Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Abraham
Autor Wiadomość
Listek 

Wysłany: 2018-07-31, 08:21   

Jeszua Mesjasz nie grzeszył , czyli wypełniał wszystkie przykazania Boga,a Paweł ap. napisał ,żebyśmy naśladowali jego tak jak on naśladuje Jeszua.

1Kor 11:1 psz
Cytat:
"Naśladujcie więc mnie, tak jak ja naśladuję Chrystusa."

Czy Paweł ap. wypełniał Prawo Boże tak jak Jeszua?

efroni 

Wysłany: 2018-07-31, 10:52   

Henryk napisał/a:
efroni napisał/a:
Jeżeli Zakon oznacza sposób życia określonej grupy ludzi według ustalonych zasad, przestrzegających określonych reguł, to wg. tych zasad [które nazywasz Zakonem] żyje każda społeczność religijno-wyznaniowa .

Nic na to nie poradzę, że taka jest definicja słowa „Zakon".

Izrael także był pod Zakonem Mojżesza.
Byli narodem oddzielonym od innych nacji. Mieli żyć według ustalonych zasad.
Am 3:2 br "Was tylko wybrałem spośród wszystkich pokoleń ziemi, dlatego odpowiecie za wszystkie wasze uczynki."
Mieli swoje prawa, zwyczaje, święta, obrzędy. Jak żaden inny naród.

Zakony istnieją do dziś. Karmelici, kartuzi, dominikanie, cystersi, jezuici, palotyni...

A gdzie to znalazłeś taką definicję słowa "Zakon" ?
Zakon jezuitów , cystersów czy karmelitów bosych, to nie to samo co Zakon, jako dawne określenie Tory [ Prawa , Nauki Bożej] .

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Henryk 

Wysłany: 2018-08-01, 07:30   

efroni napisał/a:

Znalazłem ja w Słowniku Języka Polskiego.
Cytat:
Zakon jezuitów , cystersów czy karmelitów bosych, to nie to samo co Zakon, jako dawne określenie Tory [ Prawa , Nauki Bożej] .

Zupełnie to samo...
Zakon, którego członkami był cały naród Izraelski, posiadał swoje Prawo, zwyczaje, obrządki. (Były one oczywiści inne niż u karmelitów bez butów.)

Było to bardzo różne od otaczających go barbarzyńskich plemion.
I dopiero to Prawo- nadane oczywiście przez Boga- wprowadzało Izraelitę w inne życie.
Życie, gdzie kradzież nawet wrogowi jest złem, gdzie za otrzymanie rany nie zabijano winnego, gdzie morderstwo było złem, cudzołóstwo grzechem...
Taka wynikała nauka z tego Prawa.
Było to coś nowego dla nich, a także okolicznych narodów...

Niezaprzeczalnie była ona (ta nauka) potrzebną, bo nawet sam Hammurabi ocenił, że takie zasady współżycia ludzi są dobre i wydał takie samo prawo u siebie w Babilonii.
Czego mamy namacalny, materialny kamienny dowód!

Dopiero gdy przyszedł Jezus, to wzniósł tę naukę na wyżyny.
Mt 5:21-22 psz "Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj”, a kto zabije, pójdzie pod sąd. (22) A ja wam mówię: Każdy, kto gniewa się na bliźniego, pójdzie pod sąd! Kto nazywa go głupcem, pójdzie pod sąd najwyższy. A kto nazwałby go idiotą, zasługuje na ogień piekielny."
Mt 5:27-28 psz "Słyszeliście, że w Prawie Mojżesza powiedziano: „Nie cudzołóż”. (28) A Ja wam mówię: Kto spogląda na kobietę, by jej pożądać, w sercu już dopuścił się cudzołóstwa."
Mt 5:38-39 psz "Słyszeliście, że w Prawie Mojżesza powiedziano: „Oko za oko, ząb za ząb”. (39) A Ja wam mówię: Nie rewanżujcie się za doznane zło! Jeśli ktoś cię obrazi, uderzając w policzek, nadstaw mu drugi."

