Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podobieństwo o uczcie weselnej Mat.22,1-14
Autor Wiadomość
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-02-23, 21:19   Podobieństwo o uczcie weselnej Mat.22,1-14

Nie rozumiem tego fragmentu:"22:8Wtedy rzecze sługom swoim: Wesele wprawdzie jest gotowe, ale zaproszeni nie byli godni.
22:9Idźcie przeto na rozstajne drogi, a kogokolwiek spotkacie, zaproście na wesele.
22:10Słudzy ci wyszli na drogi, sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych, i sala weselna zapełniła się gośćmi.
22:11A gdy wszedł król, aby przypatrzeć się gościom, ujrzał tam człowieka nie odzianego w szatę weselną.
22:12I rzecze do niego: Przyjacielu, jak wszedłeś tutaj, nie mając szaty weselnej? A on oniemiał.
22:13Wtedy król rzekł sługom: Zwiążcie mu nogi i ręce i wyrzućcie go do ciemności zewnętrznej; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
22:14Albowiem wielu jest wezwanych, ale mało wybranych."
Zaproszono złych i dobrych. Zaproszono wszystkich napotkanych, zgodnie z poleceniem. Zjawia się jeden nieodziany, jak przystało i zostaje ukarany.
Może ktoś mi wyjaśnić?
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2019-02-23, 22:05   

Władca widocznie uznał, że nie była to osoba zaproszona przez sługi, nie jest napisane, że to był jeden z zaproszonych, jest napisane, że zaproszeni są wszyscy, ci co zostali znalezieni przez sługi. Lub też władcy nie spodobało się, że nie odpowiedział, przecież najpierw był nazwany przyjacielem, gdyby chodził w światłości umiałby się wytłumaczyć, chodziło bardziej o postawę niż o szatę
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2019-02-23, 22:27   Re: Podobieństwo o uczcie weselnej Mat.22,1-14

wuka napisał/a:
Nie rozumiem tego fragmentu:"22:8Wtedy rzecze sługom swoim: Wesele wprawdzie jest gotowe, ale zaproszeni nie byli godni.
22:9Idźcie przeto na rozstajne drogi, a kogokolwiek spotkacie, zaproście na wesele.
22:10Słudzy ci wyszli na drogi, sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych, i sala weselna zapełniła się gośćmi.
22:11A gdy wszedł król, aby przypatrzeć się gościom, ujrzał tam człowieka nie odzianego w szatę weselną.
22:12I rzecze do niego: Przyjacielu, jak wszedłeś tutaj, nie mając szaty weselnej? A on oniemiał.
22:13Wtedy król rzekł sługom: Zwiążcie mu nogi i ręce i wyrzućcie go do ciemności zewnętrznej; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
22:14Albowiem wielu jest wezwanych, ale mało wybranych."
Zaproszono złych i dobrych. Zaproszono wszystkich napotkanych, zgodnie z poleceniem. Zjawia się jeden nieodziany, jak przystało i zostaje ukarany.
Może ktoś mi wyjaśnić?

Nie :mrgreen:
Nikt nie jest tego w stanie wyjaśnić.
Ściślej mówiąc - istnieją setki sprzecznych wyjaśnień, czyli tak jakby w ogóle ich nie było.
Pogrubiłem, bo ta zasada jest dość uniwersalna w przypadku niektórych dzieł :->
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2019-02-23, 22:36   

Może goły był ten nieodziany w szatę weselną?
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2019-02-23, 22:48   

Byłoby tragiczne, gdyby gołemu związali ręce i nogi, i wyrzucili do ciemności zewnętrznej :-/
Przy okazji pragnę zauważyć, że skoro istnieje ciemność zewnętrzna, to pewnie istnieje i wewnętrzna ... :roll:
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2019-02-23, 22:57   

Z tą ciemnością to coś jest na rzeczy. Ja z kilka lat temu leżąc w łóżku przed spaniem doświadczyłam takiej wewnętrznej ciemności. Zamknęłam oczy i zaczęłam wpadać w coraz głębszą ciemność, ta ciemność była tak straszna, że myślałam, że mnie pochłonie i wtedy otworzyłam oczy. Zastanawiam się nieraz co by było gdybym nie otworzyła oczu? :aaa:
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2019-02-24, 12:19   

