Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Biblia a katolickie dogmaty.
Autor Wiadomość
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2018-06-01, 21:09   

Albertus napisał/a:
Czy masz wątpliwość że większość żydów odrzuciła Jezusa Chrystusa i Nowe Przymierze?

Dlaczego niby chrześcijanie mieliby przyjmować cokolwiek od ludzi którzy odrzucili podstawową Prawdę dającą zbawienie?


W ten sposób pokazujesz swój stosunek do Żydów i swoje dyletanctwo w naukach biblijnych
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-06-01, 21:17   

efroni napisał/a:
Albertus napisał/a:
Czy masz wątpliwość że większość żydów odrzuciła Jezusa Chrystusa i Nowe Przymierze?

Dlaczego niby chrześcijanie mieliby przyjmować cokolwiek od ludzi którzy odrzucili podstawową Prawdę dającą zbawienie?


W ten sposób pokazujesz swój stosunek do Żydów i swoje dyletanctwo w naukach biblijnych


:shock:

Niby jaki?

I dlaczego niby dyletanctwo?
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-06-01, 22:02   

efroni napisał/a:
Albertus napisał/a:
A ty jak odczytujesz Torę


Tak jak ją (Torę) odczytuje judaizm


A ja odczytuję ją tak jak ją odczytuje ją święty Kościół Chrystusowy który jest filarem i podwaliną Prawdy.
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2018-06-01, 22:14   

Quinque,

Cytat:

Ale ja się właśnie chce dowiedzieć jaki to kanon? Możesz mi wypisać wszystkie księgi ktore wchodziły w jego skład?


Rozumiem że czytanie prostego tekstu ze zrozumieniem nie jest twoją mocną stroną .

Józef Flawiusz którego zacytowałem podaje dokładnie taki sam kanon Ksiąg ST jaki zawiera Biblia Warszewska ,nie ma w nim miejsca na apokryficzne bajki . Twierdzenie że to KK ustalił które księgi są natchnione a które nie rozbawiało mnie do łez :-D .

Czy do soboru Trydenckiego Ks ST nie były natchnione ? Co to za argument że w Septuagincie występują apokryfy dlatego powinny być znajdować się w obecnym kanonie , skoro w tej samej Septuagincie są również inne apokryfy które sobór nie włączył do swojego kanonu :-D
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-06-01, 22:19   

David77 napisał/a:
Quinque,

Cytat:

Ale ja się właśnie chce dowiedzieć jaki to kanon? Możesz mi wypisać wszystkie księgi ktore wchodziły w jego skład?


Rozumiem że czytanie prostego tekstu ze zrozumieniem nie jest twoją mocną stroną .

Józef Flawiusz którego zacytowałem podaje dokładnie taki sam kanon Ksiąg ST jaki zawiera Biblia Warszewska ,nie ma w nim miejsca na apokryficzne bajki . Twierdzenie że to KK ustalił które księgi są natchnione a które nie rozbawiało mnie do łez :-D .

Czy do soboru Trydenckiego Ks ST nie były natchnione ? Co to za argument że w Septuagincie występują apokryfy dlatego powinny być znajdować się w obecnym kanonie , skoro w tej samej Septuagincie są również inne apokryfy które sobór nie włączył do swojego kanonu :-D


Czyli dokładnie tak jak pisałem na początku dyskusji - w kwestii kanonu opierasz się na tradycji faryzejskiej a odrzucasz Tradycję Kościoła....
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2018-06-02, 07:03   

Albertus napisał/a:
I dlaczego niby dyletanctwo?


Dlatego, że każdy kto poważnie traktuje Torę Bożą tj. pouczenia, wskazówki,prawo , naukę Bożą zawartą i w Biblii
i w przyrodzie tego świata i w prawach przyrody tego świata i w tzw. mądrościach ludowych tego świata ,
uzasadnia zwoje tezy , poglądy , przemyślenia czy to stosownymi cytatami z Biblii , czy to przykładami z życia ,
czy to przykładami z przyrody czy przykładami z praw rządzących tym światem czy chociażby mądrościami ludowymi .
Tak czynił i Mesjasz i jego uczniowie i tak czynią userzy na forum biblijnym .

