Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
PRAWDA - NAZARA - Religia Chrystusa

Jakich słów używasz w modlitwie 'Ojcze Nasz' ?
Z Biblii ?
50%
 50%  [ 1 ]
Czy z Katechizmu ?
50%
 50%  [ 1 ]
Głosowań: 2
Wszystkich Głosów: 2

Autor Wiadomość
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-01-20, 18:21   PRAWDA - NAZARA - Religia Chrystusa

Drodzy Czytelnicy i dzieci Prawdziwego Boga.

W świecie religii ma miejsce gigantyczne oszustwo, i jest to OSZUSTWO o tak ogromnych proporcjach, że wpływa ono na każdy moment waszego życia. Wpływa ono na waszą sytuację materialną, wasze zdrowie, rodzinę, dom, samopoczucie, i wpływa ono też na waszą wiarę w Boga - i 'wiarę' BOGA w WAS.

Najgorsze jest to, że wpływa ONO na WASZĄ NIEŚMIERTELNĄ DUSZĘ, która w tej chwili jest w poważnym niebezpieczeństwie. To oszustwo pomieszało mądrość i rozum milionom dobrych ludzi - prawdziwym dzieciom Boga.

Większość chrześcijan po prostu nie zdaje sobie sprawy z FAKTU, że istnieje OSZUST - ZWODZICIEL udający BOGA NAJWYŻSZEGO, ten OSZUST który BYŁ NAWET W STANIE ZWIEŚĆ CAŁY ŚWIAT aby świat modlił się do niego – SŁOWAMI:

"OJCZE NASZ ...

nie WÓDŹ NAS na POKUSZENIE..."


podczas gdy CHRYSTUS - ZBAWICIEL, uczył nas modlitwy do SWOJEGO OJCA, modlitwy którą znamy z dwóch Ewangelii Nowego Testamentu: Mateusza 6 i Łukasza 11:

”OJCZE NASZ ...
NIE DOPUŚĆ ABYŚMY ULEGLI POKUSIE.”


Czy myślicie że CHRYSTUSOWI przyszło by nawet na myśl, aby nazywać SWOJEGO OJCA 'KUSICIELEM' - 'ZWODZICIELEM', - tego który ZWODZI i KUSI ludzi do grzechu - i takiej modlitwy nas nauczać ???

Dlatego warto się zastanowić i odszukać w historii PRAWDZIWĄ RELIGIĘ CHRYSTUSA, zastanowić się jak doszło do tego że SZATAN - OSZUST - ZWODZICIEL, i JEGO 'NARÓD WYBRANY', zwiedli i oszukali CAŁY ŚWIAT.

KIM JEST ON, i KIM SĄ JEGO POTOMKOWIE, CI KTÓRZY PODSZYLI SIĘ POD NAJWYŻSZEGO BOGA i pod JEGO NARÓD WYBRANY, aby zawładnąć CAŁYM ŚWIATEM ?

Jaka była ORYGINALNA RELIGIA CHRYSTUSA NAZAREJCZYKA i religia JEGO NAZAREJSKICH UCZNIÓW ? ? ?

czyż nie była nią 'NAZARA' - 'PRAWDA' ?

Ewangelia Jana 8
Cytat:

" (31) Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli:

Jeżeli będziesz trwać w NAUCE mojej,
będziecie prawdziwie moimi uczniami

(32) i poznacie PRAWDĘ,
a PRAWDA was WYZWOLI".



(Ew. Jana 8:1-59, Biblia Tysiąclecia)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001

Czym była ta PRAWDA która może wyzwolić ?

Czyż nie była nią RELIGIA CHRYSTUSA -'NAZARA' - 'PRAWDA',
ta prawdziwa zapomniana dziś RELIGIA która ma siłę nas WYZWOLIĆ - ZBAWIĆ ?


ZAINTERESOWANYCH zapraszam do POWAŻNEJ DYSKUSJI,
zanim nie będzie ZA PÓŹNO.

Pozdrawiam
George


Ewangelia Mateusza

Cytat:

"(6) Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

(7) Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani.

(8) Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.

Wy zatem tak się módlcie:

(9) Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! (10) Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. (11) Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; (12) i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili;

(13) i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego! "



(Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001



Ewangelia Łukasza

Cytat:
"(1) Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów.

(2) A On rzekł do nich: Kiedy się modlicie, mówcie:

Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! (3) Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień (4) i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawinił;

i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie."



(Ew. Łukasza 11:1-54, Biblia Tysiąclecia)

Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001

http://www.biblia.info.pl/biblia.php
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-01-20, 19:27   

Pisał Ap. Paweł :

(10) Przysięgam na prawdę Chrystusa, którą posiadam, że nikt nie pozbawi mię tego tytułu do chluby z okręgu Achai. (11) Dlaczego? Czy dlatego, że was nie kocham? Bóg to wie. (12) To, co czynię i nadal będę czynił, aby nie stworzyć okazji do chlubienia się tym, którzy jej szukają, żeby mieli taki sam tytuł dla chluby, jak my. (13) Ci fałszywi apostołowie działają podstępnie i udają apostołów Chrystusa. (14) I nic dziwnego, ponieważ szatan również udaje anioła światłości. (15) Nie ma w tym nic wielkiego, że jego słudzy w podobny sposób udają sługi sprawiedliwości. Koniec ich będzie taki, jak ich uczynki.

B.Pozn. NT. 2Kor.11:10-15

Warto uważać,kto naucza,jak naucza i czyją wolę czyni.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-01-20, 20:20   Wilk w owczej skórze - Faryzeusz Paweł

Jachu napisał/a:
Pisał Ap. Paweł :

(10) Przysięgam na prawdę Chrystusa, którą posiadam, że nikt nie pozbawi mię tego tytułu do chluby z okręgu Achai. (11) Dlaczego? Czy dlatego, że was nie kocham? Bóg to wie. (12) To, co czynię i nadal będę czynił, aby nie stworzyć okazji do chlubienia się tym, którzy jej szukają, żeby mieli taki sam tytuł dla chluby, jak my.

(13) Ci fałszywi apostołowie działają podstępnie i udają apostołów Chrystusa. (14) I nic dziwnego, ponieważ szatan również udaje anioła światłości.

(15) Nie ma w tym nic wielkiego, że jego słudzy w podobny sposób udają sługi sprawiedliwości.

Koniec ich będzie taki, jak ich uczynki.

B.Pozn. NT. 2Kor.11:10-15

Warto uważać, kto naucza, jak naucza i czyją wolę czyni.



Dzięki J za przypomnienie nam jak kończą słudzy Szatana, i czyjej nauki nie powinno się słuchać.

W AD 67, DOPIERO trzy lata po pożarze Rzymu i ukrzyżowaniu Biskupa Rzymu - Apostoła Św. Piotra, Cesarz Neron kazał sprowadzić Faryzeusza Pawła do Rzymu i ściąć mu łeb.

Czy wiesz J dlaczego Cesarz Neron w roku 67, trzy lata po ukrzyżowaniu Apostoła Piotra, kazał ściąć łeb Faryzeuszowi Pawłowi?







Jak sam cytowałeś - koniec jego był taki jak jego uczynki, ale zanim to się stało, zdążył on mianować swoich pupili Biskupami swojego żydo-chrześcijańskiego Kościoła w Rzymie, Efezie i w Antioch.


” (13) Ci fałszywi apostołowie działają podstępnie i udają apostołów Chrystusa.

