Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
BART D. EHRMAN
Autor Wiadomość
wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 1751
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-03-26, 15:43   

Henryk napisał/a:
wybrana napisał/a:
Otóż nie, krew zwierząt przelewała się nie w hołdzie dla Boga, ale dla szatana i jego demonów.

To tylko Twoje błędne myśli...
Zostałaś zwiedzioną i usiłujesz do tych kłamstw nakłonić innych. :-(
Jezus o podobnych Tobie wyraził się: "I rzekł do uczniów swoich: Niepodobna, by zgorszenia nie przyszły, lecz biada temu, przez którego przychodzą. (2) Lepiej by było dla niego, gdyby kamień młyński zawisł na szyi jego, a jego wrzucono do morza, niż żeby zgorszył jednego ż tych maluczkich." Łk 17:1-2 bw


Więc nie gorsz.
Podzielasz poglądy faryzeuszy, o których Jezus wyraził swoje zdanie.
_________________
JEZUS MOIM ZBAWCĄ
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2019-03-26, 16:20   

wuka napisał/a:


Otóż to. Przeczytaj to, jeśli masz chęć i czas:'Kim jest Jahwe ?" https://treborok.wordpress.com/kim-jest-jahwe/?preview=true
Także tu jest sporo informacji: http://nieboiziemia.pl/in...atan-od-podstaw
i jeszcze to: http://nieboiziemia.pl/in...ujacy-na-obloku
Blog D.Kalinowskiego bardzo cenię. Mam też jego książki, które sporo mi w głowie rozjaśniły.


Ja się w ogóle nie denerwuję na biblijnego Jahwe.
Nie utożsamiam Go też z żadnym diabłem.
Moim zdaniem jest to fikcyjna postać literacka stworzona z ludzkich wyobrażeń, które narodziły się z różnych pobudek.
Niekiedy były to pobudki szczere, niekiedy zwykłe partykularyzmy.


wuka napisał/a:
Jeżeli tak rozumiesz, to całe chrześcijaństwo nie ma żadnego sensu. Ono opiera się na osobie Chrystusa-Jezusa. Na wierze w Niego i Jego misji, jako Zbawiciela. To jest duży i trudny temat.


Jeśli ktoś chce uważać się za chrześcijanina to moim zdaniem powinien w całości iść drogą, jaką wyznaczył Jezus i inni pisarze nowotestamentowi, a nawet starotestamentowi, bo Jezus odwoływał się też do postaci ze ST.
Problem jednak w tym, jak to wykonać, jak to pogodzić.

wuka napisał/a:
Jesli masz rację, to można wierzyć w jakiegokolwiek boga.
Wiele religii mówi, że jest Bóg Stwórca i On jest jeden. Wtedy mają rację ci, co mówią iż każda religia/wiara prowadzi do Boga. Jestem skłonna powiedzieć tak. Gdyby było inaczej to jaki sens miałoby życie wszystkich ludzi na przestrzenia setek tysięcy lat, ludzi wyznających Boga pod różnymi nazwami/imionami.


Jest rzeczą oczywistą, że świat jest o wiele starszy niż Biblia i czasy, jakie ona opisuje, nie mówiąc już o tym, że opisy ludów dotyczą tylko tych ościennych, a nie ma nic o mieszkańcach dalekiego wschodu, Ameryk, północnej Euroazji itd.

Moim zdaniem człowiek nie tyle powinien szukać Boga, aby np. oddawać Mu cześć, lecz skupić się powinien na tym , czego ten Bóg od każdego z nas oczekuje, jakie jest nasze miejsce w szeregu itp.
Boga nie potrzeba szukać, bo cały czas sam się pierwszy do nas odzywa, niezależnie czy w niego wierzymy czy nie.
Nie wydaje mi się też, żeby Bóg oczekiwał od ludzkiej jednostki nieustannych pochwał dla siebie, mszy z rozbudowanymi obrzędami, procesji, adoracji.
Takie oczekiwania mają przede wszystkim pyszałkowie, czyli osobniki stojące na niskim poziomie moralnym.


wuka napisał/a:
Zastanawia mnie to, że sam Pan Jezus powiedział, że przyszedł tylko do owiec zagubionych z Izraela.


Powiedział tak prawdopodobnie dlatego, bo uważał iz czas się wypełnił i dalej już pozostała tylko krótka chwila, ostatnie formalności, ostatnie nawrócenia itp. Następnie miało być Królestwo Boże. Trzeba było szybko zebrać zaginione owce, bo zaraz będzie koniec.

wuka napisał/a:
To akurat jest błędne tłumaczenie. Powinno być:"Bogowie, czemu mnie opuściliście".