Ty nie . Ty [zapewne] powtarzasz [niczym papuga] jedynie czyjeś poglądy , nauki a ponieważ nie podajesz żadnego logicznego uzasadnienia , cytatu , przykładu
to są one tylko pustymi sloganami , frazesami , banałami , oklepanymi zwrotami i niczym innym .

Taki sposób dyskusji świadczy albo o Twoim dyletanctwie , albo o ponadprzeciętnej manii wielkości .
Taki człowiek (o ponadprzeciętnej manii wielkości) zachowuje się jak wielki autorytet (niczym Bóg).
Wystarczy że coś powie albo napisze [bez uzasadnienia] a każdy powinien mu wierzyć na słowo , w ciemno , bez sprawdzania , bez zastanowienia ; tak jest bo JA tak mówię [piszę]
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2018-06-02, 07:11   

Albertus napisał/a:
A ja odczytuję ją tak jak ją odczytuje ją święty Kościół Chrystusowy który jest filarem i podwaliną Prawdy.


Uczciwiej było by powiedzieć, że odczytujesz Torę tak jak ją odczytuje Twoja korporacja religijna.
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-06-02, 08:45   

efroni napisał/a:
Albertus napisał/a:
I dlaczego niby dyletanctwo?


Dlatego, że każdy kto poważnie traktuje Torę Bożą tj. pouczenia, wskazówki,prawo , naukę Bożą zawartą i w Biblii
i w przyrodzie tego świata i w prawach przyrody tego świata i w tzw. mądrościach ludowych tego świata ,
uzasadnia zwoje tezy , poglądy , przemyślenia czy to stosownymi cytatami z Biblii , czy to przykładami z życia ,
czy to przykładami z przyrody czy przykładami z praw rządzących tym światem czy chociażby mądrościami ludowymi .
Tak czynił i Mesjasz i jego uczniowie i tak czynią userzy na forum biblijnym .

Ty nie . Ty [zapewne] powtarzasz [niczym papuga] jedynie czyjeś poglądy , nauki a ponieważ nie podajesz żadnego logicznego uzasadnienia , cytatu , przykładu
to są one tylko pustymi sloganami , frazesami , banałami , oklepanymi zwrotami i niczym innym .

Taki sposób dyskusji świadczy albo o Twoim dyletanctwie , albo o ponadprzeciętnej manii wielkości .
Taki człowiek (o ponadprzeciętnej manii wielkości) zachowuje się jak wielki autorytet (niczym Bóg).
Wystarczy że coś powie albo napisze [bez uzasadnienia] a każdy powinien mu wierzyć na słowo , w ciemno , bez sprawdzania , bez zastanowienia ; tak jest bo JA tak mówię [piszę]



Problem w tym że nie podajesz konkretów które świadczą o moim dyletanctwie a zamiast tego zaczynasz mi przypisywać negatywne cechy

Poczytaj sobie co to jest projekcja
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2018-06-02, 09:35   

Albertus,
Cytat:


Czyli dokładnie tak jak pisałem na początku dyskusji - w kwestii kanonu opierasz się na tradycji faryzejskiej a odrzucasz Tradycję Kościoła....


Opieram się na tym czego nauczał Jezus i apostołowie , ty negując to odrzucasz tym samy autorytet apostołów . Sprecyzuj dokładniej jaką masz na myśli tradycję kościoła ? bo pierwotną jaka była wyznawana w kwestii ksiąg apokryficznych , chociażby do czasów Hieronima to na pewno ją odrzucasz :) Zatem opowiedz się dokładniej , uzasadnij również dlaczego inne księgi apokryficzne które znajdują się w Septuagincie KK nie przyj do kanonu
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2018-06-02, 09:55   

Albertus napisał/a:
efroni napisał/a:
Albertus napisał/a:
I dlaczego niby dyletanctwo?


Dlatego, że każdy kto poważnie traktuje Torę Bożą tj. pouczenia, wskazówki,prawo , naukę Bożą zawartą i w Biblii
i w przyrodzie tego świata i w prawach przyrody tego świata i w tzw. mądrościach ludowych tego świata ,
uzasadnia zwoje tezy , poglądy , przemyślenia czy to stosownymi cytatami z Biblii , czy to przykładami z życia ,
czy to przykładami z przyrody czy przykładami z praw rządzących tym światem czy chociażby mądrościami ludowymi .
Tak czynił i Mesjasz i jego uczniowie i tak czynią userzy na forum biblijnym .