(14) I nic dziwnego, ponieważ szatan {ich Ojciec} również udaje anioła światłości.

(15) Nie ma w tym nic wielkiego, że jego słudzy w podobny sposób udają sługi sprawiedliwości.

Koniec ich będzie taki, jak ich uczynki".


B.Pozn. NT. 2Kor.11:10-15

Pozdrawiam
George

Głowę Jerzy Marianie, głowę. Łeb ma koń.
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
Ostatnio zmieniony przez ShadowLady86 2016-01-21, 13:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-01-21, 08:22   

No popatrzcież,czyżby i TU dotarli ??? :aaa:
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-01-21, 18:16   Za co był ścięty w Rzymie Faryzeusz Paweł

Ten wilk w owczej skórze, Droga Lady, który jak sam przyznaje w Biblii, mordował pierwszych wyznawców Chrystusa, (począwszy od Diakona Szczepana)

- ten który, jak sama tłumaczyłaś z angielskiego, zaatakował i był pewien że zabił Biskupa Nazarejczyków w Jerozolimie - Św. Jakuba (James'a) brata Chrystusa, za co został uwięziony w Cezarei w roku 59 i dwa lata póżniej wysłany do Rzymu

____________
//... A kiedy doszliśmy do punktu, w którym uznaliśmy, że [oni] powinni przyjść i się ochrzcić, jeden z naszych wrogów*, wszedłszy do świątyni z kilkorgiem ludzi, rozpłakał się i powiedział: „Cóż to znaczy, ludu Izraela? Dlaczegóż to tak łatwo się pośpieszyliście? Dlaczego pozwalacie się prowadzić przez najnędzniejszych z ludzi, którzy zwodzeni są przez Szymona Maga?” A w tym czasie, kiedy to kontynuował on swoją przemowę dodając jeszcze parę podobnych zdań, biskup Jakub obala jego teorie. On jednak zaczął podjudzać ludzi i podnosić wrzawę tak, że nie mogli oni usłyszeć podających argumentów. Zaczął wprowadzać wszystkich w zamieszanie swoim krzykiem i tym samym zniweczył wszystko to, co zostało zorganizowane z tak dużym wysiłkiem. W tym samym czasie czynił wyrzuty kapłanom swoją krytyką i rozwścieczał ich swoimi oskarżeniami. I tak jak jakiś szaleniec podżegający do zabójstwa mówił: „Co wy? Dlaczego się wahacie?

O, ospali i obojętni! Dlaczego to więc nie podniesiecie na tych ludzi rąk i nie poszarpiecie ich wszystkich na kawałki”?
Po tym jak to powiedział, jako pierwszy pochwycił z ołtarza pochodnię i zadał przykładowy cios.


Pozostali widząc go przyjęli stan gotowości. Następnie wywiązała się wrzawa po każdej ze stron: bijącej i bitej. Przelano wiele krwi.

Znajdowała się tam kondygnacja, w centrum której wróg zaatakował Jakuba i zrzucił go na oślep ze schodów. A jako że przypuszczał, że nie żyje, nie stosował wobec niego dalszych aktów przemocy. [Rozdział 70: Zamieszki wywołane przez Pawła]

*- notatka na marginesie manuskryptu mówiąca o tym, że owym wrogiem był Szaweł (potwierdza to rozdział 71)
. ... //
________________

- ten który uwolniony z więzienia w Rzymie w roku 64, za wstawiennictwem Faryzeusza Józefa Flawiusza do żydowskiej żony Cesarza Nerona - Papieżycy Sabiny, współpracując z Faryzeuszami z Rzymu był współodpowiedzialny za podpalenie tego miasta 18 czerwca 64 roku

- ten który wraz z Faryzeuszem Józefem Flawiuszem, i żydówką Papieżycą Sabiną
zwalili winę o podpalenie Rzymu przed Cesarzem Neronem, na Piotrowych Nazarejskich Chrześcijan (Nazaro-Chrześcijan), co spowodowało masowe prześladowania Nazarejskiego Kościoła Boga w Rzymie (kościoła którego przez 20 lat biskupem był Apostoł Piotr) - o czym czytamy w 'Quo Vadis' Sienkiewicza

- ten który w roku 65 na rozkaz Cesarza Nerona, udał się do Azji Mniejszej aby tam prześladować Nazarejskie Kościoły Boga i mordować prawdziwych wyznawców Chrystusa, a w ich miejsce zakładać swoje żydo-Chrześcijańske Kościoły obsadzając je swoimi uczniami (np. uwięziwszy Apostoła Jana w Efezie, Faryzeusz Paweł w roku 65 założył swój żydowski Mesyjanistyczny kościół, ustanawiając swojego obrzezanego pupila - Żyda Tymoteusza - jego biskupem; podobnie było w Antioch)

- ten współpracownik Faryzeusza Józefa Flawiusza i żydowskiej żony Nerona - Papieżycy, tych szatanistów którzy rozpętali w Judei, Galilei i Edomie / Idumei, rebelię przeciwko Nazarejskim Chrześcijanom i Esseńczykom (czteroletnią żydowską wojnę przeciwko Nazarejskim Chrześcijanom i Esseńczykom w Judei, Galilei i Edomie / Idumei, zwaną dziś zwodniczo Rebelią Żydów przeciwko Rzymowi z lat 66 - 70, lub Wojną Żydowską )

- ten którego Cesarz Neron wiosną roku 67, po tym jak się zorientował w co go Żydzi (wraz z jego żoną Papieżycą Sabiną) wpuścili, kazał sprowadzić do Rzymu i ściąć,

nie zasługuje według mnie Droga Lady na miano człowieka z 'głową', tym bardziej że nigdy w swoich pismach nie okazał on nawet odrobiny skruchy i żalu za jego zbrodnie dokonane na Nazarejskich Chrześcijanach - prawdziwych wyznawcach nauki / religii Chrystusa - NAZARY / PRAWDY.

Pozdrawiam
George

Ps. I przepraszam wszystkie konie za porównanie ich łbów do 'głowy' Faryzeusza Pawła.

Warn, gdyż pomimo ostrzeżeń ustnych dalej nie umiesz kulturalnie krytykować postaci biblijnych, z którymi nie sympatyzujesz
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
Ostatnio zmieniony przez ShadowLady86 2016-01-21, 18:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-01-21, 18:54   

Jerzy Marian napisał/a:
*- notatka na marginesie manuskryptu mówiąca o tym, że owym wrogiem był Szaweł (potwierdza to rozdział 71). ... //


Nie wiem czy wiesz, ale właśnie skopiowałeś moje autorskie tłumaczenie z języka angielskiego Homilii Pseudoklemensa . Skopiowałeś mój post KLIK łącznie z mają prywatną notatką na niebiesko (powyżej w cytacie), która pochodziła bezpośrednio od mnie. Gratuluję.

Cieszę się, że tak liczni kopiują moje posty. Podawajcie tylko proszę, kto jest ich autorem. Ty Jerzy przeszedłeś jeszcze samego siebie, zapodając mi moje własne tłumaczenie.

