Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawo
Autor Wiadomość
Listek 

Wysłany: 2018-10-09, 15:47   

efroni napisał/a:
domaga się krwawej ofiary jako zadośćuczynienia

Gdyby ludzie nie zgrzeszyli, nie byłoby żadnych krwawych ofiar.

Hbr 9:22 stern "W rzeczy samej, według Tory prawie wszystko oczyszcza się krwią, a bez przelania krwi nie ma przebaczenia grzechów."

Hbr 10:8 br "Tak więc powiedział naprzód:
Nie chciałeś ofiar ani darów, ani całopaleń, ani obrzędów oczyszczających; nie znalazłeś w nich upodobania, choć składa się je zgodnie z nakazami Prawa."

Nie było wolą Boga,który jest miłością ,składanie jakichkolwiek krwawych ofiar.
To grzech człowieka wymógł taką praktykę, gdyż bez przelania krwi nie ma oczyszczenia z grzechów.

Mesjasz Jehuszua złożył krwawą ofiarę doskonałą jeden raz na zawsze.
Bogu dzięki!

J 3:16 psz "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że oddał swego jedynego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne."

Henryk 

Wysłany: 2018-10-09, 19:49   

Listek napisał/a:
Hbr 9:22 stern "W rzeczy samej, według Tory prawie wszystko oczyszcza się krwią, a bez przelania krwi nie ma przebaczenia grzechów."

Warto podkreślić, że chodziło wyłącznie o krew zwierząt.

Na nasze szczęście krew jednego człowieka- Jezusa oczyszcza z grzechów Jego naśladowców.
Nie musi ta ofiara być powtarzana, jak tamte poprzednie.

RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Wysłany: 2018-10-09, 20:42   

Efroni,
pytanie które stawiam, dotyczy rozróżnienia pomiędzy tym, co należy przyjąć, a tym co należy odrzucić. Dotyczy kryteriów, jakimi należy się kierować, przyjmując jedne sprawy, a inne odrzucając
Kult Boga Ojca jest toksyczny tak samo jak kult JHWH. Kościoły chrześcijańskie przelały morze niewinnej krwi, tak jak Mojżesz i Jozue przelali rzeki niewinnej krwi. Ja zaś kieruję się prostą zasadą: po uczynkach ich poznacie.
Mojżesz nie jest moim autorytetem, ponieważ oddalił żonę i własnych synów. Nakazywał mordy w imieniu swojego Boga, pomimo,że otrzymał słowo: nie morduj. Zainfekował swój lud nienawiścią, chociaż powinien był wiedzieć, że Bóg kocha ludzi.
Jezus jest moim autorytetem, z powodu jego nauki i przykładu życia. Nie widzę możliwości postawienia znaku równości pomiędzy Mojżeszem i Jezusem, a co za tym idzie, zastosowania tej samej argumentacji w stosunku do każdego z nich. Moje myślenie jest ukształtowane i kształtuje się na słowach Jezusa. W związku z tym mam problem, nawet jeśli wykażę tylko dobrą wolę i usunę ze swojego myślenia wszelki krytycyzm odnośnie Mojżesza, to co w jego spuściźnie ma wartość, nad którą warto się pochylić i szukać w tym inspiracji?
Wiem, że Mojżesz w swoim prawie zawarł wiele przepisów, które miały ogromną wartość duchową. Gdyby były stosowane, kształtowałyby z Narodzie Wybranych świadomość wartości miłosierdzia, łaski, wybaczania oraz sprawiedliwości, wiary i nadziei - ale te przepisy od momentu zapisania pozostawały martwe. Mojżesz i kapłani skupili uwagę ludzi na sprawach kultu. Gdyby były stosowane, przygotowałyby Żydów na przyjście Pomazańca. Z mojej perspektywy wygląda to tak; jeśli Żydzi chcą się upierać przy Mojżeszu i poprzez studiowanie jego prawa odkrywać mesjanizm i dalej bożą prawdę, powinni dostrzec zapisy o sierotach i wdowach, o lichwie, o roku jubileuszowym, o jałmużnie i wiele innych. Bokobrody, koszerność, jarmułki i inne mało znaczące detale niech pominą - to jednak tylko moje zdanie, którego wartość nawet w moich oczach jest niewielka.
W imieniu JHWH, zawsze była zawarta cząstka, ukryta w pojęciu Haszem (sorry, że źle zapisuję). Haszem i we mnie wzbudza pozytywne emocje połączone z więzią. W pismach ST jest też obecny Hiskiasz, największy mąż i zarazem niedościgniona legenda. Człowiek, który w pismach odkrywał Torę, a kiedy się modlił, cofał się czas. Więc rozumiem, że poprzez pisma ST można odkrywać Prawdę. To jednak pozostaje poza moim zasięgiem, a jako uczeń i naśladowca Jezusa, dbam o czystość nauki Pomazańca. Dlatego stawiam mury tam, gdzie ktoś próbuje uzupełnić, bądź poprawić Mistrza.
Najważniejszym słowem NT jest metanoja - zmiana myślenia. W j. hebrajskim odpowiednik tego słowa oznacza powrót do początku. Judaizm i chrześcijaństwo mają wspólne dziedzictwo zapisane na początku pism, jeśli tylko chcą wykazać tyle dobrej woli, aby dostrzec istotę Prawdy/Tory zapisaną w Drzewie Życia.