W Bieszczadach tak się dzieje.
Mi się zdarzyło wiele lat temu, pod sklepem w Wetlinie.
Nie wydaje mi się prawdą jakoby miało to związek ze spożywaniem alkoholu pod tymże sklepem :mrgreen:
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-02-24, 13:12   

radek napisał/a:
Władca widocznie uznał, że nie była to osoba zaproszona przez sługi, nie jest napisane, że to był jeden z zaproszonych, jest napisane, że zaproszeni są wszyscy, ci co zostali znalezieni przez sługi. Lub też władcy nie spodobało się, że nie odpowiedział, przecież najpierw był nazwany przyjacielem, gdyby chodził w światłości umiałby się wytłumaczyć, chodziło bardziej o postawę niż o szatę

No może, może...
Mam takie wrażenie, czytając ten fragment, że coś albo w nim pominięto (kopiując?), albo w ogóle źle spisano.
Tłumaczenie, że ktoś na golasa (w niestosownym stroju) wszedł na przyjęcie jakoś mnie nie przekonuje. Skoro słudzy mieli wyjść i zapraszać wszystkich, to było do przewidzenia, że przyjdą ci "gorsi". Elita, która zaproszona została w pierwszej kolejności tym zaproszeniem wzgardziła. Wyobrażam sobie tą sytuację. Wychodzą słudzy i ogłaszają na ulicach, na rynkach: pan przygotował ucztę, przychodźcie wszyscy na darmową wyżerkę. Kto by nie skorzystał? A przecież byli tam ludzie, którzy raczej nie mieli kilku garniturów w szafie....Raczej chorzy, biedni, bezdomni itp. Nie rozumiem tego działania pana.

BoaDusiciel
Właśnie tak, takich fragmentów jest więcej, ale nikt nie umie ich logicznie wytłumaczyć.
Słusznie zauważacie kolejną "zagwozdkę" z tymi ciemnościami. Nie przypominam sobie, aby jeszcze gdzieś w innym miejscu jakieś szczegóły przekazano, które by wyjaśniły co to za ciemności zewnętrzne i wewnętrzne.

Queza
Mieszkałam 3 lata w Bieszczadach. Cudowne miejsce. Brakowało mi tylko wiatru znad morza ;-)
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2019-02-24, 14:25   

wuka napisał/a:


BoaDusiciel
Właśnie tak, takich fragmentów jest więcej, ale nikt nie umie ich logicznie wytłumaczyć.



Prawdopodobnie nie ma tam niczego, co by dało się logicznie wytłumaczyć ;-)
Nie przejmuj się tym, jako i ja się nie przejmuję.
Przecież ani Ty, ani ja nie ponosimy odpowiedzialności za cudze dzieła :->
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2019-02-24, 14:44   Re: Podobieństwo o uczcie weselnej Mat.22,1-14

wuka napisał/a:
Może ktoś mi wyjaśnić?

Rozumiem to tak:

Pierwszymi zaproszonymi na wyborną ucztę byli Żydzi.
Zapraszali prorocy przez cały okres obowiązywania Przymierza Zakonu.
Jednak jako naród zignorowali zaroszenie. Pogardzili nim.
Następnie zaproszenie wystawił im Jezus i apostołowie.
- Jednak mieli „ważniejsze” zadania, a zapraszających znieważali a nawet zabijali.

Pozostało zaprosić innych- ludzi z pogan.
Niezależnie od nacji, języka, miejsca zamieszkania.
Nie było to naleganie, lecz zwykle grzeczne zaproszenie. „Kto chce niech przyjdzie”.
Wszyscy przybyli otrzymali szaty weselne- „szaty usprawiedliwienia”.
Znalazł się jednak ktoś, kto chciałby korzystać z przywilejów, ale... brakło mu wiary w moc przelanej krwi Odkupiciela.
Ktoś, kto „zdjął” tę szatę i pozostał „nagi” z grzechami widocznymi z daleka.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-02-24, 14:52   

Henryk napisał/a:
Wszyscy przybyli otrzymali szaty weselne- „szaty usprawiedliwienia”.
Znalazł się jednak ktoś, kto chciałby korzystać z przywilejów, ale... brakło mu wiary w moc przelanej krwi Odkupiciela.
Ktoś, kto „zdjął” tę szatę i pozostał „nagi” z grzechami widocznymi z daleka.