Mordował Chrześcijan, owszem, ale to, że dzisiaj jesteś Chrześcijaninem, zawdzięczasz głownie mu. Paweł dotarł do pogan. Gdyby nie on, istniałoby tylko judeochrześcijaństwo, które powoli wymierało.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-01-21, 19:14   

ShadowLady86 napisał/a:
Jerzy Marian napisał/a:
*- notatka na marginesie manuskryptu mówiąca o tym, że owym wrogiem był Szaweł (potwierdza to rozdział 71). ... //


Nie wiem czy wiesz, ale właśnie skopiowałeś moje autorskie tłumaczenie z języka angielskiego Homilii Pseudoklemensa . Skopiowałeś mój post KLIK łącznie z mają prywatną notatką na niebiesko (powyżej w cytacie), która pochodziła bezpośrednio od mnie. Gratuluję.

Cieszę się, że tak liczni kopiują moje posty. Podawajcie tylko proszę, kto jest ich autorem. Ty Jerzy przeszedłeś jeszcze samego siebie, zapodając mi moje własne tłumaczenie.

Mordował Chrześcijan, owszem, ale to, że dzisiaj jesteś Chrześcijaninem, zawdzięczasz głownie mu. Paweł dotarł do pogan. Gdyby nie on, istniałoby tylko judeochrześcijaństwo, które powoli wymierało.


Nie wiem czy zauważyłaś, ale zaznaczyłem że jest to Twoje - Droga Lady - tłumaczenie z angielskiego, :

"Ten wilk w owczej skórze, Droga Lady, który jak sam przyznaje w Biblii, mordował pierwszych wyznawców Chrystusa, (począwszy od Diakona Szczepana)

- ten który, jak sama tłumaczyłaś z angielskiego, "

To że jestem dziś Chrześcijaninem, Droga Lady, zawdzięczam Chrystusowi i jego prawdziwym Apostołom - zwłaszcza Janowi, trochę tez Cesarzom: Trajanowi, Hadrianowi, Konstantynowi Wielkiemu, Słowianinowi Cesarzowi Justynowi Wielkiemu, którzy na pewien czas uwolnili mój kściół Chrześcijański z żydowskiej niewoli, ale napewno nie wilkom w owczych skórach takich jak Żydzi i Faryzeusze: Paweł, Józef Flawiusz, Damazy I, Innocenty III, których osobiście uważam za bestie z łbami.

Pozdrawiam
George
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-01-21, 19:18   

Jerzy Marian napisał/a:
Nie wiem czy zauważyłaś, ale zaznaczyłem że jest to Twoje - Droga Lady - tłumaczenie z angielskiego, :- ten który, jak sama tłumaczyłaś z angielskiego, "


Masz rację. Zwracam honor!

Jerzy Marian napisał/a:
To że jestem dziś Chrześcijaninem, Droga Lady, zawdzięczam Chrystusowi i jego prawdziwym Apostołom


Dwunastka praktycznie nie nauczała pogan. Robił to Paweł plus niektórzy uczniowie z grupy 72 apostołów. Fakt, że nie musisz podlegać nakazom Prawa Mojżeszowego to też z inicjatywy Pawła. Jakub bowiem wysłucha Pawła na soborze.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-01-21, 20:54   Apostoł Andrzej - Apostołem Słowian

ShadowLady86 napisał/a:
Jerzy Marian napisał/a:
Nie wiem czy zauważyłaś, ale zaznaczyłem że jest to Twoje - Droga Lady - tłumaczenie z angielskiego, :- ten który, jak sama tłumaczyłaś z angielskiego, "


Masz rację. Zwracam honor!

Jerzy Marian napisał/a:
To że jestem dziś Chrześcijaninem, Droga Lady, zawdzięczam Chrystusowi i jego prawdziwym Apostołom


Dwunastka praktycznie nie nauczała pogan. Robił to Paweł plus niektórzy uczniowie z grupy 72 apostołów. Fakt, że nie musisz podlegać nakazom Prawa Mojżeszowego to też z inicjatywy Pawła. Jakub bowiem wysłucha Pawła na soborze.


Kilka miesięcy temu byłem w Grecji na wyspie Patras, zwiedzałem tam katedrę w której znajduje się grób Apostoła Andrzeja, tego który nawracał Słowian a nie Żydów czy innych Izraelitów.



Faryzeusz Paweł działał wśród Żydów / Faryzeuszy w Rzymie, a nie wśród pogan. Zwodził on Pogan od PRAWDY / NAZARY, a nie mawracał ich.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Andrew_the_Apostle
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-01-22, 12:45   

Jerzy Marian napisał/a:
Faryzeusz Paweł działał wśród Żydów / Faryzeuszy w Rzymie, a nie wśród pogan. Zwodził on Pogan od PRAWDY / NAZARY, a nie mawracał ich.


I znowu "pic", a Biblia podaje:

Rz 11:12-33
12. Jeżeli zaś ich upadek przyniósł bogactwo światu, a ich pomniejszenie - wzbogacenie poganom, to o ileż więcej przyniesie ich zebranie się w całości!
13. Do was zaś, pogan, mówię: będąc apostołem pogan, przez cały czas chlubię się posługiwaniem swoim
14. w tej nadziei, że może pobudzę do współzawodnictwa swoich rodaków i przynajmniej niektórych z nich doprowadzę do zbawienia.
15. Bo jeżeli ich odrzucenie przyniosło światu pojednanie, to czymże będzie ich przyjęcie, jeżeli nie powstaniem ze śmierci do życia?
16. Jeżeli bowiem zaczyn jest święty, to i ciasto; jeżeli korzeń jest święty, to i gałęzie.
17. Jeżeli zaś niektóree zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne,

18. to nie wynoś się ponad te gałęzie. A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie.
19. Powiesz może: Gałęzie odcięto, abym ja mógł być wszczepiony
20. Słusznie. Odcięto je na skutek ich niewiary, ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Przeto się nie pysznij, ale trwaj w bojaźni.
21. Jeżeli bowiem nie oszczędził Bóg gałęzi naturalnych, [b]może też nie oszczędzić i ciebie.[/b]
22. Przyjrzyj się więc dobroci i surowości Bożej. Surowość [okazuje się] wobec tych, co upadli, a dobroć Boża wobec ciebie, jeśli tylko wytrwasz w [kręgu] tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty.
23. A i oni, jeżeli nie będą trwać w niewierze, zostaną wszczepieni. Bo Bóg ma moc wszczepić ich ponownie.
24. Albowiem jeżeli ty zostałeś odcięty od naturalnej dla ciebie dziczki oliwnej i przeciw naturze wszczepiony zostałeś w oliwkę szlachetną, o ileż łatwiej mogą być wszczepieni w swoją własną oliwkę ci, którzy do niej należą z natury.
25. Nie chcę jednak, bracia, pozostawiać was w nieświadomości co do tej tajemnicy - byście o sobie nie mieli zbyt wysokiego mniemania - że zatwardziałość dotknęła tylko część Izraela aż do czasu, gdy wejdzie [do Kościoła] pełnia pogan.
26. I tak cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel, odwróci nieprawości od Jakuba.
27. I to będzie moje z nimi przymie/b]rze, gdy zgładzę ich grzechy.
28. Co prawdą - gdy chodzi o Ewangelię - są oni nieprzyjaciółmi [Boga] ze względu na wasze dobro; gdy jednak chodzi o wybranie, są oni - ze względu na praojców - przedmiotem miłości.
29. Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne.
30. Podobnie bowiem jak wy niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, teraz zaś z powodu ich nieposłuszeństwa dostąpiliście miłosierdzia,
31. tak i oni stali się teraz nieposłuszni z powodu okazanego wam miłosierdzia, aby i sami <w czasie obecnym> mogli dostąpić miłosierdzia.
32. Albowiem Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie.
33. O głębokości bogactw, mądrości i wiedzy Boga! Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi!
(BT)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2019-05-02, 20:39   

"Ojcze nasz... nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie" - papież Franciszek koryguje tłumaczenie modlitwy Pańskiej

https://wpolityce.pl/m/kosciol/371073-ojcze-nasz-nie-dopusc-abysmy-ulegli-pokusie-papiez-franciszek-koryguje-tlumaczenie-modlitwy-panskiej


Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze Nasz” - tak media naświecie odnotowały jego słowa otym, żenależy zmienić włoskie tłumaczenie fragmentu Modlitwy Pańskiej: „Nie wódź nas napokuszenie”. Zdaniem papieża tłumaczenie jestbłędne.


