Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Paweł - Apostoł czy oszust?
Autor Wiadomość
karol210

Wysłany: 2017-09-06, 23:57   

Wiedzma to okultystka poprostu i nic więcej.

Okultyzmu nie intuicja tu już działa demon i intuicyjnie mówi pod władza demona.tzw bożek upadły anioł
U demonów jest tak daje jeden talent. odbiera dziesięć talentów zdrowie życie przeznaczenie szczęście znajomych itd....

Okultyzmu droga jest zbladzeniem im dalej tam już kapusty kaput w beczce.

Horoskop pierwszy poziom po czakramy (otwarte to nie zabawa) po oddanie krwi myśli i uczynku samobójstwa prędzej bo Bóg broni przed tym by taka osoba innych nie skrzywdzila

Droga do Nicości ale wyrwać się z z 1poziomu to jak kichnać a z poziomu45 to już. Trauma po 47poziomie tylko cud ocali

Dalej demon rządzi ciałem Total opętany złudzenie i ma za szmate Twoje cialo bez Jezusa i cudu to śmierć... Pierwsza śmierć cielesne to nic i śmierć duchowa
Nie istniejesz jakbyś nieistnial nigdy

Okultyzmu i SPIRYTYZMIE to śmierć bez nadziei

radek 
m??czyzna

Wyznanie: Bóg
Wysłany: 2017-09-07, 10:08   

Tak sobie myślę, że słowa mówiące o niepozostawianiu czarownic przy życiu można interpretować jako nie oddawanie im władzy nad życiem, np. ze względu na niezupełne utwierdzenie czarownicy w woli Bożej. Ale to Prawo pochodzące od osoby mającej władzę, ten zaś, który chce Władcy przynieść owoc musi uwzględnić fundament owego Prawa i podstawę poglądu na którym rozpatrywana czarownica się opiera, a następnie ogarnąć grzech czarownicy.

J 20:23 eib "(23) Grzechy tych, którym je przebaczycie, są im przebaczone, a tych, którym je zatrzymacie, są zatrzymane."

Listek 

Wysłany: 2017-09-14, 20:49   

karol210

Wysłany: 2017-09-15, 01:34   

radek napisał/a:
Tak sobie myślę, że słowa mówiące o niepozostawianiu czarownic przy życiu można interpretować jako nie oddawanie im władzy nad życiem, np. ze względu na niezupełne utwierdzenie czarownicy w woli Bożej. Ale to Prawo pochodzące od osoby mającej władzę, ten zaś, który chce Władcy przynieść owoc musi uwzględnić fundament owego Prawa i podstawę poglądu na którym rozpatrywana czarownica się opiera, a następnie ogarnąć grzech czarownicy.

J 20:23 eib "(23) Grzechy tych, którym je przebaczycie, są im przebaczone, a tych, którym je zatrzymacie, są zatrzymane."

Mądrze często mówisz ale nieraz to 180*stopni aż do kłamstwa odpocznij pomysl i pisz.. uświadomić to sobie to sztuka.

radek 
m??czyzna

Wysłany: 2017-09-15, 08:30   

karol210 napisał/a:
radek napisał/a:

Mądrze często mówisz ale nieraz to 180*stopni aż do kłamstwa odpocznij pomysl i pisz.. uświadomić to sobie to sztuka.

W swojej wypowiedzi skupiłem się na sensie grzechu, więc pominąłem wyjaśnianie innych zawartych w niej aspektów. Z ewangelii wiemy, że aby ujrzeć Królestwo, w którym jest życie należy powtórnie się narodzić

J 3:3 eib "(3) Jezus odpowiedział: Ręczę i zapewniam, kto się nie narodzi na nowo, nie może zobaczyć Królestwa Bożego."

Istotę czarnej magii w jakimś sensie można wyodrębnić z wersu

Łk 10:20 eib "Jednak cieszcie się nie z tego, że złe duchy są wam podległe, cieszcie się raczej z tego, że wasze imiona zapisane są w niebie."