Więc zupełnie nie rozumiem waszego zachwytu, nad tym pierwszym Prawem obowiązującym w Zakonie Mojżesza.
Ono przedstawiało jedynie Sprawiedliwość w postępowaniu z innymi.
„Oko za oko”, „ręka za rękę”, „krowa za krowę”, życie za życie”.
Uważam, że Zakon nadany przez Jezusa jest o całe nieba doskonalszym i lepszym.
Hbr 8:6-7 psz "Zaś Chrystusowi została powierzona służba o wiele ważniejsza, bo jest On pośrednikiem o wiele ważniejszego przymierza, opartego na obietnicach samego Boga. (7) Gdyby pierwsze przymierze było doskonałe, nie byłoby potrzeby zawierania nowego."

Owszem- chcąc miłować bliźniego, muszę wiedzieć, że sprawiedliwe postępowanie w stosunku do niego jest konieczne, że nie mogę go zabić, ani go oszukiwać, czy kłamliwie przysięgać jemu...
Prawo Zakonu- dane prymitywnym i barbarzyńskim ludziom, stopniowo wprowadzało człowieka do Doskonałości, do Chrystusa.

Listek 

Wysłany: 2018-08-01, 17:41   

Henryk napisał/a:
Owszem- chcąc miłować bliźniego, muszę wiedzieć, że sprawiedliwe postępowanie w stosunku do niego jest konieczne, że nie mogę go zabić, ani go oszukiwać, czy kłamliwie przysięgać jemu...

Henryku ,wychowałeś się w kulturze łacińskiej i niektóre przykazania Boga są dla Ciebie oczywiste.Na pewno je wypełniasz .A dlaczego niektóre święta wyznaczone przez Boga omijasz dużym łukiem?
A szkoda ,bowiem święta jesienne jako prorocze jeszcze nie wypełniły się ,a zapewniam Cę ,że warto te proroctwa znać.Dotyczą one powtórnego przyjścia naszego Mesjasza.

J 8:56 bgn "
Cytat:
Wasz ojciec Abraham niezwykle się ucieszył, że będzie widział mój czas, i zobaczył, i był uradowany."

Henryk napisał/a:

Rzeczywiście.
Interpretacja Tory Bożej w wydaniu Mesjasza jest doskonała.I od razu do realizacji na Jego wzór.

Pozdrawiam

Henryk 

Wysłany: 2018-08-01, 20:21   

Listek napisał/a:
A dlaczego niektóre święta wyznaczone przez Boga omijasz dużym łukiem?

Ja swoje święto obchodzę. - Pamiątkę ostatniej wieczerzy Naszego Pana.
Święta trąb, namiotów, drzew, świateł..., - nie są moimi świętami.
Mam do nich identyczny stosunek jak do muzułmańskiego ramadanu.

efroni 

Wysłany: 2018-08-02, 08:44   

Henryk napisał/a:
efroni napisał/a:

Znalazłem ja w Słowniku Języka Polskiego.
Cytat:

Zupełnie to samo...
Zakon, którego członkami był cały naród Izraelski, posiadał swoje Prawo, zwyczaje, obrządki. (Były one oczywiści inne niż u karmelitów bez butów.)

Było to bardzo różne od otaczających go barbarzyńskich plemion.
I dopiero to Prawo- nadane oczywiście przez Boga- wprowadzało Izraelitę w inne życie.
Życie, gdzie kradzież nawet wrogowi jest złem, gdzie za otrzymanie rany nie zabijano winnego, gdzie morderstwo było złem, cudzołóstwo grzechem...
Taka wynikała nauka z tego Prawa.
Było to coś nowego dla nich, a także okolicznych narodów...