Wrozmowie naantenie katolickiej włoskiej stacji telewizyjnej TV2000 Franciszek odnosząc się doobecnego brzmienia tego zdania zmodlitwy oświadczył: „Tak być nie może”. Jego zdaniem waktualnym tłumaczeniu znajduje się wyraźna sugestia, żetoBóg popycha kupokusie, atak nie jest. Toczłowiek, jak podkreślił papież, ulegapokusie.

Przypomniał, żenapoczątku grudnia dokonano zmiany wefrancuskim tłumaczeniu iżeobecnie prośba doBoga brzmi: „Nie pozwól, byśmy popadli wpokusę”. Słowa: „Nie wódź mnie napokuszenie” to„nie jest dobre tłumaczenie” - oceniłpapież.

„Tojaupadam, anie Bóg popycha mnie kupokusie, byzobaczyć potem, jak upadłem, gdyż tak nie postępuje żadenojciec”
— wyjaśnił Franciszek swą argumentację wrozmowie, którą przeprowadził znim teolog ikapelan więzienia wPadwie ksiądz MarcoPozza.

„Ojciec pomaga, bymóc natychmiast się podnieść. Ten, kto wodzi cię napokuszenie, toszatan, tojegopraca” — dodałpapież.

Włoskie media, wtym prasa katolicka, interpretują słowa papieża jako zachętę doprzygotowania nowego tłumaczenia fragmentu modlitwy. Nałamach włoskich gazet znajdują się też nagłówki: „Papież koryguje modlitwę OjczeNasz”.



Włoscy teolodzy iduchowni nie komentują wypowiedzi papieża. Wsobotę nałamach dziennika „Corriere della Sera” wypowiedział się naten temat 79-letni włoski piosenkarz, aktor ishowman AdrianoCelentano.
„Papież marację, gdy mówi, żeBóg nie jest kusicielem iżewtłumaczeniu tego zdania nastąpiłapomyłka” - napisał artysta, często uczestniczący wdebatach idyskusjach weWłoszech. Celentano wyraził opinię, że„nie wystarczy przeczytać słowa, niekiedy ważniejsze jest to, byczytać międzysłowami”. Jego zdaniem należy interpretowaćjenastępująco:
„Ty, Ojcze, nie sprzeciwiasz się ipozostawiasz nas wolnymi, ale kiedy myCiebie prosimy imożesz touczynić, nie pozwól nam, byśmy popadli wpokusę, nie wódź nasnapokuszenie”.
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
chryzolit

Pomógł: 166 razy
Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 3854
Wysłany: 2019-05-07, 17:26   

George.
Kto,jakie narodowości tworzyły Jude w czasach,kiedy został ukrzyżowany Pan Jezus.?
Pozdrawiam.
_________________
Zapraszam - www.refleksjebiblijne.wordpress.com
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2019-05-08, 18:33   Judea

chryzolit napisał/a:
George.
Kto,jakie narodowości tworzyły Jude w czasach,kiedy został ukrzyżowany Pan Jezus.?
Pozdrawiam.


Judeę, bardzo małą prowincję położoną wokół Jerozolimy, zamieszkiwali Żydzi, ale Jerozolima była Wolnym Miastem w Którym w Świątyni Boga wyznawało Boga wiele narodów.

Jezus mieszkał i nauczał głównie w Galilei, która była oddzielona od Judei Samarią, i nie była ona prowincją Żydowską.

Co wiesz Chryzolicie o Idumei za czasów Chrystusa ?

Idumejczycy mieli w Jerozolimie swoją dzielnię, zwaną Dzielnicą Esseńczyków. Właśnie w tej dzielnicy odbyła się Ostatnia Wieczerza.

Bardziej interesującym pytaniem było by - 'Jakie ugrupowania żydowskie istiały w Judei w czasie, i po ukrzyżowaniu Chrystusa' ?

Pisałem o tym kiedyś w odpowiedzi dla Jachu, więc pozwolę sobie to tu wkleić.

Pozdrawiam

i życzę miłej lektóry mówiącej o losach 'narodu wybranego', którego podobno Rzymianie tak gnębili.
A w rzeczywistości, z opisów naocznego świadka tej Żydowskiej rebelii z lat 66 - 70, okazuje się że Rzymianie powstrzymali żydowską rebelię która była skierowana przeciwko ościennym narodom i Wolneemu Miastu Jerozolimy.

To zwalczające się ugrupowania żydowskie zniszczyły w czasie tej rebelii z lat 66 - 70, Świątynię Boga w Jerozolimie.

__________

Czy zdajesz sobie sprawę ile Idumejskich / Edomickich / Esseńskich kobiet zostało zgwałconych przez Żydów w czasie Rebelii Żydowskiej w latach 66 - 70 AD. Czy wiesz ile dzieci urodziło się z tych gwałtów ?

Czy wiesz ilu Idumejczyków / Edomitów żyje do dziś pośród Sefardyjskich Żydów ???

Poczytaj sobie o tych gwałtach i zbrodniach żydowskich na narodzie Edomitów / Idumejczyków / Esseńczyków, narrację naocznego świadka tych wydarzeń - Faryzeusza Józefa Flawiusza.

Nie są to jednak opisy zbyt obiektywne w stosunku do Idumejczyków / Edomitów, ponieważ Józef Flawiusz, będąc jednym z głównodowodzących przywódców tej Żydowskiej Rebelii, sam był Żydem i Faryzeuszem nienawidzącym Idumejczyków / Edomitów.


Którym historycznym ugrupowaniem żydowskim jesteś Jachu bardziej zafascynowany ?

- Sykarjuszami / Sztyletnikami - pod przywódctwem Szymona bar Giory ?
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Sykariusze

czy

- Zelotami / Fanatykami - pod przywódctwem Jana z Giskali
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zeloci

Żydowski Arcykapłan Ananos - o którym będziesz czytał poniżej - to ten który w roku 62 AD ukamienował Jakuba Sprawiedliwego, Biskupa Kościoła w Jerozolimie, przyrodniego brata Chrystusa.
http://www.jeszu.pl/2016/...-chrystusa.html


Miłej lektury Jachu, opisującej losy / zbrodnie / historię twoich wybrańców


________

Historia podbicia przez Żydów EDOMU / IDUMEI, w czasie Rebelii Żydowskiej w latach 66-70AD

WOJNA ŻYDOWSKA
Józef Flawiusz

http://biblioteka.kijowsk...5%BEydowska.pdf

KSIĘGA II
Rozdział XXII

1. Tak więc w Galilei wygasły niepokoje, a skoro ustały wewnętrzne spory, przystąpiono do przygotowania się do wojny z Rzymianami.

