Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rz 10:13
Autor Wiadomość
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-11-06, 09:24   Rz 10:13

W Biblii Nowego Świata mamy podane:
Rz 10:13 nwt-pl "Gdyż "każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony".
Czy ktoś wie, czym kierowali się „tłumacze”, aby w tym miejscu wstawić imię Boże?
Co ich do tego upoważniło?
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2018-11-06, 11:22   

Henryk napisał/a:
W Biblii Nowego Świata mamy podane:
Rz 10:13 nwt-pl "Gdyż "każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony".
Czy ktoś wie, czym kierowali się „tłumacze”, aby w tym miejscu wstawić imię Boże?
Co ich do tego upoważniło?

Temat już omawiany po wielokroć.
Zauważ, że zwrot: "każdy, kto (...) będzie wybawiony" znajduje się w cudzysłowie. Jest to cytat z ks. Joela 2:32. W tym miejscy ST występuje Tetragram więc to dało jedną z podstaw, aby w cytacie (i ogólnie cytatach ze ST) umieszczać Imię Boże tam, gdzie ono występowało.
Więcej o tym możesz przeczytać tutaj:
https://www.jw.org/pl/pub...-pisma-greckie/
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-11-06, 11:52   

Bobo napisał/a:
Temat już omawiany po wielokroć.
Zauważ, że zwrot: "każdy, kto (...) będzie wybawiony" znajduje się w cudzysłowie. Jest to cytat z ks. Joela 2:32. W tym miejscy ST występuje Tetragram więc to dało jedną z podstaw, aby w cytacie (i ogólnie cytatach ze ST) umieszczać Imię Boże tam, gdzie ono występowało.

Dawno Bobo nie gościł na tym forum...
Fajnie, że znowu jest. Będzie z kim sprzeczać się. :-D

Rz 10:9-15 br "Tak więc jeśli ustami twoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i całym sercem uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił, będziesz zbawiony. (10) W sercu bowiem wyznaje się wiarę, która wiedzie do usprawiedliwienia, ustami zaś głosząc ją osiąga się zbawienie. (11) Mówi przecież Pismo: Nie będzie zawstydzony nikt, kto wierzy w Niego. (12) Tak więc nie ma już różnicy między Żydem a Grekiem, gdyż jeden jest Pan wszystkich, obfitujący w bogactwa dla wszystkich, którzy wzywają Jego imienia. (13) Każdy zaś, kto będzie wzywał imienia Pańskiego, osiągnie zbawienie. (14) Jakże tedy będą wzywać Tego, w którego nie uwierzyli? Albo jak uwierzą w Tego, o którym nie słyszeli? Lecz jak będą mogli usłyszeć, jeśli im nikt [Jego] nie głosi? (15) A jak znów mają głosić, skoro nie zostali posłani? - według tego, co jest napisane: Jakże piękne są stopy tych, którzy zwiastują dobrą nowinę!"

Cytat:
Zauważ, że zwrot: "każdy, kto (...) będzie wybawiony" znajduje się w cudzysłowie. Jest to cytat z ks. Joela 2:32

W innym układzie Joel 3:5...
Jl 3:5 bw "Wszakże każdy, kto będzie wzywał imienia Pana, będzie wybawiony; gdyż na górze Syjon i w Jeruzalemie będzie wybawienie — jak rzekł Pan — a wśród pozostałych przy życiu będą ci, których powoła Pan."
Nie wszyscy tłumacze zdecydowali się u Joela wstawić JHWH, zamiast "Pan".

Nie mniej w Rz 1:13 jest mowa nie o Jahwe, lecz o Jezusie!
On to został wskrzeszony przez Boga, i to w Niego mają uwierzyć.
Także wybawienie jest w Tym, co nosi imię Jezus Chrystus.
Oczywiście bez zgody Ojca nic nie mógłby osiągnąć.
 
 
agent terenowy 

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 519
Skąd: Trochę tu trochę tam :) Aktualnie Chorzów
Wysłany: 2018-11-06, 14:27   

A skoro wiersz 12 może być o Jezusie(jak przyznali w PNŚ zrewidowanym - patrz przypis), to i wiersz 13 też może być o Jezusie. Tym bardziej, że cytaty o Jehowie ze ST odniesione w NT do Jezusa w NT są.
_________________
13 Wiele mógłbym ci napisać,
ale nie chcę użyć atramentu i pióra.
14 Mam bowiem nadzieję,
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy.(3Jana)
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2018-11-06, 16:10   

Bobo napisał/a:
Henryk napisał/a:
W Biblii Nowego Świata mamy podane:
Rz 10:13 nwt-pl "Gdyż "każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony".
Czy ktoś wie, czym kierowali się „tłumacze”, aby w tym miejscu wstawić imię Boże?
Co ich do tego upoważniło?