efroni 

Wysłany: 2018-10-10, 09:32   

Listek
Tak bowiem Bóg umiłował świat, że posłał do tego świata Syna swojego , aby każdy, kto uwierzy,
w jego (Syna) posłannictwo , w jego drogę , w jego słowa (naukę) nie zginął, ale miał życie wieczne.

Hbr 10:8 br Tak więc powiedział naprzód:
Nie chciałeś ofiar ani darów, ani całopaleń, ani obrzędów oczyszczających; nie znalazłeś w nich upodobania, choć składa się je zgodnie z nakazami Prawa.

Dlaczego Bóg nie chciał ani ofiar, ani darów, ani całopaleń, ani obrzędów oczyszczających ?
Dlatego, że one, w sposób trwały, nie odsuwały człowieka od grzechu .
Jedynie co odsuwało , w sposób trwały, człowieka od grzechu to Duch Boży mieszkający w ciele człowieka .
Posłał tedy Bóg do tego świata Syna swego po to, by nie tylko w ciele sprawiedliwego mieszkał Duch Boży,
ale przede wszystkim po to, by w ciele grzesznika zamieszkał Duch Boży(zdrowi nie potrzebują lekarza).

Listek napisał/a:
Nie było wolą Boga,który jest miłością ,składanie jakichkolwiek krwawych ofiar.
To grzech człowieka wymógł taką praktykę, gdyż bez przelania krwi nie ma oczyszczenia z grzechów.

Słusznie . Problem w tym, że człowiek jest cielesny i duchowy i tak go (człowieka) ukształtował Bóg ... a grzech mieszka w ciele człowieka .
I spodobało się Bogu by to właśnie w tym grzesznym ciele zamieszkał Duch Boży
I dopiero wtedy człowiek stanie się podobny do Boga a jego ciało stanie się świątynią Boga .
I dopiero wtedy Bóg może powiedzieć do człowieka ; Oto Syn mój umiłowany
I dopiero wtedy człowiek może się podobać Bogu .

Listek napisał/a:

Bo życie ciała jest we krwi
Krew jest symbolem naszego doczesnego , cielesnego życia .
I w rzeczy samej wg. Tory(Nauki) Bożej prawie wszystko (prawie każdy grzech) oczyszcza się (bieleje , idzie w zapomnienie)
wraz z życiem czystym , bez skazy i zmazy (takie miały być zwierzęta składane jako ofiara)
a bez przelania krwi tzn. bez poświęcenia , ofiarowania swego życia innym (czyli miłości w nas) , nie ma przebaczenia grzechów .

Listek napisał/a:
Mesjasz Jehuszua złożył krwawą ofiarę doskonałą jeden raz na zawsze.
Bogu dzięki!

Czy jest w Prawie Bożym napisane, że weźmie człowiek ze swojego stada zwierzę najlepsze , czyste , bez zmazy i skazy
i złoży je jako ofiarę przebłagalną za grzechy swego przyjaciela ?
A za grzechy swego nieprzyjaciela może złożyć taką ofiarę ?
Nie ma tego w Prawie Bożym .
Nauka o zadośćuczynieniu , równoważności , którą głosisz, to Nauka(Tora) Boża ?

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Listek 

Wysłany: 2018-10-10, 20:03   

efroni napisał/a:
Czy jest w Prawie Bożym napisane, że weźmie człowiek ze swojego stada zwierzę najlepsze , czyste , bez zmazy i skazy
i złoży je jako ofiarę przebłagalną za grzechy swego przyjaciela ?