Listek 

Wysłany: 2017-09-15, 20:23   

Także czarownica dostaje czas na nawrócenie się i przyjęcie zbawienia od okultyzmu od Mesjasza.Gdyż Bóg jest Tym ...
Cytat:
"który chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy."
1Tm 2:4 bw

Dz 13:38
Cytat:
"Niech więc będzie wam wiadomo, bracia, że zwiastuje się wam odpuszczenie grzechów przez Niego:"

karol210

Wysłany: 2017-09-15, 22:53   

radek napisał/a:
karol210 napisał/a:
radek napisał/a:

W swojej wypowiedzi skupiłem się na sensie grzechu, więc pominąłem wyjaśnianie innych zawartych w niej aspektów. Z ewangelii wiemy, że aby ujrzeć Królestwo, w którym jest życie należy powtórnie się narodzić

J 3:3 eib "(3) Jezus odpowiedział: Ręczę i zapewniam, kto się nie narodzi na nowo, nie może zobaczyć Królestwa Bożego."

Istotę czarnej magii w jakimś sensie można wyodrębnić z wersu

Łk 10:20 eib "Jednak cieszcie się nie z tego, że złe duchy są wam podległe, cieszcie się raczej z tego, że wasze imiona zapisane są w niebie."

Fajniie ;) ale te nicośći jak sam widzisz nieodwracanie się do nich tzw tego co nie żyje chodzi o ducha złego bo sklejanie skorupy wiarą tegoż zła nic nic nie da tylko szkody

Jezus wczoraj dziś i na zawsze....

Czemu nie napiszą pełnej prawdy że kto z Jezusem żyje wczoraj.. dziś.. i na zawsze... Bo tak jest;)
Tego się nie opisze a można w długim opisie

Listek 

Wysłany: 2017-09-19, 04:30   

RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Wysłany: 2018-05-04, 22:52   

W wielu miejscach pojawiają się dywagacje dotyczące Pawła i prawdziwości jego posługi apostolskiej. W związku z tym kilka moich refleksji na temat.
Kiedy Jezus żegnał się z uczniami, powiedział: Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie; lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi. On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi.. Zatem, Jezus nie tylko nie zakończył objawienia prawdy, ale i zapowiedział, że objawianie prawdy będzie kontynuowane. Stąd ludzie żyjący po Chrystusie, stoją wobec wyzwania rozpoznawania prawdy, wśród wielu głosów i koncepcji. Paweł, spośród wszystkich Apostołów, w sposób najpełniejszy i najbardziej dopasowany do nauczania Jezusa, rozwinął naukę Jezusa. Objawianie prawdy ma charakter progresywny, więc mało istotna jest odpowiedź na pytanie, czy nauczanie Pawła jest takie samo, jak nauczanie Jezusa. Natomiast bardzo istotna jest odpowiedź na pytanie, czy nauczanie Pawła poszerza i rozwija nauczanie Jezusa, i czy Paweł robi to we właściwym kierunku. Moje przekonanie jest takie, że właśnie Paweł najpełniej i sposób najbardziej prawidłowy rozwija nauczanie Jezusa. Tutaj oczywiście, zagłębienie się w szczegóły wymagałoby napisania rozległej rozprawy teologicznej, więc może tak: jeśli kto ma zarzuty do Pawła (tylko sensowne) niech je przedstawi.
W czasach, kiedy Paweł działa i pisał, ludziom towarzyszyło powszechne i błędne przekonanie o mającym nastąpić niezwłocznie powtórnym przyjściu Jezusa. To błędne przekonanie udzieliło się także Pawłowi, i wywarło pewien wpływ na treści, które zapisał. To przekonanie uwarunkowało stosunek Pawła do małżeństwa i do wszelkich działań o charakterze długotrwałym. Bo po co angażować swoje siły i potencjał w działania o charakterze długotrwałym, skoro Chrystus jest tuż tuż. Dlatego Paweł w swoich pismach poświęcił zbyt mało uwagi małżeństwu i rodzinie, oraz działaniom mającym na celu wykształtowanie w wiernych tzw, umysłu chrystusowego, a skupił się na działaniach doraźnych, ewangelizacyjnych i obronie własnej myśli przed atakami ze strony judeochrześcijan.
Ale to wszystko nie ma zbyt wielkiego znaczenia, gdyż ludzi otwartych na Ducha Prawdy jest łatwo skorygować.
Kataklizm nadszedł w 4 wieku. Wtedy Konstantyn rozpoczął działania, które wyniosło chrześcijaństwo do roli religii narodowej i światowej. Wraz z konstytuowaniem się Kościoła Rzymskiego, konieczne stało się opracowanie jednolitej dogmatyki i liturgii dla całej religii chrześcijańskiej. Zadanie to zapoczątkowali i rozwinęli Augustyn i Hieronim, nazywani ojcami kościoła. Rzecz w tym, że obydwaj byli kontynuatorami myśli Platona i Arystotelesa. Jeśli macie możliwość zapytania księdza, to dowiecie się, że ciągle koncepcje Platona i Arystotelesa stanowią podstawę nauki w seminariach. Co to oznacza? Otóż na hebrajskie pisma, w tym listy Pawła , został "narzucony" płaszcz myślenia greckiego i filozofia Platona stała się podstawą do interpretowania pism hebrajskich. Ujmując to najprościej, w Kościele Rzymskim Platon stał się Chrystusem, a Chrystusowi zapewniono drugoplanową rolę nazywaną Eucharystią. Wraz z tą kombinacją, ludzie po prostu przestali rozumieć pisma w sposób zgodny z intencją autorów. I dla przykładu: cielesność u Pawła nie ma związku z fizycznym ciałem, jest terminem określającym religię opartą na przestrzeganiu prawa mojżeszowego. Paweł nie zachęcał do celibatu, bo jako Żyd, nie mógłby nawet tak myśleć. Dużo by tu pisać, naprawdę dużo. Ale najbardziej szkodliwa idea Platona, antagonistyczna wobec pism, to dualizm ducha i ciała, czyli wprowadzenie wiernych w pułapkę trwania w wewnętrznym konflikcie pomiędzy duchem i ciałem.
To tak pokrótce. Jeśli kto ma jakieś przemyślenia w temacie, to rozważmy je wspólnie.