W Jerozolimie arcykapłan Ananos369 i przedniejsi obywatele, którzy nie sprzyjali Rzymianom, doprowadzili mur do należytego stanu, jak równierz liczne machiny wojenne. W całym mieście wykuwano pociski i uzbrojenie. Młodzież tłumnie gromadziła się w celu odbywania regularnych370 ćwiczeń i miasto rozbrzmiewało zgiełkiem.

Mężowie umiarkowani byli pełni głębokiego przygnębienia, a wielu przewidując przyszłe nieszczęścia, poczęło głośno biadać. Znaki, które zdaniem miłujących pokój zapowiadały nieszczęście, podżegacze wojenni wyjaśniali podług swoich życzeń, a miasto jeszcze przed przybyciem Rzymian znajdowało się w takim stanie, jakby już było skazane na zagładę.

Ananos przemyśliwał nad tym, jakby stopniowo doprowadzić do zaprzestania przygotowań wojennych, a buntowników oraz szaleńców zwanych zelotami skłonić do pożyteczniejszej działalności, lecz musiał ulec ich przemocy. Jaki zaś los go spotkał, przedstawimy w dalszym opowiadaniu371.

2. W toparchii Akrabatene Szymon, syn Giorasa372, zebrał silną grupę powstańców i oddał się grabieży. Nie tylko plądrował domy zamożnych, lecz pozwalał sobie nawet na stosowanie tortur i już teraz dawał się poznać jako późniejszy tyran. Kiedy Ananos i urzędnicy wysłali nań wojsko, zbiegł ze swoimi ludźmi do rozbójników w Masadzie373 i tam pozostał, aż Ananos i inni jego wrogowie ponieśli śmierć.



Tymczasem wespół z tamtymi ludźmi tak łupił Idumeę (EDOM), że przywódcy z powodu ogromnej liczby zabójstw i nieustannych napadów rabunkowych zmuszeni byli wystawić wojsko, aby ubezpieczało wsie. Taka była sytuacja w Idumei (EDOMIE). ...


____________

EDOM / IDUMEA w czasie rebelii żydowskiej w latach AD 69 - 70

Józef Flawiusz
WOJNY ŻYDOWSKIE

KSIĘGA II
Rozdział XXII

1. Tak więc w Galilei wygasły niepokoje, a skoro ustały wewnętrzne spory, przystąpiono do przygotowania się do wojny z Rzymianami. W Jerozolimie arcykapłan Ananos369 i przedniejsi obywatele, którzy nie sprzyjali Rzymianom, doprowadzili mur do należytego stanu, jak równierz liczne machiny wojenne.

W całym mieście wykuwano pociski i uzbrojenie. Młodzież tłumnie gromadziła się w celu odbywania regularnych370 ćwiczeń i miasto rozbrzmiewało zgiełkiem. Mężowie umiarkowani byli pełni głębokiego przygnębienia, a wielu przewidując przyszłe nieszczęścia, poczęło głośno biadać. Znaki, które zdaniem miłujących pokój zapowiadały nieszczęście, podżegacze wojenni wyjaśniali podług swoich życzeń, a miasto jeszcze przed przybyciem Rzymian znajdowało się w takim stanie, jakby już było skazane na zagładę.

Ananos przemyśliwał nad tym, jakby stopniowo doprowadzić do zaprzestania przygotowań wojennych, a buntowników oraz szaleńców zwanych zelotami skłonić do pożyteczniejszej działalności, lecz musiał ulec ich przemocy. Jaki zaś los go spotkał, przedstawimy w dalszym opowiadaniu371.


2. W toparchii Akrabatene Szymon, syn Giorasa372, zebrał silną grupę powstańców i oddał się grabieży. Nie tylko plądrował domy zamożnych, lecz pozwalał sobie nawet na stosowanie tortur i już teraz dawał się poznać jako późniejszy tyran. Kiedy Ananos i urzędnicy wysłali nań wojsko, zbiegł ze swoimi ludźmi do rozbójników w Masadzie373 i tam pozostał, aż Ananos i inni jego wrogowie ponieśli śmierć.

Tymczasem wespół z tamtymi ludźmi tak łupił Idumeę, że przywódcy z powodu ogromnej liczby zabójstw i nieustannych napadów rabunkowych zmuszeni byli wystawić wojsko, aby ubezpieczało wsie. Taka była sytuacja w Idumei. ...


_______________

KSIĘGA IV
Rozdział IX

1.Wespazjan, pragnąc otoczyć Jerozolimę ze wszystkich stron, rozbił obozy w Jerychu i Adidzie161 i w obu tych miejscowościach umieścił załogi, złożone z żołnierzy rzymskich i sprzymierzonych. Wysłał także do Gerazy Lucjusza Anniusza162, któremu przydzielił oddział jazdy i znaczną liczbę wojska pieszego. Ten tedy wziął miasto za pierwszym szturmem, wymordował około tysiąca młodych mężów, którzy nie zdążyli uciec, uprowadził do niewoli ich rodziny, a mienie pozwolił żołnierzom rozgrabić. Następnie spalił domy i ruszył na okoliczne wsie. Silniejsi ratowali się ucieczką, słabsi ginęli od miecza, a wszystko, co pozostawiono, stało się pastwą płomieni. Skoro zaś pożoga wojny objęła całą okolicę górzystą i równinę, mieszkańcy Jerozolimy mieli odcięte wszystkie drogi wyjścia. Nad tymi bowiem, którzy zamyślali zbiec, pilnie czuwali Zeloci, a tym, co dotąd nie skłaniali się ku Rzymianom, drogi zamykało wojsko, które opasało miasto ze wszystkich stron.

2. Kiedy Wespazjan powrócił do Cezarei i czynił przygotowania do ruszenia wszystkimi siłami na Jerozolimę, doszła doń wiadomość o zabójstwie Nerona, który panował trzynaście lat i osiem dni163. Nie będę tu opowiadał, jak on nadużywał władzy, powierzając ster spraw państwowych takim niegodziwym ludziom jak Nimfidiusz i Tigellinus [i] najnędzniejszym wyzwoleńcom, następnie - jak potem oni uknuli przeciw niemu spisek i opuściły go wszystkie straże, a on sam uciekał z czterema wiernymi wyzwoleńcami i na przedmieściu życie sobie odebrał164, a w końcu - jaką karę po niedługim czasie ponieśli ci, co spowodowali jego upadek, jak zakończyła się wojna w Galii i jak Galba, wyniesiony do godności cezara, powrócił z Hiszpanii do Rzymu i oskarżony przez wojsko o sknerstwo165 został skrytobójczo zamordowany w samym środku Forum Romanum, a cezarem obwołano Otona; dalej - jak ten urządził wyprawę przeciwko wodzom Witeliusza, a sam został obalony, jakie z kolei nastąpiły zaburzenia za Witeliusza i jak doszło do walk wokół Kapitelu, na koniec - jak Antoniusz Primus i Mucjanus po rozgromieniu Witeliusza i jego germańskich legionów położyli kres wojnie domowej166. O tych wszystkich sprawach nie chciałem rozwodzić się szerzej, gdyż są one powszechnie znane i opisane przez wielu autorów greckich i rzymskich167. Lecz, aby zachować związek wydarzeń i aby moje opowiadanie nie zawisło w próżni, o każdym wspomnę tylko pokrótce.

