Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
DROGA DO DOSKONAŁOŚCI
Autor Wiadomość
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-04-03, 22:31   

.Cyprian. napisał/a:
David77 napisał/a:
Albertus napisał/a:
Czy możesz podać przekład Pisma świętego które nie ma mowy w Mt28:19 o chrzcie w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego?

(19) idźcie więc i czyńcie uczniów z ludzi ze wszystkich narodów; chrzcząc ich w imię ojca i Syna, i ducha świętego,

Tak jest w przekładzie Ś,J.

Dlaczego ci którzy nie uznają Trójcy Świętej mieliby używać złego złego przekładu Biblii?



Czy to że dany przekład zawiera ten dopisek ma do dowodzić że tak ten tekst pierwotnie brzmiał ?


Takie przypuszczenia, że to dopisek, można dopiero stwierdzać jeżeli przejrzy się dostępną dotąd bazę manuskryptów. Na ile się orientuję, dostępne manuskrypty zawierają tę niepowtarzalną gdzie indziej formułę. Jedynie w jakichś cytatach wczesnych jej nie ma. Nie badałem tego tematu - kto się zna, kto badał - niech się wypowie co do manuskryptów.


Ten jeden z tych rzekomych cytatów to tekst z Euzebiusza III:5:2 z Historii Kościelnej który wcale nie musi być cytatem, bo autor nigdzie nie stwierdza że to cytat, ale kompilacją informacji z Ewangelii Mateusza i Łukasza- Mt28,19 z Łk24:47
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-04-03, 22:33   

David77 napisał/a:
Cyprian
Cytat:

Takie przypuszczenia, że to dopisek, można dopiero stwierdzać jeżeli przejrzy się dostępną dotąd bazę manuskryptów. Na ile się orientuję, dostępne manuskrypty zawierają tę niepowtarzalną gdzie indziej formułę. Jedynie w jakichś cytatach wczesnych jej nie ma. Nie badałem tego tematu - kto się zna, kto badał - niech się wypowie co do manuskryptów.


Do takiego stwierdzenia doszli już uczeni Katoliccy , uważają oni że to późniejsza wersja a pierwotne słowa Pana miały brzmieć ,, Idźcie i chrzcijcie w imieniu moim ''

Wszystkie teksty w których jest mowa o chrzcie począwszy od Dziejów apostolskich zawierają polecenie chrztu w imieniu Jezusa i tak też było to praktykowane w Iw


Moim zdaniem ci uczeni katoliccy w tej sprawie prawdopodobnie się mylą.

Dla ciebie, jak rozumiem, stanowią niezachwiany autorytet?

Czy we wszystkich sprawach?
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2018-04-04, 16:07   

Albertus

Cytat:

Moim zdaniem ci uczeni katoliccy w tej sprawie prawdopodobnie się mylą.

Dla ciebie, jak rozumiem, stanowią niezachwiany autorytet?

Czy we wszystkich sprawach?


Dlatego że jesteś Katolikiem przytoczyłem ci wypowiedzi przedstawicielu twojego kościoła którzy w tej kwestii zajęli takie a nie inne stanowisko . Przy podjęciu pewnych ustaleń sugerowali się oni również świadectwami pozabiblijnymi gdzie chrzest był praktykowany tylko w imieniu Jezusa . Dla mnie autorytetem jest Biblia i właśnie to w Biblii jest przedstawiona praktyka chrztu w imieniu Jezusa . Przy ustalani prawdy w jaki sposób dokonywano aktu chrztu czy w imię Ojca i Syna i Ducha św czy też w imię tylko Jezusa takiem miernikiem jest biblijna zasada ,, Na podstawie dwóch lub trzech świadków będzie rozstrzygana każda sprawa .

Zatem w jaki sposób odbywała się owa praktyka chrztu ?

Dz 2: 38

A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego.

Dz 8:15,16 którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. (16) Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa.

Dz 10:47 Czy może ktoś odmówić wody, aby ochrzcić tych, którzy otrzymali Ducha Świętego jak i my? (48) I rozkazał ich ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa. Wtedy uprosili go, aby pozostał u nich kilka dni.

Dz 19:5 A gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa.

Wszystkie te wersety mówią o chrzcie jedyne w imieniu Jezusa , nie ma ani jednej wzmianki aby kogoś ochrzczono w imię Ojca i syna i Ducha św , taka bowiem praktyka nie była znana apostołom .

Gdyby chrzest w Iminie Ojca i syna i Ducha św zalecił Jezus , to okazuje się że Piotr ani też inni nie byli posłuszni nakazowi jaki przekazał im Jezus gdyż chrzcili wyłącznie w imieniu Jezusa .

Wszystko co miało być czynione miało się odbywać w imieniu Jezusa

Kol 3:17 i wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu.