Niezaprzeczalnie była ona (ta nauka) potrzebną, bo nawet sam Hammurabi ocenił, że takie zasady współżycia ludzi są dobre i wydał takie samo prawo u siebie w Babilonii.
Czego mamy namacalny, materialny kamienny dowód!

https://sjp.pwn.pl/slowniki/zakon.html
https://pl.wiktionary.org/wiki/zakon
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakon

Zakon (hebr. תורה (tora), gr. νόμος (nomos), czyli Prawo) – biblijne określenie Prawa nadanego Żydom przez Boga.
Słowo Zakon jest archaizmem używanym w niektórych przekładach Pisma Świętego.
W judaizmie do Tory włączono Torę Ustną, jednak biblijne określenie Zakon nigdy nie odnosi się do Tory Ustnej.
Słowo Zakon w nowych przekładach zostało zastąpione słowem Prawo.
W języku hebrajskim prawo określane jest słowem תורה (tora), które jednocześnie oznacza Pięcioksiąg Mojżeszowy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakon_(Biblia)
Czy to , to samo, to sam oceń . Komentować tego nie będę .

Kodeks Hammurabiego został wydany w XVIII w.p.n.e. a Tora została nadana w XIII w.p.n.e.
a dokładnie [wg. kalendarza hebrajskiego] w 2448 r.
Więc jeżeli ktoś na kimś się wzorował to na pewno nie Hammurabi

Natomiast jeżeli chodzi o interpretację Tory Bożej (Zakonu) to rzeczywiście Mesjasz wzniosły ją na wyżyny - nawet dziś nieosiągalne .

Na początku nadania i długo po tym, interpretowano (streszczano) te pouczenia , wskazówki , naukę , prawo Boże jako ; twarde Prawo ale sprawiedliwe Prawo .
Hillel , który żył w czasach Jezusa-Mesjasza, to zmienił i cale Prawo streszczał tym zdaniem ;
Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe - reszta jest tego komentarzem

Natomiast Jezus, jako Boży Mesjasz komentował Torę Bożą w sposób doskonały [ jak słusznie zauważył Listek]
a on streszczał , sprowadzał Torę Bożą (Naukę , Prawo ) do dwóch przykazań miłości nieobłudnej .
Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem.
To jest największe i pierwsze przykazanie.
Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.
Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy
(Ew. Mat.)

Z tym, że dla Mesjasza bliźnim był Samarytanin , a Żydzi uznawali Samarytan za swoich wrogów
I stad Jego nauka ; Miłujcie nieprzyjaciół waszych .
Twarda to mowa, któż jej słuchać może?
Niewielu , odrzucili więc Jezusa jako Mesjasza Bożego i jego nauki .

A dziś ? Dziś w Izraelu całą Torę Bożą streszcza się tym zdaniem ; Miłuj bliźniego swego jak siebie samego
Z tym zastrzeżeniem, że dla Żydów bliźnim jest Żyd .
Gdyby naukę Mesjasza przenieść na dzisiejszy grunt , to tym bliźnim, którego Żydzi winni kochać, jak siebie samego, byłby Palestyńczyk

Miłujcie nieprzyjaciół waszych [w tym przypadku Palestyńczyków] , oto cała Tora , reszta jest tego komentarzem .
Gdyby [dziś] ktoś w Izraelu głosił taka naukę , to okrzyknięto by go zdrajcą , wydalono by go z kraju z zakazem powrotu .
Twarda to mowa, któż jej słuchać może?
Nikt . Odrzucili nauki Mesjasza wtedy i odrzucili by i dziś . Nie są jeszcze gotowi na przyjecie nauk Mesjasza .
Doskonałych nauk , nauk o nieobłudnej miłości, jako doskonalej metodzie wypełnienia całej Tory Bożej

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Listek 

Wysłany: 2018-08-02, 14:32   

Henryk napisał/a:
Święta trąb, namiotów, drzew, świateł..., - nie są moimi świętami.

Ależ oczywiście,że to nie są Twoje święta,Henryku.

Pascha,Szawuot i święto Namiotów to są święta Boga.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2018-08-02, 19:10   

Listek napisał/a:
Pascha,Szawuot i święto Namiotów to są święta Boga.

