Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Maria matka Jezusa to tradycyjna Maryja ?
Autor Wiadomość
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-28, 07:31   

Paszko napisał/a:
Jeśli mnie pytasz, czy Bóg, który jest Duchem, może nazywać Ducha Boga, który nauczał przez Jezusa, Duchem, to uważam, że wręcz nie ma innego wyjścia


To jeszcze tylko wskaż wersety poświadczające, że "Ducha" można nazwać Bogiem.

Tak samo niedorzecznym jest twierdzenie, że Bóg, który nauczał przez Jezusa poprzez swojego ducha, jest potwierdzenie troistości bóstwa! Takie tezy można kreować tylko podpierając się filozofią Platona czy Arystotelesa, który siłę stwórczą odpowiedzialną za powstanie świata nazywa 'Nieporuszonym Poruszycielem'.

W takim mniej więcej pogmatwanym filozoficznym tonie są Twoje posty i przed tym ostrzegał apostoł Paweł;

Cytat:
Kol 2;8 "Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę przez tę filozofię będącą czczym oszustwem, opartą na ludzkiej tylko tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie"
 
 
Paszko


Wyznanie: KRK
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 453
  Wysłany: 2018-10-28, 13:25   

eksplorator napisał/a:

To jeszcze tylko wskaż wersety poświadczające, że "Ducha" można nazwać Bogiem.


Skoro nawet mesjaszy namaszczonych Duchem Boga można nazywać Bogiem (Elohim), to sprawa nie wydaje się przesadnie skomplikowana.

Πνεῦμα ὁ Θεός -
Bóg jest Duchem (Jn 4,24)

więc i Duch jest Bogiem. Dlatego też termin Bóg i Duch bywają stosowane jako synonimy we fragmentach dotyczących chrześcijan:

z Boga się narodzili (Jn 1,13)
Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha (Jn 3,8)

Duch (przeciwieństwo kogoś z "ciała i krwi") nazywany jest także Ojcem w deklaracji Kefasa:

Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.
(Mt 16,15-17)

eksplorator napisał/a:

Tak samo niedorzecznym jest twierdzenie, że Bóg, który nauczał przez Jezusa poprzez swojego ducha, jest potwierdzenie troistości bóstwa! Takie tezy można kreować tylko podpierając się filozofią Platona czy Arystotelesa, który siłę stwórczą odpowiedzialną za powstanie świata nazywa 'Nieporuszonym Poruszycielem'.


Bóg, którego Duch nauczał przez Jezusa dowodzi, że obie emanacje Jedynego objawiane na kartach NT są w istocie Nim samym. Rabbi z Nazaretu jako pobożny Żyd z całą pewnością nie nazwałby "niedorzeczną" koncepcji troistości Jedynego, ponieważ to właśnie wyznawcy judaizmu są jej twórcami, a tylko goje, ich zdaniem, nie potrafią jej w pełni pojąć:

http://www.inner.org/monothei/mono3.htm

eksplorator napisał/a:

W takim mniej więcej pogmatwanym filozoficznym tonie są Twoje posty i przed tym ostrzegał apostoł Paweł


W moich postach nie ma niczego zagmatwanego. Jeśli czegoś nie udało Ci się pojąć - dopytuj, zawsze chętnie odpowiem, wyjaśnię.
_________________
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-10-28, 16:18   

A może jednak tak:

http://www.nastrazy.pl/dr...najwyzszego.htm
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Paszko


Wyznanie: KRK
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 453
Wysłany: 2018-10-28, 20:50   