Temat już omawiany po wielokroć.
Zauważ, że zwrot: "każdy, kto (...) będzie wybawiony" znajduje się w cudzysłowie. Jest to cytat z ks. Joela 2:32. W tym miejscy ST występuje Tetragram więc to dało jedną z podstaw, aby w cytacie (i ogólnie cytatach ze ST) umieszczać Imię Boże tam, gdzie ono występowało.
Więcej o tym możesz przeczytać tutaj:
https://www.jw.org/pl/pub...-pisma-greckie/


EMET:
O, ‘Bobo’ się pojawił... :-D
W ‘PNŚ/ZW’ wersety do Rzymian 10:11-15 tworzą zapis w wydzielonym fragmencie.
Mamy w całości: „11 Pisma mówią przecież: „Nikt, kto oprze na nim swoją wiarę, nie będzie rozczarowany”ᵇ. 12 Bo nie ma różnicy między Żydem a Grekiem. Nad wszystkimi jest ten sam Pan{przypis #}, szczodry dla wszystkich, którzy Go wzywają. 13 „Każdy, kto wzywa imienia Jehowy*, będzie wybawiony”ᵈ. 14 Ale jak będą Go wzywać, jeśli w Niego nie uwierzyli? A jak w Niego uwierzą, jeśli o Nim nie słyszeli? A jak usłyszą bez głoszącego? 15 A jak będą głosić, jeśli nie zostali posłani?ᵉ Tak jak napisano: „Jak piękny jest widok* tych, którzy głoszą dobrą nowinę o czymś lepszym!”{odsyłka f}”.
{przypis}# [przy wyrażeniu Pan: w w. 12] → Gr. Kýrios w tym kontekście może się odnosić do Boga albo do Jezusa. // {odsyłka}ᵈ przy wyrażeniu „wybawiony” [w w. 13] → Joela 2:32; Dz Ap 2:21. Uwaga: Joela 2:32 – inny podział: Joela 3:5.
{przypis}* przy wyrażeniu „Jehowy” - wskazuje na „Dodatek A5” [w ‘PNŚ/ZW’] poświęcony omówieniu zasadności użycia Imienia [m.in. w Rzym 10:13] – w Ks. Nowego Przymierza.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-11-06, 19:15   

Dz.Ap. 4:10-12
10. To niech wam wszystkim i całemu ludowi izraelskiemu wiadome będzie, że stało się to w imieniu Jezusa Chrystusa Nazareńskiego, którego wy ukrzyżowaliście, którego Bóg wzbudził z martwych; dzięki niemu ten oto stoi zdrów przed wami.
11. On to jest owym kamieniem odrzuconym przez was, budujących, On stał się kamieniem węgielnym.
12. I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni
.

(BW)


Rzym. 15:16-17
16. Żebym był dla pogan sługą Chrystusa Jezusa, sprawującym świętą służbę zwiastowania ewangelii Bożej, aby poganie stali się ofiarą przyjemną, poświęconą przez Ducha Świętego.
17. Mam tedy powód do chluby w Chrystusie Jezusie ze służby dla Boga.

(BW)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2018-11-07, 07:24   

Jachu, chcesz powiedzieć, że danie ludziom Imienia Jezus eliminuje i usuwa w cień Imię Jehowy?
Przecież tekst wyraźnie zaznacza, że nie ma innego Imienia POD NIEBEM danego ludziom jak Imię Jezus.
Dlaczego pod niebem? No bo Imię Jehowy jest I pod niebem i nad niebem itd. Róznicę dostrzegasz zapewne.
Ponadto, Imię Jezusa DANO ludziom. KTO je dał i na jakiej mocy? Wiadomo, że ten, kto daje jest większy niż ten któremu dano.
Objawienie 14:1 wskazuje na dwa imiona na czołach zbawionych. Tak więc dlaczego uznanie imienia Jezus miałoby oznaczać, że Imię Jehowa nie ma mocy zbawczej?
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-11-07, 07:52   

Bobo napisał/a:
[...] chcesz powiedzieć, że danie ludziom Imienia Jezus eliminuje i usuwa w cień Imię Jehowy?

