę być traktowana ulgowo😃
Ubliżaj skoro musisz!

Brak wiary w to w co Ty wierzysz nazywasz chamstwem??
Brak zgody na kłamstwa co się rzekomo z innymi ludźmi stanie??
Brak zgody na zaslanianie się Bogiem i wmawianie że Twoja prawda jest najprawdziwsza??
Brak tolerancji dla Waszego przekonania o swoim wybraństwie?
To są te powody??
Szkoda komentarza.

A co do ,,suki,, to nie znam mężczyzny który robiłby takie porownania wobec kobiety.
Pomijając oczywiście tych z patologii społecznej którzy są w pogardzie u wszystkich.
Do czego jeszcze jest w stanie sprowokować kobieta???🙁
Tym bardziej, że ja Tobie nigdy na forum nie ublizylam jako człowiekowi.
Nie odpisuj mi więcej i w ogóle nie pisz bo przynosisz wstyd swojemu wyznaniu wstyd facetom i żal mi tylko kobiet w Twoim otoczeniu.
_________________
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2017-07-30, 11:13   Re: Pytanie

Henryk napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
No to wziął 3 uczniów i spokojnie oddalił się z nimi, czy:[...]

Aż tak boli czytanie? :lol:
Cytat:
I rzekł do uczniów swoich: Siądźcie tu, a ja tymczasem odejdę dalej i tam modlić się będę. (37) Potem zabrał ze sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza i począł się smucić i lękać.

Każdy słyszy to, co chce usłyszeć.


Jesteś doskonałym przykładem ślepoty religijnej, uniemożliwiającej dostrzeżenie niespójności tekstów opisujących to samo zdarzenie.
Jeden tekst podaje, że wziął 3 uczniów i oddalił się z nimi, a drugi - że wyrwał się spośród uczniów, nie biorąc ze sobą nikogo.
Tylko ślepotą religijną można wytłumaczyć niedostrzeganie niespójności tych opisów.

Luk 22:39-46 kow "(39) Potem wyszedł i udał się, jak zwykle, na Górę Oliwną, a uczniowie towarzyszyli mu. (40) Gdy stanął na miejscu, rzekł do nich: Módlcie się, abyście nie popadli w pokuszenie! (41) A wyrwawszy się spośród nich oddalił się mniej więcej na odległość rzutu kamienia, upadł na kolana i modlił się: (
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
karol210


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 916
Wysłany: 2017-07-30, 11:26   

Wzial trzech uczniow by czuwali i z kilkunastu metrow(odleglosc rzutu kamienia) i modlil sie sam.

Proste i Spojne czego nierozumiesz?
Toc rozumiesz tez ze uczniow wszystkich nie bylo razem
_________________
Refleksja:

https://youtu.be/zfusL3xTKn4

http://m.ulub.pl/wojxsP7O...mnie-przyjmiesz
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2017-07-30, 11:39   

Konkretnie przypadek modlitwy Jezusa w Ogrójcu można wyjaśnić w ten sposób że uczniowie z oddali słyszeli co Jezus mówił i widzieli co robił.

Są jednak inne fragmenty które można wyjaśnić tylko przez to że Jezus sam opowiadał o tym co robił albo tym że to Duch Święty zgodnie z zapowiedzią Jezusa nauczał uczniów
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2017-07-30, 11:42   

Albertus, naiwny jesteś jak dziecko we mgle :-D
_________________
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2017-07-30, 14:29   

Albertus napisał/a:
Konkretnie przypadek modlitwy Jezusa w Ogrójcu można wyjaśnić w ten sposób że uczniowie z oddali słyszeli co Jezus mówił i widzieli co robił.

Są jednak inne fragmenty które można wyjaśnić tylko przez to że Jezus sam opowiadał o tym co robił albo tym że to Duch Święty zgodnie z zapowiedzią Jezusa nauczał uczniów


Czyli Jezus postępował alogicznie.
Najpierw oddalał się od uczniów, a potem mówił tak głośno, że i tak słyszeli.
Po co się oddalał ?
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2017-07-30, 18:19   Re: Pytanie

efroni napisał/a:
.Cyprian. napisał/a:


Piszesz nie pierwszy już raz, że poprzeinaczano. No to pytania:

Kto? Gdzie? Kiedy?
i wreszcie Co przeinaczył?


Jeśli wiesz, że coś zostało poprzeinaczane, to skąd to wiesz?