Wynikałoby z tego, że Jezus wierzył w wielobóstwo. :-)
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2019-03-26, 16:53   

wybrana napisał/a:
RN, ani natura, ani rozum, ani doświadczenie - nie jest SŁOWEM BOŻYM.
Słowo Boże - to Ewangelia Chrystusowa i Duch Chrystusowy, który nas poucza.
[/b]


Bóg nie mówi do nas ludzkim głosem. Nie pisze też palcem swoich przykazań.
Jego głos ( Słowo ) to skutki naszego dobrego lub złego postępowania lub jakiś plan dla nas, które odczuwamy przez nasze doświadczenie
Przykazania zaś, które nam przekazuje to wnioski ze skutków, które musimy wyciągnąć sami.
Do przeanalizowania doświadczeń potrzebny jest rozum w który wyposażony jest człowiek.
Natura jak głosi definicja słownikowa to przyroda i zachodzące w niej zjawiska i procesy.
To wszystko jest również cenne i pomocne w zrozumieniu ''Bożego Słowa.''

Takie żródło poznania było od samego początku, niezależnie od tego, czy świat ma 6 tys. lat, czy 6 miliardów.

Natomiast ewangelia Chrystusowa powstała w czasie i miała ograniczony zasięg.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-03-26, 17:33   

wybrana napisał/a:
wuka napisał/a:
@wybrana
Henryk nie obraża Boga. Tak przecież naucza Biblią i wszystkie Kościoły/Zbory.
Druga sprawa, że pogląd twój (i mój, oraz paru innych osób z forum) jest inny. Ale to podobno my głosimy herezje.
Mnie to zwisa i powiewa. ;-)

Gdzie naucza Biblia, że Jezus dla Boga zapłacił okup?


wuka, jesteś na innym forum, ale user jest ten sam.
Znasz go.

Nie ma mnie na żadnym innym forum (chyba, że masz na myśli szyciowe :xhehe: ).
Chodzi mi o to, że tak nauczają denominacje, posługując się tą samą Biblią. Natomiast nie znam (nie znałam) takiej wykładni, jak podał Henryk w linku.
Nie słuszałaś nigdy na przykład zwrotu: dał/złożył okup za wielu? (w sensie ofiary z siebie)
Toteż ja czasami pytałam:komu złożył? Bogu. Jak Bóg może Bogu składać jakąś ofiarę. To jest w ogóle pokręcone.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-03-26, 17:36   

Obj. 19:11-16
11. I widziałem niebo otwarte, a oto biały koń, a Ten, który na nim siedział, nazywa się Wierny i Prawdziwy, gdyż sprawiedliwie sądzi i sprawiedliwie walczy.
12. Oczy zaś jego jak płomień ognia, a na głowie jego liczne diademy. Imię swoje miał wypisane, lecz nie znał go nikt, tylko on sam.
13. A przyodziany był w szatę zmoczoną we krwi, imię zaś jego brzmi: Słowo Boże.

14. I szły za nim wojska niebieskie na białych koniach, przyobleczone w czysty, biały bisior.
15. A z ust jego wychodzi ostry miecz, którym miał pobić narody, i będzie nimi rządził laską żelazną. On sam też tłoczy kadź wina zapalczywego gniewu Boga, Wszechmogącego.

16. A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: Król królów i Pan panów.

(BW)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-03-26, 17:51   

RN napisał/a:
Ja się w ogóle nie denerwuję na biblijnego Jahwe.
Nie utożsamiam Go też z żadnym diabłem.
Moim zdaniem jest to fikcyjna postać literacka stworzona z ludzkich wyobrażeń, które narodziły się z różnych pobudek.
Niekiedy były to pobudki szczere, niekiedy zwykłe partykularyzmy.

Już nie pamiętam w którym dokłądnie, ale w jednym z tych linków jest spis królow i Jahwe jest podawany jako jeden z władców. I myślę, że to właśnie może być prawda. A że był to władca srogi, więc lud drżał, czcił, składał ofiary i już poszło, że to Bóg. Możesz mieć rację z tą fikcyjną, ubarwioną postacią.

RN napisał/a:
Jeśli ktoś chce uważać się za chrześcijanina to moim zdaniem powinien w całości iść drogą, jaką wyznaczył Jezus i inni pisarze nowotestamentowi, a nawet starotestamentowi, bo Jezus odwoływał się też do postaci ze ST.
Problem jednak w tym, jak to wykonać, jak to pogodzić.

