Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dekalog w ST i NT
Autor Wiadomość
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2018-01-07, 22:19   

Listek napisał/a:
Podobno minęło ponad 6 tys. lat.


Podobno minęło bardzo , bardzo , bardzo grubo ponad 6 tyś lat

https://www.youtube.com/w...2-qMvIuyg&t=14s
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Daniel_dn
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-08, 12:21   

efroni napisał/a:
Daniel_dn napisał/a:
Piszesz zawile, ale postaram się to zrozumieć.


Nawet nie próbowałeś zrozumieć .
Więc jeszcze raz . Tym razem łopatologicznie .
Przede wszystkim masz problem ze zrozumieniem tego co sam piszesz
tym samym nie ma żadnych szans abyś zrozumiał to co inni piszą .

Wyjaśnię jeszcze raz. Dekalog jest skierowany do człowieka. W nim jest określony Bóg i jego wartości. Zgodnie z nimi Dekalog staje się wartością dla człowieka, który umiłuje właśnie tego Boga. Tylko taki człowiek może realizować wartości Boga Dekalogu, bo innych wartości nie uznaje. Tym samym staje się wiernym sługą swego Pana i realizuje wszystko to co robiłby jego Pan, gdyby był na jego miejscu. Człowiek nie jest doskonały i czasami nie ma wystarczającej wiedzy. Przez to popełnia błędy, ale one są tolerowane przez Boga pod warunkiem, że nie są przejawem nienawiści. Ta występuje wtedy, gdy człowiek świadomie łamie wartości Boga czyli te zapisane w Dekalogu. W nim jest przykazanie nie zabijaj. Nie odnosi się ono do Boga, bo jest On nie obecny, ale do sługi (np.Syna Bożego), który działa w jego imieniu. Dekalog jest krótki i wystarczy go tylko nie łamać, a Ci co miłować przy tym będą Boga otrzymają nagrodę. Miłość do Boga nie może być oderwana od jego wartości. Kobiety mają z tym problem, bo matki gotowe są zdradzić Boga, bo tak bardzo miłują swoje dzieci. Człowiek, który ma inne wartości obcych bogów nie może być uznawany za bliźniego, ale to z tego 11 przykazania nie wynika.

Zatem czy nie jest łamaniem Dekalogu dopisywanie innych treści jak np. 11 przykazania?
Czy nie jest łamaniem Dekalogu kolaboracja z państwem, które zabija ludzi?

Gdyby Dekalog był przestrzegany nie powstałaby żadna religia i nie rozwijała się cywilizacja śmierci.


Pisałeś to do bonharda wiec nie cytowałem tekstu / nie do mnie był on skierowany/
Ale to co napisałem , napisałem w nawiązaniu do w.w. tekstu
Piszesz tak ;
Wyjaśnię jeszcze raz. Dekalog jest skierowany do człowieka. W nim jest określony Bóg i jego wartości.

Napisałem tak ;
Wyjaśnię raz jeszcze (dlatego że niejednokrotnie pisałem na tym forum dlaczego miłość jest doskonałym wypełnieniem nie tylko Prawa , Tory , czy Dekalogu ale i ogólnie, każdego prawa ) .
Miłość jest doskonałym wypełnieniem Dekalogu .
/nie tylko Dekalogu, ale i całego Prawa ,Prawa Karnego też /
Nie ma żadnej potrzeby mówić do matki " nie zabijesz swojej córki "
Nie ma żadnej potrzeby mówić do ojca " nie będziesz pożądać żony swego syna "
Nie ma żadnej potrzeby mówić do kochającej córki czy syna "czcij ojca swego i matkę swoją"
Nie ma - bo to uwłaczałoby ich godności , nawet wtedy gdyby to sam Bóg takie napomnienia do nich mówił .
Miłość jest doskonałym wypełnieniem i Prawa i Dekalogu
I żadne nauki , nawet te w wykonaniu Daniela Bojarskiego, tego prawa ,nie zmienią .