Jeżeli się nie mylę to zawsze mówiąc A mówię też B .
Nie pierwszy raz piszę o przeinaczeniach i nie pierwszy raz podaję źródło
/"krytyczna analiza tekstu" - badanie tekstu metodą naukową /

O tych badaniach , tą metodą / kto ? Gdzie? Kiedy? i wreszcie co przeinaczył?/ ,w sposób dla laika przystępny
pisze w swej książce "Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię" Bart D. Ehrman , polecam gorąco, warto ,
ale wtedy powstaną nowe pytania na które będziesz musiał sobie sam odpowiedzieć .
Np. dlaczego, mimo że nie ma oryginalnych pism, to właśnie te poprzeinaczane pisma weszły w skład Biblii
i są pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany


Edit ; widzę że nesto mnie ubiegł


nesto napisał/a:
.Cyprian., ciekawa książka dla wierzących i nie tylko o tym kto, jak i kiedy przeinaczał Biblię:
http://cis.pl/web_documents/Ehrman.pdf



Dzięki za przytoczenie tego źródła, na którym się opieracie, bo mamy jasność w dyskusji. Nie wiem, czy powinienem czytać tę książkę, czy nie. Pewnie dla orientacji, może i warto byłoby ją przeczytać. Pamiętam, że już o niej pisano. Może najpierw sprawdźmy, co mówią bibliści o autorze:

wiki o B. Ehrmanie napisał/a:

Ehrman jest krytykowany przez innych uczonych za brak obiektywizmu. Daniel Wallace uważa Ehrmana nie tylko za jednego z wiodących amerykańskich krytyków tekstu, ale również za jednego z najbardziej błyskotliwych i kreatywnych, jakich kiedykolwiek znał. Mimo to, zarzuca on mu brak obiektywizmu w niektórych kwestiach. Wallace wytyka Ehrmanowi, że pomimo, iż jest świadomy tego, że większość wariantów tekstowych jest nieistotna, to jednak jego popularne publikacje sprawiają wrażenie, że warianty te istotnie utrudniają dotarcie do oryginalnego tekstu Nowego Testamentu. Wallace zarzucił również, że część jego analiz gramatycznych jest błędna, chociaż przyznaje, że niektóre współczesne tłumaczenia je uwzględniły. Jego zdaniem Ehrman stosuje inną miarę dla rękopisów Nowego Testamentu, a inną w odniesieniu do innych dzieł starożytnych.

Andreas J. Köstenberger, Darrell L. Bock oraz Josh D. Chatraw krytykują Ehrmana za sposób, w jaki w książce Jesus, Interrupted powołuje się na „współczesny naukowy konsensus”, za pisanie, że jego poglądy są „chlebem powszednim” (ang. standard fare) i uznawane przez „wszystkich jego najbliższych znajomych” oraz „szeroko akceptowane wśród uczonych Nowego Testamentu” oraz „szeroko nauczane w seminariach i na wydziałach teologii”. Według tych krytyków, mówiąc o konsensusie ma na myśli tylko tych uczonych, którzy wyrażają poglądy zgodne z nim samym. Chatraw ocenił, że Ehrman w książce Jesus, Interrupted rzadko przedstawia najlepsze argumenty za odmiennymi stanowiskami.

Craig Blomberg zarzucił Ehrmanowi, że w książce Misquoting Jesus zawyża liczbę jak i znaczenie wariantów tekstowych Nowego Testamentu, cytując następujący fragment z ksiązki Ehrmana:
Cytat:
"Uczeni znacząco różnią się w swoich oszacowaniach — niektórzy mówią, że jest 200.000 znanych wariantów, inni mówią 300.000, jeszcze inni 400.000 lub więcej! Nie wiemy na pewno, ponieważ, pomimo imponującego rozwoju technik komputerowych, nikt jeszcze nie był w stanie ich wszystkich policzyć. Być może, tak jak zasygnalizowałem wcześniej, najlepiej kwestię tą przedstawić w sposób porównawczy. Więcej jest wariantów pomiędzy manuskryptami niż słów w Nowym Testamencie."
źródło: Bart D. Ehrman, Misquoting Jesus: The Story behind Who Changed the Bible and Why
Ponadto, zdaniem Blomberga, twierdzenia jakoby kanon biblijny utworzony został z przyczyn politycznych są nieuzasadnione.

Gordon D. Fee zarzucił, że Ehrman zbyt często możliwość zamienia na prawdopodobieństwo, a prawdopodobieństwo na pewność, w sytuacji gdy inne wytłumaczenia na powstanie danego wariantu też są możliwe.

Ehrmana krytykował też Robert M. Price i Tommy Wasserman.