Ty nie . Ty [zapewne] powtarzasz [niczym papuga] jedynie czyjeś poglądy , nauki a ponieważ nie podajesz żadnego logicznego uzasadnienia , cytatu , przykładu
to są one tylko pustymi sloganami , frazesami , banałami , oklepanymi zwrotami i niczym innym .

Taki sposób dyskusji świadczy albo o Twoim dyletanctwie , albo o ponadprzeciętnej manii wielkości .
Taki człowiek (o ponadprzeciętnej manii wielkości) zachowuje się jak wielki autorytet (niczym Bóg).
Wystarczy że coś powie albo napisze [bez uzasadnienia] a każdy powinien mu wierzyć na słowo , w ciemno , bez sprawdzania , bez zastanowienia ; tak jest bo JA tak mówię [piszę]



Problem w tym że nie podajesz konkretów które świadczą o moim dyletanctwie a zamiast tego zaczynasz mi przypisywać negatywne cechy

Poczytaj sobie co to jest projekcja


:mrgreen: Dobre :mrgreen:

Problem w tym, że nie czuję tego, że jestem atakowany , wiec nie mam żadnych powodów by swoje frustracje przenosić na Ciebie :mrgreen:

Problem jest w tym, że podajesz ogólniki , komunały , oklepane zwroty nie podając przy tym ani ich logicznego uzasadnienia ,
ani cytatów [nie tylko biblijnych] , ani przykładów, tym samym zachowujesz się jak dyletant , jak laik .
Twój , taki a nie inny sposób dyskusji sprawia, że takim Cię postrzegam .
Sorry , ale tak to widzę :cry:

Cytat:
Jednak Kościół Jezusa Chrystusa (KRK)nie myli w kwestiach doktrynalnych


Cytat:
Tak było ale oczywiście do czasu odrzucenia przez żydów Jezusa Chrystusa i Nowego Przymierza.


Cytat:
Nic co zostało przez żydów ustalone po tym fakcie nie może być dla nas wiarygodne.


Cytat:
To co zostało ustalone przez żydów po odrzuceniu przez nich Jezusa Chrystusa nie może być wiarygodne dla chrześcijan dlatego że po Chrystusie żydzi odrzucili Objawienie Nowego Testamentu dane od Boga.


Cytat:
Natomiast w Kościele (KRK) działa zgodnie z obietnicą Duch Święty który naucza i prowadzi do Prawdy


I to są przykłady komunałów , oklepanych zwrotów podawanych przez Ciebie bez żadnego logicznego uzasadnienia , cytatu biblijnego, czy jakiegokolwiek innego .
Dyskusja z kimś takim [kto dyskutuje w taki sposób] nie ma najmniejszego sensu [ nie prowadzi do żadnych konstruktywnych wniosków]
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Quinque 


Wyznanie: Katolickie - obrządek łaciński
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Gru 2017
Posty: 600
Wysłany: 2018-06-03, 22:42   

Czyli się nie dowiem jaki to kanon Pisma obowiązywał chrześcijan przed 397 rokiem. Czyli tak jak myślałem zadając pytanie o Kanon :(

I przestańcie powoływać się tu na ST. gdyż ja pytam się o CAŁE Pismo. A w szczególności NT
_________________
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2018-06-04, 07:40   

Fragment Kodeksu Muratoriego (ok. 180 roku )


1. ... był jednak w tym ( między nimi) i tak położył. Na trzecim miejscu księgę Ewangelii według Łukasza. Łukasz, ów lekarz, po wniebowstąpieniu Chrystusa, gdy go jako pomocnika Paweł przyjął, pod własnym imieniem spisał według porządku, ale i on Pana w ciele nie widział, dlatego jak mógł, tak zaczął mówić od narodzenia Jana.

