Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Anna01
2016-09-05, 23:06
JEHOWAH - ŚWIĘTE IMIĘ BOŻE - JAK PRZETRWAŁO.
Autor Wiadomość
radek 
m??czyzna

Wysłany: 2018-07-02, 17:10   

Imieniu naddaje się świętości poprzez pogłębianie Jego sensu w żywej wypowiedzi, pogrubianie liter swego imienia nie bardzo prowadzi do celu

Rev 3:12 eib "Tego, kto zwycięży, uczynię filarem w przybytku mojego Boga i już z niego nie wyjdzie. Wypiszę na nim imię mojego Boga i nazwę Jego miasta, Nowej Jerozolimy, która zstępuje od Niego z nieba. Wypiszę też na nim moje nowe imię."
Ml 3:1 eib "(1) Oto Ja posyłam mojego posłańca, on przygotuje drogę przede Mną. A potem, nagle, przyjdzie do swej świątyni Pan, na którego tak czekacie, i posłaniec przymierza, za którym tak tęsknicie. Oto przychodzi! — mówi PAN Zastępów."

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2018-07-02, 22:07   

radek napisał/a:
Imieniu naddaje się świętości poprzez pogłębianie Jego sensu w żywej wypowiedzi, pogrubianie liter swego imienia nie bardzo prowadzi do celu

Rev 3:12 eib "Tego, kto zwycięży, uczynię filarem w przybytku mojego Boga i już z niego nie wyjdzie. Wypiszę na nim imię mojego Boga i nazwę Jego miasta, Nowej Jerozolimy, która zstępuje od Niego z nieba. Wypiszę też na nim moje nowe imię."

EMET:
Jezus, Pan nasz, w [Ewangelii] wg Jana 12:28 wypowiedział do swego niebiańskiego Ojca słowa i otrzymał /na owe/ odpowiedź od samego Boga: „ „Ojcze, otocz chwałą swoje imię”. Wtedy doszedł głos z nieba: „Już otoczyłem je chwałą i jeszcze je chwałą otoczę”. ” [‘PNŚ’].
W 1 Ks. Kronik 16:29 czytamy: „Przypisujcie Jehowie chwałę jego imienia, nieście dar i wejdźcie przed jego oblicze. Pokłońcie się Jehowie w świętej ozdobie.” [‘PNŚ’]. Patrz też → Psalm 66:2; 72:19; 79:9; 86:9; Izaj 59:19; Mal 2:2.
Na koniec taki ciekawy werset: „ ,Bo jak pas przylega do bioder mężczyzny, tak sprawiłem, by cały dom Izraela i cały dom Judy przylgnął do mnie – brzmi wypowiedź Jehowy – aby byli dla mnie ludem i imieniem, i chwałą, i czymś pięknym; lecz oni nie byli posłuszni’ ” – Jerem 13:11, ‘PNŚ’.

Stephanos, ps. EMET

Listek 

Wysłany: 2018-07-27, 17:23   

EMET 

Wysłany: 2018-07-27, 18:06   

Listek napisał/a:

EMET:
Fatalnie ta pani objaśnia, niestety, ‘Listku’.
Żadna tam litera ch[eth], tylko h[e]! A, i owszem, na jej [tej pani] koszulce mamy ‘2.’ litery ch[eth], zamiast dwie litery h[e]! Bywa, iż mamy niuans w wymowie h[ej], nie h[e]. W żadnym zaś razie h[a]! :aaa:
Szkoda, że tak to wyszło, szkoda… :bardzo_smutny:
O sprawach tych pisałem szerzej, gdy korygowałem kogoś zapis per „Jechowa” [ew. przez „Y” czy z „h” na końcu]. Właśnie, skoro byłoby dwa razy „ch”, to pisać się ‘powinno’ [ :?: ] - „Jechowa(ch)…
Skontaktuje się, ‘Listku', z tą panią, skontaktuj!
ok. 4:50 min

יהוהJ H V H [ew. J H W H; czy, jak chcą inni: Y H V H, Y H W H] nie! יחוחJ CH V CH i dalej, w stylu, jak wyżej.

por. też objaśnienia w post --
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#387296

Stephanos, ps. EMET

David77 

Wysłany: 2018-07-27, 19:25   

EMET,

W j hebrajskim kocowe ,,h '' przeważnie test niema , zapisuje się je lecz nie wymawia , oczywiście są pewne wyjątki lecz nie obejmują one imienia Bożego .

Ogólna zasada brzmi : h na końcu wyrazu nigdy nie jest czytane , chyba że występuje w nim kropka הּ tzw mappik to wówczas jest czytane

Czy zawsze za każdym razem imię Boga było zapisywane tak samo ? hmmm z tym bym polemizował , ciekawy jestem gdybym na podstawie kodeksu z Aleppo przedstawił kilka zapisów imienia Bożego jaka byłaby reakcja tej kobiety :)

EMET 

Wysłany: 2018-07-27, 20:02   

David77 napisał/a:
EMET,

W j hebrajskim kocowe ,,h '' przeważnie test niema , zapisuje się je lecz nie wymawia , oczywiście są pewne wyjątki lecz nie obejmują one imienia Bożego .

