Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy świadkowie Jehowy to ekstremiści?

Czy wg. Polaków Świadkowie Jehowy to ekstremiści?
NIE, to religia pokojowo nastawiona
50%
 50%  [ 8 ]
TAK, są ekstremistami
50%
 50%  [ 8 ]
Głosowań: 16
Wszystkich Głosów: 16

Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2018-11-19, 19:31   

Jachu napisał/a:
Pięknie dziękuję.
Wychodzi na to,że nie wszyscy wiedzą/rozumieją,- o co chodzi.

EMET:
Zapewniam Cię, 'Jachu', iż zapodany- przeze mnie - fragment nie jest jakiś zawiły i skomplikowany: na pewno nie jest! :->
Wystarczy, o ile nawet, przeczytać ten tekst powoli, nie śpiesząc się. O ile nawet Ktoś coś nie rozumie [o ile nie rozumie faktycznie...], wystarczy zapytać. Rzecz jasna, z czym się liczyć należy, pozostają kwestie interpretacyjne: czyli, że Ktoś inny może rozumieć inaczej. O ile nawet inaczej, to powinien klarownie objaśnić JAK rozumie [?]: nie tylko metodą "nie, bo nie!", ew. odrzucić już "na starcie": jako, że są to... objaśnienia od Św. J., rzecz jasna. ;-)

Z tekstu Biblii wiemy, iż wymienia się tam niejeden rodzaj 'chrztu'...: nie tylko "chrzest Janowy", nie tylko 'chrzest chrystiański' [np. Mat 28:19, 20; 1Kor 1:13 - 17]. Ale o tym masz szansę i Ty, 'Jachu', coś więcej napisać... o ile będziesz chciał, rzecz jasna. ;-)

Strephanos, ps. EMET

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2018-11-19, 21:17   

Cytat:

(1) Cóż zatem powiemy? Czy mamy trwać w grzechu, aby obfitowała niezasłużona Życzliwość? (2) Przenigdy! Skoro umarliśmy względem grzechu, to jakże mamy dalej w nim żyć? (3) A czyż nie wiecie, że 4) [b][b]Dlatego też zostaliśmy z nim pogrzebani przez nasz chrzest w jego śmierci, abyśmy jak Chrystus został wskrzeszony z martwych przez chwałę Ojca, tak i my podobnie Chodzili w nowości życia. (5) Jeśli bowiem zostaliśmy z nim zjednoczeni w Podobieństwie jego śmierci, to na pewno też zostaniemy z nim zjednoczeni w Podobieństwie jego zmartwychwstania; (6) gdyż wiemy, iż nasza stara osobowość zawisła z nim na palu, żeby nasze grzeszne ciało stało się nieczynne, abyśmy już dłużej nie byli niewolnikami grzechu. (7) Bo kto umarł, został uwolniony od swego grzechu. (8) Ponadto jeśli umarliśmy z Chrystusem, wierzymy, że będziemy też z nim żyli. (9) gdyż wiemy, że Chrystus, dostąpiwszy wskrzeszenia z martwych, już więcej nie umiera: śmierć już więcej nad nim nie panuje; (10) bo śmiercią, którą umarł, umarł dla grzechu raz po wszystkie czasy, ale życiem, którym żyje, żyje dla Boga. (11) Podobnie też wy: uważajcie siebie za umarłych dla grzechu, ale żyjących dla Boga Przez Chrystusa Jezusa. (12) Niechże więc grzech już nie króluje w waszych śmiertelnych ciałach, abyście mieli być posłuszni ich pragnieniom. (13) Ani nie oddawajcie grzechowi waszych Członków jako oręża nieprawości, lecz oddajcie siebie Bogu jako żywi spośród umarłych, a wasze członki Bogu jako oręż prawości.my wszyscy, którzy zostaliśmy ochrzczeni w Chrystusie Jezusie, zostaliśmy ochrzczeni w jego śmierci?[/b] (
(14) Grzech bowiem nie ma nad wami panować, skoro nie jesteście pod prawem, lecz pod życzliwością niezasłużoną. (15) Cóż zatem? Czy mamy popełnić grzech, ponieważ nie jesteśmy pod prawem, lecz Pod niezasłużoną życzliwością? Przenigdy!16 Czy nie wiecie, że jeśli oddajecie siebie komuś jako niewolników, żeby mu być posłuszni, to będąc mu posłuszni, Jesteście jego niewolnikami: bądź grzechu - ku śmierci, bądź posłuszeństwa - ku Prawości? (17) Ale Bogu niech będą dzięki, że wy, którzy byliście niewolnikami grzechu, staliście się z serca posłuszni tej formie nauki, której zostaliście Przekazani. (18) Będąc zatem uwolnieni od grzechu, staliście się niewolnikami Prawości. (19) Mówię na sposób ludzki ze względu na słabość waszego ciała; bo jak oddawaliście wasze członki jako niewolników nieczystości i bezprawia - ku Bezprawiu, tak teraz oddawajcie wasze członki jako niewolników prawości - ku świętości. (20) Bo gdy byliście niewolnikami grzechu, byliście wolni względem Prawości. (21) Cóż więc za owoc mieliście w owym czasie? Rzeczy, których się teraz wstydzicie. Gdyż końcem ich jest śmierć. (22) Jednakże teraz, skoro zostaliście uwolnieni od grzechu, lecz staliście się niewolnikami Boga, macie wasz owoc w Postaci świętości, a na koniec - życie wieczne. (23) Albowiem zapłatą, którą płaci grzech, jest śmierć, lecz darem, który daje Bóg, jest życie wieczne przez Chrystusa Jezusa, naszego Pana. [/b]