Wszystko, oprócz tego cytatu, rozumiem dokładnie tak samo. Ale tu właśnie jest "zagwozdka". Nic nie ma w tekście o wręczaniu jakichś szat. A tu już trzeba uruchomić i to mocno wyobraźnię i znać całą głębię nauk, wykładnię itd. Czy każdy, prosty wierzący zna te niuanse? Nie zna, daję głowę. I za to zostaje srodze ukarany. Tak ja to rozumiem.
Tym bardziej zwróćmy uwagę na to, kiedy te nauki były głoszone i jaki zasięg miały. Jezus nie mówił przez internet i główne media, ale garstka to słyszała. Kilkaset lat trwało zanim w ogóle ludziska pojęli o co z tą Jego śmiercią chodzi (do dziś się kłócą). ..
Ale dzięki, że podzieliłes się.

BoaDusiciel napisał/a:

Prawdopodobnie nie ma tam niczego, co by dało się logicznie wytłumaczyć
Nie przejmuj się tym, jako i ja się nie przejmuję.
Przecież ani Ty, ani ja nie ponosimy odpowiedzialności za cudze dzieła

Taka ze mnie dociekliwa gadzina :-P Jak już coś pisze to muszę wiedzieć ganz genau ;-)
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2019-02-24, 15:11   

wuka napisał/a:
[ I za to zostaje srodze ukarany.

Nie bądź taka sroga! :aaa:
Ja bym darował.

Cytat:
Czy każdy, prosty wierzący zna te niuanse?

Jeśli czytał choć raz Uważnie Biblię- to tak.
Iz 61:10 bw " Bardzo się będę radował z Pana, weselić się będzie moja dusza z mojego Boga, gdyż oblókł mnie w szaty zbawienia, przyodział mnie płaszczem sprawiedliwości jak oblubieńca, który wkłada zawój jak kapłan, i jak oblubienicę, która zdobi się we własne klejnoty."
 
 
Luba 

Pomogła: 87 razy
Dołączyła: 18 Mar 2017
Posty: 1307
Wysłany: 2019-02-24, 15:18   

wuka napisał/a:

Mieszkałam 3 lata w Bieszczadach. Cudowne miejsce.


To moje ciche marzenie....ale chyba sie nie spelni, bo to raczej temat dla mlodych ludzi, ktorzy maja cale zycie przed soba.... :->
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-02-24, 16:09   

wuka napisał/a:
22:14Albowiem wielu jest wezwanych, ale mało wybranych."


1Tes 4:7 bw "Albowiem nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do uświęcenia."


Rz 6:19
"Ze względu na waszą przyrodzoną słabość będę mówił czysto po ludzku: jak ongiś wydawaliście członki wasze na służbę nieczystości i nieprawości, która prowadziła do dalszego znieprawienia, tak teraz wydajecie wasze członki na służbę sprawiedliwości, która zapewni wam uświęcenie.

Kiedy zaprasza nas król na swoją ucztę ,należy włożyć szaty jakie on nam dostarczy.
Jeśli się w nie nie odziejemy to nie mamy wytłumaczenia.

Ap 19:7 stern "Weselmy się i cieszmy! Oddajmy Mu chwałę! Bo nadszedł czas zaślubin Baranka, a Jego Oblubienica przygotowała się - dano jej do włożenia cienko tkany len, jaśniejący i czysty"

Cienko tkany len oznacza sprawiedliwe czyny ludu Bożego.
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2019-02-24, 17:07   Re: Podobieństwo o uczcie weselnej Mat.22,1-14

Henryk napisał/a:
wuka napisał/a:
Może ktoś mi wyjaśnić?

Rozumiem to tak:

Pierwszymi zaproszonymi na wyborną ucztę byli Żydzi.
Zapraszali prorocy przez cały okres obowiązywania Przymierza Zakonu.
Jednak jako naród zignorowali zaroszenie. Pogardzili nim.


Oczekiwanie że jakiś naród - jako całość - wypełni czyjeś oczekiwania świadczy o nie najlepszej kondycji psychicznej oczekującego :lol:
Ewentualnie jest to celowo postawiony warunek, żeby nie dało się go spełnić :->
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10