Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwierzęta składane w ofierze
Autor Wiadomość
wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 1751
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-08, 15:57   Zwierzęta składane w ofierze

W starożytnym Izraelu na ofiarę krwawą składano różne, ale jedynie domowe zwierzęta: owce, kozy, bydło oraz gołębie i synogarlice. Praktyka składania ofiar ze zwierząt wywodzi się z zamierzchłych czasów, a Księga Rodzaju umieszcza początki rytów ofiarnych u początków ludzkości. W prehistorii biblijnej (Księga Rodzaju 1-11) czytamy, jak Abel zabił jednego ze swych baranów i najlepsze jego części złożył Bogu w ofierze. Potem, w nawiązującej do starożytnych bliskowschodnich mitów opowieści o potopie, jest przedstawiony Noe, który zbudował ołtarz dła Pana i wziąwszy ze wszystkich zwierząt czystych i z ptaków czystych złożył je w ofierze całopalnej m tym ołtarzu (Rdz 8,20). Również usytuowane już w historycznych czasach przymierze pomiędzy Bogiem a Abrahamem zostało przypieczętowane złożeniem ofiary: Wybierz dla. Mnie trzyletnią jałowicę, trzyletnią kozę i trzyletniego barana, a nadto synogarłicę i gołębicę. Wybrawszy to wszystko, Abram przerąbał je wzdłuż na połowy i przerąbane części ułożył jedną naprzeciw drugiej; ptaków nie rozcinał (...) A kiedy słońce zaszło (...), ukazał się dym jakby wydobywający się z pieca i ogień niby gorejąca pochodnia i przesunęły się między tymi połowami zwierząt. Wtedy to właśnie Jahwe zawarł przymierze z Abramem (Rdz 15,9-18). Staroizraelskie przepisy dotyczące składania ofiar ze zwierząt zostały przedstawione przede wszystkim w Księdze Kapłańskiej.
Izraelici składali Bogu różnego rodzaju ofiary, a tradycje zawarte w Starym i Nowym Testamencie są tego świadectwem, świadectwem obejmującym ponad tysiąc lat historii, a ponadto sięgającym do czasów, gdy rodziły się religijne rytuały. To sprawia, że wszelkie ahistoryczne podejście do kultu ofiarni-czego może owocować niewłaściwą interpretacją tekstów. Na przestrzeni wieków Izrael przejął oraz wypracował różne rodzaje ofiar, które miały właściwy sobie rytuał.

Również w Starym Testamencie czytamy uwagi krytyczne na temat tych ofiar:
Księga Izajasza:
1:11Co mi po mnóstwie waszych krwawych ofiar - mówi Pan. Jestem syty całopaleń baranów i tłuszczu karmnych cieląt, a krwi byków i jagniąt, i kozłów nie pragnę.
1:12Gdy przychodzicie, aby zjawić się przed moim obliczem, któż tego żądał od was, abyście wydeptywali moje dziedzińce?
1:13Nie składajcie już ofiary daremnej, kadzenie, nowie i sabaty mi obrzydły, zwoływanie uroczystych zebrań - nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości.
1:14Waszych nowiów i świąt nienawidzi moja dusza, stały mi się ciężarem, zmęczyłem się znosząc je.
1:15A gdy wyciągacie swoje ręce, zakrywam moje oczy przed wami, choćbyście pomnożyli wasze modlitwy, nie wysłucham was, bo na waszych rękach pełno krwi.
1:16Obmyjcie się, oczyśćcie się, usuńcie wasze złe uczynki sprzed moich oczu, przestańcie źle czynić!
1:17Uczcie się dobrze czynić, przestrzegajcie prawa, brońcie pokrzywdzonego, wymierzajcie sprawiedliwość sierocie, wstawiajcie się za wdową!
1:18Chodźcie więc, a będziemy się prawować - mówi Pan! Choć wasze grzechy będą czerwone jak szkarłat, jak śnieg zbieleją; choć będą czerwone jak purpura, staną się białe jak wełna.
1:19Jeżeli zechcecie być posłuszni, z dóbr ziemi będziecie spożywać,
1:20Lecz jeżeli będziecie się wzbraniać i trwać w uporze, miecz was pożre, bo usta Pana tak powiedziały!