Ja zaś polecam wszystkim, którzy się zetknęli z tą książką obszerny artykuł z chrześcijańskiej strony, pt.:



Artykuł jest po angielsku, ale google tłumacz nie najgorzej ten artykuł tłumaczy, tak że idzie zrozumieć główne przesłanie. Bardzo polecam. Autor tego artykułu dokładnie punktuje błędy agnostyka, Pana Ehrmana.

Druga strona chrześcijańska z krótszym artykułem na temat innej książki Ehrmana:

_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2017-07-30, 22:38   

Sam autor tegoż artykułu pisze : (translacja Google )

Nikt nie ma oryginalnych pism, a są błędy, pominięcia, uzupełnienia, a nawet niektóre dobrze udokumentowane zamierzone zmiany starożytnych rękopisów. Krytycy tekstowi nazywają te różnice w starożytnych rękopisach "tekstualnymi wariantami" - miejsca, w których jedna stara kopia różni się od innych ze względu na nieprawidłowość kopiowania.

I dalej ;

Podczas gdy Bart Ehrman słusznie stwierdził, że wczesne kopieści popełniają błędy, nie ma absolutnie żadnej historycznej, faktycznej lub nawet logicznej podstawy do powiedzenia "Wszyscy uczeni w piśmie to zrobili".
(..)
Jak powiedziałem wcześniej, Bart Ehrman wydaje się, że zaskoczył świat chrześcijańskim, gdy informuje nas, że nie mamy oryginalnych pism biblijnych autorów i że istnieją różnice między starożytnymi rękopisami greckimi. Ale większość poinformowanych chrześcijan dobrze zdawała sobie sprawę z takich rzeczy, zanim przyszedł Ehrman.
(..)

Ehrman następnie "informuje" nas, że jeden zdanie w 1 Jana 5: 7-8 został dodany przez pisarzy, którzy chcieli bardziej solidnie potwierdzić doktrynę o Trójcy. Znowu dziękuję panu Ehrmanowi, ale już wiedzieliśmy, że nie były oryginalne.

(..)

A teraz najciekawsze . Gra liczbami.
Autor artykułu zarzuca Ehrmanowi grę liczbami .
Tymczasem co robi autor rzeczonego artykułu ?

Zobaczmy ;
Gdyby wszystkie manuskrypty były kompletne, to gdzieś za ponad 2,2 mld słów. Ponieważ wiele rękopisów jest częściowych, liczba ta jest prawdopodobnie bliżej miliarda. Ale Bart Ehrman chciał, aby czytelnik był zszokowany, a 400 000 wariantów nie wydaje się być złowieszczy w porównaniu do miliarda słów. Według tego znaczącego porównania tylko 4% słów w starożytnych rękopisach jest w sprzeczności, co z kolei oznacza, że ​​tylko 4% słów w Nowym Testamencie jest w sprzeczności.

"""""""""
Żeczywiście jestem zszokowany ... manipulacją atora tegoż artykułu .
Cóż to jest 400 000 przeinaczeń w stosunku do miliarda słów, toż to zaledwie 4%
Chcę powiedzieć że zsumowanie wszystkich słów ze wszystkich znanych manuskryptów to dopiero manipulacja .

Np. prawdopodobnie trzy ewangelie znane jako synoptyczne mogą pochodzić z tego samego źródła i są zapewne trzema wariantami jednej Ewangelii
Tymczasem co robi autor ?
Każe nam sumować słowa nie jednej Ewangelii ale trzech i mówi że te przeinaczenia
to znikomy % w stosunku do słów użytych do napisania tych trzech Ewangelii .
Dlaczego trzech a nie tej jednej , pierwotnej ?

Co by nie mówić to faktem jest że autor tegoż atykułu doskonale wie że nie ma oryginałów pism NT a to co jest to kopie z kopii z jeszcze wcześniejszych kopii /co sam przyznaje / a te 400 000 wariantów to tylko 4% przeinaczeń :mrgreen: a ponoć każda kropka i kreska jest ważna :-D
Tymczasem to właśnie te 4% (400 000) przeinaczeń jest kością niezgody pomiędzy różnego rodzaju denominacjami .
Dlatego byłbym bardzo ostrożny w stawianiu autorytarnych stwierdzeń takich jak to, że pisma NT są natchnione przez Boga .
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2017-07-31, 06:23   

Np. prawdopodobnie trzy ewangelie znane jako synoptyczne mogą pochodzić z tego samego źródła i są zapewne trzema wariantami jednej Ewangelii
Tymczasem co robi autor ?
Każe nam sumować słowa nie jednej Ewangelii ale trzech i mówi że te przeinaczenia/ w tych trzech Ewangeliach/
to znikomy % w stosunku do słów użytych do napisania tych trzech Ewangelii .
Dlaczego trzech a nie tej jednej , pierwotnej ?