2. Czwarta Ewangelia Jana, gdy go uczniowie prosili, współuczniom i biskupom swoim rzekł: Poście ze mną trzy dni i co komu będzie objawione, wzajemnie sobie opowiemy. Tej samej nocy miał objawienie Andrzej Apostoł, aby opowiadali wszyscy, a Jan w swoim imieniu wszystko napisał, i dlatego, choć różnych zasad pojedyncze Księgi ewangeliczne uczą, nie ma jednak różnicy w tym, w co wierzą wierni, gdyż jeden przede wszystkim Duch objawił wszystko wszystkim o narodzeniu, męce i zmartwychwstaniu, o przestawaniu z uczniami swymi, i o podwójnym jego przyjściu: pierwsze w pokorze i poniżeniu już było, drugie z władzą królewską, sławne będzie dopiero. Cóż więc dziwnego, że Jan tak stanowczo poszczególne rzeczy także w listach swoich podaje, mówiąc także o sobie. Cośmy widzieli na oczy nasze i cośmy słyszeli uszami i czego ręce nasze dotykały, tośmy wam napisali. Tak więc nie tylko jako ten, co widział i słyszał lecz także jako ten, co napisał o wszystkich sprawach cudownych Pana wedle porządku opowiada.

3. Dzieje zaś wszystkich Apostołów spisane są w jednej księdze . Łukasz zacnemu Teofilowi napisał, to co działo się w jego obecności, osobno cierpienia Piotra jasno przedstawia, osobno podróże Pawła dążącego z Rzymu do Hiszpanii.

4. Listy zaś Pawłowe, jakie są, skąd dla jakiej przyczyny pisane, same mówią tym, którzy tego chcą się dowiedzieć. Pierwszy ze wszystkich do Koryntian zakazujący kłótni i herezji, następnie drugi Galatom o obrzydzeniu, Rzymianom zaś o Piśmie św. i głosi, że siłą ich jest Chrystus, obszerniej pisał. O listach poszczególnych koniecznie musimy rozprawiać, gdyż sam błogosławiony Apostoł Paweł, idąc w ślady poprzednika swego Jana, tylko siedmiu kościołom imiennie pisał nauki w tym porządku: do Koryntian pierwszy, do Efezjan drugi, do Filipian trzeci, czwarty do Kolosan, do Glatów piąty, szósty do Tesaloniczan, do Rzymian siódmy, chociaż do Koryntian i Tesaloniczan, aby ich poprawić, drugi raz pisał. Po całym jednak świecie jeden Kościół się poznaje, albowiem i Jan, chociaż pisze w Apokalipsie do siedmiu kościołów, przemawia jednak do wszystkich. A do Filemona jeden i do Tytusa jeden i do Tymoteusza dwa napisano z miłości, są jednak we czci w Kościele katolickim, zrządzeniem kościelnych przepisów są uznane za święte.

5. Mówią też o liście do Laodycejczyków i o innym do Aleksandryjczyków pod imieniem Pawła wydanych dla herezji Marcjona i wielu innych, których nie wolno wprowadzać do Kościoła katolickiego, nie wypada mieszać żółci z miodem.

6. List z całą pewnością Judy i dwa wyżej wspomnianego Jana są przyjęte w Kościele katolickim. I Mądrość pisana przez przyjaciół Salomona na jego cześć, Objawienie także jedynie Jana i Piotra przyjmujemy, którego jednak ( Apokalipsę Piotra) niektórzy z naszych nie chcą czytać w Kościele.

7. Pasterza zaś niedawno w czasach naszych w mieście Rzymie napisał Hermas, kiedy siedział na stolicy kościelnej w mieście Rzymie biskup Pius, brat jego, i dlatego czytać go wprawdzie można, nie można do jednak podawać ludowi w Kościele ani między prorokami, których liczba była zamknięta, ani miedzy Apostołami do końca czasów. Z pism zaś Arsinousa, Walentyna lub Miltiadesa nie przyjmujemy nic zgoła; napisali oni także Marcjonowi nową Księgę Psalmów. A również Bazylidesa, Azjaty ( i) twórcy Katafrygijczyków ...
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-06-04, 08:00   

efroni napisał/a:
Fragment Kodeksu Muratoriego (ok. 180 roku )
[...]
5. Mówią też o liście do Laodycejczyków i o innym do Aleksandryjczyków pod imieniem Pawła wydanych dla herezji Marcjona i wielu innych, których nie wolno wprowadzać do Kościoła katolickiego, nie wypada mieszać żółci z miodem.