Wyjaśnienie .
Masz dzieci ? Jesteś kochającym mężem i ojcem ?
Zakładam że masz dzieci i jesteś kochającym mężem i ojcem .
Jakbyś się czuł gdyby Ci ktoś mówił ;
Nie zabijaj swoich dzieci
Nie okradaj swoich dzieci
Nie mów fałszywie przeciw swoim dzieciom
Nie pożądaj żony swego syna
Nie pożądaj niczego co należy do twoich dzieci .
Jak byś się czuł ???

Gdyby każdy człowiek tak kochał drugiego człowieka jak Ty kochasz swoje dzieci,
to nie tyko Prawo Boże /łącznie z Dekalogiem/ było by niepotrzebne ale i każde inne prawo, z Prawem Karnym włącznie, byłoby niepotrzebne .
Teraz już wiesz dlaczego miłość jest doskonałym wypełnieniem każdego prawa z Dekalogiem włącznie ?

Dalej piszesz tak ;
Człowiek nie jest doskonały i czasami nie ma wystarczającej wiedzy. Przez to popełnia błędy, ale one są tolerowane przez Boga pod warunkiem, że nie są przejawem nienawiści.

W odpowiedzi napisałem ;

To prawda, że człowiek nie jest doskonały, ale nie jest prawdą że przyczyną tej niedoskonałości jest brak wiedzy .
Wręcz przeciwnie .
To wiedza doprowadza do tego, że człowiek odwraca się od Boga /i na początku i tu i teraz/ , od tego który jest Doskonały ,od tego w którym nie ma braków .
Człowiek jest niedoskonały bo taka jest jego natura , bo takim go uczynił Bóg ,z rozmysłem go takim uczynił ,
by człowiek mając rozum, widział swą niedoskonałość,
by mając wolna wolę , świadomie wybrał drogę ku doskonałości , ku Bogu .

Człowiek popełnia błędy/grzechy/ bo jest niedoskonały a Bóg i toleruje i wybacza mu te błędy/grzechy/
bo jest Miłością , bo jest jak ojciec , bo takim go stworzył.


Wyjaśnienie .
"na początku" - widzisz to podkreślone ?
Wtedy , na początku (bereszit) człowiek (po hebrajsku adam) też po "nakarmieniu" się wiedzą , odwrócił się od Boga
i poszedł za głosem swojej cielesności (za ciałem z ciała swego)
Od tego czasu minęło prawie 6 tyś. lat i nic się pod tym względem nie zmieniło .
Człowiek czyli adam nadal tak samo postępuje .
Im bardziej się karmi wiedzą tym bardziej utwierdza się w przekonaniu, że nie ma Twórcy - Kreatora tego wszystkiego
/ciężki przypadek pomroczności jasnej - nieuleczalny przypadek/ :-/

Widzisz to drugie podkreślone i widzisz to co jest niżej napisane ?
Jest tam coś o człowieku który nie ma wolnej woli ?
Jaka logika kazała Ci tak napisać ??? ;
Gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem. Człowiek bez wolnej woli nigdy by nie zmieniał się.

Dalej piszesz tak ;
Dekalog jest krótki i wystarczy go tylko nie łamać, a Ci co miłować przy tym będą Boga otrzymają nagrodę. Miłość do Boga nie może być oderwana od jego wartości.
(...)


Dlatego w odpowiedzi piszę ;
Prawo Boga jest krótkie - MIŁOŚĆ - cała reszta /łącznie z Dekalogiem/jest tylko tego komentarzem .

Ten kto mówi, że kocha Boga a jednocześnie nienawidzi stworzeń, które stworzył Bóg /w tym innych ludzi /, jest kłamliwym obłudnikiem - taka miłość jest oderwana od rzeczywistości


Dalej piszesz tak ;


Gdyby Dekalog był przestrzegany nie powstałaby żadna religia i nie rozwijała się cywilizacja śmierci.

W odpowiedzi napisałem tak ;
Gdyby człowiek miał inną naturę i nie miał wolnej woli /prawa do wyboru , prawa do błędu/ to i Prawo i Dekalog byłby niepotrzebne .
Nie powstałaby żadna religia i nie rozwijała by się żadna cywilizacja /z cywilizacją śmierci włącznie /.