Tedy Wespazjan przede wszystkim odłożył wyprawę na Jerozolimę, z napięciem wyczekując, w czyje ręce przejdzie władza po Neronie. Skoro zaś posłyszał, że cezarem został Galba, niczego nie przedsięwziął, dopóki nie otrzyma poleceń co do dalszego losu wojny, lecz wysłał do niego syna Tytusa, aby go pozdrowił i odebrał rozkazy w sprawie Żydów. Z tych samych powodów wraz z Tytusem udał się w drogę do Galby także król Agryppa. Tymczasem, kiedy oni płynęli na okrętach wojennych poprzez Achaję168 (była bowiem pora zimowa), zamordowano Galbę po siedmiu miesiącach i tyluż dniach panowania169.

//- 169 Od śmierci Nerona (9 czerwca 68 r.) do śmierci Galby (15 stycznia 69 r.).

Po nim władzę cesarską objął Oton, który występował w walce o tę godność jako jego przeciwnik. Agryppa postanowił jednak dotrzeć do Rzymu, nie dając się odstraszyć zmianą stosunków. Natomiast Tytus popłynął za podszeptem Bożym z powrotem z Grecji do Syrii i niebawem stanął przed ojcem w Cezarei. Obaj byli zatroskani obrotem spraw publicznych w obliczu wstrząsów przeżywanych przez cesarstwo rzymskie i nie myśleli o wyprawie na Judeę uważając, że atak na obcy naród w chwili, gdy dręczy ich taki niepokój o los własnej ojczyzny, jest nie na czasie.

3. Ale Jerozolima znalazła się w obliczu innej wojny. Wszystkiemu winien był Szymon, syn Giorasa170, rodem z Gerazy171, młodzieniec mniej przebiegły od Jana, który już przed nim opanował to miasto, lecz przewyższający go siłą fizyczną i śmiałością. Ta ostatnia cecha sprawiała, że wypędzony przez arcykapłana Ananosa z toparchii Akrabatene, która wówczas jemu podlegała, przystał do rozbójników, którzy zawładnęli Masadą172. Początkowo patrzyli nań z podejrzliwością i pozwolili mu i niewiastom, którere przywiódł był z sobą, wejść tylko do dolnej części twierdzy, zatrzymując dla siebie górną. Później, ponieważ widzieli w nim człowieka o podobnych obyczajach i uznali go godnym zaufania, pozwolili mu brać udział razem
z sobą w łupieskich wyprawach i pustoszeniu okolicy Masady. Jego namowy, aby podjąć działania na większą skalę, nie znalazły posłuchu: nawykli bowiem do życia w twierdzy i bali się zbytnio oddalać niejako od swojej nory. On natomiast dążył do absolutnej władzy i miał wielkie aspiracje, a kiedy dowiedział się o śmierci Ananosa173, uszedł w górzyste tereny i obwieściwszy wolność dla niewolników i nagrody dla wolnych, zewsząd ściągał do siebie wyrzutków.

4. Skoro zebrał się już spory zastęp, począł czynić wypady na wsie położone w górach, a później, gdy przystawało doń coraz więcej ludzi, ośmielił się zejść do niżej położonych okolic. Z czasem stał się postrachem miast i wielu przedniejszych mężów dało się zwieść, widząc jego potęgę i pasmo powodzeń, tak że jego wojsko nie składało się już tylko z samych niewolników i rozbójników, ale i znacznej liczby obywateli, którzy go słuchali jak króla. [b]Łupieskie zagony zapuszczał w głąb toparchii Akrabatene i całej okolicy aż do Wielkiej Idumei.
Pod wsią o nazwie Nain174 wzniósł wał obronny i miejsce to wykorzystywał w celu ubezpieczenia się jako twierdzę. W pewnym wąwozie, zwanym Ferete175, poszerzył liczne groty, inne uznał za odpowiednie do swoich celów i przeznaczył je na składnice skarbów i przechowalnie łupów. Gromadził w nich także zrabowane zbiory i tam też większość jego oddziałów miała swoją siedzibę. Jasne było, że oddział ten zaprawiał się i szykował do napaści na Jerozolimę.

5. Dlatego też Zeloci z obawy przed jego knowaniem i chcąc uprzedzić męża rosnącego w groźną dla nich potęgę, wyruszyli z głównymi siłami i w pełnym rynsztunku przeciw niemu. Szymon wyszedł im naspotkanie i w stoczonej bitwie moc ich położył trupem, a resztę wpędził z powrotem do miasta.

Nie mając odwagi szturmować muru swoim wojskiem, poniechał tego zamiaru i postanowił najpierw podbić IDUMEĘ / EDOM

Przeto stanąwszy na czele dwudziestu tysięcy ludzi pomaszerował ku jej granicom. Przywódcy Idumei pośpiesznie ściągnęli z kraju swoje najlepsze wojsko, w liczbie dwudziestu pięciu tysięcy mężów, a resztę ludzi pozostawili, aby strzegli swego mienia przed napadami Sykariuszów z Masady i czekali na Szymona u swoich granic. Ten tutaj natarł na nich i po bitwie, którą toczył przez cały dzień, opuścił pole walki nie będąc ani zwycięzcą, ani zwyciężonym. Sam wycofał się do Nain, a Idumejczycy do swoich siedzib.

Lecz niedługo potem Szymon znów wyprawił się na ich kraj z jeszcze liczniejszymi zastępami i rozbił obóz w pewnej wsi, noszącej nazwę Tekue176, a jednego ze swoich towarzyszy, imieniem Eleazar, wysłał do załogi leżącego w pobliżu Herodejonu177, aby ją nakłonił do poddania się. Strażnicy nie wiedząc, po co do nich przybył, przyjęli go przychylnie. Lecz kiedy on napomknął o poddaniu się, dobyli mieczów i ścigali go, aż ten, nie widząc możliwości dalszej ucieczki, rzucił się z muru w znajdującą się poniżej przepaść, ponosząc śmierć na miejscu. Idumejczycy, przestraszeni potęgą Szymona, postanowili wybadać, zanim doszłoby do walki, jakim wojskiem rozporządzają nieprzyjaciele.

6. Spełnienia tej usługi skwapliwie podjął się jeden z dowódców, Jakub178, zamyślając zdradę. Tedy wybrał się z Alurus179 - przy tej wsi bowiem zgromadziło się wojsko Idumejskie - i przybył do Szymona. Ułożył się z nim, że najpierw wyda mu swoje ojczyste miasto, otrzymawszy przyrzeczenie pod przysięgą, że zawsze będzie piastował zaszczytne stanowisko. Nadto obiecał mu dopomóc przy zdobywaniu całej Idumei, po czym serdecznie ugoszczony przez Szymona otrzymał wspaniałe obietnice. Kiedy zaś powrócił do swoich, począł najpierw łgać, jakie to Szymon ma przeogromne siły, potem prowadził pokątne rozmowy z dowódcami i poprzez mniejsze grupy z całym wojskiem, aż w końcu nakłonił ich do wpuszczenia Szymona
i oddania mu całej władzy bez walki. Jeszcze w czasie prowadzenia tych rozmów przez posłów wezwał Szymona do przybycia przyrzekając, że rozproszy Idumejczyków. Obietnicy tej dotrzymał. Kiedy bowiem wojsko Szymona już było blisko, dosiadł konia i uciekł ze swymi przekupionymi towarzyszami. Strach ogarnął cały tłum i nim doszło do walki wręcz, opuszczono szeregi, udając się, każdy na swoją rękę, do swoich domów.