radek 
m??czyzna

Wysłany: 2018-05-05, 08:18   

Logicznie rozumując na temat osoby porwanej do trzeciego nieba nie można nie rozważać ewentualności, że chodziło o Szymona Piotra. Słowa "w ciele lub poza ciałem" mogą sugerować na to co myślał Szymon Piotr o usłyszanych przez Jezusa słowach

2Kor 12:1-2 eib "(1) Widzę, że trzeba się szczycić, choć to niepożyteczne. Przejdę więc do widzeń i objawień Pana. (2) Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty — czy to w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, też nie wiem, Bóg wie — został porwany aż do trzeciego nieba."

J 21:15-18 eib "(15) Gdy więc zjedli śniadanie, Jezus zapytał Szymona Piotra: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie bardziej niż pozostali? Odpowiedział: Tak, Panie! Ty wiesz, że Cię kocham. Pan na to: Dbaj o moje jagnięta. (16) Lecz zapytał go znów, po raz drugi: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Odpowiedział: Tak, Panie! Ty wiesz, że Cię kocham. Pan na to: Paś moje owce. (17) W końcu zapytał go po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Piotr zasmucił się, że go Pan zapytał już po raz trzeci: Czy kochasz Mnie? I odpowiedział: Panie! Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Jezus na to: Dbaj o moje owce. (18) Ręczę i zapewniam, gdy byłeś młodszy, sam się przepasywałeś i chodziłeś, dokąd chciałeś. Lecz gdy się zestarzejesz, wyciągniesz swoje ręce, a kto inny cię przepasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz."

Paszko

Wyznanie: KRK
Wysłany: 2018-05-05, 20:30   

RM napisał/a:
Kataklizm nadszedł w 4 wieku. [...]
Otóż na hebrajskie pisma, w tym listy Pawła , został "narzucony" płaszcz myślenia greckiego i filozofia Platona stała się podstawą do interpretowania pism hebrajskich.