6. List z całą pewnością Judy i dwa wyżej wspomnianego Jana są przyjęte w Kościele katolickim...

Czyżby w II wieku istniał już Kościół katolicki? :aaa:
Coś mało wiarygodny ten Kodeks, albo autor rzekomego kodeksu... :roll:
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2018-06-04, 08:34   

Henryk napisał/a:
efroni napisał/a:
Fragment Kodeksu Muratoriego (ok. 180 roku )
[...]
5. Mówią też o liście do Laodycejczyków i o innym do Aleksandryjczyków pod imieniem Pawła wydanych dla herezji Marcjona i wielu innych, których nie wolno wprowadzać do Kościoła katolickiego, nie wypada mieszać żółci z miodem.

6. List z całą pewnością Judy i dwa wyżej wspomnianego Jana są przyjęte w Kościele katolickim...

Czyżby w II wieku istniał już Kościół katolicki? :aaa:
Coś mało wiarygodny ten Kodeks, albo autor rzekomego kodeksu... :roll:


https://pl.wikipedia.org/wiki/Kanon_Muratoriego

Widać na każdym etapie historii chrześcijaństwa byli [i są] poprawiacze nauk i Mesjasza i Apostołów i Boga :-D
Ot , ludzka natura :cry:
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-08, 11:28   

Przypatrując się dyskusji w tym temacie, własnym oczom nie wierzę, jak w zakamuflowany, można by rzec, hybrydowy sposób, niektórzy próbują pozbawić wiarygodności "Listu" od samego Boga, negując lub podważając jego autentyczność, nie biorąc w ogóle pod uwagę niezaprzeczalnego faktu, że powoływali się nań chociażby mężowie Boży tam zapisani.

Do natchnienia "całego Pisma" Bóg posłużył się swoim duchem, czyli czynną siłą, mocą. Co poświadcza, że Pismo jest 'Natchnione' przez Boga? Chociażby stuprocentowe spełnianie się proroctw! Apostoł Piotr powiedział o proroctwach biblijnych tak oto; "Przede wszystkim to wiecie, że żadne proroctwo Pisma nie wypływa z jakiejś osobistej interpretacji. Albowiem proroctwo nigdy nie zostało przyniesione z woli człowieka, lecz ludzie mówili od Boga, uniesieni duchem świętym" (2Pt 1:20, 21)

Sceptycy będą poddawać w wątpliwość każdy niemalże aspekt autentyczności poszczególnych Ksiąg uznawanych za natchnione. Pewnie zanegują nawet słowa samego Króla Dawida, który oznajmił: "Mówił przeze mnie duch Jehowy i Jego słowo było na moim języku" (2 Sam 23;2). Ba, pewnie uderzą w samego Syna Bożego, który na tegoż Dawida się powoływał, chociażby przytaczając Psalm 110, potwierdzając swoim autorytetem, iż został napisany pod natchnieniem ducha Bożego;

Cytat:
Mat 22;43 PNŚ "Powiedział do nich: "Jak to więc jest, że Dawid pod natchnieniem nazywa go ‚Panem’, mówiąc ..."

Mar 12;36 PNŚ "Sam Dawid powiedział za sprawą ducha świętego: ‚Jehowa rzekł do mego Pana: 'Siądź po mojej prawicy, aż położę twych nieprzyjaciół pod twoje stopy'"


Nie ulega wątpliwości, że zaznacza się wyraźna różnica między natchnionymi księgami biblijnymi a tekstami, które nie zostały zaliczone do kanonu.

Skąd bierze się ta psychodeliczna tendencja do pomniejszania, lub wręcz unieważniania natchnionych Ksiąg, na rzecz, jak to określają oportuniści, tzw. "Tradycji Kościoła", wymyślonej i spisanej pod ich potrzeby kilka stuleci później? Odpowiedź możemy znaleźć w Księgach Mojżeszowych, inicjatorem spisania których był sam Jehowa Bóg. Kiedy skończył przemawiać do Mojżesza, na górze Synaj, jak mówi Pismo; "dał Mojżeszowi dwie tablice Świadectwa, tablice kamienne zapisane palcem Bożym" (Wj 31:18), ale za chwilę czytamy: "I Jehowa przemówił do Mojżesza: 'Zapisz sobie te słowa'" (Wj 34:27). Tak więc, to sam Stwórca polecił Mojżeszowi utrwalić na piśmie pierwszych pięć ksiąg biblijnych. I teraz sprawa najważniejsza ... o ich kanoniczności nie zadecydował żaden ludzki sobór, ani żadna inna instytucja. Od samego początku Księgi te cieszyły się uznaniem Bożym;