A wy co na ten temat myślicie?
_________________
JEZUS MOIM ZBAWCĄ
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-02-08, 16:13   

wybrana napisał/a:
Co mi po mnóstwie waszych krwawych ofiar


Hbr 9:22 br "Według przepisów Prawa prawie wszystko oczyszcza się krwią; odpuszczenie grzechów również nie może się dokonać bez rozlewu krwi."

Gdyby człowiek nie zgrzeszył to nie byłoby żadnych krwawych ofiar.

A ponieważ zgrzeszył to jedyną możliwością przybliżenia się do Boga było złożenie ofiary za grzechy, oczywiście jeśli ktoś chciał się przybliżyć do Boga..


1J 1:7 "Jeżeli zaś chodzimy w światłości, tak jak On sam trwa w światłości, to mamy jedni z drugimi współuczestnictwo, a krew Jezusa, Syna Jego, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu."
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 1751
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-08, 17:04   

Listek napisał/a:
wybrana napisał/a:
Co mi po mnóstwie waszych krwawych ofiar


Hbr 9:22 br "Według przepisów Prawa prawie wszystko oczyszcza się krwią; odpuszczenie grzechów również nie może się dokonać bez rozlewu krwi."

Gdyby człowiek nie zgrzeszył to nie byłoby żadnych krwawych ofiar.

A ponieważ zgrzeszył to jedyną możliwością przybliżenia się do Boga było złożenie ofiary za grzechy, oczywiście jeśli ktoś chciał się przybliżyć do Boga..


1J 1:7 "Jeżeli zaś chodzimy w światłości, tak jak On sam trwa w światłości, to mamy jedni z drugimi współuczestnictwo, a krew Jezusa, Syna Jego, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu."


Ale Prorok Izajasz pisał:
1:15A gdy wyciągacie swoje ręce, zakrywam moje oczy przed wami, choćbyście pomnożyli wasze modlitwy, nie wysłucham was, bo na waszych rękach pełno krwi.
1:16Obmyjcie się, oczyśćcie się, usuńcie wasze złe uczynki sprzed moich oczu, przestańcie źle czynić!
1:17Uczcie się dobrze czynić, przestrzegajcie prawa, brońcie pokrzywdzonego, wymierzajcie sprawiedliwość sierocie, wstawiajcie się za wdową.

To uważasz, że prawdziwy Bóg raczył się smrodem palonych ciał i wybaczał grzechy przez śmierć niewinnych zwierząt?
Tak postrzegasz Boga Ojca uświęconego imieniem Jezusa Chrystusa - Boga miłości?
_________________
JEZUS MOIM ZBAWCĄ
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-02-10, 13:54   

Gdyby człowiek nie zgrzeszył to nie byłoby żadnych krwawych ofiar.
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2019-02-10, 14:51   

Zabicie zwierzęcia i spożywanie zostało dozwolone, ale jedynie służącym Panu

Pwt 12:14-15 eib "(14) Jedynie w miejscu, które wskaże PAN na obszarze jednego z twoich plemion — tam będziesz składał swoje ofiary całopalne i tam będziesz czynił to wszystko, co ja ci nakazuję. (15) Oprócz tego możesz spożywać mięso, ile tylko zapragniesz, według udzielonego ci błogosławieństwa PANA, twojego Boga, we wszystkich miejscach twojego zamieszkania. Może je spożywać zarówno osoba czysta, jak i nieczysta, podobnie jak to jest w przypadku gazeli lub jelenia."