Helleńska kultura przenikała kulturę żydowską nawet w czasach Jezusa, a sto lat później wielki szał na platonizm zdradzają choćby pisma Justyna Męczennika. Tylko że nawet Justyn, wielki zwolennik Platona, zdaje sobie sprawę z przepaści dzielącej opartą na dowodzeniu filozofię od świadectw Prawdy pozostającej "ponad wszelkim dowodzeniem".

Listek 

Wysłany: 2018-05-05, 20:39   

Cytat:
cielesność u Pawła nie ma związku z fizycznym ciałem, jest terminem określającym religię opartą na przestrzeganiu prawa mojżeszowego

Mylisz się .
Ap.Paweł napisał ,że Prawo Boga przekazane za pośrednictwem proroka Mojżesza jest duchowe.

Rz 7:14 dos
Cytat:
"Wiemy bowiem, że Prawo jest duchowe, ja zaś jestem cielesny, zaprzedany jako niewolnik grzechowi."

Powiedział także:

Dz 24:14 pop
Cytat:
służę Bogu naszych ojców i wierzę we wszystko, co jest napisane w Prawie i u Proroków.

RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Wysłany: 2018-05-17, 22:11   

Cyprian napisał/a:
To, co piszę nie piszę przeciwko Tobie; tylko po to, byś pewne rzeczy wziął pod uwagę.

Pisma nie są zbiorem oderwanych fragmentów i przypadkowych sformułowań. Zawierają ściśle określoną treść i przekaz, będące źródłem prawdy. Pisma nie są same w sobie prawdą, ale zawierają w sobie prawdę, którą trzeba oddzielić od fałszu. Piszesz o moich fantazjach, zupełnie nie biorąc pod uwagę, że trzymam się ściśle tekstu. Twierdzisz, że przyczyną pewnych następstw (np. śmierci) w Biblii jest grzech, ale pomijasz, że grzech nie został wymieniony w żadnym z 3 pierwszych rozdziałów Gen.(chociaż jest mowa o konsekwencjach - jakoby grzechu- w interpretacji religijnych osób) , za to jest tam wymieniony wstyd, lęk, i inne pojęcia, o których piszę. Pamiętaj o tym, że myśląc tak jak ludzie dookoła Ciebie, znajdziesz się dokładnie w tym samym miejscu, w którym oni są: ani kroku dalej, ani bliżej.
Najistotniejsza dla nas (ludzi) treść, zaczyna się od dwóch drzew. Te dwa drzewa, są najszerszym kontekstem do wszystkiego, co jest napisane później. Jeśli tego nie rozumiesz, to będziesz zawsze odczytywał pisma, jak mity greckie. Jezus zaprasza nas do drzewa życia i przestrzega przed drzewem poznania dobra. Dom Ojca z Ewangelii, to Ogród założony na wschodzie, ale nie o tym.

Paweł. Jeśli chcesz zrozumieć treść jego listów, powinieneś go poznać. Zrozumieć jak myślał, kim był, skąd czerpał motywację i siły, itd. Ty cytujesz dla mnie fragment jego listu, ale czy Ty go chociaż trochę poznałeś? Tak więc kontekstem do rozumienia treści, o których pisał Paweł, jest poznanie samego Pawła. Był faryzeuszem, gorliwym i sumiennym. Potem poszedł za Jezusem i porzucił poprzednie życie, bo pójście za Jezusem na tym właśnie polega. O swoim poprzednim życiu pisał, że poczytuje je sobie za gnój (BG), wobec doniosłości poznania Chrystusa. Był gorliwy i oddany, nie tylko jako faryzeusz. Jako Apostoł pisał o judeochrześcijańskich emisariuszach; niech będą przeklęci. Idąc do pogan, zwiastował im prawdę pochodzącą z pism, a ukierunkowującą myślenie na Jezusa. Pisał wprost o tym, że zakon (PM) to droga prowadząca do śmierci. Ale już pomiędzy Żydami postępował inaczej, zresztą sam o tym pisał, że dla Żydów jest jak Żyd. Dlatego wśród Galacjan gromił judeozwodzicieli, ale w Jerozolimie zaangażował się w religijne rytuały żydowskie.
Teraz o l. do Rzymian. Co jest treścią tego listu, jeśli mamy na uwadze rozumowanie Pawła? On zachęca czytelników do pójścia za Chrystusem i uchwycenia się tylko Jego. Ponieważ jednak ten list jest kierowany najprawdopodobniej do ludzi z diaspory żydowskiej, retoryka jest odpowiednio stonowana. Pisze nawet w taki sposób, że prawo jest duchowe, ale z założeniem, że jego całkowite wypełnianie jest dla ludzi nieosiągalne. Z tego listu zacytowałeś:...ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na [skutki] grzechu..., co jak rozumiem jest argumentem przemawiającym za Twoją wizją idealnego, początkowego świata, pozbawionego śmierci fizycznej. Nie, w tym fragmencie, Paweł nie omawia kwestii śmieci fizycznej, tylko daje do zrozumienia czytelnikom, że PM, skupione na fizycznych (cielesnych) rytuałach, jest pozbawione duchowego sensu, ponieważ ciało i tak umiera. Generalnie cały ten list dotyczy duchowej jałowości PM i ukierunkowania czytelników na Pomazańca.

