Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kto był natchnionym autorem?
Autor Wiadomość
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-09-18, 15:34   Kto był natchnionym autorem?

Prosta i jasna definicja:
Cytat:
Natchnienie biblijne - bezpośredni, pozytywny i nadprzyrodzony wpływ Boga na umysł i wolę piszącego, dzięki czemu księga, która powstaje jest dziełem dwóch autorów: Boga i człowieka. Natchniona jest cała Biblia.


a teraz konkretny przypadek:
Rz 16:22 bw "Pozdrawiam was w Panu ja, Tercjusz, który ten list pisałem."

Własnie kto był natchniony :
1. Paweł dyktujący Rz?
2. Tercjusz piszący pod dyktando?


ciekaw jestem waszych przemyślen
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-09-18, 18:57   

A jeśli Paweł dyktował, a Tercjusz przeinaczył, nawet nieumyślnie? A Paweł nie sprawdził? Czy w takim razie przeinaczona kopia Tercjusza byłaby natchniona? Jeśli tak, to w czy w takim razie słowa płynące z ust Pawła były nienatchnione?
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2016-09-18, 20:01   Re: Kto był natchnionym autorem?

Lukian napisał/a:


Własnie kto był natchniony :
1. Paweł dyktujący Rz?
2. Tercjusz piszący pod dyktando?




Na początek podaj biblijny werset na dowód, że Paweł dyktował Tercjuszowi.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-09-18, 20:12   

Katechizm Kościoła Katolickiego - Natchnienie i prawda Pisma świętego

Artykuł trzeci
PISMO ŚWIĘTE
II. Natchnienie i prawda Pisma świętego

105 Bóg jest Autorem Pisma świętego. "Prawdy przez Boga objawione, które są zawarte i wyrażone w Piśmie świętym, spisane zostały pod natchnieniem Ducha Świętego. Święta Matka Kościół uważa, na podstawie wiary apostolskiej, księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne, dlatego że, spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, Boga mają za Autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane

106 Bóg natchnął ludzkich autorów ksiąg świętych. "Do sporządzenia ksiąg świętych Bóg wybrał ludzi, którymi posłużył się jako używającymi swoich zdolności i sił, by dzięki Jego działaniu w nich i przez nich oni sami jako prawdziwi autorzy przekazali na piśmie to wszystko, i tylko to, czego On chciał"

107 Księgi natchnione nauczają prawdy. "Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego, należy zatem uznawać, że księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo święte utrwalona dla naszego zbawienia"

108 Wiara chrześcijańska nie jest jednak "religią Księgi". Chrześcijaństwo jest religią "Słowa" Bożego: "Słowa nie spisanego, lecz Słowa Wcielonego i żywego". Aby słowa Pisma świętego nie pozostawały martwą literą, trzeba, by Chrystus, wieczne Słowo Boga żywego, przez Ducha Świętego oświecił nasze umysły, abyśmy "rozumieli Pisma"(Łk 24,45).
 
 
karol210


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 916
Wysłany: 2016-09-19, 00:58   

Krótko i na temat wystarczy wpisać w wujka GOOGLE
IVAN PANIN co odkryl...

lub KOD Biblii
_________________
Refleksja:

https://youtu.be/zfusL3xTKn4

http://m.ulub.pl/wojxsP7O...mnie-przyjmiesz
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-09-19, 07:38   

http://ciborowski.host247...zuje_biblie.htm
_________________
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2016-09-19, 08:26   

karol210 napisał/a:
Krótko i na temat wystarczy wpisać w wujka GOOGLE
IVAN PANIN co odkryl...

lub KOD Biblii


Aby dowiedzieć, się że to oszustwo mające na celu sprzedanie książek o tej tematyce.. :-D
_________________
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
 
 
Danijel 


Wyznanie: Adwentysta Dnia Siódmego
Wiek: 33
Dołączył: 05 Wrz 2016
Posty: 117
Wysłany: 2016-10-14, 00:13   

Polecam wykład który to wyjaśnia, stosowanie korektorów i pisarzy którym listy były dyktowane byłą normą. Było tak z wieloma listami. Jest to jeden z ważniejszych argumentów przeciwko Ellen White razem z rzekomym plagiatem:
https://youtu.be/tHYylCDFx-8?t=40m24s

"Wtedy Jeremiasz wezwał Barucha, syna Neriasza; a Baruch wypisał na zwoju księgi pod dyktando Jeremiasza wszystkie słowa Pana, które wypowiedział do niego." Jer 36:4
_________________
Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym.
 
 
karol210


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 916
Wysłany: 2016-10-23, 11:12   

nesto napisał/a:
karol210 napisał/a:
Krótko i na temat wystarczy wpisać w wujka GOOGLE
IVAN PANIN co odkryl...

lub KOD Biblii


Aby dowiedzieć, się że to oszustwo mające na celu sprzedanie książek o tej tematyce.. :-D


Bardzo w to wątpię ale zawsze się znajdzie adwokat diabła,to ten szanowany gościu musiał zwariować że sie nawrócił i publicznie dyskutował.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ivan_Panin

A co powiesz o tych kolesiach?
:crazy: Matematyk Eliyahu Rips podawany jest jako odkrywca kodu biblijnego. Głównym jego propagatorem stał się Michael Drosnin. Drosnin uważa, że kod jest dziełem kosmitów. Rips zdystansował się wobec takich pomysłów. :ph34r:


PS:Na jednej z tych zasad sprawdzane jest Natchnienoe Pism.
Dodam ze jest około 100 innych sprawdzaczy.
_________________
Refleksja:

https://youtu.be/zfusL3xTKn4

http://m.ulub.pl/wojxsP7O...mnie-przyjmiesz
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2016-10-23, 13:27   

Dawno temu czytałam "Kod Biblii". Trzeba to traktować, jak sensacje Dana Browna itp.autorów.
Ale mnie zastanawia sprawa kanonu. Niby jest zatwierdzony i stały-nienaruszalny. A jednak wiele społeczności, szczególnie ze Wschodu (np.koptowie) mają inne księgi. Wielu uznaje np.za natchnioną ks.Henocha.
I czy "natchnienie" jest równoznaczne z dyktowaniem przez Boga, czy raczej należy rozumieć jako inspirację.
Sprawa poprawek, dopisków, usunięć...to już chyba nie dojdziemy.
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2016-10-24, 14:49   

Żadnego kodu Biblii nie ma. Podobnie, jak w przypadku Biblii wpisano "Wojnę i Pokój" po literce do kompa i także wyszły zdania, które szaleni mogą traktować jak proroctwa..

Nie piszcie więc głupot :-D
Tylko mi wolno.............
_________________
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
 
 
atyp1

Dołączył: 24 Lut 2015
Posty: 13
Wysłany: 2017-10-04, 22:52   

Oboje musieli być nieźle ujarani, ale natchniony wydaje się ten kto dyktuje. Reżyser, a nie operator kamery. Choć zależy co podlega ocenie? Wartość artystyczna rękopisu, czy jego treść.
_________________
Adam
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2017-10-07, 11:36   

wuka napisał/a:
Ale mnie zastanawia sprawa kanonu. Niby jest zatwierdzony i stały-nienaruszalny. A jednak wiele społeczności, szczególnie ze Wschodu (np.koptowie) mają inne księgi. Wielu uznaje np.za natchnioną ks.Henocha.


Wychodzi na to, że to człowiek decyduje co jest natchnione a co nie . :-D
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10