Cytat:
Pow Pra 31;11 PNŚ "gdy cały Izrael przyjdzie, by zobaczyć oblicze Jehowy, twego Boga, wmiejscu, które On wybierze, będziesz czytał to prawo przed całym Izraelem — do ich uszu"


Warto przy tym zwrócić uwagę na jeden bardzo istotny szczegół. Po około czterystu letniej niewoli, błąkający się po pustkowiu, psioczący i utyskujący niejednokrotnie Izraelici, zaakceptowali spisywane przez Mojżesza Prawa, które niejednokrotnie srodze karciły ich za złe postępki. Ale nikomu nie przyszło do głowy, by nie akceptować lub odrzucić Boże przekazy, gdyż to duch Jehowy umacniał ich w przekonaniu, że pochodzą właśnie od Niego.

Dokładnie tak samo rzecz miała się z innymi hebrajskimi Pismami prorockimi. Przeszło 300 razy pisarze Biblijni oznajmili, że oto ogłaszają orędzie Boże;

Cytat:
Iz 37;33a "Dlatego tak powiedział Jehowa o królu Asyrii: ..."

Jer 2;2a "Idź i wołaj do uszu Jerozolimy, mówiąc: ‚Oto, co rzekł Jehowa:

Iz 10;24a "Dlatego tak rzekł Wszechwładny Pan, Jehowa Zastępów: ..."

Nah 1;12a "Oto, co rzekł Jehowa: ..."


Jezus i apostołowie nie mieli żadnych problemów z tym, aby uznawać za natchnione przez Boga Pisma, na które nieustannie się powoływali. I to jest gwarancją ich autentyczności.

Ale apogeum walki na argumenty Biblijne był dialog dwóch potężnych umysłów, z których żaden nie podważył autentyczności przytaczanych wersetów. To wymiana zdań Jezusa z Szatanem, Diabłem;

Cytat:
Mat 4;4-10 PNŚ „Ale on, odpowiadając, rzekł: „Jest napisane: ‚Nie samym chlebem ma żyć człowiek, lecz każdą wypowiedzią, która przechodzi przez usta Jehowy”. Potem Diabeł wziął go do miasta świętego i postawił na blanku świątyni, i powiedział do niego: „Jeżeli jesteś synem Bożym, rzuć się w dół; [szatan] jest bowiem napisane: ‚Aniołom swoim wyda nakaz co do ciebie i będą cię nosili na rękach, byś nigdy nie uderzył stopą o kamień’”. Jezus rzekł do niego: „Jest jeszcze napisane: ‚Jehowy, twego Boga, nie wolno ci wystawiać na próbę’”. Diabeł wziął go jeszcze na niezwykle wysoką górę i pokazał mu wszystkie królestwa świata oraz ich chwałę, i rzekł do niego: „Dam ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi cześć”. Wtedy Jezus rzekł do niego: „Precz, Szatanie! Jest bowiem napisane: ‚Jehowę, twego Boga, masz czcić i tylko dla niego masz pełnić świętą służbę”


Podobną metodę przyjęli też faryzeusze, którzy "kusili" Jezusa przytaczając Biblijne fragmenty, na poparcie swoich ludzkich "Tradycji";

Cytat:
Mat 19;3-9 PNŚ "I podeszli do niego faryzeusze, zamierzając go kusić, i powiedzieli: „Czy wolno mężczyźnie rozwieść się ze swą żoną z jakiegokolwiek powodu?” On, odpowiadając, rzekł: „Czy nie czytaliście, że ten, który ich stworzył, od początku uczynił ich mężczyzną i kobietą i powiedział: ‚Z tego względu mężczyzna opuści ojca i matkę, a przylgnie do swej żony i oboje będą jednym ciałem’? Tak więc nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co zatem Bóg wprzągł we wspólne jarzmo, tego niech człowiek nie rozdziela”. Powiedzieli do niego: „Dlaczego więc Mojżesz polecił dać świadectwo odprawienia i rozwieść się z nią?” Rzekł im: „Mojżesz z powodu zatwardziałości waszego serca zrobił dla was ustępstwo w sprawie rozwodzenia się z żonami, ale od początku tak nie było. Mówię wam, że kto się rozwodzi ze swą żoną — jeśli nie z powodu rozpusty — i poślubia inną, popełnia cudzołóstwo"