Ty jednak, tak zrozumiałem, z tego fragmentu kalkulujesz, że śmierć (fizyczna) jest skutkiem grzechu, zatem skoro grzechu nie było, nie było też śmierci. Napiszę Ci, dlaczego w taki sposób rozumujesz. Zostałeś nauczony do rozumowania opartego na dualizmie i nie znasz innego. Twój umysł mechanicznie dostrzega przeciwieństwa i nie zastanawiasz się nad, czy można myśleć inaczej, chociaż zapewne wiesz, że naśladowanie Jezusa jest oparte na zmianie myślenia. Zatem czytając, że śmierć jest skutkiem grzechu, Twoja percepcja podpowiada Ci, że jeśli nie było grzechu, nie było też śmierci.
Ale przecież pisma mówią wprost, że śmierć była zanim nastał grzech. Bóg mówi w Gen. 2, ze śmierć jest wpisana w drzewo poznania dobra. Wszystko, co znajduje się pod wpływem drzewa poznania dobra - umiera, zarówno ciało fizyczne, jak i duch. Człowiek, jako istota duchowa, był pod drzewem życia. Pragnienie poznania dobra sprowadziło śmierć duchową. Nie wiem jak wyglądałaby fizyczna egzystencja, gdyby człowiek nie zbłądził, nie mam jednak wątpliwości, że jakaś forma fizycznej anihilacji ciała istniałaby. Ważne dla mnie jest to, że zwierzęta zawsze pozostawały pod drzewem poznania dobra i nigdy nie nie były nieśmiertelne.

Również pozdrawiam i zastanawiam się, czy weźmiesz pewne rzeczy pod uwagę.

Luba 

Pomogła: 1 raz

Wysłany: 2018-05-17, 23:12   

RM napisał/a:
(...)
Ale przecież pisma mówią wprost, że śmierć była zanim nastał grzech. Bóg mówi w Gen. 2, ze śmierć jest wpisana w drzewo poznania dobra. Wszystko, co znajduje się pod wpływem drzewa poznania dobra - umiera, zarówno ciało fizyczne, jak i duch. Człowiek, jako istota duchowa, był pod drzewem życia. Pragnienie poznania dobra sprowadziło śmierć duchową. Nie wiem jak wyglądałaby fizyczna egzystencja, gdyby człowiek nie zbłądził, nie mam jednak wątpliwości, że jakaś forma fizycznej anihilacji ciała istniałaby. Ważne dla mnie jest to, że zwierzęta zawsze pozostawały pod drzewem poznania dobra i nigdy nie nie były nieśmiertelne.

Niesamowite...dowiedzialam sie wlasnie , ze bylam slepa, czytajac wiele razy Gen.2...

Rowniez ja uleglam sugestii, ze smierc pojawila sie dopiero po "grzechu".