Jachu napisał/a:
A może jednak tak:

http://www.nastrazy.pl/dr...najwyzszego.htm


Też ładnie. Ważne, by pamiętać, że doświadczenie Boga przez człowieka nie jest pełne - poznający Boga "sam nie wie jak" wzrasta w nim Panowanie Boga (Mk 4,27), nie wie skąd Boże Natchnienie "przychodzi i dokąd podąża" (Jn 3,8) i generalnie widzi "jakby w zwierciadle, niejasno" (1 Kor 13,12). Stąd pozornie politeistyczny wydźwięk Jn 16,13 łatwo zmonoteizować uznając te słowa np. za poetycką personifikację zsubiektywizowanego, ludzkiego doświadczania Boga, pamiętając stale o następujących wersetach:


Pan Bóg nasz, Pan jest Jeden
(Mk 12,29)
Bóg trwa w nas (1 Jn 4,12)
Duch Boga w was mieszka (Rz 8,9)
_________________
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-29, 06:02   

Cytat:
To jeszcze tylko wskaż wersety poświadczające, że "Ducha" można nazwać Bogiem.


Ani Paszko, ani Jachu - zwolennicy niebiblijnej teorii, jakoby 'Duch' był Bogiem, co w konsekwencji prowadzi do konkluzji, że u nich nie jest Jednym Bogiem, a jednym z wielu, nie przedstawili żadnego poświadczającego ten fakt wersetu. Samo tylko filozoficzne naginania pojęć typu, „jeżeli ktoś jest inteligentny, to inteligencja musi być kimś”. I tak, w filozoficznym ujęciu "kimś" staje się osobą! Nonsens! Albo jestem pewien, że Bóg jest jeden, a Jego duch jest mocą którą się posługuje, albo nawracam się na trynitaryzm!

Bzdurna teoria, że skoro Bóg jest Duchem, to Duch musi być Bogiem, jest tak samo irracjonalna i niedorzeczna, jak twierdzenie, że skoro człowiek jest z prochu ziemi, to proch ziemi jest człowiekiem.

Zaś przypisywanie duchowi cech boskich, jak inteligencja, możliwość mowy, jest równoznaczny z tym, że inteligencją należy obdarzyć również osła, który rozmawiał ze swoim panem … logicznie rozmawiał, dodam;

Cytat:
Liczb 22;28-30 "W końcu Jehowa sprawił, że oślica przemówiła do Balaama: „Co ci zrobiłam, że już trzeci raz mnie bijesz?”. Balaam jej odpowiedział: „Zakpiłaś sobie ze mnie. Gdybym miał w ręku miecz, to bym cię zabił!”.Oślica odparła: „Czy nie należę do ciebie? Czy nie na mnie jeździłeś przez całe życie aż do dzisiaj? Czy kiedykolwiek potraktowałam cię w ten sposób?”. Na to on rzekł: 'Nie!'"


Niektórzy dają się zmanipulować filozofii!
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-10-29, 07:39   

eksplorator napisał/a:
Ani Paszko, ani Jachu - zwolennicy niebiblijnej teorii, jakoby 'Duch' był Bogiem, co w konsekwencji prowadzi do konkluzji, że u nich nie jest Jednym Bogiem, a jednym z wielu, nie przedstawili żadnego poświadczającego ten fakt wersetu


Jan. 4:24
24. Bo i Ojciec takowych szuka, którzy by go chwalili. Bóg jest duch, a ci, którzy go chwalą, powinni go chwalić w duchu i w prawdzie.
(BG)
.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-29, 08:08   

Cytat:
Jan. 4:24
24. Bo i Ojciec takowych szuka, którzy by go chwalili.
Bóg jest duch, a ci, którzy go chwalą, powinni go chwalić w duchu i w prawdzie.
(BG)

.


a gdzie pisze, że;

Cytat:
Bo i Duch takowych szuka, którzy by go chwalili. Duch jest Bogiem, a ci, którzy go chwalą, powinni go chwalić przez Ojca i w prawdzie.


Skoro są tym samym, to logicznie rzecz biorąc, powinna być taka też informacja w Słowie Boga!

To, że Bóg jest duchem, nie świadczy, że duch jest Bogiem!