7. I tak Szymon wtargnął do Idumei bez rozlewu krwi, czego się sam nawet nie spodziewał. Tutaj nagłym atakiem wziął najpierw miasteczko Hebron, gdzie obłowił się bogatym łupem i zagarnął ogromną ilość zboża.


Jak opowiada tamtejsza ludność, Hebron jest miastem starszym nie tylko od każdego innego w tej krainie, ale i od Memfis w Egipcie180. Jak oblicza się, ma ono dwa tysiące trzysta lat. Wedle opowiadania praojciec plemienia żydowskiego, Abram, tu obrał sobie siedzibę po wyjściu z Mezopotamii i stąd właśnie jego potomkowie mieli wyruszyć do Egiptu181. Jeszcze dziś pokazują w tym miasteczku grobowce wzniesione ze wspaniałego marmuru i wykonane z wielkim kunsztem182. W odległości sześciu stadiów od miasta można zobaczyć olbrzymie drzewo terpentynowe183, które, jak opowiadają, stoi tam do dziś od stworzenia świata.

Stąd Szymon pomaszerował dalej poprzez całą Idumeę, nie tylko niszcząc wsie i miasta, lecz także pustosząc pola, ponieważ nie starczyło żywności dla takiej liczby ludzi; oprócz bowiem ciężkozbrojnych żołnierzy ciągnął za nim tłum liczący czterdzieści tysięcy głów. Lecz do zupełnego zniszczenia Idumei jeszcze więcej niż konieczność zaspokojenia potrzeb przyczyniło się jego okrucieństwo i nienawiść do narodu. I jak widzi się las zupełnie ogołocony z liści, gdy padnie nań szarańcza, tak za wojskiem Szymona pozostawała istna pustynia.

Jedne miejscowości obrócił w perzynę, inne zrównali z ziemią, zniszczyli wszelką roślinność wzdłuż i wszerz krainy już to tratując ją, już to zużywając jako pożywienie, a urodzajną glebę uczynili swoim pochodem twardszą niż ziemia jałowa. Krótko mówiąc, po tym, co zostało zniszczone, nie pozostało nawet śladu istnienia.

8. Wydarzenie to znów wyrwało Zelotów z bezczynności. Że zaś obawiali się zmierzenia się z Szymonem w otwartej bitwie, rozmieścili na przejściach zasadzki i porwali jego żonę wraz z jej liczną służbą. Potem powrócili do miasta uradowani, jakby przywiedli jako jeńca samego Szymona i spodziewali się, że on natychmiast odłoży broń i będzie błagał o oddanie mu żony. Tymczasem uprowadzenie jej nie wzbudziło w nim litości, lecz gniew.

A kiedy przybył pod mur Jerozolimy, wściekłość swoją wyładowywał na każdym, którego napotkał, podobnie jak to czynią zranione zwierzęta, kiedy nie mogą dopaść tych, którzy je ugodzili. Chwytał tych, co wyszli po ziele lub opał poza bramy, bezbronnych i starców, brał ich na męki i mordował i tak wielką dyszał złością, że niemal wydawało się, iż pożre martwe ciała184.

Wielu odsyłał do miasta z obciętymi rękami, chcąc zastraszyć wrogów, a zarazem poróżnić lud z winnymi wszystkiemu przywódcami. Ludziom tym kazał mówić, że Szymon przysiągł na Boga, który czuwa nad wszystkim, że jeśli zaraz nie oddadzą mu żony, rozbije mur i tak samo postąpi z wszystkimi mieszkańcami miasta, nie oszczędzając nikogo bez różnicy wieku i nie bacząc na to, czy ktoś jest winny, czy nie.

Groźby te tak przeraziły nie tylko lud, lecz także i Zelotów, że odesłali mu żonę. Ułagodzony takim sposobem, położył kres, choć na krótko, nieustającym mordom.

9. Nie tylko Judea stała się widownią buntu i wojny domowej, lecz także Italia. Zamordowano bowiem Galbę na samym środku Forum Romanum185, a Oton obwołany cezarem toczył wojnę z Witeliuszem, który ze swej strony pretendował do władzy; jego zaś wybrały stojące w Germanii legiony. Gdy doszło do bitwy pod Bedriacum186 w Galii z wodzami Witeliusza, Welensem i Cecyną187, w pierwszym dniu szala zwycięstwa przechylała się na stronę Otona, a w drugim - wojsk Witeliusza. Rzeź była tam straszna, a Oton, dowiedziawszy się o poniesionej klęsce, odebrał sobie życie w Brixellum, sprawując władzę najwyższą trzy miesiące i dwa dni188. Jego wojsko przeszło do wodzów Witeliusza, który z wszystkimi siłami pomaszerował do Rzymu.

//- 188 - Oton popełnił samobójstwo 17 kwietnia 69 r., w 95 dniu sprawowania władzy cesarskiej.

Tymczasem Wespazjan opuścił Cezareę w piątym dniu miesiąca Daisios189 i ruszył na nie podbite jeszcze okolice Judei. Posuwając się w górzyste tereny zajął dwie toparchie, zwane gofnijską i akrabeteńską, następnie miasteczka Betela i Efraim190, w których pozostawił załogę, i podążył ze swoją jazdą aż do Jerozolimy, przy czym moc ludzi napotkanych położył trupem i niemało wziął do niewoli. Cerealiusz191, jeden z jego dowódców, stanąwszy na czele oddziału jazdy i piechoty pustoszył tak zwaną Górną Idumeę, wziął za pierwszym uderzeniem miasteczko Kafetrę192, niesłusznie noszące to miano, i puścił je z dymem, następnie uderzył na inne o nazwie Kafarabis193 i począł je oblegać. Otaczał je bardzo silny mur i Cerealiusz liczył się z tym, że będzie musiał tu dłużej zabawić, gdy tymczasem mieszkańcy nagle otworzyli bramy i wyszedłszy jako błagalnicy z gałązkami oliwnymi, poddali się. Cerealiusz, doprowadziwszy ich do uległości, podążył ku innemu, bardzo staremu grodowi, którym był Hebron. Leży on, jak rzekłem194, w okolicy górskiej niedaleko od Jerozolimy. Wtargnąwszy doń siłą, wyciął w pień całą pozostałą na miejscu ludność, czy to byli ludzie młodzi, czy starzy, a samo miasto spalił. Tak więc, wziąwszy pod swoją władzę wszystkie umocnione miejsca oprócz zajętych przez rozbójników twierdz - Herodejonu, Masady i Macherontu, Rzymianie już tylko jeden cel mieli przed sobą - zdobycie Jerozolimy.

10. Skoro Szymon wyrwał z rąk zelotów swoją żonę, znów zwrócił się do niedobitków IDUMEI / EDOMU i nękając naród ze wszystkich stron zmusił mnóstwo ludzi do ucieczki do Jerozolimy. Sam postępował za nimi aż do miasta, znowu otoczył mur pierścieniem i każdego robotnika, który wychodził do prac na pola, zabijał.