Cytuję samego siebie aby dokończyć tamtą myśl .
Dlaczego trzech a nie jednej przecież jedna jest Ewangelia .
I tu podchwycę myśl Paszko .
Ewangelia to nie wydarzenia, ale nauka , słowa , pouczenia
a czyny , życie Jezusa współgrały z Jego nauką , ze słowami które głosił - jak nauczał tak i żył .
Nauka Jezusa to mesjanizm , to kochaj Pana , Boga swego, całym swoim sercem , całą duszą, wszystkimi swymi myślami , ze wszystkich swoich sil
a drugiego człowieka kochaj tak samo jak kochasz samego siebie
gdyż drugi człowiek jest takim samym stworzeniem Bożym jak ty , twoim bratem
a Bóg , Stwórca wszystkiego, jest dobrym kochającym Ojcem a nie despotycznym Sędzią .
Uwierz tej Ewangelii a będziesz żyć życiem nie mającym końca
.
Ile słów trzeba użyć by napisać /taką/Dobrą Nowinę dla nas , grzeszników ? Miliard?

On uczył że ta Jerozolimska Świątynia zostanie zburzona a zostanie zbudowana Nowa Świątynia ,
świątynia ciała ludzkiego w której zamieszka Szechina /obecność Boża/
tj. pospołu i mesjanizm i Duch Boga żywego .

Te nauki tyczą się tego co się ma dziać w sercu człowieka , wewnątrz , duchowo .
Nie ma już krwawych , rzeźnych ofiar, ale duchowe .
Nie ma pokarmów czystych i nieczystych - chodzi o koszerność duchową -
a to że wołowina jest zdrowsza niż wieprzowina jest tylko potwierdzeniem tej nauki .
Ryba nie otwiera bram Raju a wieprzowina go nie zamyka .

Kąpiel wodna to obmycie , oczyszczenie ciała , ale tu nie o czystość ciała chodzi, ale o czystość duszy
a czystości duszy nie uzyskuje się przez zanurzenie w wodzie /chrzest jako rytualna czynność/
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Marius Bienius 


Pomógł: 58 razy
Wiek: 44
Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 1012
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2017-07-31, 07:05   Re: Pytanie

Henryk napisał/a:

Trzy niezależne relacje, zgodne ze sobą...


Współcześnie już wiemy, że są od siebie zależne... i to bardzo.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"
 
 
Pokoja 
POSZUKIWACZ


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 11 Paź 2015
Posty: 707
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2017-07-31, 10:50   Re: Pytanie

Albertus napisał/a:
Manna z nieba napisał/a:
Mam pytanie i proszę tylko o merytotryczne i poważne odpowiedzi. Chodzi mi o te fragmenty Biblii gdy Jezus jest zupełnie sam i rozmawia z Bogiem. Jakim cudem ktoś kogo przy tym nie było o tym później pisze?



Po pierwsze Jezus po swoim zmartwychwstaniu wielokrotnie spotykał się ze swoimi uczniami i wiele z nimi rozmawiał - wyjaśniał im Pisma i opowiadał o Królestwie Bożym. Mógł więc również opowiedzieć im i wielu rzeczach które czynił a czego nie byli naocznymi świadkami.

Po drugie Chrystus zapowiedział że po Jego odejściu przyjdzie Duch Święty który będzie uczył uczniów - J14: (22) Rzekł do Niego Juda, ale nie Iskariota: Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu? (23) W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać. (24) Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. (25) To wam powiedziałem przebywając wśród was. (26) A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.


To jest słuszne wyjaśnienie, ale ponadto nie od razu zasnęli, więc usłyszeli, co najmniej to, co usłyszeli przed zaśnięciem. Pan Jezus ich też budził, więc i z późniejszej modlitwy coś słyszeli.
_________________
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.
 
 
Pokoja 
POSZUKIWACZ


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 11 Paź 2015
Posty: 707
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2017-07-31, 10:52   Re: Pytanie

Henryk napisał/a:
.Cyprian. napisał/a:
Natchnienie przez Boga.

Niekoniecznie Cyprianie. :-D
Piotr, Jakub i Jan mogli zwyczajnie słyszeć słowa Jezusa. Pozostali uczniowie niekoniecznie, bo stali dalej (na rzut kamieniem), lecz mogli dowiedzieć się od tej trójki.