(List do Rzymian 6:1-23, Biblia w przekładzie Nowego Œwiata)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

eksplorator 

Wysłany: 2018-11-20, 01:27   

Jachu napisał/a:
Pięknie dziękuję.
Wychodzi na to,że nie wszyscy wiedzą/rozumieją,- o co chodzi.

Cytat:
Łk 12:50 "Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie"

Łk 12:50 "Doprawdy, mam chrzest, którym muszę być ochrzczony, i jakże Jestem udręczony, dopóki się nie zakończy!"

Łk 12:50 "Ale jest chrzest, którym muszę zostać ochrzczony, i dopóki się on nie zakończy, będę w wielkiej udręce!"

W każdej z zacytowanych wcześniej wersji ewangelii wg. Łukasza, Jezus mówi w czasie przyszłym, niedokonanym. Zatem "chrzest w śmierci", moim zdaniem, nie mógł odbyć się podczas chrztu wodnego. Ale jak napisałem, takie jest moje zdanie!

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2018-11-20, 10:58   

eksplorator napisał/a:
W każdej z zacytowanych wcześniej wersji ewangelii wg. Łukasza, Jezus mówi w czasie przyszłym, niedokonanym. Zatem "chrzest w śmierci", moim zdaniem, nie mógł odbyć się podczas chrztu wodnego. Ale jak napisałem, takie jest moje zdanie!

Bo chrzest w śmierć odbył się na Krzyżu/Palu w trzy i pół roku po chrzcie Janowym (przez Jana) w Jordanie.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Henryk 

Wysłany: 2018-11-25, 11:23   

EMET napisał/a:
Z tekstu Biblii wiemy, iż wymienia się tam niejeden rodzaj 'chrztu'...: nie tylko "chrzest Janowy", nie tylko 'chrzest chrystiański' [np. Mat 28:19, 20; 1Kor 1:13 - 17]. Ale o tym masz szansę i Ty, 'Jachu', coś więcej napisać... o ile będziesz chciał, rzecz jasna. ;-)

Emet twierdzi, że są jakieś jeszcze inne rodzaje zanurzenia (chrztu). (?)