Tak więc na zewnątrz miasta stał Szymon, budząc większą grozę wśród ludu niż Rzymianie, a wewnątrz srożsi od obu tamtych zeloci, między którymi przechodzili wszystkich zbrodniczą pomysłowością i zuchwałością żołnierze kontyngentu galilejskiego. To oni pomogli Janowi dojść tak wysoko, a ten z kolei, opierając się na władzy, którą osiągnął, odwzajemniał się za to, pozwalając im czynić wszystko, co tylko kto zapragnął. Pałali wprost nienasyconą żądzą łupów. Przeszukiwanie domów zamożniejszych obywateli, mordowanie mężów, hańbienie niewiast - to była dla ich zwyczajna igraszka. Przepijali swoje łupy jeszcze krwią ociekające i bez skrupułów z samego przesytu naśladowali zwyczaje kobiece, trefiąc sobie włosy, przywdziewając szaty niewieście, nakraplając się wonnościami i podmalowując oczy dla upiększenia195 się. Nie tylko w stroju, lecz i w namiętnościach chcieli upodobnić się do niewiast i tak daleko posunęli się w rozwiązłości, że wymyślali nawet zakazane miłostki, tarzali się po mieście jak w domu nierządu i całe skalali nieczystymi czynami. Chociaż z oblicza wyglądali na niewiasty, prawą ręką zadawali śmiertelne ciosy. Zbliżając się drobnym krokiem, nagle zamieniali się w wojowników i wyciągając spod chalamid miecze, przeszywali każdego, kto się nawinął. Ci, którzy uciekli przed Janem, wpadali w ręce jeszcze bardziej krwiożerczego Szymona, a ten, kto uszedł od tyrana wewnątrz murów, ginął od miecza drugiego tyrana przed bramami. Przed tymi, którzy chcieli zbiec do Rzymian, wszystkie drogi ucieczki zostały zamknięte.


11. W wojsku Jana doszło do buntu przeciw niemu. Cała jego część IDUMEJSKA / EDOMICKA oderwała się i powstała przeciwko tyranii zarówno z zawiści, że doszedł do tak wysokiego stanowiska, jak i z nienawiści wywołanej jego okrucieństwem196. Kiedy doszło do walki, zabili wielu zelotów, a resztę wpędzili do pałacu królewskiego, który zbudowała Grapte. Była to krewniaczka króla Adiabene Izasa197. Razem z nimi wpadli tam Idumejczycy, wyparli stamtąd zelotów do świątyni, po czym rzucili się na rabunek Janowego mienia. We wspomnianym pałacu zwykł on zatrzymywać się i zgromadził łupy zdobyte swoją tyrańską władzą198.

Tymczasem rozproszony po mieście tłum zelotów przyłączył się do tych, którzy schronili się do świątyni, i Jan czynił już przygotowania, aby ich poprowadzić na lud i IDUMEJCZYKÓW / EDOMITÓW. Ci ostatni, będąc lepszymi żołnierzami, nie tyle obawiali się ich ataku, ile żeby nie popełnili jakiegoś szaleństwa - nie wymknęli się ze świątyni nocą, ich nie wycięli i miasta nie podpalili. Zebrali się przeto z arcykapłanami i radzili, jak by się zabezpieczyć przed taką napaścią.

Bóg jednak postanowienia te obrócił na ich szkodę. Środek, który wymyślili na swoją obronę, okazał się gorszy od zagłady. Aby więc obalić Jana, postanowili przyjąć Szymona i jako błagalnicy sprowadzić do siebie drugiego tyrana. Uchwałę tę wykonano. Wysławszy tedy arcykapłana Mattiasa199 prosili Szymona, przed którym sami tak bardzo drżeli, aby wszedł do miasta. Do prośby przyłączyli się także ci, którzy uciekli z Jerozolimy przed zelotami i tęsknili za swymi domami i majątkami. Szymon zgodził się z wyniosłą łaskawością zostać ich władcą i wkroczył jako wyzwoliciel miasta od zelotów, radośnie witany przez lud jako zbawca i obrońca. Kiedy zaś stanął tam ze swoim wojskiem, myślał tylko o zabezpieczeniu swojej władzy, a tych, którzy go prosili, uważał za takich samych wrogów jak tych, przeciw którym go wezwano.


12. Takim sposobem w trzecim roku wojny, w miesiącu Ksantiku200 Szymon stał się panem Jerozolimy. Jan i tłum zelotów mieli odcięte wszystkie wyjścia ze świątyni, stracili swój dobytek w mieście (rozgrabili go natychmiast zwolennicy Szymona) i zaczęli wątpić w możliwość ocalenia. Szymon uderzył na świątynię z pomocą ludu, lecz przeciwnicy, zająwszy stanowiska na krużgankach i blankach, odpierali ataki. Wielu ze zwolenników Szymona padło i niemało było rannych. Zeloci bowiem mogli z wyższych stanowisk łatwo razić celnymi strzałami. Mimo przewagi, jaką dawało im położenie, wznieśli nadto cztery potężne wieże, aby móc miotać pociski z jeszcze wyższych stanowisk: jedną w północno-wschodnim rogu, drugą powyżej Ksystos201, trzecią w innym rogu - naprzeciwko Dolnego Miasta202. Ostatnią zbudowano nad dachem pastoforii203, gdzie według dawnego zwyczaju stawał jeden z kapłanów i dźwiękiem trąbki ogłaszał w porze popołudniowej każdy nadchodzący, a wieczorem innego dnia każdy kończący się siódmy dzień, aby zapowiedzieć ludowi, kiedy ma wstrzymać się od pracy, a kiedy ją wznowić204. Na owych wieżach ustawili katapulty, balisty, łuczników i procarzy. Odtąd Szymon czynił już tylko nieśmiałe ataki, ponieważ wielu jego ludzi zaczęło tracić odwagę, lecz dzięki przewadze liczebnej mógł się jeszcze trzymać. Wszelako pociski miotane z machin205 na daleką odległość powodowały w jego szeregach wielkie straty.


Rozdział X ... "
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
Ostatnio zmieniony przez George 2019-05-08, 19:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
chryzolit

Pomógł: 166 razy
Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 3854
Wysłany: 2019-05-08, 18:54   

A czy Edomici zamieszkiwali Judea-w tym czasie.
Gdzie oni byli w tym czasie.?
Pozdrawiam.
P.S-Proszę nie przyklejaj jednak tych tasiemców,bo z doświadczenia wiem że tego nikt nie czyta,lub prawie nikt.
_________________
Zapraszam - www.refleksjebiblijne.wordpress.com
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2019-05-08, 19:09   

chryzolit napisał/a:
A czy Edomici zamieszkiwali Judea-w tym czasie.
Gdzie oni byli w tym czasie.?
Pozdrawiam.
P.S-Proszę nie przyklejaj jednak tych tasiemców,bo z doświadczenia wiem że tego nikt nie czyta,lub prawie nikt.


Tak jak powyżej pisałem, Edomici mieli w Jeruzalem swoją dzielnicę, zwaną Dzielnicą Esseńczyków - potomków Ezawa.

Edomici mieli w Palestynie swoje państwo, zwane po grecku Idumea, ze stolicą w Hebronie.
O losach Idumei i Hebronu możesz sobie powyżej poczytać, jeśli czytanie historycznej prawdy zbytnio cię nie męczy.

Edomici zamieszkiwali też miasto Sefforis / Autokratis - stolicę Galillei, zanim została ona przeniesiona do Tyberiady. Pisał o tym Józef Flawiusz.
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 15