Aniołowie też są duchami! Czy to oznacza że są Bogami i należy im się cześć i chwała? Heb 1;14 Łuk 9;1 (demony są też duchami!)


Cytat:
Jan 4;24 "Bóg jest istotą duchową, a ci, którzy Go czczą, muszą oddawać Mu cześć duchem i prawdą”
Ostatnio zmieniony przez 2018-10-29, 08:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-10-29, 08:24   

1 Kor. 2:10-16
10. Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości Boże.
11. Bo któż z ludzi wie, kim jest człowiek, prócz ducha ludzkiego, który w nim jest? Tak samo kim jest Bóg, nikt nie poznał, tylko Duch Boży.
12. A myśmy otrzymali nie ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, abyśmy wiedzieli, czym nas Bóg łaskawie obdarzył.
13. Głosimy to nie w uczonych słowach ludzkiej mądrości, lecz w słowach, których naucza Duch, przykładając do duchowych rzeczy duchową miarę.
14. Ale człowiek zmysłowy nie przyjmuje tych rzeczy, które są z Ducha Bożego, bo są dlań głupstwem, i nie może ich poznać, gdyż należy je duchowo rozsądzać.
15. Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, sam zaś nie podlega niczyjemu osądowi.
16. Bo któż poznał myśl Pana? Któż może go pouczać? Ale my jesteśmy myśli Chrystusowej.

(BW)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-29, 08:38   

Jachu napisał/a:
Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości Boże


Bóg jest zbyt potężny by osobiście być obecny na maleńkiej, mikroskopijnej, planecie którą stworzył, toteż czyni to poprzez swojego ducha, którym wszystko uczynił (Zach 7;12 BW)!

Cytat:
Zach 7;12 "Swoje serce uczynili twardym jak diament i nie słuchali prawa ani słów, które Jehowa, Bóg Zastępów, przekazywał im wcześniej przez proroków, posługując się swoim duchem. Dlatego Jehowa, Bóg Zastępów, bardzo się oburzył” 1 Kor 2;11 BW


Cytat:
1 Kor 2;11 "Bo kto z ludzi wie, co się kryje w człowieku, oprócz ducha, który jest w jego wnętrzu? Tak samo spraw związanych z Bogiem nie może zgłębić nikt oprócz ducha Bożego" 1 Kor 2;11 BW
 
 
Paszko


Wyznanie: KRK
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 453
Wysłany: 2018-10-29, 09:01   

eksplorator napisał/a:

Ani Paszko, ani Jachu - zwolennicy niebiblijnej teorii, jakoby 'Duch' był Bogiem, co w konsekwencji prowadzi do konkluzji, że u nich nie jest Jednym Bogiem, a jednym z wielu, nie przedstawili żadnego poświadczającego ten fakt wersetu


Niestety, wygląda na to, że nie zrozumiałeś moich postów.

Tego, że "Duch" i "Bóg" to dwa słowa oznaczające ten sam desygnat dowodzą m.in. następujące wersety:

z Boga się narodzili (Jn 1,13) = Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha (Jn 3,8)
Bóg trwa w nas (1 Jn 4,12) = Duch Boga w was mieszka (Rz 8,9)

eksplorator napisał/a:

Bóg jest zbyt potężny by osobiście być obecny na maleńkiej, mikroskopijnej, planecie którą stworzył


Twierdzisz, że na ziemi nie ma Boga, a to jest nauka niebiblijna, sprzeczna z m.in. Bóg trwa w nas (1 Jn 4,12).
_________________
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-29, 09:40   

Paszko napisał/a:

Tego, że "Duch" i "Bóg" to dwa słowa oznaczające ten sam desygnat dowodzą m.in. następujące wersety:


Cytat:
Desygnat (łac. designatus, 'oznaczony') (rzadko: referent) – każdy konkretny obiekt pasujący do nazwy lub, ściślej, każda rzecz oznaczana przez dany znak, wyraz, wyrażenie lub pojęcie (na przykład desygnatem słowa „pies” jest zwierzę, o którym można zgodnie z prawdą powiedzieć, że jest psem). Desygnatem nazwy N języka J, przy określonym jej znaczeniu, jest każdy przedmiot P, o którym, zgodnie z prawdą, nazwę N można orzec.