Dzieki Bogu za Ducha, prowadzacego swoich wybrancow do "calej Prawdy" :->

Henryk 

Wysłany: 2018-05-18, 16:58   

Co prawda, to nie do mnie, lecz tyle przeinaczeń i bzdur napisałeś w jednym tekście, że nie sposób przejść nad tym obojętnie.
RM napisał/a:
Twierdzisz, że przyczyną pewnych następstw (np. śmierci) w Biblii jest grzech, ale pomijasz, że grzech nie został wymieniony w żadnym z 3 pierwszych rozdziałów Gen.(chociaż jest mowa o konsekwencjach - jakoby grzechu- w interpretacji religijnych osób) , za to jest tam wymieniony wstyd, lęk, i inne pojęcia, o których piszę.

Twierdzisz, że nieposłuszeństwo czy kłamstwo nie jest grzechem?
Apostoł Jan ma inne zdanie.
1J 5:17 lub "Każde przekroczenie przykazania jest grzechem, ale jest grzech nie na śmierć."
Adam znał przykazanie i świadomie je złamał.
Czyżby nie zgrzeszył? :roll:
Cytat:
Najistotniejsza dla nas (ludzi) treść, zaczyna się od dwóch drzew. Te dwa drzewa, są najszerszym kontekstem do wszystkiego, co jest napisane później. Jeśli tego nie rozumiesz, to będziesz zawsze odczytywał pisma, jak mity greckie. Jezus zaprasza nas do drzewa życia i przestrzega przed drzewem poznania dobra.

Zapomniałeś o innych drzewach, których owoce były dobre i pożądane dla człowieka.
Rdz 2:16-17 lub " I dał rozkaz Jahwe Bóg człowiekowi, mówiąc: „Z każdego drzewa ogrodu możesz spożywać, (17) ale z drzewa poznania dobrego i złego nie możesz spożywać, bo gdy spożyjesz, na pewno umrzesz”."
Cytat:
Paweł. Jeśli chcesz zrozumieć treść jego listów, powinieneś go poznać. Zrozumieć jak myślał, kim był, skąd czerpał motywację i siły, itd. Ty cytujesz dla mnie fragment jego listu, ale czy Ty go chociaż trochę poznałeś?

Te słowa brzmią bardzo zarozumiale.
Tylko Ty masz wyłączność na poznanie i zrozumienie Pawła? :aaa:
A może zupełnie nie zrozumiałeś Pawła? :-P
Cytat:
Teraz o l. do Rzymian. Co jest treścią tego listu, jeśli mamy na uwadze rozumowanie Pawła? On zachęca czytelników do pójścia za Chrystusem i uchwycenia się tylko Jego. Ponieważ jednak ten list jest kierowany najprawdopodobniej do ludzi z diaspory żydowskiej, retoryka jest odpowiednio stonowana. Pisze nawet w taki sposób, że prawo jest duchowe, ale z założeniem, że jego całkowite wypełnianie jest dla ludzi nieosiągalne.

Nieosiągalne, bo chcieli wypełnić je wyłącznie z litery.
1Kor 2:14 bg "Ale cielesny człowiek nie pojmuje tych rzeczy, które są Ducha Bożego; albowiem mu są głupstwem i nie może ich poznać, przeto iż duchownie bywają rozsądzone."
Cytat:
Z tego listu zacytowałeś:...ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na [skutki] grzechu..., co jak rozumiem jest argumentem przemawiającym za Twoją wizją idealnego, początkowego świata, pozbawionego śmierci fizycznej.

I tak było! Śmierć pojawiła się dopiero po grzechu.
Rz 5:14 bw "Lecz śmierć panowała od Adama aż do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie popełnili takiego przestępstwa jak Adam, będący obrazem tego, który miał przyjść."
Rz 5:14 bp "A przecież śmierć panowała od Adama aż do Mojżesza również nad tymi, którzy nie zgrzeszyli takim wykroczeniem, jakie popełnił Adam, który jest zapowiedzią Tego, co miał przyjść."
Nie mamy żadnej sugestii wynikającej z Pisma, że Adam był świadkiem czyjejś śmierci.
Pierwszym przypadkiem była śmierć zwierzęcia, którego skóra służyła im za okrycie.
Cytat:
Ty jednak, tak zrozumiałem, z tego fragmentu kalkulujesz, że śmierć (fizyczna) jest skutkiem grzechu, zatem skoro grzechu nie było, nie było też śmierci.