Ogólna zasada brzmi : h na końcu wyrazu nigdy nie jest czytane , chyba że występuje w nim kropka הּ tzw mappik to wówczas jest czytane

Czy zawsze za każdym razem imię Boga było zapisywane tak samo ? hmmm z tym bym polemizował , ciekawy jestem gdybym na podstawie kodeksu z Aleppo przedstawił kilka zapisów imienia Bożego jaka byłaby reakcja tej kobiety :)

EMET:
Na koszulce tej pani wyraźnie mamy dwie litery ḥ[eth] = ch[eth], nie zaś h[e]. Sama -- pokazując na napis na koszulce -- wyraźnie mówi „chet”, nie „he”: wsłuchaj się uważnie! Tetragrammaton to J/H/V/H [ew. J/H/W/H] NIE ZAŚ: J/Ḥ/V/Ḥ [= J/CH/V/CH; J/CH/W/CH], nie zaś: J/Ḥ/V/H [ew. J/CH/W/H].
ḥ = ch; Ḥ = CH.
ה = h // ח = ḥ = ch

Stephanos, ps. EMET

David77 

Wysłany: 2018-07-27, 22:25   

EMET,

Cytat:
Na koszulce tej pani wyraźnie mamy dwie litery ḥ[eth] = ch[eth], nie zaś h[e]. Sama -- pokazując na napis na koszulce -- wyraźnie mówi „chet”, nie „he”: wsłuchaj się uważnie! Tetragrammaton to J/H/V/H [ew. J/H/W/H] NIE ZAŚ: J/Ḥ/V/Ḥ [= J/CH/V/CH; J/CH/W/CH], nie zaś: J/Ḥ/V/H [ew. J/CH/W/H].
ḥ = ch; Ḥ = CH.
ה = h // ח = ḥ = ch

Stephanos, ps. EMET

Napis został pewnie wykonany na zlecenie gdyż są tacy ludzie którzy praktycznie wszystko są w stanie na koszulce umownie wydrukować

Co do jej wymowy Jod CHET Waw CHET to faktycznie podejrzewam że nie rozróżnia ona liter
ה i ח :-/

EMET 

Wysłany: 2018-07-28, 10:21   

David77 napisał/a:

Napis został pewnie wykonany na zlecenie gdyż są tacy ludzie którzy praktycznie wszystko są w stanie na koszulce umownie wydrukować

Co do jej wymowy Jod CHET Waw CHET to faktycznie podejrzewam że nie rozróżnia ona liter
ה i ח :-/

EMET:
Rzecz w tym, że skoro puszcza się taki ‘filmik’ w internecie, to wypadałoby wcześniej sprawdzić, czy wszystko się zgadza pod względem solidności i fachowości. Nie chodzi mnie o podejście interpretacyjne, co o kwestie typu np. litery hebrajskie oraz owych nazwy i postać zapisu.
Nie dość, że na koszulce /tej pani/ zamiast dwóch liter h[e] /ew. h[ej]/, mamy jawnie dwie litery ch[eth] [inny zapis – ḥ]. Nadto ta pani brnie dalej, gdyż jawnie objaśnia, iż te dwie litery to faktycznie ch[et] /dokł. ch[eth]/, jednak… wszem i wobec wiadomo, iż zapis w formule Tetragrammatonu, to J[odh] H[e] V[av] H[e] – JHVH – nie zaś J[odh] [eth] V[av] [eth]. Ewentualnie w zapisie przez W, też, wg realiów angielskich, przez Y.
Powtórzę:
Poprawnie → יהוהJ H V H [ew. J H W H; czy, jak chcą inni: Y H V H, Y H W H]; niepoprawnie → יחוחJ CH V CH [= J Ḥ V Ḥ] [ew. subtelność przez W i Y]; nie mówiąc już o zapisie → יחוהJ CH V CH [= J Ḥ V H] [ew. subtelność przez W i Y]. W zapisie Tetragrammatonu mamy jawnie dwukrotnie taką samą literę: i jest to litera h[e], nie zaś ch[eth]! Ową literę ch[eth] zapisuje się graficznie per – , właśnie.

Stephanos, ps. EMET

EMET 

Wysłany: 2018-07-28, 22:22   

EMET napisał/a:

EMET:
Rzecz w tym, że skoro puszcza się taki ‘filmik’ w internecie, to wypadałoby wcześniej sprawdzić, czy wszystko się zgadza pod względem solidności i fachowości. Nie chodzi mnie o podejście interpretacyjne, co o kwestie typu np. litery hebrajskie oraz owych nazwy i postać zapisu.
Nie dość, że na koszulce /tej pani/ zamiast dwóch liter h[e] /ew. h[ej]/, mamy jawnie dwie litery ch[eth] [inny zapis – ḥ]. Nadto ta pani brnie dalej, gdyż jawnie objaśnia, iż te dwie litery to faktycznie ch[et] /dokł. ch[eth]/, jednak… wszem i wobec wiadomo, iż zapis w formule Tetragrammatonu, to J[odh] H[e] V[av] H[e] – JHVH – nie zaś J[odh] [eth] V[av] [eth]. Ewentualnie w zapisie przez W, też, wg realiów angielskich, przez Y.
Powtórzę:
Poprawnie → יהוהJ H V H [ew. J H W H; czy, jak chcą inni: Y H V H, Y H W H]; niepoprawnie → יחוחJ CH V CH [= J Ḥ V Ḥ] [ew. subtelność przez W i Y]; nie mówiąc już o zapisie → יחוהJ CH V CH [= J Ḥ V H] [ew. subtelność przez W i Y]. W zapisie Tetragrammatonu mamy jawnie dwukrotnie taką samą literę: i jest to litera h[e], nie zaś ch[eth]! Ową literę ch[eth] zapisuje się graficznie per – , właśnie.

Stephanos, ps. EMET

EMET:
Corrigenda --
We fragmencie: nie mówiąc już o zapisie → יחוהJ CH V CH [= J Ḥ V H] [ew. subtelność przez W i Y]. Powinienem napisać: יחוהJ CH V H; czyli końcowa powinna być litera "H", nie zapis "CH".

Sorry. :-/

Stephanos, ps. EMET

Odpowiedz do tematu