Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Na początku było Słowo
Autor Wiadomość
tropiciel 


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 4962
Wysłany: 2018-02-12, 21:38   

Według Szymona Budnego, gdyby przez Słowo Boże rozumieć wyłącznie Syna Bożego, to wtedy takich Synów musiałoby być wielu, gdyż nie tylko jedno słowo przypisuje Pismo Święte - Bogu. - ( Szymon Budny : O przedniejszych wiary Chrystiańskiej artykulech - str. 27 ).

Szymon Budny oprocz Erazma z Rotterdamu zwrócił uwagę , że t.zw. Comma Johanneum czyli 1 Jana 5 : 7 jest fałszerstwem ( j.w. str. 28 )


_______________________________
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2018-02-12, 21:52   

EMET napisał/a:
[nie mam prawa jazdy ani samochodu, nawet... rowera :aaa: ].


To bardzo rzadko spotykane w dzisiejszych czasach zwłaszcza u mężczyzn. Spotkałam w swoim życiu dwóch mężczyzn co nie jeździli samochodem (o rowerze nie wiem), Ty jesteś trzeci taki.

EMET napisał/a:
Jestem typem pasjonata: jeśli coś robię, to z pasją i zaangażowaniem.


Moja mama mówi, że do wszystkiego co się robi trzeba przyłożyć serce.

Ponadto: masz bogatą osobowość. :-)
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
tropiciel 


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 4962
Wysłany: 2018-02-12, 22:06   

Istnieje co najmniej siedem zasadniczych wersji interpretacyjnych Prologu Jana :

1. wersja modalistyczna ( patrypasjanizm ) przyjmowana przez Noeta ok. 230 r., a współcześnie przez kontynuatorów Williama Marriona Branhama, według której Bóg przejawił się pod postacią Syna. Wersja ta niezgodna jest z Biblią. Jeśli Słowo było u Boga, to nie mogło być identyczne z Bogiem. Ojciec Niebiański nie jest swoim Synem.

2. wersja katolicka - przyjęta na soborze nicejskim 325 według której Syn jest współ-istotny ( homoousios ), współ-substancjalny z Ojcem. Doktryna wynikająca z dosłownego i literalnego odczytania wersetu Ewangelii Jana 10 : 30 stała się później na soborze konstantynopolitańskim w 381 r. podstawą dogmatu trynitarnego. Prolog Jana nie daje żadnych podstaw do doktryny trynitarnej, gdyż mowa jest tu o dwóch, a nie o trzech. Można więc tu mówić co najwyżej o doktrynie binitarnej, a nie trynitarnej. Ale binitaryzm wynika z mieszania pogańskiej filozofii helleńskiej z nauką hebrajską. W Biblii nie ma nauki o bycie ( nie ma ontologii ), lecz jest nauka moralna. Biblia nie zajmuje się metafizyką.
Z Biblii wynika, że Jezus miał początek, a więc nie był współ-wieczny czyli tej samej natury co Ojciec. - por. Psalm. 2 : 7; Hebr. 1 : 5.

3. wersja ariańska - przyjmowana przez część ebionitów, arian, a współcześnie w wersji zmodyfikowanej przez wszystkie odłamy po-adwentystyczne : Badaczy Pisma Św. i ich kontynuatorów. Według tej wersji Słowo utożsamiane z Jezusem jest mniejszym bogiem, aktualnie archaniołem Michałem.
Biblia nie daje żadnych podstaw do utożsamienia archanioła Michała z Jezusem. Pogląd taki wynika z błędnego rozumienia 1 Tes. 4 : 16. Gdyby Jezus był tożsamy z głosem archanioła, to byłby również trąbą Bożą i nie byłby pierworodnym z umarłych, gdyż inni umarliby razem z nim. Taka byłby rezultat dokładnego i konsekwentnego odczytania tekstu greckiego w ten właśnie sposób. Natomiast Biblia wyraźnie mówi, że Bóg sam stworzył wszechświat bez pośrednictwa kogokolwiek - Iz. 44 : 24; Hiob. 9 : 8.

4. wersja unitariańska ( Anthonego Buzzarda ) - według której Słowo ( rozumiane jako Jezus ) było w zamyśle Boga przed stworzeniem wszechświata. Niestety wersja ta nie jest poprawna, gdyż gdyby wtedy Bóg przewidział wszystko - a więc całe zło, cierpienia ludzkości - a pomimo to stworzyłby taki wszechświat, to byłby odpowiedzialny za to wszystko co się dzieje, a więc za całe zło i stworzenie takiego świata byłoby sprzeczne z miłością i miłosierdziem Bożym, a tego absolutnie Bogu przypisać nie można. Pogląd ten wynika z błędnego odczytania Ap. 13 : 8. Baranek był przewidziany od założenia świata, a założenie świata nie jest tym samym co stworzenie świata. Są to zupełnie inne pojęcia i określa je inna terminologia. Świat został założony po upadku pierwszych ludzi i wygnaniu ich z Raju ( Edenu ).

5. wersja unitariańska według której Słowo ( rozumiane jako Jezus ) było w zamyśle Boga przed założeniem świata ludzkiego przez pierwszą parę ludzką po jej upadku. Baranek został więc przewidziany przed założeniem tego świata ( Genesis 3 : 15 ) jako ratunek dla przyszłej ludzkości.