Identycznie myślę. Tego nie da się pogodzić bez filozofowania i wygibasów, a najlepiej zamknąć inaczej myślącym usta stwierdzeniem: nie masz ducha, nie możesz zrozumieć, boś ze świata (grom mnie trafia, jak taką obelgę słyszę). Uważam, że ja nie mogę zaliczać się do chrześcijan, bo mam za dużo wątpliwości i nie spełniam wymogów ani katolickich, ani protestanckich, ani żadnych innych. Wszakże to, że wierzę w Boga to według wszystkich ciągle za mało. :-D (zaraz ktoś pewnie napisze: "demony też wierzą i drżą"; i dobrze. ja też drżałam, bo zawsze coś z moją wiarą według różnych ludzi było nie tak; teraz nie drżę, bo w miłości czy to do Boga czy do kogokolwiek nie może być strachu.).
RN napisał/a:
Jest rzeczą oczywistą, że świat jest o wiele starszy niż Biblia i czasy, jakie ona opisuje, nie mówiąc już o tym, że opisy ludów dotyczą tylko tych ościennych, a nie ma nic o mieszkańcach dalekiego wschodu, Ameryk, północnej Euroazji itd.

Dokładnie tak. To jeden z powodów mojego odejścia od wiary biblijnej, bo nie mogę zaakceptować "dogmatu" o ziemi mającej 6 tys.lat i tego, że przed biblijnymi czasami nie było nic, a wszystko - stwarzanie itd. było kropka w kropkę takie, jak Biblia podaje. Nie wierzę w to. Trudno.
RN napisał/a:

Wynikałoby z tego, że Jezus wierzył w wielobóstwo.

Niezupełnie. Rozwinięcie tego tematu jest bardzo szerokie. Zakłada tez, że Jezus był jednym z Mesjaszy, czy może Posłańców Boga do ludzi. Wiemy z różnych źródeł, że był nie pierwszą Osobą, której przypisano zmartwychwstanie i inne sprawy (w którymś miejscu na forum coś o tym wspomniałam). Wiąże się to też, że już przy stworzeniu i na poczatku Ks.Rdz. mamy "uczyńmy człowieka". Wiesz, nie chcę tu pisać co mi w duszy gra, aby kogoś nie obrazić. Mam nieco inne poglądy na stwarzanie (uczyńmy - a więc byli pomocnicy, bogowie itd. ;-) ).
Oczywiście Bóg jest jeden, ale działa przez wielu.
RN napisał/a:
Powiedział tak prawdopodobnie dlatego, bo uważał iz czas się wypełnił i dalej już pozostała tylko krótka chwila, ostatnie formalności, ostatnie nawrócenia itp. Następnie miało być Królestwo Boże. Trzeba było szybko zebrać zaginione owce, bo zaraz będzie koniec.

Tak, to możliwe. Szkoda, że się nie spełniło.
 
 
wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 1751
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-03-26, 18:45   

Jachu napisał/a:
Obj. 19:11-16
11. I widziałem niebo otwarte, a oto biały koń, a Ten, który na nim siedział, nazywa się Wierny i Prawdziwy, gdyż sprawiedliwie sądzi i sprawiedliwie walczy.
12. Oczy zaś jego jak płomień ognia, a na głowie jego liczne diademy. Imię swoje miał wypisane, lecz nie znał go nikt, tylko on sam.
13. A przyodziany był w szatę zmoczoną we krwi, imię zaś jego brzmi: Słowo Boże.

14. I szły za nim wojska niebieskie na białych koniach, przyobleczone w czysty, biały bisior.
15. A z ust jego wychodzi ostry miecz, którym miał pobić narody, i będzie nimi rządził laską żelazną. On sam też tłoczy kadź wina zapalczywego gniewu Boga, Wszechmogącego.

16. A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: Król królów i Pan panów.

(BW)
,:
B.W.1 List Jana
5:1Każdy, kto wierzy, iż Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził, a każdy, kto miłuje tego, który go zrodził, miłuje też tego, który się z niego narodził.
5:2Po tym poznajemy, iż dzieci Boże miłujemy, jeżeli Boga miłujemy i przykazania jego spełniamy.
5:3Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe.
5:4Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza.
5:5A któż może zwyciężyć świat, jeżeli nie ten, który wierzy, że Jezus jest Synem Bożym?
5:6On jest tym, który przyszedł przez wodę i krew, Jezus Chrystus; nie w wodzie tylko, ale w wodzie i we krwi, a Duch składa świadectwo, gdyż Duch jest prawdą.
5:7Albowiem trzech jest świadków:
5:8Duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni.
5:9Jeżeli świadectwo ludzkie przyjmujemy, to tym bardziej świadectwo Boże, które jest wiarogodniejsze; a to jest świadectwo Boga, że złożył świadectwo o swoim Synu.
5:10Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.
5:11A takie jest to świadectwo, że żywot wieczny dał nam Bóg, a żywot ten jest w Synu jego.
5:12Kto ma Syna, ma żywot; kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota.
Wnioski
5:13To napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny.
5:14Taka zaś jest ufność, jaką mamy do niego, iż jeżeli prosimy o coś według jego woli, wysłuchuje nas.
5:15A jeżeli wiemy, że nas wysłuchuje, o co prosimy, wiemy też, że otrzymaliśmy już od niego to, o co prosiliśmy.
5:16Jeżeli ktoś widzi, że brat jego popełnia grzech, lecz nie śmiertelny, niech się modli, a Bóg da mu żywot, to jest tym, którzy nie popełniają grzechu śmiertelnego. Wszak jest grzech śmiertelny; nie o takim mówię, żeby się modlić.
5:17Wszelka nieprawość jest grzechem; lecz nie każdy grzech jest śmiertelny.
5:18Wiemy, że żaden z tych, którzy się z Boga narodzili, nie grzeszy, ale że Ten, który z Boga został zrodzony, strzeże go i zły nie może go tknąć.
5:19My wiemy, że z Boga jesteśmy, a cały świat tkwi w złem.
5:20Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym.
5:21Dzieci, wystrzegajcie się fałszywych bogów.
_________________
JEZUS MOIM ZBAWCĄ
 