To Ty pozwoliłeś sobie na gdybanie a nie ja więc daruj sobie babcine wąsy a ja daruję sobie mówiącego psa . :-D

Ufff. Długo to trwało , no ale miało być łopatologicznie
Teraz kpw czy ckm ?
/ mam łopatologicznie wyjaśnić co znaczy ckm?/ :lol:

Zrozumiałem ale mam odmienne zdanie. Nie zgadzam się, że :"
Cytat:
Miłość jest doskonałym wypełnieniem Dekalogu
gdyż wyraźnie w Dekalogu jest :"Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań." co oznacza, że liczy się tylko miłość do Boga i to połączona z przestrzeganiem przykazań. Ty natomiast miłością uniwersalną do wszystkich zastąpić chcesz Dekalog. Według mnie popełniasz błąd.

Nie zgadzam się także z tym:
Cytat:
Wtedy , na początku (bereszit) człowiek (po hebrajsku adam) też po "nakarmieniu" się wiedzą , odwrócił się od Boga
i poszedł za głosem swojej cielesności (za ciałem z ciała swego)

Adam miał wystarczającą wiedzę aby zrozumieć przykazania Boga, a że wybrał własne wartości czyli poszedł za głosem cielesności, to nie jest dowodem tego, że wiedza zawiniła.
Może jedynie to, że tej wiedzy było za mało, bo nie brał pod uwagę, że Bóg go wygna. Po za tym miłość jest mocno powiązana z wiedzą, a szczególnie o cechach i potrzebach osoby umiłowanej. Zatem Twoje:
Cytat:
Im bardziej się karmi wiedzą tym bardziej utwierdza się w przekonaniu, że nie ma Twórcy - Kreatora tego wszystkiego
jest błędnym rozumowaniem, bo sugeruje że dla Boga czym człowiek jest głupszy tym lepiej.

Nie zgadzam się także z tym:
Cytat:
Ten kto mówi, że kocha Boga a jednocześnie nienawidzi stworzeń, które stworzył Bóg /w tym innych ludzi /, jest kłamliwym obłudnikiem - taka miłość jest oderwana od rzeczywistości
. Tak jak wyżej stawiasz miłość do wszystkiego ponad Boga. W Dekalogu Bóg także karze, czy w tym momencie miłuje karanego i jego dzieci? Jak ma się zachować sługa miłujący Boga? Poprzeć tą karę czy miłosiernie wspierać karanego?
Dekalog jest jednoznaczny, że miłujemy Boga i wszystko co do Boga należy. Nie ma w Dekalogu sformułowania, że miłować mamy całe stworzenie czyli wszystko co Bóg stworzył.

Być może, że niekiedy mam zaćmienie umysłu i coś przeoczę lub źle zrozumiem. Może nie powinienem wdawać w tak długie i precyzyjne dyskusje. Szczególnie z osobami posiadającymi odmienne wartości niż te zapisane w Dekalogu. Mimo to uczestniczę w nich ale nie dla zmiany postawy dyskutantów tylko dla poszerzenia wiedzy o Bogu Dekalogu.
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-01-08, 15:58   

efroni napisał/a:
Prawo Boga jest krótkie - MIŁOŚĆ


A miłość do Boga polega na wypełnianiu Jego wszystkich przykazań.

Proces poznawania i stosowania w życiu wskazówek Boga nazywa się uświęceniem.

Pwt 5:16 cyl
Cytat:
"Czcij ojca twego, i matkę twoję, jako przykazał ci Wiekuisty, Bóg twój, aby się przedłużyły dni twoje, i aby ci dobrze było na ziemi, którą Wiekuisty, Bóg twój, oddaje tobie!"


Do Boga możemy się przybliżyć tylko na Jego warunkach, nie zaś na podstawie własnej filozofii miłości.
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2018-01-08, 20:36   

Listek napisał/a:
Do Boga możemy się przybliżyć tylko na Jego warunkach, nie zaś na podstawie własnej filozofii miłości.


Brawo Listek !
Bez wątpienia twórcą i Prawa i praw , prawidłowości , zasad występujących czy czy to w przyrodzie czy to w kosmosie jest Stwórca .