A po co Bogu owe święta :aaa:
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Listek 

Wysłany: 2018-08-05, 22:10   

Jachu napisał/a:
A po co Bogu owe święta

W Swoich świętach Bóg przekazał proroczo plan zbawienia dla oddanych Mu ludzi.
Święta to wyznaczony przez Boga czas na spotkania z Nim.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2018-08-05, 22:23   

Te akurat przeznaczone były dla Izraela cielesnego,który zobowiązał się przysięgą do ich święcenia/przestrzegania.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Listek 

Wysłany: 2018-08-06, 11:40   

Jachu napisał/a:
przeznaczone były dla Izraela cielesnego

Mylisz się.

Każdy człowiek bez względu na narodowość mógł zawsze należeć do ludu Boga.

I tak z Egiptu z potomkami Jakuba wyszło mnóstwo narodów , a Bóg uznał ich wszystkich za Swój lud.

Wj 12:38 bt5
Cytat:
"Także wielkie mnóstwo cudzoziemców wyruszyło z nimi, nadto drobne i większe bydło, i olbrzymi dobytek."

Rz 2:11 br
Cytat:
"U Boga nie ma bowiem względu na osoby."

Dz 10:35 br "
Cytat:
Jest Mu miły każdy, kto się Go boi i żyje sprawiedliwie, bez względu na to, do jakiego przynależy narodu."

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2018-08-06, 13:27   

Listek napisał/a:
Mylisz się.

Każdy człowiek bez względu na narodowość mógł zawsze należeć do ludu Boga.

I tak z Egiptu z potomkami Jakuba wyszło mnóstwo narodów , a Bóg uznał ich wszystkich za Swój lud.

Zatem sprawdźmy:

5 Moj. 7:6-10
6. Gdyż ty jesteś świętym ludem Pana, Boga twego. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był jego wyłączną własnością,
7. Nie dlatego, że jesteście liczniejsi niż wszystkie inne ludy, przylgnął Pan do was i was wybrał, gdyż jesteście najmniej liczni ze wszystkich ludów.

8. Lecz z miłości swej ku wam i dlatego że dochowuje przysięgi, którą złożył waszym ojcom, wyprowadził was Pan możną ręką i wybawił cię z domu niewoli, z ręki faraona, króla egipskiego.
9. A tak wiedz, że Pan, Bóg twój, jest Bogiem, Bogiem wiernym, który do tysiącznego pokolenia dochowuje przymierza i okazuje łaskę tym, którzy go miłują i strzegą jego przykazań.
10. Lecz sam odpłaca tym, którzy go nienawidzą, aby ich wytracić. Nie zwleka, ale odpłaca temu samemu, kto go nienawidzi.

(BW)

Listek 

Wysłany: 2018-08-06, 13:51   

Jachu napisał/a:
A tak wiedz, że Pan, Bóg twój, jest Bogiem, Bogiem wiernym, który do tysiącznego pokolenia dochowuje przymierza i okazuje łaskę tym, którzy go miłują i strzegą jego przykazań.

Wyjścia 12,(37)
Cytat:
I wyruszyli Izraelici z Ramses ku Sukkot w liczbie około sześciuset tysięcy mężów pieszych, prócz dzieci. (38) Także wielkie mnóstwo cudzoziemców wyruszyło z nimi, nadto owce i woły, i olbrzymi dobytek. (39) Z ciasta, które wynieśli z Egiptu, wypiekli niekwaszone placki, ponieważ się nie zakwasiło. Wypędzeni z Egiptu bez najmniejszej zwłoki, nie zdołali przygotować nawet zapasów na drogę. (40) A czas pobytu Izraelitów w Egipcie trwał czterysta trzydzieści lat.

Lud Boży zawsze stanowili potomkowie Abrahama,Izaaka i Jakuba, ale także ludzie z innych narodów,którzy wybrali Boga Izraela.

Skąd była Rut, babka króla Dawida?

Dz 10:35 br "

Cytat:
Jest Mu miły każdy, kto się Go boi i żyje sprawiedliwie, bez względu na to, do jakiego przynależy narodu."

Odpowiedz do tematu