Jezus, autentyczność Pism potwierdzał także w stosunku do swojej osoby, gdzie zawsze zaznaczał, iż "tak zostało zapisane";

Cytat:
Łuk 24;44 PNŚ "I rzekł do nich: 'To są moje słowa, które wam powiedziałem, gdy jeszcze byłem zwami, że musi się spełnić wszystko, co o mnie napisano w Prawie Mojżeszowym i u Proroków, i w Psalmach'. Wtedy całkowicie otworzył im umysł, żeby pojęli znaczenie Pism, i rzekł do nich: 'Tak jest napisane, że Chrystus będzie cierpiał i trzeciego dnia powstanie spośród umarłych, i ze względu na jego imię będzie głoszona wśród wszystkich narodów — począwszy od Jerozolimy — skrucha ku przebaczeniu grzechów, a wy macie być tego świadkami'"


Oprócz natchnionych Pism Hebrajskich, które zostały zaliczone do kanonu, istniały też inne księgi, np. oficjalne kroniki królów Judy i Izraela. Niejednokrotnie stanowiły one materiały źródłowe dla natchnionych pisarzy Biblii, również w czasach apostolskich.

Cytat:
2 Król 20;20 PNŚ "Pozostałych zaś spraw Ezechiasza, a także całej jego potęgi oraz tego, jak uczynił sadzawkę i kanał, po czym doprowadził wodę do miasta, czyż nie opisano w księdze dziejów królów Judy?"

1 Król 14;29 PNŚ "Pozostałych zaś spraw Rechoboama oraz wszystkiego, co uczynił, czyż nie opisano w księdze dziejów królów Judy?"


Należy zakładać, z wielką dozą prawdopodobieństwa, że płodni w pisanie listów apostołowie mogli napisać ich znacznie więcej, ale nie wszystkie Bóg wybrał, aby weszły w skład kanonu Słowa Bożego. Jehowa miał na ziemi "narzędzie", do odróżniania tego co jest natchnione przez Niego a co nie. Wyraźnie wskazuje na to Pismo, iż udzielił takich uprawnień niektórym z pierwszych naśladowców jego Syna - Jezusa;

Cytat:
1 Kor 12;10 PNŚ "jeszcze innemu działania potężnych czynów, innemu prorokowanie, innemu rozeznawanie natchnionych wypowiedzi, innemu różne języki, a innemu tłumaczenie języków"


Czy autor Biblii, który natchnął nielicznych, aby spisali Jego Słowo, nie mógł posłużyć się osobami, które taką autentyczność potwierdzały? Biblia rzeczywiście zapowiada taki stan rzeczy, jak oddano to w powyżej zacytowanym wersecie, a zarazem stwierdza, iż nie wszyscy posiadali ducha Jehowy do tych samych celów;

Cytat:
1 Kor 12;29,30 PNŚ "Czyż wszyscy są apostołami? Czyż wszyscy są prorokami? Czyż wszyscy są nauczycielami? Czyż wszyscy dokonują potężnych dzieł? Czyż wszyscy mają dary uzdrawiania? Czyż wszyscy mówią językami? Czyż wszyscy są tłumaczami"


Należy pamiętać, że zapisujący natchnione słowa Jehowy Boga byli ludźmi niedoskonałymi, lecz w chwili spisywania poleceń Jehowy musieli być pod działaniem Jego ducha. Ale są też Biblijne dowody na to, że niektórzy pisarze Słowa odstępowali niekiedy od Jehowy. Takim koronnym przykładem jest Salomon, który pod koniec swojego życia zwrócił się ku bóstwom swoim licznych pogańskich żon spośród Moabitek, Ammonitek, Edomitek, Sydonitek i Hetytek, co spowodowało gniew Jehowy, jednak Bóg nie odrzucił spisanych wcześniej pod natchnieniem Księgi Przysłów, Kaznodziei i Pieśń nad Pieśniami, jak również Psalmu 127.