Jest takie prawo, które mówi że podobieństwa się przyciągają a przeciwieństwa odpychają .
A to oznacza, że do Boga, który / jak powiada Pismo/ jest miłością, możemy się zbliżyć, jeżeli nasza miłość będzie taka sama jak Jego
/to my musimy się zmienić , On jest doskonały , w Nim nie ma , bo i nie może być żadnych zmian /
Puki co te miłości są różne, więc i o zbliżeniu nie może być mowy a do tej oczywistości nie potrzeba żadnej filozofii , ani tej swojej ani tej cudzej .
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-01-09, 20:18   




Pierwsze przykazanie dekalogu brzmi:
Cytat:
Jam jest Jehowah, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi Egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów innych przede mną.
5 Moj. 5:6-7.
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
Ostatnio zmieniony przez Listek 2018-01-09, 21:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2018-01-09, 20:59   

Listek napisał/a:



Pierwsze przykazanie dekalogu brzmi:
Cytat:
Jam jest Jahowah, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi Egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów innych przede mną.
5 Moj. 5:6-7.


EMET:
Świadomie napisałeś, 'Listku', "Jahowah", czy to tylko tzw. literówka? :aaa:

Stephanpos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2018-01-10, 16:06   

EMET
Cytat:
Świadomie napisałeś, 'Listku', "Jahowah", czy to tylko tzw. literówka? :aaa:


Nie bardzo kumam bo wyżej ( Jehowah).

Coś mi umknęło? :shock:

bonhart
_________________
ss
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2018-01-10, 16:59   

bonhart napisał/a:
EMET
Cytat:
Świadomie napisałeś, 'Listku', "Jahowah", czy to tylko tzw. literówka? :aaa:


Nie bardzo kumam bo wyżej ( Jehowah).

Coś mi umknęło? :shock:

bonhart


EMET:
Do 1,5 godziny jest możliwość edycji i ew. korekty.
Wystarczy dostrzec czas ukazania się post/u/ 'Listka' i mój... ;-)

Ostatnio zmieniony przez Listek Wczoraj 21:16, taka uwaga u dołu w post 'Listka' :->

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2018-01-10, 17:55   

EMET
Cytat:
Do 1,5 godziny jest możliwość edycji i ew. korekty.
Wystarczy dostrzec czas ukazania się post/u/ 'Listka' i mój... ;-)

Ostatnio zmieniony przez Listek Wczoraj 21:16, taka uwaga u dołu w post 'Listka' :->


No tak - tego nie wziąłem pod uwagę. :-(

:oops:

No cóż, tak bywa. ;-)

pozdrawiam

bonhart
_________________
ss
 
 
Daniel_dn
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-22, 06:26   

Listek napisał/a:

Pierwsze przykazanie dekalogu brzmi:
Cytat:
Jam jest Jehowah, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi Egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów innych przede mną.
5 Moj. 5:6-7.

Tak twierdzą Żydzi, a tym samym ustanowili własną wersję Dekalogu. W ślad za nimi to samo zrobiły pozostałe religie monoteistyczne ustanawiając własne wersje Dekalogu.

Jeżeli więc Jehowah jest Bogiem Izraelitów, bo ten naród wybrał, to nie jest tym samym Bogiem Dekalogu, który nie wybiera, a jego trzeba wybrać.

Każde przykazanie w Dekalogu nie może być sprzeczne z pozostałymi. Dlatego zdanie "Jam jest Jehowah, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi Egipskiej, z domu niewoli.:, które Żydzi uważają za pierwsze, nie jest częścią Dekalogu.
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2018-04-22, 11:27   

Daniel_dn napisał/a:
Tak twierdzą Żydzi, a tym samym ustanowili własną wersję Dekalogu.