I w formie ustępstwa, bo zachowanie postu jest milsze w oczach Boga. Miłe też jest sięganie do Pism Świętych gdy nastaje świt

Quran 2:187-188
Dozwolone wam jest nocą w czasie postu zbliżać się do waszych żon. One są ubiorem dla was, a wy jesteście ubiorem dla nich. Bóg poznał, że oszukiwaliście samych siebie, lecz On nawrócił się ku wam i odpuścił wam. Przeto teraz obcujcie z nimi i poszukujcie tego, co przepisał Bóg. Jedzcie i pijcie, aż odróżnicie nitkę białą od nitki czarnej o świcie. Następnie wypełniajcie post do nocy i nie obcujcie z nimi, lecz przebywajcie pobożnie w meczetach. Takie są granice Boga! Nie zbliżajcie się więc do nich! Tak wyjaśnia Bóg ludziom Swoje znaki. Być może, oni będą bogobojni! I nie zjadajcie sobie nawzajem majątków nadaremnie; nie oddawajcie ich sędziom po to, by zjadać grzesznie część majątku innych ludzi - skoro przecież wiecie!
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Luba 

Pomogła: 87 razy
Dołączyła: 18 Mar 2017
Posty: 1307
Wysłany: 2019-02-10, 16:35   

Listek napisał/a:
Gdyby człowiek nie zgrzeszył to nie byłoby żadnych krwawych ofiar.



To prawda, co piszesz, Listku...Nie sadze jednak, abys byl swiadomy tej prawdy.

Prawo, grzech , krwawe ofiary... to elementy najglebszych ciemnosci duchowych, w ktorych pograzyl sie upadly Adam.

To jest wlasnie prawda, zawarta w twoim krotkim zdaniu.

Syn Bozy potwierdzil to w swojej zbawiennej nauce, ktora przeciwstawil odwaznie fanatykom prawa, grzechu i ofiar, co spowodowalo ich prawomocny wyrok smierci na Jego Osobe.

Syn Bozy wyraznie uczy, ze czlowiek, aby zyl, potrzebuje PRAWDY o Ojcu i Synu, a nie prawa i ofiar.

Prawo i ofiary sa wlasnie zaprzeczeniem Tej PRAWDY ...czyl wlasnie grzechem...., wymyslonym przez upadlego czlowieka i zniewalajacym go tak bardzo, ze w zetknieciu z Prawda nedzny niewolnik wybiera...prawo.

Na co ty, Listku liczysz...?...ze w Objawieniu Bozym miesci sie prawo, ktore ty starasz sie gorliwie przestrzegac...?
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2019-02-10, 17:28   

Listek napisał/a:
Gdyby człowiek nie zgrzeszył to nie byłoby żadnych krwawych ofiar.


Najlepsze podejście, to chwila zastanowienia, następnie trafna diagnoza i rozwiązanie problemu. Mówienie, że "coś by było gdyby" owszem jest prawdą, ale często nie ma tyle mocy by rozwiązać problem. Jesteśmy tu i teraz z obecną wiedzą, ani lepszą, ani gorszą

J 8:14 eib "(14) Jezus im odpowiedział: Nawet jeśli Ja świadczę o sobie samym, moje świadectwo jest prawdziwe, gdyż wiem, skąd przybyłem i dokąd zmierzam; wy natomiast nie wiecie, skąd przychodzę i dokąd zmierzam."

Uważam, że Pan domagał się ofiar jedynie ze zwierząt już martwych, a nie domagał się zabijania. A prawidłowo złożona ofiara powinna być ożywiona przez ogień, bo pamiętamy, że Pan zarzucał wybranemu narodowi oszustwa w ofiarach

Pwt 12:13-14 eib "(13) Uważaj, abyś nie składał swoich ofiar całopalnych wszędzie, gdzie wyda ci się to słuszne. (14) Jedynie w miejscu, które wskaże PAN na obszarze jednego z twoich plemion — tam będziesz składał swoje ofiary całopalne i tam będziesz czynił to wszystko, co ja ci nakazuję."