 
Quinque 


Wyznanie: Katolickie - obrządek łaciński
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Gru 2017
Posty: 600
Wysłany: 2019-03-27, 10:00   

napisał/a:

B.W.


Takie pytanie. Kiedy kupicie sobie całą Biblię?
_________________
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2019-03-27, 10:23   

Quinque napisał/a:

Takie pytanie. Kiedy kupicie sobie całą Biblię?

Strasznie kłuje cię w oczy tekst Biblijny... :-(
Co tego może być przyczyną? :roll:
Hm...

A! Już wiem. Przecież jesteś bezmyślnym katolikiem. :lol:
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-03-27, 10:30   

Quinque napisał/a:
napisał/a:

B.W.


Takie pytanie. Kiedy kupicie sobie całą Biblię?

Ponawiam swoją prośbę, którą napisałam w innym temacie, gdzie Piąteczka się odezwał/a :-)
Proszę o przytoczenie JEDNEGO wpisu własnej produkcji, który poszerzyłby wiedzę ewentualnych dyskutantów/czytających twoje wpisy. Mam na to jedno słówko:masakra. Lepiej milcz. Dajesz świadectwo o katolikach...chociaż, czy nam potrzeba więcej świadectw? Wiemy co w katolicyźmie piszczy :xhehe:
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-03-27, 14:23   

Ja tam zalecał bym,aby częściej spoglądać w lustro,-mnie pomaga.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-03-27, 14:26   

Jachu napisał/a:
Ja tam zalecał bym,aby częściej spoglądać w lustro,-mnie pomaga.

Mnie nie, bo ani młodsza, ani ładniejsza już nie będę. W dodatku mam tylko malutkie, więc widzę fragmentarycznie :mrgreen: :hehe:
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-03-27, 14:30   

Kobiety zawsze są ładne,ale oglądacze niekoniecznie. :xhehe:
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2019-03-28, 09:44   

Jachu napisał/a:

15. A z ust jego wychodzi ostry miecz, którym miał pobić narody, i będzie nimi rządził laską żelazną. On sam też tłoczy kadź wina zapalczywego gniewu Boga, Wszechmogącego.[/u]


Teraz widzisz użytkowniczo o nicku wybrana, jaki niebezpieczny będzie Jezus.
Już nie będzie nadstawiania policzka, oddawania płaszcza, za to będzie ostry miecz i kadż gniewu. :->

Quinque napisał/a:
Takie pytanie. Kiedy kupicie sobie całą Biblię?


Chodzi Ci o wszystkie manuskrypty, kopie kopii :?: :-)

wuka napisał/a:
Tak, to możliwe. Szkoda, że się nie spełniło.


Mamy wiele miejsc w Biblii mówiących o bliskim nadejściu końca, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo że rzeczywiście o tym mówiono, o tym pisano.
To, że się nie spełniło jest dowodem błędnych prognoz.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-03-28, 09:58   

RN napisał/a:
Teraz widzisz użytkowniczo o nicku wybrana, jaki niebezpieczny będzie Jezus.
Już nie będzie nadstawiania policzka, oddawania płaszcza, za to będzie ostry miecz i kadż gniewu.


Efez. 6:17-20
17. Weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże.
18. W każdej modlitwie i prośbie zanoście o każdym czasie modły w Duchu i tak czuwajcie z całą wytrwałością i błaganiem za wszystkich świętych
19. I za mnie, aby mi, kiedy otworzę usta moje, dana była mowa do śmiałego zwiastowania ewangelii,
20. Dla której poselstwo sprawuję w więzach, abym ją mógł z odwagą zwiastować, jak to czynić winienem.
(BW)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10