6. wersja unitariańska według, której Słowo w Prologu Jana - jest niespersonalizowane, jest po prostu Słowem Boga, natomiast personalizacja następuje dopiero w wersecie 14 - " a Słowo ciałem się stało " . Początek ( gr. arche ) oznacza tu początek zanim został stworzony wszechświat.

7. wersja unitariańska według której Słowo utożsamione z Jezusem istniało od początku jego działalności jako Mesjasza. Wersja przyjęta przez Braci Polskich. Słowo początek ( gr. arche ) oznacza więc tu początek działalności Mesjasza. To samo słowo użyte jest przez apostoła Jana w Ewangelii Jana 15 : 27 oraz 1 Jana 1 : 1 - 2


Cztery pierwsze wymienione tu wersje są niezgodne z Biblią. Pozostają trzy dalsze 5, 6 i 7 z których najbardziej logiczna wydaje się wersja 7 zgodna z taka sama myślą wyrazoną przez apostoła Jana w jego pierwszym liście - 1 J. 1 : 1 - 3.


_______________________
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-02-13, 10:06   

Logos według ewangelisty Jana

http://www.nastrazy.pl/dr...gos_wg_jana.htm
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
tropiciel 


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 4962
Wysłany: 2018-02-13, 11:51   

Cytat:
Logos według ewangelisty Jana

http://www.nastrazy.pl/dr...gos_wg_jana.htm


Logos nie według ewangelisty Jana, lecz według Ch.T. Russella !


______________________________
 
 
veteran

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 789
Wysłany: 2018-02-13, 12:11   

tropiciel, tyle wiesz ile zjesz.
Nie uwierzyłeś więc pleciesz głupoty.
_________________
Łk. 15:19
I nie jestem godzien więcej być nazywany synem twoim, uczyń mię jako jednego z najemników twoich.
(BG)
 
 
tropiciel 


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 4962
Wysłany: 2018-02-13, 14:53   

Cytat:
tropiciel, tyle wiesz ile zjesz.
Nie uwierzyłeś więc pleciesz głupoty.


nie potrafisz tego udowodnić, więc to co piszesz pod moim adresem, to obelga i oszczerstwa !


_________________________
 
 
veteran

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 789
Wysłany: 2018-02-13, 14:55   

Fajnie masz.
_________________
Łk. 15:19
I nie jestem godzien więcej być nazywany synem twoim, uczyń mię jako jednego z najemników twoich.
(BG)
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-02-13, 15:08   

tropiciel napisał/a:
Cytat:
tropiciel, tyle wiesz ile zjesz.
Nie uwierzyłeś więc pleciesz głupoty.


nie potrafisz tego udowodnić, więc to co piszesz pod moim adresem, to obelga i oszczerstwa !


_________________________


Takiś "słaby",że aż musisz "krzyczeć na czerwono"

Przyp. 25:27-28
27. Jako jeść wiele miodu nie jest rzecz dobra: tak szukanie własnej sławy jest niesławne.
28. Mąż, który nie ma mocy nad duchem swoim, jest jako miasto rozwalone bez muru.
(BG)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2018-02-13, 15:47   

Jachu,przyganial kociol garnkowi. :-D Twoje cytaty nie sa na czerwono,ale za to czcionka jest dwa razy wieksza.Po co?
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
tropiciel 


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 4962
Wysłany: 2018-02-13, 16:35   

Ci dla których Ch.T. Russell jest pastorem ( czyli zgodnie ze znaczeniem tego terminu pasterzem ) są po prostu wściekli, gdy się ujawnia błędy jakie popełnił. Nie stać ich kompletnie na nic innego co pokazuje ich zachowanie. Tym samym ujawniają kim są.


____________________________
 
 
veteran

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 789
Wysłany: 2018-02-13, 16:51   

A kim ty jesteś?
_________________
Łk. 15:19
I nie jestem godzien więcej być nazywany synem twoim, uczyń mię jako jednego z najemników twoich.
(BG)
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-02-13, 16:55   

booris napisał/a:
Jachu,przyganial kociol garnkowi. :-D Twoje cytaty nie sa na czerwono,ale za to czcionka jest dwa razy wieksza.Po co?


Ale to jest dozwolone w regulaminie FB.

Kolor czerwony jest zastrzeżony przez Administrację FB. Jeżeli ktoś tego nie respektuje,to łamie regulamin Forum,-tylko Forum,ale tworzy też precedens,do łamania wszystkich regulaminów,a bibliście to nie przystoi.,- BIBLIŚCIE
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2018-02-13, 17:22   

Ja tam czerwonego nie widze,a jak na razie problemow ze wzrokiem nie mam.Nie wiem jak sie zmienia kolor czcionki na forum,gdybym wiedzial pokazalbym Ci jak wyglada czerwony.Na pewno nie jest to kolor czcionki tropiciela.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-02-13, 17:44   

booris napisał/a:
Ja tam czerwonego nie widze,a jak na razie problemow ze wzrokiem nie mam.Nie wiem jak sie zmienia kolor czcionki na forum,gdybym wiedzial pokazalbym Ci jak wyglada czerwony.Na pewno nie jest to kolor czcionki tropiciela.


Po wielokroć był (Tropiciel) upominany przez Administrację FB,aby kolorów zastrzeżonych nie używał,ale "grochem o ścianę",-nie liczył się z sugestiami.
Jak ufać komuś,kto sam łamie regulaminy?
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10