Ciepło, ciepło... :-D
Jeszcze tylko odwrócić role.
Już dawno Wasze Ciało „rozdające pokarm” usunęło Jezusa w cień, zapominając o tym co uczynił dla stworzenia, sam nim pierwotnie będąc.
2P 1:11 bg "Tak bowiem hojnie wam dane będzie wejście do wiecznego królestwa Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa."

Hbr 12:24 bg "I do pośrednika nowego testamentu, Jezusa, i do krwi pokropienia, lepsze rzeczy mówiącej niż Ablowa."
Gdyby nie TEN usunięty w cień, nie poznał byś nawet jak Stwórca ma na imię, nie mówiąc już o Jego Charakterze.
J 1:18 bw "Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go."
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-11-07, 10:19   

Bobo napisał/a:
Jachu, chcesz powiedzieć, że danie ludziom Imienia Jezus eliminuje i usuwa w cień Imię Jehowy?
Przecież tekst wyraźnie zaznacza, że nie ma innego Imienia POD NIEBEM danego ludziom jak Imię Jezus.
Dlaczego pod niebem? No bo Imię Jehowy jest I pod niebem i nad niebem itd. Róznicę dostrzegasz zapewne.
Ponadto, Imię Jezusa DANO ludziom. KTO je dał i na jakiej mocy? Wiadomo, że ten, kto daje jest większy niż ten któremu dano.
Objawienie 14:1 wskazuje na dwa imiona na czołach zbawionych. Tak więc dlaczego uznanie imienia Jezus miałoby oznaczać, że Imię Jehowa nie ma mocy zbawczej?


Swoich wydawnictw nie szanujesz Bobo,a one podają m.innymi:

(13) Ale wy również złożyliście w nim nadzieję, usłyszawszy słowo prawdy, dobrą nowinę o waszym wybawieniu. Za jego sprawą też, uwierzywszy, zostaliście opieczętowani obiecanym duchem świętym, (14) który jest zadatkiem naszego dziedzictwa, aby na podstawie okupu nastąpiło uwolnienie tego, Co jest własnością [Boga], ku jego chwalebnej sławie. (15) Dlatego też i ja, usłyszawszy o waszej wierze w Pana Jezusa i względem wszystkich świętych, (16) nie przestaję składać za was podziękowań. Stale czynię o was wzmianki w moich modlitwach, (17) aby Bóg naszego Pana, Jezusa Chrystusa, ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w dokładnym poznaniu go; (18) abyście - mając oczy waszego serca oświecone - wiedzieli, do jakiej nadziei was Powołał, czym jest chwalebne bogactwo, które on zachowuje jako dziedzictwo dla świętych, (19) i czym jest niezrównana wielkość jego mocy wobec nas, wierzących. odpowiada ona działaniu potęgi jego siły, (20) z jakim działał w wypadku Chrystusa; gdy go wskrzesił z martwych i posadził po swej prawicy w miejscach niebiańskich, (21) wysoko ponad wszelkim rządem i władzą, i mocą, i zwierzchnictwem, i wszelkim imieniem wymienianym nie tylko w tym systemie Rzeczy, lecz także w przyszłym. (22) On też podporządkował wszystko pod jego stopy i nad wszystkim uczynił go głową dla zboru, (23) który jest jego ciałem, pełnią tego, który dopełnia wszystko we wszystkim.

(List do Efezjan 1:1-23, Biblia w przekładzie Nowego Œwiata)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-11-07, 14:05   

No to jeszcze:

Dz.Ap. 2:36
36. Niechże tedy wie z pewnością cały dom Izraela, że i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg, tego Jezusa, którego wy ukrzyżowaliście
.
(BW)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2018-11-07, 20:11   

Jachu napisał/a:
No to jeszcze:

Dz.Ap. 2:36
36. Niechże tedy wie z pewnością cały dom Izraela, że i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg, tego Jezusa, którego wy ukrzyżowaliście
.
(BW)


EMET:
Chyba nie zaprzeczysz, 'Jachu', iż w Biblii - tak SP, jak i NP - wyrażenie "Pan" [przez duże "P"] jest przyporządkowane zarówno do Jezusa, jak i do... Boga Najwyższego; o czym były już post/y/ na Forum. Np. wypowiedź z Apok 11:15.
Por. też --
Joz 3:11, 13; Neh 8:10; 10:29; Ps 8:1/2/, 9/10/; 97:5; 114:7; 135:5; 147:5; Zach 6:5.