A czy wiesz o tym ,ze Arcykapłan składał ofiary za grzechy najpierw swoje a następnie za grzechy całego ludu Bożego?

Kpł 16:16 pau "Aaron dokona obrzędu zadośćuczynienia nad miejscem świętym za nieczystości synów Izraela, za ich przestępstwa i wszystkie ich grzechy.

Kpł 16:16 bp "W ten sposób dokona przebłagania nad miejscem Świętym za przewinienia synów Izraela, za ich wykroczenia i wszelkie grzechy.

Hbr 9:12 "ani nie przez krew kozłów i cielców, lecz przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego i osiągnął wieczne odkupienie."

Arcykapłan Jehuszua złożył życie za przyjaciół swoich.

J 15:13 stern "Nikt nie ma większej miłości, niż kiedy ktoś oddaje swoje życie za swoich przyjaciół."

Listek 

Wysłany: 2018-10-10, 20:08   

RM napisał/a:
jarmułki

Zaczynam podejrzewać ,ze nigdy nie czytałeś Tory ( nauki) Boga.

Nie znasz też Mesjasza,który nauczał Tory Boga i powiedział:

J 7:16 "Jezus im odpowiedział: Moja nauka nie jest moją nauką. Pochodzi ona od Tego, który Mnie posłał, Ojca"

Mt 5:18 "Zaprawdę, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą i dopóki nie wypełni się wszystko, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie."

Dla RM,

Ap 15:3 psz "i śpiewali pieśń Mojżesza, sługi Bożego, i pieśń Baranka:
„Wielkie i przedziwne są Twe dzieła, Panie i Boże Wszechmocny. Sprawiedliwe i prawdziwe są Twoje drogi, o Królu narodów."

RM 

Wysłany: 2018-10-10, 21:52   

Cytat:
Zaczynam podejrzewać ,ze nigdy nie czytałeś Tory ( nauki) Boga.

Czy ja czytałem Torę? A czy Torę można przeczytać? Rzeczywiście, chyba jej nigdy nie przeczytałem, ale dużo rozmyślałem. To chyba nie ma wielkiego znaczenia, czy przeczytałem, bo i tak byłem skazany na porażkę, wszak jestem Gojem. Ale znam takich, którzy przeczytali i wiedzieli i uczyli innych. Ja zdecydowanie bardziej czytałem ich, niż teksty o których mówili.
Zapytaj raczej, czy czytałem Jezusa i co o nim wiem.

booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Wysłany: 2018-10-10, 22:22   

RM napisał/a:
Czy ja czytałem Torę? A czy Torę można przeczytać?

Czytales i mozna przeczytac.Tora to pierwsze piec ksiag Starego Testamentu.Mogles nie czytac miszny ktora w zasadzie tez stanowi Tore,ale to sa komentarze,przepisy prawa i objasnienia.

Henryk 

Wysłany: 2018-10-11, 08:13   

Listek napisał/a:
A czy wiesz o tym ,ze Arcykapłan składał ofiary za grzechy najpierw swoje a następnie za grzechy całego ludu Bożego?

Fakt. Tamci arcykapłani byli grzesznikami, jak każdy z nas.
Nasz Arcykapłan- Jezus- nie musiał składać ofiary za siebie.
Był bez grzechu.

efroni 

Wysłany: 2018-10-11, 09:57   

Listek napisał/a:

Kpł 16:16 pau "Aaron dokona obrzędu zadośćuczynienia nad miejscem świętym za nieczystości synów Izraela, za ich przestępstwa i wszystkie ich grzechy.

Kpł 16:16 bp "W ten sposób dokona przebłagania nad miejscem Świętym za przewinienia synów Izraela, za ich wykroczenia i wszelkie grzechy.

-------------

Hbr 9:12 "ani nie przez krew kozłów i cielców, lecz przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego i osiągnął wieczne odkupienie."

Arcykapłan Jehuszua złożył życie za przyjaciół swoich.

J 15:13 stern "Nikt nie ma większej miłości, niż kiedy ktoś oddaje swoje życie za swoich przyjaciół."