Była noc, cisza. Każde słowo słychać z daleka. Sami tego niejednokrotnie doświadczamy.
Powtórzone zostało to trzykrotnie. Nie dopatrywał bym się w tym miejscu czegoś nadprzyrodzonego.
Trzy niezależne relacje, zgodne ze sobą...
Mat 26:36-46 kow "Wówczas przyszedł Jezus z nimi do zagrody zwanej Getsemani. I rzekł do uczniów swoich: Siądźcie tu, a ja tymczasem odejdę dalej i tam modlić się będę. (37) Potem zabrał ze sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza i począł się smucić i lękać. (38) Wtedy rzekł do nich: Smutna jest dusza moja aż do śmierci; pozostańcie tu i czuwajcie ze mną. (39) Potem postąpił trochę dalej i upadłszy na twarz modlił się tymi słowy: Ojcze mój! Jeżeli to możliwe, niech odejdzie ode mnie ten kielich. Lecz niech się stanie nie tak, jak ja chcę, ale tak, jak ty. (40) Potem wrócił do uczniów [swoich] i znalazł ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: Tak to nie mogliście jednej godziny czuwać ze mną! (41) Czuwajcie i módlcie się, abyście nie popadli w pokusę. Duch wprawdzie ochoczy jest, lecz ciało słabe. (42) Potem oddaliwszy się jeszcze modlił się po raz wtóry: Ojcze mój, jeżeli ten kielich nie może odejść i ja muszę go wypić, niechaj się stanie wola twoja! (43) Gdy powrócił, znalazł ich znów śpiących. Bo oczy ich byty senne. (44) Zostawiwszy ich odszedł znów i modlił się po raz trzeci, powtarzając te same słowa. (45) Potem powrócił do uczniów swoich i rzekł im: Teraz już śpijcie i odpoczywajcie. Oto nadeszła godzina, a Syn Człowieczy będzie wydany w ręce grzeszników. (46) Wstańcie, chodźmy! Zdrajca mój zbliża się."
Mk 14:32-42 kow " Przyszli do zagrody zwanej Getsemani; a on rzekł do uczniów swoich: Siądźcie tu, a ja tymczasem modlić się będę. (33) Potem zabrał ze sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaczął drżeć I lękać się. (34) I rzekł do nich: Smutna jest dusza moja aż do śmierci. Zostańcie tu i czuwajcie. (35) Oddaliwszy się nieco padł krzyżem na ziemię i modlił się, żeby, jeżeli to możliwe, ominęła go ta godzina. (36) I mówił: Abba, Ojcze, wszystko dla ciebie możliwe: oddal ten kielich ode mnie; lecz nie co ja chcę, ale co ty. (37) Potem powrócił i znalazł ich śpiących. Rzekł wtedy do Piotra: Szymonie, śpisz? Nawet jednej godziny czuwać nie mogłeś? (38) Czuwajcie i módlcie się, abyście nie popadli w pokusę. Duch wprawdzie jest ochoczy, lecz ciało słabe. (39) Potem odszedł ponownie i modlił się tymi samymi słowy. (40) Gdy powrócił, znów znalazł ich śpiących; bo oczy ich były senne. I nie wiedzieli, co mu odpowiedzieć. (41) Przyszedł po raz trzeci i rzekł do nich: Teraz już śpijcie i odpoczywajcie. Stało się! Nadeszła godzina: teraz Syn Człowieczy zostanie wydany w ręce grzeszników. (42) Wstańcie, chodźmy! Zdrajca mój zbliża się!"
Luk 22:39-46 kow "(39) Potem wyszedł i udał się, jak zwykle, na Górę Oliwną, a uczniowie towarzyszyli mu. (40) Gdy stanął na miejscu, rzekł do nich: Módlcie się, abyście nie popadli w pokuszenie! (41) A wyrwawszy się spośród nich oddalił się mniej więcej na odległość rzutu kamienia, upadł na kolana i modlił się: (42) Ojcze, jeżeli chcesz, oddal ten kielich ode mnie! Lecz nie moja, a twoja wola niech się stanie! (43) Wtedy ukazał mu się anioł z nieba i umocnił go. (44) A gdy rozgorzała w nim walka śmiertelna, modlił się najgoręcej. Pot wystąpił na niego podobny do kropel krwi i spływał na ziemię. (45) Potem wstał od modlitwy i poszedł do uczniów swoich, lecz znalazł ich śpiących ze smutku. (46) Rzekł więc do nich: Czemuż śpicie? Powstańcie i módlcie się, abyście nie popadli w pokuszenie


Ok. :-D
_________________
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10