Nie. To Daniel Bojarski twierdzi, że tak twierdzą Żydzi :-D
Będąc userem forum biblijnego Daniel Bojarski twierdzi, że Żydzi ustanowili sobie własną wersję Dekalogu .
(jaka jest oryginalna wersja Dekalogu ? gdzie ją możemy znaleźć ? kto jest jej autorem ? kiedy ? komu ? w jakich okolicznościach została przekazana ?)
Tymczasem w Biblii , która jest dla nas niekwestionowanym autorytetem i słowem (od) Boga JHVH, czytamy ;
W owym czasie rzekł JHVH do mnie: Wyciosaj sobie dwie kamienne tablice, takie jak poprzednie, i wstąp do mnie na górę.
Sporządź sobie też drewnianą skrzynię, a Ja napiszę na tych tablicach słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które ty potłukłeś, i włożysz je do skrzyni.
(Powt.Prawa 10:1)

Wg. Biblii to JHVH jest autorem Dekalogu :-D
Wg. tej samej Biblii JHVH jest nie tylko autorem Dekalogu, ale i Tory (pouczeń , wskazówek , Prawa , nauk) , której Dekalog jest jakby preambułą .
A Mesjasz (Jezus z Nazaretu) zawęża i Dekalog i Torę do dwóch przykazań (oświadczeń) ;
Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu (Ludu Boży , ty który dążysz ku Stwórcy , ku Bogu), Pan(JHVH), Bóg nasz, Pan(JHVH) jest jeden.
Będziesz miłował Pana
(JHVH), Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą.
Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.


Wg. Biblii JHVH jest Ojcem nie tylko wszystkich stworzeń ale i naszego Pana , Jezusa z Nazaretu .
Wg. Biblii to JHVH namaścił [Duchem swoim] Jezusa z Nazaretu i z racji tego jest [ów Jezus] nazywany Mesjaszem tj . Namaszczonym Pana (JHVH) , z grecka Chrystusem .
Wg. Biblii JHWH jest Stwórcą , Ojcem , Jedynym Bogiem a Jezus , jako Pomazaniec JHVH, objawił nam prawdziwe oblicze Boga JHVH .
Zupełnie inne niż "namalowane " przez prostych pasterzy, kilka tysięcy lat temu
i zupełnie inne niż "malowane" dzisiaj przez Daniela Bojarskiego i jemu-podobnych :-D
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Daniel_dn
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-22, 15:43   

efroni napisał/a:
Daniel_dn napisał/a:
Tak twierdzą Żydzi, a tym samym ustanowili własną wersję Dekalogu.


Nie. To Daniel Bojarski twierdzi, że tak twierdzą Żydzi :-D
Będąc userem forum biblijnego Daniel Bojarski twierdzi, że Żydzi ustanowili sobie własną wersję Dekalogu .
(jaka jest oryginalna wersja Dekalogu ? gdzie ją możemy znaleźć ? kto jest jej autorem ? kiedy ? komu ? w jakich okolicznościach została przekazana ?)
Tymczasem w Biblii , która jest dla nas niekwestionowanym autorytetem i słowem (od) Boga JHVH, czytamy ;
W owym czasie rzekł JHVH do mnie: Wyciosaj sobie dwie kamienne tablice, takie jak poprzednie, i wstąp do mnie na górę.
Sporządź sobie też drewnianą skrzynię, a Ja napiszę na tych tablicach słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które ty potłukłeś, i włożysz je do skrzyni.
(Powt.Prawa 10:1)

Wg. Biblii to JHVH jest autorem Dekalogu :-D
Wg. tej samej Biblii JHVH jest nie tylko autorem Dekalogu, ale i Tory (pouczeń , wskazówek , Prawa , nauk) , której Dekalog jest jakby preambułą .
A Mesjasz (Jezus z Nazaretu) zawęża i Dekalog i Torę do dwóch przykazań (oświadczeń) ;
Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu (Ludu Boży , ty który dążysz ku Stwórcy , ku Bogu), Pan(JHVH), Bóg nasz, Pan(JHVH) jest jeden.
Będziesz miłował Pana
(JHVH), Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą.
Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.