A czy wiesz że pomieszałeś naukę o oczyszczeniu nie osoby a miejsca , w tym wypadku Ziemi i Nieba
(Wszystko czynię nowe! - Objawienie Jana 21)z grzechów człowieka(ludzi) ,
które się dokona (raz tylko) , przy drugim objawieniu (przyjściu) Mesjasza, z nauką o wybawieniu człowieka od jego grzechów ?
Dokonałeś tego jedynie w tym celu by biblijnie uzasadnić naukę o tym, że Ten który jest Miłością
oczekuje krwawej ofiary od swego Syna, bo tylko tak może odpuścić grzechy człowiekowi(ludzkości)
Dokonałeś tego jedynie w tym celu by za wszelką cenę promować naukę swojej formacji religijnej ,
zupełnie nie zważając na to, że w ten sposób sprowadzasz na człowieka słabego ( który przyjmie Waszą naukę ) cierpienia .

Choćbyś się dwoił i troił, to nie znajdziesz w Prawie Bożym takiego przepisu, który pozwala człowiekowi wziąć ze swojego stada
zwierzę najlepsze , czyste , bez zmazy i skazy i złożyć je jako ofiarę przebłagalną za grzechy drugiego człowieka .
Każdy odpowie sam za siebie , każdy odpowie za swoje grzechy .
Pokażą mu jego dokonania i sam zobaczy na co zasłużył i gdzie jego miejsce .

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Henryk 

Wysłany: 2018-10-11, 15:29   

efroni napisał/a:
Choćbyś się dwoił i troił, to nie znajdziesz w Prawie Bożym takiego przepisu, który pozwala człowiekowi wziąć ze swojego stada
zwierzę najlepsze , czyste , bez zmazy i skazy i złożyć je jako ofiarę przebłagalną za grzechy drugiego człowieka .

Kpł 16:6 bw "Aaron przyprowadzi na ofiarę za swój własny grzech cielca i dokona przebłagania za siebie i swój dom."
Kpł 16:15 bt5 "Potem zabije kozła jako ofiarę przebłagalną za lud, wniesie krew jego za zasłonę i uczyni z tą krwią to samo, co uczynił z krwią cielca. Pokropi nią przebłagalnię z góry i z przodu"
Jak widać nie ma potrzeby dwoić się, wystarczy poczytać Księgi Mojżeszowe. :lol:

Człowiek, jako taki nie może złożyć ofiary Bogu za grzechy swoje, lub grzechy innego człowieka.
Kapłan, jako pośrednik, to co innego.
A już szczególnie nasz Arcykapłan- Jezus Chrystus.
Hbr 4:15 br "Mamy bowiem nie takiego arcykapłana, który nie byłby w stanie współczuć naszym słabościom, lecz takiego, który - jeśli pominie się grzech - podobnie jak my jest obeznany z wszelkimi słabościami."
On nawet nie musi składać ofiary za swoje grzechy, ponieważ ich nie posiada!
Składa wyłącznie za kogoś!

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2018-10-11, 16:44   

Izaj. 53:10-12
10. Ale to Panu upodobało się utrapić go cierpieniem. Gdy złoży swoje życie w ofierze, ujrzy potomstwo, będzie żył długo i przez niego wola Pana się spełni.
11. Za mękę swojej duszy ujrzy światło i jego poznaniem się nasyci. Sprawiedliwy mój sługa wielu usprawiedliwi i sam ich winy poniesie.
12. Dlatego dam mu dział wśród wielkich i z mocarzami będzie dzielił łupy za to, że ofiarował na śmierć swoją duszę i do przestępców był zaliczony. On to poniósł grzech wielu i wstawił się za przestępcami.

(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Listek 

Wysłany: 2018-10-12, 17:13   

efroni napisał/a:
pomieszałeś naukę o oczyszczeniu nie osoby a miejsca , w tym wypadku Ziemi i Nieba
(Wszystko czynię nowe! - Objawienie Jana 21)z grzechów człowieka(ludzi) ,
które się dokona (raz tylko) , przy drugim objawieniu (przyjściu) Mesjasza, z nauką o wybawieniu człowieka od jego grzechów ?

Do Żydów 9,(23-28)
A tak potrzeba było, aby kształty onych rzeczy, które są na niebie, temi rzeczami były oczyszczone, a same rzeczy niebieskie lepszemi ofiarami, niżeli te. (24) Albowiem Chrystus nie wszedł do świątnicy ręką uczynionej, która by była wizerunkiem prawdziwej, ale do samego nieba, aby się teraz okazywał przed oblicznością Bożą za nami,
(25) A nie iżby często ofiarował samego siebie, jako najwyższy kapłan wchodzi do świątnicy co rok ze krwią cudzą; (26) (Bo inaczej musiałby był częstokroć cierpieć od początku świata), lecz teraz przy skończeniu wieków raz objawiony jest ku zgładzeniu grzechu przez ofiarowanie samego siebie. (27) A jako postanowiono ludziom raz umrzeć, a potem będzie sąd:
(28) Tak i Chrystus, raz będąc ofiarowany na zgładzenie wielu grzechów, drugi raz się bez grzechu okaże tym, którzy go oczekują ku zbawieniu.