Ml 3:8-10 eib "(8) Czy człowiek może okraść Boga? Bo wy Mnie okradacie! Jednak pytacie: W czym Cię okradamy? W dziesięcinach i darach! (9) Jesteście obłożeni klątwą, ponieważ Mnie okradacie — wy, cały naród. (10) Przynieście do spichrza całą dziesięcinę, aby był zapas w moim domu, i w ten sposób wystawcie mnie na próbę! — mówi PAN Zastępów. Przekonajcie się, czy wam nie otworzę okien nieba i czy nie wyleję na was błogosławieństwa nad miarę."

Prawdą jest, że po przybyciu Jezusa, dowiadujemy się o tym, że Bóg chce bardziej miłosierdzia niż ofiary, więc raczej niepowodowania śmierci, zamiast rozwiązywania później jej problemu

Oz 6:6 eib "Gdyż miłosierdzia chcę, nie ofiary, waszego poznania Boga bardziej niż całopaleń."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 1751
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-11, 11:44   

Luba napisał/a:
Listek napisał/a:
Gdyby człowiek nie zgrzeszył to nie byłoby żadnych krwawych ofiar.



To prawda, co piszesz, Listku...Nie sadze jednak, abys byl swiadomy tej prawdy.

Prawo, grzech , krwawe ofiary... to elementy najglebszych ciemnosci duchowych, w ktorych pograzyl sie upadly Adam.

To jest wlasnie prawda, zawarta w twoim krotkim zdaniu.

Syn Bozy potwierdzil to w swojej zbawiennej nauce, ktora przeciwstawil odwaznie fanatykom prawa, grzechu i ofiar, co spowodowalo ich prawomocny wyrok smierci na Jego Osobe.

Syn Bozy wyraznie uczy, ze czlowiek, aby zyl, potrzebuje PRAWDY o Ojcu i Synu, a nie prawa i ofiar.

Prawo i ofiary sa wlasnie zaprzeczeniem Tej PRAWDY ...czyl wlasnie grzechem...., wymyslonym przez upadlego czlowieka i zniewalajacym go tak bardzo, ze w zetknieciu z Prawda nedzny niewolnik wybiera...prawo.

Na co ty, Listku liczysz...?...ze w Objawieniu Bozym miesci sie prawo, ktore ty starasz sie gorliwie przestrzegac...?

Moje myśli są twoimi myślami i zupełnie się z tobą zgadzam.
_________________
JEZUS MOIM ZBAWCĄ
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-02-11, 11:57   

radek napisał/a:
Oz 6:6 eib "Gdyż miłosierdzia chcę, nie ofiary, waszego poznania Boga bardziej niż całopaleń."


Boga poznaje się poprzez Jego słowa, Jego prawa.

Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. (7) Teraz poznali, że wszystko, cokolwiek Mi dałeś, pochodzi od Ciebie. (8) Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał. J 17

- powiedział Mesjasz do Ojca Niebiańskiego, Który Swe święte słowa podyktował prorokowi Mojżeszowi .
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 1751
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-11, 12:04   

Listek napisał/a:
radek napisał/a:
Oz 6:6 eib "Gdyż miłosierdzia chcę, nie ofiary, waszego poznania Boga bardziej niż całopaleń."


Boga poznaje się poprzez Jego słowa, Jego prawa.

Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. (7) Teraz poznali, że wszystko, cokolwiek Mi dałeś, pochodzi od Ciebie. (8) Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał. - powiedział Mesjasz do Ojca Niebiańskiego, Który Swe święte słowa podyktował prorokowi Mojżeszowi .

No i co chcesz dalej powiedzieć?
Ofiary krwawe były dla Boga - czy nie?
Wypowiedz się.
_________________
JEZUS MOIM ZBAWCĄ
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-02-11, 12:16   

wybrana napisał/a:
Ofiary krwawe były dla Boga - czy nie?