Zatem nie widzę powodu aby wierzyć inaczej
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-04-04, 16:46   

Mk9: (37) Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje mnie, lecz Tego, który Mnie posłał.

czy chodzi tutaj o wypowiadanie formuły" przyjmuję cię w Imię Jezusa" podczas przyjmowania dziecka?
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-04-04, 16:49   

Cytat:
Kol 3:17 i wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu.



Czy poważnie myślisz że chodzi tutaj o wypowiadanie przed każdą czynnością frazy - czynię to w Imię Jezusa?

Robisz tak?
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2018-04-04, 18:22   

Albertus napisał/a:
Cytat:
Kol 3:17 i wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu.



Czy poważnie myślisz że chodzi tutaj o wypowiadanie przed każdą czynnością frazy - czynię to w Imię Jezusa?

Robisz tak?


Myślę że taka formuła była wypowiadana , ja ciebie chrzczę w imieniu Jezusa '' Nie bez powodu jest zalecane przecież chrzcić w imieniu Jezusa . Taka była praktyka pierwotnego kościoła ..

Aby wyciągnąc właściwy wniosek wystarczy prześledzić fragmenty w całym kontekście gdzie pada fraza ,, w imieniu Jezusa '' odpowiedź nasunie się sama
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-04-04, 19:01   

David77 napisał/a:
Albertus napisał/a:
Cytat:
Kol 3:17 i wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu.



Czy poważnie myślisz że chodzi tutaj o wypowiadanie przed każdą czynnością frazy - czynię to w Imię Jezusa?

Robisz tak?


Myślę że taka formuła była wypowiadana , ja ciebie chrzczę w imieniu Jezusa '' Nie bez powodu jest zalecane przecież chrzcić w imieniu Jezusa . Taka była praktyka pierwotnego kościoła ..

Aby wyciągnąc właściwy wniosek wystarczy prześledzić fragmenty w całym kontekście gdzie pada fraza ,, w imieniu Jezusa '' odpowiedź nasunie się sama


Myślę że to twoje odczucia które opierają się na wcześniej przyjętej tezie

W Imieniu Jezusa to znaczy dla Jezusa i ze względu na Jezusa i w wierze w Niego.

To podobnie jak tutaj:

1Kor1:10 A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli. 11 Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe7, że zdarzają się między wami spory. 12 Myślę o tym, co każdy z was mówi: «Ja jestem Pawła, a ja Apollosa8; ja jestem Kefasa8, a ja Chrystusa». 13 Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni? 14 Dziękuję Bogu, że prócz Kryspusa i Gajusa9 nikogo z was nie ochrzciłem. 15 Nikt przeto nie może powiedzieć, że w imię moje został ochrzczony. 16 Zresztą, prawda, ochrzciłem dom Stefanasa10. Poza tym nie wiem, czym ochrzcił jeszcze kogoś.

Dlaczego Paweł cieszy się że prawie nikogo nie ochrzcił?
Gdyby chodziło tutaj o formułę chrzcielną to przecież nie miałoby żadnego znaczenia ilu ludzi Paweł ochrzcił.Przecież wiadomo że nie używał podczas chrztu formuły - "ja ciebie chrzczę w imię Pawła"...

Tutaj chodzi o to że Paweł cieszy się że prawie nikogo nie ochrzcił dlatego że prawie nikt dzięki temu nie mógł powiedzieć że ochrzcił się dla Pawła i ze względu na Pawła czyli " w jego imię"

Dla mnie to oczywiste
Ostatnio zmieniony przez Albertus 2018-04-04, 19:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-04-04, 19:09   

David77 napisał/a:


Jedyny rękopis Didache pochodzi z XI wieku ( por Pierwsi świadkowie Znak Kraków 1988 str 38) Nie dysponujemy zatem oryginalnym wydaniem tego dzieła a jedynie kopią z późniejszych wieków



Mnóstwo starożytnych tekstów nie znamy z oryginałów tylko z o setki lat późniejszych kopii i jakoś nikt nie wątpi w ich autentyczność.

Naukowcy raczej wszyscy zgadzają się że Didache pochodzi albo z I albo II wieku
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2018-04-04, 19:48   

Albertus napisał/a:
David77 napisał/a:


Jedyny rękopis Didache pochodzi z XI wieku ( por Pierwsi świadkowie Znak Kraków 1988 str 38) Nie dysponujemy zatem oryginalnym wydaniem tego dzieła a jedynie kopią z późniejszych wieków



Mnóstwo starożytnych tekstów nie znamy z oryginałów tylko z o setki lat późniejszych kopii i jakoś nikt nie wątpi w ich autentyczność.