Nie tylko ten, do którego nawoływał Jan Chrzciciel i nie tylko zanurzenie w Chrystusa.
- I ma rację, bo znamy jeszcze jeden- zanurzenie w Mojżesza:
1Kor 10:2 nwt-pl " i wszyscy zostali ochrzczeni w Mojżeszu za sprawą obłoku i morza,"
Jednak zanurzenie w duchu świętym i ogniu jest konsekwencją świadomego chrztu wodnego w imieniu Jezusa.
Mat 3:11 nwt-pl "Ja wprawdzie chrzczę was wodą ze względu na waszą skruchę, ale ten, który przychodzi za mną, jest silniejszy niż ja; nie jestem godzien zdjąć mu sandałów. Ten będzie was chrzcił duchem świętym i ogniem."

- Mogę jednak czegoś nie dostrzegać w Biblii, co Emet zauważył i mógłby to ewentualnie wyjaśnić. - Oczywiście jeśli tylko zechce!

Można także „ochrzcić się”, czego efektem będzie jedynie zamoczenie się, jak to uczynili pewni uczniowie w Efezie, przed przyjściem do Pawła:
Dz 19:1-5 tpnt " I stało się, gdy Apollos był w Koryncie, że Paweł przeszedł wyżynne części i zszedł do Efezu; i znalazł jakichś uczniów, (2) I powiedział do nich: Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy uwierzyliście? A oni mu powiedzieli: Nawet nie usłyszeliśmy, że jest dany Duch Święty. (3) I powiedział do nich: W co więc zostaliście ochrzczeni? A oni powiedzieli: W chrzcie Jana. (4) Paweł więc powiedział: Jan wprawdzie chrzcił chrztem upamiętania, mówiąc ludowi, aby uwierzyli w Tego, który idzie po nim, to jest w Mesjasza – Jezusa. (5) A gdy to usłyszeli, dali się ochrzcić w imię Pana Jezusa."

Chrzest wodny jest zanurzeniem się w Chrystusa, zespolenie się z nim sercem, umysłem, wolą...
Od tego momentu stanowią jedność, zgodnie z wolą Jezusa...
J 17:21 nwt-pl "żeby oni wszyscy byli jedno, tak jak ty, Ojcze, jesteś w jedności ze mną, a ja jestem w jedności z tobą, żeby i oni byli w jedności z nami, by świat uwierzył, żeś ty mnie posłał."

Są tez jednak „chrzty”, przez które jesteśmy „zanurzeni w”, włączeni z pewną denominację, kościół...
Dobrym przykładem jest tu chrzest niemowląt.
Może o tym rodzaju chrztu myślał Emet?

---------
Eksplorator pisze:
Cytat:

Tak. Dokonanie chrztu śmierci rozpoczętego w Jordanie nastąpiło na krzyżu.
Tak jak umieranie Adama było procesem, tak i umieranie Człowieka Jezusa było procesem trwającym 3 i ½ roku.

Jezus całą swą misje przeznaczał na ofiarnicze wydawanie swego życia na rzecz stworzeń, które były Jego osobistym dziełem!
J 19:30 nwt-pl "A gdy Jezus otrzymał to kwaśne wino, rzekł: "Dokonało się!" I skłoniwszy głowę wyzionął ducha."
Chrzest, zanurzenie się w Chrystusa, złączenie się z Nim nawet w Jego śmierci- jest procesem, który trwa do naszej śmierci.
Oczywiście nie musimy na wzór Jezusa zawisnąć na drzewie, lub przechodzić dokładnie to samo co On.
Jednak przeciwności z pewnością nas nie ominą!

Tak jak rzeczywiście umarł na wieczność Człowiek Jezus, tak rzeczywiście zmartwychwstanie Człowiek Adam.
→ A w Adamie jego potomstwo, które nosił w biodrach gdy zgrzeszył.
Ap 15:3 eku "I tak śpiewają pieśń Mojżesza, sługi Boga i pieśń Baranka: Wielkie i zdumiewające są Twoje dzieła, Panie, Boże Wszechmogący! Sprawiedliwe i prawdziwe są Twoje drogi, Królu narodów!"

Odpowiedz do tematu