Skoro zatem mamy w Rzym 10:12 wymienionego 'Pana' oraz ŚJ piszą w przypisie, iż może chodzić bądź o Pana Jezusa, bądź o Pana JHVH, to... ;-)
Samo stwierdzenie w Rzym 10:13 i tak wymagałoby doprecyzowania o jakiego dokładnie 'Pana' chodzi. Zwłaszcza, że identyczna wypowiedź w Dz Ap 2:21 na pewno pochodzi z Joela /por. Dz Ap 2:16/ [gdzie w BH na pewno nie mamy enigmatycznego 'Pana', lecz...]. Nawet w Przekładzie BW mamy odsyłkę do Dz Ap 2:21 - "Rzym 10,13". Jeśli nawet ktoś by się uparł, że tak napiszę, że w Dz Ap 2:21 - owszem chodzi o JHVH, to jednak już w Rzym 10:13 chodzi o Pana [Jezusa Chrystusa], to ciekawe, dlaczego w Rzym 10:13 mamy poprzez odsyłkę np. w BW kierowanie na Joela 2:32? No, chyba, że jak to wielu by mocno pragnęło: Jezusa nosi imię JHVH lub wręcz jest samym Bogiem JHVH???

Jak bowiem rozumieć, jeszcze raz zapytam: "Każdy bowiem, kto wzywa imienia Pańskiego,..." [jak w 'BW'], o jakiego dokładnie 'Pana' chodzi? Obydwaj Panowie: Mesjasz oraz Bóg Mesjasza - posiadają imiona własne, nie tylko zaś samo tylko określenie "Pan"! No, chyba, że jak wielu, Ty Jachu uważasz, że Bóg oraz Jego Syn posiadają imiona własne - "Pan"?

A kąśliwości wszelakie - w tym i od Ciebie, 'Jachu' - w kierunku ŚJ -- są najzwyczajniej oznaką braku kultury i niechęci wobec ŚJ. :-/ Nikt ze ŚJ o Jezusie nie zapomniał i nikt nie przestał Go mieć za Pana, więcej: Pana panów, ale... nie za Boga bogów czy Boga takiego, jak sam Bóg Najwyższy.

Póki co: o jakiego Pana chodzi w Dz Ap 2:21; bowiem w Rzym 10:13 wiadomo, za czym optujesz/cie/... :aaa:

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2018-11-07, 23:35   

EMET napisał/a:

...

Póki co: o jakiego Pana chodzi w Dz Ap 2:21; bowiem w Rzym 10:13 wiadomo, za czym optujesz/cie/... :aaa:

Stephanos, ps. EMET


BW - Dz. Ap. 2, 21
"Wszakże każdy, kto będzie wzywał imienia Pańskiego, zbawiony będzie. "

Same Dzieje Apostolskie odpowiadają trochę dalej.

Dz. Ap. 7, 59-60
" I kamienowali Szczepana, który się modlił tymi słowy: Panie Jezu, przyjmij ducha mego. A padłszy na kolana, zawołał donośnym głosem: Panie, nie policz im grzechu tego. A gdy to powiedział, skonał. "

Szczepan, w bardzo wyjątkowej dla siebie chwili, bo w ostatniej chwili swojego życia wzywał Imienia Pańskiego.

W 9-tym rozdziale tej samej Księgi mamy opisane, czego doświadczył Paweł. Werset 5-ty: "I rzekł: Kto jesteś, Panie? A On: Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz;". Kilka wersetów dalej opisane jest widzenie Ananiasza i ten Ananiasz mówi: " Ananiasz zaś odpowiedział: Panie, słyszałem od wielu o tym mężu, ile złego wyrządził świętym twoim w Jerozolimie; ma także upoważnienie od arcykapłanów, aby tutaj uwięzić wszystkich, którzy wzywają imienia twego. "

Znamienny jest tu fragment z Izajasza 12, 2-3 w wersji hebrajskiej:

Cytat:

Oto, Bóg zbawieniem moim! Zaufam i nie będę się lękał: gdyż Pan jest mocą moją i pieśnią moją, i zbawieniem moim.
I będziecie czerpać z radością ze zdrojów zbawienia.