1 Koryntian 15, (22-28)
Albowiem jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy zostaną ożywieni. (23) A każdy w swoim porządku: jako pierwszy Chrystus, potem ci, którzy są Chrystusowi w czasie jego przyjścia, (24) potem nastanie koniec, gdy odda władzę królewską Bogu Ojcu, gdy zniszczy wszelką zwierzchność oraz wszelką władzę i moc. (25) Bo On musi królować, dopóki nie położy wszystkich nieprzyjaciół pod stopy swoje. (26) A jako ostatni wróg zniszczona będzie śmierć. (27) Wszystko bowiem poddał pod stopy jego. Gdy zaś mówi, że wszystko zostało poddane, rozumie się, że oprócz tego, który mu wszystko poddał. (28) A gdy mu wszystko zostanie poddane, wtedy też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkim.

Cytat:

Odkąd grzech wszedł na świat, rodzai ludzki buntował się przeciwko Bogu,tworząc własne standardy sprawiedliwości,wierząc, że sam "wyciągnie się z bagna",czyli własnymi siłami,bez pomocy z zewnątrz,za pomocą własnych religijnych wymysłów.
Jednakże Tora naucza nas czegoś odmiennego.Istnieje tylko jeden sposób pojednania,ponieważ jest tylko Jeden Bóg,a Jego świętość może być zaspokojona tylko w jeden sposób: za sprawą ofiary uczynionej przez wyznaczonego pośrednika.
Prawa zawarte w Torze są konkretną zapowiedzią ostatecznej ofiary, której pośrednikiem jest Arcykapłan Jehuszua.Lb.29, 7-11 Kpł 16,1-34

http://przyjdzpaniejezu.p...nania-tim-hegg/

RM 

Wysłany: 2018-10-12, 20:17   

Jeśli śmierć Jezusa ktoś chciałby pojmować, jako ofiarę złożoną dla Boga Ojca za wszystkich ludzi, to oznacza jedynie, że nie zna Boga Ojca. Bóg Ojciec nigdy nie żądał i nie oczekiwał żadnych ofiar krwawych, ani od człowieka, ani od swojego Syna.
To człowiek, z powodu pójścia chybioną drogą poznania dobra, poznał Boga w błędny sposób, jako groźnego i niedostępnego Elohim. Dlatego zaczął Boga czcić krwawymi ofiarami. Jezus przyniósł nam poprawne poznanie Boga, jako Ojca kochającego człowieka, miłosiernego, łaskawego i wybaczającego. Jeśli śmierć Jezusa potraktować jako ofiarę, to jest to ofiara doskonała, kończąca ostatecznie związek człowieka z wypaczonym pojmowaniem Boga, tak wszechstronnie opisanym w ST.

Listek 

Wysłany: 2018-10-12, 20:42   

RM napisał/a:
To człowiek, z powodu pójścia chybioną drogą poznania dobra, poznał Boga w błędny sposób, jako groźnego i niedostępnego Elohim. Dlatego zaczął Boga czcić krwawymi ofiarami.

Mylisz się.Ludzie tego nie wymyślili.

Kapłańtwo lewickie z systemem ofiarniczym weszło po grzechu złotego cielca .Do tego czasu było tylko kapłaństwo w porządku Melchizedeka.

Rz 6:23 tpnt "Bowiem zapłatą za grzech jest śmierć,

1J 3:4 stern "Każdy, kto ciągle grzeszy, gwałci Torę - przecież grzech jest pogwałceniem Tory."

Dzieło Mesjasza przywróciło kapłaństwo w porządku Melchizedeka, wyższe niż kapłaństwo lewickie,
.
Hbr 9:12 eib "Wszedł On do świątyni nie z krwią kozłów i cieląt, ale ze swoją własną krwią, raz na zawsze, zapewniając nam wieczne odkupienie."

Hbr 4:14 "Jeśli więc mamy tak wielkiego arcykapłana, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Boga, trzymajmy się mocno wyznania wiary."

Odpowiedz do tematu