Na pewno składano je dobrowolnie,jeśli pokutujący człowiek,który niechcący złamał Prawo Boże, np.złorzeczył ojcu , pragnął przybliżyć się do Boga.

Krwawa ofiara pokazywała jak okropny jest grzech .
Jest złem ,które oddala od Boga i prowadzi do śmierci.

1 Jan 3,4 grzech jest bezprawiem


Ap 1:5 " od Jezusa Chrystusa, Świadka Wiernego, Pierworodnego [wśród] umarłych i Władcy królów ziemi. Temu, który nas miłuje i który przez swą krew uwolnił nas od naszych grzechów,"
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Luba 

Pomogła: 87 razy
Dołączyła: 18 Mar 2017
Posty: 1307
Wysłany: 2019-02-11, 13:59   

Listek napisał/a:
wybrana napisał/a:
Ofiary krwawe były dla Boga - czy nie?


Na pewno składano je dobrowolnie,jeśli pokutujący człowiek,który niechcący złamał Prawo Boże, np.złorzeczył ojcu , pragnął przybliżyć się do Boga.

Krwawa ofiara pokazywała jak okropny jest grzech .
Jest złem ,które oddala od Boga i prowadzi do śmierci.

1 Jan 3,4 grzech jest bezprawiem




Skladanie krwawych ofiar z niewinnych zwierzat swiadczylo tylko o tym, jak bardzo falszywe pojecie Boga rozwijali i opisywali Zydzi w swoich swietych Pismach.

Ich Bog byl taki jak oni sami...prymitywny, msciwy, zazdrosny, domagajacy sie "krwawych ofiar" jak jakas dzika bestia :crazy:

Nie zapominaj , Listku, ze prawo, ktorego przestrzegasz wywodzi sie z tego szalenstwa.

Prawda o Ojcu , przekazana wiernie przez Jego Syna nie ma z ta ciemnoscia nic wspolnego.

Mam nadzieje, ze w koncu dotrze do ciebie, jakiego Boga ty tutaj probujesz wylansowac.

Ten Bog, ktorego glosisz (swiadomie czy tez nieswiadomie), nigdy nie podaruje ci wolnosci ani zycia...bo w nim nie ma ani jednego, ani drugiego :-(
 
 
Luba 

Pomogła: 87 razy
Dołączyła: 18 Mar 2017
Posty: 1307
Wysłany: 2019-02-11, 14:11   

Listek napisał/a:


Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. (7) Teraz poznali, że wszystko, cokolwiek Mi dałeś, pochodzi od Ciebie. (8) Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał. J 17

- powiedział Mesjasz do Ojca Niebiańskiego, Który Swe święte słowa podyktował prorokowi Mojżeszowi .


Probujesz mieszac Swiatlo z ciemnoscia.... :-(

Co ma wspolnego PM z Objawieniem Mesjasza...?

Tylko fanatycy religijni sa zdolni do takich dzialan i tacy zrobia wszystko, aby nie swiecilo Swiatlo Ewangelii.... Dokladnie tak, jak nieprzejednani faryzeusze, ktorzy" zamykali Krolestwo Boze przed ludzmi, sami nie wchodzili do Niego i innym nie pozwalali wchodzic" :-(
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-02-11, 16:02   

Luba napisał/a:
falszywe pojecie Boga r


Wyznajesz New Age, więc co robisz tu na forum blblijnym?
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 1751
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-11, 16:50   

Listek napisał/a:
Luba napisał/a:
falszywe pojecie Boga r


Wyznajesz New Age, więc co robisz tu na forum blblijnym?

A to forum, to form chrześcijan - wyznawców Jezusa, czy forum obrońców prawa zakonu Mojżeszowego jednocześnie odrzucających Jezusa jako Zbawiciela?
_________________
JEZUS MOIM ZBAWCĄ
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10