Zbiór wszystkich desygnatów danej nazwy stanowi jej denotację. Desygnat jest pojęciem stosowanym w logice, językoznawstwie i filozofii
Żródło


Czyli "Obiekt" Bóg, pasujący do nazwy "Obiektu" Duch, są tożsame w swojej formie! Jakich filozoficznych sztuczek jeszcze użyjesz by dowieść, że Bóg jest Duchem, tak samo jak Duch jest Bogiem?


Paszko napisał/a:
eksplorator napisał/a:

Bóg jest zbyt potężny by osobiście być obecny na maleńkiej, mikroskopijnej, planecie którą stworzył

Twierdzisz, że na ziemi nie ma Boga, a to jest nauka niebiblijna, sprzeczna z m.in. Bóg trwa w nas (1 Jn 4,12).


Jest jak najbardziej biblijna. Bóg jest tu obecny swoim duchem i ma pełnie kontroli nad ziemią, ale sam pyta ludzi, a ludzie Jego'

Cytat:
1 Król 8;27 "Boże, ale czy naprawdę zamieszkasz na ziemi? Przecież nawet niebiosa, bezkresne niebiosa, nie mogą Cię pomieścić, a co dopiero ten dom, który zbudowałem!"

Dzie 7;49 "‚Niebo jest moim tronem, a ziemia moim podnóżkiem. Jaki dom mi zbudujecie?’— pyta Jehowa. ‚Gdzie jest miejsce, w którym mógłbym zamieszkać?"

Ps 11;4 "Jehowa jest w swojej świętej świątyni. W niebiosach jest tron Jehowy. Jego oczy patrzą, Jego czujne oczy badają ludzi"
 
 
Paszko


Wyznanie: KRK
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 453
Wysłany: 2018-10-29, 11:00   

eksplorator napisał/a:

Czyli "Obiekt" Bóg, pasujący do nazwy "Obiektu" Duch, są tożsame w swojej formie!


Zaprawdę, zaprawdę powiadam Ci: Bóg zawsze był, jest i będzie tożsamy sam ze sobą.

eksplorator napisał/a:

Jakich filozoficznych sztuczek jeszcze użyjesz by dowieść, że Bóg jest Duchem, tak samo jak Duch jest Bogiem?


Wbrew temu, co tu sugerujesz, Jezus nie był filozoficznym kuglarzem, lecz Mesjaszem, który przybył, by wzbudzić na ziemi Królestwo samego Boga.

eksplorator napisał/a:

Bóg jest zbyt potężny by osobiście być obecny na maleńkiej, mikroskopijnej, planecie


eksplorator napisał/a:

Bóg jest tu obecny swoim duchem

No to się wreszcie zdecyduj - albo jest obecny, albo nie jest obecny.

eksplorator napisał/a:

1 Król 8;27 "Boże, ale czy naprawdę zamieszkasz na ziemi? Przecież nawet niebiosa, bezkresne niebiosa, nie mogą Cię pomieścić, a co dopiero ten dom, który zbudowałem"

Dzie 7;49 "Niebo jest moim tronem, a ziemia moim podnóżkiem. Jaki dom mi zbudujecie?’— pyta Jehowa. Gdzie jest miejsce, w którym mógłbym zamieszkać?"