Naukowcy raczej wszyscy zgadzają się że Didache pochodzi albo z I albo II wieku


Nie ma takiego rękopisu z tego okresu por ,,Pierwsi świadkowie Znak Kraków 1988 str 38''

Parz na to co zostało napisane w Biblii to jest istotne
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2018-04-10, 07:08   

Leczenie wszystkich niedomagań rzeczywistości związane jest z kwitnięciem potencjału życia

J 16:12 eib "Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz nie jesteście w stanie tego przyjąć."

Koran 70:4 (Bielawski)
Aniołowie i Duch wznoszą się ku Niemu w Dniu, którego wielkość - pięćdziesiąt tysięcy lat.
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2018-04-24, 10:22   

David77 napisał/a:


Załączam również fotkę z wydania NT z aparatem krytycznym gdzie w odniesieniu do Mat 28:19 zamieszczono inną wersję , ową frazę podkreśliłem

ἐν τῷ ὀνόματι μου
w imieniu moim


EMET:
Może ten werset był już przywoływany, ale warto ów przedłożyć --
"47 i ze względu na jego [Chrystusa, w. 46] imię będzie głoszona wśród wszystkich narodów - począwszy od Jerozolimy - skrucha ku przebaczeniu grzechów" -- wg Łukasza 24:47, PNŚ.
'BW': "I że, począwszy od Jerozolimy, w imię jego ma być głoszone wszystkim narodom upamiętanie dla odpuszczenia grzechów.".
'NP3': "i w Jego imię głoszone będzie wszystkim narodom – poczynając od Jerozolimy – opamiętanie dla przebaczenia grzechów."
;-)

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2018-04-24, 18:00   

EMET napisał/a:
David77 napisał/a:


Załączam również fotkę z wydania NT z aparatem krytycznym gdzie w odniesieniu do Mat 28:19 zamieszczono inną wersję , ową frazę podkreśliłem

ἐν τῷ ὀνόματι μου
w imieniu moim


EMET:
Może ten werset był już przywoływany, ale warto ów przedłożyć --
"47 i ze względu na jego [Chrystusa, w. 46] imię będzie głoszona wśród wszystkich narodów - począwszy od Jerozolimy - skrucha ku przebaczeniu grzechów" -- wg Łukasza 24:47, PNŚ.
'BW': "I że, począwszy od Jerozolimy, w imię jego ma być głoszone wszystkim narodom upamiętanie dla odpuszczenia grzechów.".
'NP3': "i w Jego imię głoszone będzie wszystkim narodom – poczynając od Jerozolimy – opamiętanie dla przebaczenia grzechów."
;-)

Stephanos, ps. EMET


Słowa te korespondują z tym co napisała apostoł Paweł

Kol 3:17 i wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu.
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2018-06-05, 12:00   

Pierwsza na drodze do podobania się Bogu jest bojaźń przed Nim ze względu na słabości ludzi w obliczu Jego Majestatu. Mając bojaźń można znaleźć rozwiązanie najtrudniejszych problemów. Osoba mająca bojaźń jest najbogatszą osobą, mającą prywatną relację z Bogiem i gruntującą całe stworzenie

Prz 22:4 eib "Nagrodą za pokorę i bojaźń PANA jest bogactwo, cześć i życie."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2018-06-09, 13:40   

Mądre, czuwające ucho ma pożywienie dla całego świata

Rev 3:22 eib "(22) Kto ma uszy, niech wysłucha, co Duch ogłasza kościołom."

Mat 4:4 eib "(4) Jezus odpowiedział: Jest napisane: Człowiekowi do życia potrzebny jest nie tylko chleb, ma on się też posilać każdym słowem pochodzącym z ust Boga."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2018-11-15, 16:20   

Religia na Świecie wtedy będzie jedna, gdy poszczególni ludzie będą mieli swoje prywatne więzi z Bogiem, swoje prywatne rozumienie Go i swoje prywatne sposoby oddawania Mu czci, oczywiście można się domyślić, że będzie to wiązało się z rywalizacją w Miłości między ludźmi do Niego i w spełnianiu Jego wymogów. Przywódcy religijni są potrzebni do czasu aż wszyscy ludzie uchwycą się Miłości Bożej

1Sm 8:5-7 eib "(5) Ty zestarzałeś się — zaczęli — a tymczasem twoi synowie nie postępują już tak, jak ty. Ustanów nam króla. Niech on rozstrzyga nasze sprawy, podobnie jak to się dzieje u innych narodów. (6) Samuelowi nie spodobała się ta prośba o króla, który rozstrzygałby ich sprawy. Modlił się więc do PANA. (7) Ale PAN powiedział: Posłuchaj głosu ludu. Zrób, o co cię proszą, bo to nie tobą wzgardzili. Oni nie chcą, abym Ja był ich królem."

Koran 23:51
O wy, posłańcy! Jedzcie wyśmienite rzeczy i czyńcie dobro! Ja wiem doskonale, co wy czynicie.
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 11