A była?
Jeśli tak, to musisz czymś potwierdzić swe dywagacje.
Cytat:
Zatem czytając, że śmierć jest skutkiem grzechu, Twoja percepcja podpowiada Ci, że jeśli nie było grzechu, nie było też śmierci.
Ale przecież pisma mówią wprost, że śmierć była zanim nastał grzech.

Które pisma? Zacytuj, jeśli mówią tak "wprost"! :!:
Pomyliłeś zapewne grzech z Prawem.
Rz 5:13 eib "Grzech przecież był na świecie, zanim wprowadzono Prawo, choć póki nie ma Prawa, grzechu się nie liczy."
Bóg dał Prawo Adamowi i dobrze o tym wiesz.
Cytat:
Nie wiem jak wyglądałaby fizyczna egzystencja, gdyby człowiek nie zbłądził, nie mam jednak wątpliwości, że jakaś forma fizycznej anihilacji ciała istniałaby.

Tak. Ale tylko w przypadku nieposłuszeństwa Prawu, jakie ustalił w swej mocy Stwórca.
Pośród innych drzew, było tam także drzewo życia.
Rdz 2:9 lub "I wywiódł Jahwe Bóg z ziemi wszelkie drzewa urocze na wejrzenie, a [których owoce] smaczne w spożywaniu, drzewo też życia w pośrodku ogrodu i drzewo poznania dobrego i złego."
Spożywanie jego owoców dawało życie. Nie uważam, że tylko na kilkadziesiąt, lub kilkaset lat...

Ap 22:2-5 ubg " A pośrodku rynku miasta, po obu stronach rzeki, było drzewo życia przynoszące owoc dwunastu rodzajów, wydające swój owoc co miesiąc. A liście drzewa służą do uzdrawiania narodów. (3) I nie będzie już żadnego przekleństwa. Lecz będzie w nim tron Boga i Baranka, a jego słudzy będą mu służyć. (4) I będą oglądać jego oblicze, a jego imię będzie na ich czołach. (5) I nocy tam nie będzie, i nie będzie im potrzeba lampy ani światła słońca, bo Pan Bóg będzie im świecił i będą królować na wieki wieków."
Śmierć bezsprzecznie jest przekleństwem!

Cytat:
Ważne dla mnie jest to, że zwierzęta zawsze pozostawały pod drzewem poznania dobra i nigdy nie nie były nieśmiertelne.

Zwierzęta mogły zajadać owoce z tego drzewa do woli, bez żadnych konsekwencji.
To nie im Bóg zabronił jadać te owoce.
One nie kierują się rozumem, jedynie instynktem.
Jeśli- jak piszesz- pozostawały pod drzewem poznania, to także pozostawały i pod drzewem życia.
Dlaczego by nie? :roll:

Adam także nigdy nie był nieśmiertelny. To atrybut wyłącznie Stwórcy.
Jednak mając dostęp do drzewa życia, mógł żyć bez końca.
Bóg dał swój Dech Życia także zwierzętom. Taki sam jak i człowiekowi.
Czyżby doskonały dar od Boga działał tylko na chwilę? :aaa:
Choć Bóg nie obiecał żadnym podanym nam zapisem, czy słowem, życia wiecznego zwierząt, to okaże się w przyszłości jak te sprawę rozwiązał...

-------------

Ap 21:1-4 ubg " Potem zobaczyłem nowe niebo i nową ziemię. Pierwsze niebo bowiem i pierwsza ziemia przeminęły i nie było już morza. (2) A ja, Jan, zobaczyłem święte miasto, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak oblubienica przyozdobiona dla swego męża. (3) I usłyszałem donośny głos z nieba: Oto przybytek Boga jest z ludźmi i będzie mieszkał z nimi. Oni będą jego ludem, a sam Bóg będzie z nimi i będzie ich Bogiem. (4) I otrze Bóg wszelką łzę z ich oczu, i śmierci już nie będzie ani smutku, ani krzyku, ani bólu nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły."
Dalej twierdzisz, że życie bez końca jest niemożliwym?

Odpowiedz do tematu