Jezus wierzył w nieomylność Pism Hebrajskich, w tym sprawozdań Salomonowych (Mat 1;29 Mat 12;42), czego dowodem są jego słowa: "Pisma nie można unieważnić" (Jan 10;34, 35) czy też wypowiedź: "Prędzej przeminęłyby niebo i ziemia, niżby w jakiś sposób przeminęła jedna najmniejsza litera lub jedna cząstka litery w Prawie i nie wszystko się stało" (Mt 5;18).

Autentyczność pism Greckich wzajemnie potwierdzają też poszczególni pisarze, i tak apostoł Jezusa - Piotr, potwierdza swoim autorytetem wiarygodność listów apostoła "pogan" Pawła;

Cytat:
2 Pio 3;15;16 PNŚ "A cierpliwość naszego Pana uważajcie za wybawienie, tak jak to według danej mu mądrości napisał do was umiłowany nasz brat Paweł, wypowiadając się o tych rzeczach, jak to też czyni we wszystkich swych listach. Są w nich jednak pewne sprawy trudne do zrozumienia, które ludzie nieuczeni i niestali przekręcają — podobnie jak pozostałe Pisma - ku własnej zgubie"


Z wypowiedzi Piotra z 64 roku n.e. (30 lat po śmierci Jezusa) da się zauważyć, jak stopniowo postępowało zapowiedziane odstępstwo, gdzie pewni : "nieuczeni i niestali przekręcają ... Pisma - ku własnej zgubie". Czyż nie znamy tego z autopsji, chociażby tu, na tym forum? Chociażby w tym temacie, gdzie user Albertus napisał; "w kwestii kanonu opierasz się na tradycji faryzejskiej a odrzucasz Tradycję Kościoła...."! Tak więc wyraźnie nie akceptuje wyboru dokonanego przez Stwórcę, który w I-szym wieku posłużył się wyznaczonymi do tego celu natchnionymi sługami, w myśl poniższego wersetu;

Cytat:
1 Kor 12;10 PNŚ "jeszcze innemu działania potężnych czynów, innemu prorokowanie, innemu rozeznawanie natchnionych wypowiedzi, innemu różne języki, a innemu tłumaczenie języków"


U pewnych jednostek, preferujących "Tradycję Kościoła" nad Słowo, może nieraz być gorszącym nagminne powoływanie się na Pisma zamiast na zapiski tzw. Ojców Kościoła, których wypaczone nauki podsumował w swojej wypowiedzi apostoł Piotr pisząc; "nieuczeni i niestali przekręcają ... Pisma - ku własnej zgubie".

Należałoby w tym momencie zacytować słowa Jezusa, który skierował je wprost do religijnego ugrupowania Saduceuszy, gdzie stwierdził autorytatywnie; "Jesteście w błędzie [w sprawie zmartwychwstania], gdyż nie znacie ani Pism, ani mocy Boże" (Mat 22;29-32; Mar 12;24). Mogę stwierdzić z całą stanowczością, że dla religijnego ugrupowania usera Albertusa czy Quinque, sprawa zmartwychwstania jest tak samo daleka od prawdy, jak wówczas dla Saduceuszy. Bo niby gdzie, wedle wierzeń ich ugrupowania' ma zmartwychwstać "nieśmiertelna" dusza do ponownego życia? W niebie czy na ziemi? Jeżeli w niebie, to przecież ponoć tam żyje – jako nieśmiertelna – a zmartwychwstać na sąd musi, chociaż nieśmiertelna, a jeżeli na ziemi, to ma to być dla nie karą czy nagrodą, że zabiorą ją od Boga z powrotem na ziemski padół?

Dlatego lepiej jest dla nich forsować naukę o "Tradycji Kościoła", gdyż On tradycyjnie kpi z zapisów Biblijnych, co widać po pełnych posągów i obrazów kościołach, będąc w jawnej sprzeczności z pierwszym przykazaniem Bożym (Wyj 20;1-6). Lepiej więc dla nich czepiać się kanonu aniżeli zweryfikować swoje wypaczone nauki!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10