Wg. Biblii JHVH jest Ojcem nie tylko wszystkich stworzeń ale i naszego Pana , Jezusa z Nazaretu .
Wg. Biblii to JHVH namaścił [Duchem swoim] Jezusa z Nazaretu i z racji tego jest [ów Jezus] nazywany Mesjaszem tj . Namaszczonym Pana (JHVH) , z grecka Chrystusem .
Wg. Biblii JHWH jest Stwórcą , Ojcem , Jedynym Bogiem a Jezus , jako Pomazaniec JHVH, objawił nam prawdziwe oblicze Boga JHVH .
Zupełnie inne niż "namalowane " przez prostych pasterzy, kilka tysięcy lat temu
i zupełnie inne niż "malowane" dzisiaj przez Daniela Bojarskiego i jemu-podobnych :-D

Dekalog poznałem z Biblii i nie znam innego. Do poznania prawdy stosuję inną metodę niż opieranie się na legendach. Tą metodą jest logika, a ta weryfikuje dopiski jakie ludzie dopisali. Łatwo zauważyć co nie pasuje do spójnego prawa, a co nie. Nie dowiem się jednak tego w jaki sposób Dekalog dostał się w ręce Izraelitów, ale uważam to za nie istotne.
Nie zajmuję się mesjanizmem, namaszczaniem i innymi treściami, których nie ma w Dekalogu. On ma większą wartość, bo stał się podstawą moralności. Przekłamanie go dopiskami doprowadziło do zniekształcenia rozumienia go, co przekładało się na zniekształcenie też moralności. Istotne jest dążenie do prawdziwego znaczenia Dekalogu, bo to pozwoli na ponowne spojrzenie na podstawy moralne tego świata.
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2018-10-18, 11:38   

Daniel_dn
Cytat:
Dekalog poznałem z Biblii i nie znam innego. Do poznania prawdy stosuję inną metodę niż opieranie się na legendach. Tą metodą jest logika, a ta weryfikuje dopiski jakie ludzie dopisali. Łatwo zauważyć co nie pasuje do spójnego prawa, a co nie. Nie dowiem się jednak tego w jaki sposób Dekalog dostał się w ręce Izraelitów, ale uważam to za nie istotne.
Nie zajmuję się mesjanizmem, namaszczaniem i innymi treściami, których nie ma w Dekalogu. On ma większą wartość, bo stał się podstawą moralności. Przekłamanie go dopiskami doprowadziło do zniekształcenia rozumienia go, co przekładało się na zniekształcenie też moralności. Istotne jest dążenie do prawdziwego znaczenia Dekalogu, bo to pozwoli na ponowne spojrzenie na podstawy moralne tego świata.


Logicznie rzecz biorąc Danielu - to właśnie 'Dekalog' może być dopiskiem - pojawia się zaskakująco i nieoczekiwanie w samym środku ,,legend,, jako dziesięć praw. :-P

Rozumiem że Biblia ( Tora) przez którą poznałeś Dekalog jest właśnie zbiorem legend. ;-)


bonhart
_________________
ss
 
 
Daniel_dn
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-18, 12:45   

Można Dekalog traktować jako legendę, a proste prawdy wynikające z niego nie dopuszczać do świadomości tylko z tego powodu, że są zbyt proste aby być prawdziwe. Tym samym stworzenie Ziemi i życia na niej musi być legendą, bo przecież Dekalog jest nieprawdziwy.
To może i nawet bezpieczne dla niedojrzałego człowieka, bo Bóg Dekalogu też jest wtedy legendą. Nieistniejący Bóg nie może nas też ukarać i wymagać czegokolwiek od nas.
Jednak gdy legenda stanie się prawdą, to w tym samym momencie będziemy mieć dostęp do potężnej energii tworzącej życie. Ale gdy zdradzimy, to żadna energia już do nas nie dotrze i zniknie ta, która jeszcze dociera. Bezpiecznie jest więc Dekalog traktować jako legendę, bo igranie z energią może być zabójcze.
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2018-10-18, 13:33   

Jezus czy apostolowie jak widac przestrzegali i trzymali sie calego Biblijnego dekalogu z sobota wlacznie a poza tym ciekawe ze wielu chrzescijan nawet tych biblijnych woli nasladowac w zyciu nauki i tradycje ludzi niz nauki i zwyczaje Jezusa ....a mimo to uwaza sie za wierzacych w Jezusa ....Dlatego my ADS staramy sie nasladowac Jezusa a nie ludzi i trzymamy sie bardziej Slowa Bozego na ile mozemy a nie tradycji ....

Dekalog ...

http://www.eliasz.dekalog...wski/dekal1.htm
_________________
tom68
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 11