Ps 11;4 "Jehowa jest w swojej świętej świątyni. W niebiosach jest tron Jehowy. Jego oczy patrzą, Jego czujne oczy badają ludzi"


u Boga wszystko jest możliwe (Mk 10,27)

w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy (Dz 17,27-28)

Poza tym, gdyby w przytoczonych przez Ciebie cytatach zamykała się cała biblijna prawda, Bóg nie posłałby do Żydów Mesjasza, do pogan zaś Apostołów, żeby ogłosili Dobrą Nowinę i wzbudzili w nich Jego - Boga - Królowanie:


Pan, wasz Bóg, jest królem waszym
(1 Sm 12,12)
Królestwo Boga jest w was (Łk 17,21)

Bóg jest Duchem (Jn 4,24)
Duch Boga w was mieszka (Rz 8,9)

Bóg jest miłością (1 Jn 4,8)
kto trwa w miłości, trwa w Bogu (1 Jn 4,16)

Bóg jest światłością (1 Jn 1,5)
Wy jesteście światłem świata. (Mt 5,14)

Pan Bóg nasz, Pan jest Jeden
(Mk 12,29)
który ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich (Ef 4,6)

Słowa, które Ja wam powiedziałem, są Duchem (Jn 6,63)
Duch Ojca waszego będzie mówił przez was (Mt 10,20)
_________________
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-10-29, 11:52   

Jn 15:23-27
23. Kto Mnie nienawidzi, ten i Ojca mego nienawidzi.
24. Gdybym nie dokonał wśród nich dzieł, których nikt inny nie dokonał, nie mieliby grzechu. Teraz jednak widzieli je, a jednak znienawidzili i Mnie, i Ojca mego.
25. Ale to się stało, aby się wypełniło słowo napisane w ich Prawie: Nienawidzili Mnie bez powodu.
26. Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie.
27. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.
(BT)


pocieszyciel=parakletos,-Duch Prawdy

Jn 14:16-17
16. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze -
17. Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.

(BT)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-29, 16:10   

Czy można użyć zwrotu, że Jezus "pochodzi od Ojca", czy raczej, że przyszedł od Ojca? A co może pochodzić od Ojca?;

Cytat:
Jan 15;26 BT "Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie"


Co zaś od Boga pochodzić nie może?;

Cytat:
"Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia nie pochodzi od Ojca, lecz od świata" 1 Jan 2;16
 
 
Paszko


Wyznanie: KRK
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 453
Wysłany: 2018-10-29, 16:56   

Jachu napisał/a:
Jn 15:23-27
23. Kto Mnie nienawidzi, ten i Ojca mego nienawidzi.
24. Gdybym nie dokonał wśród nich dzieł, których nikt inny nie dokonał, nie mieliby grzechu. Teraz jednak widzieli je, a jednak znienawidzili i Mnie, i Ojca mego.
25. Ale to się stało, aby się wypełniło słowo napisane w ich Prawie: Nienawidzili Mnie bez powodu.
26. Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie.
27. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.
(BT)


pocieszyciel=parakletos,-Duch Prawdy

Jn 14:16-17
16. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze -
17. Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.

(BT)


Wypada podkreślić, że do Jn 16,25 Jezus nie mówi "o tych sprawach" "całkiem otwarcie":

Mówiłem wam o tych sprawach w przypowieściach. Nadchodzi godzina, kiedy już nie będę wam mówił w przypowieściach, ale całkiem otwarcie oznajmię wam o Ojcu (Jn 16,25)

Godzina ta nadchodzi jednak bardzo szybko, skoro uczniowie zaraz mówią:

Patrz! Teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści (Jn 16,29)

po czym Jezus wygłasza modlitwę o jedność, gdzie podkreśla swoją jedność z Ojcem, o Duchu zaś nic nie wspomina:

Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno (Jn 17,11)

aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno (Jn 17,20-23)

Poza tym parakletos (παράκλητος - 'obrońca, adwokat') to metafora, a konkretnie metafora prawnicza, podobnie jak 'sąd' - κρίσις (Teraz odbywa się sąd nad tym światem - Jn 12,31), i 'oskarżyciel' σατανας'.
_________________
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12