הִנֵּ֨ה אֵ֧ל יְשׁוּעָתִ֛י אֶבְטַ֖ח וְלֹ֣א אֶפְחָ֑ד כִּֽי־עָזִּ֤י וְזִמְרָת֙ יָ֣הּ יְהוָ֔ה וַֽיְהִי־לִ֖י לִֽישׁוּעָֽה

וּשְׁאַבְתֶּם־מַ֖יִם בְּשָׂשֹׂ֑ון מִמַּעַיְנֵ֖י הַיְשׁוּעָֽה



Hine El yeshuati. Evtach velo efchad, ki ozi vezimrat ya adonai vayehi li liy'shua.
Ush'avtem mayim besasson mima' yanei ha'Yeshua.

_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-11-08, 09:17   

Podobna sprawa z poniższymi wersetami:
1Kor 16:7 nwt-pl "Nie chcę bowiem was widzieć tylko teraz, gdy będę przechodził, gdyż mam nadzieję, że jakiś czas z wami pozostanę, jeśli Jehowa pozwoli."
Ap 1:8 nwt-pl ""Jam jest Alfa i Omega", mówi Jehowa Bóg, "Ten, który jest i który był, i który przychodzi, Wszechmocny"."
Dz 13:12 nwt-pl "Wtedy prokonsul, ujrzawszy, co się stało, uwierzył, niezmiernie zdumiony nauką Jehowy."
Dz 13:49 nwt-pl "A słowo Jehowy dalej się szerzyło po całej tej krainie."
Nie są to oczywiście wszystkie miejsca, gdzie z Chrystusa zrobiono Jehowę.
Czy to celowe działanie, czy tylko niewiedza „tłumaczy”?
Może kiedyś zdecyduję się wyszukać więcej podobnych miejsc...?
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2018-11-08, 11:13   

Jana
17:22) Ja też dałem im chwałę, którą ty mi dałeś, żeby byli jedno, tak jak my jedno
jesteśmy. N.Św.

Jana 10:30 Ja i Ojciec jedno Jesteśmy". Nowego Św.





Tu chodzi o jedność celów,zamiarów,woli, a nie o jedność osobową.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-11-09, 07:49   

Jachu napisał/a:
Tu chodzi o jedność celów,zamiarów,woli, a nie o jedność osobową.

Zgadza się.
Jezus nie czynił nic od siebie.
J 14:10 bw "Czynie wierzysz, że jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie? Słowa, które do was mówię, nie od siebie mówię, ale Ojciec, który jest we mnie, wykonuje dzieła swoje."
J 8:28 bw "Wtedy rzekł Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja jestem i że nic nie czynię sam z siebie, lecz tak mówię, jak mnie mój Ojciec nauczył."
Wyraźnie zaznaczał, że wszystko co mówił, pochodziło od Ojca.
Niemniej słowa te wypowiadał... Jezus.

J 5:24 bw "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł z śmierci do żywota."

Dz 13:47-49 bw "Tak bowiem nakazał nam Pan: Ustanowiłem cię światłością dla pogan, Abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi. (48) Poganie słysząc to, radowali się i wielbili Słowo Pańskie, a wszyscy ci, którzy byli przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. (49) I rozeszło się Słowo Pańskie po całej krainie."
Te Słowa Pańskie- Jehowy- rozgłaszał Jezus.
Dlaczego wstawiono w tym miejscu imię Boże?

Poniżej „tłumaczenie” NŚ:
Dz 13:47-49 nwt-pl " Przecież Jehowa nałożył na nas przykazanie tymi słowy: 'Ustanowiłem cię światłem narodów, abyś był wybawieniem aż po kraniec ziemi' ". (48) Kiedy to usłyszeli ludzie z narodów, zaczęli się radować i wychwalać słowo Jehowy, wszyscy zaś, którzy byli odpowiednio usposobieni do życia wiecznego, uwierzyli. (49) A słowo Jehowy dalej się szerzyło po całej tej krainie."
Oczywiście można parafrazować (jak to uczynili "tłumacze"), że słowa wypowiadane przez Jezusa były słowami Jehowy. Bo były!
Jednak idąc tą drogą, za niedługo w nowym, zrewidowanym po raz kolejny przekładzie, przeczytamy o tym, jak to Jehowę przybito do pala...
Poniosło kogoś przesadnie z Imieniem Boga... :-(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10